>ZC Brood en frites duur door zomer Elke dag een glimlach Genieten van tijd Reus der reuzen in haven Eigen zaak voor veel vrouwen en jongeren te hoog gegrepen IIS akkerbouw boert goed in 2006 Geld voor duurzame projecten Presoft ontwikkelt logistieke software Gerucht drukt koers KPN L,^ 0113-315649 WAY, DZC.nl MiBdaclie®p2c.nl fM,bus31,1460 AA Goes tttSsn-Zesland: 0113-315520; Cs-Vlasnderen: 0114-372770; fionaal: 020-4562500. Jonderdag 14 september 2006 Twente Airport staat op tweesprong rinnr Ben Jansen GOES - Brood en frites worden binnenkort waarschijnlijk duur der. Een gevolg van de extreme Miner. De hitte in juli is er de oorzaak van dat de tarweoogst ID lol 15 procent lager is dan in adcre jaren. De aardappelen hebben ook te lijden gehad van de droogte en de overvloedige neerslag van augustus heeft de kwaliteit sterk aangetast. De producent van de grondstof- fen van brood en frites, de boer, profiteert maar matig van deze prijsstijgingen, verzekeren ak- kerbouwspecialist Guiljam van der Schelde en akkerbouwbe- siuurslid Johan Sanderse van de boerenorganisatie ZLTO. Niette min zijn de financiële vooruit- achten voor de akkerbouw in d goed. Qua opbrengst houden ze het er op dat 2006 IP "jen gemiddeld jaar wordt. De Zeeuwse boeren waren in juli mooi op tijd met de oogst van tarwe en graszaad. Vóór au gustus zich met zijn zware buien aandiende, was 90 tot 95 procent van het land. De voor- schotprijs van de coöperatie CZAV kwam 10 procent hoger dan vorig jaar te liggen. Volgens Sanderse en Van dei- Schelde is aan de graanprijs al te merken dat dit gewas in toene mende mate voor de productie van elektriciteit wordt gebruikt. Sanderse: „Het begint finan cieel bijna weer interessant te worden om tarwe te telen. De prijs is jarenlang blijven steken, zonder dat inflatie en kostenstij gingen erin werden doorbere kend. Boeren bleven graan ver bouwen omdat ze het gewas no dig hebben voor hun bouwplan. Nu gaat het de goede kant op." Voor boeren die vlas verbou wen, zag het er deze zomer aan vankelijk veelbelovend uit. De MIDDELBURG - Ondernemers kunnen met subsidie van de pro- lincie een project beginnen dat duurzame ontwikkeling van de Zeeuwse economie stimuleert. Voorsubsidie komen in aanmer king projecten die aansluiten bij ;de beleidsthema's die door de provincie zijn vastgesteld in het Provinciaal Sociaal Economisch in (PSEB): landbouw, visserij en aquacultuur, havens en industrie, recreatie en toeris me, mkb en wooneconomie. De provincie stelt maximaal de helft van de te maken kosten ter beschikking. Tweemaal per jaar (1 april en 1 oktober) sluit de provincie de tenderprocedures. Dit jaar is de sluitingsdatum uit gesteld tot 1 november. Folder en aanvraagformulier zijn te vin den op www.zeeland.nl/pseb. door Jeffrey Kutterink GOES - Softwarebedrijf Presoft Information Systems in Goes heeft een belangrijke stap gezet. Hel ontwikkelde voor snoepfa brikant Lonka een logistiek computerprogramma. Meer be drijven in de voedingsindustrie schaffen het aan of tonen er inte resse voor. Het computerprogramma heet IFood. Daarin wordt het gehele traject van klantafspraken, or ders, voorraden, recepturen, planning en facturatie georgani seerd Presoft kreeg vorig jaar oktober de opdracht om het programma te ontwikkelen. Twee weken ge leden was het klaar en is het in gevoerd bij Lonka in Roosen- 1 J"l; producent van onder ande- iuikergoed. Bij de onderne ming werken 55 medewerkers. .Er zijn veel standaard compu- teiprogramma's te koop die soortgelijke taken kunnen uit roeren", zegt "oprichter en direc- teurJ.M. Dagevos van Presoft. -Maar die standaardprogram- ma's zijn duur, het aanpassen er van kost eveneens veel geld, net Ms de licenties die elk jaar voor j het gebruik van de software 1 moeten worden betaald." jf^soft heeft in het verleden "önere projecten uitgevoerd loor Lonka. „Er was sprake van jsn vertrouwensband, waar- planten hadden mooie lange ve zels ontwikkeld. Prima geschikt voor de verwerking tot linnen. In juli kon ongeveer 40 procent van de Zeeuwse vlasoogst wor den binnengehaald. De rest is verregend, waardoor de struc tuur van de vezels is aangetast. De uien - voor het inkomen van de akkerbouwers een belangrijk gewas - blijven dit jaar achter. Er komt in kilo's uitgedrukt een kwart tot de helft minder van het land. De uien zijn klein en door de vele neerslag van de vo rige maand minder blank. De prijs is wel goed. Over 10 tot 16 eurocent per kilo hoor je nie mand klagen. Ook de eerste prijsnoteringen voor aardappelen zien er - wat de boeren betreft - niet slecht uit. De kwaliteit baart evenwel zorgen. Veel knollen zijn klein, het percentage glazige ligt hoog en ze zijn gevoelig voor natrot. Dat maakt het lastig de kwali teit te halen die in contracten is vastgelegd. Daarom heeft de lan delijke boerenorganisatie LTO het initiatief genomen voor over leg met fritesfabrieken én super marktketens over de houdbaar heid van die contracten. Het bijzondere van het oogstsei- zoen 2006 is volgens Van der Schelde dat de boeren overal in Europa met droogte en veel neer slag te maken hebben gehad. „In zo'n situatie springen we er in Zeeland meestal gunstig uit, al zijn er plaatselijk grote ver schillen. Plet is maar net waai de buien zijn gevallen." ROTTERDAM - Het is veruit het grootste con tainerschip ter wereld. De Emma Maersk kan met 13.500 standaard containers bijna de helft meer vervoeren dan de nummer twee. Op zijn eerste reis liep het schip gisteren in alle vroegte de haven van Rotterdam binnen. De reus der reuzen is gebouwd door de Deense rederij Mae rsk. Om alle containers af te voeren die de Em ma meebrengt, zijn 6750 vrachtwagens nodig. Als je die stalen dozen achter elkaar zet, levert dat een rij op van 82 kilometer. foto Guido Benschop/GPD door we de opdracht een jaar ge leden kregen." Voor Presoft is het een belangrij ke opdracht. Drie mensen heb ben er afwisselend een jaar lang aan gewerkt. Bij de ontwikkeling van 4Food was een van de uitgangspunten dat het programma ook bij ande re bedrijven in de voedingsin dustrie kan worden ingevoerd. Modulair „Daarom is gekozen voor een modulaire opzet met ruimte voor bedrijfsspecifieke aanpas singen", zegt Dagevos. Die manier van werken blijkt succesvol, want in november zal 4Food ook bij Confiserie Napo leon in Breskens worden inge voerd. „Drie kwart van het pro gramma is gelijk aan dat van Lonka. Maar we kunnen het pro gramma aanpassen aan de werk wijze van elk bedrijf." Met 4Food krijgt Presoft in één klap voet aan de grond in de voe dingsindustrie. Het bedrijf heeft klanten in de bouw, logistiek, za kelijke dienstverlening, gezond heidszorg, industrie en over heid. Voor Presoft is het succes van 4Food een belangrijke ontwikke ling. Bij het softwarebedrijf wei- ken vier mensen in vaste dienst. Dagevos: „We hopen dat 4Food een ambassadeursfunctie gaat vervullen en meer opdrachten binnenhaalt." - op eigen benen - door Raymond de Frel TERNEUZEN - De motor fiets is allang de deur uit, maar de passie voor snelheid is er nog altijd. En dus is het niet verwonderlijk dat Jan van de Wege uit Oostburg zijn liefde in de naam van zijn bedrijf laat terugkomen, zij het niet al te opvallend. De M en J van MJ-Webdesign staan voor zijn bijnaam: Mo tor Jan. Verder heeft zijn onderne ming overigens niets met mo toren te maken. Van de Wege bouwt en onderhoudt sinds een jaar websites. „Na zeven tien jaar wasmachines zeulen heb ik de stap gemaakt. Ik deed naast mijn werk als be- zorgchauffeur van een elek- trobedrijf hobbymatig al een en ander op intemetgebied voor verscheidene bedrijven. Mede daardoor had ik met een bij aanvang van mijn ei gen bedrijf tien klanten", ver telt Van de Wege (43). Inmiddels heeft hij zijn klan tenbestand uitgebreid tot zo'n veertig bedrijven, instan ties en particulieren. „Ik mag dus voor een eerste jaar niet Jan van de Wege heeft de helft van zijn woonkamer ingericht als werkplek. foto Wim Kooyman Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In Op eigen benen vertellen ondernemers hoe ze de klus klaren. Vandaag MJ-Webdesign uit Oost burg. mopperen, al blijft het wel schommelen. De ene maand verdien ik twee keer zoveel als bij mijn vroegere baas, de andere maand is het de helft minder. Het was een hele stap om je financiële zeker- heid op te zeggen en iets nieuws te starten, maar ik sta tot nu toe elke dag met een glimlach op." Van de Wege richt zich met name op bedrij ven in de regio. „De grote spe lers laat ik vooralsnog aan mij voorbijgaan. Je moet je ook niet te groot voelen om te zeggen dat je iets nog niet kan. In dat geval stuur ik geïnteresseerden gerust door naar een ander bedrijf. Ik be doel: als je prutswerk afle vert, is dat een slechte recla me. Ik wil vooral het gat vul len tussen de doe-het-zelvers en de professionals. Een bak ker, slager of eigenaar van een mini-camping heeft vaak niet veel geld voor een site. Ik kan in dat geval uitkomst bie den." Overigens is Van de Wege niet volledig afhankelijk van zijn bedrijf. Zijn partner He- di verdient geld in loon dienst. De Oostburger werkt vanuit huis. De helft van zijn woon kamer is ingericht als werk plek. Dat is enerzijds lekker, maar het heeft soms ook een nadeel. „Het gebeurt dat ik de computer uitzet en vijf mi nuten later in bed hg. Van sla pen komt dan nog niet veel, omdat je nog te druk in je hoofd bent." T$ er nog iemand in Nederland die ■Lach wel eens verveelt? Iemand die Weel tijd heeft dat hij niet weet wat Mjermee moet doen en zijn dag gapend "tot? Vroeger hoorde je wel eens ie- jjianuzeggen dat hij de tijd moest do- n°fec» tijdverdrijf zocht. Toen tijd jDogmel schaars was en mensen het aeh- °.s konden laten weglopen, als wa- lermt de kraan. p lron een maand te gast op de Univer- 1 van Peking en op zondag gingen «Baar de Botanische Tuin. Niet om Jtljd te doden, maar om te genieten M ae prachtige aanleg en van een andelroute door een royaal beplante aan met donkere, intieme tempeltjes, "om de sfeer. Een weldaad van ont manning. Op de gazons en op de bank- Ialten groepjes mensen die in mijn &engenieten van vrije tijd, pure, zui- vere tijd, zonder andere toevoeging dan gezelschap en een glas thee. Geen rondhangen in verveling, maar in ge not. Tijd wordt bij ons niet vaak meer geno ten in pure vorm, als zuiver bronwater. Er komen altijd veel spullen bij te pas. Tijd is schaars en staat onder druk. In de jaren zestig heeft de Amerikaanse econoom Gary Becker de kijk van eco nomen op tijd ingrijpend veranderd. Tot aan die periode was er een onder scheid tussen consumptie en productie, en tussen vrije tijd en werktijd. Produ ceren deed je op je werk (in een 'produc tiehuishouding'), consumeren deed je thuis (in een 'consumptiehuishouding'). Tijd die niet besteed werd aan werken was per definitie vrije tijd. Becker heeft beide tweedelingen doorbroken. Hij onderscheidt onbenoemde basis-in grediënten voor onze welvaart, die we de genoegens des levens zullen noemen. Alle genoegens worden voortgebracht met een combinatie van tijd en goede ren. Het genoegen van een avondje TV kijken vereist een TV-toestel, een kabel abonnement, een comfortabele stoel, een hapje en een drankje, en tijd. De goederen die je nodig hebt voor je genoegens kun je kopen of zelf produce ren. Het maken van goederen kost tijd, het scheppen van genoegens kost ook tijd. De waarde van je tijd wordt be paald door je loon. We zijn inmiddels gewend geraakt aan een lange periode van loonstijgingen. Die maken onze tijd duurder en dan gebeuren er twee dingen. Met duurdere tijd is het niet verstandig om goederen zelf te maken. Je gaat meer kopen en minder zelf doen. Met duurdere tijd wordt het ook min der aantrekkelijk om de genoegens des levens voort te brengen met veel eigen tijd en weinig goederen. Je kunt er be ter wat meer goederen aan besteden, en wat minder tijd. Dat kun je uit je geste gen loon ook makkelijk betalen: met een uur werken verdien je makkelijk drie kant-en-klare maaltijden. Het genoegen van een fit lichaam bouw je nu niet meer op met twee uur wande len en een paar eenvoudige schoenen, maar met een half uur actie in een hal vol dure apparaten. Precies zoals bedrijven reageren op ho ge lonen door op arbeidstijd te bezuini gen, zo reageren individuen op dure tijd door voortdurend te zoeken naar tijdbesparing. Tijd is schaars, goederen zijn er ge noeg. Vrije tijd, als een overvloed van tijd, is verdwenen. De goederen kun je Koopkracht blijft achter DEN HAAG - Nederlandèrs zullen volgend jaar minder in koopkracht vooruitgaan dan inwoners van landen als Ierland, het Verenigd Koninkrijk, Spanje en België. Dat heeft adviesbui-eau Mercer Human Resource Consul ting berekend. De Nederlandse salarissen zullen naar ver wachting 2,5 procent stijgen, bij een verwachte inflatie van 1,6 procent. Dit brengt de koopkrachtstijging op 0,9 procent. Wereldwijd lopen de salarissen volgend jaar op met gemiddeld 5,9 procent. Dit is 1,9 procent boven de ge middelde verwachte inflatie. GPD/Novum Nigeriaanse olie-industrie ligt plat DEN HAAG - De Nigeriaanse vakbonden van werkne mers in de oliewinning zijn een driedaagse staking begon nen om te protesteren tegen de onveilige werksituatie. De bonden hebben de regering opgeroepen om snel maatrege len te nemen tegen de voortdurende aanvallen, ontvoerin gen en bedreigingen in de delta. Om de zorgen van de werknemers te onderstrepen werd gisteren een werknemer op een olieschip van een Ameri kaans olieconcern voor de kust van Nigeria door piraten overvallen en doodgeschoten. GPD/RTR IMF waarschuwt voor vergrijzing DEN HAAG - Europese landen moeten hun begrotingen snel op orde brengen om de stijgende kosten van de ver grijzing op te kunnen vangen. De ambities van Europa schieten tekort en het beleid is onduidelijk, terwijl de ver grijzing grote druk legt op pensioenen en gezondheids- zorg. Dat schrijft het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in de halfjaarlijkse World Economie Outlook. Italië krijgt de grootste problemen door het omvangrijke begrotingste kort waar het land mee kampt. Ook de Verenigde Staten en Japan staat op het vlak van de vergrijzingsproblema- tiek nog een hoop te doen. GPD Op zoek naar 1000 miljard vaten DEN HAAG - Aramco-topman Abdallah Jum'ah denkt dat de wereldwijde olie-industrie de komende 25 jaar dui zend miljard vaten olie extra aan reserves moet vinden. „Dat is de uitdaging voor onze exploratie-afdelingen", zei Jum'ah, die leiding geeft aan 's werelds grootste olie maatschappij. Volgens Jum'ah zijn de oliereserves in de wereld 'specta culair' als ook de nu nog moeilijk winbare reserves wor den meegeteld. „We zien op dit moment 4500 miljard va ten potentieel winbare olie", zei hij bij een Opec-bijeen- komst. „Dat is genoeg om met de huidige dagelijkse olie consumptie 140 jaar vooruit te kunnen." GPD/RTR makkelijk betalen. Een digitale came ra, een dvd-speler, glanzende stokken voor Scandinavisch wandelen, alle maal binnen handbereik. Al die spullen vechten om aandacht om ons genot te bezorgen. Alleen, je hebt er niks aan als je ze niet combineert met tijd. Je kunt je Scandinavische stokken niet zelfstandig op pad sturen. De strijd om de tijd kost ons onze rust. De Chinezen in het park laten, zich daar niet door leiden. Die maken nog pure vreugd uit pure tijd. De vraag is alleen of dat nog lang zo blijft. Met de stijgende lonen zullen ze ook worden meegesleept in de jacht van hun spul len op hun tijd. Of zou Confucius, de meester van de onverstoorbare rust, hen daarvoor kunnen behoeden? Joop Hartog door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Voor veel jon geren en vrouwen is het hebben van een eigen zaak te hoog ge grepen. In het eerste jaar stopt twee op de tien ondernemers. Opvallend is dat 43 procent daarvan vrouw en 60 procent jonger is dan 26 jaar. Na drie jaar is de uitval onder jongeren dramatisch; negen op de tien heeft er dan de brui aan gege ven. Dat blijkt uit onderzoek van Da nielle Zee, student aan de Hoge school Zeeland, naar de bedrijfs beëindiging in Zeeland. Zee, die haar onderzoek uitvoer de als afstudeeropdracht bij de Kamer van Koophandel, ziet dat vooral in de sectoren per soonlijke en zakelijke dienstver lening en detailhandel veel on dernemers in een vroegtijdig sta dium struikelen. Zee denkt dat vrouwen veel moeite hebben om werk en zorgtaken te combineren. Jonge ren laten zich bij hun keuze voor het ondernemerschap te vaak leiden door de verkeerde beweegredenen. Langdurige werkloosheid of het vinden van een baan in loondienst nadat men is gestart liggen aan de be drijfsbeëindiging ten grondslag, aldus Zee. Zo strandt 47 pro cent van de ondernemers, die een eigen bedrijf opzet vanuit een uitkering, in het eerste jaar. Ook speelt bij jonge onderne mers het gebrek aan kennis en ervaring in het bedrijfsleven een grote rol. Ondernemingsplan Ook heeft 70 procent van de ge stopte ondernemers geen onder nemingsplan. Onvoldoende voor bereiding is een probleem dat al eerder door de Kamer van Koop handel is gesignaleerd. Vooral in de persoonlijke dienstverle ning gaat het vaak fout. Zee constateert dat ruim de helft van de gestruikelde onder nemers minder dan vijftien uur in de week aan de eigen zaak be steedde. Het ondernemerschap combineren ze met een betaalde baan of zorgtaken. Van de on dernemers die in het eerste jaar al op de fles dreigen te gaan, schakelen zeven op de tien geen hulp in van bijvoorbeeld een ac countant of Kamer van Koop handel. Zee pleit in haar aanbevelingen onder andere voor een betere voorbereiding door beginnend ondernemers en meer aandacht voor ondernemers in moeilijkhe den. Ze constateert dat het oplei dingsniveau van starters hoog is, maar vraagt zich af of men sen met mbo of hbo-diploma ge noeg kennis hebben van het on dernemerschap. Ze vindt dat na der onderzoek moet komen of een middenstanddiploma nodig is. Meetinstrument Het onderzoek vormt een belang rijk meetinstrument voor het project Start/doorstart. Dat heeft tot doel om meer mensen in Zeeland een eigen bedrijf te laten beginnen. Het project wordt uitgevoerd door Kamer van Koophandel, provincie Zee land, MKB, Syntens en Zeeuwse onderwijsinstellingen. Het pro ject zal zich vooral richten op za ken als onderlinge informa tie-uitwisseling en het doorver wijzen van startende en door startende ondernemers. Om te stimuleren dat Zeeuwse ondernemers (in spé) goed voor bereid van start gaan, is in ja nuari 2006 de 'Leen van Gel- der-Startersprijs' door de Ka mer van Koophandel in het le ven geroepen. De prijs is ge noemd naar de oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel die tevens initiatiefnemer van het project 'Start/doorstart' is. DEN HAAG - De koers van het aandeel KPN is gisteren ge daald toen onder handelaren het gerucht ging dat de Neder landse Staat van plan is haar resterende belang in het telecom- bedrijf te verkopen. „Liet gerucht is vrij sterk," zei een handelaar. De timing van de verkoop van het staatsaandeel zou goed zijn, denken sommige handelaren. Het concern boekt daarnaast sterke operationele re sultaten. De Nederlandse over heid bezit nog bijna acht pro cent van KPN. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19