Vennegoor schittert, maar verliest Duitsland en Zuid-Korea frustreren Oranje Vinokoerov grijpt macht in Vuelta fZC hal Madrid begint opnieuw met nederlaag tegen Lyon 17 Bond piekert niet over protest Berkhout en prolongeren De Koning zeiltitel 470 donderdag 14 september 2006 «HAAG-Jan Vennegoor of «link was in zijn derde wed- pi voor Celtic opnieuw de op- Ifiidste man cn opnieuw «de hij. Toch droop hij met yholse ploeg teleurgesteld old Trafford waar werd doren van Manchester United de eerste groepswedstrijd van Champions League: 3-2. segoor of Hesselink zal nog p~sjis terugdenken aan dat noment voor rust. Hij stond flvrij voor de neus van CL van der Sar en had de voor het uitzoeken. Hij 1 1 o 3 10 10 1 burger SV - Arsenal 1-2 (0-1). Silva 0-1 (strafschop), 53. 90. Sanogo 1-2. Scheids- Frojdfeldt (Zwe). Rode kaart: irachstein (Hamburger SV). Aantal 50.389. Porto - CSKA Moskou O-O. dsrechter; Ovrebo (Noo). Gele Rahimic, Dudu, Zhirkov (CSKA- ou). Aantal toeschouwers: 40.000. 1 0 1 0 0 3 2-1 0 10-0 kopte echter recht in de handen van zijn landgenoot. Misschien was een gelijkspel achteraf ook wel te veel van het goede ge weest voor de bezoekers. Jan Vennegoor of Hesselink zorgde in de 21ste minuut voor de verrassende 0-1 met een al even verrassende actie. Zwaar gehinderd door een tegenstan der plukte hij als een ballerina de bal uit de lucht en schoot ver volgens met links diagonaal in. Enkele minuten later stond het al 1-1 na een dubieuze straf schop die door Louis Saha werd benut. Saha was in de 40ste minuut op nieuw succesvol en zette de En gelsen op voorsprong, 2-1. Kort voor rust scoorde de Japanner Nakamura uit een vrije trap: 2-2. Vlak na de hervatting scoor de Solskjaer de verdiende 3-2. De andere wedstrijd in poule F verliep heel wat minder specta culair. FC Kopenhagen - de be dwinger van Ajax in de laatste voorronde - kwam thuis niet ver der dan 0-0 tegen Benfica. In groep E nam Lyon voor rust al een 2-0-voorsprong tegen Real Madrid door goals van Fred en Tiago. Daarbij bleef het. Real had ook vorig seizoen de eerste groepswedstrijd, bij Lyon, verloren (3-0). In dezelfde groep werd Dinamo Kiev ven-ast door Steaua Boeka rest. De Roemenen namen een 1-3-voorsprong door goals van Ghionea, Badea en Dica. Rebrov scoorde tegen. Na rust bepaalde Dica met zijn tweede goal de eindstand op 1-4. In groep G is Arsenal koploper na de eerste ronde. Tegenstan der Hamburger SV - zonder de geblesseerde Van der Vaart en met De Jong - stond al na tien minuten met een man minder omdat doelman Sascha Kirsch- stein rood kreeg na een vermeen de overtreding op Robin van Per- sie binnen het strafschopgebied. De actie van de Nederlander had verdacht veel weg van een schwalbe. Gilberto Silva benut te de strafschop voor Arsenal, 0-1. Tomas Rosicky maakte 0-2. In blessuretijd maakte Sanogo 1-2. FC Porto-CSKA Moskou eindigde zonder doelpunten. AC Milan nam direct de kopposi tie in van groep H. In eigen huis wonnen de Milanezen met 3-0 van AEK Athene. De doelpun ten kwamen van Filippo Inzag- hi, Yoann Gourcuff en Kaka. In het andere groepsduel leidde Anderlecht halverwege met 1-0 tegen Lille (doelpunt Nicola Pareja), maar Nicolas Fauver- gue bracht toch de 1-1 op het scorebord. GPD fifa ziet af van Iraffen voor 'ortugese clubs iBMuON-De wereldvoetbal- wlFifa trekt haar dreigement n alle Portugese clubs uit te ijlen van Europees voetbal in. iilo, Benfica en Sporting mo- a derhalve in de Champions tagie blijven. daag loopt het ultimatum af lie Fifa aan de Portugse voet- Ifederatie stelde vanwege de Mateus'. ijfa zou vandaag een beslis- nemen over het lot van het ugese voetbal, maar maakte leren bekend dat een speciale ■•vergadering hierover is op snort. Wel belooft de Fifa de page crisis binnen het Portu- ke voetbal 'attent' te blijven Igen. Voorzitter Gilberto Ma li van de Portugese voetbalfe- iratieis opgelucht, ecrisis begon enige weken ge ien, toen de leiding van de tb Gil Vicente uit Barcelos met neer wenste te leggen jeen besluit van de Portugese «balbond om Gil Vicente te- g te zetten naar de tweede di- Gil Vicente vocht het be van de bond aan bij de van Lissabon. Dat niet van de Fifa. GPD champions league mpique Lyon - Real Madrid 2-0 II. 10. Fred 1-0, 31. Tiago 2-0. sdsrechier Stark (Dui). Gele kaart: slere (Olympique Lyon), Ramos, eno Carlos, Cannavaro, Diarra i Madrid). Aantal toeschouwers: :mo Kiev - Steaua Boekarest 1 -4 3 Ghionea 0-1, 16. Rebrov 1-1, 1-2,43. Dica 1 -3,79. Dica 1 -4. Allaerts (Bel). Gele Nesu, Carlos, Ghionea (Steaua tal. Aantal toeschouwers: Verontwaardiging bij Hamburg-doelman Sascha Kirschstein (rechts) nadat Robin van Persie is neergegaan in het strafschopgebied. De doelman zou na Van Persie's duik, die veel weghad van een schwalbe, de rode kaart krijgen. foto Phil Noble/Reuters Kopenhagen - Benfica O-O. idsrechter: Baskakov (Rus). Gele :Norregaard (FC Kopenhagen), Al- j (Benfica). Aantal toeschouwers: Chester United - Celtic 3-2 121 Vennegoor 0-1, 30. Saha 1-1 toop), 40. Saha 2-1, 42. Nakamu- 1,47.Solskjaer 3-2. Scheidsrechter: el(Stw). Gele kaart: Silvestre (Man- United), Boruc, Miller (Celtic), ïl toeschouwers: 67.000. 1 1 0 0 3 3-2 ihm- AEK Athene 3-0 (2-0). 17. 1-0, 41. Gourcuff 2-0, 77. Kaka Ichop). Scheidsrechter: Riley gekaart; Maldini (AC Milan), Ci- 0r3s 'AEK Athene). Aantal toe- 45.000. rlecht - Lille 1-1 (1-0). 41. Pareja ,|uy?r9ue 1"1 Scheidsrechter: ia' JGele kaart: Boussoufa, Anderlecht), Cabaye, Youla (Lil- toeschouwers: 21.107. 1 0 0 3 3-0 10 10 11-1 I 1 0' 1 0 1 1-1 :ssure Park CHESTER - Manchester 'p kan drie maanden niet "Kkcn over de Koreaan ng Park. ren bleek dat de 25-jarige envelder eerder deze week van zijn linkerenkel gescheurd. Voormalig PSV' GPD^t vandaaS §eoPe~ door Martijn Krullaars MONCHENGLADBACH - Het kon, dus het gebeurde. Duitse en Zuid-Koreaanse hockeyers zijn blijkbaar niet zo gulzig. Waarom meer willen dan het punt dat je al hebt? Waarom sco ren als 0-0 ook genoeg is om sa men naar de halve finale te gaan? En zo geschiedde. Neder land werd het lijdend voorwerp: voor het eerst in twintig jaar staan de Oranje-hockeyers niet op het podium van het WK. Kwart over vier. Achttien Neder landse hockeyers en hun begelei ders nemen met frisse tegenzin plaats op de tribunes van het HockeyPark. Klaar voor ander half uur afzien. Nu eens niet op het veld, maar ernaast. Gespan nen, onmachtig en razend be nieuwd. Zou het echt kunnen in het zo beschaafde hockey? Zou den Duitsland en Zuid-Korea zich dan echt niet schamen voor een voorgekookt gelijkspelletje? Derde minuut. Christopher Zei ler schiet op doel. Het lijkt een overtuigende poging, de hoop onder de Nederlanders groeit. Eén goal, van wie dan ook, meer hoeven ze niet. Vijftiende mi nuut. De Koreanen breien er lek ker op los. Balletje breed, balle tje terug, balletje nog verder te rug. Het is nu al duidelijk: de Aziaten zijn hier voor een punt, aanvallen is er niet bij. Achttiende minuut. Guus Vo gels ziet de bui al hangen. De doelman, gelouterd door vele toptoernooien, werkt onbewust zijn nagels bij en ziet met lede van onze sportredactie MONCHENGLADBACH - De hockey- bond KNHB zal zeker geen protest indie nen na het schaamteloze 0-0-gelijkspel tussen Duitsland en Zuid-Korea op het WK in Mönchengladbach. „Dat heeft geen enkele zin", weet Ties Kruize. „We kunnen ons nu alleen maar goede verlie zers tonen." Kruize, bestuurslid Tophockey bij de KNHB, kreeg daarbij de steun van voor zitter André Bolhuis en bondscoach Roe- lant Oltmans. Stuk voor stuk hadden ze hun bedenkingen bij wat ze zojuist aan schouwd hadden, maar daar blijft het Bondscoach Roelant Oltmans verbijt zich op de tribune tijdens de wedstrijd Duitsland-Zuid-Korea. foto Evert-Jan Daniels/ANP ogen aan hoe de kansen op de halve finale in rook opgaan. Om hem heen verstrakken de gezich ten van zijn teamgenoten, zelfs het nerveuze lachen is nu voor- Mj- Zelfkastijding Zevenentwintigste minuut. Het is niet waar, de Koreanen krij gen de bal in de Duitse cirkel. Maar op goal schieten? Net te veel gewaagd. Vogels zucht nog maar eens: „Met tien man ach ter de bal... Ze zijn zo bang." Rust. De zelfkastijding zit ei- even op, zelfs het Duitse pu bliek begint te fluiten. „Ik weet genoeg", grimlacht Jesse Ma- hieu. „Ach, weet je, ik zou zelf ook niet alles op alles zetten in zo'n wedstrijd." Even verderop staart Teun de Nooijer stuurs voor zich uit. „Je hebt aftasten en aftasten, maar dit is aftasten met een heel grote A. Wat een genante vertoning." Taeke Tae- kerna is diplomatieker in zijn uitlatingen, maar ook hij baalt. „Al die duizenden mensen hier hadden hun dertig, veertig euro wel beter kunnen besteden." De tweede helft. Het sa- men-uit-samen-thuis-principe is van tafel. Timme Hoyng en Klaas Veering lopen van het Oranje Huis richting pro mo-dorp. „Daar hebben ze bank jes waar je lekker op kan lig gen", zegt Veering. „Zonder tv." Hoyng loopt boos achter hem aan. „Dit kan ik echt niet meer aanzien. Het is rotzooi, één gro te troep." Vier andere spelers geloven het ook wel. Zij blijven voorlopig in het Oranje Huis. „Ik heb nog steeds hoop hoor", greinst Flo- ris Evers, terwijl hij zijn vingers bijna tegen elkaar drukt „Zo veel nog." Geert-Jan Derikx staat er geslagen bij: „Ik was lie ver anderhalf uur gaan tennis sen, dit is verschrikkelijk." Eén minuut voor tijd. Zonder ook maar één strafcorner gezien te hebben en maar één echte kans, taait Roelant Oltmans af. De bondscoach verdwijnt via de zijdeur, murw geslagen door een wedstrijd waarin zijn geliefde sport botweg verkracht werd. Zeventigste minuut. De gifbe ker is leeg. Na al dat gepiel en balletje-breed-balletje-terug krijgt de uitdrukking 'het loon van de angst' dit keer een heel andere lading. Duitsland en Zuid-Korea, als de dood voor een nederlaag, worden beloond met een halve-finaleplaats. Oranje bijt in het stof. Her en der verontschuldigen spe lers zich voor hun naïviteit en spuwen ze hun gal. Schande, drama, verschrikkelijk, het kan niet op. Terwijl uit de vrijwilligerstent het 'Schade Holland, alles is vor- bei' opklinkt, neemt Jeroen Del- mee een momentje voor zichzelf op de tribune. En daar komt de aanvoerder opmerkelijk snel tot zichzelf. „Dit is balen, maar het is onze eigen schuld", is zijn analyse in een notendop. „We mogen al leen naar onszelf kijken. We heb ben één foutje gemaakt en dat is ons fataal geworden. Zo simpel is het." GPD bij. „Hier is niks tegen te doen", beseft Oltmans goed. „Dit past niet bepaald bij mijn beleving van topsport, maar het is hun goed recht om dit zo te doen." De bondscoach zag voor de wedstrijd al dat het fout zat. „Zuid-Korea speelde met de tweede doelman", zei hij cryp tisch, alsof hij doelde op een voorge kookt pact tussen Duitsland en Zuid-Ko rea. „Je kan het ook anders zien", pro beerde hij zich te herstellen. „Misschien dat de ene partij een signaal wilde geven aan de andere partij." De Zuid-Koreaan- se bondscoach deed in elk geval geen po gingen om de boel te vergoelijken. „Goe de wedstrijd, mooi gevecht", vertaalde de Zuid-Koreaanse tolk Cho's woorden. Om die te laten volgen door een schaam teloze, bulderende lach. „Wij wilden hier gewoon niet verliezen." Even later werd Bernhard Peters onder vuur genomen. Tot zijn grote schx-ik, want de Duitse bondscoach bezwoer bij hoog en bij laag dat zijn ploeg speelde om te winnen. „Alleen zien sommige men sen blijkbaar niet dat er een Koreaanse muur was opgetrokken. Die ploeg speel de zó defensief." Peters wierp de beschul- Zieke Sneijder twijfelgeval bij Ajax LILLESTROM - Trainer Henk ten Cate van Ajax weet nog niet of hij vanavond tijdens de eerste wedstrijd in de Uefa-beker tegen IK Stai't over Wesley Sneijder kan be schikken. De middenvelder heeft koorts en sloeg gisteren om die reden de afsluitende training voor het eerste duel van Ajax in vijf jaar in de Uefa-beker over. Feyenoord wei'kte gisteravond met twintig spelers de laat ste training af voor het duel met Lokomotiv Sofia. In het weinig inspii'ei'ende stadion van CSKA Sofia, waar tegen stander Lokomotiv naar is uitgeweken behoorden ook de lichtgeblesseerden Nicky Hofs en Dwight Tiendalli tot de selectie. Koeman wil op dezelfde weg verder gaan die voor het duel met Sparta werd ingeslagen. Daai-om hoopt hij vandaag een beroep te kunnen doen op het duo. AZ-trainer Louis van Gaal beschikt voor de ontmoeting met Kayserispor over een fitte selectie. Alleen verdediger Tim de Cl er moet worden vervangen. Plij is ge schorst.GPD/ANP Puskas op intensive care BOEDAPEST - De Hongaarse voetbalheld Ferenc Puskas is gisteren opgenomen op de intensive care van een Hon gaars ziekenhuis. De 79-jarige oud-speler van Real Ma drid lijdt al zes jaar aan de ziekte van Alzheimer. De exac te i'eden voor zijn spoedopname is onbekend. Puskas scoorde 83 doelpunten in 84 interlands. Daarnaast ver gaarde hij roem door in de Europacupfinale van 1960 vier doelpunten te maken, waardoor Real Madrid zijn oppo nent Eintracht Frankfurt met 7-3 klopte. ANP/RTR Erik Meijer assistent Alemannia DEN HAAG - Exrik Meijer is gisteren benoemd tot assis tent-coach van Alemannia Aachen. De 37-jarige Neder landse oud-spits, die vorig seizoen bij de Duitse club een punt achter zijn loopbaan zette, wordt de rechtei'hand van de dinsdag aangestelde hoofdti'ainer Michael Front- zeek. Alemannia promoveerde vorig seizoen naar de Bun- desliga. Hij maakte voor de club uit Aken twintig doel punten in 86 competitieduels. Meijer had een commer ciële functie bij de club uit Aken. GPD/ISS Gemengde gevoelens Jan Ullrich BONN - De rechtbank in Hamburg heeft gisteren be paald dat de Duitse dopingexpert Werner Franke niet meer mag beweren dat Jan Ullirich de Spaanse arts Eufe- manio Fuentes 35.000 euro betaalde voor dope. Een triom fantelijk gevoel zal de wielrenner, die afgelopen zomer ontslagen werd door T-Mobile, niet hebben gevoeld. Op dezelfde dag deed de politie een inval in zijn villa in het Zwitserse Scherzingen. De politie doorzocht in totaal tien huizen en kantoren in en buiten Duitsland, waai'onder Ul- li'ichs huis en de woning en bedrijfsruimte van zijn mana ger Wolfgang Strohband. Ullrich zelf was niet thuis, de van doping verdachte oud-Tourwinnaar is op huwelijks reis, zo liet Strohband weten. De invallen hielden ver band met het dopingschandaal rond dokter Fuentes. Er zouden lijntjes lopen van de specialist in illegale bloed transfusies naar Duitsland. Ullrich werd, net als zijn Spaanse ploeggenoot Sevilla en begeleider Pevenage, in verband gebracht met de verboden praktijken. Daarop kon hij Tourdeelname vergeten en werd hij door T-Mobi- le op straat gezet. ANP/DPA van onze sportredactie GRANADA - Alexander Vino koerov heeft de Ronde van Span je op zijn kop gezet. De 32-jari- ge Kazak nam na de zeventien de etappe in de Vuelta de lei ding over van Alejandro Valver- de. De Amerikaan Tom Danielson won weliswaar in Granada de rit, Vinokoerov boekte verras send veel tijdwinst op Valverde. In de afdaling van de Alto de Monachil zette de wielrenner uit de Astana-ploeg klassement sleider Alejandro Valverde flink onder druk. Valverde verloor aanvankelijk slechts seconden, maar uiteinde lijk werd het verschil in de twin tig kilometer durende afzink - met bonificatieseconden - zelfs één minuut en 51 seconden. Vi nokoerov stond voor de berg etappe tweede in de rangschik king, op 1.42. Op de Alto de Mo nachil probeerde Alexander Vi nokoerov, met hulp van ploeg maat Kasjetsjkin afstand te ne men van Valvei-de. Dat leek niet of nauwelijks te lukken. In de af daling reed de ontketende Ka zak, in het gezelschap van de eerder ontsnapte Tom Da nielson, alsnog ver weg. Vino koerov vond na afloop wel dat hij weliswaar geweldig was afge daald, maar dat de grootste winst bergop geboekt was. „We zagen dat Valverde het zwaar had en isoleerden hem in de laat ste klim van zijn teamgenoten. Daarna heb ik de aanval ge opend. De tactiek bergop en de brute kracht en pure snelheid in de afdaling, dat waren de sleu tels naar het succes." Valverde stamelde dat hij 'niet de benen had om te volgen' toen Vinokoerov in de afdaling ging. „Maar ik zal mijn best doen de trui zo snel mogelijk weer terug te pakken." Steile klim Vandaag wacht het Vuelta-pelo- ton wederom een bergetappe. De etappe finisht op La Pand- era, een steile klim. Valverde won er drie jaar geleden een Vuelta-rit. De individuele tijdrit van zaterdag zal echter wijwei zeker pas de beslissing brengen. Vinokoerov beseft dat. „Ik rijd nu voor het eerst in een grote ronde in de leiderstrui. Ik ben meer dan verrukt! Maar er zijn nog wel vier dagen te koer sen. De tijdrit van zaterdag wordt cruciaal." GPD diging dat het gelijkspel vooraf afgespro ken was in elk geval verre van hem: „Ik wil me daar totaal niet mee bezighou den." 'Nu gaan we echt het voetbal ach terna, vandaag is het hockey volwassen geworden', zei een collega-coach eerder op de avond. Cynisch, maar wel raak, want het hockey verloor gisteren waar schijnlijk het laatste beetje onschuld dat het nog had. Oltmans baalde er van: „Dit WK is een grote teleurstelling geworden. Maar we hebben onszelf in deze positie gemanoeuvreerd, niemand anders." De bondscoach sloot af met een belofte. Spe len voor de vijfde plaats is een verschrik king, maar zijn ploeg zal het morgen en zaterdag met verve doen. GPD van onze sportredactie RIZHAO - De zeilsters Marce- lien de Koning (27) uit Amster dam en Lobke Berkhout (25) uit Hoorn zijn gisterochtend in Chi na wereldkampioen geworden in de olympische 470-klasse voor vrouwen. Zij namen dins dag al de koppositie over van het Japanse duo Ai Kondo en Naoko Kamata, gisterochtend wisten zij die in de afsluitende medalrace te handhaven. Het Nederlandse duo, dat ook vorig jaar wereldkampioen werd, was gisteren al zeker van een podiumplaats vanwege de grote verschillen met de num mer vier. „We zijn gillend over de finishlijn gegaan, vijf meter er voor wisten we dat we er wa ren", zei De Koning. Het tweetal werd in de slotrace vierde en hield de Japanse boot achter zich. „We worden hele maal gek, dit is zo waanzinnig leuk. We staan helemaal hyper te praten." Lobke Berkhout noemt de over winning een beloning voor hard werken, zeilintelligentie en vriendschap. „We leven samen voor het zeilen, delen de leuke en de minder leuke momenten. De zware trainingen en de ont spanning, net al zes jaar altijd bij elkaar zijn, noem het gerust een i*elatie. Wat we hebben ge daan is heel uniek. We hebben ons zeer goed op dit WK vooi-be- reid, dat betaalt zich nu uit." Na de aankomst was er voor de twee nog even een inspanning. Berkhout: „Door de stroming dreef de boot terug naar de fi nish, dat moesten we natuurlijk nog even voorkomen. En daarna hebben we een nat pak gehaald. Marcelien en ik leven in een heel blije wereld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17