pzc Visserij kan rekenen op extra geld Mosselsector niet ten onder aan EU-regels Hechte band tussen Irene Brigade en Colijnsplaat Instellingen gaan )m de tafel over 'ezins- en jeugdzorg 13 Veerman kijkt naar gevolgen verbod kokkel visserij I'eerman houdt hoogte en bestemming van bedrag nog even voor zich Statenlid Smits ernstig ziek De Volkswagen Fox tijdelijk voor maar 8.995,-. Ouderengeneeskunde zaak van de huisarts ^pnst.lan Rozendaal ,K IIAAG - Minister Vecr- llCDA, Landbouw, Natuur J Voedselkwaliteit) gaat met ^collega Ue Geus (CDA, So- 1 Zaken) overleggen of iets .m kan worden gedaan aan t nadelige gevolgen van het irhod op de mechanische kok- iilnsserij voor Yerseke. Jltheeft hij gisteren toegezegd donderdag 14 september 2006 aan de Tweede Kamer. Veerman is niet bereid terug te komen op de brief waarin hij onlangs een schadeclaim van de gemeente Reimerswaal afwees. De ge meente wilde 345.000 euro heb ben, omdat een aangelegde riool- persleiding ten behoeve van twee kokkelbedrijven door het kabinetsbesluit over de mechani sche kokkelvisserij in de Wad denzee onbruikbaar was gewor den. Het Rijk is juridisch niet aansprakelijk, betoogde Veer man nog eens. Hij had wel oor voor het plei dooi van CDA-Kamerlid Buijs. Die noemde de brief aan de ge meente Reimerswaal 'volstrekt onbevredigend', omdat daarin niets staat over de sociaal-econo mische gevolgen van het kokkel- besluit voor Yerseke. Hij kreeg bijval van de Kamerleden Van der Vlies (SGP) en Waalkens (PvdA). Daarop kwam Veerman met zijn toezegging. Hij wees er wel op dat in de schadeloosstel ling voor de betrokken bedrij ven rekening was gehouden met sociale omstandigheden. Verder gaf hij aan dat in het Wadden fonds geld zit voor innovatieve projecten op het gebied van aquacultuur. „Daar kunnen ook Zeeuwse projecten van profite ren. De bal ligt voor het doel. Reimerswaal kan scoren." Voor vissers die getroffen zijn door het kokkelbesluit heeft Veerman onlangs besloten het aantal vergunningen voor de handkokkelvisserij te verdubbe len (van tien naar twintig). Waalkens vroeg zich af of zo via de achterdeur niet een nieuwe vorm van visserij terugkeert in een kwetsbaar ecosysteem. Veer man benadrukte dat het gaat om tijdelijke, persoonsgebonden vergunningen voor mensen die na het kokkelbesluit geen scha deloosstelling hebben gekregen. OEX HAAG - Minister Veer- yn (CDA, Landbouw, Natuur a Voedselkwaliteit) trekt met prinsjesdag extra geld uit voor de visserij. Hoeveel het is en aarvoor hij het precies be am!, wilde hij gisteren in de lïrtde Kamer niet zeggen. Jlaar u zult me te dien dage als sjedheiligman kwalificeren." Verschillende fracties vroegen fórman gisteren naar zijn in- Kt voor de Nederlandse kotter- vloot, Die moet vernieuwen om tie! ten onder te gaan aan de ho- ae brandstofprijzen. SGP-Ka- arlid Van der Vlies wilde van Veerman weten of hij volgende -.rék nog met extra geld komt. Metzijn verwijzing naar Sinter- èas liet Veeman blijken dat ïwelwatin het vat zit. Hij liet ijl het midden of dat dan ook midt aangewend voor de Task- jiite Noordzeevisserij, die een ülan heeft opgesteld voor de ver ruwing van de kottervloot. Proportioneel Vchgjaar heeft Veerman een sa neringsregeling ingesteld. Van jee38miljoen euro die toen be- schikbaar kwam, is 30 miljoen airo uitgegeven. Daar deed Veerman dit jaar nog 35 miljoen !?jto bovenop, bestaande uit Eu ropees geld en co-financiering rit Europa. De visserijsector iiodt dat te mager, maar vol gens Veerman is het tegendeel vaar. „Als we de overheids- iteun relateren aan de omzet en w vergelijken dat met andere sectoren, dan past hier een eer- MIDDELBURG - Statenlid H. Smits van Zeeuws Belang is traslig ziek. Ze kan voorlopig laar werkzaamheden niet ver richten en de ene zetel van haar partij in Provinciale Staten is inbezet. lok haar werk in commissies waaronder de vertrouwenscom- nissie voor voordracht van een lieuwg commissaris der konin- a) ligt stil. Ze werd enige we ien geleden getroffen door een gevolgd door 01 herseninfarct. Na een opera- ie in Tilburg, verblijft ze nu in «n ziekenhuis te Rotterdam, let is vrijwel uitgesloten dat ze Ijdig hersteld is om actief aan jj Statenverkiezingen van 7 aart volgend jaar deel te ne ar Smits kwam in 2003 in de ïaten voor de LPF. Na onenig- tid vormde ze een eigen partij, «uws Belang. Wat die gaat oen is nog niet duidelijk. biedig zwijgen. We moeten wel de proportionaliteit in de gaten houden. Volgens mij begrijpt de visserij wereld dat ten volle." De Kamer morde ook over het bedrag dat Nederland heeft ge kregen uit het Europese Visserij- fonds. Voor de komende zeven jaar is in totaal 3,8 miljard euro beschikbaar. Daarvan gaat 48 miljoen naar Nederland, terwijl Spanje en Polen 900 en 600 mil joen ontvangen. „Hebben we zo slecht onderhandeld?", vroeg CDA-Kamerlid Buijs. Hij kreeg bijval van de WD en de SGP. Veerman rekende de Kamer voor dat het totale budget van het Visserijfonds is gedaald, ter wijl de Europese Unie is uitge breid met tien lidstaten. Drie kwart van het geld gaat naar de arme lidstaten, waartoe Spanje en Polen wel behoren en Neder land niet. Dan nog is het Neder landse aandeel gestegen van 35 naar 48 miljoen, terwijl het Spaanse aandeel bijna is gehal veerd tot 1 miljard euro. „Dus wie had het hier over slecht on derhandelen?", reageerde Veer man. Al met al bleef onduidelijk waar het Prinsjesdaggeld dan precies voor wordt bestemd. Veerman borduurde voort op zijn vergelij king met Sinterklaas. „Nog een paar nachtjes slapen", zei hij te gen Van der Vlies. „Hoe dichter bij, hoe spannender." De koorden worden uitgereikt door oudstrijders van de Prinses Irene Brigade. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam COLIJNSPLAAT - De nieuwe lichting militairen van de Prin ses Irene Brigade liep gisteren een nat pak op in Colijnsplaat. Dat gebeurde toen ze hun zo juist ontvangen koord doopten in de Oosterschelde. De Prinses Irene Brigade uit Oirschot heeft tijdens de Twee de Wereldoorlog een belangrij ke rol gespeeld in Colijnsplaat. Zo wist ze te voorkomen dat de mannelijke bevolking werd sa mengedreven in de kerk, waar na die zou worden opgeblazen. Eén lid van de brigade liet het le ven in de strijd. Naar hem - Jan Havelaar - is in Colijnsplaat een straat genoemd. Op de protes tantse kerk hangen bovendien zijn helm en een plaquette. Een nieuwe lichting van de Prin ses Irene Brigade, die tegenwoor dig wel een andere naam draagt - kwam gisteren naar Colijns plaat om beëdigd te worden en een blauw-oranje koord om de schouders gehangen te krijgen. Dat koord kregen de leden die tijdens de oorlog deel uitmaak ten van de brigade destijds voor het eerst. Een hele tijd was het alleen voor hen bestemd, maar toen de laatste man in de jaren zeventig uit actieve dienst ging, werd besloten dat alle nieuwe militairen in de brigade hem voortaan zouden krijgen. Ze dra gen het koord bij speciale gele genheden en dienen dat met trots te doen. Na het ceremoniële gedeelte in de Ha velaarstraat gingen de jon ge militairen het water in om hun koord - dat ze door oud-strijders uit de brigade kre gen omgehangen - te dopen. Veel leden van de brigade gaan binnenkort naar Bosnië om daar onder EU-commando de vrede te bewaken. Cadeau Hun basis in het buitenland krijgt doorgaans de naam 'Co lijnsplaat', maar het bord is een tijd geleden weggenomen. Daar om had burgemeester C. van Lie- re van Noord-Beveland gisteren een verrassing in petto. Hij deed de Prinses Irene Brigade een nieuw blauw bord cadeau. Hij sprak ook nog een paar bemoedi gende woorden. „Jullie blijven altijd in de harten van de inwo ners van Colijnsplaat." Bij de uitreiking was gisteren ook een bataljon militairen uit Bulgarije aanwezig. Zij gaan mee naar Bosnië om de missie sa men met de Nederlanders in goe de banen te leiden. Zolang die samenwerking er is, mogen ook de Bulgaren het blauw-oranje erekoord dragen. Claudia Sondervan IDDELBURG - Een grote oep van Zeeuwse zorgaanbie- lrs gaat bedenken hoe de KUwse jeugd bij problemen zo el en goed mogelijk geholpen in worden. zijn onderwijs, AZZ, Bu- Jeugdzorg, Mee Zeeland, maatschappelijk werk «e thuiszorg betrokken. De ovincie wil een onafhankelijk orzitter voor deze werkgroep. J wordt P. Kwakkelstein van wis- en adviesbureau voor 'gdzorg Coact. De provincie 'aalt Coact voor die onder- imng 13.000 euro. 'eden van de werkgroep van moeten het eens 'rden over een manier waarop meuwe Centra voor Jeugd en onderwijs, GGD en gdzorg gaan samenwerken. 1'ls dat iedereen weet waar terecht kan voor opvoedhulp voor kinderen met pro ven. Achter die' gezamenlij- toordeur moeten de zorgaan- ers afspraken hebben over Manier waarop gezinnen en "aren worden geholpen en (Advertentie) hoe ze elkaar op de hoogte hou den. Op maandag 4 december wor den de plannen bekendgemaakt in een vervolgcongres op dat van afgelopen mei, waarin de ge meenten tot de aanpak besloten in het Manifest van Goes: tien standpunten over eenduidige, snelle en bruikbare jeugdzorg die moet voorkomen dat Zeeuw se kinderen in de vernieling ra ken. Samenwerken Preventie is met de komst van de Wet Maatschappelijke Op vang een taak van de gemeen ten. Om in Zeeland de aanpak helder te houden besloten de Zeeuwse gemeenten samen te werken. De Task Force Jeugd Zeeland is daarop vooruit gestuurd: een taakgroep van de wethouders M. Velthuis (Tholen), E. Wal- rave (Vlissingen) en C. Lief ting (Terneuzen.) en gedeputeerde G. van Heukelom. De taakgroep rapporteert aan het College Zorg en Welzijn, het over legorgaan voor alle dertien Zeeuwse wethouders welzijnsza ken. De actiemodellen van Volkswagen. Wie anders? Er is een Volkswagen Fox vanaf 8.995,-. Vanaf prijs is inclusief BTW en BPM, excl. verwijderingsbijdrage en kosten ri|klaor maken Brandstofverbruik 0 49 - 6,8 L./IOO km (1L op 14.7 - 20.4 km) COj uitstoot 0 132 -163 g/km. Wiizigingen ook in uitvoeringsdetails voorbehouden. Getoonde afbeelding kan meeruitvoeringen bevatten Voor meer informatie wwwvolksvragen.nl Landelijk keurmerk voor bieb Vlissingen DEN HAAG - De biblio- theek in Vlissingen heeft gisteren een nationaal keur merk gekregen. Het is daar mee één van de eerste drie bibiotheken die voldoen aan landelijke kwaliteitsei sen. Ook de bibliotheken van Haarlem en Hengelo viel die eer te beurt. De Vereniging van Openba re Bibliotheken (VOB) en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) hebben de eisen vastge steld. Die betreffen mana gement, strategie, planning en de mate van tevreden heid van partners en klan ten. De komende vier jaar krij gen alle bibliotheekorgani saties waar de ruim dui zend vestigingen in Neder land onder vallen, een in spectiebezoek. Daarbij wordt de bedrijfsvoering onder de loep genomen. Op basis van dat bezoek krij gen bibliotheken een certi ficaat of worden ze onder voorbehoud gecertificeerd. In dat laatste geval krijgt de organisatie de tijd om binnen een halfjaar alsnog aan de toetsingscriteria te voldoen. ANP WCT-behandeling volgend jaar MIDDELBURG - Dit jaar komt er niks meer van behande»- ling van het nieuwe voorstel voor de Westerschelde Con tainer Terminal door Provinciale Staten. Op zijn vroegst kan er in januari 2007 over vergaderd worden en in elk ge val nog in de lopende zittingsperiode van de Staten (7. maart zijn er verkiezingen). Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimte) liet dit giste-' ren weten aan de Statencommissies ecologie water en;, ruimte. Hij maakte duidelijk dat er met name over het on derzoek naar de inkomsten en uitgaven van een WCT nog duchtig gekeken moet worden, onder meer door het Cen traal Planbureau (dat niet zoveel tijd heeft). Van Waveren was blij met de kritiek die deskundigen op verzoek van de Zeeuwse Milieu Federatie uitten. „Ze hebben ons huis werk in elk geval redelijk goed tot goed genoemd." Geen dispensatie voor paling DEN HAAG - Minister Veerman (CDA, Landbouw, Na-" tuur en Voedselkwaliteit) wil niet dat in Nedeidand pa ling wordt verkocht met meer dioxine dan de Europese re-' gels voorschrijven. Een ruime Kamermeerderheid drong daar gisteren op aan, maar Veerman gaf geen krimp. De Europese dioxine norm is onlangs gesteld op 12 picogram. Volgens de Ka merleden is dat niet schadelijk voor mensen, tenzij ie mand dagelijks enorme hoeveelheden paling verorbert. Veerman betoogde dat de kans dat in Nederland paling wordt gevangen met een te hoge dioxinenorm kleiner is dan 1 procent. Dat vindt hij onvoldoende om in Europa te pleiten voor dispensatie. Veerman is bang dat de paling dan een slechte naam krijgt. „Dioxine is een magisch woord. Mensen moeten niet het idee krijgen dat er iets aan de hand is met de paling." Veerman stelde bovendien dat in Nederland sinds de aanscherping van de regels nog niet één paling is gevangen met meer dan 12 picogram di oxine. Tweede prijs beste bezorger ZIERIKZEE - PZC-bezorger Co de Vlieger uit Zierikzee is gisteren tijdens de finale in Amsterdam tweede gewor-: den in de landelijke weds til jd 'Beste krantenbezorger van het jaar'. De Vlieger was voor Zeeland genomineerd in de seniorgroep. Hij kwam gisteren door twee voorronden, maar moest uiteindelijk de eer laten aan winnaar 'Jan de" Krantenman' uit Limburg. Deze genomineerde uit Lim-; burg kan bogen op het feit dat 62 procent van de abon- née's in zijn wijk hun stem op hem hebben uitgebracht". Voor De Vlieger bedraagt dat percentage 44 procent. De ze tweede prijs levert de PZC-bezorger uit Zierikzee een mooie fiets ter waarde van duizend euro op. De Zeeuwse genomineerde Jip van Soest uit Goes in de ju- niorgroep moest in de eerste ronde al afhaken. Veelpleger naar speciale inrichting MIDDELBURG - Een 49-jarige man uit Vlissingen moet behandeld worden in een Inrichting voor Stelselmatige Daders (ISD). Dat heeft de rechtbank in Middelburg giste ren beslist. De ISD-maatregel werd de veelpleger voor dë- duur van maximaal anderhalf jaar opgelegd. De Vlissinger zit inmiddels acht maanden in voorarrest- voor een tasjesroof. Aan het slachtoffer moet de man 266 euro schadevergoeding betalen. Gisteren probeerde Veerman de; ongerustheid van de mosselsec^ tor weg te nemen. „De schelp-- diervisserij moet de kans krij gen om duurzaam te worden:' Die afspraak is gemaakt." Hij; kondigde een brief aan waarin ten behoeve van de mosselsector versoepelingen zijn aangebracht; in het doelendocument bij Natug; ra 2000. De grote vrees van de mosselsec tor is dat de strenge Europese re-" gelgeving steeds opnieuw leidt tot rechtszaken met de natuurbe-: weging over het afgeven van vis? vergunningen. Veerman waar~ schuwde dat dit niet gewenst igj» „We hebben nadrukkelijk uitge^-. sproken dat we de mosselsectori willen behouden. Van de natuur-' verenigingen verwacht ik dat zè. niet elke gelegenheid aangrij-" pen om naar de rechter te stap? pen. Als zij maatschappelijk- draagvlak willen behouden, is- dit voor hen iets om zich op te. bezinnen." Voorzitter A. Verb ree- van de producentenorganisatie mosselcultuur is tevreden over- Veermans opstelling. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De mosselsector zal niet aan Europese milieure gels ten onder gaan. Dat heeft minister Veerman (CDA, Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit) de Tweede Kamer gisteren verzekerd. Hij zal enkele bepa lingen van Natura 2000 (laar voor aanpassen. Vandaag debatteert de Kamer over Natura 2000. Dat is een Eu ropese keten van natuurgebie den waarin bepaalde dier- en plantsoorten moeten worden be schermd op basis van de Vogel en Habitatrichtlijnen. In Neder land zijn 162 Natura 2000-gebie- den aangewezen. Gedeeltelijk zijn daarvoor ook al instandhou dingsdoelen geformuleerd. De mosselsector vreest het erg ste, omdat uit het doelendocu ment voor de Waddenzee blijkt dat permanent overstroomde platen verboden gebied worden voor mossel vissers. De afspraak was dat daarnaar eerst onder zoek nodig is. door Claudia Sondervan WESTKAPELLE - Ouderenge neeskunde hoort bij de huisart sen. De huisarts moet de spil zijn waar ziekenhuizen en thuis- verpleegzorg zich rond groepe ren. Dat stelde hoogleraar ouderen geneeskunde R. Westendorp gis teren voor een gehoor van negen tig huisartsen en medisch specia listen. Zij waren in Westkapelle voor de eerste dag van het sym posium over patiëntenzorg in de toekomst van Stichting Genees kunde Walcheren. Volgende week dinsdag is een tweede sym posiumdag. Westendorps stelling dat de huisarts de poortwachter dient te zijn bracht niemand in het ge weer, vertelt voorzitter van de stichting, J. Bergen. Ook over de noodzaak tot samenwerking in de spoedzorg, om anders om te gaan met operaties die geen haast hebben en andere onder werpen leek er overeenstem ming. „Ziekenhuizen en huisart sen blijken bereid tot samenwer king om zulke zaken op te los sen. Wel moet iemand de regie nemen en moeten de andere par tijen zich naar die regisseur te voegen. Die bereidheid is er." De artsen bespraken hoe de zorg moet worden ingericht. Een mogelijk samengaan van eerste hulp van ziekenhuizen met huisartsenposten is er éen voorbeeld van. Om de zorg beter af te stemmen op oudere patiën ten is een nieuwe taakverdeling tussen huisartsen onderling en medisch specialisten nodig. Huisartsen moeten grotere prak tijken vormen willen ze die cen trale taak waarmaken, beaamt Bergen. Zulke groepspraktijken zijn hier al aan het ontstaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13