Afsluiten brug is geen oplossing vfUf 1 M k Hans is de perfecte huisman Amemuiden voor nieuwe wijk PZC Samenwerking voor opvang kinderen in Middelburg Woningen in de Oranjepolder ^eerderheid in Middelburgse raad voor weren vrachtverkeer Weer brand in Zierikzees café ZmcluiPrtó De locatie voor de nieuwe Arnemuidse wijk ligt al vast. Wat valt er nog in te spreken, vragen sommige Amemuidenaren zich af. doorEmile Calon ARNEMUIDEN - Woningbouw in de Oranjepolder bij Amemuiden. De tach tigjarige Grietje kan daar geen bezwaar tegen hebben, zo zegt ze na enig naden ken. Ze heeft goede herinneringen aan die polder. Toen haar man nog leefde, liepen ze daar altijd samen. Ze waagt zich wel af wat er overblijft van die pol der als daar allemaal huizen komen. Wethouder F. Streng maakte vorige week bekend dat de Oranjepolder de uit breidingslocatie wordt voor Arnemui- den. De bewoners mogen meepraten over de inrichting van de polders rond het dorp. Maar de plaats ligt al vast. Tijdens een rondgang door het dorp blijkt dat nauwelijks iemand in Arne- muiden moeite heeft met de uitbrei dingsplannen. Weer een nieuwe wijk, prima, zegt C. Meerman. Hij kan zich daar niet druk over maken. Wel moet hem van het hart dat de inspraak,zo als gewoonlijk', niets voorstelt. „De ge meente heeft al bepaald waar de wijk komt." Volgens hem zal er voor de vorm nog wel een beetje geluisterd worden naar de inwoners van Amemuiden. „En vervolgens trekken de politici toch hun plan." Hij moet enigszins lachen om zijn eigen opmerking. „Ach politici", zegt hij. „Leer mij ze kennen. Allemaal hetzelfde." Inspraak Ook P. de Ridder verwacht niet veel van de inspraakmogelijkheden. Het zou hem althans zeer verbazen als de plan nen voor de nieuwe wijk en het omlig gende gebied niet al heel ver gevorderd zijn. Als oud-ambtenaar weet hij hoe zoiets gaat, zegt hij terwijl hij zijn fiets even aan de kant zet. Hij vertelt dat dat soort plannen, zodra de eerste ideeën zijn ont staan, een soort eigen leven gaan leiden. Ondanks alle goede bedoelingen van in spraak en medezeggenschap, wordt er binnenskamers gewoon doorgewerkt. Dat is volgens hem niet zo vreemd om dat ambtenaren toch vooral intern ge richt zijn. „Inspraak leeft binnenska mers niet." Om die reden denkt hij dan ook dat de plannen voor het gebied ten oosten van Amemuiden al veel verder zijn dan de beleidsmakers willen of dur ven toegeven. J. Meulmeester ziet het volbouwen van de Oranjepolder als een voldongen feit. Volgens hem is er ook wel behoefte aan nieuwbouw. Hij kan zich dan ook goed voorstellen dat de gemeente kijkt naar uitbreidingsmogelijkheden. Hij is ech- foto Ruben Oreel ter faliekant tegen de plannen om naast die nieuwe wijk, in de Wilhelminapol- der, nieuwe natuur te maken. „Ze gaan dat allemaal onder water zetten." Vol gens hem een belachelijk plan. Op die manier komt volgens hem toch weer het oude masterplan van stedebouwkundi- ge Riek Bakker in een iets andere vorm weer om de hoek kijken. Hij dacht dat dat plan van haar, enkele jaren geleden ingehuurd door de gemeente, voorgoed begraven was. „Maar zie, het is er nog. Voor je het weet komt het onder een an dere naam weer tevoorschijn." Vrees Die vrees van Meulmeester wordt door meerdere inwoners van Amemuiden geuit. De willen echter niet met hun naam in de krant, zelfs niet met alleen hun voornaam. Uitbreiding vinden ze prima. Maai- de oude loop van de Ame herstellen en daar natte natuur aanleg gen? Nee, dat is volgens hen echt ner gens goed voor. donderdag 14 september 2006 ^riia Berkelder «IDDELBURG - De Stations- brug afsluiten voor autoverkeer isgeen optie. Vrachtverkeer we- ttovvel. flatvinden de meeste fracties in ieMiddelburgse gemeenteraad. CroenLinks wil dat de brug he- lanaal autovrij wordt, maar dat «at de anderen veel te ver. „Pa- Jekvoetbal", vindt P. de Doel- jer (PvdA) van het voorstel. Twee jaar geleden is uitgebreid ©ieizoek gedaan naar de ver telsituatie op de brug. Op ba- g van dat rapport moeten we pjmieuw een afweging maken. Vrachtwagens van de brug ha len zou prima zijn, denk ik. En verder denk ik dat we ons op dit moment een beetje op de vlakte moeten houden." B. Nieuwenhuis (WD) vindt het respectloos om maatregelen te eisen nu er een slachtoffer is ge vallen. „Wij willen eerst naden ken voordat we wat gaan roe pen." K. Hamelink (Christen- Unie) deelt dat standpunt. „Het respect voor het slachtoffer en de familie zou op dit moment moeten prevaleren." Toch zegt ook hij dat vrachtwagens niet op de brug thuishoren. „Mis schien moeten we een experi ment houden en de brug een week afsluiten voor auto's." Ver keersopstoppingen zijn altijd het argument geweest om geen ingrijpende maatregelen te ne men. Voor GroenLinks is de vei ligheid belangrijker dan de door stroming, zegt A. van 't Westein de. „Iedereen is geschrokken van wat er gebeurd is. Er is al tijd gezegd dat de brug wordt af gesloten als de N57 er ligt. Ik vind dat te lang duren." Hij stelt voor om de brug meteen af te sluiten voor zwaar verkeer. Bovendien zou binnen een half jaar duidelijk moeten zijn wat er op andere plaatsen in de stad moet gebeuren om totale afslui ting mogelijk te maken. C. Dek ker (SGP) noemt het voorstel 'te kort door de bocht'. „Ik wil de analyse van het ongeval afwach ten. Het lijkt het meest logisch om te beginnen met het weren van zwaar verkeer. Maar alle maatregelen die je neemt heb ben gevolgen voor de doorstro ming. Misschien creëer je dan meteen weer gevaarlijke situa ties op andere plaatsen in de stad." Als het mogelijk is om de brug af te sluiten voor auto's, dan moet dat gebeuren, vindt P. van Hekken (SP). „We moeten in ie der geval beginnen met het vrachtverkeer. Iedereen vindt de verkeerssituatie daar drie keer niks, maar ik heb ook geen oplossing. Als er een oplossing is om de brug autovrij te maken, dan sta ik daar helemaal ach ter." Slagboom P. Kraan (PPM) wil niet alleen de Stationsbrug afsluiten voor vrachtwagens, maar ook de Kaaienroute. „Dat stond al in ons verkiezingsprogramma. We hebben een rondweg nodig in Middelburg. Misschien moet het college eens gaan praten met de mensen in de Boassonlaan." In de straat staat een slagboom. Daardoor is er geen doorgaand verkeer mogelijk vanaf de Roose- veltlaan naar de Veerseweg. Over de slagboom zijn afspra ken gemaakt met voormalig wet houder P. Bruinooge. P. Kraan, K. Hamelink en W. Steketee van Middelburg Transparant wijzen erop dat een brug voor fietsers en voetgangers bij het stadskan toor een oplossing is. „Die had er wat ons betreft moeten lig gen", zegt Hamelink. De provin cie heeft de brug verboden om dat die de scheepvaart zou hin deren. Bromfietsers gewond na botsing MIDDELBURG - Twee jongens zijn gisteren rond het middaguur op de Middelburgse Spinhuisweg gewond ge raakt toen zijn op hun brommer in botsing kwamen met een auto met caravan. De 81-jarige uit Ede bestuurder van de auto verleende op het kruispunt met de Amnes- tylaan geen voorrang aan de 17-jarige bromfietser uit Middelburg. De bromfietser en zijn passagier, een 16-jari- ge jongen uit Amemuiden, zijn beiden met lichte verwon-.; dingen naar het ziekenhuis gebracht. Handtekeningen voor nieuwbouw BRESKENS - Wethouder A. Rosendaal van de gemeente- Sluis heeft gisteren 1406 handtekeningen in ontvangst ge- nomen van mensen die voorstander zijn van de bouw van. een nieuw winkelcomplex aan het Spuiplein in Breskens. Dinsdag kreeg hij al zevenhonderd zienswijzes (één per huishouden, omgerekend zo'n 1680 mensen) aangereikt van inwoners die de nieuwbouw niet zien zitten. Tien werknemers van de Edah, Blokker en Bruna startten de actie, nadat een comité van tegenstanders medestanders in het dorp zocht door huis aan huis pamfletten te bezor gen. Rosendaal verwacht dat de gemeenteraad zich vol gende maand uitspreekt over een vergunning voor de bouw van het complex. ZBERIKZEE - Voor de tweede keer binnen twee jaar is café Old Dutch in Zierikzee door brand getroffen. Verwoestte een uitslaande brand op 27 oktober 2004 de bo venverdieping van het pand, gis terochtend werd de benedenver dieping zwaar getroffen. De ei genaar is met koolmonoxidever giftiging opgenomen. Volgens de Technische Recher- «eis de brand vermoedelijk toe te schrijven aan wederom kort sluiting, en is er geen reden te denken aan brandstichting. De eigenaar heeft zelf om 5.20 uur dé brandweer gealarmeerd. «Toen hij door rookmelders werd gewekt, moet het vuur al zeker twee uur hebben ge- woei" Bezorgklachten: j 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail:redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Schoolbestu ren, Kinderopvang Walcheren, het welzijnswerk en de gemeen te Middelburg werken santen aan de opvang van kinderen. Al le kinderen in de leeftijd van nul tot twaalf jaar worden van 's ochtends vroeg tot vroeg in de avond opgevangen. Vanaf volgend jaar zijn scholen verplicht om die opvang te rege len. In Middelburg wordt op vier plaatsen samengewerkt. Dat zijn de brede school in de Magistraatwijk en de nieuwe brede scholen in Dauwendaele, Klarenbeek en de Stromenwijk. Met Europese subsidie worden plannen gemaakt. Er wordt on der meer een oplossing gezocht voor de personeelsbezetting van kinderopvang en scholen en er wordt onderzocht of er op school maaltijden verstrekt kun nen worden en hoe opvang tij dens de schoolvakanties gere geld moet worden. Op een aantal scholen is al voor- en naschoolse opvang. Ook kunnen kinderen vaak wel overblijven. De periode dat kin deren opgevangen kunnen wor den is straks veel langer, van ze ven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. Bovendien moet de opvang vijf dagen in de week worden aangeboden. „Het doel is een goede afstemming tussen zorg en arbeid", zei E. Eshuis van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) gister avond tijdens een presentatie op het stadskantoor. De plannen zijn het gevolg van een motie die de WD en de PvdA vorig jaar met succes indienden in de tweede kamer. Het is nog niet duidelijk wat die opvang ouders gaat kosten, zei Eshuis. „Dat is afhankelijk van de uitslag van de verkiezingen in november. Een aantal par tijen wil kinderopvang gratis maken. Als deze opvang niet be- (Advertentie) i i Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com taalbaar is, is er een groep kinde ren die er geen gebruik van kan maken. En dat is juist de groep kinderen die de extra ontwikke ling die wordt aangeboden extra hard nodig heeft.De sub sidie die Middelburg uit Europa krijgt, 120.000 euro, is niet be doeld om de opvang te betalen. Die is bedoeld om plannen te ontwikkelen. Niet alleen scho len in de vier wijken bieden straks extra opvangmogelijkhe den. Alle scholen zijn dat vanaf volgend jaar verplicht. Het pro ject op de brede scholen is be doeld als experiment. Ook ande re scholen, vaak verbonden met de vier door de schoolbesturen- kunnen gebruik maken van de kennis die wordt opgedaan. School De Linge gaat voor Unicef BIEZELINGE - Christelijke ba sisschool De Linge in Biezelinge doet morgenavond mee aan de nationale Unicef-loop. Plet evenement vindt plaats op de grote speelweide naast het Marktplein in Biezelinge van 19.00 tot 20.00 uur. Muziek korps Jonge Kracht speelt tij dens de loop en geeft van 20.00 tot 20.15 uur een optreden. Kin deren mogen zoveel gesponsoi- de rondjes lopen als ze willen én kunnen. De opbrengst gaat naar een onderwijsproject van Uni cef, het kinderfonds van de Vere nigde Naties, in Afghanistan. (Advertentie) Jeugdbrassband inManhuistuin GOES - De jeugdbrassband van hd Leger des Heils geeft zater dagmiddag een concert in de GocseManhuistuin. i He! optreden dat wordt afgewis- seldmet zang en drama, begint m 14.00 uur. De jeugdbrass- tand bestaat uit muzikanten af- tenstig uit Zuid-Holland, Zee land, Brabant en Limburg. Zij sien maandelijks vele uren om smen te oefenen. Hun repertoi- - ie varieert van klassieke tot mo derne brassmuziek. Afrikareis niet uit gemeentekas GOES - Een zevenkoppige Goese delegatie mag niet op kosten van de gemeente een studiereis maken naar Mo zambique. Een ruime raadsmeerderheid steunde gisteren in een extra raadsvergadering een motie van GroenLinks en PvdA. Het college van burgemeester en wethouders wil zich begin oktober in Mozambique oriënteren op een bestaand cultureel uitwisselingsproject dat de basis kan vormen voor een Goes' Afrika-jaar in 2009. Na de ferme uitspraak van de gemeenteraad bekijkt het college zijn voornemen opnieuw. Wethouder S. van 't Westeinde (WD, cultuur) gaf na afloop van de 'teleurstellende uit komst' de moed nog niet op. Er zijn enkele alternatieven: de delegatieleden betalen de reis uit eigen zak. de gemeen te zoekt sponsors in het Goese bedrijfsleven, de gemeente stuurt één verkenner of het college laat het idee varen en zoekt een ander thema voor 2009. STREEKACTIVITEITEN OOMBURG - Schuttershof, 14.00 uur: Bijeenlomst ANBO 50-plus met optre- finvan De Zingende Zilvermeeuwen; GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be- «vegen voor 55+; MIDDELBURG - Markt: Weekmarkt; Zeeuwse Biliotheek, 12.00-16.00uur: Taxatiedag munten, postzegels, bankbil- étsn en ansichtkaarten; Veten De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra- •3muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- fiplein 41,10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; Palazzolihuis Oranjeplein 41, 13.30 uur: Wandeltocht; VLISSINGEN - Zorgcentrum Ter Ree- de: Open dag en driedaagse van Club Vief, de fitnessclub voor vijftigplussers. Ouderen op de bres voor jongeren KRUININGEN - Een Hagenees en een Rotterdammer - beiden 71 jaar oud - hebben zich het lot van de jeugd in Kruiningen aangetrokken. Ze hebben de gemeente om hulp gevraagd bij het opzetten van een nieuwe jongeren ontmoetingsplaats. De jongeren houden zich nu nog vaak op in het park vlak bij de woningen van de twee initiatiefnemers in de Slot- straat. H. Leeflang maakte wel eens een praatje met ze en vernam hun wens om een echte ontmoetingsplaats te heb ben. Sindsdien vertegenwoordigt de Rotterdammer de jeugd. Hij heeft de gemeente zover gekregen dat die finan ciën beschikbaar wil stellen voor een aluminium contai ner, die als jongerenontmoetingsplaats (jop) moet gaan dienen. Over zijn drijfveren kan Leeflang kort zijn: „In Rotterdam heb ik gezien hoe jongeren kunnen afglijden als ze aan hun lot worden overgelaten. Hier in Kruinin gen is niets voor ze te doen. Daar wil ik verandering in brengen. door Frank Balkenende YERSEKE - Je kunt er van de vloer eten en op de gelapte ra men vindt zelfs Sherlock Hol mes geen vingerafdruk. Op het fornuis wacht een pannetje aard appelen geduldig op een vlam. Buiten hangt de bonte was te geuren aan de lijn. Allemaal het werk van een paar mannenhan den. Geen gewone handen, gou den handen. Hans van de Kreeke uit Yerseke pakte er dinsdag in Utrecht het brons mee in de verkiezing 'huisman van het jaar'. De 44-jarige Hans is de motor van wat een modelhuishouden lijkt, 's Ochtends smeert hij bo terhammen voor vrouw en doch ter, daarna komt de stofzuiger uit de kast of haalt hij de dweil over het laminaat. Na een pauze draait hij de was. „Als je het een maal weet, is er geen kunst aan. Je moet alleen opletten dat er geen rode kleren tussen de witte was terechtkomen. Dan is alles dus roze. Ja, het is me wel 'es overkomen." Het verdere pro gramma: was ophangen, vervol gens een boterhammetje, krant erbij, dan op de fiets naar de su permarkt, koken, de was binnen halen, eten, afwassen.... „Het is elke dag hetzelfde verhaal." Hij legt er eer in, maar een be wuste keuze was de baan van huisman allerminst. „Ik ben 23 jaar instellingskok geweest bij verschillende zorgcentra. Een jaar of achttien terug heb ik een auto-ongeluk gehad. Ik was van achteren aangereden. Sindsdien heb ik chronische pijn in mijn rug en mijn nek. Ik ben bij zo wat alle artsen in Nederland en België geweest en niemand heeft me er vanaf kunnen hel pen. 's Nachts in bed komt de pijn. Ik weet niet hoe ik moet lig gen, Dan probeer ik het maar op het kleed in de woonkamer. Van de week heb ik er al drie nach ten gelegen, met mijn voeten om hoog op de rand van de bank." Het kokswerk, dat ging niet meer. „Als ik thuis kwam, at ik en ging daarna naar bed. Zo veel pijn. Vijf jaar terug ben ik volledig afgekeurd. Mijn vrouw is toen meer uren gaan werken en ik doe sindsdien het huishou den. Dat deden we voorheen met z'n tweeën, maar ik vind dat ik daar nu voor moet zor gen. Ik werk wel in etappes, neem tussendoor rust, anders gaat het niet, maar als ze thuis komt, is alles aan kant." Huisman Hans van de Kreeke hangt de was op. foto Ronald den Dekker De waardering in het gezin Van de Kreeke is groot. Spie en span is het er in huis en Hans zet - mag ook wel voor een kok - sma kelijke gerechten op tafel. Geen liflafjes, gewoon degelijke Hol landse pot: een zuurkoolschotel of een balletje gehakt. Zijn vrouw en dochter wezen hem op een advertentie in een huis-aan-huisblad, waarin een fabrikant van schoonmaakmid delen heren opriep voor de ver kiezing 'huisman van het jaar'. Ze dachten dat Hans wel hoge ogen zou gooien. Op zijn sloffen kwam hij door de selectie, zodat de familie dinsdag afreisde naar een Utrechts etablissement, waar zes mannen een huishoud- slag zouden strijden. „We kregen verschillende op drachten. Maak een met vaseli ne, tandpasta en lippenstift be smeurde spiegel zo snel moge lijk schoon. Doe een heel erg vie ze vaat. Schmink je dochter, ja, dat hoorde er ook bij. Verder moesten we een omelet bakken. Dat ging me natuurlijk goed af. De jury kende Hans de derde plaats toe. Volgens zijn vrouw en dochter had hij net zo goed het goud kunnen pakken. „De winnaar was echt niet veel beter en mijn omelet stak er met kop en schouders bovenuit. Nou ja, de wedstrijd was nogal amateu ristisch van opzet, het was ook de eerste keer. Enfin, ik heb er een geldprijsje aan overgehou den en een gezellig dagje uit in Utrecht." Helaas staat Hans' baan als huis man op de tocht. Onlangs is hij herkeurd en - volgens de nieuwe normen - volledig arbeidsge schikt bevonden. Nu hij van de WAO in de WW is beland, moet hij weer solliciteren. „M'n oude vak als kok mag ik niet oppakken, omdat ik daarop ben afgekeurd. Ik moet zoeken naar een baan waar ik geen diploma's voor en geen ervaring mee heb. Hoewel ik gemotiveerd ben om een deeltijdbaan op te pakken - financieel moet dat ook wel - draag je als WAO'er natuurlijk een stempeltje. Conciërge lijkt me wel iets, beet je regelen, beetje kopiëren. De vraag is alleen: wie wil deze man?" UITNODIGING! Zaterdag 16 september (van 11.00 tot 16.00 uur) GRATIS PROEFRIJDEN voorlichting op de SPARTA ION en de BATAVUS PADOVA ELEKTRISCHE FIETSEN en ontdek zelf alle voordelen! PROFILZ DE FIETSSPECIALIS1 zusterstraat 24. middelburg tel. (0118) 61 2410 www.prolile-vandendriest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11