Trauma is te doorbreken PZC Schrijven is mijn wapen tegen chaos Polderman is bijna af woensdag 13 september 2006 Katinka Polderman is afgelo pen seizoen zo veel in Zee land te zien geweest, dat zij dit jaar nog maar één keer in de pro vincie op de planken staat. Dat is opmerkelijk, omdat haar pro gramma nu pas volgroeid is. Al thans bijna, want de voorstellin gen van de avondvullende show Polderman zijn tot midden de cember nog try-outs. Een van de eerste is morgen in het Spiegel- theater in Middelburg. Vorig seizoen heeft Katinka Pol derman, geboren en getogen in 's-Heer Abtskerke, veertien keer in Zeeland op het podium gestaan. „Ik heb bijna alle be langrijke theaters gehad. Van daar dat ik dit seizoen hier niet ben geboekt. Dat vind ik jam mer, want dit is toch mijn thuis haven. Daarom ben ik blij met deze voorstelling in het Spiegel- theater in Middelburg." Katinka Polderman begon in 2005 na het winnen van het Leids Cabaret Festival met voor stellingen van 25 minuten, die vorig seizoen tot drie kwartier zijn uitgegroeid. Daarmee is zij vervolgens verder gegaan. Nieuwe liedjes zijn toegevoegd, de volgorde is veranderd. Uitein delijk moest er een overkoepe lend thema komen dat de liedjes verbindt, een soort boodschap. „Rode draad is mijn oproep tot onafhankelijk denken, tegen meelopen, niet klakkeloos gelo ven wat een ander zegt, je eigen weg kiezen." Wie eerder de voorstelling heeft gezien zal veel liedjes herken nen. De eerste vier liedjes zijn gebleven. Nieuw is de meezin ger Iedereen is tegen ons, over de tendens in de maatschappij dat mensen zich slecht behan deld of gediscrimineerd voelen. Het refrein mag iedereen mee zingen. „Dat wordt een dampen de meute", zegt ze snerend. Twee liedjes had ze al twee tot drie jaar liggen, maar ze kreeg er geen muziek op. „Gisteren op de repetitie kreeg ik het ineens helder. De Hollandse garnaal is de lekkerste van allemaal is een vette persiflage op een liefdes verklaring met een schunnige tekst. Het publiek moet weten dat het een grap is, anders werkt het voor geen meter en is het voor mij heel gênant om te zingen." Het tweede lied zonder muziek is Boksbaard, een knolgewas. „Het is een groente die echt be staat, ook wel bekend als haver wortel. Op het woord boksbaard kun je leuk rijmen. De tekst past helemaal bij een bestaande melodie van een ander lied. maar die kun je niet twee keer gebruiken." Katinka doet geen sketches of typetjes. Ze praat tussen de bed jes door om de mensen gelegen heid te geven even uit te rusten. Ik babbel wat, vertel iets over het bedje, zoals over het lofbed op Christina Aguilera. Ik leg ook uit waarom ik een decor van bierkratten heb." Haar hond vergezelt haar steeds, slaapt tijdens de voorstel- bng in de gitaarkoffer. „Die koffer heeft hetzelfde stof je als de binnenkant van zijn mandje. Hij heeft zelf een keer bedacht om daarin te gaan lig gen, weet precies wanneer hij moet opkomen en wanneer het afgelopen is. Dat gaat wel eens fout, omdat de volgorde soms verandert. Dan kijkt hij heel te leurgesteld." HansTabbers Katinka Polderman presenteert een try-out van Polderman, morgen in het Spiegeltheater in Middelburg. De voorstelling begint om 20.00 uur. e dood mag ons le ven niet beheersen. Dat is de bood schap van Hella de Jonge. Ze beschrijft dat in haar boek Los van de wereld, dat in fe bruari van dit jaar verscheen. Ze vertelt hier vanavond over in Porgy en Bess in Temeu- zen. Echtgenoot Freek de Jon ge draagt toepasselijke poë zie voor. Na de pauze bren gen zij samen met gitarist Cok van Vuuren enkele ge dichten op muziek. Eigenlijk heeft Hella de Jon ge een dubbele boodschap. In haar boek beschrijft zij het verbes van haar zoontje, dat in middels 32 jaar geleden, en slechts drie maanden oud, is overleden. „Die ervaring heeft mij gevormd tot degene die ik nu ben. Ik ben daar blij mee, zie hem als een gift", zegt ze achter af. Ook in het boek Door de knieën van Freek wordt die traumati sche ervaring beschreven. Twee jaar geleden hield hij er een le zing over in Porgy en Bess. Nu is het haar beurt. „Terneuzen heeft een verleden voor Freek. Hij trad indertijd op met Neerlands Hoop in Porgy en Bess en heeft er altijd veel lol gehad: Ik bleef toen thuis, bij de kinderen. Daarom is het leuk er ook eens naar toe te gaan." Hella de Jonge beschrijft verder welke invloed de traumatische oorlogservaringen van haar ouders hebben gehad op haar ei gen leven. Haar ouders hadden bijna niets en niemand over. Kinderen krijgen werd hun ma nier om de gaten in hun familie- leven te dichten. Haar vader, Hella de Jonge vertelt over haar boek en speelt viool. foto Vincent Mentzel tekstschrijver Eb Asser, was suc cesrijk in het Amsterdamse ar tiestenmilieu, maar achter de voordeur beheerste de dood het gezinsleven. Als Hella jaren la ter een kind verbest, merkt ze dat in de ogen van haar ouders niets opweegt tegen het door hen ervaren leed van de oorlog. Op de begrafenis van haar moe der komen de spanningen die in het gezin hebben gesluimerd tot een uitbarsting. „Het is een heftig boek, waarin ik beschrijf hoe je met de dood omgaat. Mijn ouders waren oor logsslachtoffers. Ze moesten kin deren opvoeden, maar waren daartoe niet in staat. Ik heb ge probeerd duidebjk te maken wat de gevolgen zijn als je men sen vijf jaar geen bestaansrecht geeft, welke invloed dat heeft op hun kinderen." Traumatisch De gevolgen zijn volgens haar traumatisch. „Maar ik heb ook aangetoond dat je trauma's kunt doorbreken, dat je er niet in moet blijven zitten." Freek leest vanavond enkele ge dichten voor. Samen met gita rist Cok van Vuuren brengt het echtpaar enkele gedichten die op muziek zijn gezet. „Daarbij speel ik viool als ik daartoe in staat ben. De lezing is namelijk heel emotioneel, aangrijpend." Het slotlied wordt Wees niet bang, geschreven door Henk Hofstede van The Nits. Er be staat ook een versie van Robert Jan Stips. „Misschien doen wij die ook", zegt Heba de Jonge. Haar boek Los van de wereld is inmiddels toe aan de vierde druk. Er zijn nu 14.000 exempla ren van verkocht. „Ik beschouw de mijn missie al geslaagd, als ik drie mensen had kunnen be reiken", zegt ze tevreden. Heba werkt al 25 jaar mee aan de shows van Freek, maakt kle ding en decors, verzorgt het licht en speelt af en toe viool op toneel. „Freek heeft eens ge zegd: 'Als we 65 zijn, gaan we samen kluchten spelen.' Hij is nu 62 en ik ben 56. We zijn er bijna aan toe." Hans Tabbers Hella de Jonge met Freek de Jonge en Cok van Vuuren, vanavond in Por gy en Bess. Aanvang 20.15 uur. Kees Tom zit vol agressie, zegt hij zelf. „Er zijn tal van mensen die ik uit de weg zou willen ruimen. Dat doe ik niet, maar ik schrijf er bedjes over." En graf schriften. De in Oostburg opgegroeide caba retier heeft zijn programma Dood en ver derf ermee gelardeerd als sappige blokjes vet in de bloedworst. Het publiek kan er za terdag in theater De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland kennis van nemen. Hij heeft die titel Dood en verderf gekozen omdat er zo veel doden in zijn omgeving vie len. „Ik kwam thuis en er lag al weer een rouwkaart in de brievenbus. Maar ik wilde geen grafstemmming in de zaal door alleen te zingen over mensen die ik heb verloren." Grafschriften en grafredes zijn volgens Torn beproefde middelen om de lachlust op te wekken. „De leukste zijn die over beken de Nederlanders, die nog in leven zijn." Fons Jansen schreef er die klassiek zijn ge worden. Torn bewondert hem ten zeerste en schreef als eerbetoon: Ik brak altijd lansen voor het leggen van kransen op deze gedenksteen bij het graf van Fons Jansen. „Ik beschouw hem als een van de meest on dergewaardeerde cabaretiers. Zijn grappen blijven ook nu nog overeind." Balkende mocht niet ontbreken in zijn graf redes. Na zijn strijd voor waarde en voor normen werd het tijd voor aarde en voor wormen. Andere gaan over Ralph Inbar, Theo van Gogh, Rudi Carell, Hans Dorrestijn, maar ook de dichter Paul van Ostaijen (In dit graf ligt Van Ostaijen, zich regelmatig om te draaien) en minister Rita Verdonk (Ik was foto Menno Leutscher al niet zo'n soepel wijf, maar nu ben ik toch wel heel erg stijf). Ik heb er zo'n veertig en doe er telkens zo'n zes, want je kunt ze niet achter elkaar bren gen. Het programma bestaat voornamelijk uit bedjes, zo'n twintig. „Zeven of acht gaan over de dood, of een of ander aspect daar van. Over hoe lullig je dood kunt gaan. De tekst van De Laatste Woorden is een bespie- gebng over mijn eigen dood. In een liedje hekelt hij de stadsvernieuwing in Rotterdam. „Ze kunnen hun monumen ten niet laten staan. Er is geen respect voor. Ze zetten er enorme kantoorgebouwen voor in de plaats." De andere bedjes gaan over verderf. „In elk apparaat bij mij thuis zitten lampjes. Ik schrijf daar onmiddebijk een bedje over. Ik kan eigenlijk niet zo goed tegen drukke kin deren en dacht dat iedereen dat wist. Maar soms hangt er toch zo'n hummeltje rond, dat naar mij wordt toegestuurd. Daar schrijf ik een bedje over." Schrijven is voor Kees Tom een wapen te gen de chaos. „En er is nogal veel chaos in mijn hoofd. Schrijven schept orde, geeft meer bevredi ging dan praten, lijkt soms zelfs problemen op te lossen. Rijmen is ook gewoon leuk. Je kunt de vreselijkste dingen zeggen. Rijm werkt grappig, relativerend." Aan het pro gramma moet nog veel gebeuren. „Ik weet nog niet wat het decor wordt. Misschien kan ik daar ook wat mee doen. Ik weet ook nog niet hoe de bedjes aan el kaar te praten. Het wordt improviseren. Dat levert soms grappen op als ik uit de bocht vlieg. Sommige daarvan houd ik er in. Ik bbjf sleutelen, moet het ook voor mezelf leuk houden. Minstens een paar keer per avond wil ik de technicus verrassen." Hans Tabbers Kees Tom staat zaterdag met Dood en Verderf in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland aanvang 20.30 uur) en op 3 februari in Dorpshuis de Meiboom in Krabbendijke VRIJDAG Jazz by the sea Jazz by the sea staat in het teken van middagconcerten^ een kroegentocht. Middagconcei-ten worden gegeven door The Jeepers Cree pers Jazzband in Grandcafé Hij en Ik (14-17 uur), Daddv Multiplex in het centrum van Domburg (14-18 uur). Ja^ Team in Grandcafé Juliana (14.30 - 17.30 uur) enPlusfo^ de Rabobank (16-20 uur). De Bonduelle Swing Commerce Band verzorgt het openingsconcert op het De Koninctav (19.30 -22.00 uur). Aan de kroegentocht nemen deel: Mr. Boogie WoogieinC-i Tramzicht (21.00-1.00 uur), Bandox in Cafe Jeronuneke 1 (21.00-1.00 uur), La Vida New Orleans Jazz BandinCafé-' den Walcherschen Dolphijn (21.00-1.00 uur), Charlesto^ Jazzband in Uitspanning De Roode Leeuw (21.00-1.00uuj: Oriëntal Jazzband in Café, Restaurant 't Groentje (21.00-" 1.00 uur), Jazz Team in Grandcafé Juliana (19.30-23.30nu Recycled in Restaurant 't Koetshuis (17.00-23.00 uur)en Jazz-it in Pannenkoekhuis Vierwegen (20.00-24.00 uur). Diverse locaties, Domburg, 14.00 uur Belofte De Zeeuwse Belofte begint met de eerste voorronde. Naar een finaleplaats dingen Outsmarted, Incarnate, Ac.„. ding to you, Ocean's edge en Groover De formatie Trippa winnende band in 1999, sluit de avond af. Podium De Piek, Vlissingen, 20.00 uur De Muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse sluitk zomerseizoen af met een feestelijk concert. Ook de slagwerkgroep verleent medewerking. Het ge staat onder leiding van Ronald Slager. Het programma: Fe peace and Freedom, Ring of Fire, Friends for life, La Stoa Ravanello, From Holland with love, The Rose onBolero.b ve can build a bridge, Hobdays in Mexico en Can't taken; eyes off of you. Grote of Nicolaaskerk in Brouwershaven, 20.00 uur. Rock The Hollowmen Stoners froners hell Rock band staat opte podium. De formatie speelt rock. Backstagecafe, Goes, 21.00 uur Blues BluesBox treedt op. Gastmuzikant is de Zeeuwse funkgitarist Stefan Neels De bezetting: Vincent Vinkoert (zang en sologitaar), Marina den Boogaart (basgitaar), Paul Schoote Jr. (drums), Dennis Vinkoert (slaggitaar) en George van Bork (toetsen). Het repertoire omvat bluesklassiekers van Peter Green, Eri; Clapton, Tommy Castro, Stevie Ray Vaughan, Buddy Guy en Jimi Hendrixen rock roll van Chuck Berry, de Bin- tangs, Fleetwood Mac en de Rolling Stones. Taverne, Domburg 21.30 uur ZATERDAG Jazz by the sea Het jazzfestival staat in het teken van de streetparadeen openluchtconcerten en verspreidt zich over Walcheren. In Domburg treden op: The A-Team in het Marie Tak van Poortvliet Museum (11-13 uur), op het De Koninckplein staan achtereenvolgens The Oriental Jazzband (12.30-14.!? uur), Martijn Schok Boogie en Blues Band (14.45-16 Handsome Harry Company (17-19 uur) en Sydney Ellis ai her Midnight Preachers (19.30-22.00 uur). Pauzeorkest is Trio Grande. Aan de streetparade van 14-18 uur werken mee: Silverleaf Brassband, Original Zealand Street Parad! Jazzband, Lamarotte, Big Tom's Lazy Jazz B, N.O. L field Jazzcrackers, De Koninck Streetparade Jazzband.Vk der zijn er optredens van Duo Passion in Hotel Kijkduin (18-21 uur), Jazz Team in Grandcafé Juliana (19.30-23 30 uur), Scaldis Jazzband in Uitspanning De Roode Leeuw (21-1.00 uur), Oriental Jazzband in Café, Restaurant! Groentje (21-1.00 uur), Menno's Jazz and Blues Band inE& taurant 't Koetshuis (17-23 uur) en Jazz Steps in Café Res taurant In den Walcherschen Dolphijn (21 -1.00 uur). Verder zijn er optredens van Lils Mackintosh en Dutch Swing College Band in Delta Plaza Waterland NeeltjeJais (19.30 - 23.00), Friends of New Orleans in Hotel Bos en Dr te Oostkapelle (20.00-24.00 uur), Blue Jeans Big Band in World of Silk te Meliskerke (13.30-16.00 uur) en tenslotte: Westkapebe van Mr. Boogie Woogie in Café Kasteel vanB> tavia te (22-1.00 uur), Champagne Charlie in Recreatie»: trum De Viking (20.30-23.30 uur) en Not James Dean in Strandpaviljoen Paradiso (20-1.00 uur). Diverse locaties en aanvangstijden ANTWERPEN Tuinen van verschrikking. Theaterstuk van Michel Quint over echte mensen en keuzes maken in het leven; soms keuzes die mensenlevens redden, vertolkt door Frans Maas en Wim Stevens, vr. en za. Theater Het Klokhuis 20.30 uur, zo. 15.00 uur. De genodigde. Komedie over werkloosheid van David Pharao, waarin hij de methodes op de korrel neemt bij het selecteren van kaderleden in de moderne industrie, do. vr. en za. Raamtheater op 't Zuid 20 uur, zo. 15 uur. Zeg tegen de kleine dat ik op reis vertrok ken ben. Komedie van de Franse schrijf ster Denise Chalem over twee wouwen in de gevangenis en hun opbloeiende vriend schap, gespeeld door Mitta Van der Maat en Annemie Gils en cipierster Chris Ma- thieu. do. vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur. De Caraibische Zee. Toneelstuk van Rene Verheezen, over twee vrouwen in een zie kenhuis, de een positief, de ander negatief, die elkaar steunen en angst en hoop delen, vr. en za. Noordtheater 20.15 uur, zo. 15.00 uur. Mariene. Muziektheater over Mariene Dietrich, die zich backstage voorbereidt op een concert; het tweede deel is het con cert zelf, door Leah Thys en Brigitte De Man. do. vr. en za. Fakkeltheater 20.30 Voorstellingen in het Wereldculturencen- trum Zuiderpershuis: Transit: 1 sept. - 25 okt. Dele Sosimi His Afrobeat Orchestra, af- robeat uit Nigeria, do. 20.30 uur; Zuider zinnen, zevende editie van jaarlijks litera tuurfestival rond liefde en erotiek, met Ne derlandse en Vlaamse schrijvers, zo. 12 uur. Zuiderzinnen 2006. Literair festival met schrijvers en schrijfsters, zo. Arenberg- schouwburg 14.00 uur. Edith en Simone. Muzikale voorstelling over Edith Piaf, bezien door de bril van haar halfzus Simone, gezongen door An van den Broeck en Chris Bus als Simone. wo. vr. en za. De Zuiderkroon 20 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen in De Singel: Een totale Entführung, bewerking van Mo- zarts opera Die entführung aus dem Serail door Wim Henderickx, gespeeld door Ram sey Nasr en Muziektheater Transparant, wo. vr. en za. 20 uur; Intercultureel dubbel concert, met Raymond van het Groene- van Mozart, door saxen en met zang, vr. 20 woud en de Turkse diva 'Lara, vr. 20 uur. uur. Concerten in het Sportpaleis: Illusion 19 Years: vier zalen met een ande re muziekstijl en tal van artiesten en groe pen met Armin Van Buuren, w. 22.00-7.00 uur; Die Deutsche Schlagerparade: con cert met Duitstalige muziek door Duitse artiesten als Freddy Breek; special guests, Dana Winner en Jo Vally, ook met Duitse liedjes, za. 20 uur. Tosca. Opera van Puccini vol drama en liefde, door De Vlaamse Opera. zo. en di. Stadsschouwburg 20 uur. GENT Cultuurmarkt Gent. Uitmarkt van podia, muziek, theater, dans, film en audio-vi deo, literatuur en poëzie, architectuur en design en erfgoed, za. Kouter 13.30-18.30 uur. Festival van Vlaanderen - Odegand: Muziek en kunst op en langs het water van Leie, Lieve, Ketelvaart en Schelde: sterren uit de wereldmuziek, jazz en klassiek, za. 14 uur. Voorstellingen in de Vooruit: Barbara Morgenstern, elektropopconcert door Duitse zangeres, wo. 22 uur; Mo zart-Machine, concert met onbekend werk Concerten in de Handelsbeurs Odegand: Joan as Police Woman, concert door violis te, gitariste, pianiste en zangeres, vr. 20.15 uur; Dubbelconcert Koen De Cauter ver sus violist Mikhail Bezverkhny, in een con frontatie met klassieke muziek met altvio liste Kathelijne Onsia en celliste Marijke Giessen, za. 14 uur. Mannenkoorconcert. Concert in kader van muzikale verpozingen door Het Konink lijk Hengelo's Mannenkoor o.l.v. Nick Mo- ritz met orgel en vleugel, ter ere van haar 120-jarig bestaan, za. St. Michielskerk 15 uur. Aperitiefconcert Mozart. Twee strijkkwar tetten van Mozart door het Sonnenkwar- tet. zo. Putkapel 11 uur. Wim Vandekeybus - Bêt-Noir. Bewerking van Sophocles Oedipus door Jan Decortes, in kader van het Festival van Vlaanderen, door dertien jonge acteurs en choreograaf' Wim Vandekeybus. zo. Capitole 11 uur. Orgelfestival aan de Lieve. Concertpro gramma met orgelsolo's, orgel met koorbe geleiding en mannenkoor a capella met gregoriaanse werken, psalmbewerkingen ander werk van diverse componisten, door Dirk Bruggema.n en het Koninklijk Man nenkoor De Welgezinden. ma. Sint-Stefa- nuskerk 20 uur. Rotterdams Filharmonisch Orkest. Klas siek concert met tweede luik van Valerie Gergiev. ma. Sint-Baafskathedraal 20.00 uur. BRUGGE La Fin des Terres. Theater-voorstelling met poppen, objecten en acteurs in een zoek tocht naar mogelijkheden en grenzen van het visuele, non-verbale theater, door de Franse Compagnie Philippe Genty. zo. Stadsschouwburg 20 uur. Voorstellingen in de Magdalenazaal: The Attendant's Gallery, Stories Of Euro pe: muziektheater met het huidige Europa als uitgangspunt en een kijk op de Europe se geschiedenis door vijf acteurs en vijf musici van Het Muziek Lod Dick Van der Harst, in regie van Koen De Sutter, vr. en za. 20 uur; Sinfonia Eroïca, hedendaag se dansvoorstelling in choreografie voor negen dansers van Michèle-Anne De Mey, gebaseerd op twee klassieke muziekstuk ken, symfonie Eroïca van Beethoven en de opera Bastien und Bastienne van Mozart, gedanst door Cie Michèle-Anne De Mey, di. 20 uur. Voorstellingen in De Werf: Leonce und Lena, bewerking van salk sche komedie van Büchner, over het po: tieke bestel, de romantiek en mens# verhoudingen, door het theatercollectt Mars, di. première 20.30 uur; AminaF? rova Sextet, jazzconcert met reactie opi gebeurtenissen van 11 september in York, toen het sextet in de Blue Note® speelde, gevat in September Suite. 20.30 uur. Madame Butterfly. Opera van Puccini; vr. en za. (voor het) Stadhuis Brugge21'" Motetten der Bachfamilie. Concert me -• tetten van de Bachfamilie doorvocM instrumentaal ensemble La Furia tuf gastdirigent Bart Van Reyn. zo. Sint-Gil»- kerk 20 uur. KNOKKE Retrospectief Concert j Concert in kader van concertenfenj-j met kamersymfonie Opus 10a van Sjo> •- kovitsj, Stabat Mater van Rheinberger Requiem van Mozart door de soli: m Coppé, sopraan, Anita Dur, alt, Bart Kegel, tenor, Benort Giaux, bas; koren i>_ mini Canentes Knokke-Heist, R°ese' kamerkoor, lepers kamerkoor en het J chestre Royal de Chambre de o.l.v. dirigent Jaques Maertens do Hartkerk Knokke-Heist 20.30 uur. Muziekkorps

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 50