Kerk verliest monopolie op God Malkin hoopt debat uit te lokken Five fingers moet mensen inspireren met elkaar van gedachten te wisselen ij 'doorHenkPostma w 0it geloofde de Zeeuw in Nehalen- ies Unia. daarna in de kerken, en straks kopen we religie in bij de super- r markt. Dat zou je kunnen concluderen m lezing van het rapport waarmee bet Sociaal en Cultureel Planbureau l& (SCP) afgelopen week voor de dag is. kwam: als het zo doorgaat met de ont- e< kerkelijking is straks nog maar tien t, proccnt van de Nederlanders rooms-katholiek. en nog maar vier pro- I cent protestant of gereformeerd. tfi Terwijl de kerken leeglopen, groeit fe jet geloof, zowel binnen als buiten de ;u berk. Steeds meer Nederlanders zijn [ervan overtuigd dat wonderen be- !R slaan, dat er leven is na de dood, en ■ii dat de hemel reëel is. De moderne gelo- t vige 'gelooft van alles, als het maar rs owiets bovennatuurlijks gaat', condu it? deert het SCP-rapport 'Godsdienstige 'veranderingen in Nederland', a De kerken blijken steeds minder aan 4 die behoefte te voldoen. Nederland is- was door de eeuwen heen een land van Ontkerkelijking !- 1 protestanten en gereformeerden. Over njftien jaar. voorspelt het SCP, is hun aantal teruggelopen tot een vrijwel te verwaarlozen minderheid: vier pro cent van de bevolking. Ze worden dan in aantal overtroffen door de moslims, die goed zijn voor acht procent. De rooms-katholieke kerk komt daar, met een terugloop naar tien procent, 'nog net bovenuit. De kerken die in 2004 opgingen in de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) verloren de afgelopen kwart eeuw al bijna de helft van hun leden. De komende jaren krimpt die aanhang nog sneller. Bij de PKN zijn ze er be hoorlijk van geschrokken. Maar, rea geerde scriba B. Plaisier: „De kerk leeft niet van statistieken, maar van de Geest." En die stoort zich niet aan de waan van de dag. Steeds meer mensen hechten aan een persoonlijke geloofsbeleving, zoals in de hindoe-gemeenschap. De moderne gelovige, stelt het Sociaal en Cultureel Planbu reau, 'gelooft van alles, als het maar om iets bovennatuurlijks gaat'. In Zeeland zal het zo'n vaart niet lo pen. Volgens het SCP-rapport neemt de leegloop van de kerken minder dra matische vormen aan in grotere pro vincieplaatsen als Vlissingen, Middel burg, Goes en Terneuzen. Die zouden zelfs de 'bolwerken' kunnen worden van waaruit de kerken opereren. Zeven jaar geleden al bleek uit een en quête van deze krant dat Zeeuwen trouwere kerkgangers zijn dan menig een veronderstelde. Rond de eeuwwis seling noemde nog zo'n zestig procent van de Zeeuwen zichzelf belijdend lid van een kerk. In Nederland rekende eenzelfde percentage zich destijds al tot de onkerkelijken. En om nog een andere graadmeter uit het PZC-onder- zoek op te diepen: in Zeeland ging nog zeventien procent van de bevolking ie dere zondag naar-de kerk, in Neder- 1 and.twaalf procent. Terwijl de grote christelijke kerken snel terrein verliezen, neemt niet al leen het aantal moslims en hindoes toe, maar bloeien ook de kleine, vaak lokaal gebonden evangelische gemeen ten. Daarnaast hechten steeds meer mensen waarde aan 'paranormale' ver schijnselen als gebedsgenezing, wonde ren, toekomstvoorspellingen en ande re niet geïnstitutionaliseerde vormen van geloof. De moderne gelovige zit niet meer pas sief in de kerk, maar is actiever betrok ken bij het geloof. Dat merkt ook re- giohoofd B. van Noord van het Protes tants Dienstencentrum Zeeland. „We zien het ledental wel teruglopen, maar lang niet zo snel. Een kwart eeuw gele den gingen veel mensen nog wekelijks naar de kerk. Dat ligt nu anders. Maar er is een harde kern van mensen die nauw bij de kerk zijn betrokken. Die is eerder gegroeid dan teruggelopen. Leden zijn tegenwoordig veel vaker als vrijwilliger actief." De Zeeuwse deken van de rooms-ka tholieke kerk, P. van Hecke, meldt dat het ledental in Zeeland de laatste ja ren niet verder terugloopt. „Een deel is zelfs actiever bij de kerk berokken geraakt. Maar hij constateert wel dat die harde kern sterk vergrijst. „Het zijn in hoofdzaak 50-plussers. Wan neer we als kerk geen nieuwe paden gaan bewandelen, zou het SCP gelijk kunnen krijgen. We hebben ons te lang naar binnen gericht. We staan nu voor de opdracht met nieuwe activitei ten aan te sluiten bij wat de mensen in deze tijd ten diepste aanspreekt. De kern blijft de bijbelse boodschap en de persoon van Christus. Maar de vorm die je daar aan geeft, kan veran deren, zoals in de rooms-katholieke kerk in voorbije eeuwen vaker is ge beurd." woensdag 13 september 2006 Koperdieven slaan toe in Goes GOES - Koperdieven hebben Goes ontdekt. Na de aan houding vorige week van een man die koper had gestolen aan de Nieuwstraat, zijn afgelopen weekeinde aan de Li- vingstoneweg een blimsemafleider en een deel van een bliksemafleider meegenomen. De gestolen stukken blik semafleider, waarvan er één van een dak is gehaald, zijn goed voor ongeveer honderdvijftig meter koperdraad. De koperprijs ligt hoog. Proef verwerking Japanse oesters YERSEKE - Waarvoor kunnen schelpen van verwilderde Japanse oesters nog worden gebruikt? Drie bedrijven in Yerseke gaan dit onderzoeken: Van der Endt-Louwerse BV, Endy BV en Prins Dingemanse BV. Van der Endt- Louwerse produceert uit schelpen onder meer oester- en zeeschelpengrit als toevoeging voor pluimveevoeders. En dy maakt supplementen voor voeding van onder meer hon den, katten, paarden en duiven. Voor de onderzoeken wordt gebruikgemaakt van eerder dit jaar door de Zeeuw se mosselvloot opgeviste verwilderde Japanse oesters die zijn verplaatst naar stortlocaties in de Oosterschelde. Het is belangrijk om voor de oesterschelpen een economische toepassing te vinden, omdat alleen dan het verwijderen van de grote hoeveelheid verwilderde oesters in de Ooster schelde financieel mogelijk is. Regionale satelliet-tv gaat door DEN HAAG - Eind november kan Omroep Zeeland zijn programma's definitief via de satelliet uitzenden. Tijdens een stemming in de Tweede Kamer over het wetsvoorstel dat dit mogelijk moet maken, waren gisteren PvdA, SP, GroenLinks en ChistenUnie tegen. Zij zijn niet tegen de doorgifte van regionale televisieprogramma's via de satel liet, maar wel tegen de jaarlijkse bezuiniging van 11 mil joen euro op de publieke omroepen die ermee gepèard gaat. Niet alleen wordt het op 27 november mogelijk Om roep Zeeland via de satelliet te ontvangen, vanaf die dag is de etherontvangst van Nederland 1, 2, en 3 en de regio nale omroepen via de analoge 'harkantennes' verleden tijd. De ethertelevisie wordt dan digitaal. Mensen in het buitengebied, die geen kabel of schotel hebben, moeten dan een digitale ontvanger van 30 tot 50 euro aanschaffen om de programma's van deze omroepen te kunnen zien. Opleiding afgestemd op bedrijven TERNEUZEN - Het Zeldenrust-Steelantcollege in Ter- neuzen zet samen met vijf bedrijven in Zeeuws-Vlaande- ren een nieuw onderdeel op van het vak Technologie. Dow, Yara, Outokompu, Cargill en Zuid-Chemie, ROC Westerschelde, het Zeldenrust-Steelantcollege en het Platform Technologie Nederland stellen gezamenlijk de inhoud van de nieuwe module procestechniek vast. De op leiding moet aansluiten bij de behoeften van het bedrijfs leven. Het vak Technologie is computergestuurd en de leerlingen krijgen hun leerstof digitaal aangeleverd. Zij loggen in bij virtuele bedrijven zoals een machinefabriek en krijgen problemen uit de beroepspraktijk voorgelegd die ze alleen of in groepsverband moeten oplossen. Vanaf 2007 komt er een virtuele Zeeuws-Vlaamse fabriek bij, waarbij de nadruk ligt op procestechniek. De module pro cestechniek is gericht op de Zeeuws-Vlaamse bedrijven en heeft als doel, leerlingen in een vroeg stadium kennis te laten maken met alle toepassingen van dit vak. dis Spijkerbroekenpremière ie publieksopening van festival Film by the Sea in Vlissingen, vordt zaterdag 'Five fingers' an de Amerikaanse regisseur Laurence Malkin vertoond. De flm ts deels in Zeeland opgeno men. .door Jasper Harthoorn MIDDELBURG - Ieder karak- ttr speelt in eigen ogen een hel denrol in Five fingers. Maar wie njn nou eigenlijk de echte hel den? Regisseur Laurence Mal kin probeert die discussie aan te zwengelen in zijn psychologi sche thriller. Xjan Phillippe voelde zich niet 'raak zo tot rust komen als in Zeeland. De bekende Ameri kaanse acteur (van onder ande re Cruel intentions en I know that you did last summer) Sprint samen met Oscar-winna- .res Reese Witherspoon (voor haar rol in Walk the line als wouw van Johnny Cash) een ran de bekendste Hollywood- bppels van dit moment. Zijn rol als de Nederlandse idealist Marlijn gaf hem de kans om voor een paar weken verlost te "Ojn van de immer aanwezige pa parazzi. Malkin: „Ryan was erg onder de jwruk van Nederland en Zee- ™d in het bijzonder. Hij kon öndelijk even relaxen en zich volledig focussen op het acte- '"n 2° heeft hij op eigen bewe- sMgeen paar weken in Amster dam doorgebracht om Neder- jands te leren en zich een Neder landsaccent aan te meten." Net als Phillippe raakte Malkin snel onder de indruk van de Wene rust die over Zeeland J)d te hangen. Flashbacks die £cn afspelen in Zeeland krijgen n ook een belangrijke rol in ff film. Plaatjes van de dijk bij nestkapelle, de Markt in Mid- e'burg, het strand bij Kaap- n en de kering bij Neeltje der aantrekkelijk is voor de mas sa. Iemand als Laurence Fish- burne (bij velen bekend door zijn rol als Morpheus in alle Ma trix-films) heeft puur zijn naam aan de film verbonden omdat hij het script zo goed vond." Het was de eerste keer dat Mal kin het voorrecht had om te wer ken met acteurs van het kaliber Fishburne. „Laurence geeft al tijd perfect filmmateriaal, ook als hij niet spreekt. Veel acteurs spelen hun rol alleen vocaal, maar hij is zich er goed van be wust dat stilte vaak veel meer zegt. Dat is het verschil tussen een goede acteur en de absolute top." Naast de internationaal geves tigde namen speelt de Neder landse actrice Touriya Haoud (vriendin van Martijn) een bijrol en komt ook Isa Hoes nog even in beeld. Het is niet de eerste keer dat Malkin met Nederlan- ders werkt. In zijn filmdebuut Soul assassin (2001) speelden on der anderen Derek de Lint en Antonie Kamerling een rol. Malkin vindt het jammer dat hij geen echte Nederlander kon ge bruiken om Martijn te spelen. „We zijn erg blij met Ryan. Hij is een geweldige acteur en hij heeft veel moeite in het karak ter Martijn gestoken. Ook voor het financieren van de film was het casten van Ryan een succes. Het is wel jammer voor iemand als Antonie, want de rol was hem op het lijf geschreven." Voor Malkin is het te hopen dat Five fingers beter wordt ontvan gen dan Soul Assassin, dat stevi ge kritiek kreeg te verduren en in Nederland als flop wordt be schouwd. „Ik neem de recensen ten niets kwalijk, het is hun taak om de film te beoordelen. Zij hebben alle recht om de film af te kraken. Waar ik wel moei te mee heb is de manier waarop journalisten in de nieuwssector de film als een flop hebben neer gezet. Soul Assassin is in 96 lan den te zien geweest en voor een kleine film was het een succes. Je kunt een film niet alleen be oordelen op het aantal bezoe kers, maar je moet ook meewe gen op hoeveel schermen de film te zien is en met welke films hij moet concurreren. Zo kwam Soul Assassin tegelijk uit met Planet of the Apes, een miljoe nenproductie. Die films kan je qua budget niet naast elkaar leg gen, dat is appels met peren ver gelijken." Malkin hoopt het Nederlandse publiek te overtuigen met Five fingers, maar heeft nog geen ze kerheid dat de thriller in de Ne derlandse bioscopen te zien zal zijn. „Dat is nog afwachten. We hopen dat kleinere bioscopen, zoals Schuttershof in Middel burg, interesse hebben in de film. De grotere bioscopen zul len sneller kiezen voor de geijk te Hollywoodfilms. Films zoals deze moeten het publiek voor zich winnen. De regisseur is ervan overtuigd dat alle ingrediënten in de film aanwezig zijn om het juiste pu bliek te vinden. „Five fingets is een film met een boodschap, maar niet belerend. Het gaat ver der dan de hersenloze Hol lywoodpulp, maar is wel dege lijk entertaining. Er spelen heel goede acteurs in die goede ka rakters neerzetten. Deze film is voor mensen die kritisch ia het leven staan en houden vah een goede discussie." 'Five fingers' tijdens Film bu'. the Sea (bioscoop CineCity, Vlissin gen): zaterdag 16 september om 19.00 uur in drie zalen (Spijker broekenpremière), zondag 17 sep tember om 17.00 uur en zondag 24 september om 13.00 uur. nist Martijn naar Marokko om een voedselprogramma te star ten voor kinderen. Kort nadat hij zijn Britse gids Gavin (Colm Meaney) heeft ontmoet, worden de twee ontvoerd door terroris ten. Ze worden geblinddoekt en met riemen vastgebonden aan stoelen wakker in een verlaten warenhuis. De ontvoerders, ge leid door Ahmat (Laurence Fish burne), zijn sceptisch over Mar- tijns motieven en onderwerpen de Nederlander aan fysieke en mentale martelingen. Goed en fout Met Five fingers probeert Mal kin mensen stil te laten staan bij wat er tegenwoordig in de we reld gebeurt. „Alles wordt zwart-wit weergegeven, is on derverdeeld in 'goed' en 'fout'. Wat we moeten leren is om een zaak in meerdere perspectieven te zien. Alleen op die manier kunnen we de ander begrijpen. Hoe komt iemand ertoe om zich zelf op te blazen? In welke om standigheden verkeert hij? Om tot een betere wereld te komen, moeten we de mentaliteit van andere mensen leren te begrij pen en van daaruit met oplossin gen komen. Op die manier kun nen we het geweld verminde ren" Zo is Five fingers op verschillen de manieren te bekijken. Alle ka rakters in de film denken vanuit de juiste intenties te handelen. „Intenties zijn vaak puur en goed, maar kunnen leiden tot slechte dingen. Zo vond ik het mooi om te zien hoe waardig de Amerikaanse bevolking na de aanslagen op het World Trade Center de draad weer oppakte. Het begon met patriottisme, het beschermen van Amerika. Dat schiep een enorme eenheid on der de mensen. Het is jammer dat de Amerikaanse regering misbruik heeft gemaakt van die goede wil voor haar eigen doel einden." Het is de ideologische bood schap die ervaren acteurs als Phillippe, Fishburne en Meaney deed besluiten mee te werken met de film. Geld was namelijk nauwelijks voorhanden. „Het is geen 'Hollywood-blockbuster', zoals Pirates of the Caribbean. De film is donkerder en heeft minder actie, waardoor het min- bij nader inzien Jans schieten voorbij. De regisseur kwam dankzij vriendin Annemarie Stroo en haar familie in aanraking met de provincie. „Wat me opviel was de kalmte en de puurheid van de omgeving. Een enorm contrast met het geheime waren huis waai" het grootste deel van Five fingers zich afspeelt." In de low-budgetfilm reist de idealistische Nederlandse pia- Laurence Malkin keert zich nadrukkelijk af van het Hollywoodprincipe: „Deze film is voor mensen die kritisch in het leven staan en houden van een goede discussie." foto^Lex de Meester Bij het artikel 'Kijk op kunst van Zeeuw se en Belgische kunstenaars', over de expositie in galerie Esprit in Clinge (PZC van dinsdag 12 september), is een verkeerde foto geplaatst. Het speel de schilderij is dan ook niet, zoali?ln het onderschrift stond, van Dick vgte Bie- men. V Ryan Phillippe krijgt het zwaar te verduren als de Nederlandse idealist Martijn in Five Fingers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37