pzc Deventer klusjesman krijgt steun Beleid Balkenende remde economie sterk, stelt Rabo Een op drie mensen in zorg is ondervoed Gemeenten mogen geen tolpoorten plaatsen Nieuw Kamerdebat over subsidieregeling voor groene stroom Strafrechtdeskundigen halen beschuldiging De Hond onderuit in moordzaak Twaalfjarige misbruikt vriendje (10) Huisman van het jaar Extra geld voor schone lucht (vWlALLE Bedorven vlees uit Duitsland gevonden woensdag 13 september 2006 jgorEelcovanderJJnden n«H4AG- Gemeenten moe- ach aan wet hou<len e" Lc,a niel op eigen houtje tol- j^Órtje, plaatsen aan de rand na de stad- atheeft minister Peijs van Ver- een keer gisteren geantwoord op Ka mervragen van onder meer het CDA. De gemeenten Amster dam en Zwolle onderzoeken of zogenaamde verblijfshef- fing mogelijk is voor het rijden in de - dichtslibbende - binnen stad. De Britse hoofdstad Lon den hanteert dat systeem al en in de Zweedse hoofdstad Stock holm wordt ermee proefge draaid. De minister onderstreepte dat op landelijk niveau is besloten tot een kilometerheffing, die in 2012 van kracht moet zijn. „Een verblijfsheffing bovenop de kilo meterheffing kan niet. Dat on dermijnt het beleid", aldus de minister. Een tolheffing zou vol gens haar hoe dan ook niet naar de kas van de gemeenten mogen gaan, want 'tol is voor het finan cieren van infrastructuur'. Peijs ontkende dat de invoer van de kilometerheffing op druk ke snelwegen vertraging heeft opgelopen. „Het is en blijft 2012." GPD jinnr_Rob Hirdes DEVENTER - De klusjesman vande in 1999 vermoorde wedu- ir J. Wittenberg uit Deventer st3at boven elke verdenking. Die conclusie trekken drie voor aanstaande strafrechtdeskundi gen na bestudering van het door justitie uitgevoerde heroriënte rend vooronderzoek in de Deven- ler moordzaak. De deskundigen bekeken het dossier op verzoek van het NOS Journaal. Opiniepeiler M. de Hond, die heilig gelooft in de on schuld van de vermeende dader I Louwes, heeft de klusjes man altijd publiekelijk van de moord op Wittenberg beschul digd. Hoogleraar rechtspleging Tak, rechtspsycholoog P. van oppen en strafrechtadvocaat u. Spong zien op basis van het justitieel vooronderzoek echter geen enkele grond de klusjes man alsnog te vervolgen. 'Wij zien hem niet als verdachte', vat ten ze hun bevindingen samen. Voorbarig De uitkomsten van dat onder zoek zijn in hun ogen niet méér, maar ook niet minder belastend voor fiscaal jurist Louwes, die voorde moord tot twaalf jaar is veroordeeld. Justitie voert overi gens nog enkele vervolgonder zoeken uit, waaronder een uitge breid DNA-onderzoek. Met het oog daarop noemen de straf rechtdeskundigen de conclusies uit het heroriënterend vooron derzoek voorbarig. Tak, Van ;n en Spong hekelen wel de gang van zaken rond het moordonderzoek. Politie en jus titie hebben er al vanaf het be gin een 'knoeiboel' van ge maakt, aldus het drietal. KLUNDERT - Een 12-jarige jongen uit Klundert zit sinds eind vorige week in voorarrest op verdenking van seksueel mis- bniik van een tienjarig vriendje. Dat bevestigt het Openbaar Mi nisterie in Breda. De minderjarige verdachte werd begin vorige week aange houden. Dat gebeurde enkele da gen nadat hij zich in een sport centrum aan het slachtoffertje zou hebben vergrepen. De jon gens zijn volgens het OM beken denvan elkaar en lid van dezelf de Hundertse sportvereniging. Over de toedracht van het delict wil het OM zich niet uitlaten. Dat justitie de zaak ernstig neemt, blijkt wel uit het feit dat de verdachte eind vorige week is voorgeleid aan de rech- ter-eommissaris en in bewaring is gesteld. „Een twaalfjarige zet je niet zo maar vast", beaamt een woordvoerster van het OM. Slachtoffer én verdachte krij gen begeleiding. GPD Het college van procureurs-ge neraal besloot begin dit jaar tot het heroriënterend vooronder zoek na een media-offensief van De Hond, die zijn pijlen richtte op de klusjesman van de rijke weduwe Wittenberg. De drie strafrechtdeskundigen maken De Hond het verwijt dat hij over de schreef is gegaan door de klusjesman stellig als de dader aan te wijzen. De opiniepeiler pareert de kri tiek op zijn handelwijze met de opmerking dat het inderdaad schandelijk is dat hij het zo heeft moeten doen. „In ieder be schaafd land zou - met de ken nis die ik heb - Louwes al lang zijn vrijgelaten, maar niet in Ne derland." Justitie zegt in haar eindconclusie dat het hernieuw de onderzoek geen nieuwe fei ten aan het licht heeft gebracht die een andere zienswijze op de moord rechtvaardigen, maar De Hond spreekt in dit verband van een doofpotaffaire. Het oriënterend vooronderzoek richtte zich trouwens uitslui tend op door De Hond aangedra gen materiaal, dat voor de klus jesman belastend zou kunnen zijn. Het college van procu reurs-generaal kan namelijk geen compleet nieuw onderzoek gelasten nadat een vonnis onher roepelijk is geworden. Dat kan alleen de Hoge Raad. Daar ligt inmiddels een herzieningsver zoek van Louwes, ingediend door zijn raadsman G. Knoops. De klusjesman heeft inmiddels tegen De Hond een strafklacht wegens smaad ingediend. Ook heeft hij een civiele procedure tegen hem aangespannen. Daar in vraagt hij twee ton wegens ge leden materiële en immateriële schade. GPD UTRECHT - Bart van der Werff is Huisman van het jaar 2006. Van der Werff uit Rotterdam is supersnel met de afwas, bakt de beste omeletten, laat spiegels binnen de kortste keren schitteren en kan kinderen geweldig schminken. Dit waren de opdrachten waarmee de finalisten voor de verkiezing van 'Huisman van het jaar 2006' moes ten bewijzen dat alleen zij deze titel met recht kunnen claimen. foto Mark Prins/GPD door Saskia Gaster DEN HAAG - Een op de drie mensen in de Nederlandse ge zondheidszorg is ondervoed. Het gaat om 25 tot 40 procent van de ziekenhuispatiënten, 20 tot 25 procent van de verpleeg huisbewoners en 15 tot 25 pro cent van de mensen die thuis zorg krijgen. Die ondervoeding wordt slechts bij de helft van al le patiënten herkend en behan deld. Dat blijkt uit een onderzoek dat J. Schols uit Maas de jaren. In de verpleeg- en ver zorgingshuizen neemt het pro bleem zelfs toe. De landelijke koepel van cliëntenraden LOC reageert geschokt op de cijfers en stelt dat er snel moet worden ingegrepen. Volgens Schols kost ondervoe ding de zorg tussen de 300 mil joen tot 1 miljard euro. Hij noemt ondervoeding een 'sluip moordenaar'. Ondervoede pa tiënten herstellen niet alleen slechter, ondervoeding kan zelfs leiden tot voortijdige sterfte, ter wijl het goed te behandelen is. Hij vindt dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg moet con troleren op het herkennen en be handelen van ondervoeding in ziekenhuizen, verpleeghuizen en in de thuiszorg. Maar daar wordt aan gewerkt bij de inspec tie. Ook intern moet beter gecon troleerd worden of richtlijnen worden nageleefd, stelt Schols. Verder pleit hij er voor dat de politiek de instellingen helpt met verbeterprogramma's. Er doen maar 72 van de zestien- tricht gisteren namens de stuur groep 'Wie beter eet wordt Snel ler Beter' heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. De resulta ten laten weinig verbetering zien ten opzichte van voorgaan- Nederland achterop in bètavakken DEN HAAG - Het aantal studenten dat in Nederland af studeert in bètavakken loopt achter bij andere West-Euro- pese landen. Volgens het gisteren verschenen onderzoek Education at a Glance van de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (Oeso) behaalt niet meer dan 4 procent van de Nederlandse studenten een diploma in vakken als wiskunde en infox-matica. Dat is aanzienlijk minder dan in Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Denemarken. ANP Brochure tegen discriminatie ROTTERDAM - De meeste docenten krijgen te makeii met discriminerende opmerkingen in de klas, maar veel leerki-achten weten niet goed hoe ze daarmee moeten om gaan. De brochure 'Ja, maar zij...' moet hen daarmee hel pen. De nieuwe brochure die vandaag wordt gepreseri- teei-d, komt van het Landelijk Bureau ter bestrijding van Rassendisciminatie (LBR). In het boekje leert het LBR de leraar die met de mond vol tanden staat na een kwetsende opmerking een grens aan de leerling te stellen in plaats van de opmerking te pare ren. De leraren kunnen gewoon zeggen dat ze niet willen dat dergelijke opmerkingen worden gemaakt. ANP Veluws dorp in greep van brom DOORNSPIJK - Een mystérieuze bromtoon houdt al bijna een jaar inwoners van het dorpje Doornspijk op dè Veluwe uit hun slaap. Men klaagt over een 'pulserend ge luid', dat lijkt op een stationair draaiende dieselmotor. Po gingen om de bron te traceren leverden niets op. Ook de hulp van een natuui'genezer bracht geen uitkomst. Het geluid lijkt door het persluchtriool te worden ver sterkt. De gemeente verving een pomp en heeft eens de rio- leringsbuis doorgezaagd die leidt naar het huis waar de bewoners als eersten klaagden. Het geluid nam af, maar de bron werd niet gevonden. GPD Bron blauwtong ligt in Best DEN HAAG - Een van de twee runderen waarbij vorige week in Leeuwarden blauwtong werd vastgesteld, is af komstig van een bedrijf in de Bx-abantse gemeente Best. Rond het bedrijf is gisteren een 20-kilometergebied inge steld. Waar het andere besmette dier vandaan komt is nog niet bekend, maar het ministerie van Landbouw ver moedt dat het ook in dit geval om Noord-Brabant gaat. In een 20-kilometergebied mogen herkauwers vxij wor den verplaatst op voorwaarde dat zij niet afkomstig zijn van een bedxijf waar de besmetting is geconstaterd. Ver voer naar buiten het 20-kilometergebied is verboden, be halve als het gaat om slachtvee. GPD Van As meteen weg uit Kamer DEN HAAG - Tweede Kamexiid Van As stapt toch per di rect uit de Tweede Kamer. Dat heeft hij gisteren bekend gemaakt. Zijn zetel komt ter beschikking van de LPF, waarvoor Van As in 2003 in het parlement kwam. Kortgeleden stapte hij over naar de Groep Nawijn, maar na een conflict met lijsttrekker Nawijn besloot Van As maandag als eenmansfractie door te gaan. ANP honderd verpleeg- en verzor gingsinstellingen mee aan het programma 'Zorg voor Beter' dat moet zorgen dat de richtlij nen voor vocht en voeding wor den ingevoerd. Daax-naast doen dertig ziekenhuizen mee aan een ondervoedingsproject. Maar in de thuiszorg en voor huisart sen gebeurt er weinig. ANP MED'EÊfór OE DrtT I-S" eE/VI door Thomas Olivier DEN HAAG - Een verkeerde ti ming van het begrotingsbeleid en de pessimistische toon van de kabinetten Balkenende hebben de Nederlandse economie 'sterk geremd'. Het 'zuur' is te hard aangezet en dat heeft de consu ment moeten bekopen met een onnodig harde daling van de koopkracht. Dat concludeert de Rabobank in zijn nieuwste kwai'taalbericht. De kabinetten Balkenende 1 tot en met 3 waren niet in staat de concurrentiepositie en economi sche groei te verbeteren. Het be leid was volgens de Rabo- bank-economen te eenzijdig ge richt op loonmatiging. Voor in vesteringen in kennis en het sti muleren van ondernemerschap was te weinig ruimte. „Sommige politici dromen nog steeds van loonmatiging, het is tijd dat zij wakker worden", zegt W. Boonstra, hoofd van het Economisch Bureau van de Ra bobank. De arbeidsmarkt trekt aan en loonmatiging is daardoor niet langer houdbaar. Politici zouden veel meer moeten inzet ten op het vergroten van het ar beidsaanbod en dat betekent in- vesteren in kennis. Het arbeidsmarktbeleid van de kabinetten Balkenende was vol gens de Rabobank verre van suc cesvol. Het arbeidsaanbod nam de afgelopen jaren weliswaar toe, maar dat is vooral te dan ken aan maatregelen die werden genomen ten tijde van het paar se kabinet. De conclusies van de Rabobank staan in schril contrast met de boodschap die politici in de aan loop naar de verkiezingen op tv, radio en in de krant verkondi gen. De een na de ander klopte zich de afgelopen weken op de WATERINGEN - Staatssecretaris Van Geel van Milieu heeft giste ren extra geld tegen luchtvervuiling in het vooruitzicht gesteld. Met bedragen komt hij pas met Prinsjesdag. Een woordvoerster wilde gisteren alleen kwijt dat het om een 'flink bedrag' gaat. Van Geel (r) deed zijn toezegging tijdens de montage van het eerste retrofitroet- filter in Wateringen. Op initiatief van de Stichting Natuur en Mi lieu rusten veertig bedrijven de komende tijd 140.000 personen auto's en bestelwagens op diesel met zo'n filter uit. Nederland kent sinds 1 juli een subsidieregeling daarvoor. Achteraf gemonteerde roetfilters vangen de helft van alle schadelijke roetdeeltjes op. foto Harmen de Jong/GPD borst: hun beleid zou hebben ge zorgd voor een opleving van de economie. Wereld Minister De Geus van Sociale Zaken benadrukte onlangs nog dat de economische groei zon der het kabinetsbeleid 'aanzien lijk minder' zou zijn dan nu het geval is. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte gelijk een relativering: de opleving in Nederland is veeleer te danken aan de sterke wereldeconomie dan een verdienste van het kabi net. Minister Zalm heeft de over heidsfinanciën wel met succes op orde gebracht door bezuini gingen en maatregelen in de zorg en sociale zekerheid, stelt de Rabobank. Met de verkiezingen in zicht, dreigt de scoringsdrang onder politici weer op te laaien. Nu moeten zij volgens Boonstra niet in de bekende valkuil stap pen: cadeautjes uitdelen, waar door het overschot op de begro ting wordt 'verkwanseld'. Ondanks alle kritiek is de Rabo bank positief over de Nederland se economie. Die zal dit jaar met 3 procent groeien en volgend jaar met 3,25 procent, verwacht de bank. „Nederlanders hebben meer vertrouwen in de econo mie, mede dankzij een toenemen de koopkracht." GPD pagina 4 Balkenendes stille succes door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft nog geen beslissing ge nomen over de stopzetting van nieuwe subsidies voor groene stroom. De stemming over mo ties om dat besluit van tafel te halen of op zijn minst een goede overgangsregeling te treffen, werd gisteren uitgesteld om een brief met handreikingen van mi nister Wijn van Economische Za ken te kunnen bestuderen. Wijn (CDA) besloot vorige maand geen nieuwe subsidieaan vragen voor groene stroom meer in behandeling te nemen, omdat de doelstelling van 9 procent duurzame energie in 2010 al is gehaald en de regeling Milieu Elektriciteitsproductie (MEP) te duur werd. De Kamer liep tegen het besluit te hoop, omdat onder nemers met vergevorderde plan nen voor bijvoorbeeld windmo lens of vergistingsinstallaties de dupe dreigen te worden. De provincie Zeeland gaf aan dat door het besluit van Wijn waarschijnlijk de doelstelling van ten minste 205 megawatt aan windenergie in 2010 niet wordt gehaald. Aanvankelijk wilde Wijn alleen Advertentie LPi autogassysteem van Vialle Nu compleet gemonteerd vanaf 1.950,- ine! BTW www.gavoorLPG.nl een tegemoetkoming regelen voor ondernemers die al geld hebben uitgegeven om een MEP-vergunning te kunnen aan vragen. Onder dreiging van een Kamer meerderheid die zijn besluit van tafel zou kunnen vegen, kwam hij in de nacht van maandag op dinsdag met een verder strek kend voorstel. Niet alleen wil hij 70 miljoen euro uittrekken voor een tegemoetkomingsrege ling, hij wil ook een overgangsre geling treffen voor co-vergis- tingsinstallaties van maximaal 2 megawatt. Dat kost hem nog eens 270 miljoen euro. Het kabx- net wil hiermee vooral kleine agrarische bedrijven tegemoet komen. SGP-Kamerlid Van der Staaij vindt dat de toezegging van Wijn nog niet ver genoeg gaat. Hij wil een overgangsregeling voor initiatieven tot 10 mega watt, zodat ook coöperaties met plannen voor kleine biomassa centrales en exploitanten van windmolens zijn geholpen. DEN HAAG - De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft opnieuw bedorven vlees uit Duitsland aangetroffen. Na een tip van de Duitse colle ga's werd de afgelopen dagen op verschillende locaties in Neder land in totaal 150.000 kilogram vlees onderschept, zo maakte een VW A-woordvoerder giste ren bekend. Van de drie bewuste partijen vlees bleken er twee bedorven. De derde partij van 50.000 kilo gram wordt nog onderzocht. Al het vlees was volgens de VWA afkomstig van één leverancier. Controleurs in het Duitse Beie ren troffen onlangs negentig ton oud vlees aan. De handelaar had gefraudeerd met de houd baarheidsdatum van de produc ten die vooral waren bestemd voor Aziatische restaurants en shoarmazaken. De 74-jaiïge vleeshandelaar pleegde zelf moord. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3