Cello en piano vertolken Britse nieuwe muziek PZC Nieuw werk heeft tijd nodig Rajhans overbrugt werelden 23. D: woensdag 13 september 2006 )e Vlaamse musicus en com ponist Hans Vermeersch -.~~1-Tnr(rron H to vnnr— -yM veeizeggenae voor re 'Hans' betekent 'zwaan het land waannee hij muzikaal gezien zo ver at voelt Tegelijkertijd is de „ok verbonden met Aderen, in het bijzonder stad Brugge. jij naam overbrugt dus twee galden, net als zijn muziek. In SI richtte Vermeersch het Raj- Orchestra op, waarin India nen Europese muziektradities jjeenkomen Zijn voornaam lit ook weer door in de naam het orkest. Daarbij staat ajvoor koning, Rajhans is dus t .Koninklijke Zwaan, het he- e ene voertuig van de Hindoe- idlly-gD" gmeersch reist met zijn gezel- ïiap over de wereld. Het toer- jthema voor dit jaar alleen al ameldt concerten in Londen, Parijs, Rome, Polen, Litouwen, oeweit en Mongolië. Het enige jwrciene optreden in Neder- fed is zaterdag in Cadzand, op jteodiging van de Stichting We- Idvredesvlam. ei Rajhans Orchestra brengt feüase muziek in een Europese UHitext. met zowel westerse als aditioneel oosterse instrumen- ai. Vermeersch is verantwoor- dijk voor de composities, maar tij werkt daarbij nauw samen KI de uitvoerende musici, af- Knstig uit diverse windstre ks. Daarbij houdt hij ook na- rukkelijk rekening met de sa menstelling van het publiek. De omponist heeft ooit gezegd dat ij zich daarbij een chef-kok van een internationaal hotel Kit. „Je moet altijd goed in de [•ten houden voor wie je kookt, iet te pittig? Niet te vet?" Et: multiculturele gezelschap peelt tevens regelmatig in klei de bezettingen, maar dan on- Serde naam Rapid Deployment Jonsort. Dat gebeurt ook ko- end weekeinde in Cadzand. Het uitgedunde orkest, met aximaal zeven mensen, heeft iverse programma's op het re- moire. In Zeeland brengt het fiiziefc rond Mahatma Gandhi. ïandhi speelde zelf geen instru ct, maar muziek was wel be- angrijk in zijn leven. lagindeling let programma van Rapid De- loyment Consort volgt een dag- ideling, met een morgen, een ïddag, een avond en een acht. harmee weerspiegelt het tege- jkertijd de vier episodes in het aven van een mens. let orkest beschrijft op muzika- wijze de vier bedrijven van Gandhi's leven (1869-1948), met tjonge jaren in India, het ja- enlange verblijf in Zuid-Afrika vaar hij strijd voerde tegen de iderdnikking van de Indiërs, fcterugkeer in 1914 naar het va- larland waar hij vooropging in Ie grotendeels geweldloze Indi te onafhankelijkheidsstrijd o, ten slotte, het bereiken van 8e onafhankelijkheid in 1947. let jaar erop werd Gandhi ver word. Rolf Bosboom teelc rond Mahatma Gandhi, ver- At door Rapid Deployment Con- tit,zaterdag in de hervormde kerk wCadamd. Het programma begint wee musici van for maat staan morgena vond in de Grote Kerk in Veere. Cellist Rohan de Saram, voormalig lid van het befaamde Arditti Quar tet, en pianiste Noriko Kawai brengen een volledig Engels programma. Bij de buurman is het gras al tijd groener. Voor de heden daagse muziek lijkt dat echter niet te gelden. Meestal zoekt het Nederlandse muziekleven het juist nog verder dan het aan grenzende tuintje. Nieuwe mu ziek uit buurlanden Duitsland en België is op onze podia nau welijks tot niet te horen. Vanuit Engeland klinkt vrijwel uitslui tend het werk van een beperkt aantal componisten onder wie Michael Nyman en Benjamin Britten. Wat daar verder ge beurt, komt niet vaak het Ka naal over. Het concert van morgenavond in (of moet je zeggen: op) het Mu- ziekPodium Zeeland licht een tipje van de sluier op. Rohan de Saram en Noriko Kawai beper ken zich tot het Engeland van de vorige eeuw. Benjamin Brit ten mag natuurlijk in een derge lijk programma niet ontbreken. Zijn Sonate in Cfor cello and piano, in 1960 door Britten ge schreven voor de grote cellist Mstislav Rostropovich, fungeert zelfs als finale van het eoncert. Componist Frank Bridge tekent voor de opening van het pro gramma, ook met een Sonate for cello and piano. Bridge is van de eerste helft van de twintigste eeuw. Schreef hij voor de Eerste Wereldoorlog nog een soort laat- romantische muziek, daarna sloot hij zich meer aan bij de avant-garde van het continent. De dramatische Sonate ont stond tussen 1913 en 1917 en geeft dus mooi de wending in zijn werk weer. Tussen Bridge en Britten staat moderner werk van de compo nisten James Dillon en Giles Swayne. Van de eerste klinken Cellist Rohan de Saram twee stukken, delen uit The Book of Elements voor piano en Parjanya Vata voor cello. Dillan is een autodidact, die van alles en nog wat studeerde behalve muziek. Misschien is het wel een voor deel want het geeft hem blijk baar de vrijheid om in zijn mu ziek uiteenlopende invloeden zo als Schumann, Bartok, volksmu ziek en rock te verwerken. De zestigste verjaardag van Gi les Swayne, in Nederland vrij wel onbekend, werd afgelopen juni in Engeland uitbundig ge vierd met een hele serie concer ten, waaronder de première van zijn Sonate for cello and piano. Die komt morgen niet aan bod. foto Keith Wynn In plaats daarvan Swaynes Four Lyrical Pieces for cello and pia no uit 1970. Douwe Eisenga Cellist Rohan de Saram en pianiste Noriko Kawai brengen een volledig Engels programma, morgenavond in de Grote Kerk in Veere. De aanvang is om 20.00 uur. Nieuw, nieuwer, nieuwst. In een onstilbare zucht naar kersverse composities kondigen programmeurs en uitvoerders van hedendaagse muziek de nieuwe werken luidkeels aan als wereldpremière. Publicitair zou het misschien wel eens veel beter kunnen zijn om te spreken van een demière. 'Dames en heren, als u dit ge weldige stuk wilt horen, moet u vanavond komen, want na dit concert gaat de compositie voor eeuwig de la in', zou dan de boodschap kunnen zijn. Het gros van de hedendaagse mu ziek wordt na een paar eerste uitvoeringen nooit meer ge speeld. Het in 2005 opgerichte ensemble Nieuw Amsterdams Peil wil daar verandering m aanbrengen. De pianist Gerard Bouwhuis, een van de mensen die aan de wieg staat van het ge zelschap, heeft als voorhoedelo per in de nieuwe muziek talloze premières gespeeld. Hij weet dus als geen ander dat veel mu ziek tekort wordt gedaan. „Na tuurlijk moeten er nieuwe stuk ken blijven komen, maar het is erg belangrijk dat de goede stukken vaker worden ge speeld. Nieuw werk heeft tijd nodig om te groeien, zowel bij de musici als het publiek. Wij willen dat de beste muziek uit de twintigste eeuw tot het reper toire gaat horen." Het ensemble kiest de stukken in onderling overleg. Voor zondagmiddag zijn dat de componisten Claude Vivier, György Ligeti, Arnold Schönberg en de Nederlanders Louis Andriessen en Guus Jans sen. Bouwhuis: „Er is in feite maar één criterium. We spelen de mu ziek waar we zelf opgewonden van worden. Daarbij putten we uit de hele twintigste eeuw, dus uit de enorme waaier van stij len die er geweest is. Geen en kel programma heeft een rode draad, behalve dan misschien dat het alleen maar keigoede stukken zijn." Het elfkoppige ensemble is van hoog niveau. Naast Bouwhuis zijn bijvoorbeeld klarinettist Lars Wouters van den Oudenwe- ijer en hoboïste Pauline Oosten rijk van de partij. Volgens Bouwhuis zijn het allemaal fa natieke kamermuziekspelers. „Voor sommige composities re peteren we ons helemaal suf. Als wij het goede muziek vin den en we brengen het met deze gedrevenheid, dan moet er een groter publiek voor te vinden zijn." Douwe Eisenga Het ensemble Nieuw Amsterdams Peil vertolkt hedendaagse muziek van de twintigste eeuw, zondag van af 15.30 uur in de Grote Kerk van Veere. 13 t/m 19 september WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Sim Bolus presenteert Joris en Reuzeneus. Joris gaat naar zijn tante om te logeren. De tocht voert door het Grote Bomen Bos, waar hij enkele dieren ontmoet die doodsbang zijn voor Reuzeneus. Joris zoekt de reus op. Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Jazz by the sea De New Orleans Revival Stompers treden op in het kader van Jazz by the sea. De revival van New Orleans jazz komt weer tot leven met traditionals, ballads, marches, gospels en hymnes. Muziektent, Zoutelande, 20.00 uur Literatuur Hella de Jonge opent het nieuwe literaire seizoen van de Stichting Prometheus. Medewerking verlenen haar echtgenoot Freek de Jonge (poë zie) en Cok van Vuuren (gitaar). Porgy en Bess, Terneuzen 20.15 uur DONDERDAG Polderman Katinka Polderman staat op het podium. Met gitaar en bierkrat, trekt ze ten strijde tegen de stompzin nigheid en andere mentaliteitsproblemen. Veel liedjes, in de traditie van Joop Visser, Jeroen van Merwijk en Brigitte Kaandorp, afgewisseld met droge commentaren waarin grap pen achteloos de zaal worden ingeslingerd. Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Recital Rohan de Saram (cello) en Noriko Kawai (piano) geven een recital. Uitgevoerd wordt hedendaags gecomponeerde muziek uit het Verenigd Koninkrijk, met name van James Dillon, Frank Bridge en Giles Swayne, en een moderne klassieker van Ben jamin Britten. Rohan de Saram is cellist bij het Arditti Quar tet. Pianiste Noriko Kawai is een warm pleitbezorger van het werk van Gerald Barry en James Dillon. Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Cabaret Thomas van Luyn en Mike Boddé presenteren Ajuinen en Look. Sinds januari 2005 hebben ze een muzikale glamourcomedy- quiz bij de Vara, de Mike en Thomas Show. Zij troffen el kaar aan de tafel van Kopspijkers en besloten dat de legende omtrent Ajuinen en Look maar eens voorgoed ontzenuwd moet worden. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Lebbis Lebbis speelt Het kwaad. Slecht is spannend. Topcriminelen, prostitutie, de hyena die met zes broeders een gnoe kapotscheurt. Het Kwaad is een mandarijn met landbouwgif, maar het mag verkocht wor den, want het is binnen de norm. Het Kwaad is roepen dat Suriname het mooiste land ter wereld is maar als je er zelf komt zie je dat het een puinhoop is die door drugsgeld en vriendjespolitiek wordt geregeerd. En dat verandert niet om dat iedereen daar blijft roepen dat het zo'n mooi land is. Het Kwaad is overal en ik ga zes maanden reizen om het te vin den. Regie: Koos Terpstra. De voorstelling is uitverkocht. Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland 20.30 uur Jazz by the sea The Storyville Jazzband treedt op in het kader van Jazz by the sea. Deze Arnhemse band speelt oude stijl jazz met invloeden uit de New Orleans Revival en de Britse Trad periode en uitstap jes naar andere muziekstijlen. Eetcafe Royal, Zoutelande, 21.00 uur Ter gelegenheid van het festival Film by the Sea Vlissingen toont Kunstcentrum de Willem3 te Vlissingen meer dan 400 foto's van filmsterren, popartiesten, kunste naars, politici en andere beroemdheden, gemaakt door Ron Galella en Patricia Steur. Sigmund de Jong exposeert zijn in teractie tussen schilderkunst en architec tuur. Te zien: vanaf zondag 17 september t/m 11 november, di t/m zo 12-17 uur. Galerie Esprit in Clinge begint het seisoen met een expositie van Marian Siereveld (gemengde techniek op doek), Dick van Biemen (olieverf op linnen) en Jan Ver- schoore (gomsneden, tekeningen, objecten en schilderijen). T/m 19 oktober vrij en za van 13.30-17.30 vrij ook van 19-21 uur. Symbiose is een foto-expositie van Domi nique de Jong, t/m 4 november te zien tij dens activiteiten in Podium De Piek in Vlissingen. De opening is zaterdag 16 sep tember om 21.00 uur. Zondag 17 september is er weer Blik op Kunstroute in Renesse. Atelier Art - Deco toont werk van Emmy Alma. Atelier Uit de Kunst showt sieraden van Marga Meij- rink en schilderijen van Henny Post. In Blikmuseum De Blikvanger staan poppen- kamers vervaardigd door Wil Brinkman. In Hotel de Zeeuwse Stromen hangen ver schillende kunstwerken. Geopend van 13 - 17 uur. De expositie Als de kat van huis is toont werk van Jac Smolders en Hanna Bolier in het Oosterscheldeziekenhuis te Goes. Op de begane grond hangen veelkleurige zeef drukken en schilderijen acryl op doek van Jac. Smolders, vooral katten en vogels. Op de eerste verdieping is keramiek te zien van Hanna Bolier. Ook zij maakt voorna melijk poezen en vogels. Te bezichtigen tot 4 november. Gerdie Beks exposeert vanaf zondag 17 september t/m 28 oktober schilderijen op linnen en krijt werken met olieverf op board in galerie/atelier Jan Eikenaar in Burgh-IIaamstede. Openingstijden: do t/m za 12-17 uur. Zeeuwse Nieuwe is een expositie werken van Caroline Passenier, Coen Wieman, Denz de Kroon, Ellen de Boer, Janneke Rottier, Liesbeth Minderhoud, Machteld van der Wijst, Michiel Paalvast, Nanda Runge, Olie Feenstra en Sela, vanaf mor gen tot 3 november te zien in Streetgallery van scholengemeenschap CSW in Middel burg, Te bezichtigen di. t/m do. van 14.30 - 16.00 uur. Het Zeeuws Museum in Middelburg her bergt vanaf vrijdag de expositie Walvissen in Zeeland, met schedels, skeletten, fossie len en gesteenten. Te bezichtigen t/m 5 no vember, wo t/m zo 13-17 uur. Danny van Rijt exposeert t/m 5 november in Galerie POP te Domburg. Hij maakt vooral ruimtelijk werk, van klei ne objecten tot monumentale beelden en gebruikt allerlei technieken en materialen: hout, metaal, beton, kunststof en combina ties. Inspiratiebronnen zijn de natuur en de technische bouwwerken in zijn leefom geving. Open: ma t/m za 9.00-17.30 uur, zondag 10-17 uur. Cartoonhelden is een expositie schilde rijen van Ready2rumble, de artiestennaam van Danny van den Hoonaard. De serie in boekhandel 't Spui in Vlissingen, is geba seerd op bestaande cartoonhelden waar hij zijn eigen visie op gegeven heeft. Te zien t/m 28 september tijdens winkeluren. In bibliotheek 't Spui in Vlissingen is t/m vrijdag 29 september de reizende tentoon stelling Openheid en Communicatie te zien. Vormgever en kunstenaar Paul Ko len, zelf dyslectisch, laat zien waartoe lees problemen kunnen leiden. Open: ma 13-20 uur, di t/m vrij 10-18 uur, za 10-17 uur. ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam t/m 10 oktober Eddy Posthuma de Boer, 75 jaar. Ter gelegen heid van zijn 75e verjaardag eert de Kunst hal fotograaf Eddy Posthuma de Boer; t/m 1 oktober Hoera voor de haringkar, fo to-expositie; t/m 19 september. M.H. Maxy, Roemeense avant-gardist. Maritiem Museum Rotterdam t/m 31 de cember Binnenvaart, leven, werken en wo nen van de binnenschipper en zijn gezin, vroeger en nu; t/m 31 december Hol- land-Amerika Lijn; t/m 1 oktober Over 'een andere boeg - veranderende stadsha- vens:t/m 31 december, Schatten van Nedl- loyd. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 24 september Piranesi, Canaletto, Tiepolo. Prenten uit de collectie Bierens de Haan; t/m 5 november Bas Jan Ader. t/m 5 no vember Presentatie Daan van Golden, t/m 3 december: Voici Magritte. Schilderijen, studies en werken op papier. Museum Het Schielandshuis. t/m 7 janua ri Beschuit met spruitjes, de wereld van een opgroeiend kind; t/m 27 mei Achter ge sloten deuren - Van keurslijf tot string. Lingerie en deuren in eeri spel van verhul ling en nieuwsgierigheid. Nederlands Fotomuseum t/m 26 november Avenue van A tot Z. Het tijdschrift, voor iedereen die geïnteresseerd is in het veran derende tijdsbeeld, beeldvorming, fotogra fie en grafische vormgeving. Wereldmuseum Rotterdam t/m 18 septem ber, Tibet en de 14 Dalai Lama's. Wie is de Dalai Lama? Wie waren de dertien andere Dalai Lama's?; t/m 7 januari 2007 Wilde haren: kleding van veren, huid en bont. Witte de With, center for contemporary art t/m 19 november Street: behind the cli ché. 27 internationale kunstenaars. Street presenteert een heroverweging van de openbare ruimte. Met werk van David Blandy, Germaine Kruip en Chloe Piene. ANTWERPEN K.M.S.K.: tot 30 september - Rondom Rem brandt: zes schilderijen uit de vaste collec tie; tot 3 december- Realisme van Brouwer tot De Braekeleer, tot 31 december - Rijks museum aan de Schelde: Schatten uit de schatkamer van Nederland. Etnografisch Museum: tot 1 oktober - Ma rokko - Symbiose van culturen Levend erfgoed. Zilvermuseum Sterckshof: tot 1 oktober - Wedstrijd: Win een zilveren juweel; Zilver zondag op 1 oktober; tot 7 januari Zilver uit Antwerpen. Museum Mayer van den Bergh: tot 29 okto ber: Hollandse meesters uit de Gouden Eeuw: Nederlandse schilderkunst 17de en 18de eeuw uit het museum en de collectie Schmidt van Gelder. MOMU: tot 29 oktober - Koji Arai - Het laatste avondmaal - afstudeercollectie van Arai; tot 17 juni 2007 - De Momu-collectie - selectie II. GENT S.M.A.K.: tot 17 september - René Heyvae- rt - Klaus Pobitzer/grafiek en Pensen-Bê- te van Marcel Broodthaers, beeldhouwer, schilder, curator en filmer; tot 24 septem ber - Georg Herold; tot 1 oktober - Salla Tykkia, films. Museum voor Schone Kunsten-Museumpa viljoen: tot 1 oktober - Kunst Nu/Ensor tot Magritte, moderne meesterwerken uit de verzameling. Geuzenhuis: tot 1 oktober - 5 Jaar De Geus van Gent met 5x25 keer Zak. Design Museum Gent: tot 24 september - Boris Sipek: glas, design, architectuur; tot oktober 2006 - De Collectie Alonso: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement; tot 26 november - Communicatie: Van gan zenveer tot computer. MIAT: tot 30 september - AmuseeVous Ac tie; tot 29 oktober - Reclame-geluk: vroe ger en nu met hedendaagse en historische reclame in relatie tot 'maakbaarheid van geluk'. BRUGGE Groeningemuseum: tot 17 september - Brangwyns Wereld, kunst en design op zoek naar het modemisme: herdenking 50ste verjaardag Brug-Britse kunstenaar Frank Brangwyn. Museum voor Volkskunde: tot 24 sept. Niet getekend, wel geschetst, expo gerela teerd aan schetsboekjes van Brugse kunste naar Flori Van Acker uit verzameling Steinmetzkabinet. Arentshof: tot 30 september - Kunstetala ge met moeder Vera Demonie en dochter Ibele Lybaert. Gezellemuseum: tot 8 oktober - Verbeelde poëzie TV: Verwondering thematische ten toonstelling met foto's van Jan Breyne en teksten van kardinaal Godfried Danneels. Bruggemuseum - Gentpoort: tot 15 okto ber - Tentoonstelling Op het randje van de stad. Tuin Groeningemuseum Forum Con certgebouw: tot 31 oktober - Sculpturen van Carraramarmer van de Uruguayaan Pablo Atchugarry. KNOKKE Zwart Huis: tot 17 september - Karl Meers- man Op de korrel: spotprenten i.v.m. 45ste cartoonfestival. Lagunahal: tot 30 september: Internatio naal cartoonfestival. Scharpoord: tot eind september, Marianne Langbeen; tot 22 oktober - Leo Kogan Eric Knoote Rob Van Der Schoor: Instaal- tie met schilderijen; tot 4 november - Mo detentoonstelling Getrouwd - bruidscrea-; ties en ringen; tot 26 januari, Getekend: ge varieerd werk van 12 West-Vlaamse topil-?i lustratoren. Langs de Vlaamse Kust: tot 1 oktober Beaufort /Hedendaagse kunst aan zee-' kunstparcours met Beaufort Outside; Beaufort Inside in het PMMK Oostende, al le deelnemende kunstenaars in dialoog' met René Magritte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23