Burgers straffen veel zwaarder dan rechters ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN PZC Middelburg overweegt brug te sluiten voor vrachtverkeer PZC Terneuzense fiscalist voorspelt uittocht rijken naar België Tolvrije Westerscheldetunnel kost 700 miljoen *0 f (JOpen Huis Donner zegt geen nee tegen invoering sharia Hoe minder kennis over zaak, des te hoger de eis Paniek in voetbalstadion Jemen leidt tot meer dan vijftig doden Op weg naar Prinsjesdag milium ochtend middag «O met zonnige perioden, mogelijke* een „„Ibui.Maxima 25 tol 28 graden. I no. 216 woensdag 13 september 2006 los nummer 1,25 ZalC'rijag 16 september 10:00 17:00 Kijk op tewwAanoeveren vorvaoi.nl Oeveréh-Véi vael l'lcsmmmcst 2, Govs IV MOBII.IT1 Tl Tüli 0113 21 27 30 1 internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - De islam als nieuwe zuil moet in Neder land met open armen worden ontvangen, ook als dit bete kent dat de sharia, de islamiti sche wetgeving, wordt inge voerd. Dit zegt minister Don ner van Justitie in een inter view met Vrij Nederland. „Als tweederde van alle Ne derlanders morgen de sharia zou willen invoeren, dan moet die mogelijkheid toch bestaan?" Volgens Donner (CDA) 'telt de meerderheid'. „Dat is nou juist de essentie van democratie." Donner uit kritiek op politici die sinds de aanslagen in Amerika vijf jaar geleden een godsdienst oorlog tegen de islam voeren. Ook zegt hij zich te storen aan de toon van het politieke debat. Met zijn uitlatingen gaat Donner in tegen onder anderen de fractievoorzitter van zijn partij, Verhagen. Die heeft gepleit voor een verbod op partijen die zich baseren op de sharia. Over minister Verdonk van Vreemdelingenzaken, zegt hij: „Er is een loon in het poli tieke debat geslopen die me niet bevalt. Een toon van: 'Gij zult assimileren. Gij moet in het openbaar onze waarden overnemen.' Dat is niet mijn benadering." GPD pagina 13 Wilders boos op Donner Veehouderijen amper schadelijk voor natuur DEN HAAG - Uitbreiding van veehouderijen bij natuurgebie den hoeft niet nadelig te zijn voor de daar aanwezige natuur. De extra ammoniak die door de uitbreiding in de lucht komt, heeft geen meetbaar effect op het milieu. Dat concludeert onderzoeksbu reau Alterra in een nog niet ge- publiceerd rapport. Het CDA wil nu dat de wetgeving wordt aangepast, zodat veehouderijen meer ruimte krijgen. I Binnenkort behandelt de Kamer de Wet Ammoniak en Veehoude rij, Daarin staan strenge bepa lingen voor de hoeveelheden am- moniak die veehouderijen bij na- tuurgebieden mogen uitstoten. Staatssecretaris Van Geel van Milieu wil bedrijven bij kwets bare natuur nauwelijks uitbrei dingsmogelijkheden geven. Alterra concludeert dat zelfs als de veehouderij en maximaal uit breiden de ammoniaktoename geen meetbaar effect heeft op de kwaliteit van de natuur. Daarmee is niet gezegd dat uit breiding geen enkele effect heeft. Alterra concludeert dat de stikstofbelasting nu al vaak ZD groot is dat de natuur eron der leidt, Als door toename van de bedrijfsactiviteiten de uit stoot van stikstof toeneemt, dan gaat de natuur nog harder ach teruit. Toch pleit CDA-Kamer- hdKoopmans voor aanpassing van de ammoniakregels. Dat de stikstofbelasting nu al te hoog is, is een ander probleem. GPD door Raymond de Frel TERNEUZEN - Rijke Nederlan ders zullen in toenemende mate hun heil in België zoeken. Dat verwacht de Terneuzense fisca list Gerard Blommers, nadat het Europese Hof van Justitie vori ge week met een uitspraak een belastingverdrag tussen Neder land en België in de wielen reed. Nederland wijzigde in 1997 de wet en sloot in 2003 een nieuw verdrag met België om de uit tocht van vermogende grootaan deelhouders naar het fiscaal aan trekkelijkere Vlaanderen te stop pen. Een emigrerende Nederlan der kreeg sindsdien een zogehe ten conserverende aanslag opge legd van 25 procent van de meer waarde van zijn aandelen. Ver volgens kreeg hij tien jaar uit stel van betaling. Als hij in die jaren niets met het geld had ge daan, werd de aanslag uiteinde lijk kwijtgescholden. Het Europese Hof vindt die con structie in strijd met de vrijheid van vestiging binnen de Europe se Unie. „Zij vindt dat Neder land in dit soort gevallen geen belasting mag heffen. En dus zijn we weer terug bij af. Ik ver wacht op korte termijn een ver hevigde uittocht naar België. Dat gaan we in Zeeland zeker voelen, omdat we zo dicht bij de grens wonen. Maar ook vermo gende niet-Zeeuwen zullen eer der overwegen naar België te verhuizen. Het maakt een zaken man die een hele week op route is vaak helemaal niet uit of hij nou in Apeldoorn woont of in Brasschaat." pagina 14 Terneuzense fiscalist verwacht emigratiegolf (Advertentie) Morgen bij de een extra bijlage over mode IBB - In een voetbalstadion in Ibb in Jemen zijn gisteren tenminste 51 doden en zeker 238 gewonden gevallen toen er paniek uitbrak na een verkiezingsbijeenkomst. Hon derdduizend Jemenieten waren samengestroomd om een toespraak bij te wonen van president Saleh. Toen het staatshoofd was vertrokken, probeerden duizenden mensen hals-over-kop het stadion uit te komen. Daarbij brak paniek uit. Tientallen ambulan ces voerden doden en gewonden af. Een woordvoerder van Saleh liet na de catastrofe weten dat alle families die getroffen zijn, maandelijks een vergoeding krijgen. In het straatarme land worden over een week verkiezingen gehouden. Saleh heeft de beste kansen om herkozen te worden. Bij voorgaande verkiezingen vonden vaak schietpar tijen plaats tussen rivaliserende groepen. foto Yahya Arhab/EPA jodr Nadia Berkelder MDDELBURG - De gemeente Middelburg overweegt om de tationsbrug af te sluiten voor wachtverkeer. Eerst moet blij- wat de toedracht was van net ongeval waarbij maandag een 70-jarige vrouw om het le- v® kwam. De brug is één van de gevaarlijk st plaatsen in Middelburg, voor- voor fietsers. Al jaren is er kri- op de verkeerssituatie. Ver keerswethouder F. Streng (WD) zegt nu te overwegen om vrachtwagens op de brug te ver bieden. „We weten nog steeds niet exact wat de toedracht was. Op basis van de ongevalsanaly se van de politie willen we on derzoeken welke maatregelen we kunnen nemen. Het weren van vrachtverkeer is een oplos singsrichting die we in gedach ten hebben. Maar er is nog niets besloten." Twee jaar geleden is ook al on derzocht op welke manier de brug veiliger kon worden ge maakt. Toen bleek dat maatrege len als het instellen van eenrich tingsverkeer of het weren van al le auto's grote gevolgen hebben voor de doorstroming van het verkeer op andere plaatsen in de stad. N57 De echte oplossing komt pas als de nieuwe N57 klaar is. zegt Streng ook nu. Als de nieuwe weg er ligt, gaan auto's via de tunnel onder het kanaal door. De Stationsbi'ug wordt dan afge sloten voor gemotoriseerd ver keer. Het verwijt dat de gemeente de spreekwoordelijke put dempt nu het kalf is verdronken, ligt voor de hand. Streng erkent dat eventuele maatregelen te laat ko men. „Maar we moeten wel ver der met het optimaliseren van de veiligheid voor fietsers en voetgangers." katern Zeeland reacties op ongeval DEN HAAG - Hoedenmaakster Ingeborg Steenhorst (r) is op be zoek bij PvdA-Tweede Kamerlid Godelieve van Heteren, die een mooi hoedje voor Prinsjesdag uitzoekt. Een medewerkster (1) voor ziet het tafereel van passend commentaar. foto Harmen de Jong/GPD O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van mijn tekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen prociabonnemunt gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 20.551". per kwartaal met automatische incasso 59.7-5)" CD pet jaar met automatische incasso 229.201" met gratis PZC-patapiu het alfabet van Zeeland rinnrJan Salden DEN HAAG - Burgers zou den misdrijven vele malen gaarder bestraffen dan professionele rechters. Hoe minder ze over een zaak we len, des te strenger ze wil len straffen. Dat blijkt uit het onderzoek Bur- prs op de stoel van de rechter. dat is uitgevoerd in opdracht van de Raad voor de Recht spraak. Het rapport verschijnt vandaag. De onderzoekers legden zowel rechters als burgers drie ver schillende zaken voor: een zwa re mishandeling, een lichte mis handeling en een woningin braak. De helft van de 1155 on dervraagde leken werd ge vraagd een oordeel uit te spre ken op basis van krantenberich- len, de andere helft had de be schikking over het volledige strafdossier. Uit het rapport blijkt dat er een grote kloof gaapt in strafzwaar- te tussen burgers en rechters. Terwijl de rechters voor de zwa re mishandeling gemiddeld tweeënhalf jaar celstraf opleg den, kwamen burgers op basis van hetzelfde dossier tot een twee keer zo hoge straf: vijf jaar cel. De mensen die alleen een krantenbericht over het inci dent hadden gelezen, deden daar gemiddeld nog eens één jaar en acht maanden bovenop. Ook bij de twee andere misdrij ven zijn de verschillen groot. Zo zijn leken bij de beoordeling van de lichte mishandeling ge middeld vijf keer zo streng als de rechters: vijftien maanden celstraf tegenover drie maan den. Voor de woninginbraak leg gen burgers negentien maanden celstraf op, terwijl rechters vijf maanden voldoende vinden. Uit het onderzoek blijkt dat le ken lagere straffen opleggen naar gelang zij meer informatie over een zaak hebben. Zo oorde len burgers die een uitgebreider krantenbericht lazen minder hard dan leken die het met een kort artikel moesten doen. Straf rechtgeleerde P. Tak noemt de resultaten 'opvallend'. „Het verschil in strafzwaarte is wel erg groot. Dit is een duide lijk signaal dat door rechters niet genegeerd mag worden. Dat wil niet zeggen dat ze hun oren naar het volk moeten laten hangen, maar ze mogen best re kening houden met wat er leeft in de maatschappij." Het onder zoek werpt een nieuw licht op de discussie over lekenrecht- spraak. Minister Donner van Justitie onderzoekt mogelijkhe den om burgers meer bij de rechtspraak te betrekken. GPD pagina 4 burgers in toga kosten tijd en geld Zachte slagboom bij tunnel De NV Westerschelde houdt een proef met een zachte slag boom bij een van de tolpoortjes. Die veroorzaakt geen schade als een auto er tegenaan rijdt. Als de proef slaagt, worden volgend jaar alle harde rfj slagbomen vervangen door zachte. PSV begint met gelijkspel PSV is de Champions League gisteravond begonnen met een gelijkspel tegen Liverpool. De Brabanders hielden de favoriet in groep C in eigen stadion op een doelpuntloos gelijkspel: 0-0. Voor rust raakte Koné de lat voor de Eindhove- naren, na de pauze schoot Gerrard namens Li- verpool op de paal. B Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 16 en 17; Kunst: 19, 20, 21 en 22; Uit: 23, 24 en 25 Handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de coloton leesl u er meer over. Kijk op iwiwpzcnl/abonneren, bel gratis 0300-0231231 ot stuur deze bon naar PZC. afdeling lezerssen-ice Antwoordnummer 713. *460 WB Goes Theo Voorzaat schildert mooi verval door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Als de Wester scheldetunnel tolvrij wordt, lijdt de Staat een verlies van 700 miljoen euro. Dat schrijft minister Zalm (VVD, Financiën) aan de Tweede Kamer. Zalm heeft ook berekend wat het de Staat kost als genoegen wordt genomen met een lager rendement op de Westerschelde tunnel. De rendementseis is nu 7,5 procent. Daarmee kan in der tig jaar de aanleg van de tunnel worden terugbetaald. Alles bo ven de 7,5 procent wordt gesto ken in de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. De Kamer heeft Zalm gevraagd of de rendementseis niet omlaag kan, zodat er meer geld over schiet voor de Sluiskiltunnel. Volgens de minister betekent een verlaging van de rende mentseis naar 6 procent dat de Staat 90 miljoen euro misloopt. J. Dees van het Comité Tunnel tolvrij is niet onder de indruk van Zalms rekensom. „Nu moet die 700 miljoen worden opge bracht door de gebruikers van de tunnel. Vooral Zeeuws-Vla mingen worden dubbel aangesla gen. Net als alle Nederlanders betalen wij via de belasting mee aan wegen en tunnels in Amster dam en Groningen. Ik zie er de logica niet van in dat gebruikers van de Westerscheldetunnel extra lasten hebben. Van geen een weg wordt gevraagd dat de gebruikers de aanlegkosten te rugverdienen. De tolbarrière is bovendien ongunstig voor de economische ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen." 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1