ZMF in spoor van kokkelvissers Van achter naar voor de schermen HAVENVERKOOP fZC Wilders roept minister Donner op het matje BANKEN V0GELDRINK- (lijs van Zonneveld: Zij zijn hier voor hun boterham, ik voor de bonte piet 13 Zachte slagboom )ij tunnel Jan Siebelink in Terneuzen VR. 15 SEPT. VR. 22 SEPT. VR. 29 SEPT. ZA. 16 SEPT. ZA. 23 SEPT. ZA. 30 SEPT. t woensdag 13 september 2006 ^Ijgrmfin van der Werf TAVENISSE - Twee kokkel iepen uit Yerseke liggen dins- gniddag om half één aan de „nd van de Slikken van den kjrtsnian in de Oosterschelde JijStavenisse. Sporen in de slik ten herinneren eraan waar zij kokkels hebben geoogst. Het is b Gijs van Zonneveld, mede- verker van de Zeeuwse Milieufe- leratie (ZMF), pakt een grote el, schept een laag zand uit van de vissporen erop en ai zien hoeveel leven er nog in .Weinig, heel weinig. )P ZMF was er vorige week vrij- ag in Den Haag niet bij, toen lichting De Faunabescherming en met zoals gisteren gemeld 'aunabeheer - voor de Raad an State stopzetting van de okkelvisserij in de Oosterschel- eiste. Van Zonneveld kiest jelbewust met Vogelbescher- jing voor een andere strategie. De Faunabescher- ung maandag te horen kreeg at minister Veerman van Land ouw terecht een vergunning oor het opvissen van ruim 2100 sn kokkelvlees heeft afgege- en. 'Van blijvende nadelige in- ioed op de natuurwaarden van Oosterschelde is geen spra- oordeelde de Raad van Sta- cop basis van door het ministe- iéoverlegde onderzoeken, 'an Zonneveld heeft zo zijn mjfels bij die onderzoeken, 'anafde dijk bij camping Stave- lisse is goed te zien hoe de kok- elschepen vissporen door de ilikken van den Dortsman heb- „0sporen van één a nderhalve meter breed. iven fénblik over de dijk zegt meer ian duizend rapporten", nodigt Ie ZMF-medewerker een groep- ambtenaren van het ministe- ie van Landbouw en de provin- ie uit. „Van die sporen zie je net veel meer, als er twee getij - i overheen zijn gegaan, maar i jaren is het leven in het volledig hersteld." Wat fan Zonneveld ook stoort, is lat er veel studie is gedaan naar HÉEai i Gijs van Zonneveld: „Van die sporen zie je niet veel meer, als er twee getijen overheen zijn gegaan, maar pas na jaren is het leven in het zand volledig hersteld." foto Ronald den Dekker de effecten van mechanische kokkelvisserij op de Wadden zee, maar veel minder naar de effecten op de Oosterschelde. „Terwijl, de Oosterschelde met de stormvloedkering een heel an der gebied is dan de Wadden zee." Een bootje brengt het ge zelschap naar de slikken. De gro te zeef komt tevoorschijn. Van Zonneveld schept eerst zand uit een-visspoor op en schudt het zand eruit. De oogst bestaat uit niet veel meer dan enkele kapot te kokkelschelpen. Hij herhaalt het ritueel buiten het visspoor. Hele kokkelschel pen, kleine én grotere, worm pjes en slakjes blijven achter. Het-verschil is duidelijk. De meegekomen ambtenaren zwijgen. Van Zonneveld richt zich over hun hoofden tot minister Veer man aan wie de ZMF onlangs in een brief om 'een open dialoog' heeft gevraagd over de mechani sche kokkelvisserij op de Ooster schelde. De weg naar de rechts zaal loopt toch dood, is maan dag gebleken. Iets wat Van Zon neveld al had verwacht. Hij wil op een lievere én bestendigere manier zijn doel bereiken, in overleg met de sector. „Zij zit ten hier voor hun boterham", wijst de ZMF'er naar twee vis sers die stokken met oranje vlag gen aan het plaatsen zijn voor de volgende vistrekken, „ik sta hier voor de bonte piet." De bon te piet? „Ja, de scholekster en al le andere vogels die bijna ner- gens anders voedsel kunnen vin den dan op dit soort slikken." NS verkopen stationsgebouw KRUININGEN - De Nederlandse Spoorwegen zetten het stationsgebouw op het station Kruiningen-Yerseke in de verkoop. Het gebouw stond al enige tijd te huur, maar dat leverde niet veel belangstelling op. Voor de reizigers zal er met de verkoop niets veranderen. Ze kunnen al lange tijd niet meer in de wachtruimte in het gebouw terecht. Voorzitter cliëntenraad overleden SEROOSKERKE - R. Maandag, de voorzitter van de Wal- cherse cliëntenraad is zondag plotseling overleden. Maan dag was sinds 2000 voorzitter van de Veerse cliëntenraad, de belangenorganisatie voor mensen met een uitkering van de sociale dienst. Hij zette die functie voort toen de cliëntenraden in navolging van de sociale diensten fuseer den tot één Walcherse organisatie. Onlangs uitte hij in de PZC nog volop kritiek op de Walcherse sociale dienst. Vol gens Maandag was de dienst te onpersoonlijk geworden. Hij wordt vrijdag in zijn woonplaats Serooskerke begra ven. Dijkwerk Ellewoutsdijk aangepast ELLEWOUTSDIJK - Op verzoek van de gemeente Borse- le wordt de omgeving van het haventje van Ellewoutsdijk natuurlijker aangekleed bij de dijkwerken die voor 2007 op stapel staan. De huidige grasmat in de dijk gaat er tot drie, vier meter hoog wel uit en wordt in de betonblokken gezet, maar om het groene karakter van de dijk te handha ven komt er een laag grond overheen, heeft waterschap Zeeuwse Eilanden toegezegd. Onderzocht wordt nog of de nieuwe bestrating van het ha venplateau bij het haventje van de watersportvereniging Ellewoutsdijk voor een deel in vlakke betonblokken kan worden uitgevoerd en niet alleen in steriel asfalt. Voor het waterschap is maatgevend of de bestrating aan de vei ligheidseisen voldoet. De gemeente Borsele heeft om de aanpassingen gevraagd nadat zij behoorlijk was geschrok ken van het dit jaar vernieuwde landbouwhaventje bij Hoedekenskerke, waar strak asfalt (voorlopig) het beeld is gaan bepalen. PvZ wil streep door ontpoldering MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland (PvZ) wil dat de Tweede Kamer een streep haalt door de ontpolderings- plannen. Inzet moet zijn de ontwikkeling van een groot schalige containerhaven (groter dan de geplande Wester- schelde Container Terminal) in de monding van de Wes- terschelde en een lijndienst voor het vervoer van contai ners tussen Vlissingen en Antwerpen met kleine schepen. Dat is volgens de PvZ de oplossing voor een uitzichtloos traject. Telkens vraagt België om verdieping van de Wes- terschelde. Daarbij komt dan steeds opnieuw de ontpolde- ringskwestie aan de orde. De partij noemt die ontpolde ring 'de nieuwe watersnood' in Zeeland. De PvZ wijst in een brief aan de Kamer op de vorige week gepubliceerde enquete over ontpoldering, waarbij bleek dat 44 procent der Zeeuwen tegen ontpoldering is, 27 procent voor en 29 procent neutraal is of geen mening heeft. In dit licht zou instemming van de Tweede Kamer met de ontpoldering in de ogen van de PvZ een omgekeerde democratie zijn. De Kamer zou morgen over het onderwerp spreken, maar het debat is verschoven naar volgende week. doorEmile Calon ELLEWOUTSDIJK - De NV Westerscheldetunnel tesl sinds begin deze week een zachte slagboom bij een van de tolpoortjes. Die veroorzaakt geen schade als een auto er tegenaan rijdt. De nieuwe slagboom is aangebracht in laan 3 aan de oostzijde. Over een maand kijkt het bedrijf of dit type bevalt. Zo ja, dan worden volgend jaar alle harde slagbomen vervangen door zachte. De proef is onderdeel van een serie maatregelen na dat vorig jaar duidelijk werd dat dat er regelmatig auto's en motoren tegen de slagbomen op het tolplein aanreden. k een aantal gevallen bleek dat niet te hard rij den maar een storing in de slagboominstallatie de oor zaak was. Door een betere afstelling en vaker onder- boud te plegen is volgens woordvoerder I. de Moor bet aantal aanrijdingen al terug gebracht tot 1 op de 33.000 passages, de helft van wat het was. Hij hoopt dat het nieuwe type ertoe kan bijdragen dat de scha de nog verder terug ge bracht kan worden. Inzicht Gebeurt er toch een aanrij- •bng, dan geeft het nieuwe type mee. Tegelijkertijd wordt er een foto gemaakt en de snelheid gemeten. ■•Op die manier krijgen we meer inzicht in hoe een bot sing tussen een passant en een slagboom kan ont slaan." Beoogd gedeputeerde Wouter van Zandbrink wil belangen combineren door Rinus Antonisse AAGTEKERKE - Beoogd gede puteerde Wouter van Zand brink was voorbestemd om het boerenbedrijf van zijn vader in Stoutenburg (bij Amersfoort) over te nemen. Hij werd ambte naar. „Ik dacht: op de boerderij is het vast eenzaam, ik wil liever lussen en met mensen werken." Zijn politieke opvattingen als PvdA'er zijn wel een beetje ge kleurd door zijn achtergrond als boerenzoon. „Ondernemen vind ik een belangrijk item. Maar ik word ook sterk geraakt door din gen die niet goed gaan in de sa menleving. Chronisch zieken die moeten inleveren, dat er een voedselbank nodig is." Met verschillende partijen om gaan, ook al zijn de belangen te gengesteld, doet hij graag, even als zaken en mensen combine ren. „Mijn kijk op de maatschap pij is optimistisch. Mensen zijn goed van aard en willen er iets van maken." Combineren zit ook in de porte feuille die Van Zandbrink gaat beheren. „Het hart ervan is groen, blauw en veiligheid. Ik (Advertentie) A -i 1 (i.v.m. verhuizing van groot- f I I J I handel naar nieuwe locatie) CjKTirNJl J VA CASH CARRY (terrazzo) OPRUIMING DIV. MODELLEN SCHALEN van (dia 0 40,50. 60 en 80 cm) «NEUZEN - Jan Siebelink, "rijver van de succesroman men op een bed violen (AKO teratuurpnjs 2005), is morgen- 'JM te gast in de bibliotheek n krneuzen. bijeenkomst begint om 20.00 TEVENS 200 ABSOLUUT DE BESTE KWALITEIT BINNEN^. MEUBELEN TOT 65% KORTING Bibliotheekkasten 3250. 1199.- I-LÏ i Kledingkasten _245©T^ 999.- fiLZJj/. Cï Vitrinekasten _X499r^ 449.- Boekenkasten uX349^ 619.- jffjL,, Bureau -4-T99r.~- 499.- Stoelen, salontafels, eettafels, buffetkas- x ten enz. enz., 30 modellen Cash Carry VERKOOP!! VERKOOP!! Kleverskerkseweg 53, Middelburg INFORMATIE: 06 511 77 227 en 06 533 51 156 zie dat nooit apart, altijd in com binatie met andere dingen. Daar zit ook mijn drijfveer als het gaat om besturen." Van Zandbrink, die beschik baar is als PvdA-lijsttrekker bij de komende Statenverkiezingen van 7 maart 2007, heeft bij zijn aantreden als dagelijks provin ciebestuurder een 'dubbel ge voel'. Dat heeft te maken met het feit dat hij tussentijds de in Peking verongelukte Thijs Kra mer moet opvolgen. „We kenden elkaar goed, vogelden samen. Zijn dood was een enorme slag. Dat ik in zijn plaats treed blijft iets bizars." Het salaris van een gedeputeer de ligt iets beneden 100.000 eu ro per jaar. Een regiodirecteur van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit is ongetwijfeld hoger inge schaald. Accepteert hij een la ger inkomen? Van Zandbrink: „Ik kan het me permitteren te zeggen dat dit niet het allerbe langrijkste voor mij is. Ik moet nog uitzoeken hoe het precies zit, maar ik denk dat ik er niet op achteruit ga." Als topambtenaar bij het minis terie van Landbouw, Natuur en Zilte zaligheden op visserijdag VLISSINGEN - De visserijsec tor laat zich zaterdag 23 septem ber van dichtbij zien op de Dag van de Zeeuwse Visserij. In de visveiling in de Vlissingse binnenhaven kan het publiek kennismaken met al het lekkers uit zee. Er zijn oesterstekers, garnalenpelsters, een paling- rookwedstrijd, visserij koren en aan de kade liggen traditionele en moderne vissersschepen en de vissers laten historische films zien. De visserijdag duurt van 10.00 tot 17.00 uur en is gratis. Zeevaartschool houdt reünie VLISSINGEN - De vereniging van oud-leerlingen van de Vlis singse Zeevaartschool (VOL) houdt op zaterdag 7 oktober een reünie. De oud-leerlingen ont moeten elkaar in het Arsenaal theater. Ook de huidige leerlin gen van de Zeevaartschool zijn welkom op de feestavond. Wouter van Zandbrink Voedselveiligheid werkte hij vooral achter de schermen. Hoe wel hij al langere tijd in Zee land woont en er ook werkte, kennen weinig Zeeuwen hem. Wie is Wouter van Zandbrink? Tien vragen aan de toekomstige gedeputeerde. Burgerlijke staat: 47 jaar (jarig op 15 september), gehuwd, twee kinderen (dochter en zoon). Huisdieren: IJslandse paarden, hond, katten, kippen. Beroep en bijbanen: directeur Zuid ministerie LNV, voorzitter vogelwerkgroep Walcheren, 21 jaar lid PvdA. Hobby's: veel wandelen, vogels kijken, weinig op de fiets. Lezen, cultuur, favoriete tv-pro- gramma: laatst gelezen boek bio grafie Sicco Mansholt; onlangs begonnen met gitaarles, eerste nummer Angie van de Stones; genoten van Zeeland Nazomer festival (De vrouwen van kamp Westkapelle en dEUS); tv-pro- gramma Nova. Eten en vakanties: veel dingen met vis; momenteel verre be stemmingen, dit jaar rondreis door Canada. Favoriete sport: door werk en andere hobby's geen tijd om zelf actief sport te beoefenen. Favoriete website: vanuit de functie bij LNV zibb.nl, de site waarop alles over het platteland te vinden is. Automerk en type: Renault Espace. Roken: niet-roker, soms wel eens een sigaartje. door Frank Balkenende GOES - Kamerlid Geert Wil ders zal het aftreden van minis ter Donner van Justitie eisen als die zijn uitspraken over invoe ring van de sharia, het islami tisch religieuze recht, niet terug neemt. Wilders zei dat gisteren na een campagnebijeenkomst voor zijn Partij voor de Vrijheid in Goes. „Als de minister voet bij stuk houdt, zal ik een motie van wan trouwen indienen", verklaarde Wilders. Donner zegt in een in terview in Vrij Nederland, dat morgen verschijnt, dat als 'twee derde van de Nederlanders mor gen de sharia wil invoeren, die mogelijkheid moet bestaan'. „Dat is nou juist de essentie van democratie." Donner doet die uitlating niet alleen in Vrij Ne derland, maar ook in het boek Het land van haat en nijd van Margalith Kleijwegt en Max van Weezei, dat vandaag in Den Haag wordt overhandigd aan mi nister Verdonk van Vreemdelin genzaken en Integratie. Geert Wilders is witheet over Donners uitspraken. „De sharia is in strijd met de grondwet en alle wetten waarop de westerse democratieën zijn gebaseerd. Een minister dient op te komen voor die wetten en de Neder landse normen en waarden en moet zich verzetten tegen de in voering van de barbaarse sha ria. De sharia houdt in dat ho mo's mogen worden opgehan gen, dat een overspelige vrouw Ronde bromfiets oldtimers SCHARENDIJKE - De Vereni ging Bromfiets Oldtimer Lief hebbers Uit Zeeland (BOLUZ) maakt zaterdag een rondrit over Schouwen-Duiveland. De tocht is toegankelijk voor ie dereen met een bromfiets van tenminste 25 jaar oud. Dit rit is ongeveer vijftig kilometer lang. Deelnemers kunnen zich vanaf 12.30 uur laten inschrijven bij Dive-Inn De Rabbelaar aan de jachthaven in Scharendijke. mag worden gestenigd en een dief zijn hand mag worden afge hakt. Een minister die daar niet tegen ageert, hoort niet thuis in dit kabinet. Hij mag nooit zo'n signaal afgeven. Ik hoop dat hij zijn woorden inslikt, anders ben ik verplicht een motie van wan trouwen in te dienen." Wilders gaat ook vragen stellen over de overheidssubsidies die zijn partij en de groep Nawijn zijn misgelopen. In tegenstelling tot de gevestigde partijen moet hij zijn campagne op eigen kracht financieren, omdat hij 'verkeerd geïnformeerd zou zijn door het ministerie van Binnen landse Zaken'. „We hebben geen aanvraag voor subsidie in gediend, omdat het ministerie ons verzekerde dat we er niet voor in aanmerking kwamen. Later bleek dat we verkeerd zijn voorgelicht en wel recht hadden op subsidie. We hadden vier ton kunnen krijgen. Nu, vlak voor de verkiezingen, ko men mensen er mee naar buiten en is het te laat. We voelen ons dus enigszins bedonderd." Bescheiden Vanwege de beveiliging die de bedreigde Wilders nog steeds no dig heeft, was de aftrap van de PvdV-campagne in Zeeland gis teren bescheiden. Er was be wust weinig ruchtbaarheid aan de bijeenkomst gegeven. Ten eer ste omdat bij massale toeloop de controles - iedereen moet door een detectiepoox-t - te lang du ren en ten tweede omdat er een kleine zaal in het Goese hotel Terminus was afgehuurd. Daar pasten veertig, vijftig man in en die waren er nog niet eens. Wilders: „In november komen we echter terug met de campag nebus en dan gaan we ook de markt op. Het vergt een hoop be veiliging, maar we gaan het wel proberen." De PvdV (in de peilingen zwe vend tussen twee en vijf zetels) zet in Zeeland vooral in op loka le thema's. De partij strijdt voor behoud van de mosselsector en is mordicus tegen ontpoldering. Wilder-s opperde na afloop over dat thema een referendum te houden. „Laat de Zeeuwen zich maar eens uitspreken. Een bete re steekproef is er niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13