pzc Akkoord tussen Fatah en Harnas Verbeter de wereld: vrouwen terug achter het aanrecht Rebellen LRA verzamelen zich in vredeskampen berco Italiaans gezin na jaren isolement totaal vervuild Vorming van Palestijnse regering van nationale eenheid is ophanden Atlantis bereikt het Internationaal Ruimtestation Gouverneur Argentinië zet privéleger in tegen politie op"merk"elijke collectie Iraakse rekruten gedood bij aanslag dinsdag 12 september 2006 IHIEST - Slechts enkele dagen «dat Italiaanse gezondheids- «rkers een totaal vervuilde L« uit haar stinkende appar- bad getaald dat aij 26 p lang niet had verlaten. meldden de media gisteren een soortgelijk geval. In de stad Triest trof de politie een 64-jarige vrouw en haar zoons van 36 en 32 jaar aan in een woning vol vuilnis. De drie hadden zich na het overlijden van de heer des huizes - een on bekend aantal jaren geleden - om onduidelijke redenen van de buitenwereld afgezonderd. Voedsel en andere levensbehoef ten kregen zij via vrijwilligers van de kerk. die tassen met le vensmiddelen buiten de deur neerzetten. Zowel de moeder als de zoons hadden volgens de Itali aanse politie, verwondingen en littekens als gevolg van rattenbe- ten. „De aanblik was ongeloof lijk. We moesten de brandweer en de desinfectiedienst laten ko men om het appartement te rei nigen." De politie was bij de woning gaan kijken na klachten van bu ren over ondraaglijke stank. ANP/AFP GAZA-STAD - De Palestijnse president Abbas en Hamas-lei- Jer Haniyeh hebben gisteren «n akkoord bereikt over het programma voor een regering van nationale eenheid. Dat heb- benbeide leiders bevestigd. De relatief gematigde Fatah-be- jegmg van Abbas moet het met deradicale Harnas nog eens wor den over de samenstelling van bet nieuwe kabinet. Dehuidige premier Haniyeh (Ha ps) heeft van Abbas de op dracht gekregen de nieuwe rege ring te vormen, zei een hoge Pa lestijnse functionaris. De presi dent moet nu binnen 48 uur de huidige regering van Harnas ont binden. De Palestijnse autoriteiten ho ps dat de vorming van een rege ling van nationale eenheid het einde ral inluiden van sancties die de Europese Unie en de Vere nigde Staten instelden na de overwinning van Harnas bij de parlementsverkiezingen eerder Sjaar. Harnas weigerde de staat Israël le erkennen en het geweld af te weren. Het Westen wil dat een nieuwe Palestijnse regering ook eerder gemaakte afspraken ;r het vredesproces met Israël regering tegemoet moet komen voor hervatting van de ontwik- uit het vredesproces nakomen, zijn organisatie 'Israël nooit zal gitimiteit van de bezetting nooit aan specifieke eisen van het Wes- kelingshulp: Israël erkennen, De woordvoerder van Harnas erkennen'. „Harnas houdt zijn ei- erkennen", aldus de woordvoer- ten om in aanmerking te komen geweld afzweren en afspraken liet gisteren echter weten dat gen politieke agenda en zal de le- der. ANP/AFP Onduidelijk is of Harnas nu wa terbij de wijn heeft gedaan. Fa- tah-woordvoerders zeiden eer der dat er een doorbraak was, omdat Harnas bereid zou zijn de fN-resoluties over het Mid den-Oosten en besluiten van Ara- lische topoverleggen te accepte- Als Harnas dat zou doen, zou dat neerkomen op een feitelijke erkenning van Israël. De Britse premier Blair zei zon dag dat een nieuwe Palestijnse (Advertentie) Nooit meer last van kalkaanslag! HYDROFLOW werkt 24 uur per dag! Aqua Pura 0118-606 707 HOUSTON - Het Amerikaanse ruimteveer Atlantis (foto) heeft zich gisteren, twee da gen na de lancering, vastgemaakt aan het Internationaal Ruimtestation (ISS). Het ISS draait op ongeveer 350 kilometer hoogte om de aarde. Atlantis levert een constructie met zonnepanelen af bij het ISS, waarmee het sta tion kan voorzien in zijn energiebehoefte. Ongeveer anderhalf uur nadat de Atlantis aan het ISS gekoppeld was, openden de zes astronauten aan boord van het ruimte veer en de drie bemanningsleden van het ISS het luik van de Atlantis. foto RTR/Nasa tv door Frans Lindenkamp SANTIAGO DEL ESTERO - Zelfs de traangasbommen die de slakende agenten vanuit het po litiebureau lanceerden, ontmoe digden de withete betogers niet. Drieduizend aanhangers van de Griepgolf 2001 vertraagd door 11 september WASHINGTON - Het totale vliegverbod na de aanslagen van 11 september 2001, gevolgd dooreen duidelijk vermindering van het aantal passagiers, heeft voor een vertraging gezorgd van betgriepseizoen 2001-2002. Dat hebben wetenschappers vastgesteld. Zij concludeerden vervolgens dat luchtverkeer een centrale rol kan spelen bij een snelle verspreiding van het vo gelgriepvirus en op die wijze kan bijdragen tot een pandemie. Omdat het onmogelijk is het luchtverkeer volledig stil te leg gen, adviseren onderzoekers van het Amerikaanse Kinderhos- pitaal in Boston een beperking van het luchtverkeer om zo de verspreiding van het dodelijke virus te vertragen waardoor tijd wordt gewonnen om vaccins te bereiden en andere maatregelen tenemen. GPD/RTR Argentijnse gouverneur G. Za- mora koelden zondagavond hun woede op het hoofdbureau van politie in het Argentijnse Santia go del Estero. Het gebouw wordt al een week bezet door duizend opstandige agenten en hun gezinnen om een salarisverhoging van 150 pro cent af te dwingen. Zondagavond was voor Zamora de maat vol. Hij ontsloeg 115 agenten op staande voet, kondig de de noodtoestand af en liet drieduizend militante aanhan gers optrommelen om de onge hoorzame agenten uit het hoofd- bureau te rammelen. Maar het verzet was feller dan verwacht. Resultaat: een ware veldslag. De manifestanten zetten een auto voor de hoofdingang in lichter laaie en vernielden vrijwel alle ramen en deuren. De belegerde politie beantwoordde het offen sief met traangasbommen. Pas na bemiddeling van een in derhaast opgeroepen priester droop Zamora's 'privé-leger' af naar huis. De gouverneur heeft zijn buik meer dan vol van de muitende 'sterke arm', die hij de erfenis noemt van zijn voorgan ger C. Juarez. Die bestuurde Santiago del Este ro, een van de armste Argentijn se provincies, bijna veertig jaar lang als ware het zijn eigen ko ninkrijk. Hij leunde daarbij sterk op het corrupte politieap paraat. GPD Advertentie een uitqehrp.irlp. combinatiemode op kleur en op merk gepresenteerd FRANKENWALDER, ÊERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRE5 en nog vele andere door Achille Prick BERLIJN - De vrouw moet weer doen waar zij goed in is: zorgen. Terug de keuken in, het huis gezellig nxaken en de kinde ren opvoeden. Het is niet alleen beter voor het eigen gezin, maar voor de hele wereld. Of het nou gaat om armoede, de botsing van religies of om de opwar ming van de aarde. Als de vrouw doet waar de natuur haar voor heeft bedoeld, dan komt al les goed. Het zijn geen teksten van een oer-conservatief uit Beieren. Het komt ook niet uit het verkie zingsprogram van de rechts-ex- treme NPD, Het is de mening van Eva Herman, presentatrice van de Tagesschau, Duitslands best bekeken nieuwsbulletin. Zij heeft een en ander opgeschre ven in haar net verschenen boek Das Eva-Prinzip. Für eine neue Weiblichkeit. Volgens de tv-per- soonlijkheid vergeten vrouwen vrouw te zijn en dat maakt onge lukkig. „Vrouwen zouden eens wat vaker hun mond moeten houden", zei Eva in een van de vele interviews rondom de pre sentatie van haar boek. En op slag was het bijna vergeten waagstuk van de wouweneman cipatie in Duitsland nieuw le ven ingeblazen. „Om van te kotsen", liét een jon ge moeder zich voor de televisie ontvallen. „Zij is gek geworden en heeft hulp nodig", zei een an der. Twee reacties die tekenend zijn voor de inhoud van talloze commentaren, columns en le- zersbrieven. Lans Toch staat Eva niet helemaal al leen. Een enkeling breekt voor zichtig een lans voor Heimans boek. „Misschien willen vrou wen te veel tegelijk: mooie car rière, een boeiend sociaal leven en ook nog eens een goede moe der en echtgenoot zijn. Dat le vert veel frustraties op. Eva Her man waagt ons daar eens over na te denken", aldus recensent Eva Corino in de Berliner Zei- tung. Toch blijven verwondering en ir ritatie overheersen. Want hoe zat het met Eva zelf? Een op-en-top carrièrewouw van 48, die pas op haar veertigste een zoon kreeg. Nadat zij overi gens al drie huwelijken achter de rug had. „Als ik het nog eens over mocht doen, zocht ik een man met een goede baan en bleef ik thuis om onze vijf kinderen groot te bren gen", gaf zij eind vorige week onmiddellijk toe. „Aandoen lijk", meende een commentator in de krant Die Welt, „maar naar eerdere boeken van Eva over borstvoeding en slaap-tips voor baby's kennen wij de frus traties van mewouw Herman nu wel en die mag zij ons voortaan besparen." GPD v'V- -■ jfj; BAGDAD - Een man bekijkt het wrak van een verwoeste minibus in de Iraakse hoofdstad Bag dad. De minibus was gisteren het doelwit van een zelfmoordaanslag waarbij zeker vijftien mensen, rekruten van het Iraakse leger, om het leven zijn gekomen. Aanmeld- en opleidingscen tra voor het leger en de politie vormen zeer re gelmatig het doelwit van aanslagen door rebel len in Irak. Zeven bewakers van een moskee kwamen giste ren om, toen een groep gewapende mannen het gebedsgebouw aanviel. Drie anderen raakten gewond. De sjiitische moskee staat 35 kilome ter ten noorden van Bagdad. Volgens tellingen van onafhankelijke waarne mers, zoals Iraq Body Count, stijgt het gemid deld aantal doden door aanslagen per dag sinds de Amerikaanse en Britse troepen Irak in maart 2003 aanvielen. Vooral burgers zijn het slachtoffer. In het derde jaar van de Amerikaan se inlijving van Irak verliezen gemiddeld 36 mensen dagelijks het leven bij gewelddaden. Tot maart 2004 waren dat twintig per dag. foto Thaier al Sudani/RTR Mandarijnen goed tegen kanker LONDEN - Mandarijntjes verkleinen de kans op lever kanker, aderverkalking, beroertes en diabetes aanzien lijk. Dat komt door de carotenoïden, die de vruchtjes hun oranje kleur geven, meldde de Britse krant The Indepen dent gisteren. Japanse onderzoekers van het Instituut voor vruchtbo- menonderzoek ontdekten dat mensen die veel citrusvruch ten eten, stoffen in hun bloed hebben die verband houden met een lager risico op leverziektes, aderverkalking en in- sulineresistentie. ANP Gratis winkelen op Duitse website BERLIJN - Door een gat in de beveiliging van de website van het Duitse postorderbedrijf Quelle hebben particulie ren daar zeker enkele weken lang gratis kunnen shoppen. Hackerkwaliteiten hoefden zij daarvoor niet te hebben, meldden Duitse media gisteren. Het was bijzonder simpel. Wie als klant van het postorder bedrijf zijn wachtwoord voor de site vergeten had, kon zich aanmelden via opgave van naam, adres en geboorte datum. Wie in plaats van zijn eigen gegevens die van de eigenaar van een Quelle-winkel intikte, kwam in het inter ne systeem van Quelle terecht. Daar waren de gegevens van klanten en bestellingen niet alleen te bekijken, maar ook te veranderen. Door een ander afleveradres in te voe ren kwamen de systeemkrakers gratis aan spullen, want de rekening ging naar de echte klant. ANP Japan bespioneert Noord-Korea TOKIO - Japan heeft gisteren een raket gelanceerd die een satelliet in een baan om de aarde heeft gebracht waar mee Noord-Korea in de gaten kan worden gehouden. Dat meldde het Japanse persbureau Kyodo. De nieuwe satelliet zal objecten zo groot als een auto kun nen onderscheiden. Japan heeft al twee satellieten die Noord-Korea constant in de gaten houden. Later deze winter wordt nog een vierde gelanceerd. ANP Politieonderzoek premier Tsjechië PRAAG - De Tsjechische politie is een onderzoek begon nen naar de nieuwe premier Topolanek. Hij wordt ervan verdacht als mede-eigenaar van een bedrijf in 1999 onder valse voorwenselen een lening bij een bank te hebben ge kregen. Een deel van het geld verdween in de zakken van de eige naren van de onderneming. Topolanek zou het geld onder meer gebruikt hebben voor de aankoop van een woning. In 2003 verliet hij de onderneming. Topolanek, een conser vatieve liberaal, reageerde woedend. „Ik heb nooit iets on wettigs gedaan. Het onderzoek heeft een politiek karak ter." GPD Visser elektrocuteert zichzelf TASJKENT - Een amateurvisser is in Oezbekistan om het leven gekomen bij een poging vissen massaal te elektrocu- teren. De man was op een elektriciteitsmast geklommen en had een doorgesneden stroomkabel in het water laten zakken om de vissen uit te schakelen. Hij werd het slachtoffer van zijn eigen actie toen hij zelf in het water viel. ANP door Nona Eveleens JUBA- Strijders van hei Oegan- dese Verzetsleger van de Heer (LRA) verzamelen zich in rap tempo in twee kampen in het zuiden van Soedan. R. Machar, de Zuid-Soedanese vice-president en bemiddelaar in de Oegandese vredesbespre kingen meldt de komst van vier honderd rebellen in Owino ki-Bul, het oostelijkste kamp. In de meer westelijk gelegen verza melplaats Ri-Kwangba groeit het aantal volgens hem even eens snel. In het overeengekomen staakt-het-vuren tussen de Oe gandese regering en de LRA is afgesproken dat de strijders zich voor 19 september moeten verzamelen in de twee kampen. Zij worden niet ontwapend en de vredesbesprekingen moeten uitmaken wat hun toekomst is. Vermoedelijk wordt een deel ge demobiliseerd en een ander deel in de Oegandese strijdkrachten opgenomen. Machar: „Otti, de nummer twee van de LRA is al in het westelij ke kamp aangekomen, en LRA-leider Kony bevindt zich op slechts een uurtje afstand." De LRA strijdt de laatste twin tig jaar tegen de regering van president Museveni. De bewe- Regering van Noord-Cyprus is ontbonden NICOSIA - Premier Soyer van Noord-Cyprus heeft gisteren het ontslag van zijn regering aangeboden aan president Ta- lat. De regeringscrisis stelt Soyer in staat een nieuwe regeringsploeg te vormen die meer gericht is op de hereniging van het eiland. Volgens analisten gebruikt Soyer de regelingscrisis om zijn kleinste coalitiepartner, de na tionalistische Democratische Partij van Denktash, overboord te zetten. De Turkse Republiek van Noord-Cyprus wordt alleen er kend door Turkije. ANP/RTR ging is opgebouwd uit ontvoer de kinderen die gedwongen zijn strijders te worden, De LRA trok plunderend en moordend door het noorden van Oeganda, maar ook delen van het zuiden van Soedan. Bijna twee miljoen mensen raakte ontheemd en woont al tien jaar in overvolle kampen. liet vredesproces heeft echter de bevolking hoopvol ge maakt en een groeiend aantal keert terug naar hun dorpen. J. Egeland. hoofd van de huma nitaire tak van de VN. bracht gisteren een bliksembezoek aan de Zuid-Soedanese stad Juba waar de vredesbesprekingen plaatsvinden. De Zuid-Soedane se regering bemiddelt niet al leen in het vredesproces, maar betaalt ook de rekening terwijl de regio zichzelf probeert op te bouwen na bijna twee decennia oorlog. Egeland beloofde te hel pen. „We geven hulp voor de kampen en steun aan vrouwen en kinderen die met de strijders zijn meegekomen." GPD Russische heli stort neer in mist MOSKOU - Tien hoge Russi sche militairen, onder wie een aantal generaals, zijn gisteren omgekomen bij een ongeluk met een helikopter van het type MI-8. Vijf inzittenden overleef den het ongeluk dat volgens het ministerie voor Noodgevallen ge beurde in het noorden van de Kaukasus. In het verleden hebben vooral Tsjetsjeense opstandelingen re gelmatig Russische helikopters die op weg waren naar of kwa men uit Tsjetsjenië neergehaald. Maar in dit geval zou het gaan om een ongeluk. Volgens de Rus sische tv stortte de MI-8 neer in dichte mist, nadat hel toestel een deel van zijn draagvermo gen had verloren en een aantal boomtoppen raakte. Ooggetuigen meldden dat onder de slachtoffers een aantal man nen in generaalsuniform was. Het ongeluk vond plaats bij Vla dikavkaz, de hoofdstad van de deelrepubliek Noord-Ossetiè, die praktisch grenst aan Tsjets jenië. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5