Baskenland ademt opgewektheid PZC Vloed aan Oost-Europeanen overspoelt Groot-Brittannië PZC -1 België heeft zijn eigen McVeigh Code is middel voor integer handelen Inwoners hebben goede hoop op einde aan ETA-geweld ETA-strijd door de jaren heen 12 september 1956 dinsdag 12 september 2006 door Henk van den Boom De vredesonderhandelingen met de ETA moeten nog be ginnen, maar in de straten van Euskadi waait al een nieuwe wind. Optimisme en hoop in ge vecht met diepgewortelde angst, haat en wantrouwen. Een oorverdovende knal dreunt door de nauwe straten van het oude centrum van San Sebas tian. In het stadshart, dat de af gelopen 35 jaar te vaak het de cor was van de bloedige aansla gen van de Baskische afschei dingsbeweging. Dit keer zijn het de in rode hemden en baretten uitgedoste aanhangers van een roeivereni ging, die een oud kanon afschie ten om hun vreugde te uiten over de overwinning van hun ploeg. Duizenden Basken en toe risten zijn op het evenement af gekomen. Het is een prachtige zomeravond. De stad ademt schijnbaar vrijheid en opge wektheid. Is het verleden vergeten? „Nog lang niet", zegt de gepensioneer de Bask Joseba, die jaren gele den zijn gewelddadige geboorte grond de rug toekeerde en el ders in Spanje ging wonen. In de zomer komt hij altijd terug om zijn familie te bezoeken. „Maar ik denk wel dat de sfeer een stuk meer ontspannen is dan een jaar geleden. Maar of het geweld voorgoed over is, durf ik niet te zeggen." Vertrouwen Ondanks de scepsis hebben de Basken blijkens een enquête weer vertrouwen in de toe komst. Ruim de helft zegt dat ze het hui dige politieke klimaat 'goed tot zeer goed' vinden. In maart kon digde de ETA een 'staakt het vu ren' af voor onbepaalde tijd. Dat was voor de regering-Zapa- tero het sein om met instem ming van het parlement aan on derhandelingen te beginnen. Dat dit vijf maanden later nog steeds niet is gebeurd, toont aan De Baskische vrijheidsbe weging ETA heeft vele aanslagen gepleegd sinds de jaren 60. De opvallendste op een rij: 1960 - eerste ETA aanslag, een poging om een trein te la ten ontsporen. 1968 - eerste dode door een ETA-aanslag: Meliton Man- zanas, hoofd van de ge heime politie in San Sebasti an. 1973 - moordaanslag op Pre mier Luis Carrero Blanco (op volger van Franco) in Madrid. 1980 - met in totaal 180 slachtoffers is dit het bloedig ste jaar van de Baskische ter reur. 1987 - aanslag op een super markt in Barcelona; 21 doden en 45 gewonden. 1995 - de Spaanse politie ver ijdelt ETA- plannen om ko ning Juan Carlos te vermoor den. 1995 - poging tot moordaan slag op de latere premier Jose Maria Aznar. 1997 - ontvoering van een Baskische councilor, Miguel Angel Blanco, de ETA dreig de hem te vermoorden als haar eisen niet werden inge willigd. Massale demonstra ties voor zijn vrijlating, waar aan 6 miljoen Spanjaarden deelnamen, voorkwamen niet dat hij vermoord werd. 2000 - moordaanslag op Er- nest Lluch, voormalig minis ter in de regering van Felipe Gonzalez. maart 2006 - De ETA kondigt een staakt het vuren aan. 2006 - De Spaanse premier Zapatero kondigt onderhan delingen met de ETA aan. September 2006 - begin be sprekingen. hoe moeilijk dit vredesproces is. Sommige deskundigen vergelij ken het met de IRA in Noord-Ier- land. Voor de buitenstaander ver toont het straatbeeld in Euskadi deze zomer misschien weinig verschil met voorgaande jaren. Ook nu nog eisen overal span doeken de vrijlating en over plaatsing van ETA-gevangenen. De sfeer in de kroegen van de ra dicale aanhangers van de ETA is nog even beladen en vijandig als altijd. Maar in de grote winkelstraten en op de chique boulevards merk je weinig van de spannin gen die onderhuids voortleven. Toch komen ook daar aanhan gers van de ETA en de nabe staanden van slachtoffers el kaar dagelijks tegen. Een krant publiceert een fotoreportage van alle plekken waar de doden vielen, en dat zijn er heel veel. Alleen de Basken kennen die plaatsen, en de argeloze toerist die bij toeval stuit op een be scheiden monument dat herin nert aan een van de meer dan 850 doden die de separatisten op hun geweten hebben. Zoals de politicus Fernando Mügica die op de stoep van Calle San Martin met een nekschot werd afgeslacht. Niettemin waait er een nieuwe wind door Baskenland, zeggen de optimisten. En dat vertaalt zich ook in het aantal bezoe kers. San Sebastian telt deze zo mer een kleine dertig procent meer toeristen, zegt wethouder Enrique Ramos. „Ik weet zeker dat dit komt door het vredespro ces. De sfeer is minder opge fokt." Volgens Ramos zijn het vooral de Spanjaarden zelf die het nu voor het eerst aandurven om een bezoek te brengen aan Bas kenland, een van de mooiste de len van Spanje. „Vooral de plaatsen waar de aanhang van de ETA sterk is, werden altijd gemeden." Ramos wil zich niet vastleggen op de toekomst. „Ik kan niet zeg gen dat ik verwacht dat het nu over is met het geweld. Ik kan al leen zeggen dat ik goede hoop heb. De situatie is dit keer an ders dan bij eerdere bestanden. De ETA heeft al drie jaar geen dodelijke aanslagen meer ver oorzaakt en dat geeft hoop." GPD door Pascale Thewissen Hij wordt vergeleken met Timothy McVeigh, de 27-jarige Amerikaan die in april 1995 een overheidsge bouw in Oklahoma City op blies. Die aanslag kostte 168 mensen het leven. Net als McVeigh is Thomas B. (25) een militair, een wapenfreak en houdt hij er extreem-recht se ideeën op na. En net als McVeigh plande hij een bom aanslag, denkt de Belgische justitie. Er zijn negentien mensen ge arresteerd op verdenking van betrokkenheid bij de rechts-extremistische organi satie rond de man, die als mili tair gelegerd was in het Bel- gische-Limburgse Leopolds- burg. Hij is tevens lid van de neonazistische club BBET (Bloed, Bodem, Eer en Trouw). In en rond de kazer ne ronselde hij nieuwe leden en organiseerde hij, zonder medeweten van de leiding, pa ramilitaire trainingskampen. Zijn ultieme doel was een aan slag te plegen op vooraan staande politici om het land te destabiliseren. Pubers Grote vraag is of zijn mede standers van die plannen op de hoogte waren. De advo caat van twee verdachten, Piet Noë, gelooft daar niets van. Volgens hem gaat het om een bende overjarige pubers. Noë verdedigt de 26-jarige Antwerpenaar Mark H., de 'ideoloog' van de groep. Die houdt er volgens Noë welis waar laakbare denkbeelden op na, maar plande geen aan slag. Ook zijn andere cliënt, de 28-jarige Stijn V.M. uit Ronse, bij wie illegale wapens werden aangetroffen, zou niets van een aanslag afwe ten. B. is afkomstig uit Bug- genhout. Al op jonge leeftijd kwam hij met justitie in aan raking. In 1999 stak hij met een groepje vrienden zijn school in Opwijk in brand. B. zou naast het BBET aine gen organisatie hebben oir; richt. Ook zijn ex-vrienl, die in het leger zit en een ei; runt in Leopoldsburg, is op», pakt. De kroeg, The VikJ zou een verzamelplaats aj, geweest voor neonazi's. De groep werd al twee jaar w. schaduwd. De politiebestel' vorige weekin te grijpen^ dat de wapenhandel van groep steeds omvangrijk» werd. Onder de r - ""wvniiia zijn ook mensen die alleen, van wapenhandel worden k schuldigd en verder g^i neo-nazistische ideologie zou. den aanhangen. Het nieuw; dat bij huiszoekingen ij, Vlaanderen een grote hoevté- heid wapens, een bom. ontste kingsmechanismen en ee brief waarin een aansla; werd opgeëist, zijn gevonda. houdt België al dagen in c- ban. Van de negentien amc tanten zitten er nog tvv^ vast. Ze moeten vandaag de rechter verschijnen Het imago van het Belgu®. leger kreeg een flinke knauw Walen, die Vlaanderen toé al racistisch vonden, zien hm vooroordelen bevestigd. Dn na eerdere racistische inciden ten in Brugge en Sint Trui- den, waarbij migranten in el kaar werden geslagen dooi skinheads. En dan was er nog de schietpartij in mei van dit jaar in Antwerpen, toen co 18-jarige Hans van Themsct; een Malinese kinderoppas et een tweejarige kleuter dood schoot. De arrestaties z;;; ook slecht nieuws voor hst Vlaams Belang van Filip De- winter. Volgende maand zjji er gemeenteraadsverkieÉ- gen in België en hoopt de ex treemrechtse partij opnieut een overwinning te behalen Partijvoorzitter Frank Vac- hecke wil dan ook niet met club rond Thomas B. geassoci eerd worden. Integendeel. Op de website van zijn partij heeft hij het over 'gestoorde bietekwieten'. Bietekwiet be tekent zoveel als onnozele hals. GPD door Ruurd Ubels Een nieuwe gedragscode moet de integriteit van or ganisaties en hun manage ment helpen verbeteren. „Sommige bestuurders krij gen te veel gelegenheid om te zondigen." Na de grote boekhoudaffai- res, het gesjoemel in de bouw en toenemende salariseisen aan de top van de zorgsector dringt de vraag zich op, of er nog wel integere leiders zijn. „Ja", zegt Guido Lamm, op richter en voorzitter van de stichting Integere Leider die vandaag van start gaat. „En zij moeten de norm zijn. Het doel van onze stichting is te laten zien dat leiderschap en integriteit goed kunnen sa mengaan", zegt Lamm, die in zijn 25 jaar in de gezondheids zorg directeur was van enkele verplegings- en verzorgings huizen. Directeuren moeten er altijd van doordrongen zijn dat ze een voorbeeldfunctie hebben voor hun personeel, vindt Lamm. „Neem je het niet zo nauw, dan neemt je personeel dat over. Een direc teur die sjoemelt en daar geen verandering in brengt, moet weg." Wat vindt u van de kritiek op het functioneren van sommi ge bestuurders in de gezond heidszorg? „Ik lees over extreem hoge sa larissen, ik ken een voorbeeld van het huren van een dure skybox in een voetbalstadion, over directeuren die korter gaan werken maar hun enor me honorering gewoon hou den. Dat is gerommel, gedrag dat we op de gewone werk vloer nooit zouden toestaan." De 'Integere Leider' heeft een gedragscode ontwikkelt voor betrouwbare bestuurders. Lamm wil zo positief tegen gas geven aan de recente stroom negatieve berichten. Er zijn ook al veel gedragsco des in bedrijven. Hoe denkt u goed gedrag af te dwingen? „Afdwingen kan niet. Maar een persoonlijke, publieke verbintenis aan een code als die van ons, heeft wel meer impact dan een algemene be- drijfscode. Elke organisatie met een code moet ervoor zor gen dat deze van boven naar beneden een leidraad wordt voor het dagelijks handelen. Dat heeft z'n weerslag op het hele bedrijf. Personeel zal zich op de werkvloer veiliger voelen en elkaar aanspreken op gedrag." Zijn ethiek en integriteit te managen? „Ja. Eventueel huur je daar voor iemand van buiten in. Belangrijk is bijvoorbeeld dat integriteit onderdeel is van elk jaarplan, want anders dreigt het los te komen staan van de totale organisatie." Toch gaat het nog vaak mis. Denk aan bedrijven als Enron en Ahold waar fraaie codes fraude niet hebben voorko men. Hoe verklaart u dat? „Wat je ter verdediging nogal eens hoort als het mis gaat, is dat men zo graag bij de ande re grote jongens wilde horen. Op het allerhoogste niveau be wegen bestuursvoorzitters van grote beursgenoteerde on- dememingen zich vaak in een wereld waar ze geen contact meer hebben met de werk vloer en niet meer ontvanke lijk zijn voor signalen uit het bedrijf. Dat wordt vaak nog versterkt door managers die ze om zich heen hebben en die er belang bij hebben zich te handhaven." Vindt u dat topbestuurders te veel gelegenheid krijgen om te zondigen? „Als directeur van een ver pleeghuis ben ik nauw betrok ken geweest bij de bouw van een nieuw tehuis. Ik had daar misschien wel misbruik van kunnen maken en de aanne mer kunnen vragen bij mij thuis een nieuwe keuken te in stalleren. Ik weet dat dit soort dingen gebeuren. Een di recteur moet al voorzichtig moet zijn met relatiegeschen ken die hij krijgt aangeboden. Ik zou zeggen: als je dat al aanneemt, verdeel je de in houd ervan meteen over het personeel. Waarom zou je dat als directeur allemaal willen aannemen? Je hebt al het hoogste salaris. Is het dan nooit genoeg?" GPD door Esther Gotink Wickes in Noord-Londen be klaagt zich over de terug loop van met name vrouwelijke klanten. De reden: dagelijks staat een groep Oost-Europea nen, vijftig tot honderd man, op de parkeerplaats van de doe-het-zelf-zaak. Wachtend op werk. Britse loodgieters en electriciens zoeken hier hun daghulpjes uit. Ze pikken een paar jongens op om te helpen sjouwen, schilderen of graven. YVickes is verworden tot een openlucht arbeidsbureau. „Het ziet er misschien intimide rend uit, maar ze zijn hartstikke beleefd", zegt de eigenaar van de mobiele cafetaria die de jon gens - veelal Polen - van verse koffie voorziet. De groep heeft zich op lage muurtjes genesteld en geniet van de zon. De nieuwe generatie gastarbei ders in Engeland is het gesprek van de dag, sinds kort geleden de migratiecijfers bekend wer den gemaakt. Sinds de EU-uit- breiding in 2004 met tien lan den hebben zich hier 427.000 Oost-Europeanen (53 procent Pools) laten registreren. Bezorgd Dat is 32 keer zoveel als de La- bourregering voorspelde. De Britten zijn bezorgd over de komst van evenzoveel Roeme nen en Bulgaren, die vanaf ja nuari EU-burger hopen te wor den. Het gros van de nieuwko mers de afgelopen twee jaar, zegt echter slechts tijdelijk te blijven. Ze willen Engels leren, snel een paar duiten verdienen en dan terug naar huis. „Er is veel competitie", zegt loodgieter Lucjan Kowalczyk (33). „Als een contractant naar ons toe komt, duikt iedereen op de klus en biedt de laagste prijs. Soms neem ik een opdracht aan onder het minimumloon, maar dat is nog altijd het drievoudige van wat ik in Polen verdien." Veel mannen wonen op kamers, sommigen delen die, en sturen hun inkomsten naar familie in hun thuisland. Manusje-van-al- les Mikolaj: „We hebben veel lol in de bouw, maar buiten het werk om zien we geen Britten. We pakken een biertje, dat is voor de jongens die geen Engels spreken wel prettig." 'Polski skleps' ofwel Poolse winkels zijn tegenwoordig overal in Londen te vinden. foto Esther Gotink/GPD De rechtse media berichten wei nig vleiend over de Polen. Afge lopen maand schreef de Mail on Sunday dat Polen hun kinderen in weeshuizen stoppen, en de Sunday Times repte over hon derden verlaten huisdieren, om dat hun baasjes kiezen voor een beter leven in Londen. „Het is triest hoe de Britse pers de migratie beschrijft", zegt de Tjechische Gabi (28). „We heb ben het over mensen die goed na denken voordat ze besluiten hun leven ingrijpend te verande ren. Het levensonderhoud is duur in Engeland, de stijl van le ven anders, evenals de mentali teit. In begin moet je het nog zonder werk doen en spreek je de taal nog niet. Het is een stap die niemand makkelijk zet." Visum Gabi uit Tsjechië woont vijfen halfjaar in het groene Bucking hamshire. „Mijn verhaal is an ders dan van de meeste Tsje chen. Ik heb veel geluk gehad. Ik kwam hier Engels leren, om dat ik het in Praag verder wil schoppen dan secretaresse. Ik had als au pair een visum voor twee jaar en kreeg een relatie met een Brit, dus wilde ik niet naar huis. Nu heb ik een full-ti me baan en betaal ik belasting. Sinds de EU-uitbreiding is mijn leven een stuk eenvoudiger ge worden. Ik kan nu ook zelf bepa len hoe lang ik hier blijf." Ook de Tsjechische Jane kwam voor de taal naar Engeland. „De Britten accepteerden me toen ik had bewezen een harde werker te zijn. Dit voelt nu als mijn thuis. Niet iedereen was overi gens meteen vriendelijk, Engel sen zijn erg gereserveerd omdat ze hun eigen cultuur proberen te bewaren." De Britse economie profiteerde flink van de immigratiegolf. Zonder de goedkope Oost-Euro- pese arbeidskrachten had de Britse huizenmarkt niet zo geflo reerd als nu. Met name Polen lij ken goed te kunnen aarden in Engeland, vanwege de histo risch sterke Poolse gemeen schap in het land. In Londen be staan al sinds de Tweede We reldoorlog tientallen Poolse or ganisaties, winkels, kranten en biersoorten. Wie een 'polski sklep' (Poolse winkel) binnen loopt, wordt niet in het Engels geholpen. Poolse eigenaren blij ken niet afhankelijk van Britse klandizie. Morawski Delicates sen stamt uit de jaren vijftig. De ze winkel verkoopt enkel Poolse artikelen, van traditionele wor sten en 'pierogi' tot Poolse merk- verpakkingen houtskool en rijst. Anna, die de zaak in 2003 van de Morawski's overnam zegt: „Onze locatie is goed, pre cies naast het arbeidsbureau dat iedere dag door veel Polen wordt bezocht. Ook zitten we in de buurt van The Dome, een Poolse discotheek." Bij het arbeidsbureau komt Tho- masz naar buiten lopen. Hij woont nog geen maand in Enge land. De kans is groot dat Tho- masz binnenkort zijn weg vindt naar de parkeerplaats van Wickes. GPD NAJAARSBEURS - In Utrecht is gistermorgen de 67ste Jaarbeurs geopend. Op de beurs kwamen duizenden belangstellenden uit heel het land af. De Utrechtse politie had samen met de Koninklijke marechaussee maatregelen ge troffen om de verkeersstromen door de nauwe binnenstad in goede banen te leiden. Vooral de elektrobeurs trok veel be zoekers. In totaal exposeerden 1969 firma's uit 22 landen hun produkten. TELEFONEREN - De telefoon centrale voor Aardenburg, Groede en Hoofdplaat is giste ren geautomatiseerd. Daaira is de automatisering van helt lefoonnet in West-Zeeuw Vlaanderen, met uitzonden van de centrale in Oostba voor lokaal verkeer een fi Ter gelegenheid van de aut» matisering werd in het geraees tehuis van Aardenburg een re ceptie gehouden. WERELDRECORD - De h Vladimir Kuts heeft g in Moskou een nieuw wereldre cord op de 10.000 meter gete pen. Kuts deed 28 minuten a 30 seconden over de afstand Het oude record was In han den van Sandor Iharos. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8,30 tot 17.00 uur Uitgeverij Provinciale Zee aan ons verstrekte gegev (abonnementen)administ Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 aulom. afschrijving acceptgiro per maand: 21.50 n.v.t per kwartaal: 61.50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voortel einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevc*-' overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgt1 de Regelen voor het Advertentiewezsn Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend je™ Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 'advert^ irdeel van het Wegener-concem 1 een bestand dat wordt gebruikt voer®® e (latenl informeren over voor u relevante diensOT"^ aucien van oe maïs en ae werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden biprö- zersservice. Postbus 31.4460 AA Goes Behoort tot 'ii* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4