y VLISSINGEN, BRUISEND ALS DE BRANDING! PROWAWIWA PZC r J/iil L FILMS EN ZOVEEL MEER... VLISSINCEN BIEDT U FESTIVALS, FILMS EN ZOVEEL MEER. KOM, GENIET EN BELEEF HET ALLEMAAL MEE! illlililliiBliBilBl VLISSINGEN De sfeer in Vlissingen wordt bepaald door het maritieme verleden. De boulevards aan de Westerschelde, de bedrijvigheid in de havens en een monumentale binnenstad. Een stad met een rijke historie, die zijn stempel heeft gedrukt op haar inwoners en cultuur. Vlissingen is in 2006 volop in ontwikkeling. In de binnenstad vindt een ingrijpende herinrichting plaats, die met een moderne en duurzame uitstraling het hart van de stad karakter moet geven. De komende jaren zal de stad verder worden uitgebreid, met woningbouw op het voormalige KSG-terrein en de herinrichting van het Middengebied. Op cultureel gebied heeft Vlissingen een klinkende naam. De stad is al jaren de thuishaven van het Straatfestival, Small Sail, Bevrijdingsfestival en natuurlijk Film by the Sea, het festival dat dit jaar voor de achtste keer wordt georganiseerd. Het zijn de culturele en spraakmakende evenementen van Vlissingen. Thermphos International is wereldleider op het gebied Thermphos heeft een omzet van 460 miljoen Euro. Wereldwijd telt van de productie en verkoop van fosfor, fosforderivaten en Thermphosongeveer1.170medewerkerswaarvan475bijdehoofd- fosfaten. Thermphos draagt bewust bij aan de kwaliteit van het vestiging in Vlissingen. De overige vestigingen bevinden zich in; leven door het aanbieden van hoogwaardige producten die op Duitsland. China, Argentinië, Frankrijk, Engeland en Zwitserland, een duurzame en verantwoordelijke ménier worden verkregen. www.thermphos.com thermPhos FIVE FINGERS Special; regie Laurence Maikln, land VS, jaar 2006, lengte 95 min., taal Engels, Ned. ondertiteld, scena rio Laurence Malkin Chad Thumann, camera Alexander Gruszynski, muziek John Rea, cast Lauren ce Fishburne, Touriya Haoud, Isa Hoes, Ryan Phillippe. De Nederlandse pianist Martijn reist naar Marokko om een voedselprogramma te starten voor kinderen. Met zijn Britse gids Gavin wordt hij ontvoerd door terroris ten. De ontvoerders, geleid door Ahmat, zijn sceptisch over Martljns goede bedoelingen. Five Fingers heeft een Nederlands tintje: niet alleen speelt Touriya Haoud de vriendin van Martijn, ook werd een aantal scènes opgenomen in Zeeland. De Amerikaanse regisseur Laurence Malkin heeft iets met ons land: zijn speelfilmdebuut Soul Assassin was, hoewel Engelstalig, een Nederlandse productie, die ook op het Nederlands Film Festival werd ver toond Malkin studeerde aan de filmschool van de Uni versity of Southern California, regisseerde en produ ceerde meer dan tweehonderd commercials en video clips voordat hij in 2001 zijn eerste speelfilm maakte. FORCES OF NATURE Cursus Reizen in het donker; regie Bronwen Hughes, land VS, jaar 1999, lengte 105 min., taal En gels, Ned. ondertiteld, scenario Marc Lawrence, ca mera Elliot Davis David Stockton, muziek John Po well, cast Ben Affleck, Sandra Bullock, Maura Tierney, Steve Zahn. Flaptekstenschrijver Ben Holmes (Ben Affleck) gaat in Savannah, Georgia trouwen met Bridget (Maura Tier ney). Op het laatste moment wordt zijn vlucht geannu leerd, een vogel vloog in een van de motoren. Omdat hij nu niet meer durft te vliegen, besluit hij met Sarah (Sandra Bullock), die in het vliegtuig naast hem zat, naar Savannah te reizen. Onderweg begint hij te twijfe len aan zijn huwelijk. Tot nu toe maakte Bronwen Hughes drie speelfilms: hij debuteerde in 1996 met de familiefilm Harriet the Spy, drie jaar later gevolgd door de romantische ster renkomedie Forces of Nature. Niet in Nederland uitge bracht werd zijn laatste productie, de actiefilm Stander (2003). FROZEN LAND (Paha Maa) Panorama, genomineerd voor het Gouden Mo- vieSquad Schild; regie Aku Louhimies, land Fin land, jaar 2005, lengte 130 min., taal Fins, Ned. onder titeld, scenario Aku Louhimies. Jari Rantala Paavo Westerberg, boekverfilming van het verhaal Faux Bil let van Leo Tolstoj. camera Rauno Ronkainen, cast Jasper Paakkönen, Mikko Leppilampi, Pamela Tola. In het beklemmende Frozen Land worden verschillen de verhalen verteld die, soms duidelijk, soms minder duidelijk, met elkaar verbonden zijn. Wat begint met het ontslag van een docent die vervolgens aan de drank raakt, eindigt in moord. Frozen Land gaat over het kwaad in al zijn hoedanigheden, en wat het aan richt bij zowel daders en slachtoffers. De Finse regisseur Aku Louhimies (1968) baseerde zijn derde film Frozen Land losjes op het verhaal Faux Billet van Leo Tolstoj, eerder verfilmd door de Franse regisseur Robert Bresson (L'Argent). Louhimies liet zich voor zijn debuutfilm Restless (2000) ook inspire ren door werk van een Franse auteur: L'Etranger, de eerste roman van Albert Camus. In 2004 werd hij in Fin land uitgeroepen tot regisseur van het jaar. GEORGE MICHAEL: A Different Story Muziekspecial; regie Southan Morris, land Groot-Brittannie, jaar 2005, lengte 100 min., taal En gels, Ned. ondertiteld, scenario George Michael Southan Morris, camera John Sorapure, muziek George Michael, cast George Michael, Sting, Mariah Carey, Elton John, De op zijn privacy gestelde George Michael praal in de ze documentaire over zijn leven en carrière. Hij leidt ons door zijn professionele hoogte- en dieptepunten, van zijn bescheiden begin in Hertfordshire, Engeland, naar de grote bekendheid met Wham!, gevolgd door zijn roemrijke solocarrière, en naar de rechtszaken met zijn label en het schandelijke toiletincident, Southan Morris regisseerde tot nu toe vooral veel programma's, documentaires en concertregistraties voor de Britse publieke omroep BBC. Zo maakte hij Lenny's Big Atlantic Adventure en The Sound of Music Children, waarvoor hij een New York Film Festival Award kreeg. GREAT MATCH, the (La Gran Final) Genomineerd voor publieksprijs; regie Gerardo Olivares, land Spanje Duitsland, jaar 2006, taal Spaans, Engels ondertiteld, lengte 88 min., scenario Gerardo Olivares Chema Rodriguez, camera Gerar do Olivares, muziek Martin Meissonnier, cast Atibou Aboubacar, Ahmed Alansar, Tano Alansar, Abu Alda- nish, Kenshleg Alen Khan. Komisch docu-drama over inwoners van drie gemeen schappen, die naar de finale van de wereldkampioen schappen voetbal 2002 willen kijken: een groep miters in het verlaten landschap van het Altai-gebergte m Mongolië, kamelenrijders in de Tenere woestijn in Ni ger, en een stam ergens in de onbegaanbare jungle. Wanneer alle tv-sets eindelijk geïnstalleerd zijn, kan de wedstrijd beginnen. Gerardo Olivares maakt sinds 1991 documentaire films. Hij is gespecialiseerd in antropologische onder werpen, etnografie en wilde dieren. Hij werkte veel voor de Spaanse tv en Canal Plus. In 2005 regisseerde hij Caravana. GREAT NEW WONDERFUL, the Genomineerd voor publieksprijs; regie Danny Lei- net, land VS, jaar 2005, lengte 87 min., taal Engels, scenario Sam Catlin, camera Harlan Bosmajian, mu ziek Brett Boyett John Swihart, cast Maggie Gyllen- haal, Thomas McCarthy, Judy Greer. The Great New Wonderful bestaat uit vijf portretten van het leven in New York, een jaar na de aanslagen van 11 september 2001. Dr Trabulous bijvoorbeeld is een onorthodoxe psycholoog; Avi en Satish zijn vrien den en reizen rond in de stad, daarbij het hedendaagse Amerika observerend. Danny Leiner werkte tot nu toe vooral voor de televi sie. Zo regisseerde hij afleveringen van series als Aus tin Stones, Opposite Sex, Gilmore Girls en The So pranos. Hij regisseerde diverse puberale komedies. The Great New Wonderful heeft, als film tegen de ach tergrond van 9/11, een veel serieuzere insteek. HOTEL NOOTEBOOM - Eine Bilderreise ins Land der Worte Special; regie Heinz Peter Schwerfel, land Duitsland, jaar 2004, lengte 90 min., taal Duits, Ned. (elektro nisch) ondertiteld, scenario Heinz Peter Schwerfel, ca mera Marcel Neumann, cast Cees Nooteboom, Con nie Palmen, Max Neumann, Rüdiger Safranski. Hotel Nooteboom is een film van weinig woorden, een film over de liefde tussen woord en beeld. Ter gelegen heid van zijn zeventigste verjaardag en een compleet nieuwe editie bij zijn Duitse uitgever Suhrkamp, wordt Cees Nooteboom, schrijver, poëet, essayist, gepresen teerd in een portret. Heinz Peter Schwerfel (1954) was tot 1999 de hoofd redacteur van het kunsttijdschrift ART. Vandaag de dag woont hij in Parijs en werkt hij als freelance journa list. Hij won prijzen voor zijn films over George Base- litz, Jukken Gerz en Bruce Nauman en regisseerde ook enkele speelfilms. IBERIA Genomineerd voor publieksprijs; regie Carlos Sau- ra, land Spanje, jaar 2005, lengte 120 min., taal Spaans, Engels ondertiteld, scenario Carlos Saura, ca mera Jose Luis Lopez Linares, muziek Roque Banos Iberia is een onafgebroken serie dansjes, geïnspireerd door de gelijknamige suite van componist Isaac Albé- niz. Wereldberoemde flamencodansers zoals Sara Ba- ras, Antonio Canales en Aida Gomez spelen een rol In de film. Ook bekende zangers als Enrique Morente en zijn dochter Estelle Morente komen in Saura's tweede flamenco-film voorbij. Carlos Saura (Huesca 1932) groeide op in een artis tiek gezin en ontwikkelde in zijn jeugd een fascinatie voor fotografie. In 1957-1958 maakte hij zijn eerste do cumentaire Cuenca, in 1960 beschreef hij in de film Golfos de jeugd in de arme wijken van Madrid. Vanaf dat moment ging hij zich in zijn werk richten op de ar men. Later in zijn carrière ging hij zich toeleggen op muziekfilms. GRAVEHOPPING (Odgrobadogroba) Genomineerd voor publieksprijs en voor het Gou den MovieSquad Schild; regie Jan Cvitkovic, land Kroatië, Slovenie, jaar 2005, lengte 103 min., taal Slo- veens, Engels ondertiteld, scenario Jan Cvitkovic, ca mera Simon Tansek, muziek Aldo Ivanèiè, cast Gre- gor Bakovic, Drago Milinovic, Sonja Savic, Mojca Fa Poro is een begenadigd grafspreker: bij alle begrafenis sen in het dorp houdt hij de grafrede voor de overlede ne. Zijn prive-leven is tamelijk bizar: zijn vader doet de ene na de andere zelfmoordpoging, hij heeft een rela tie met Renata die gek is op SM en zijn vriend Shooki plant zijn eigen begrafenis. Jan Cvitkovic (Ljubljana 1966) groeide op in Tolmin, waar hij zijn film Bread and milk draaide. Deze film viel in 2001 op het filmfestival van Venetië in de prijzen. Naast regisseur is hij ook archeoloog, acteur, scenario schrijver en schrijver van korte verhalen en gedichten. ILLUSIONIST, the Panorama; regie Neil Burger, land VS, jaar 2006, lengte 110 min., taal Engels, Ned. ondertiteld, scena rio Neil Burger, boekverfilming van het korte ver haal Eisenheim the Illusionist van Steven Millhauser, camera Dick Pope, muziek Philip Glass, cast Edward Norton, Paul Giamatti, Jessica Biel. In het Wenen van rond 1900 zijn de arme magisch kun stenaar Eisenheim (Edward Norton) en gravin Sophie von Teschen (Jessica Biel) verliefd op elkaar Als kroon prins Leopold tussenbeide komt, verlaat Eisenheim de stad. Vijftien jaar later keert hij terug met een spectacu laire show. Leopold en zijn verloofde Sophie zijn als toeschouwers aanwezig. Neil Burger debuteerde in 2002 als speelfilmregisseur met Interview with the Assassin, waarvoor hij prijzen kreeg op de filmfestivals van Woodstock en Avignon. Daarvoor maakte hij commercials voor onder meer Mastercard en Amnesty International, en de Books: Feed Your Head-campagne voor MTV. The Illusionist is Burger's tweede speelfilm. JINDABYNE Panorama; regie Ray Lawrence, land Australië, jaar 2006, lengte 123 min., taal Engels, Ned. ondertiteld, scenario Beatrix Christian, boekverfilming van het korte verhaal So Much Water So Close to Home van Raymond Carver, camera David Williamson, muziek Paul Kelly, cast Gabriel Byrne. Deborra-Lee Furness, John Howard. tljdans Billy h E vlSUltStOpJO V Five Fingers Gravehopping Hotel Nooteboom Jindabyne Little Fish The Great Match 13 dinsdag 12 september 2006 ne, en aangifte doen, breekt de hel los. Hun vrouwen kunnen niet begrijpen hoe ze konden gaan vissen ter wijl het dode meisje nog in het water lag. Regisseur Ray Lawrence werd in Groot-Brittanmè ge boren en verhuisde op elfjarige leeftijd naar Australiè Tegenwoordig woont hij in de VS, maar zijn drie films zijn stuk voor stuk Australische producties. Hij debu teerde in 1985 met Blisspas in 2001 verscheen opvol ger Lantana. Jindabyne, zijn derde film, ging in premiè re op het filmfestival van Cannes. JOGO SUBTERRANEO Film en Literatuur in competitie; regie Roberto Gervitz, land Brazilié, jaar 2005, lengte 109 min., taal Portugees, Engels ondertiteld, scenario Jorge Duran Roberto Gervitz, boekverfilming van een kort ver haal van Julio Cortaz.ir, camera Lauro Escorel, mu ziek Luiz Henrique Xavier, cast Felipe Camargo, Ma ria Luisa Mendonca, Julia Lemmertz. Martin, een pianist in een nachtclub, speelt in de me tro een spel om de vrouw van zijn leven te vinden. Het is een moeilijk spel, bijna onmogelijk te winnen, maai hij komt er wel door in contact met Tania, de moeder van een autistische dochter, en Laura, een blinde schrijfster die zijn steun en toeverlaat wordt. Maar dan ontmoet hij Ana, die hij zo leuk vindt dat hij besluit de regels van zijn eigen spel opzij te zetten. Roberto Gervitz, (New York 1957) deed veel produc tiewerk (met name montage) en maakte documentai res voordat hij in 1987 debuteerde als speelfilmregis seur met Feliz Ano Velho, gebaseerd op een boek van Marcelo Rubens Paiva. Zijn nieuwe film is eveneens een literatuurverfilming, want gebaseerd op een kori verhaal van Julio Cortazar. KREUTZERSONATE Special: Film in Concert; regie Gustav Machaty, land Tsjecho-Slowakije, jaar 1928, lengte 90 min., scenario Gustav Machaty, camera Otto Heller, mu ziek Beethoven; zwart-wit. Live muzikale begeleiding door Hugo van Neck (piano) en Bohuslav Zola (viool). Deze speciale voorstelling vindt plaats in combinatie met de uitreiking van de Film- en Literatuur Award 2006. Beethovens Kreutzersonate inspireerde Leo Tolstoi tot een roman over een moord uit hartstocht. Een pianiste repeteert de sonate met een violist en hun samenspel leidt tot een heftige romance, waarbij de man van de pianiste op gewelddadige wijze ingrijpt. De Tsjechische regisseur Gustav Machaty begon als pianobegeleider van stille films in de jaren tien van de 20e eeuw. In 1917 maakte hij zijn acteerdebuut en emi greerde naar de VS. Daar leerde hij het regisseursvak van twee grootmeesters: D.W. Griffith en Erich von Stroheim. Na zijn stage keerde hij terug naar zijn vader land, waar hij zijn debuutfilm Erotikon (1929) maakte, waarmee hij wereldberoemd werd. LAGRIMAS NEGRAS Muziekspecial; regie Soma Herman Dolz, land Cuba/Nederland, jaar 1997, lengte 75 min., taal Spaans, Ned ondertiteld, scenario Sonia Herman Dolz, camera Melle van Essen. Maarten Kramer, Deen van der Zaken, muziek La Vieja Trova Santiaguera. De vijf leden van de Cubaanse band La Vieja Trova Santiaguera hebben een gemiddelde leeftijd van 84 jaar, maar zwepen nog hele zalen op met hun swingen de Cubaanse klanken en vloeiende dansbewegingen Documentairemaker Sonia Herman Dolz volgt de muzi kanten gedurende drie weken in Havana en Santiago en filmde hen tijdens een tournee door Europa. Sonia Herman Dolz maakte onder meer de spraakma kende documentaire Romance de Valentia over stieren- vechten. Andere muziekdocumentaires van haar hand zijn Yo SoyAsi, over een in een nachtclub optredende band, en The Master and Hls Pupil, over dirigent Valeri Gergjev. Voor Lagrimas Negras kreeg ze op het Neder lands Film Festival de juryprijs. Haar recentste docu mentaire is Portrait of Dora Dolz, haar moeder en beel dend kunstenares. LITTLE FISH Panorama; regie Rowan Woods, land Australië, jaar 2005, lengte 113 min taal Engels, Ned. ondertiteld, scenario Jacquelin Perske, camera Danny Ruhl- mann, muziek Nathan Larson, cast Cate Blanche», Sam Neill, Hugo Weaving, Martin Henderson, Noni Ha- zlehurst, Dustin Nguyen, Joel Tobeck. De 32-jarige Tracy Heart is na vier jaar van haar drugs verslaving genezen. Ze wil haar eigen zaak beginnen in 'Little Saigon', en tegenover haar moeder bewijzen dat ze het alleen af kan. De terugkeer van elementen uit haar verleden maken het Tracy niet gemakkelijk. Rowan Woods is een Australische regisseur die zich onderscheidt met zijn hedendaagse films over de pro blematiek in de achterbuurten in zijn land. In 1998 regisseerde hij The Boys, waarvoor hij een AFI Award voor beste regie kreeg. Zijn film Look both ways werd genomineerd voor dezelfde prijs in 2005. LITTLE MISS SUNSHINE Panorama; regie Jonathan Dayton Valerie Faris, land VS, jaar 2006, lengte 101 min., taal Engels, Ned ondertiteld, scenario Michael Arndt, camera Tim Suhrstedt, muziek Mychael Danna, Devotchka, cast Abigail Breslin, Greg Kinnear, Toni Collene, Alan Ar- kin, Paul Dano. De zes Hoovers laden zichzelf in een Volkswagen mini bus om vanuit Albuquerque, Nieuw Mexico naar Re- dondo Beach in Californië te reizen, waar de 'Little Miss Sunshine' schoonheidswedstrijd wordt gehou den. De jongste van het gezin, de 7-jarige Olive, hoopt in die competitie de titel te behalen. Jonathan Dayton en Valerie Faris zijn een stel en maken al jaren samen commercials en muziekvideo's. Zij maakien (mei andoren) da MTV-show The Cutting Edge. Hel duo produceerde documentaires, zools The

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42