Toegankelijk, maar wel met kwaliteit Acht verfilmingen in de race Muziek in CineCity PZC c 11 1 2 t/m 1 5 1 6 en 1 7 19 PZC_ Talkshows, lezingen en interviews ^2 Bioscoop CineCity in Vlissingen. foto's Lex de Meester Vorig jaar dacht Film by the Sea de 'gedroomde' openingsfilm te hebben met Matchpoint van Woody Allen, maar de vertoning stuitte uiteindelijk op een veto van de distributeur. Dat de achtste editie van het Vlissingse filmfestival vrijdag begint met Aliens jongste film, Scoop, zou dan ook kunnen worden uitge legd als een sportieve vorm van revanche. Het organiseren van een filmfestival is vooral het leren leven met onzekerheden en met de grillen van distribu teurs, acteurs, regisseurs en an dere partijen, die best genegen zijn de Nederlandse primeur van hun nieuwe film aan Vlissin gen te gunnen, maar net zo mak kelijk terugkomen op hun toe zeggingen als ze elders een bete re mogelijkheid zien. Het programma krijgt daardoor pas in de laatste weken voor het festival echt vorm, maar blijft tot op het laatste moment onder voorbehoud. Dit jaar is bijvoor beeld lang heen en weer gepraat over de slotfilm op zaterdag 23 september, waarvoor verschil lende titels de revue zijn gepas seerd. Uiteindelijk kreeg festi valdirecteur Leo Hannewijk groen licht voor Cashback van Sean Ellis. Een groot verschil met 2005 is dat in de voorbereiding de aan dacht veel minder werd afgeleid door financiële perikelen. Vorig jaar dreigde de gemeente Vlissin gen enige tijd het festival te offe ren in haar dringende noodzaak tot bezuinigen. Dat onheil is af gewend. Bovendien heeft Film by the Sea met energiebedrijf Internationaal filmfestival Film by the Sea van 15 t/m 24 september in CineCity Spuikomweg 5 4381 LZ Vlissingen 0118-412437 Kaartverkoop: Kassa's van CineCity De Drukkerij, Markt 51, Middelburg (0118 886886) Biblioservicebus, die op Schou- wen-Duiveland en in de gemeente Veere rijdt: zie www.bibliosQrvicebus.nl "wwr*m5vro.10o.nT°nr,Ot' telefonisch: 0900-CINECITY/ 0900-24632489 (0,45 per minuut). Prijzen: Een kaartje kost 8,-. De Grenze- loosKijkenPas van 10,- geeft 50 procent korting op alle reguliere festivalvoorstellingen tot 18.00 uur. Op zondag 24 september geldt de korting de gehele dag. Op vertoon van een CJP-pas is de GrenzeloosKijkenPas te verkrijgen voor 5,-. De openingsavond (15 sept.) kost 60,- (galaopening, premièrefilm, hapjes, drankjes en concert van The New Orpheans). Voor prijzen andere onderdelen: zie www.filmbythesea.nl. Foto voorpagina: Beeld uit de film Paris, je t'aime, met Steve Buscemi. Delta een nieuwe, krachtige hoofdsponsor gekregen. „De tiende editie komt er nu ook wel", zegt Hannewijk over tuigd. Het wat grotere budget biedt ook ruimte om een Grote Ster, een belangrijke figuur uit de in ternationale filmwereld, fatsoen lijk te ontvangen. Zeker is al de komst van regisseur Jonathan Demme The silence of the lambs, Philadelphia). Hij ont vangt de Life Time Achieve ment Award, de jaarlijkse oeuvreprijs van het festival. Van hem zijn diverse films te zien, waaronder zijn nieuwe muziek- documentaire Neil Young: heart of gold. Hoe voornaam Demme ook is, regisseurs spreken bij het brede publiek toch minder tot de ver beelding dan acteurs of actrices van naam, zoals Morgan Free man in 2000. Hannewijk heeft ook in die categorie al heel wat aas uitgegooid, maar had een week voor het begin van het fes tival nog niet echt beet. „We zit ten er elke keer net tegenaan. Ik weet niet of het er dit jaar nog in zit, maar we blijven probe ren." Het programma van deze editie omvat rond de tachtig films en is daarom in omvang vergelijk baar met vorig jaar. „Het aan bod is toegankelijk, maar wel met de kwaliteit die wij voor ogen hebben. Het is ook heel di vers. Er zit van alles wat in." Hannewijk noemt onder meer de muziekfilms en de spannende films, waarvan dagelijks voor beelden worden vertoond. Kern van het programma is op nieuw het onderdeel Film Li teratuur, met acht boekverfil- mingen in competitie. Onder de noemer Grenzeloos Kijken zijn Scoopis zaterdag de publieks- opening van het festival (de Spij kerbroekenpremière) met de deels in Zeeland opgenomen film Five fingers van regisseur Laurence Malkin, die het festi val ook bezoekt. Favorieten Hannewijk heeft zijn favorieten in het aanbod. „Vooral After the wedding van Susanne Bier. Ik hoop dat die hoge ogen gooit, want dat is zó'n mooie film. Dat komt door haar vermogen om grote problemen in de wereld binnen te laten schijnen in de in timiteit van gezin, familie, rela ties." Ook Requiem van Hans-Christian Schmid beveelt hij nadrukkelijk aan. „Daar was ik zelf erg van onder de in druk." Naast het vertonen van films biedt het festival veel meer. „Wat inleidingen en lezingen be treft zit het deze keer naar mijn idee allemaal nog wat doortim merder in elkaar. Verder heb ben we twee cursussen: over Grenzeloos Kijken en Film Re ligie. Het muziekprogramma is met onder anderen Gabriel Rios, Raymond van het Groene- woud en Nynke Laverman ook wat steviger dan vorig jaar." Film by the Sea doet dit jaar weer wat op een bijzondere loca tie. „We hebben ooit Blof gehad op een ponton voor het Bad- strand en een openingsfeest in een hal van De Schelde. Daar hebben mensen het nog steeds over. We vonden het tijd om weer eens wat in dezelfde sfeer te doen." Dat gebeurt in het eer ste weekeinde, als zowel vrijdag en zaterdag alle bezoekers na de film naar een verrassende plek - Wim Hofman getekend met Zwarte inkt Regisseur Jonathan Demme laat zijn 'Heart of gold' zien Zeeuwse films, kort en krachtig Zwartboek toont de andere kant van de oorlog Literatuurfilms nader beschouwd: Tony Takitani en Les Ames Grises Alle films van A t/m Z Alle films per zaal van dag tot dag Overzicht literatuurfilms, con certen, jury's en talkshows Jury's 19 dinsdag 12 september 2006 Naast het Film Litera tuurprogramma kent Film by the Sea ook andere competities en prijzen: MovieSquad Jongerenjury die een aantal door het festival geselecteer de films bezoekt en daaruit de beste kiest. De winnaar van het Gouden MovieSquad Schild wordt vrijdag 22 sep tember bekendgemaakt. De prijs bestaat uit een bedrag en opname in MovieZone, het landelijke educatieve filmpro gramma voor jongeren. Publieksprijs Bezoekers kunnen na elke voorstelling hun oordeel over de film geven. Het gemiddel de oordeel per film levert een ranglijst op. Dagelijks wordt een tussenstand gepubliceerd. Shorts at Sea Competitie voor korte films van jonge filmmakers. De ju ry bestaat uit de actrices Vic toria Koblenko en Caro Lens- sen en presentator Filemon Wesselink. Winnaar wordt vrijdag 22 september bekend. Zaterdag 16 september 21.00 uur: talkshow met regis seur Laurence Malkin (Five fingers). Presentatie: René Mioch. Zondag 17 september 17.00 uur: Interview Jan Sie- belink door Jacobine Geel. Maandag 18 september 20.00 uur: Voorstellen jury Film Literatuur-program ma. Presentatie: Christine Ot- ten. Dinsdag 19 september: 20.00 uur: Lezing Max Wester man over film World Trade Center van Oliver Stone. Donderdag 21 september: 21.00 uur: Interview Jonathan Demme (winnaar Life Time Achievement Award) door René Mioch. 21.30 uur: Talkshow met de regisseurs Roberto Gervitz Jogo Subterraneo) en David Christensen (Six figures). Pre sentatie: Christine Otten. 22.00 uur: Talkshow met ju ryleden Annejet van der Zijl, Jan Brokken, Tommy Wierin- ga en Herman Koch. Presentatie: Christine Otten. Vrijdag 22 september 21.30 uur: Talkshow met de regisseurs Yves Angelo (Les ames grises), Jun Ichikawa (Tony Takitani) en Steen Ag- ro (Shut up en shoot me). Pre sentatie: Christine Otten. 22.00 uur: Talkshow met ju ryleden Rinus Ferdinandusse, De Film Literatuur-com petitie tijdens Film by the Sea telt dit jaar acht kandi daten. Het programma wordt maandagavond 18 september ingeluid met de vertoning (20.15 uur) van Elementaire deeltjes. Voorafgaand geeft de Neder landse vertaler van het boek, de oorspronkelijk uit Middelburg afkomstige Martin de Haan, een le zing (19.00 uur). Deze wordt om 20.00 uur gevolgd door een talk show waarin de jury wordt voorge steld. Deze bijeenkomst wordt, net als vorig jaar, geleid door schrijf ster Christine Otten. Na afloop van de openingsfilm is het Boek En Filmbal, waarvoor een groot aan tal Nederlandse schrijvers, filmma kers en Bekende Nederlanders wordt uitgenodigd. De Friese fado zangeres Nynke Laverman treedt op. De acht competiefilms - afkomstig uit acht landen - zijn: Les ames grises (Frankrijk) van regisseur Yves Angelo, gebaseerd op het gelijknamige boek (2003) van Philippe Claudel; A cock and bull story (Groot-Brittannië) van Michael Winterbottom, gebaseerd op Tristram Shandy (1759-1767) van Laurence Sterne; Elementaire deeltjes (Duitsland) van Oskar Roehler, gebaseerd op het gelijknamige boek (1998) van Michel Houellebecq; Tony Takitani (Japan) van Jun Ichikawa, gebaseerd op het gelijk namige verhaal (2006) van Haruki Murakami; Thank you for smoking (Verenig de Staten) van Jason Reitman, ge baseerd op het gelijknamige boek (1994) van Christopher Buckley; Six figures (Canada) van David Christensen, gebaseerd op het ge lijknamige boek (2001) van Fred Leebron; Jogo Subterraneo (Brazilië) van Roberto Gervitz, gebaseerd op het gelijknamige verhaal uit de bundel Octaedro (1974) van Julio Corta- zar; Mother of mine (Finland) van Klaus Hard, gebaseerd op het boek Aideistü parhain (1992) van Heik- ki Hietamies. Vier van de acht regisseurs bren gen ook een bezoek aan het festi val: Yves Angelo, Jun Ichikawa, David Christensen en Roberto Ger vitz. Juryvoorzitter is traditiegetrouw Rinus Ferdinandusse. De andere leden zijn dit jaar regisseur Mar leen Gorris (bekend van vooral An- tonia en Mrs. Dalloway), schrijver Tommy Wieringa (wiens bestseller Joe Speedboot wordt verfilmd), schrijver en journalist Jan Brok ken (zijn boeken De provincie en Goedenavond, mrs. Rhys werden al verfilmd, binnenkort volgt Jungle Rudy), schrijfster Annejet van der Zijl (won de Zeeuwse Boe kenprijs 2003 met Anna, haar boek Sonny Boy wordt volgend jaar ver filmd), actrice en regisseur Willeke van Ammelrooy (speelde onlangs nog in The Lake House, als moeder van Sandra Bullock) en schrijver en programmamaker Herman Koch, die deels in Zeeuws-Vlaan deren woont. Regisseur Erik de Bruyn (Wilde mossels) heeft plan nen om Kochs roman Odessa Star te verfilmen. De jury maakt de winnaar van de Film Literatuurprijs zaterdag 23 september om 16.00 uur bekend. Aan de prijs is onder meer een be drag van 5000 euro verbonden. Zondag 17 september gaat de docu mentaire Zwarte inkt over Wim Hofman (14.00 en 15.30 uur) in pre mière en AKO-Literatuurprijswin- naar Jan Siebelink (Knielen op een bed violen) wordt om 17.00 uur geïnterviewd door presentatrice Ja cobine Geel over de Requiem van Hans-Christian Schmid. Behalve films biedt Film by the Sea ook dagelijks muziekop- tredens. Het programma ziet er als volgt uit: VRIJDAG 15 SEPTEMBER 23.00 uur: The New Orpheans met als gasten Danny Vera en Angela Groothuizen. Groot soul- en jazzor kest met veel bekende Zeeuwse mu zikanten, zoals zangeres Marjon van Iwaarden, Franklin Schieman, Chris Krekelberg en Rik Mol. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 23.00 uur: Mala Vita. Nederlandse band die allerlei stijlen mengt. Won vorig jaar een Essent Award. In 2005 trad het gezelschap ook op tijdens Film by the Sea, maar kreeg toen minder aandacht dan het verdient. Daarom dit jaar op herhaling. Na Mala Vita: DJ Real El Canario. Populairste dj van Tenerife, maar inmiddels naar Amsterdam verhuisd. Wordt de vader van de urban eclectic ZONDAG 17 SEPTEMBER 12.00 uur: Randal Corsen Kwartet Jan Brokken. Koffieconcert. Het kwartet speelt, Brokken vertelt. Samen gaan ze op zoek naar de bronnen van de Antilliaanse mu ziek. 23.00 uur: De Lamaketta's. Zeeuws-Vlaamse dialectband on der aanvoering van Heimwee Mailc. Trok recent ook buiten Zee land de aandacht met de single Joe- hoe, The Tropical Edition. MAANDAG 18 SEPTEMBER 23.00 uur: Nynke Laverman. Zan geres van Friese fado's, die enkele jaren geleden landelijk doorbrak met haar theaterconcert Sielesalt. Eind vorig jaar ging haar tweede programma in première, De Maisfrou, dat opnieuw zeer succes vol is. DINSDAG 10 SEPTEMBER 23.00 uur: Sweet Coffee. Vlaams Nynke Laverman tot nu toe twee albums: Memory Lane (2004) en Perfect storm (2005). WOENSDAG 20 SEPTEMBER 16.00 uur: TopSlars en Bo Moni- i. Jonfiensband uit de gelijknami- ca is recent ook voortgekomen uit de serie. 23.00 uur: Nol James Dean. In Zee land gewortelde groep onder lei ding van Jannes van de Water. Speelt een veelheid aan stijlen. DONDERDAG 21 SEPT. 23.00 uur: Raymond van het Groe- newoud. Routinier uit Vlaanderen, maar nog onverminderd actief. Re cent verscheen zijn album Mr. Ray mond. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 23.00 uur: Gabriel Rios. Dé pu bliekstrekker van het muziekpro gramma. De in België gevestigde Puerto Ricaan werd bekend met het nummer Broad daylight en is sinds vorig jaar een van de favoxne- ten op de festivals in Nederland en België. Scène uit A cock and bull story van regisseur Michael Winterbottom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36