Inrichten zeereservaat te rigide Weer eens onder het mes bij de Barbier PZC Die zestig jaar gingen als vanzelf Werkloos door The Beatles agenda 1(ustgemeenten zien bestaande activiteiten in knel komen ondanks afspraken Croma caravan^ on tour Barbier Theo Jansen laat tijden van weleer herleven. Als eerste gaat Duinoord-bewoner M. Pieterman onder het mes. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Sommige mannen in Duinoord in Burgh-Haamste- de hebben een week lang hun baard la ten staan. Zo heeft barbier Theo Jansen tenminste wat te doen maandagochtend bij de start van de 'Beauty Week' in dit zorgcentrum. Jansen heeft sinds drieëndertig jaar een kapsalon in het dorp, nadat hij de eer ste tien jaar van zijn loopbaan had opge bouwd in Delfshaven, waar hij het be drijf van zijn vader had overgenomen. Hij herinnert zich nog goed hoe het toe ging vroeger bij het scheren. De spullen die zijn vader al gebruikte, heeft hij meegebracht naar Duinoord. Mooie an tieke messen, een lampetkan met schaal en een rechthoekig, ijzeren trommeltje waar 'desinfektion' op staat. „Daar ging dan een bruistablet in en wat wa ter en daarmee werden wekelijks de kammen en de messen schoonge maakt", vertelt Jansen. Overigens stond volgens hem hygiëne in die tijd nog niet zo hoog aangeschreven. „De mensen ging nog niet vaak naar de tandarts. Door slechte gebitten kregen ze van die ingevallen wangen en dat was moeilijk scheren. Daarom kreeg zo'n klant een lepel in zijn mond met de bolle kant tegen de binnenkant van zijn wang. Als zijn baard geschoren was, werd die lepel even in het lauwe water gezet, om direct daarna weer in de mond van een volgende klant te gaan." Bewoner M. Pieterman van een aanleun woning bij Duinoord gaat als eerste on der het mes. Hij herinnert zich nog de barbier in zijn vroegere woonplaats Dordrecht. „Dat was altijd gezellig hoor, met klanten onder elkaar kletsen tot je aan de beurt was. Toen de elektri sche scheerapparaten kwamen, ben ik het natuurlijk zelf gaan doen." Kus De baard van P. Wissekerke is flink ge groeid in een paar dagen tijd. Hij weet nog te vertellen over de barbier in Ba- rendrecht, waar elke klant zijn eigen kwast en eigen pot zeep had. „Doe je best, hoor", houdt hij kapper Jansen voor. Wissekerke verheugt zich extra op de nostalgische scheerbeurt want hij gaat straks activiteitenbegeleidster Ma- rion Seinen een kus geven om te testen of hij glad genoeg is. Seinen is initiatiefneemster van de Beauty Week bij Duinoord. Van tijd tot tijd worden er themaweken gehouden in het zorgcentrum. Dit keer heeft ze wat meer moeite moeten doen om deel nemers over de streep te krijgen. „We hebben een eigen kapsalon in huis. Die loopt uitstekend, maar een schoonheids behandeling is voor de meesten toch weer een stap verder", zegt Seinen. Zij heeft inmiddels toch ruim dertig vrou wen enthousiast gekregen voor harsen, maskertjes, nagelbehandeling en nagels lakken. Vijf cursisten van de ROC- schoonheidsopleiding komen daar woensdag en donderdag voor naar Duin oord. Specifiek voor de mannelijke be woners heeft Seinen de plaatselijke bar bier uitgenodigd. „Die schoonheidsbehandeling hoeft foto Dirk-Jan Gjeltema voor mij niet. Ik ben mooi genoeg van mezelf, maar dat scheren vind ik leuk om te zien. Mijn man is vroeger heren en kinderkapper in Rotterdam geweest en scheren deed hij ook altijd", vertelt bewoonster G. Holst. Een beetje verbit terd gaat ze verder: „Maar toen kwa men de Beatles en zijn we werkloos ge worden, want iedereen liet zijn haar groeien. Toen zijn we gesaneerd en kre gen we een uitkering. Toen is mijn man maar tuintjes gaan verzorgen." Volgens Theo Jansen was het in de ja ren zestig voor de kappers inderdaad een kwestie van tijdig de bakens verzet ten. Zelf stond hij daar gretig voor open en met trots vertelt hij diverse muzikan ten van bekende groepen als Tee Set, The Motions, Golden Earrings en San dy Coast te hebben geknipt. Wat het scheren betreft, ziet hij in de Randstad een herleving van de barbier. Vooral mensen van Turkse en Marok kaanse afkomst laten zich immers graag professioneel scheren. De Beauty Week bij Duinoord wordt vandaag voortgezet met een door dro gisterij Kik verzorgde bingo waar schoonheidsartikelen mee te winnen zijn. v dinsdag 12 september 2006 sl Jeu de boulestitel Middelburgers MIDDELBURG - Dertig teams hebben zondag op het terS rein van Club Jeu de Boules in Middelburg gestreden om de titel van het Open Zeeuws Kampioenschap jeu de bou les. Van de deelnemende teams kwamen er vier uit Goe§; een uit Uden en vijfentwintig uit Middelburg. De finale van de A-hoofdpoule werd gewonnen door Fa4 bian Moes en Hans Wirtz uit Middelburg. Op de twee* de plaats eindigden Bert van Veen en Bouke Vleeshouj wer. De categorie A-troost is gewonnen door Cheetaö Wootan en Arjen van Noppen uit Goes. Zij wonnefi van het Middelburgse team van Max Claassen en Theo dé Jonge. In de B-poule ging de Zeeuwse titel naar Loek Franchit mont en Cees Barmenthlo uit Middelburg. Zij lieten hub clubgenoten Marco Wouters en Mario Fillippes achter zich. Aanhouding vernieling telefooncel j GOES - Een negentienjarige Goesenaar is in de nacht van zondag op maandag tegen kwart voor één aangehouden voor de vernieling van een telefooncel. De man had zich uitgeleefd op een telefooncel op de hoek van de Oostwal en de Gasthuisstraat in Goes. Dieven in Vlissingen gepakt Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) P^tKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Consitorie Nieuwe Kerk, 20.00 uur: Lezing en beluistering over componisl Johann Nepomuk Hummel. Herfstmarkt in hartje Schore SCHORE - Het kleinste dorp van Kapclle, Schore, beleeft zaterdag het hoogtepunt van het jaar: de Sehoorse herfstmarkt. De herfstmarkt met activiteiten voor jong en oud is van 10.00 tot 1700 uur in de dorpskern. On der meer de biblioservicebus is paraat, de nieuwste service van de bibliotheken in Zeeland, j met een geldautomaat, oplaad- punt voor de chipknip, trein kaartjes, postzegels en natuur lijk ook boeken, tijdschriften en l cd-roms. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - „Als ik zo om me heen kijk, doen wij het zo slecht niet", zegt de 81-jarige A. de Kier uit Scharendijke. Net als zijn één jaar jongere echt genote M. van der Linden staat hij nog vief in het leven. Zestig jaar huwelijk heeft daar niets aan afgedaan, benadrukt het echtpaar. „Het ging als van zelf." Met het in Leiden opgemaakte trouwboekje koud op zak werd de toen 21-jarige De Kier in mili taire dienst uitgezonden naar Nederlands-Indië. Pas drie jaar later keerde hij terug, lichame lijk ongeschonden maar - net als zijn meeste lotgenoten - psy chisch met een flink rugzakje be laden. De lotverbondenheid bracht hem ruim dertig jaar la ter tot de organisatie van een jaarlijkse reünie van het Derde Bataljon van het Garderegiment Jagers. „Dat heb ik 22 jaar ge daan, in een zaal centraal in het land. We zijn begonnen met 110 man en geëindigd met 40. Op een gegeven moment wordt het voor de mensen steeds moeilij ker om te komen." Voor iedere reünie bakte De Kier in zijn oventje thuis een porseleinen aandenken. „Een lichtpotje of een bonbonschaal tje, gewoon iets aardigs om neer te zetten." Het huis van de fami lie De Kler-van der Linden laat geen twijfel over de bijzondere hobby's van zijn bewoners. Por selein van eigen hand is rijkelijk aanwezig en de vrouw des hui zes breit en haakt op haar beurt kledingkasten vol voor Roeme nië bij elkaar, mits ze niet in de tuin bezig is. Krullenjongen Veertien jaar was De Kier toen hij naar de tekenacademie ging en even later bij Vroom en Dreesman aan de slag kon als lips, dat 150 gulden meer betaal de. „Maar voor die 400 gulden per maand had je het dan wel over werkweken van zeventig uur." De Kier kreeg de verant woordelijkheid voor het rayon west en bepaalde daarmee het gezicht van Philips in Zuid-Hol land. Eén van de hoogtepunten uit zijn carrière was de eerste uitzending van de kleurentelevi sie in Nederland in 1965. Met een team van zeven man maakte hij het decor. „Daar zijn we drie weken mee bezig geweest. Als dank hoorden we bij de eerste drieduizend mensen in Neder land aan wie een kleurentelevi sie werd verkocht." Het echtpaar verhuisde dertien jaar geleden naar Scharendijke. Ze kenden Schouwen van de ve le vakanties op camping De Oa se in Renesse. Het snel verande rende Leiden beviel steeds min der. Hun twee dochters en vier kleinkinderen wonen nog wel in de Randstad. krullenjongen. „Verf roeren, de stoffeerder helpen en meer van dat soort klusjes waar je mee moet beginnen om het vak te le ren. Na een jaartje ben je dat ontgroeid en mag je zelf als eta leur en decorateur aan de slag." Na V&D kwam (in 1955) Phi- Het echtpaar De Kier is zestig jaar bij elkaar. foto Dirk-Jan Gjeltema gr Marcel Modde IfflKZEE - De ministeries INV en Verkeer en Water- laai moeten zich houden aan oude afspraken rond de inrich- HP van een zecreservaat voor de Zuid-Hollandse en Zeeuwse lust Volgens de zes betrokken meenten wordt te 'rigide' ge leien naar natuurdoelstellin- .ni leidt tot grote cconomi- ache schade voorde regio. Wereldvrouwen beginnen seizoen met chatroom ZIERIKZEE - De Wereldvrou wen beginnen morgen het nieu we seizoen met een 'chatroom' jj het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee, waar zij onder meer aan de hand van [oto's terugblikken op hun excursie naar Middelburg en op de wereldpicknick eerder dit jaar. Het project Wereldvrouwen van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei biedt allochtone en au tochtone vrouwen de kans el kaar te ontmoeten, van elkaar te leren en samen te werken. De deelneemsters komen elke woensdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur bij elkaar in het MFC. De Lichtboei zorgt tijdens de bijeenkomst van Wereldvrou wentevens voor opvang van jon ge kinderen en biedt een creaclub voor jongeren in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar. 1 Het project wordt vanaf donder dag 21 september uitgebreid met een inloopruimte in het ge bouwtje aan de Huybertstraat 43 nabij het MFC. In deze zoge noemde 'walk-in-Room' kunnen vrouwen wekelijks binnen lo pen op dinsdagochtend van 9.30 tot 12.0 uur en elke donderdag middag van 13.00 tot 16.00 uur. De reguliere activiteiten op de woensdagmiddag gaan gewoon door in De Lichtboei in het MFC. In een gezamenlijke brief aan de fracties in de Tweede Kamer vragen de gemeentebesturen de politiek om meer begrip voor de praktijk in de delta. De op eenstapeling van voorgestelde natuurbeschermingsmaatrege len 'baart grote zorgen', aldus de zes. „Wij doen op u een dringend beroep om de ministe ries van LNV en Verkeer en Waterstaat te houden aan de afspraken uit 1998, dat be staande activiteiten niet be perkt worden." De brief is opge steld door de gemeente Goedere ede, mede namens Schouwen- Duiveland, Noord- Beveland, Veere, Westvoorne en Hellevoet- sluis. Zonder pardon De pijn zit in een bundeling 'na tuurdoelen' van Natura 2000 en het zeereservaat. Wanneer die maatregelen worden samenge bracht, blijft er in Voordelta weinig ruimte meer over voor de recreatie en visserij, constateren de betrokken gemeentebestu ren. In 1998 spraken Kamer en kabinet af dat het huidig ge bruik en de bestaande functies in de regio geen beperkingen zouden worden opgelegd, tenzij er sprake was van een aantoon baar schadelijk effect van die ac tiviteiten. Nu blijkt echter dat ook de bestaande activiteiten zonder pardon getoetst worden aan de natuurdoelen, aldus de kustgemeenten. Met als gevolg dat de bereidheid van onderne mers te investeren afneemt en het bedrijfsleven, organisaties en de lokale overheden geld kwijt zijn aan onderzoekskos ten. Ook komen bestaande eve nementen in het gedrang, schrij ven burgemeester en wethou ders van Goedereede. Zeehond Als voorbeeld van de beoogde maatregelen wordt de 'verbeter opgave' genoemd van de gewone zeehond en de grote stern in de Voordelta. Daarnaast is het de bedoeling ook de roodkeeldui- ker in het zeereservaat extra be scherming te geven. Dat beleid maakt de visserij en de surf- sport onmogelijk. De zeereep hoort tot één van de mooiste windsurfgebieden-in Nederland en aangezien de zeehond op meerdere plaatsen langs de kust leeft, twijfelen de gemeentebe sturen openlijk aan het nut van dit soort maatregelen. Van de vissers wordt verlangd dat ze de boomkorvisserij in het zeereser vaat staken. In het kader van de beheersmaatregelen van de Voordelta komen daar voor de totale sector nog eens zes geslo ten gebieden bij. Onaanvaard baar, zo wijst het college van Goedereede op het economische gevolgen. Advertentie VLISSINGEN - In de binnenstad van Vlissingen zijn twee mannen aangehouden die zaterdagmiddag uit diverse winkels in Vlissingen spullen hebben gestolen. Het gaat om een negentienjarige man uit de gemeent^ Veere, die zaterdagmiddag om vier uur al kon worden ge-j pakt en een negentienjarige man uit Vlissingen. Hij is gis-i terochtend om half elf aangehouden. Het tweetal had zich vergrepen aan een flacon eau de toilette en een spijker^ jack. Aanrijding in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Op de Noordlangeweg in Colijnsplaai raakte maandagmiddag rond kwart voor één een 48-jari| ge man gewond door een kraanwagen. De kraanwagenbestuurder, een 49-jarige man uit de ge| meente Veere, reed in de richting van Kats. Langs de we| stond de 48-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland zijn landbouwsproei-installatie bij te vullen. Door onbeg kende reden draaide de kraan en kwam tegen het hoofij van de 48-jarige. De man viel op de grond en liep een gaj£ in zijn hoofd op. Hij is per ambulance voor behandeling naar het zieken* huis gebracht. Bedrijfsauto gestolen in Bruinisse BRUINISSE - Aan de Industrieweg in Bruinisse is in 'dé nacht van zondag op maandag een bedrijfsauto gestolen. Het betreft een witte Iveco Daily bedrijfsauto; de waarde van het voertuig is onbekend. Veel mensen prikken met hun vork in het vlees! Daardoor wordt het minder mals en sappig. De Croma Caravan trekt het land in om te laten zien hoe hetzelfde vlees lekkerder wordt. Voor meer informatie Croma.nl Kinderen willen graag verwend worden, dat kan met de nieuwe Cheetos! Cheetos worden bereid met 100% speciale zonnebloemolie, bevatten 50% minder vet dan aardap pelchips en bevatten bovendien geen kunstmatige geur-, kleur- en smaakstoffen. Er zijn A smaken met te gekke vormpjes: Cheetos Chipito. Spinners, BigFoots en Spikies! Cheetos: kids' first choice!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29