PZC Zeeuwland zet Cultuurplein op Business Center 10800-0105 kpn Bevolking toont betrokkenheid buitengebied Zierikzee wil collectie fossielen uitwisselen met Frans museum GRATIS nationaal bellen? Dat is goed zaken doen! Rondetafelgesprekken en instelling initiatiefgroep Toegift Adder in tuin in Clinge Redactie: 0113-315649 SSactie's'pzc.nl posEbus 31,4460 AA Goes ff SIddPenrtZe'eeiand: 0113-315520; i«anderen: 0114-372770; £ïal: 020-4562500. dinsdag 12 september 2006 Federer viert titel nu wél uitbundig waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode i 1844-1998 Pluszorg in De Wieken ZIERIKZEE - Emergis en zorgcentrum De Wieken in Zierikzee hebben de handen ineen geslagen voor een ge zamenlijk dagbestedingsproject. Deze zogeheten Plus zorg moet een antwoord bieden op het groeiend aan tal ouderen dat naast lichamelijke en huishoudelijke zorg ook behoefte heeft aan ondersteuning bij psychi sche problemen, die veelal veroorzaakt worden door het ouder worden. Vertegenwoordigers van beide organi saties ondertekenen vandaag een samenwerkingsovereen komst. Pluszorg biedt de mogelijkheid om één of twee dagen in de week met leeftijdgenoten de dag door te brengen en onder professionele begeleiding activiteiten te onder nemen. Het gaat om een aanvulling op de thuiszorg of de ondersteuning van een sociaal-psychiatrische verpleeg kundige. Achterliggende gedachte van het project is zo ook de sociale contacten in stand te houden. Archief 8 Maartteam overgedragen ZIERIKZEE - Het 8 Maartteam Schouwen-Duiveland draagt zijn tien jaar oude archief over aan de gemeente. De stukken bieden een overzicht van alle activiteiten van de organisatie op het gebied van emancipatie, partici patie en integratie van Nederlandse en allochtone vrou wen. De organisatie is met een intensievere samenwerking met het project Wereldvrouwen van sociaal cultu reel werk De Lichtboei een nieuwe weg ingeslagen. De overdracht van de tien jaar vrouwengeschiedenis aan het gemeente-archief moet volgens teamsecretaris J. Stein worden gezien als een 'overgang naar een nieuwe fase'. Subsidie project aanpassen huizen HEINKENSZAND - Borsele kan aan de slag met het pro ject Baas in Eigen Huis. De provincie heeft er 25.000 euro voor beschikbaar gesteld. Het doel van het project is om mensen te helpen hun woning aan te passen, als zij min der goed uit de voeten kunnen. Zij kunnen zonodig ook een kleine premie krijgen, maar dé bron om aanpassingen zo mogelijk te financie ren blijft de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG), vanaf 1 januari de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Met alle wettelijke eisen die daaraan ver bonden zitten. In het kader van het nieuwe project Baas in Eigen Huis wil Borsele vrijwilligers met bouw kundige en/of financiële kennis werven. Het idee is dat deze vrijwilligers met mensen gaan pra ten die hun woning moeten aanpassen en met hen alle bouwkundige en financiële mogelijkheden doorne men, bijvoorbeeld het verhogen van de hypotheek op het huis. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het Maritiem Mu seum in Zierikzee zou de collec tie kunnen uitwisselen met het paleontologisch museum uit Chilhac (Frankrijk). Dat idee werd geboren tijdens de jaarlijk se speurtocht naar fossielen in de Oosterschelde van afgelopen zaterdag, de Kor en Bottocht. Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland heeft als voorzitter van het genootschap Kor en Bot belangstelling. De paleontologische vondsten die al 56 jaar uit enkele geulen van de Oosterschelde worden ge vist, hebben grote overeenkom sten met fossielen die in een streek in het Centraal Massief worden gevonden. Zowel in de Oosterschelde als bij het dorpje Chilhac (departement Haute- Loire) worden onder meer res ten van mastodonten, de zuide lijke olifant mammuthus meri- dionalis) en het kleine hert (cer- vus rhenanus) gevonden. Uit de Oosterschelde komen slechts fragmenten naar boven omdat de fossiele resten uit het vroeg- pleistoceen, zo'n twee miljoen jaar geleden, opgekord worden van de bodem op een kleine veertig meter diepte. In Chilhac worden complete sche dels en skeletten gevonden. De twee miljoen jaar oude aardlaag waar de fossielen in liggen, ligt vlak onder het oppervlak en is daardoor heel toegankelijk. De resten kunnen, hun ouderdom in aanmerking genomen, uitzon derlijk gaaf geborgen worden. Paleontologisch onderzoeker D. Mol benaderde afgelopen za terdag burgemeester Asselbergs tijdens de Kor en Bottocht met het voorstel om tot een museale uitwisseling met Chilhac te ko men. Mol heeft zich gespeciali seerd in de ontwikkeling en ver spreiding van de zuidelijke oli fant en is eerder al in Chilhac ge weest. „Een museale samenwer king kan uitwisseling van ken nis tot gevolg hebben", zegt Mol. „Bij Chilhac doen paleonto logen van de universiteit van Poitiers onderzoek. Zij zouden meer kennis op kunnen doen door onderzoek te verrichten in Zierikzee." De voorzitter van het genootschap van Kor en Bot heeft wel belangstelling voor de uitwisseling, maar dan zou ook Naturalis uit Leiden mee moe ten doen. In Leiden ligt name lijk het gros van de collectie die uit de Oosterschelde komt. As selbergs zegde toe contact met de burgemeester van Chilhac op te nemen. Het paleontologisch museum van Chilhac is onder de paleon tologen vermaard om de opgra vingen die onder leiding van Christian Guth (waar het mu seum naar vernoemd is) tussen de jaren zestig en negentig van de vorige eeuw in de buurt ge daan zijn. Inbraak bedrijf ZIERIKZEE - Bij een bedrijfs pand aan de Jannewekken in Zierikzee is afgelopen weekend, tussen vrijdagmiddag vijf uur en maandagochtend half negen, ingebroken. Uit het bedrijf werd een computer met beeld scherm gestolen. zeeuwse almanak Na het Nazomerfestival is ook de nazomer losgebroken. Ge zien in een Vlissingse buiten wijk, een sketch voor twee rennende kinderen. Voorop de dertienjarige zus in een dolle bui: „Ik ben niet gek, ik ben niet gek, ik ben een vliegtuig!" Met achter haar het vierjarig broertje: „Jij bent gek, jij bent gek, jij bent géén vliegtuig!" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes door Harold de Puysseleijr CLINGE - An en Jim de Kraker uit de Beatrixstraat in Clinge hebben zondagavond een adder gevangen in hun tuin. De onge veer vijftig centimeter lange slang is gistermiddag opgehaald door medewerkers van reptielen zoo Iguana in Vlissingen. De ontdekking van de slang komt eigenlijk op naam van de poes van het echtpaar De Kra ker, Sylvester. Die hep zondaga vond rond half zeven steeds on gedurig rond een buxuspot in de tuin. „We dachten eerst aan kik kers omdat die wel vaker in on ze tuin zitten", zegt An de Kra ker. „Maar toen ik die buxuspot wat opzij trok en recht in de op geheven kop van die slang keek, schrok ik me wezenloos." Haar echtgenoot Jim ving de pinkdik- ke slang vervolgens met een wa terpomptang en deed het beest in een potje. De vangst werd gemeld bij de politie, maar toen die niets meer van zich liet horen, schakelde de familie de Hulster bioloog G. Sponselee in. Die ontfermde zich over de slang en kwam tot de conclusie dat het wel een vip era berus of adder moet zijn. „Je kunt het zien aan de tekening op de rug", zegt hij. „De zigzag- strepen zijn een kenmerk van de adder." Nu bij het Business Center 1, 3 of 6 maanden GRATIS nationaal bellen bij een Business Select of Bundel abonnement. HnnrAli Pankow ZIERIKZEE - „Cultuur moet uj| de sfeer van het hobbyisme worden gehaald en ingebed wor den in een serieuze toekomst- yisie", zegt directeur A. de Ceuster van woningbouwcorpo ratie Zeeuwland. Voor hem is dat een belangrijke voorwaarde Vlissinger beboet voor heling van mobiele telefoon voor de haalbaarheid van een cultuurplein rond de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Zeeuwland wil met twee rondetafelgesprek ken en de vorming van een initiatiefgroep dit plan de ko mende maanden op de rails zet ten. De woningbouwcorporatie is be reid aanjager te zijn. Dat ge beurt op verzoek van de plaatse lijke werkgroep Oude Zeeuwse Kerken. Het bestuur hoopt met een creatieve invulling van het omliggend gebied meer bezoe kers in de Nieuwe Kerk te krij gen. De verhuur van dit monu mentale gebouw zit weliswaar in de lift, maar blijkt toch te wei nig geld op te leveren om alleen nog maar het regulier onder houd te kunnen bekostigen. Het instituut Scoop ziet behoor lijk wat kansen en mogelijkhe den voor een cultuurplein, zo blijkt uit het vooronderzoek dat in opdracht van Zeeuwland is uitgevoerd. Het plein en de be bouwingen rondom zijn mooi en de ligging nodigt uit als start voor een verdere route door de Zierikzeese binnenstad. Scoop speelt daarmee in op een passage in de cultuurnota van de gemeente. Ook daarin wor den de mogelijkheden aange stipt 'de ruimte rond Dikke To ren en Nieuwe Kerk om te tove ren tot een bruisend cultuur plein'. Binnen het Investerings budget Stedelijke Vernieuwing (ISV) is voor cultuur voorshands 100.000 euro gereserveerd. Vol gens cultuurwethouder W. Ren den kan dat op termijn van pas komen voor onder meer de in richting van een cultuurplein, evenals voor een breder gebruik van stadspoorten. „Er zijn veel gedachten over bij mensen binnen de. politiek, cul turele en maatschappelijke orga nisaties, maar ook bij het be drijfsleven. Ik wil wat betreft een cultuurplein graag horen wat er in hun hoofden zit en wel ke zaken ze belangrijk vinden", zegt Zeeuwland-directeur De Ceuster. Hij hoopt voor het eer ste rondetafelgesprek op dins dag 7 november in de Nieuwe Kerk een gevarieerd gezelschap bijeen te brengen. „We willen graag allerlei ideeën horen, maar het moet niet al te vrijblij vend worden. Ons doel is na twee gespreksronden een initia tiefgroep te vormen en een stap penplan te ontwikkelen." De Ceuster ziet voor Zeeuwland geen rol weggelegd als program meur van een cultureel aanbod, maar hij wil zich er wel sterk voor maken dat het Cul tuurplein tot stand komt. Het bijeen brengen van belang hebbenden geldt als eerste aftas ting van de kansen. „We zitten zelf met ons kantoor recht tegen over de Nieuwe Kerk en boven dien is leefbaarheid een van on ze speerpunten en een Cultuur plein kan daar flink aan bijdra gen." fivingstoneweg 11, GOES, 010 - 457 05 55 MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren door de politierechter ver oordeeld tot een boete van 250 euro wegens heling van een mo bieltje. De verdachte had in januari in Middelburg op het station de gsm ver onder de prijs gekocht van een man. Hij had volgens de politierechter kunnen vermoe den dat het mobieltje van dief stal afkomstig was. Raadsman M. van der Want was daar niet zo zeker van, omdat de mobieltjes gewild zijn en in al lerlei vormen en prijzen te koop worden aangeboden. „Als men bijvoorbeeld een abonnement neemt dan krijg je de gsm er gra tis bij", probeerde hij duidelijk temaken dat zijn cliënt het niet heeft geweten dat de gsm gesto len was. De verkoper had het geld nodig om een treinkaartje te kunnen kopen. Een 21-jarige vrouw uit Middelburg, die op haar beurt de mobiele telefoon van haar broer had gekocht, werd vrijge sproken. Plan monument voor Molukkers in Zeeland MIDDELBURG - Het bestuur van Tabadila, het verzorgings huis voor Molukkers in Middel burg, wil een kunstwerk voor de Molukse gemeenschap in Zee landplaatsen in Middelburg. Het verzorgingshuis viert vol gend jaar zijn tienjarig bestaan. Volgens het bestuur is dat een mooie gelegenheid om een kunst werk op te richten. Vijf jaar gele den wilde Tabadila ook al een kunstwerk oprichten, maar dat plan werd door alle activiteiten rond de herdenking 'Vijftig jaar Molukkers in Nederland' naar de achtergrond gedrongen. Met het komende jubileum in het vooruitzicht voert het bestuur weer oriënterende gesprekken met onder meer het gemeentebe stuur. Dat gaat bekijken waar het kunstwerk zou kunnen ko men te staan. Nokia 6021 Stijlvol en zakelijk tri-band toestel Geïntegreerde handsfree luidspreker Bluetooth O - nieuw Business Select of Business Woningbouwcorporatie Zeeuwland wil zich inzetten om de omgeving van de Nieuwe Kerk in Zierikzee te veranderen in een 'cultuurplein', mits er een serieuze toekomstvisie voor cultuur op tafel komt. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Gevaarlijke ver keerswegen als de N59 en de Dammenroute, slecht in het landschap ingepaste glastuin bouw en de recente uitbreiding van Aquadelta bij Bruinisse zijn voorbeelden van zaken die ver beterd kunnen worden op Schouwen-Duiveland. Daar staan sterke punten tegenover als de unieke ligging tussen drukke stedelijke gebieden in en de combinatie van natuur, land bouw en duinen op dit eiland. Het zijn slechts enkele voorbeel den van talrijke aspecten die gis teravond aan de orde kwamen tijdens de eerste discussiebijeen komst over de toekomst van het buitengebied op Schouwen-Dui veland. De bevolking is erg betrokken bij het aanzien van deze gemeen te, zo blijkt uit de opkomst bij dit debat over wat mooi en lelijk is op hel eiland, wat beslist be houden moet blijven en wat ver beterd zou kunnen worden. Wet houder R. van der Wekken van Ruimtelijke Ordening moest tot (Advertentie) zijn verrassing constateren dat de bedrijfskantine van het stad huis bijna te klein was om alle belangstellenden te bergen. Prikkels Om pit in de discussie te krij gen, wist de wethouder zich ge steund door het trio F. Markus, R. Lous en J. van den Berg van ruimtelijk adviesbureau RBOI. Zij schroomden niet ineen geva rieerde presentatie wat prikkels uit te delen om het publiek aan het denken te zetten. Zo uitten zij kritiek op de ligging van het terras van restaurant De Zee- landbrug. Vroegen zij zich af of er in het nieuwe natuurgebied geen horecapaviljoen kan ko men en betwijfelden zij of elke bebouwing in het buitengebied per se met groen omzoomd moet worden. Ook daagden de ruimte lijke adviseurs hun gehoor uit na te denken over de 'parels' van Schouwen-Duiveland, mo gelijkheden voor aquacultuur, ruim baan voor landgoederen, keuze voor het water, cultureel erfgoed, zichtlijnen ontwikke ling van fiets- en wandelpaden en toegankelijkheid van erven. Inmiddels was het publiek en thousiast gemaakt om zelf voor beelden te geven van de zwakke en de sterke punten in het bui tengebied. Niet verwonderlijk daarbij was dat de voorzitter van Agrarisch Schouwen-Duive land 'de goed verzorgde akkers en prachtige boerderijen' aan droeg en de regionaal voorzitter van de Recron de kansen voor ontwikkeling van de recreatie belichtte. Land en water Eensluidend was het advies van uit de zaal lichting RBOI bij de verdere uitwerking van de toekomstvisie wat meer de nadruk te leggen op de sa menhang tussen land en water. Voor dit gebied tussen Noord zee, Oosterschelde en Grevelin- gen blijft dat aspect in de start notitie, volgens velen, wat onder belicht. De tweede discussiebijeenkomst over het Buitengebied wordt ge houden op donderdag 12 okto ber. Dan gaat het over de econo mische ontwikkelingskansen. p/mnd Mobiel Internet Kaart 710 Altijd en overal online met uw laptop Toegang tot internet, e-mail en uw bedrijfsnetwerk Gratis geïnstalleerd Gratis Mobiel Internet Kaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27