Vragen over openbaar onderwijs PZC PZC Kleine fracties vrezen voorstel Remkes Tholen vertimmert onveilige gebouwen NIEUWS GETIPT VOOR U li- Gaan Borselse basisscholen onder gemeente, zelfstandig of gefuseerd verder? dinsdag 12 september 2006 «HKENSZAND Het open bar onderwijs in Borsele staat utuurlijk voor een waterschei- te De keuze is: doorgaan on- de paraplu van de gemeente 0i verzelfstandigd en eventueel verenigd met liet openbaar on- Ui in andere Zuid- Beve- landse gemeenten. Dit dringt d,s le meer, omdat het open bar onderwijs in Kapelle en gruncrswaal nadenkt over een fusie. I". is de Borselse wet- Ser F. Tollenaar (SGP/ Boete na heling van mobieltje MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 25-jarige i Vlissinger veroordeeld tot ..j boete van 250 euro wegens heling van een mobieltje. De verdachte had in januari in Middelburg op het station de gsm ver onder de prijs gekocht vaneen man. Hij had volgens de politierechter kunnen vermoe den dat het mobieltje van dief stal afkomstig was. Raadsman M. van der Want was daar niet zo zeker van, omdat de mobieltjes gewild zijn en in al lerlei vormen en prijzen te koop worden aangeboden. „Als men bijvoorbeeld een abonnement neemt dan krijg je de gsm er gra tis bij", probeerde hij duidelijk temaken dat zijn cliënt het niet heeft geweten dat de gsm gsto- len was. De verdachte voelde zichzelf het slachtoffer. De poli tierechter wees op het prijs ver- ,De mobiele telefoon heefteen waarde van 370 euro, terwijl het mobieltje voor vijftig euro is gekocht." De verkoper had het geld nodig een treinkaartje te kopen. 21-jarige Middelburgse, die op haar beurt de mobiele tele foon van haar broer had ge kocht, werd vrijgesproken. agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes i Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van derJagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ChristenUnie) door het nakende samengaan van het openbaar on derwijs in Kapelle en Reimers- waal. Openbaar onderwijs in Borsele en Reimerswaal werkt al ruim vier jaar samen, onder meer op personeelsvlak, infor matica, cursussen en opleidin gen. Tollenaar lijkt niet ver wacht te hebben dat de openba re basisscholen in Reimerswaal en Kapelle elkaar zouden opzoe ken. Hij moet het nog zien dat het tot een fusie komt. „Ze gaan de mogelijkheden bestuderen." Tollenaar sluit niet dat Borsele later aanhaakt, maar dan zal er eerst duidelijkheid moeten ko men over de bestuurlijke inbed ding van het openbaar onder wijs in Borsele. Vrijwel overal in Zeeland hebben gemeenten het bestuur van openbare scho len aan stichtingen of bestuurs commissies overgedragen. Zo niet in Borsele. Tollenaar heeft er nooit veel in gezien. Onder druk van de gemeenteraad is on derzoek gedaan naar voor- en nadelen van verzelfstandiging. De studie komt donderdag 16 november in de gemeenteraad. Weerstand Van Borselse CDA-fractievoor- zitter P. van den Dries had het openbaar onderwijs al lang ver zelfstandigd mogen zijn. „Al leen het college van B en W heeft er geen voorrang aan gege ven en ook binnen de gemeente lijke afdeling onderwijs bestaat weerstand", is zijn indruk. Waarom het CDA zo voor ver zelfstandiging is? Van den Dries denkt dat de scholen ervan kun nen profiteren, zeker na een be stuurlijke fusie met scholen in buurgemeenten. „De financiële draagkracht wordt sterker, de mogelijkheden voor personeel om van baan te wisselen gro ter." PvdA'er P. Vollaard laat weten de discussie af te wachten. „Zelf standig openbaar onderwijs kan een duidelijker gezicht laten zien, wint aan wervingskracht", geeft hij als argument 'voor'. J. Zandee (SGP/ ChristenUnie) aarzelt. „Verliest de gemeente het bestuur over het openbaar onderwijs dan gaat er in het ge meentehuis kennis verloren. De gemeente kan dan ook het bij zonder onderwijs minder goed van dienst zijn." Kleinste kernen M. Damen, bestuursmanager van het openbaar onderwijs in Reimerswaal, zou het toejui chen als Borsele alsnog meedoet met Reimerswaal en Kapelle. De huidige samenwerking met Borsele gaat naar zijn idee niet ver genoeg. „Een gezamenlijk strategisch personeels- of finan cieel beleid kan niet worden ge voerd. Na een fusie kan dat wel, met voordelen voor alle par tijen." Hij noemt het behoud van scholen in de kleinste ker nen, zoals Ellewoutsdijk. „In groter verband kan dan de keu ze worden gemaakt naar zo'n dorp een schoolbus te laten rij den. Het wordt mogelijk alles vanuit een veel breder kader te benaderen, dankzij de bunde ling van financiële middelen." Borselse wethouder Tollenaar is (nog) niet overtuigd. Het open baar onderwijs in Borsele staat naar zijn oordeel goed op de rails. Hij wil met andere woor den geen oude schoenen weg gooien voordat hij weet waar de nieuwe schoenen hem heenbren gen. \STREEKACTIVITEITEN GOES -Leger des Heils, Leliestraat 24 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening: Hal Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder, Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling doorSjoerdTamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiènten; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur. Yo ga. 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk, KRUININGEN - Markt, 12.30 uur: Ver trek Middagtrip De Zonnebloem; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart- dub senioren, 13.30-16.30 uur vrouwen- dub senioren; Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13,30-14.00 uur: Aquaro- bics; RILLAND - Dorpshuis 12.45 uur: Ver bek Middagtrip De Zonnebloem; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 1100 uur Welfarewerk; HotelSmits, 20.00 uur. Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur Biljarten Vooral kleine partijen vrezen het slachtoffer te worden van het kabinetsvoornemen om gemeenteraden in te krimpen. door Frank Balkenende GOES - De gemeenteraden moeten krimpen. Het kabinet wil de raden van af 2010 verkleinen en met het geld dat daarmee wordt bespaard, de raadsleden een betere vergoeding geven. Zo tracht het kabinet meer mensen warm te ma ken voor het raadslidmaatschap. Goed idee? De meningen in Zeeland zijn ver deeld. Van 'gerommel in de kantlijn' tot 'ik zie geen bezwaar'. Vroeger maakten de wethouders deel uit van de gemeenteraad en werden ze opgeteld bij het aantal raadsleden. Met de invoering van het dualisme in 2002 wordt een duidelijk onderscheid ge maakt tussen de wethouders (de uitvoer ders van het beleid) en de gemeenteraad (de controleurs van de uitvoerders). Wethouders behoren niet meer tot de ge meenteraad, maar diezelfde raad is wel even groot gebleven. Dat betekent dat er per saldo elke vergadering meer poli tici aan tafel zitten. Volgens minister Remkes kan het wel een onsje minder. De raden moeten te rug naar hun omvang van voor 2002. Het kabinetsvoornemen betekent dat er landelijk 1500 raadszetels vervallen. Omgerekend gemiddeld drie tot vier per gemeente. Dat levert naar verwach ting een besparing op van 18 miljoen eu ro. Remkes wil dat geld gebruiken om raadsleden beter te belonen voor hun maatschappelijke inzet. Hun vergoe ding zou gemiddeld 16 procent omhoog gaan. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gaat akkoord met het plan. Volgens de Middelburgse PvdA-fractie- voorzitter S. Szarafinski 'schiet dit voorstel niet op'. „De bedoeling van het dualisme is dat je als volksvertegen woordiger meer naar de inwoners toe gaat, hoort wat er leeft. Het heeft tot meer werk geleid en het aantal vergade ringen is er niet minder op geworden. Dan is het prettig als je het werk bin nen de fractie kunt verdelen. Van in krimpen ben ik dus geen voorstander. Bovendien in dit voorstel gaat het om een paar raadsleden minder en een niet al te grote verhoging van de vergoeding. Dat zet geen zoden aan de dijk, het is ge rommel in de kantlijn. Ga dan de discus sie aan of je beroepspolitici of echte volksvertegenwoordigers wenst. Ik kies voor het laatste. Het raadslidmaatschap moet een bijbaan blijven, zodat je van uit je werk voeling houdt met de samen leving." Een inkrimping van een gemeenteraad kan ertoe leiden dat een éénmansfractie straks buiten de boot valt, omdat de kiesdeler verandert. De Borselse WD-fractievoorzitter R. Boekholt, die het liberale gedachtengoed in zijn up pie moet verdedigen, is zich terdege van dat gevaar bewust. Toch steunt hij het kabinetsvoornemen. „Ik denk dat een kleinere raad efficiënter kan werken en voor de kwaliteit maakt het niet zo veel uit." Roeping Boekholt, werkzaam bij een autodealer in Goes, draait alweer zijn derde raads- termijn. In tegenstelling tot de PvdA in Middelburg kan de WD in Borsele maar moeilijk aan (goede) kandidaten komen. De door Remkes in het vooruit zicht gestelde salarisverhoging zal daar weinig verandering in brengen, denkt hij. „Ik krijg nu vierhonderd euro per maand, waar nog wat belasting vanaf gaat, maar ik besteed wel elke week minstens twaalf uur aan het raadswerk. Zestien procent erbij, nou ja, voor het geld moet je dus niet in de politiek gaan. Het is een roeping." De Goese burgemeester D. van dei- Zaag ziet weinig in het kabinetsvoor stel. „Niemand ervaart de huidige om vang van de gemeenteraden als een pro bleem. Ik ben wel voor een hogere ver goeding van raadsleden, maar geloof niet dat je er betere mensen mee aan trekt. Bovendien is het de verantwoor- foto Dirk-Jan Gjeltema delijkheid van politieke partijen om kwalitatief goede raadsleden te leve ren." Szarafinski is het er hartgrondig mee eens. „Je moet zorgen dat ze een goede opleiding krijgen. Binnen de PvdA is dat geen enkel probleem, het vinden van goede kandidaten evenmin." Volgend jaar wordt al het aantal leden van Provinciale Staten teruggebracht, in Zeeland van 47 naar 39. Waarom dan ook de gemeenteraden niet, vindt burge meester C. van Liere van Noord-Beve land. „Ik zie geen bezwaar. Ik geloof niet dat een kleinere raad ten koste gaat van de daadkracht." Fractievoorzitter J. van Felius van de lokale partij Alert! op Schouwen-Duive- land (oud-gemeentesecretaris van de ge meente Laren) vreest van wel. „Ik ben bang dat met name kleinere fracties de dupe worden van dit plan. Wij hebben nu twee raadsleden. Als dat er door het kabinetsvoornemen eentje wordt, leidt dat tot kwaliteitsverlies. Het raadswerk is nu al een flinke belas ting. Sta je er alleen voor, dan kun je ge woon minder doen. Als je wilt bespa ren, kijk dan in het geval van Schou- wen-Duiveland eens naar het aantal wethouders. We hebben er vijf, terwijl een iets grotere gemeente als Goes het klaarspeelt met drie. Geef dan de burge meester, toch de duurst betaalde kracht in onze gemeente, wat extra taken. Daar zie ik eigenlijk meer heil in dan in het voornemen van het kabinet." door Maartje Huijben SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen gaat voor ruim 1.7 miljoen euro vertimmeren aan de gemeentelijke gebouwen. Ruim vijftig panden, van gymza len tot molens, voldoen niet aan de hedendaagse veiligheidsei- Wettelijke voorschriften noop ten Tholen tot een uitgebreide ri sicoanalyse. De resultaten daar van liegen er niet om. Een groot aantal maatregelen is noodzake lijk. Zo is in verschillende gym zalen asbest aangetroffen. In Stavenisse was het gevaar voor de gezondheid zo groot dat de as best eerder dit jaar al onmiddel lijk werd verwijderd. „Het was verwerkt in de plafondplaten van de cv-ruimte", weet W. J. van de Voogd van der Straaten, hoofd van de afdeling Openbare Werken. „Ze waren beschadigd, waardoor losse stukjes door de ruimte kunnen dwarrelen. Voor het publiek is er overigens geen direct gevaar geweest, omdat de platen enkel in de CV-ruimte zaten." In gemeenschapshuis De Wel- levaete in Sint-Annaland, de gymzalen van Oud-Vossemeer, Poortvliet en Tholen en de peuterspeelzaal in Tholen is eveneens asbest aangetroffen. Toch is de nood daar minder hoog. „Ook hier zit het in de cv-ruim te", meldt Van de Voogd van der Straaten. „Maar in tegenstelling tot Stavenisse zijn de asbestpla- ten hier wel heel. Ze vormen geen direct risico." De platen worden de komende tijd verwij derd. Sluiting Andere zaken die de gemeente het komende jaar aanpakt, lig gen in de sfeer van milieu, ar beidsomstandigheden, legionel- la, elektriciteit en geluidsmaat regelen. Als de maatregelen niet worden doorgevoerd, kan de ge meente boetes, gebruiksbeper king of zelfs sluiting tegemoet zien. Grootste kostenpost is het ne men van geluidsisolerende maat regelen in De Wellevaete in Sint-Annaland en Meulvliet in Tholen. Voor ruim acht ton wor den ze aangepast. „De sport zalen laten we achterwege, want als we die geluidswerend moeten maken, is daar nog eens een miljoen euro extra mee gemoeid", zegt Van de Voogd van der Straaten. „Bovendien worden de sportzalen dan minder geschikt om in te spor ten en dat is ook niet de be doeling. Daarnaast mag er twaalf keer per jaar met een be paalde marge worden afgewe ken van de geluidsnonnen. Hae- stinge in Sint-Maartensdijk moet ook worden aangepast, maar dat nemen we mee in de verbouwing." Aanrijding in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Op de Noordlangeweg in Colijnsplaat raakte maandagmiddag om kwart voor een een 48-jai'igg man gewond door een kraanwagen. De kraanwagenbestuurder, een 49-jarige man uit de get meente Veere, reed in de richting van Kats. Langs de weg stond de 48-jarige man uit de gemeente Noord-Bevelana zijn landbouwspi'oei-installatie bij te vullen. Door een nog onbekende reden draaide de kraan eQ kwam tegen het hoofd van de 48-jarige Nooi'd-Bcvelani der. De man viel op de gi'ond en liep een gat in zijn hoofd op. Hij is per ambulance voor behandeling naai' het ziej kenhuis gebracht. Aanhouding vernieling telefooncel GOES - Een negentienjai'ige Goesenaar is in de nacht vafi zondag op maandag tegen kwart voor één aangehouden voor de vernieling van een telefooncel. De man had zxcl) uitgeleefd op een telefooncel op de hoek van de Oostwa) en de Gasthuisstraat in Goes. Dieven in Vlissingen gepakt VLISSINGEN - In de binnenstad van Vlissingen zijn twee mannen aangehouden, die zaterdagmiddag uit diver se winkels in Vlissingen sjjullen hebben gestolen. Het gaat om een negentienjai'ige man uit de gemeente Veex'e, die zaterdagmiddag om vier uur al kon worden ge pakt en een negentienjai'ige man uit Vlissingen Hij is gis- tei'ochtend om half elf aangehouden. Het tweetal had zich vergrepen aan een flacon eau de toilette en een spijker jack. Vrachtwagens opengebroken KAPELLE - Op een bedrijfsteirein aan de Middenweg in Kapelle werden afgelopen weekend drie vrachtwagens opengebroken Uit alle auto's werd de radio gestolen. De waax'de van dê radio's is niet bekend. Weekendje gratis busvervoer ROOSENDAAL - Bergen op Zoom en Roosendaal trek£ ken zaterdag samen op in het kader van de weekend Van het gratis openbaar vervoer in stads- en streekbussen. De Roosendaalse wethouder C. Lok en zijn Bei'gse collegï S. Siebelink x-eizen per buux-tbus naar de Markt in Wouw waar ze elkaar i'ond half elf 4's moi'gens ontmoeten. Ze dis& cussiëren over de ontwikkelingen die gaande zijn op hdï gebied van openbaar vervoer. Ook is er een informatiestand van het Reizigersovei'leg Brabant, een van de initiatiefnemers van het Brabantse weekend gi'atis openbaar vei-voer. Ook de provincie en d| Bi-abantse Milieu Federatie zullen aan het gesprek deelneÊ men. Voor de belangstellenden is er koffie en thee met taart. (Advertentie) De gemeente Tholen gaat ook de legionella te lijf. De sportaccom- modaties ki'ijgen een zogeheten automatische spoelmodus. Deze techniek zorgt ervoor dat als een kraan di'ie dagen met is ge bruikt, deze automatisch spoelt. Op de scholen worden voorals nog geen maatregelen getroffen. Daar moet de situatie eerst nog worden geanalyseei'd. „Daar gaan we nu eerst mee begin nen." De gemeenteraad beslist donder dag 28 september over het be schikbaar stellen van de beno- digden gelden. Vervolgens wordt in oktober begonnen met de maati'egelen. „Voor het einde van 2007 hopen we klaar te zijn." Croma caravarv on tour

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25