PZC Alternatief aanpak spooroverlast Scheldegalm 120 jaar jong en oud o,- 34; Business Center i0800-010* kpn Oplossing voor verkeersproblemen Oud-Vossemeer GRATIS nationaal bellen? Dat is goed zaken doen! Goesenaar heeft reputatie op gebied van mensensmokkel Actiegroep BAS wil meer raildempers en geluidsschermen Toegift fledaclie: 0113-315649 Postbus3t, 4460 AA Goes fe^SÜSdïaïSelliancl! 0113-315520; ■a»nder*:0114-372770; fanaal; 020-4562500. 12 september 2006 editie Bevelanden-Tholen ^Harmen van der Werf KAPELLE - Alleen met meer raildempcrs en langere, soms ook hogere geluidsschermen is kd mogelijk de geluidshinder langs de Zeeuwse spoorlijn echt terug le dringen. Actiegroep Belangenvereniging Aanvonenden Spoorlijn (BAS) keeit 'tot achter de komma' uit gerekend waar de extra maatre den moeten worden getroffen. Tant", stelt BAS, „de plannen in staatssecretaris Van Geel n de lawaai- en trillingsover- last van het Zeeuwse spoor te be strijden, zijn volstrekt onvol doende." Van Geel (CDA, mlieu) kwam met zijn plannen in de zo mer en nam 'voor lief' dat de ge luidsnorm van 57 decibel niet bij alle woningen aan het spoor wordt gehaald. Deskundige Volgens BAS kan dit alleen als het technisch of financieel onmo gelijk is de wettelijke norm te halen. Uit onderzoek van de ac tiegroep is gebleken dat het wel degelijk mogelijk is aan de wet telijke eis te voldoen. Meetdes- kundige T. Reimerink van BAS uit Kapelle heeft daartoe alle voorstellen van Van Geel uitge plozen, doorgerekend én een al ternatief plan gemaakt met idee ën voor alle bebouwde kommen - Rilland, Krabbendijke, Kapel le, Goes, Eindewege en Lewe- dorp - waar de goederentreinen (straks) doorrijden. Van Geel heeft het spoortraject in elf stukken verdeeld. BAS heeft deze week evenveel bezwa ren bij het ministerie van Vrom ingediend, waarin tot op de me ter nauwkeurig wordt aangege ven waar geluidschermen hoger en langer moeten worden. Zo wordt voorgesteld het geluids scherm aan de oostkant van Krabbendijke 250 meter langer te maken en elders het scherm te verhogen van één naar ander halve meter. BAS heeft in de plannen van Van Geel ook enkele rare 'kron kels' ontdekt. Zo wordt ervan uitgegaan dat bewoners aan de Oostmolenweg bij Kloetinge al leen aan de voorzijde overlast zouden ervaren, terwijl hun hui zen haaks op de spoorlijn staan. „Waarom zouden die mensen dan geen hinder ondervinden aan de achterkant?", waagt se cretaris T. Richel van BAS zich af. „In zijn plan gaat Van Geel daar wel vanuit. Dat is toch on doorgrondelijk." Net zo vreemd is, vindt de actie groep, dat niet is onderzocht of er geluidsbeperkende maatrege len mogelijk zijn op de Vlake- brug. De metalen brug werkt als een klankbord. Bewoners van de buurtschap Vlake ergeren zich aan de heme van passeren de treinen, aldus BAS. Tot in de natuurgebieden Yerseke Moer en Kapelse Moer is het lawaai goed te horen. Lfonticn van Ertvelde (19) zit al df jaar bij Scheldegalm en be speelt de trompet in de harmo nieën de dweilband. .Muziek is mij met de paplepel ingegoten, omdat mijn vader en zus ook bij de muziek zaten. Ik ben op jonge leeftijd begonnen op de blokfluit, maar blies ook wel eens op de hoorn van mijn Daar hadden ze er bij Schel- alm genoeg van, waardoor ik ir trompet ben gaan spelen. Van die keuze heb ik nooit spijt hoor. Ik speel in de har monie en de dweilband. Het is allebei geweldig, maar de dweil band vind ik het allerleukst. Dat is écht heel gezellig. En niet alleen tijdens carnaval, want in tegenstelling tot wat veel men denken, spelen wij het hele jaar door. We hebben deze maand zelfs ons eigen dweil bandfestival. Scheldegalm is el fijne vereniging. Zo lang ik in Hansweert woon, blijf ik er zeker spelen." Ko de Pauw (84) is één van de oudste leden. Hij bespeelt het euphonium in de harmonie en is alzo'n zestig jaar lid. ,lk ben pas rond mijn twintig een instrument gaan bespe- want als kind ging dat feest met op. Ik kwam uit een gezin met zeven kinderèn, dus dat kon [ewoon niet. Toen ik na de oor- og terugkwam uit Duitsland, wilde ik er eigenlijk mee stop pen, maar de oude Polderman heeft me overgehaald om door te gaan en zo kwam ik bij Schel degalm terecht. Plet is een leuke vereniging, maar ik begin steeds beter te merken dat ik tot de oude garde behoor. Veel van de muziek die we spelen is veel te modem voor mij. Ik zeg daar wel eens wat van, maar eigen lijk is het een logische keuze. De jeugd heeft de toekomst. Zolang er met mij nog een paar andere leden met een wat hogere leef tijd zijn, blijf ik het lekker doen." door Rob Paarriekam OUD-VOSSEMEER - De ge meente Tholen heeft aan plan van aanpak voor de verkeerspro blemen in de Molenstraat in Oud-Vossemeer opgesteld. Be langrijkste punt is de realisatie van 27 parkeerplaatsen op de Stoenstrook naast de begraaf plaats. rwuwensuaat is een niet al te brede straat waar ook nog eens auto's langs de kant van de weg geparkeerd staan. Daardoor ont man problemen met de door stroming als er auto's van beide kanten komen. Ook fietsers vinden het over het a gemeen niet veilig op de weg, waardoor ze dikwijls voor het trottoir kiezen. Nieuwe vakken Het college presenteert nu een Pan waarin de 23 huidige par- eervakken op de weg opgeof ferd worden voor 27 nieuwe vak- °P de huidige groenstrook openbare weg wordt in dat geval verboden gebied voor ge parkeerde auto's waardoor de doorstroming sterk zou moeten verbeteren. Er kleven echter ook een paar nadelen aan het plan. Zo zal er bij het ontstaan van meer ruim te waarschijnlijk ook harder ge reden worden en moei een deel van het trottoir verdwijnen, zo dat mensen die hun auto bij de begraafplaats hebben gepar keerd over de rijbaan naar hun huis moeten lopen. Meer luis Bovendien zullen voor het aan leggen van de parkeervakken wortels van bomen afgekapt moeten worden, waardoor deze zich moeten herstellen en meer luis gaan produceren. Die kan op de auto's terecht komen. De kosten zijn ook behoorlijk: 20.000 euro. De raad moet nu een keuze ma ken, maar het plan wordt eerst besproken in de commissie ruim te van maandag 18 september. Die vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. I Nu bij het Business Center 1, 3 of 6 maanden GRATIS nationaal bellen bij een Business Select of Bundel abonnement. Nokia 6021 Stijlvol en zakelijk tri-band toestel Geïntegreerde handsfree luidspreker Bluetooth l.c.m. een 2-jarig nieuw Business Select of Business Bundel abonnement Mobiel Internet Kaart 710 Altijd en overal online met uw laptop Toegang tot internet, e-mail en uw bedrijfsnetwerk Gratis geïnstalleerd Gratis Mobiel Internet Kaart 95 l.c.m. een 2-jarig Internet Flat Fee Lite abonnement p/mnd Livingstoneweg 11, GOES, OIO - 457 05 55 Volgens BAS kan er technisch meer worden gedaan tegen de geluidsoverlast. Ook financieel hoeft dat spoorwegbeheerder ProRail met de kop te kosten, stelt de actiegroep. De plannen van Van Geel komen op veertien tot vijftien miljoen euro. Wat BAS vraagt, vergt ongeveer drie miljoen euro extra. Een probleem is wel dat gemeen ten langs de Zeeuwse spoorlijn altijd hebben aangegeven zo wei nig mogelijk geluidsschermen te willen en 't liefst ook zo laag mo gelijke, omdat schermen niet erg fraai zijn. Belinda Biskop (41) is lid sinds haar elfde en bespeelt verschil lende percussie-instrumenten in de harmonie. „Ik kom uit een heel muzikale familie. Mijn vader en oom za ten bij de drumband en daar ben ik ook begonnen. Nu doe ik het percussiewerk in de harmo nie. Je kent het wel: de deksels, de grote trom, de bongo's... Ik ben een manusje van alles. Voor mij is Scheldegalm een weke lijks verzetje. Om eerlijk te zijn vind ik het nu zelfs leuker dan vroeger. Al die hymnes en ande re zware stukken, die we toen speelden, lagen me niet zo. Me de dankzij onze dirigent Dirk Verholle spelen we nu vaak heel moderne muziek. Dat vind ik fantastisch. Dirk is ook iemand die weigert om een heel jaar lang hetzelfde te spelen. Nu stu deren we constant nieuwe din gen in. Dat is soms best aanpo ten, maar het komt altijd weer op z'n pootjes terecht." Sannie Goetheer (61) bespeelt de kleine trom in de drumband en maakt sinds twintig jaar deel uit van de muziekvereniging. „Toen ik twaalf jaar oud was, wilde ik al bij Scheldegalm spe len, maar de dirigent weigerde vrouwen toe te laten. 'Als ze ver kering krijgen, dan zie je ze niet meer' zei hij dan. Ik heb het plan laten varen en ben er uitein delijk, toen ik gestopt was met gymnastiek, pas rond mijn veer tigste bij gekomen. Nu ben ik de enige vrouw in de drumband en bovendien de oudste in dat ge zelschap. Ik heb het in het verle den niet altijd makkelijk gehad. Zo had ik best moeite om van het spijkerschrift over te gaan op noten. Desondanks heb ik vooral leuke herinneringen. Die keer dat we mochten spelen tij dens het bloemencorso in Aalsmeer zal ik niet snel verge ten. Om de twee jaar spelen we in de Efteling. Daar geniet ik ook met volle teugen van." Federer viert titel nu wél uitbundig Subsidie project aanpassen huizen HEINKENSZAND - Borsele kan aan de slag met het pro ject Baas in Eigen Huis. De provincie heeft er 25.000 euro voor beschikbaar gesteld. Het doel van het project is om mensen te helpen hun wo ning aan te passen, als zij minder goed uit de voeten kun nen. Zij kunnen zonodig ook een kleine premie krijgen, maar dé bron om aanpassingen zo mogelijk te financieren blijft de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG), vanaf 1 januari de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Met alle wettelijke eisen die daaraan verbonden zijn. In het kader van het nieuwe project Baas in Eigen Huis wil Borsele vrijwilligers met bouwkundige en/of fi nanciële kennis werven. Het idee is dat zij met mensen gaan praten die hun woning moeten aanpassen en met hen alle bouwkundige en financiële mogelijkheden door nemen, bijvoorbeeld het verhogen van de hypotheek op het huis. Middelburgers ZK Jeu de boules MIDDELBURG - Dertig teams hebben zondag op het ter rein van Club Jeu de Boules in Middelburg gestreden om de titel van het Open Zeeuws Kampioenschap jeu de bou les. Van de deelnemende teams kwamen er vier uit Goes, een uit Uden en vijfentwintig uit Middelburg. De finale van de A-hoofdpoule werd gewonnen door Fabi an Moes en Hans Wirtz uit Middelburg. Op de tweede plaats eindigden Bert van Veen en Bouke Vleeshouwer. De categorie A-troost is gewonnen door Cheetan Wootan en Arjen van Noppen uit Goes. Zij won nen van het Middelburgse team van Max Claassen en Theo de Jonge. In de B-poule ging de Zeeuwse titel naar Loek Franchi- mont en Cees Barmenthlo uit Middelburg Zij lieten hun clubgenoten Marco Wouters en Mario Fillippes achter zich. Plan voor standbeeld Molukkers MIDDELBLTRG - Het bestuur van Tabadila, het verzor gingshuis voor Molukkers in Middelburg, overweegt een kunstwerk voor de Molukse gemeenschap in Zeeland te plaatsen in Middelburg. Het verzorgingshuis viert vol gend jaar zijn tienjarig bestaan. Volgens het bestuur is dat een mooie gelegenheid om een kunstwerk op te richten. Vijf jaar geleden wilde Tabadila ook al een kunstwerk oprichten, maar dat plan werd door alle activiteiten rond de herdenking Vijftig jaar Moluk kers in Nederland, naar de achtergrond gedrongen. Met het komende jubileum in het vooruitzicht, heeft het bestuur weer oriënterende gesprekken gevoerd met onder meer het Middelburgse gemeentebestuur. Volgens wethou der A. de Vries gaat de gemeente de komende tijd bekij ken waar het kunstwerk zou kunnen komen te staan. door Emile Calon MIDDELBURG - De Goese naar, die vorige week op een jacht voor de Walcherse kust werd aangehouden op ver denking van mensensmokkel, is een goede bekende van po litie en justitie. Op het gebied van de smokkel van mensen en drugs heeft de veertigjarige man zelfs een erg gekende re putatie. Zijn advocaat A. Neels vreest dan ook dat de man, als justitie de bewijsvoering rondkrijgt, rekening moet houden met een wel zeer pittige De Goese schipper werd vorige week dinsdag aangehouden op tien mijl voor de kust van Vrou wenpolder. Bij het doorzoeken van het jacht trof de marechaus see vijf illegale Chinezen aan. Bij de man thuis werd vervol gens ook nog een hennepplanta ge ontdekt. Organisator De man is nog niet zo lang op vrije voeten. Drie jaar geleden werd hij, destijds woonde hij in Vlissingen, ook opgepakt voor mensenhandel en drugs smokkel. Tijdens de daaropvol gende rechtszaak zei officier van justitie R. Rammeloo dat de man deel uitmaakte van een in ternationale organisatie die al twee jaar lang illegalen en drugs naar Engeland smokkel de. De Vlissinger was volgens de officier zelfs de organisator, de man die schepen en bemanning regelde. Volgens Rammeloo ging het de Vlissinger bij het smokkelen van mensen niet om ideële be doelingen maar puur om het verdienen van fikse sommen geld. Hij betitelde hem dan ook als een beroepscrimineel. Hij wees daarbij ook op de acht jaar lange detentie van de man in een Franse gevangenis voor de handel in drugs. Daar zou de Vlissinger de con tacten hebben gelegd voor het opzetten van een organisatie die zich vervolgens ging toeleg gen op het smokkelen van met name Aziaten naar Enge land. Rammeloo eiste destijds drie jaar cel. Een eis die werd over genomen door de Middelburgers rechters. In hoger beroep hoorde de man, tot zijn verbijs tering, de aanklager een zwaardere straf eisen: drieën half jaar. Een eis die wederom ook zonder problemen werd overgenomen door de rechters van het Hof. De man werd door de recht bank ook nog eens veroordeeld tot het terugbetalen van 20.000 euro aan de staat. Dat geld zou hij verdiend hebben met zijn smokkelactiviteiten. Neels probeert in hoger be roep dat bedrag omlaag te krij gen. In beperking Neels had zijn cliënt tot gisteren nog niet gesproken. De man zit nog in beperking zodat hij alleen contact mag hebben met een piketadvocaat. Gisteren werd de man wel voor geleid aan de rechter-commissa- ris. Die besliste dat de man nog twee weken in hechtenis mag blijven. zeeuwse almanak Na het Nazomerfestival is ook de nazomer losgebroken. Ge zien in een Vlissingse buiten wijk, een sketch voor twee rennende kinderen. Voorop de dertienjarige zus in een dolle bui: „Ik ben niet gek, ik ben niet gek, ik ben een vliegtuig!" Met achter haar het vierjarig broertje: „Jij bent gek, jij bent gek, jij bent géén vliegtuig!" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes door Rob Paardekam HANSWEERT - Muziekvereniging Scheldegalm bestaat 120 jaar en dat zullen ze weten in Hansweert. Op 22, 23 en 24 sep tember staat een feestweekend met onder meer een culinair festival, een taptoe en dweilbandfestival gepland. Feitelijk heeft Scheldegalm ook alle reden om eens flink uit te pakken. De vereniging is met zo'n 45 leden springlevend, gaat vaak de hort op en heeft leden van alle leeftijden. Kortom: Schelde galm kan nog jaren vooruit. foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23