Wolkenfabriek blaast over bedreigd gebied Sleutelrol De toeristische veerdiensten bestaan tien jaar. Fiets een rondje met een pontje is nu ook: loop een rondje met een pontje. Bij de aanlegplaatsen van de boten zijn wandelroutes uitgezet. De PZC verkent ze. Vandaag de laatste aflevering: Doel-Lillo. dinsdag 12 september 2006 Het opschrift op het polderhuisje wekt verbazing: 'Dit huis is nog bewoond. Gelieve niet in te breken.' Wie schrijft nu zoiets? Dat is toch vragen om moeilijkheden. Pas later tijdens de tocht, na een ontmoeting met Ivar, wordt duidelijk dat dat briefje nog niet zo dom is. Het is ge woon de manier waarop de bewoners van Doel en omge ving waarschuwen dat hun onroerend goed (nog) niet ge kraakt kan worden. De laatste wandeling in deze serie is een heel bijzonde re. De ene tocht voert door een land dat vreest voor de toe komst, de andere door een ge hucht dat in het verleden een ge duchte naam had, nu een onoffi cieel machtscentrum is maar dat ook bang is voor de dingen die staan te gebeuren. De wandeling begint in Doel. Vanaf de aanlegsteiger gaat het over de dijk richting de twee gi gantische koeltorens van de vier kerncentrales. Kleine kinderen krijgen vaak te horen dat die twee torens wolkenfabrieken zijn. Ze braken immers op elk moment van de dag (stoom)wol- ken uit. Vlak voor het bedrijfs- complex van energiegigant Elec- trabel staat een zeventiende eeuwse molen, omgebouwd tot café. Op dit vroege uur zit daar nog niemand op het terras. De kerncentrales zijn omgeven door drie hekken, waarvan de achterste twee er zeer vervaar lijk uitzien. Ze hebben wel wat weg van de hekken die ooit de scheiding vormden tussen West en Oost-Duitsland. Zo nu en dan hoort de wandelaar uit de luidsprekers op het complex on begrijpelijk mededelingen zoals: 'Beel 5238' en 'Rood 5186'. Wie een levendige fantasie heeft, kan zich bij dat soort blikkerige mededelingen van alles voorstel len. Na het kerncentralecomplex gaat het door de Doelpolder met links en rechts grasland en ak kers. Op de stoppelvelden zijn groenbemesters ingezaaid. Vlees koeien kijken gezapig toe. Hal verwege de polder is nieuwe na tuur aangelegd. Alles bij elkaar 108 hectare weidevogelgebied ter compensatie voor het Deur- ganckdok. Wat grauwe ganzen en wilde eenden en enkele grut to's laten zich zien. Tureluurs zijn helaas nergens te bekennen. De Zoetenberm, een mooie dijk, begrenst het nieuwe natuurge bied. Tijdens de wandeling over die dijk valt op dat een aantal boerderijen is verlaten. Uitge kocht? Geen opvolger? Hoe ver der de 13,5 kilometer lange tocht vordert, hoe meer de leeg staande huizen opvallen. Zo op het oog mooie polderhuisjes staan gewoon te verkrotten. Ivar brengt uitkomst. Deze gro te blonde Pool woont samen met zijn vriendin in Doel, zegt hij terwijl hij zijn hond uitlaat. Veel oude inwoners van Doel hebben hun woning de afgelo pen jaren verlaten omdat het dorp in de nabije toekomst moet wijken voor uitbreiding van de Antwerpse haven. Zo'n 250 kra kers hebben hun plaats ingeno men. Iedereen die nog echt woont in zijn huis geeft via een briefje aan dat er niet gekraakt mag worden. Ivar is zeer te spre ken over de overgebleven inwo ners van Doel. Die helpen de krakers met het leefbaar hou den van het dorp. Samen lopen we naar het uitbreidingsgebied van de haven, op een paar hon derd meter van Doel. Opgespo ten zand, enorme kranen en sta pels containers. „Zo wordt Doel. Is dat vooruitgang?" Ivar vindt duidelijk van niet. Terug in het dorp vallen overal de briefjes 'dit huis is bewoond' op de ramen op evenals de her en der dichtgetimmerde deuren en ramen. Volgens Ivar worden huizen, zodra mensen ze verla ten, echt onbewoonbaar ge maakt. In opdracht van de opko per, de Maatschappij voor Grond- en Industrialisatiebe leid, wordt alles gesloopt wat een huis leefbaar maakt. Hij vreest dat op die manier de on leefbaarheid van het dorp snel toe zal nemen. „Straks is Doel, nog voor de bulldozers arrive ren, al een dood dorp." Aan de overkant van de Zee- schelde ligt Lillo, beter gezegd Fort Lillo. Een wandelroute is hier niet uitgezet. Wie dat wenst, kan hier gewoon lekker ronddwalen, lopen over de wal len, langs de waterkant en tus- foto's Dirk-Jan Gjeltema De Havenmarkt in Lillo wordt vaak bezocht door zakenmannen van bedrijven van Antwerpen-Noord. sen de gebouwen. Nu kan het nog, want ook dit fort wordt be dreigd. Er zijn plannen om in 2008 een elf meter hoge dijk aan te leggen ter bescherming tegen stormvloeden. Zo'n dijk zal het karakter van het fort echter on herroepelijk en ernstig aantas ten. Het is de vraag of na die werken nog wel iets overblijft dat het bezoeken waard is. In de negende eeuw hadden de Noormannen hier al een verster king. Het fort dateert uit de Spaanse tijd (1573) en is ge bouwd ter bescherming van Ant werpen. Het opmerkelijke van Fort Lillo is de aanwezigheid van gewone burgerhuizen temid den van de militaire bebouwing. En van een parkeerplaats die rond het middaguur vooral lijkt op de showroom van een exclu sieve dealer. De 'dikke' BMW's, Volvo's, Audi's en Mercedessen overheersen. Het zijn de voertui gen van de captains of industry, plantmanagers en juristen van de bedrijven van Antwer pen-Noord. Hun bestuurders lunchen in één van de restau rants van Lillo. Zo zitten op het terras van restaurant 't Pleintje aan de Havenmarkt vier mana gers van Basf te praten over een onderhoudsstop van een van de plants van het chemiebedrijf. Grappend vertelt een van hen dat zijn auto de weg naar de par king van Lillo bijna blindelings vindt. Hij noemt de Haven markt ook het informele econo mische machtscentrum van in dustrieel Antwerpen. „Hier wor den meer en gewichtigere beslis singen genomen dan op het stad huis of het havenkantoor." Emile Calon Doel met zijn zeventiende eeuwse molen (omgebouwd tot café) en daarachter de koeltorens van de kerncentrale. Zo vanaf augustus lijken de duinen wel in vuur en vlam te staan. De soms oranjegele, soms koraalrode bessen van de duindoorn (hippophae rhamnoi- des) trekken de aandacht. De stekelige plant, in Azië alge meen voorkomend, is bij uitstek in de duinen te vinden en speelt zelfs een sleutelrol in het ont staan ervan. Hij kan tegen een stootje. Zoute zeewind, onderge- stoven worden met zand - de duindoorn overleeft het wel. Vanaf augustus kleuren de bes sen. Aangenaam voedsel voor vogels. Die eten er graag van. Als de bessen lang aan een struik zitten, gaan ze gisten en ontstaat binnenin alcohol. Ge volg: aangeschoten vogels. Trou wens, niet al te rijpe duindoorn bessen zijn geschikt om er lekke re jam van te maken. Probleem is wel om zonder kleerscheuren bessen te plukken. foto Ludo Goossens Prosperdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22