Zorgverzekeraars krijgen meer PZC PvdA kiest Van Zandbrink als opvolger Thijs Kramer Vrouw (70) komt om het leven op Stationsbrug Middelburg Wereld herdenkt aanslagen 11 september Berekening route gevaarlijke stoffen is onbetrouwbaar urn unit - Minister Hoogervorst wil compensatie voor chronisch zieken Folteraars VS nemen verzekering 19 door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Een zeventigjarige Middelburg se is gisteren om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de Stationsbrug in haar woon plaats. De vrouw fietste over de brug en kwam in botsing met een vrachtwagen, bestuurd door een 27-jarige man uit Uitgeest. De toedracht van het ongeval is nog niet bekend, hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. De smal le Stationsbrug is al jaren een bron van zorg in de Zeeuwse hoofdstad. Verkeerswethouder F. Streng (WD) is aangedaan door het ongeval. Hij noemt foto Roland de Jong het 'verschrikkelijk'. Op de waag of hij zich ver antwoordelijk voelt, antwoordt hij met 'ja en nee'. „Natuurlijk, het is een ongeval dat iedereen kan overkomen. Tegelijkertijd is het een plek, waar ik me al een tijd zorgen om maak. Het is één van de twee plekken waar mensen de stad in en uit kunnen. Een druk punt dus, waar je als wegge bruiker goed moet opletten. Als fietser ben je kwetsbaar." Streng voelt zich met de neus op de feiten ge drukt, maar wil daar nog geen conclusies uit trek ken. „Eerst wachten we de ongevalsanalyse af. dan gaan we eventueel maatregelen nemen. We moeten weer met de provincie, van wie de brug is, gemeente en politie rond de tafel. Wat de uit komst ook is, we doen er alles aan om de situatie zo veilig mogelijk te maken. Maar dat hebben we ook altijd gedaan." Geschrokken, maar niet verrast is J. Visser over het ongeval. De secretaris van Veilig Verkeer Ne derland afdeling Middelburg en Veere heeft al eer der zijn zorgen over het verkeersknelpunt geuit. „Het moest een keer misgaan. Iedereen weet dat het daar gevaarlijk is, zeker voor fietsers. De brug is te smal voor tweerichtingsverkeer. Fieters raken in de knel." Wel is Visser zich ei-van bewust dat 'al les is gedaan' om de situatie te verbeteren. „De ge meente en de provincie hebben het helemaal uitge dokterd. Een bredere brug is de oplossing, of een tunnel. Of in elk geval eenrichtingsverkeer Maar dat er iets moet gebeuren, dat is zeker." door Saskia Gaster DEN HAAG - Minister Hoo gervorst van Volksgezond heid wil dat zorgverzeke raars gecompenseerd wor den voor de extra kosten van mensen met kanker, 'psychische aandoeningen en voor mensen die groei hormonen nodig hebben. De verzekeraars moeten voor deze kosten meer geld krijgen uit het vereveningsfonds. Dat schrijft de minister aan de Twee de Kamer. Dé zorgkosten in Nederland 'worden voor de helft betaald van de individuele zorgpremie. De andere helft komt uit het vereveningsfonds, dat wordt ge- ^vuld met de opbrengsten van de inkomensafhankelijke premie Verdachte tassen ontregelen spits in Eindhoven EINDHOVEN - Het busstation bij het Centraal Station in Eind hoven is gisteren in de avondspits enkele uren afgeslo ten geweest, nadat een passa gier drie tassen, waarschijnlijk bewust, achter had gelaten in een lijnbus. Uiteindelijk bleek het groot alarm loos: de Explosieven Op ruimingsdienst vond in de tas sen alleen 'persoonlijke spul len', aldus de politie. Het bussta tion was van 15.30 uur tot 19.00 uur onbereikbaar voor het en streekvervoer. Busmaatschappij Hermes trof noodmaatregelen. Passagiers werden opgepikt en afgezet op de dichtstbijzijnde haltes. Ook werd een ingang van het trein station afgesloten. Het treinver keer ondervond geen hinder van die werkgevers op het loon van hun personeel inhouden. Zorg verzekeraars krijgen hieruit geld op grond van gegevens over bijvoorbeeld leeftijd, geslacht, regio, ziektes en medicijnge bruik. Speciaal om te voorko men dat chronisch zieken onaan trekkelijk worden voor verzeke raars werd daarbij al rekening gehouden met de extra zorgkos ten voor reuma, hartaandoenin- gen, diabetes, epilepsie en hoge kosten van ziekenhuisopnames van bijvoorbeeld aids- of nierpa tiënten. Zorgverzekeraars hoeven de 247 miljoen euro die zij dit jaar te veel hebben gekregen door een fout van het College voor Zorg verzekeringen niet terug te beta len. Minister Hoogervorst wil het bedrag volgend jaar inlo pen, hetgeen inhoudt dat de zorgpremie en de inkomensaf hankelijke bijdrage dan iets ho ger worden. Hoogervorst schrijft niets over het uiteindelijke effect op de hoogte van de zorgpremie. De verwachting is echter dat dit rond de 1 a 2 euro per maand Newyorkse forensen stoppen in Times Square om de herdenkingsceremonie via een scherm te kunnen volgen. foto Brendan McDermid/RTR Een woordvoerder van busmaat schappij Hermes hoorde van de buschauffeur dat een man de bus op het station binnenstapte en zich verdacht gedroeg. Iiij kocht een kaartje naar het vlieg veld, liet de tassen op verschil lende plekken in de bus achter en verliet deze via de achteruit gang. De man is vervolgens het treinstation binnengewandeld- De chauffeur sloeg alarm. ANP WASHINGTON - Steeds meer leden van de Amerikaanse gehei- me diensten sluiten op kosten van hun werkgever een particu liere verzekering af tegen de eventuele financiële gevolgen van martelen en andere schen dingen van de mensenrechten. Leden van veiligheidsdiensten «•als de CIA hebben dit volgens ^Washington Post gezegd. Onder de geheim agenten heerst ongerustheid over aanvechtbare praktijken die zij er - met in stemming van de huidige autori teiten - in het kader van de strijd tegen vermeende terroris ten op na houden. De verzeke ring biedt hen dekking tegen kos- 01 die kunnen voortvloeien uit procedures die door slachtoffers 0 aanklagers tegen hen zouden worden aangespannen. ANP door Thomas Verfuss NEW YORK - In de Verenigde Staten, Nederland en elders in de wereld zijn gisteren de terreu raanslagen herdacht die op 11 september 2001 duizenden men senlevens eisten. De ceremonie in New York be gon om 08.46 uur (14.46 uur Ne derlandse tijd), het tijdstip waar op het eerste gekaapte vliegtuig het World Trade Center (WTC) raakte. Bij de herdenking in New York werden de namen voorgelezen van de 2749 doden die in het WTC zijn gevallen. In de Amerikaanse hoofdstad Washington werd op 9/11 het Pentagon, het ministerie van De fensie, geraakt. Ook in Pennsylvania vond een herdenking plaats van de slacht offers in een gekaapt vliegtuig, waarin naar wordt aangenomen passagiers probeerden de ka pers te overmeesteren. In Den Haag hield premier Bal kenende een toes praak tijdens een herdenkingsplechtigheid van de Amerikaanse ambassa de. „Haat is niet het antwoord. Openheid wel", aldus de minis ter-president. Kritiek Naast de herdenkingen was er ook kritiek, met name in de Amerikaanse pers, omdat de 'strijd tegen het terrorisme' van Bush tot dusver geen succes is. In Afghanistan, zo schreef bij voorbeeld The New York Times, Rouw bij de Reflection Pool op Ground Zero. foto Justin Lane/EPA is de strijd tegen het terrorisme 'op zijn best op een dood punt, met een wederopstanding van de Taliban en een verbetering van de economie die voor het grootste deel komt door een goe de opiumoogst'. Irak noemde de krant een broeinest van terroris ten. „Sinds een week waar schuwt het Witte Huis dat er in Irak verschrikkelijke dingen zul len gebeuren als de Amerikaan se troepen vertrekken, terwijl de critici van de regering bena drukken dat de situatie op het moment onhoudbaar is", aldus de krant. Aan de vooravond van de her denkingsdag werd ook nieuw ge weld aangekondigd door het ter reurnetwerk Al Qaeda. In een ruim een uur lang vraag gesprek uitte Al Zawahiri, de tweede man van Al Qaeda, drei gementen tegen onder meer de Verenigde Staten en Britse mili tairen in Afghanistan. ANP/ AFP/DPA door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfrac tie van de PvdA draagt Wouter van Zandbrink (47) voor als nieuw lid van het dagelijks pro vinciebestuur. Hij is nu nog di recteur Zuid van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit LNV). Van Zanclbrink, woonachtig in Aagtekerke, volgt als gedepu teerde Thijs Kramer op, die be gin augustus bij een ongeval in Peking om het leven kwam. De beoogd dagelijks provinciebe stuurder zal in elk geval de hui dige Statenperiode uitdienen. Maar hij is nadrukkelijk 'in' voor een nieuwe periode na de verkiezingen van maart volgend jaar. Fractievoorzitter Peter Holtring is zeer ingenomen met de una nieme keus voor Van Zand brink. Hij beschouwt hem als een zwaargewicht, die door zijn huidige functie bijzonder goed is ingevoerd in de onder werpen van de portefeuille die Kramer had: natuur, water, kustveiligheid en landinrich ting. Van Zandbrink volgde namens minister Veerman onder meel de gang van zaken met het na- tuurpakket Westerschelde (ont- poldering) op de voet. Hij laat weten dat hij zijn taak als direc teur Zuid met onmiddellijke in gang neerlegt. „Anders geeft dat mogelijk conflicten. Ik zit dus donderdag niet meer naast mi nister Veerman als hij met de Tweede Kamer overlegt over het natuurpakket." De beoogd gedeputeerde - in de Statenvergadering van 29 sep tember wordt hij ter benoeming voorgedragen - is al zo'n 20 jaar lid van de PvdA. aanvankelijk actief in diverse functies, maar door zijn werkzaamheden de laatste tijd 'rustend' lid. Voor zijn benoeming tot directeur Vandaag bij Het Zeeuwse Landschap herstelt oud boerenleven zal zijn. Het kabinet is er veel aan gelegen de stijging van de zorgpremie beperkt te houden. Op Prinsjesdag worden de prog noses bekendgemaakt. Het is echter afhankelijk van de verze keraars hoe hoog de premie uit eindelijk wordt. ANP ZMF kraakt onderzoek WCT De onderzoeken naar de effecten van de Westerschelde Container Terminal deugen niet. Ze zijn te optimistisch over de voordelen voor de economie en de werkgelegen heid terwijl de nadelen voor het verkeer en het milieu wor den onderschat. Dat stellen vijf deskundigen die op ver zoek van de Zeeuwse Milieufederatie de rappor ten van de provincie Zeeland tegen het licht hebben gehouden. Doornbos mag seizoen afmaken Formule 1-coureur Robert Doornbos komt de laatste drie wedstrijden van het seizoen in actie. Dat heeft Red Buil Racing, het team waarvoor de Nederlander dit jaar als testrijder actief is, gisteren bekendgemaakt. Doornbos vervangt per direct de Oostenrijker Christian Klien, voor wie volgend jaar geen plaats meer is Q bij Red Buil. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 8 door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Modellen waar mee wordt berekend of gebou wen op veilige afstand staan van transportroutes van gevaar lijke stoffen, zijn onvoldoende betrouwbaar. Bij een incident met transport van gevaarlijke stoffen, zoals chloor, lpg, pro paan en ammoniak, kunnen daardoor onnodig riskante situa ties ontstaan. Tot die conclusie komt de Ad viesraad Gevaarlijke Stoffen (AGS) in een gisteren gepresen teerde studie. De AGS bekeek de bestaande rekenmethodieken bij het vervoer van ammoniak per spoor en per binnenvaart schip. De daarbij gemaakte risi co-analyses zijn volgens de raad 'onvoldoende solide'. Dit betekent dat een woonwijk of bedrijventerrein te dicht kan staan op een stuk spoor, weg of water dat gebruikt wordt voor vervoer van gevaarlijke stoffen. Als die stoffen bij een ketting botsing of ontsporing vrijko men, dan kunnen in de omge ving meer en zwaardere slachtof fers vallen dan vooraf voor zo'n ongeval was ingecalculeerd. Volgens de AGS verschilt de uit komst van risicoanalyses, afhan kelijk van de gebruikte compu terprogrammatuur. Ook zijn de uitkomsten niet altijd voldoen de betrouwbaar, omdat de ma ker niet altijd beschikt over de exacte gegevens. Het gaat er dan bijvoorbeeld om hoe ver en hoe snel een wolk giftig gas zich via de lucht kan verspreiden. De raad benadrukt dat de onvol komenheden in de rekenmodel len niet standaard leiden tot on derschatting van gevaar. GPD Zuid van LNV, was hij onder meer hoofd Dienst Landelijk Ge bied in Goes en werkte hij bij het Bureau Beheer Landbouw- gonden. Verkiezingsstrijd Fractieleider Holtring zegt dat de selectiecommissie met vier kandidaten heeft gepraat, van wie twee na de verkiezingen ver der wilden. Bedoeling is dan ook dat Van Zandbrink in de ko mende verkiezingsstrijd een ac tieve rol zal spelen. Welke plaats hij op de kandidatenlijst krijgt is nog niet bekend. Kamer lid Ella Kalsbeek is voorzitter van de commissie die een ont- werplijst opstelt. (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automalisclie incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: (13 per maand met automatische incasso 20,551*. per kwartaal met automatische incasso 59.751*. O per jaar met automatische incasso 229.20)' met gratis PZC-paraplu sHnióssi'ssssso11 e het alfabet van Zeeland Kijk op mvwp/c nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC. afdeling le/erssennce Antwoordnummer 713. 4460 W8 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1