Nieuwe kans Doornbos Roger Federer heeft er nog zes te gaan Waakvlammetje van hockeyers brandt nog net Kluivert is twijfelgeval Jan Kromkamp heeft iets te bewijzen Nederlander rijdt laatste drie GPys voor Red Bull Racing Plannen voor Grand Slam voor schakers Makaay is uit de gratie bij Bayern door Paul Zweverink RIJSKWIJK - Het goede nieuws voor Nederland kan de laatste dagen niet op waar het de For mule 1 betreft. Een dag na de spectaculaire introductie van het nieuwe Spyker MFl-team volgde de bekendmaking dat Ro bert Doornbos de laatste drie ra ces van dit seizoen voor Red Bull Racing gaat rijden. De Nederlander begon dit sei zoen als test- en vrijdagrijder bij dat team, maar neemt per di rect de plaats in van Christian Klien die door Red Bull Racing aan de kant is geschoven Voor Doornbos komt deze kans als geroepen. De 24-jarige Rot terdammer had nog geen zicht op een plek voor het komend sei zoen en wil de laatste drie races in China, Japan en Brazilië aan pakken om zich te laten zien. „Dit is natuurlijk een kans uit duizenden. Ik heb dit jaar altijd enorm mijn best gedaan om het team beter te maken, zowel in als buiten de Grand Prix-week- einden. En ik heb me altijd posi tief opgesteld. Kennelijk is dat niet onopgemerkt gebleven." Minardi Doornbos reed vorig jaar in Chi na zijn laatste Fl-race en werd veertiende in een Minardi. De Nederlander kan niet rekenen op een stoeltje bij Red Buil voor komend seizoen, beide plaatsen zijn al voorbestemd voor David Coulthard en Mark Webber. Teambaas Christian Horner gaat verder in op de reden van het aan de kant zetten van de Oostenrijker Klien. „In aanslui ting op Christians recente beslis sing om niet in te gaan op ons aanbod om met elkaar door te gaan, hebben wij hem vrijgege ven om zich te kunnen concen treren op de volgende stap in zijn loopbaan. Robert Doornbos is dan de logische vervanger. Hij heeft solide gewerkt voor ons in de derde wagen en al acht Grands Prix op zijn naam staan." Klien op zijn beurt hoopt op een stoeltje bij het nieuwe Spykerteam. Maar daar wilde teambaas Collin Kolles van Spyker niet meer over kwijt dan: „Hij staat op onze lijst, maar dat zijn er meer." Kb en heeft ook contacten met de Ame rikaanse Champ-Car-serie, dat de komende vijf jaar Assen aan doet, alsmede de DTM. GPD dinsdag 12 september 2006 Sijsling en Haase in Daviscuptean - AMERSFOORT - Raemon Sluiter, Peter Wessels R* Wassen, Robin Haase en Igor Sijsling vormen hètt^ dat van 22 tot en met 24 september het in de Dar? gaat opnemen tegen Tsjechië. De Nederlanders wedstrijd om promotie/degradatie in de GroenoonjtT-' in Leiden. Volgens Bogtstra krijgt zijn team eenrncë? 1 wedstrijd. „Tsjechië heeft een sterk en bekwaam- maar moet waarschijnlijk sterspeler Stepanek die een blessure kampt, missen. Bovendien is ons'voJ dat we een thuiswedstrijd spelen. Desalniettemin m het een zware dobber." GPD Boven en Van Heeswijk naar WK DEN HAAG - Winnen doet hij nooit. Hoogstzeldeni hij een uitslag. Wielrenner Jan Boven zit niettemin in WK-selectie van bondscoach Egon van Kessel Eu knecht zou wel eens een cruciale rol kunnen spelennnj september in Salzburg. Michael Boogerd is in ieder geval dolblij dat juut n wens vervuld is. Hij drong bij bondscoach Van Kessek op selectie van de superknecht. „Jan Boven is in stak een hele wedstrijd volledig uit de wind te houden. Thomas Dekker moest zich met een handbreuk ató Hij wordt vervangen door Max van Heeswijk, die® week een rit won in de Ronde van Polen. Er blijft ncej plek open. Van Kessel kiest later deze week nog uit Weening, Theo Eltink. Bram de Groot, Steven deio en Servais Knaven. GPD Veertienjarige prof in Chili DEN HAAG - Nicolas Millan debuteerde zondag voor zijn voetbalclub Colo Colo in de hoogste divisiej Chili. Óp zich niets bijzonders, ware het niet dal Nj«j Milan pas veertien jaar is. De jongste debutant ooitj Chileense competitie kwam in de 79e minuut van heli met Santiago Wanderers in het veld. Hij kreeg ookt' een scoringskans, maar miste. Colo Colo verloor mei, GPD/RTR Romario topscorer in Amerika DEN HAAG - Romario heeft het reguliere seizoen it Noord-Amerikaanse USL First Division als Up; beëindigd. De veertigjarige aanvaller van Miami kwam in het duel met Puerto Rico Islanders (1-1) men scoren, maar zijn achttien eerdere doelpunten bleken r doende om samen met William Weaver van SeattleS;; ders de topscorertitel te pakken. Met Miami FCheé Braziliaanse legende bovendien de play-offs van de:: petitie bereikt. Romario jaagt in Amerika op zijn du;-; ste doelpunt. Zijn teller staat nu op 983. GPD/RTR Badmintonster vergeten bij loting ARNHEM - Rachel van Cutsen vervangt op de weit kampioenschappen badminton in Madrid de gestopte!! Audina in het vrouwenenkelspel. Er is alleen één:: bleem: De Nederlandse is vergeten bij de inmiddels uitg voerde loting. De internationale badmintonfederalieË heeft de fout al aan bondscoach Martin van Dooremi! toegegeven, maar een oplossing voor het probleem is: niet aangedragen. ANP door Martijn Krullaars MÖNCHENGLADBACH - De brede grijns van Myung Jun Cho was veelzeggend. Op de vraag wat Duitsland - Zuid-Ko- rea morgen gaat opleveren op het WK hockey, had de Koreaan se bondscoach een duidelijk ant woord: „Ik hoop op de hulp van de Duitsers, zodat we samen de halve finales halen." Nederland won later spectaculair van Enge land (4-3), maar heeft nog steeds een wonder nodig wil het bij de laatste vier komen. Zuid-Korea - India was vele ma len belangrijker dan de wed strijd die Nederland zelf speel de. Na de 2-2 tegen Duitsland kon Oranje immers niets anders dan hopen op een misstap van de concurrentie. Lange tijd leek het geluk eindelijk eens met de Hollanders, maar de helpende hand die India uitstak reikte niet ver genoeg. In de laatste ze ven minuten verkwanselden de Indiërs een 1-O-voorsprong en ging Zuid-Korea alsnog met de volle buit aan de haal: 1-2. Het rekensommetje dat Myung Jun Cho daarna moest maken, was wel heel simpel: een gelijk spel morgen tegen Duitsland is voldoende voor de halve finales. Net zoals dat voor de Duitsers zelf toereikend is, ervan uit gaand dat ze vandaag Zuid-Afri- ka verslaan. Gebeurt dat, dan dreigt een salonremise. Bern- hard Peters zal de Koreanen een puntje gunnen, als hij daarmee Nederland uit de halve finales kan houden. Maar durft de Duit se bondscoach het ook? Peters zal met een meesterzet moeten komen, wil hij een gearrangeerd gelijkspel voor eigen volk kun nen verkopen. De historie van het moderne hockey vermeldt maar één echte salonremise: op het olympisch kwalificatietoernooi van 1996 speelden Maleisië en India el kaar zeventig minuten de bal toe en hielden daarmee Canada weg uit Atlanta. De wereldhock- eybond startte een onderzoek, maar een commissie kon niets anders doen dan de 0-0 handha ven. „Ik stond er met mijn neus op", herinnert Maurits Hen driks zich nog. Toch denkt de huidige bondscoach van Spanje dat zo'n rel niet nog een kesi plaatsvinden. „Ik kan mt: voorstellen dat er een coat: die zegt: 'Vandaag gaan;, niet spelen'." Hendriks heeft makkelijk ps ten. Morgen nog even wibö van het nietige Japan en Spui staat in de halve finales vac: WK. Roelant Oltmans heeft» andere zorgen aan zijn fccc De bondscoach moet gSn avond heel even gedacht héb dat het al over en uit was, a zijn ploeg met 0-2 en late. met 2-3 achterkwam tegen land. Twee straf corners va;.; ke Taekema brachten Ne» land alsnog de zege (4-3)en's den het kleine oranje waakvia metje nog net brandend DEN HAAG - De schaakwerk is bezig met een grondigereorn nisatic. De grootste en ra« prestigieuze schaaktoernooi ter wereld, waaronder liet Gt us-toernooi in Wijk aan Zee,» len zich op termijn verenige» een Grand Slam-cyclus. ,p echter nog niets concreet", i dus toernooidirecteur van den Berg van Corus gi>- ren. Afgelopen vrijdag hebbende» ganisatoren van MTel (5o- Bul), Linares (Spa) en Bik (Spa) in Spanje overleg p over de nieuw op to Kf Grand Slam-cyclus. Corns, t bekendstaat als het Wimb.w van het schaken, was daar c bij aanwezig. Het eveneens pi® tigieuze toernooi van Dort* neemt momenteel zelfs W maal niet deel aan het owjj maar het is onwaarschm dat er een Grand Slam-cw tot stand komt zonder het Dfr se evenement. Volgens Van den Berg de Grand Slam-plannen sw* so nog verder worden ort werkt. „Maar er wordt zeke. praat en we zijn ook zeker teresseerd", aldus de Corus-- recteur. GPD Roy Makaay MÜNCHEN - Trainer Felix Ma- gath van Bayern München heeft het voorlopig even gehad met zijn spits Roy Makaay. „Hij is niet actief genoeg en ik heb nu weinig reden meer om Lukas Po- dolski nog langer te passeren," aldus de coach gisteren aan de vooravond van de Champions League-wedstrijd in eigen huis tegen Spartak Moskou. Mark van Bommel kan tegen Spartak wel op een basisplaats rekenen. Hoewel Podolski een goed WK speelde met Duitsland was hij voor Bayern - dat hem bij FC Köln weghaalde voor tien mil joen euro - nog geen vaste kracht. Maar zijn status groeit. Vorige week scoorde hij vier keer voor de Mannschaft tegen San Marino. En afgelopen week einde hielp hij Bayern in de be kerwedstrijd tegen St. Pauli als invaller aan een belangrijke goal. Tegen St. Pauli verving Po dolski in de rust de zwaar tegen vallende en apathische Makaay en koud in het veld scoorde hij 1-0 voor zijn ploeg. Bayern won uiteindelijk in de verlenging met 2-1 van de amateurs. Ma- gath: „Lukas scoort niet alleen goals, hij is ook goed aan de bal. Tegen St. Pauli was hij onze ef fectiefste aanvaller." GPD/RTR door Fardau Waqenaar ENSCHEDE - En dat is negen... Roger Federer won zon dagnacht de finale van de US Open van Andy Roddick en heeft inmiddels negen grands- lamtitels achter zijn naam staan. Nog maar zes te gaan en de 25-jarige Zwitser is écht de beste tennisser aller tijden. Hij liet zich na de zege op Andy Roddick weer dolblij op de grond vallen. Roger Federer be wees gelukkig nog lang niet vol gevreten te zijn. Hij was 'very happy' met zijn derde titel op rij in New York. Federer bedankte Andy Roddick voor de leuke fi nale (6-2, 4-6, 7-5, 6-1) en com plimenteerde hem. Allemaal zo als het hoort. Federers vriendin Mirka maakte oprecht trots fo to's van dit bijzondere moment. En terecht, vele tennissers dro men hiervan. Toch leek het er dit seizoen even op dat Federer was veranderd. Dat was na zijn vierde titel op Wimbledon, afgelopen juli. Na de overwinning op Rafael Nadal stak hij slechts een vingertje in de lucht en rende na de laatste bal naar het net, alsof hij van de nummer 153 van de wereld had gewonnen. Het leek zelfs arro gant. Begon hij te wennen aan de grootsheid van zijn tennisbe- staan? Nee, het waren de verlam mende spanningen. Federer was doodsbang dat zijn enige echte concurrent Nadal hem zou ver slaan (en vernederen) op het gras. Weerstand op de baan is goed, vindt Federer, maar liever niet te veel. Hij wil de beste tennis ser worden in de geschiedenis en daar kan hij niet veel hoog standjes van Nadal bij gebrui ken. Federer is altijd ingetogen, bescheiden en voorkomend. Hij heeft geleerd zijn emoties te con troleren en zo min mogelijk ener gie te verspillen aan zaken die er niet toe doen. Hij smijt niet met rackets, vecht geen beslis singen aan en hij richt zich puur op het spel. „Emotie was mijn zwakte, ik kwam vroeger hele maal kapot van de baan. Nu pro beer ik te relaxen op de baan." Van Federer krijgt dan ook geen mens in het openbaar een ver keerd woord te horen. Alleen zijn lichaamstaal vertelt soms dat het minder gaat, zoals na die zege op Wimbledon. De per fectionist was kwaad, op zich zelf. Hij had zichzelf teleurge steld met bij vlagen 'zwak' spel. „Mijn grootste tegenstander ben ik zelf, ik wil altijd beter wor den", zei hij. En dat is alleen maar goed, want zonder zichzelf heeft hij te weinig om tegen te strijden. Veel en veel beter Zondagnacht wist Federer dat hij zou winnen en kon hij vrijuit tennissen. Andy Roddick is een beste vent, maar niet opgewas sen tegen de 25-jarige Zwitser. In de twaalf ontmoetingen tus sen de twee won de Amerikaan slechts één keer en dat was lang geleden. Federer is sindsdien nog veel en veel beter geworden. Na de laatste bal viel de topspe- ler neer. Weer een titel dichter bij het grote record. Federers erelijst tot nu toe is imposant. Gewonnen: vier keer Wimble don, drie keer de US Open en twee keer de Australian Open. Het gravel van Roland Garros ontbreekt nog en dat steekt hem. In Parijs heerst Nadal, de vechtjas van Maliorca. Federer aast op die titel en zal volgend seizoen alles op alles zetten om zijn ontbrekende grandslamtitel binnen te halen. „Met het zelf vertrouwen dat ik nu heb, kan ik van Nadal winnen", zei hij in New York. De Spanjaard kan zijn borst na dit dreigement vast natmaken. „Roger staat op eenzame hoog te", aldus verliezend finalist An dy Roddick. Federer kan om hoog kijken op de eeuwige rang lijst van grote tennissterren. De pas 25-jarige Zwitser laat met negen grand slams nog vijf ten nissers voor zich. Bill Tilden (10), Rod Laver (11), Björn Borg (11), Roy Emerson (12) en Pete Sampras (14) wonnen er meer. „Dat is leuk, maar ik ben nog lang niet klaar", aldus Federer. GPD Roger Federer begroette zijn der de opeenvolgende US Open-ti tel aanzienlijk uitbundiger dan zijn hoofdprijs op Wimbledon van afgelopen zomer. foto Brendan McDermid/RTR Dirk Kuijt en Liverpool op scherp EINDHOVEN - Dirk Kuijt hoopt vanavond zijn debuut te maken in de Champions Lea gue. Hij doet het op bekend ter rein, het Philips Stadion in Eind hoven. „Het is heel speciaal dat je uitgerekend in Nederland voor het eerst in de Champions League speelt," zegt de voorma lige Feyenoorder. Liverpool kwam gisterochtend aan in Eindhoven en trainde gis teravond in het Philips Stadion. Kuijt beaamt dat de 3-0-neder- laag in de Merseyside-derby te gen Everton hard is aangeko men bij de ploeg. „Het was een enorme domper. Een goed resul taat tegen PSV zal de teleurstel ling deels wegspoelen." Liverpool is bezig aan een mati ge competitiestart en leverde al vijf punten in ten opzichte van koploper Manchester United. Kuijt spreekt met het oog op het duel van vanavond zelfs van 'een soort van revanchegevoel'. „We willen laten zien dat we meer in onze mars hebben dan we hebben laten zien." GPD PSV-aanwinst Jan Kromkamp, hier tijdens zijn debuut tegen Willem II, kwam vorige week bondscoach Marco van Basten toevallig tegen in Eindhoven. „Wat hij zei? 'Gefelici teerd met de derde club in één jaar'..." foto Marcel Antonisse/ANP Na een bizar jaar in Spanje en Engeland en een teleurstellend WK moet Jan Kromkamp bij PSV weer de bekende krachtcen trale op de rechterflank worden. „Ik zal hier slagen" Vanavond mag hij aan de bak: tegen zijn oude club Liverpool. door Frank van den Heuvel EINDHOVEN - De achtbaan waarin Jan Kromkamp (26) zich het afgelopen jaar waande, moet in Eindhoven tot stilstand komen. Hij heeft in één seizoen meer meegemaakt 'dan normaal in drie jaar'. Ga maar na: een transfer naar Villarreal in de zo mer, een verhuizing naar Liver pool in de winter, een WK in Duitsland in het voorjaar. Voor alle duidelijkheid: zijn ver blijf als voetballer in het buiten- Tand was kortstondig en werd niet wat hij ervan gehoopt had, maar spijt heeft hij niet. „Het is geen verloren jaar geweest, want ik heb ontzettend veel ge leerd. Qua talen, mentaliteit in de verschillende landen, mensen kennis ook. Ik was vroeger heel open, nu ook nog wel. maar ik weet nu beter bij wie ik open kan zijn." Hij verwijt zichzelf niets. „Het zijn geen verkeerde keuzes ge weest. Iedereen had op dat mo ment hetzelfde besloten. Vorig jaar hadden Valencia en Porto interesse, maar AZ vroeg een te hoge prijs en wilde me eigenlijk niet kwijt. Vervolgens had Vil larreal 6,8 miljoen euro voor me over. Dat is een hoop geld voor een rechtsback. Ik dacht: als ik van onze sportredactie EINDHOVEN - Ronald Koeman twijfelt nog aan de inzetbaar heid van Patrick Kluivert in het Champions League-duel van vanavond tegen Liverpool. De nieuwe spits van PSV is nog niet honderd procent fit. „Het is een mogelijkheid dat we hem weg wil, moet ik nu gaan." Hij speelde bij Villarreal vier van de zes groepswedstrijden in de Champions League, maar de tel ler in de competitie bleef steken op zes. In de winter meldde Li verpool zich en werd Krom kamp geruild voor de Spaanse verdediger Josemi. Aan de Mer- seyside kwam hij in een halfjaar tot dertien Premiership-duels, maar werd hij nooit eerste keus. Dat moet bij PSV anders wor den. Hij heeft nu toch echt ge noeg vari transfers en verhuizin- meenemen", aldus de coach. „Hij is er óf tegen Liverpool bij of zondag in de topper tegen Feyenoord." Ronald Koeman heeft voor de eerste wedstrijd in de Cham pions League negentien spelers geselecteerd. Phillip Cocu ont breekt door een schorsing en Timmy Simons, Ibrahim Afellay en Alex zijn net hersteld van gen. Hij verkiest rust boven hec- tiek. Glimlachend: „Laat mij maar in de luwte naar mijn vorm toewerken. Bij deze club kan dat. Iedereen weet hoe de cultuur van PSV is, je merkt dat aan de manier waarop ze hier met elkaar omgaan. Gewoon, met respect, vriendelijk. Ik denk dat ik goed bij PSV pas." Zoals hij ook past in het Neder landse voetbal. „Mijn kracht ligt in het opkomen aan de zij lijn, maar in Engeland is daar door de speelwijze minder ruim- blessures. „We hebben nog wat kleine probleempjes en omdat ik er ook over Kluivert nog niet helemaal uit ben, neem ik negen tien spelers mee. Daarvan moet er dus nog één afvallen", aldus Koeman. GPD Vermoedelijke opstelling: Gomes; Kromkamp, Alex, Addo en Salci- do; Afellay, Simons en Mendez: Cu- lina, Koné en Farfan. te voor. Offensief wordt er van een verdediger sowieso minder verwacht. Dan speel je dus te gen je natuur in, met de hand rem erop en kom je niet op het niveau dat je eerder wel hebt ge haald. Vergelijk het met een Fer rari. Daarmee moet je ook niet door een drukke stad rijden, pas op de snelweg komen de echte kwaliteiten naar boven. In Ne derland kan ik weer mijn ener gie kwijt." Kromkamp is op zoek naar eer herstel, met name na het WK, waarin hij als enige veldspeler van de Oranje-selectie geen mi nuut speelde. Hij begon de voor bereiding als eerste rechtsback van het Nederlands elftal, maar eindigde onderaan de pikorde. Toevallig kwam hij bondscoach Marco van Basten vorige week nog tegen. „Vorige week maan dag, toen het Nederlands elftal in het PSV-stadion trainde. Ik kom nietsvermoedend de Phi- lips-winkel in het stadion uit wandelen en daar stond hij toe vallig. Wat hij zei? 'Gefelici teerd met de derde club in één jaar'..." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18