IMF kraakt cijfers onder WCT r Kijk op kunst van Zeeuwse en Belgische kunstenaars itichting gaat alleen rerder met serie roor kamermuziek Gezondheidstoets voor ouderen lijkt aan te slaan vinden dat voordelen voor economie te hoog zijn ingeschat 15 Sluissenaar vrijgesproken van rijden onder invloed «nccDe onderzoeken naar de Wes- «helde Container Terminal (VVCT) a eenzijdig, vertekenend en kwalita- fondcr de maat. De voordelen voor economie en werkgelegenheid wor- "n systematisch te hoog en te gunstig „gegeven en de schadelijke effecten D verkeer en milieu te laag beoor- eeld. je kritiek heeft de Zeeuwse Milieufe- ntie op de in opdracht van de provin- uitgevoerde ondei-zoeken naar de ole/van de containerterm mal. De Eek spitst zich met name toe op de latschappelijke Kosten Baten Analy- IMKBA), een rapport waarin alle po- lieve en negatieve effecten tegen el- ar worden afgewogen. Jan voor de containerterminal is 2003 van tafel geveegd door de Raad j State, mede na bezwaren van de Nu er een plan ligt voor een klei- rekade. heeft de ZMF vijf onderzoe- is gevraagd het plan tegen het licht houden. Niet eenvoudig, aldus direc- iirT.vanMierlo. Heel wetenschappelijk Nederland en laanderen leek zich al aan het plan te ?iben gecommitteerd. Toch hebben ede stukken aan vijf vooraanstaande skundigen kunnen voorleggen, die el om commentaar zijn gevraagd #r de provincie of havenschap Zee- cd Seaports.Het zijn A. Mandema- isjNHTV Breda), E. Dijkgraaf (eco- join en adjunct-directeur onderzoeks- ueau Erasmusuniversiteit), T. Bade uluureconoom Kenniscentrum Triple ILReijnders (hoogleraar milieu, Uni citeit van Amsterdam) en H. Baptist coloog. Ecologisch Adviesbureau Bap- en deel van de rapporten (milieueffec- apportage en de strategische milieu- oordeling) voldoen volgens de ZMF •enkele relevante onderdelen na rede- bot goed aan de te stellen eisen. Dat Idt niet voor de Maatschappelijke sten Baten Analyse, aldus de ZMF. ae analyse en in samenhang daar- Ee onderdelen van de andere twee rap- orten zijn van onvoldoende kwaliteit, dl directeur T. van Mierlo van de MF. „Op basis van deze analyse kun- 9 de Staten geen verantwoord be- uit nemen. Als deskundigen vaststel- ndat de MKBA discutabel is, moeten ovinciebestuurders zich afvragen sar ze mee bezig zijn." Hij vindt het De positieve economische effecten van een containerkade worden volgens de ZMF te hoog ingeschat. te zwaar om te spreken van manipula tie. „Maar er is in de MKBA wel duide lijk naar een conclusie toegewerkt." De ZMF heeft de kritiek opgeschreven in het rapport Acht voor twaalf, acht be zwaren tegen de MKBA voor de WCT. De acht kritiekpunten van de ZMF: De economische effecten van de WCT zijn onzeker en waarschijnlijk ne gatief. De aanname voor de afgeleide werkgelegenheid is onrealistisch en te hoog ingeschat (er is gerekend met een multiplier van 2,0. Bij vergelijkbare ini tiatieven wordt gerekend met factor 0,3 tot 1,5. Bij een factor van 1,5 of la ger levert de WCT geen positief econo misch resultaat op). Het economisch resultaat van de WCT is systematisch te positief inge schat. Het resultaat gebaseerd op oude cijfers van het Centraal Plan Bureau. Met ée ifteest recente inzichten van het CPB valt het economisch resultaat van de WCT minder gunstig uit. De mogelijk gecreëerde werkgelegen heid levert Zeeland amper wat op. Mócht er al sprake zijn van enige netto groei van de werkgelegenheid dan sluit deze niet aan bij de Zeeuwse economie. Een deel van de werkgelegenheid lekt weg naar Vlaanderen en omliggende provincies. De overslag van de WCT wordt in de MKBA te laag weergegeven. In werke lijkheid gaan er meer vrachtwagens over de A58, de dammen en de Zeeland- brug rijden. Ook neemt het aantal goe derentreinen richting Bergen op Zoom toe. Files, geluidhinder en luchtvervui ling zullen verder toenemen. De verkeerseffecten van de WCT zijn te laag ingeschat. Voor het verkeer over dammenroute en Zeelandbrug ontbre ken nieuwe berekeningen. Om deze rou tes voor het vrachtvervoer te ontmoedi gen zijn aanvullend onderzoek en maat regelen nodig. De negatieve effecten van de WCT op milieu, natuur en landschap zijn on deugdelijk berekend. Het is metho disch niet juist direct al rekening te houden met 155 hectare natuurcompen satie. Eerst dient een oordeel te worden foto Ronald den Dekker gegeven over de milieueffecten; pas dan komt natuurcompensatie aan de or de. Ook is geen aandacht gegeven aan cumulatieve effecten op de natuur in de Westerschelde. Aanleg en gebruik van de WCT moeten in samenhang met geulverdieping en baggerstorten wor den onderzocht. Alternatieven zijn niet serieus onder zocht. Een economisch interessante en duurzame ontwikkeling is haalbaar, maar de MKBA besteed er geen aan dacht aan. De methodiek is onder de maat. Al ternatieven zijn niet onderzocht. Dooi de gebrekkige methodische opzet kan de MKBA procedureel niet worden be schouwd als uitwerking van het MER. dinsdag 12 september 2006 Werk aan geluidsarm asfalt op A58 RILLAND - Op Rijksweg A58 tussen Rilland en de eerste afrit Kruiningen wordt vanaf komende vrijdag tot zon dag 24 september een dunne, geluidsbeperkende laag as falt aangebracht. Het gaat om een landelijk experiment over een lengte van ruim drie kilometer. De werkzaamhe den vinden vooral 's nachts plaats om de hinder voor het autoverkeer zo veel mogelijk te beperken. Vandaar dat langs het hele wegvak de afgelopen tijd lantaarnpalen zijn geplaatst. Pleidooi voor gratis OV 65-plusser DEN HAAG - De PvdA-Statenfractie heeft Zeeland bij kamerlid Dijksma (PvdA) aanbevolen als proefgebied voor gratis openbaar vervoer voor ouderen. Vorige week nam de Tweede Kamer een motie van Dijksma aan waar in het kabinet wordt gevraagd nog dit jaar te experimen teren met gratis of bijna gratis openbaar vervoer voor ouderen. Statenlid C. Ollebek heeft zijn partijgenoot er in een brief op gewezen dat de PvdA in Zeeland al jaren voor zoiets pleit. Zeeland is ideaal, omdat het grenst aan Vlaanderen, waar 6 5-plussers gratis openbaar vervoer genieten, en dunbevolkt is, zodat openbaar vervoer hier toch nooit kos tendekkend is te krijgen. Vredelust krijgt defibrilator YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust heeft gisteren een zo geheten AED-apparaat cadeau gekregen van de Rabo bank. AED staat voor Automatische Externe Defibrila tor. Met het apparaat kan hartreanimatie worden gege ven. Dat kan levens redden, omdat de ambulance niet al tijd snel ter plekke kan zijn. De Rabobank heeft als voor waarde gesteld dat het apparaat 24 uur per dag beschik baar is. Om daarvoor te zorgen, heeft het zorgcentrum de plaatselijke EHBO-afdeling ingeschakeld. Meer dan de helft van de leden daarvan heeft een cursus gevolgd en kan het apparaat komen bedienen. Werkstraf voor joyriding MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 36-jarige Vlissinger voor joyri ding en het doorrijden na een ongeval veroordeeld tot der tig uur werkstraf en 270 euro boete, waarvan 220 euro voorwaardelijk. In de strafmaat werd meegenomen dat de Vlissinger 7 januari dit jaar zonder rijbewijs in de auto van zijn vriendin over de Rijksweg A58 reed. De verdach te kwam tijdens een inhaalmanoeuvre in botsing met een voorligger: een auto met aanhangwagen. De man beweer de gisteren op zitting dat een klapband de oorzaak was van de aanrijding. Vervolgens was hij was na de botsing doorgereden naar de parkeerplaats bij de Zeelandhallen om naar zijn zeggen de band te verwisselen. De politie was snel ter plaatse. De politierechter meende dat het ver oorzaken van het ongeval niet kon worden bewezen. Dit in tegenstelling tot officier van justitie J. Valente die alle vier de feiten bewezen achtte. „Dit is buitengewoon ge vaarlijk verkeersgedrag. Er heeft een fikse aanrijding plaats gehad." De officier eiste veertig uur werkstraf en 270 euro boete. De Middelburger moet aan het slachtoffer van de aanrijding 200 euro smartengeld betalen. Ook moet hij nog opdraaien voor de schade aan de auto: 2400 euro. kunst nor Rolf Bosboom 1DDELBURG - Stichting Ka- lermuziek Zeeland zet de orga- isalie van haar concertreeks in Sddelburg alleen voort. Stich- ig Strijkkwartetten Ncdcr- ind (SSN), waarmee de afgelo- tn jaren werd samengewerkt, lakt noodgedwongen af. SN werd vijf jaar geleden opge- cht met als doel het organise- n van concerten op het gebied iistrijkkwartetmuziek, op bij- fidere locaties in het land. Om at te bereiken werd samenwer- ing gezocht met lokale en pro- ineiale organisaties. Stichting amermuziek Zeeland had daar doren naar. Zij zag het initia- a van SSN als een mooie kans het dunne aanbod aan ka- ennuziek in de provincie te trruimen en om hoogwaardige isembles naar Zeeland te ha- n. De Burgerzaal van het Stad- fitels in de race foor boekenprijs JDDELBURG - In totaal 32 ti- 'k maken kans op de Zeeuwse joekenprijs 2006. De winnaar rardt op 3 november bekendge- nakt. |e Prijs, een initiatief van het ftuws Tijdschrift en de Zeeuw- f ttlkllAtknnl. li -1 - wordt jaarlijks aan een boek waar- de inhoud en/of de schrijver in band met Zeeland heeft, puy buigt zich dit jaar over f inzendingen van 23 uitgeve- Pi variërend van de thriller 'uylcers dossiers van John Bro- ■bs tol de Capitool Reisgids Mand en van De wonderen vree heilbot van Oek de Jong Brommers, gitaren en span- «e» van Jan J.B. Kuipers, vorig jaar samen met Rob- anSwiers P^ijs won. fjmy, onder leiding van com- ssans van de koningin Wim ladder, nomineert eerst een »nal boeken. Deze selectie Pt zondag 8 oktober onthuld radiopro^mma Zeggen 'Jn]Ven Van Omroep Zee- De prijs wordt vrijdag 3 ember in de Zeeuwse Biblio- 1 kbi Middelburg uitgereikt. huis in Middelburg ging als loca tie dienen. De samenwerking heeft de afge lopen jaren een reeks bijzondere concerten opgeleverd. SSN zorg de, in grote lijnen, voor de mu ziek en financiën, terwijl Kamer muziek Zeeland de logistiek ter plekke regelde. SSN is echter de dupe geworden van rijksbezuinigingen, waar door zij vrijwel al haar activitei ten heeft moeten staken. Gezien de belangstelling voor de Zeeuw se concertreeks - gemiddeld ruim honderd luisteraars - en het magere klassieke aanbod in Middelburg momenteel door de verbouwing van de Concert- en Gehoorzaal, zet Kamermuziek Zeeland de reeks zelf voort. Dat gebeurt vanaf 2007 ook voor eigen rekening. De stich ting heeft voor dit jaar al een subsidie gehad van de provincie en hoopt op voortzetting daar van volgend jaar. Verder doet zij een beroep op fondsen. Dit seizoen staan er vier concer ten op het programma, allemaal op de woensdagavond. De loca tie is wederom de Burgerzaal, het aanvangstijdstip telkens om 20.00 uur. Het seizoen wordt op 27 september geopend door het Daniël Kwartet, met vrijwel on bekend werk van Charles Gou nod, het achtste strijkkwartet van Sjostakovitsj en het Strijk kwartet nr.l (Uit mijn leven) van Bedrich Smetana. Pianiste Klara Würtz en celliste Timora Rosier zijn op 15 november in Middelburg. In het kader van het Robert Schumann-jaar (150e sterfdag) voeren zij alle werken van zowel Schumann als Brahms voor piano en cello uit. Het befaamde Parkanyi Kwartet treedt 17 januari op. Op het programma staan dan strijkkwartetten van Haydn en Bartok. Voor Schuberts Strijkk wintet in C-groot wordt het vier tal uitgebreid met de bekende celliste Quirine Viersen. Het laatste concert is 25 april. Dat wordt gegeven door het Prinse Kwartet in samenwerking met mezzo-sopraan Margriet van Reisen. Hel programma van die avond is veelzijdig met weinig bekend werk van Julius Rönt gen en Ottorino Respighi en, als afsluiter, Strijkkwartet in g-klein opus 27 van Grieg. door Anita Tournois CLINGE - In galerie Esprit is vrijdag het seizoen geopend met een expositie van Zeeuwse en Belgische kunstenaars. De ze jaarlijkse traditie staat ga rant voor een gevarieerd aan bod aan kunstdisciplines en stijlen. Naast de vaste exposan ten tonen drie nieuwkomers wat zij op artistiek gebied in hun mars hebben. Marian Siereveld en Dick van Biemen, allebei afkomstig uit Middelburg, en Jan Verschoore uit Oostburg, exposeren hun werk voor de eerste keer in Es prit. Sierevelds expressieve schilderijen met vrouwenfigu ren in een krachtig en rijk kleu renpalet, vormen regelrechte blikvangers. Door het toepas sen van vele lagen, aanbrengen en weer weghalen ontstaan tal van tinten. Met aandacht voor een unieke blauwgroene tint, verkregen door oxidatie of het aanbrengen van bladgoud. De ze gelaagdheid in kleurintona- tie geldt ook voor het wezen van de afgebeelde vrouwen. Stuk voor stuk doen ze wat mysterieus aan en lijken ze hun geheimen nou niet direct te willen prijsgeven. De serie In water gegrond, olie verfschilderijen op linnen van vrij kunstenaar, reclameteke naar en filosoof Van Biemen zijn fotorealistische impres sies. De composities zijn echter dusdanig dat de scheidslijn tus sen figuratief en abstract ver vaagt. Naast deze contradictie van puur realisme en abstrac tie is het werk zowel ruimtelijk als bijzonder gedetailleerd, met een boeiend spel van licht en schaduw en veel ritmiek. Technisch als artistiek zeer knap geschilderd. Naast de weidsheid en fraaie luchten, een eigenzinnige weergave van het meest karakteristieke van de Zeeuwse stranden, paalhoof den. Als bomen geworteld in zee, vol poëzie, met hun zilte verwering en aangroei van pok ken en algen. Zelf schaart de kunstenaar zijn werk onder het poëtisch realisme, een rea lisme dat de beschouwer alle ruimte laat voor de beeldende Olieverfschilderij uit de serie In water gegrond van Dick van Biemen. foto Wim Kooyman meerduidigheid in zijn werk. Naast olieverf maakt de kun stenaar ook gebruik van acryl. Hij werkt meestal in series rond een bepaald thema. Zeer minutieus De gomsneden, tekeningen en objecten van Verschoore zijn zeer minutieus afgebeeld of op gebouwd. Werk dat tevens ge kenmerkt wordt door een zeke re vorm van repeteren. De gom sneden - kaderschilderijtjes met daarbinnen vier piepklei ne afbeeldingen - hebben de grootte van en zijn uitgesne den uit vlakgum. Geduldwerk jes net als de minuscule afbeel dingen van postzegels of stem pels. Evenals de gestileerd op gebouwde objecten in beuken hout, samengesteld uit vele kleine uitgezaagde onderdelen en beschilderd met acryl in die pe tinten. Met namen als Tipi, Hiawatha of bijvoorbeeld Ra- dis, geïnspireerd door kunst en cultuur van indianenstammen. Dit volk en hun opperhoofden legt hij, met een uitzonderlijk gedetailleerde lijnvoering en naar foto's van E.S. Curtis, vast in krijttekeningen. Onder de vaste exposanten ziet men hier en daar enige vernieu wing of verandering. De uit bundige toepassing van struc tuur is in recent werk van Wim Bakker volkomen afwezig. In zijn recente werken zijn acryl- lagen zeer dun opgebracht. Een werk in rood, wit en zwart toont in het midden een uitge spaarde vorm van een wit kruis en drie soortgelijke witte banen aan de zijkant. Nelly van Nieuwenhuijzen blijft trouw aan haar Zeeuwse land schappen en Zeeuwse luchten. Recent werk toont echter een verrassende doorkijk. Op een diepzwarte ondergrond vor men kaders een venster naar deze landschappen. Zijn kleur rijke zeefdrukken in primaire tinten en in een cobra-achtige stijl, duiden een passie voor vo gels en poezen. Diezelfde stijl keert terug in het driedimensio naal werk van Jac Smolders, in de vorm van uitgezaagde objec ten in MDF. De resterende groep exposanten wordt ge vormd door Henk Vierveijzer, Mieke Selleslagh, Jeanne Op- genhaffen, Ernest Joachim, Rijnhardt Schregardus, Le- buin D'Haese, Jean Kamps, In- grid Bom, Ludo Giels, Jan Leenknegt, Beniti Comelis, Ief- ke Molenstra en Leo de Schep per. Een bonte mix aan schilde rijen, grafiek, beelden in brons, steen en keramiek, raku potten, keramische wandobjec- ten, glasobjecten en assembla ges van afvalmateriaal, is door galeriehoudster Liet Smulders aaneengesmeed tot een aan trekkelijk en boeiend geheel. Doorlopende tentoonstelling, die elke zes toeken xoordt afgewisseld met ander en nieuw werk en de blik op een bepaalde kunstenaar. Binnenkort ook diapresentatie over de exposerende kunstenaars en hun werk. Openingstijden: vr. en za. van 13.30 - 17.30 uur, vr. ook van 19.00 - 21.00 uur door Claudia Sondervan GOES - De proef met gezond heidscontroles voor ouderen in de Oosterschelderegio lijkt veel belovend. Tachtig procent van de duizend mensen tussen de zestig en vijfenzeventig jaar uit vier gemeenten hebben gerea geerd. In totaal deden 468 oude ren mee aan het Preventief Ge zondheidsonderzoek voor Oude- Bij 65 mensen werden klachten gevonden waarmee zij naar hun huisarts zijn gestuurd. Bij drie kwart van de onderzochte men sen werd kans op hart- en vaat ziekten vastgesteld. Bij 75 men sen leek de kans op valongeluk- ken groot. Botontkalking bleek aanneme lijk bij 37 mensen. Eenzelfde aantal toonde aanleg voor stem mingsklachten, zoals een depres sie. Acht wijkverpleegkundigen van thuiszorgorganisatie Allévo voerden de onderzoeken uit. Zij bespraken hun bevindingen di rect na de onderzoeken met de deelnemers en gaven adviezen. Begin volgend jaar worden alle deelnemers nogmaals onder zocht. Dan wordt gekeken wat de deelnemers hebben gedaan met de adviezen die zij kregen. De Borselse wethouder M. Ver- mue zit de stuurgroep van het Preventie Team Ouderen voor. Zij toont zich tevreden met de eerste resultaten. „We hebben nog geen vergelijkingsmateri aal, dit initiatief is nieuw. Pas na analyse weten we of bijvoor beeld het risico op hartziekten gebruikelijk is voor deze leef tijdsgroep." De deelnamebereidheid leek Vermue goed. „De meesten van de mensen die weigerden, gaven als reden op dat zij al onder me dische controle staan. Dat is be grijpelijk. Wat de deelnemers als prettig ervoeren was dat zij direct na het onderzoek de uit komsten kregen, en niet pas na een weekof zo." Bij een eerder onderzoek van de GGD naar de interesse van oude ren voor zo'n gezondheidscon trole zei driekwart toe voor zo'n onderzoek te verschijnen. De GGD benaderde voor de proef duizend mensen uit de gemeen ten Goes, Kapelle, Reimerswaal en Schouwen-Duiveland. De proef kost drie ton en wordt betaald door de vier Oosterschel- degemeenten, Zorgkantoor Zee land, provincie Zeeland en het Centraal Fonds RWZ. Dat is de beheerder van de Reserves Voor malige Vrijwillige Ziekenfonds verzekeringen, die worden inge zet voor zorgvernieuwing. Af hankelijk van de resultaten be sluiten de Zeeuwse gemeenten of zij het preventief gezond heidsonderzoek voor ouderen overal invoeren. ding, vlak voor een café, de hore cagelegenheid te zijn binnenge gaan. „Ik heb meer dan een uur in het café gezeten, voordat de politie kwam. Ik heb in die tijd nog zeven biertjes gedronken", beweerde hij. Officier van justi tie J. Valente liet de berekening voor wat het was, maar vond wel bewezen dat de verdachte met meer dan het toegestane al coholgehalte van 220 micro gram had gereden. Hij eiste 350 euro boete, maar de politierech ter sprak hem vrij. „U moet dit niet als een aanmoediging zien om op deze weg door te gaan", waarschuwde Van Unnik de Sluissenaar. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Sluis is gisteren in Middelburg om technische re den vrijgesproken van rijden on der invloed. De verbalisant had zich op 30 april in Sluis niet gehouden aan het (wettelijk voorgeschreven) protocol door de termijn van twintig minuten voor het afne men van de blaastest niet in acht te nemen. De uitkomst van de blaastest bedroeg 830 micro gram: bijna vier keer zoveel alco hol als is toegestaan. De Sluis senaar vertelde na een aanrij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15