Zandhonger is Haags probleem PZC Verzet tegen bij stoken met biomassa Krab, kreeft en oesters voor topkoks op Hooge Platen Militaire oefening Sloegebied CDA pleit in notitie voor afzwakking natuurregels EU 13 Oudste Zeeuwse wordt 109 jaar frovincie en Tweede Kamer accepteren teloorgang Oosterschelde niet dinsdag 12 september 2006 «MffiUUBG - De oudste in- sier van Zeeland, me- G.Jansen-Anker uit Mid- ELt, viert vandaag haar le verjaardag. Op verzoek „(e jarige gebeurt dat m be ien kring. Ze houdt met van Jfciteit rond haar persoon. HM, bezoek van de burge er wordt geen prijs ge- steld, heeft de familie de ge meente Middelburg laten weten. De gemeente stuurt wel een bloe metje. Mevrouw Jansen-Anker is op 12 september 1897 in Vlissingen geboren. Op haar 108e verjaar dag, vorig jaar, gaf ze in een gesprek met deze krant aan haar leeftijd niet bijzonder te vinden. .,Je leven gaat gewoon door." Ze was getrouwd, kreeg drie kinderen en bracht een deel van haar leven door in 's-Gra- venzande. Haar hart is altijd bij Vlissingen gebleven. Ook nadat ze op 102-jarige leeftijd naar het Middelburgse zorgcentrum Roggeveen verhuisde. Volgens zorgmanager A. van den Hummel maakt de 109-jari- ge bewoonster het goed. „Ze is nog steeds gezond en bij de pin ken." Waarschijnlijk is de Middelburg se de oudste mens van Neder land. In mei ontstond daarover discussie na het overlijden van de 111-jarige A. van Donke laar-Vink uit Bunnik. In Zoeter- meer woont een vrouw die offici eel ouder is. Deze vrouw kwam zonder papieren in de jaren vijf tig vanuit Indonesië naar Neder land en kreeg op basis van een schatting een geboortedatum. Volgens de gemeente Zoeter- meer schat de vrouw haar ge boortedatum zelf 'aanmerkelijk later' dan 1896. De Sociale Verzekeringsbank houdt echter vast aan de statis tieken, liet een woordvoerster gisteren weten. „Wat ons betreft is de oudste Nederlander op 1 juli 1896 geboren." Mevrouw Jansen-Anker zal er niet warm of koud van worden. Zij houdt immers niet van druk te om haar leeftijd. Wel van het leven zelf, zei ze vorig jaar: „Ik leef graag: ik zou mezelf missen als ik er niet meer was." spinst Jan Rozendaal EN' HAAG - Zeeland, iuid-Holland en Noord-Bra- toil moeten hun gezamenlijke ijsje op de Deltawateren op de 3«enda zetten bij de kabinetsfor- Mleur. Dat betoogt PvdA-Ka- merlid Boelhouwer. Volgens is lem is het probleem van de randhonger in de Oosterschelde alleen op te lossen door zo'n inte grale aanpak. He! ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit ichthet gestaag verdwijnen van platen, slikken en schorren in ie Oosterschelde als onvermijde lijk. In de onlangs geformuleer de instandhoudingsdoelen' •het gebied staat dat een af- van 50 hectare per jaar tisch daar meteen te pleiten voor een aanscherping. Niet al leen kost een oplossing handen vol geld, het probleem kan ook niet geïsoleerd worden aange pakt. „Je moet doen wat je kan doen, en zeker niet de Oosterschelde opgeven, maar je moet wel rea listisch zijn", aldus Boelhou wer. „De zandhonger in de Oos terschelde kun je niet als een af zonderlijk probleempje zien. Er is een verband met het probleem van de blauwalg in het Zoommeer en het op een kier zetten van de Haring- vlietsluizen. De dynamiek moet weer terugkomen in de Delta. De drie betrokken provincies hebben daarop een visie ontwik keld. Het is nu zaak die op de Haagse agenda te zetten. Het na- tuurverlies dat je nu eventjes lijdt, kan je dan op langere ter mijn keren. Daar ben je de ko mende 25 jaar nog wel mee be zig." Boelhouwer hoopt daarom dat de provincies hun plan na de verkiezingen meteen bij de kabi netsformateur op tafel leggen. „Grijp nu de kans." Ook CD A-Kamerlid Jager is voorzichtig als het gaat om de in standhoudingsdoelstelling, Op basis daarvan moet met alle be trokkenen straks een beheer- plan voor de Oosterschelde wor den opgesteld. Volgens hem is het zaak dat de afkalving van 50 hectare per jaar daar in ieder ge val niet in komt. Dat de provincies hun visie inbrengen bij de kabinetsfor mateur kan Jager zich goed voorstellen. Ook Suurmond is ei-voor te por ren. „We gaan daar nadrukke lijk naar kijken." Teloorgang Het dagelijks provinciebestuur b hei daar niet mee eens. „We erkennen dat er een groot probleem ligt", zegt gedepu- J. Suurmond (WD), die natuur en water Maar de ambitie mag wel meer zijn dan accep teren dat we 50 hectare per jaar verliezen. Wat ons betreft wordt de teloorgang van de Ooster schelde op nul gezet." Donderdag debatteert de Twee de Kamer over de aanwijzing van beschermde natuurgebie den in het kader van het Europe- project Natura 2000. Daarbij komt ook de instandhoudings- doelstelling voor de Oosterschel de aan bod Boelhouwer vindt het niet realis- Kokkelvissers kunnen uitvaren op Oosterschelde doorWim Roodnat en Harmen van der Werf DEN HAAG - De Raad van Sta te is niet ingegaan op een ver zoek van Faunabeheer om de vergunning voor de kokkelvisse rij in de Oosterschelde te schor sen. Dat betekent dat de zes schepen die onder deze vergun ning vallen vandaag kunnen uit varen en dat tot eind november 2,1 miljoen kokkelvlees mag worden gevangen. Faunabeheer stelde dat de ver gunning niet door het ministerie vanLNV had mogen worden af gegeven omdat niet bij voorbaat vaststaat dat er geen schade aan r.etmilieu ontstaat. Volgens Fau nabeheer kunnen scholeksters en andere vogels die kokkels eten in de problemen komen. Ook zouden de zandplaten dooi de de mechanische visserij kun nen afkalven. De Raad van State stelt echter •ast dat de bezwaren van Fauna beheer op geen enkele manier onderbouwd worden. Daarente gen zijn er wel rapporten waar in staat dat er momenteel naar schatting 7,4 miljoen kilo kok kelvlees aanwezig is en het weg wissen van 2,1 miljoen kilo snel via natuurlijke weg zal worden aangevuld. Ook is een bodemdes- sundige van de Universiteit btrecht tot de conclusie geko men dat erosie van de zandpla ten, eerder een gevolg is van de stromingen in de Oosterschelde dan van de kokkelvisseri j Aan de vergunning is de voor waarde verbonden dat alleen raag worden gevist bij stil- *-aand water, in de periode tus- ':n eb en vloed. Dit om de scha de aan zandplaten te beperken. Faunebaheer had een rapport in gebracht over de nadelige gevol- maar dat is door de Raad van State terzijde geschoven orn aat het gaat over gekweekte kok- s en niet over de wilde kok kels. ^Cretans J. Holstein van de producentenorganisatie kokkel- visserij reageerde verheugd op Qe uitspraak, omdat die ook van belang is voor de toekomst. De op de Oosterschelde actieve "welschepen die afgelopen vrijdag doelbewust tijdens de rechtszitting bij de Raad van ate niet zijn uitgevaren, zijn Sistermiddag laat direct na de ®lspraak weer aan het werk ge- pan. Het was bijna hoogwater, "d tij om te vissen. door Raymond de Frel HOOFDPLAAT - De zeehonden op De Hooge Platen zullen ongetwijfeld blij zijn dat het gezelschap aan het einde van de middag vertrok, zodat de rust zich weer van het natuurgebied in de Westerschelde meester maakte. De lol bij een groep top koks van sterrenensemble Les Patrons Cuisiniers was er gisteren echter niet min der om. De zeehondjes hoefden overigens verder niets te vrezen; de koks waren niet op De Hooge Platen neergestreken om hen op een hoog vuur te zetten. Het uitje was onderdeel van een tweedaagse trip naar Zeeland. Elk jaar doen de leden van Les Patrons Cuisiniers (een exclusieve club, waarvan je alleen lid mag zijn als je op culinair gebied een topniveau haalt) een uitstapje. Dit keer werd dat op poten gezet door de koks Edwin Vinke van De Kromme Watergang in Slijkplaat en Jannis Brevet van Inter Scaldes in Kruiningen. Na een schildercursus met kun stenaar Johnny Beerens uit Breskens toog het gezelschap naar De Hooge Platen om zich daar te verlekkeren aan krab, kreeft en oesters. „Voor de Zeeuwen is dit ge bied bijna als vanzelfsprekend, maar voor veel andere koks is dit een unieke loca tie voor een lunch", vertelde Robert Vinke, de broer van de chefkok van De Krom me Watergang. Hij verrichtte hand- en spandiensten tijdens de trip. Onder de fijnproevers bevonden zich onder anderen prominenten als Cas Spijkers, Cees Helder (Parkheuvel, Rotterdam) en Paul Fagel (Arsenaal, Naarden). foto Ronald den Dekker door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te zette maandag kritische kant tekeningen bij de milieuvergun ning die de bijstook van biomas sa in de steenkolencentrale in het Zeeuwse Borssele regelt. De Zeeuwse Milieufederatie en Mobilisation for the Environ- ment(MFO) vrezen dat de bij- stook met 600,000 ton biomassa per jaar tot een onaanvaardbare toename van de luchtverontrei niging in het Sloegebied leidt. Zij vroegen om vernietiging van de vergunning. Vooral de uit stoot van giftige fluorverbindin gen baart de milieuorganisaties zorgen. Het Sloegebied is wat het fluoride-gehalte betreft al één van de zwaarste belaste re gio's in Nederland. De milieuor ganisaties vinden dat de provin cie Zeeland, die de vergunning aan energiebedrijf EPZ heeft verleend, zich wederom veel te soepel opstelt. Eerder al vernie tigde de Raad van State een mi lieuvergunning voor de biomas- sastook. De woordvoerders van de milieuorganisaties zeiden maandag dat de vergunning nog altijd niet aan strenge Europese Richtlijn IPPC voldoet. De milieuorganisaties zijn tevre den dat de installatie voor het af vangen van stikstof is verbe terd. Verder heeft EPZ het plan laten varen om zwaar verontrei nigd rioolslib en pluimveemest mee te stoken. Toch blijven de MFE en de milieufederatie zich verzetten tegen de hoge fluori de-emissie. Ook vinden ze dat EPZ de zogenoemde GAVO, een verouderde warmtewisselaar, moet vervangen door een moder ne warmtewisselaar. Al eerder is in een overleg met EPZ en de provincie aangege ven dat de warmtewisselaar, die condensvorming moet voorko men, verwijderd moet worden. De GAVO is verouderd, lekt rookgassen en voldoet niet aan de Europese eis van 'best be schikbare techniek'. De provin cie verlangt dat de lekkage van de GAVO wordt teruggebracht naar minder dan 1 procent. Toch is deze lekkage volgens de milieuorganisaties verantwoor delijk voor een verhoging van de uitstoot van zwaveldioxide, stikstofoxide, zoutzuur en fluori de van tien procent. De bezwaar makers vinden dat de GAVO op korte termijn moet worden ver vangen door een andere warmte wisselaar of een condensvrije schoorsteen. De provincie en EPZ denken eer der aan vervanging na 2013. Staatsraad M. Simons-Vinckx zette vraagtekens bij het feit dat de provincie akkoord is gegaan met een 'vernieuwing' van de GAVO in 2005, terwijl Zeeland eerder had bepaald dat de GA VO zou moeten worden vervan gen als er ingrijpende verande ringen aan de GAVO nodig zijn. De provinciewoordvoerder van Zeeland kon niet goed uitleggen waarom EPZ de oude GAVO grotendeels mocht vernieuwen. Mocht de Raad van State de ver gunning vernietigen dan valt de EPZ terug op de oude vergun ning, die slechts een bijstook van 120 kiloton toestaat. Uit spraak volgt over enkele weken. door Emile Calon VLISSINGEN - Mannen en vrouwen van de 101e NBC-ver- dedigingscompagnie oefenen de ze week in het Sloegebied. Deze speciale eenheid is toegerust om bij een nucleaire-, biologische of chemische calamiteit op te treden. De manschappen zijn op geleid om in zo'n geval schadelij ke stoffen op te sporen en om materiaal en mensen te ontsmet ten. Om de vaardigheden te ver groten en te ontdekken wat wel en niet kan traint de eenheid de ze week bij bedrijven als Covra, EPZ, Thermphos en Total. Bij die bedrijven worden opdrach ten uitgevoerd, variërend van het verkennen en opsporen van besmettingen met behulp van een pantserwielvoertuig tot het inrichten van een ontsmettings straat. Daarnaast worden de manschappen rondgeleid over de verschillende bedrijfsterrei nen. foto Lex de Meester Gros scholen slijt kinderpostzegels GOES - Van de 283 Zeeuwse basisscholen doen er dit jaar 179 mee aan de verkoop van kinderpostzegels. Vanaf woensdag 27 september gaan 6022 leerlingen op pad. De opbrengst is bestemd voor projecten in binnen- en buiten-, land. Vorig jaar bracht de actie in Zeeland dik twee ton op, lan delijk 8,3 miljoen euro. Afgelopen voorjaar kreeg cle Klim-., opschool in Middelburg tienduizend euro voor de herin richting van het schoolplein en ontvingen vier basisscho len in Sint-Maartensdijk en Scherpenisse zevenhonderd euro voor een activiteitendag voor leerlingen die vertrek ken naar de brugklas in het voortgezet onderwijs. Dit. jaar is het thema van de kinderpostzegelactie 'Veilig Ver der'. Het opgehaalde geld wordt gebruikt om veilige plek ken te scheppen voor kinderen die nu geen thuis hebben, niet naar school gaan of moeten werken voor het gezinsin komen. Ook zijn er projecten voor kinderen die langdurig in het ziekenhuis moeten verblijven. CDA wil openheid college Zorg MIDDELBURG - Wat doet dat College voor Zorg en Wel zijn eigenlijk? Dat vroeg CDA-Statenlid J. Bergen giste ren in de rondvraag van de provinciale commisisie Socia le en Bestuurlijke Zaken. Het college bestaat uit de der tien Zeeuwse wethouders voor zorg", wonen, sociale zaken en welzijn. Het is anderhalf jaar geleden opgericht om de. invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning in Zeeland tussen de gemeenten af te stemmen. Onder die- wet moeten de gemeenten voor al hun burgers vrijwel alle, zorg die niet te maken heeft met 'beter worden" op zich ne men. Het was het idee van de provincie Zeeland om dat college te beginnen om de gemeenten te helpen, zei gedeputeerde G. van Heukelom. Van Heukelom is adviseur in het colle ge. Het is formeel geen besluitvormend orgaan. Dan zou. er openbaarheid moeten zijn en dat voert het college niet. Onterecht, vond Bergen. De provincie betaalt voor de ge meenten de ondersteuning van het college. Sterker nog, meldde Van Heukelom: het college heeft laatst gevraagd of de provincie dat wil blijven doen. „Als adviseur kan ik het college vragen of het vindt dat verslaggeving over de. beraadslagingen naar het publiek en Provinciale Staten, terecht is", beloofde de gedeputeerde. Zes weken voor winkeldief MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 48-jarige inwoner van Amster dam voor een winkeldiefstal zes weken cel opgelegd. De diefstal in een drogisterij in Sluis ging 6 augustus met het nodige geweld gepaard. Verdachte had geld nodig om in zijn drugsverslaving te; kunnen voorzien. Hij ging met een geprepareerde tas, di,e hij van kennissen in Terneuzen had geleend, op pad naar Sluis. In de drogisterij zag de eigenaar dat de man een aantal potjes crème in de tas stopte. Toen de winkelier vroeg om de inhoud van zijn tas te mogen zien wilde ver dachte vluchten. Hij sloeg en schopte de winkelier om weg te kunnen geraken. De eigenaar lukte het met assis tentie uiteindelijk de man in bedwang te houden, waarna de politie werd gebeld. Officier van Justitie J. Valente eiste drie maanden gevan genisstraf. De man is Kroaat en verblijft illegaal in Neder land. Hij heeft inmiddels een fors strafblad aan vermo gensdelicten opgebouwd. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het CDA wil dat Nederland soepeler omgaat met de Europese natuurregels. De in terpretatie is nu zo strikt, dat menselijke activiteiten in na tuurgebieden vaak onmogelijk worden gemaakt. In de initiatiefnota 'Natuurbe leid; een onnodig groeiend onge noegen' doen de CDA-Kamerle- den Jager en Koopmans aanbe velingen voor verbetering van de Nederlandse natuurwetge- ving. De Vogel- en Habitatrichtlijnen zijn het CDA, maar ook partijen als de WD en de LPF, al jaren een doorn in het oog. Het pro bleem zit niet zozeer in de richtlijnen zelf, aldus Jager en Koopmans, maar in de manier waarop die in Nederland wor den geïnterpreteerd. De door deze richtlijnen beschermde ge bieden zijn 'de Rembrandts en Vermeers van onze natuur', schrijven zij in de gisteren gepre senteerde initiatiefnota, 'maar de Europese Commissie heeft nooit beoogd om menselijke in vloeden uit die gebieden te we ren'. Akkerranden De afgelopen jaren zijn tal van economische projecten stilge legd met een beroep op de Vo gel- en Habitatrichtlijnen. Be kende voorbeelden zijn de Twee de Maasvlakte en in Zeeland de Westerschelde Container Termi nal (WCT). Maar ook de mecha nische kokkelvisserij in de Wad denzee is erdoor verboden. Niet alleen economische en recrea tieve activiteiten worden dooi de Europese natuurregels be lemmerd, maar soms zelfs de natuurbescherming, aldus het CDA. In bloemrijke akker randen die boeren met subsidie aanleggen kunnen zich soms plantensoorten ontwikkelen die beschermd moeten worden en vervolgens een ongestoorde be drijfsvoering in de weg zitten. Doorgeschoten De regels zijn volgens het CDA doorgeschoten. Jager en Koop mans stellen een reeks veran deringen voor. Niet langer zou iedereen die iets in een natuur gebied wil doen verplicht moet worden een 'passende beoor deling' te maken. Dat is een - vaak kostbaar - onderzoek waar mee wordt aangetoond dat de natuur geen schade oploopt. De mosselsector is daar nu bij elke vergunningaanvraag toe ver plicht. Jager en Koopmans hekelen in dit verband de formulering in het kokkelvisserij-arrest waarin staat dat een passende beoort deling nodig is voor alle plan nen of projecten die in een natuurgebied significante ge volgen kunnen hebben. Dat jaagt ondernemers op kosten^; omdat voor alles en nog wat on derzoek moet worden uitge voerd. Ook is de betekenis van het woord 'significant' te vaag. Wat hen betreft wordt dat voor taan opgevat als 'een effect, gro ter dan natuurlijke schommelin gen'. De CDA-Kamerleden pleiten er verder voor geen vogels en planten in afgegrensde gebieden te gaan tellen, maar uit te gaan van een dynamische bena dering, waarbij veranderingen in een natuurgebied niet per de finitie als negatief worden opge vat. Open dag bij De Mikke MIDDELBURG - De vogel- en egelopvang De Mikke in Middel burg houdt zaterdag 16 septem ber een open dag. De opvang is te bezichtigen van 11.00 tot 16,00 uur aan de Koudekerkse- weg 131a. Kampioenschap sjezenrijden GAPINGE - Net als bij het ringrijden, is dit jaar ook bij het sjezenrijden voor het eerst de ti tel Zeeuws kampioen te beha len. De deelnemers strijden zaterdag aan de grote sjezenrijderij in Ga- pinge om de provinciale titel. De wedstrijden beginnen om 9.30 uur. De strijd om het Zeeuws kampioenschap zal om streeks 16.30 uurplaatsvinden, jj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13