Goed jaar voor grote campings PZC Honderd kinderen in de klas is te veel Clubhuis voor jeugd van Paauwenburg Actie voor school Ghana Schuurtje Middelburg in de as iHeen kleine bedrijven hebben last van regenmaand Croma caravan on tour Moeders opgelet Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Frank van Cooten AARDENBURG - De 20-jarige Lianne van den Berg uit Aardenburg heeft haar hart verpand aan het Afrikaanse land Ghana. Ze is een actie begonnen voor de basisschool waar ze les gaf. De school wil uitbreiden maar heeft geen geld. „Honderd kinderen in één lokaal is niet te doen." De Aardenburgse is inmiddels drie keer in Ghana geweest. De eerste keer was vorig jaar, toen ze drie maanden vrijwil ligerswerk deed. Ze gaf les aan de jongr ste kinderen van een basisschool in Ku- masi. Ze is nu net een paar dagen thuis van haar laatste reis. De grote wens van Lianne van den Berg was ooit nog eens veel te reizen. Die mo gelijkheid deed zich vorig jaar voor, toen ze een tussenjaar van school had. „Het ging mij niet alleen om het reizen. Ik wilde tegelijkertijd iets nuttigs doen. Ik zat bij mijn moeder aan de keukenta fel toen we het erover hadden. Zij stel de toen voor het meteen te doen. Vanwe ge mijn tussenjaar was er immers de tijd om te gaan. Ik ben direct van alles gaan regelen." Ze kwam in contact met Activity Inter national, gespecialiseerd in uitwisse- lings- en vrij williger spro j ec ten„Mijn eerste keuze was Thailand, maar dat werd mij vanwege de tsunami afgera den. Het is uiteindelijk Ghana gewor den. Ben gelijk van alles gaan lezen over dit land en heb me goed laten infor meren. In tegenstelling tot andere Afri kaanse landen is Ghana politiek gezien vrij stabiel en redelijk welvarend. Maar ook Ghana kent veel armoede." Met een gezonde dosis idealisme stapte ze op het vliegtuig naar de hoofdstad Accra. „Ik zou de boel wel even gaan veranderen. Zo werkt het natuurlijk niet. De tijd was te kort en het is best frustrerend dat mijn vrijwilligerswerk op dat moment weinig lijkt uit te ma ken. Daarom hoop ik met het hulppro ject een bijdrage te kunnen leveren." Zingen Na een korte voorbereidingstijd in Ac cra kwam ze terecht bij haar gastgezin in Kumasi, de tweede stad van het land. Daar gaf ze bijna drie maanden les aan de jongste kinderen op een basisschool. „Een klas telt honderdzeventig kinde ren. Omdat lang niet alle kinderen naar school kwamen, gaf ik les aan toch wel honderd kinderen. Nou, van lesgeven komt dan niet veel. Wat het beste lukte, was zingen en bewegen." De schoolleiding besefte ook dat het les geven aan zo veel kinderen tegelijk niet goed werkt. Daarom is jaren geleden met een bouwproject gestart. Er moeten zes leslokalen bijkomen. De fundering is weliswaar gelegd, maai- het project ligt al jaren stil omdat het geld op is. Lianne van den Berg vouwt de bouwte kening open waarop staat hoe de nieuw bouw er uit moet zien. „Er is dertigdui zend euro nodig. Veel geld, maar echt heel hard nodig om de kinderen fatsoen lijk naar school te laten gaan." Ze heeft inmiddels veel brieven geschre ven naar bedrijven, gemeenten en instel lingen in Zeeuws-Vlaanderen met het verzoek het project financieel te steu nen. Veel respons heeft ze nog niet ge had, maar ze hoopt dat daarin verande ring komt. „Het project is verdeeld in verschillen de stappen. Het volledige bedrag hoeft daarom nog niet binnen te zijn, om ver der te gaan met de bouw. Het bouwpro ces is ook te volgen om te laten zien dat het geld goed wordt besteed." Nadere informatie over de ervaringen van Lianne in Ghana zijn te vinden op de website www.lianneinghana.waar- benjij.nu. Lianne van den Berg probeert geld in te zamelen zodat de school in Kumasil, waarvoor de bouwtekening al klaar is, echt gebouwd kan worden. foto Wim Kooyman Dierenasiels houden open dag VLISSINGEN - De dierenasiels van Middelburg en Vlissingen houden zaterdag 7 oktober open dag, Bezoekers kunnen alle dieren be kijken en meedoen aan een foto wedstrijd van hun mooiste huis dier, InMiddelburg, aan de Oostperk- weg, staan stands van De Mik- ke, kinderboerderij De Klepper hoeve, de Vlindervereniging en vereniging De Vrije Papegaai. In het asiel van Vlissingen aan de Lange Leenweg is een rom melmarkt. De opbrengst gaat naar de asiel- dieren. De asiels zijn open van U 00 tot 15.00 uur. MIDDELBURG - Een schuur aan de Veerseweg in Middel burg is gisteren rond het mid daguur helemaal uitgebrand. Hoe dat kon gebeuren, is nog niet bekend. Van de houten schuur van tien bij vijftien me ter was niets over, net zomin als van de inhoud: een kleine graaf machine, een traktor, een mest kar en stro. In de schuren waren geen mensen of dieren aanwe zig. De brand was in een kwar tiertje geblust, maar met nablus sen was de brandweer nog wel een uurtje bezig. foto Rolf de Feijter agenda STREEKACTIVITEITEN KOUDEKERKE - Couburg, 11.00 17.00 uur; infobus Nationaal Fonds Ouderenhulp; MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, 9.00-11.00 uur: Lotgenotengroep Huise lijk geweld. Wijkcentrum Palet: 13.30-16.30: Senio renclub, met oa biljarten, kaarten, koers- bal en sjoelen; OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; Gebouw De Ark, 19.30 uur: Bijeenkomst Aglow met spreekster Lies Land; Wijkcentrum De Zwaan, 19,30 uur: Bin goavond; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur. Schaakso- cièteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- sen. dinsdag 12 september 2006 Zomerweken Hij verwacht echter niet dat die gasten de terugval goed kunnen maken die veroorzaakt is dooi de vele regenval in augustus. „Dezomerweken zijn echt bepa lend voor het eindresultaat." Hij wijst daarbij naar de prijzen die in het hoogseizoen 2,5 maal 1 zo hoog liggen dan de tarieven die hij nu vraagt. „De gederfde inkomsten van de zomer maken we nu niet meer goed." Bijna alle campinghouders ge ven aan dat het voorjaar niet Drankrijder krijgt boete MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. vaii Unnik heeft gisteren een 36-jarige drankrijder uit Temeu- zen bij verstek veroordeeld tot 460 euro boete. De Terneu4 zenaar werd 24 juli in Vlissingen in zijn bedrijfsauto aam gehouden. Uit de blaastest volgde een score van 470 mi crogram: ruim twee keer zoveel alcohol als is toegestaan. Anjers voor oorlogsslachtoffers BRESKENS -,,Nu, vijf jaar na die noodlottige elfde sep? tember 2001, herdenkt heel de westerse en vrije wereld dei ze dag. De nabestaanden van nu hebben veel professionei le hulp. Ik heb ongelooflijk veel respect voor de menseij van toen, die bleven leven in een moeilijke tijd en Brei» kens weer hebben opgebouwd. Zonder hulp." Die woor den sprak burgemeester J. Saia van de gemeente Sluis gis teravond in Breskens, bij de herdenking van de burger slachtoffers van het bombardement van 11 september 1944. Ruim tweehonderd belangstellenden hadden ziel} op het Oranjeplein verzameld om onder klokgelui samerf naar het oorlogsmonument aan de Steenoven in Breskens te lopen. Sinds 1994 worden hier de vele slachtoffers her dacht. In de wijk nabij het monument vielen toen de mees te doden. Aan de herdenking werd medewerking verleend door de muziekvereniging Breskens-Groede. Na het zin gen van het Wilhelmus en de kranslegging door het be stuur van de Stichting Oorlogsmonument en de gemeente Sluis, konden de aanwezigen een bloemenhulde brengen. Er waren witte anjers uitgedeeld. «WendjvandenHurk njSSINGEN - Dure zaaltjes M hoeft niet meer. De jeugd „n Paauwenburg kan voortaan fhille" in zijn eigen clubhuis. was de Jongeren Activi- Soos (JAS) op zoek naar „eigen honk. Het wilde niet (latten Gesprekken met de ge nerate. de wijkraad van Paau- Baburgen Palladium liepen op mets uit. „Zelfs subsidie krijgen lukte niet", vertelt coördinator E. Kiljan. „Alleen het Oranje fonds en de Stichting Moerman gaven ons geld. Plus wat we kre gen van de Stichting Droom, als die geld overhield. Maar daar moesten we weer zoveel van ge bruiken, als we een zaaltje wil de huren. Dat is nu voorbij." Want JAS heeft een deal geslo ten met Palladium: omdat buurt huis De Paraplu toch niet alle dagen bezet is, mogen de jonge ren van JAS het tenminste ne gen dagdelen in de week gebrui ken. Gratis nog wel. „Zolang we maar niet in eikaars vaarwater komen. Dus wij beginnen niet aan workhops, die zij ook al ge ven. We hebben drie zalen, die de jongeren allemaal zelf inrich ten. Zij gaan er darten, schaken, thaiboksen en film kijken. Spe ciaal voor meisjes is er een work shop make-up en de woensdag middag is voor kinderen. Op za terdagochtend kunnen die te recht bij de kinderoppas." Ook al staat JAS nog maar in de startblokken, in de soos komen al zo'n dertig tot vijftig jonge ren. Jongeren die anders zouden rondhangen op straat, weet Kil jan. „Verder is hier gewoon niet veel te doen. Nu komen ze hier. Ze hebben zelf het project Adop teer een oudere bedacht. Daarin gaan ze zelf op zoek naar oude ren, die hulp kunnen gebruiken. Boodschappen doen, klusjes in huis of samen met de rolstoel naar de boulevard." JAS laat za terdag al op een open dag zien wat ze de buurt te bieden heeft. Op die dag zijn van 14.00 tot 17.00 uur allerlei activiteiten bij De Paraplu aan de Alexander Gogelweg 59 in Vlissingen. jnnr Emile Calon MIDDELBURG - De grote cam pings langs de kust verwachten dit boekjaar gematigd positief af te sluiten. De kleinere bedrij ven, meer het binnenland in, zul len door het tegenvallende weer in augustus veel moeite moeten doen om dit jaar positief af te sluiten, zo blijkt uit een rond gang langs tal van campings. I De winst die we tot en met 1 au gustus hadden geboekt, was per 1 september bijna compleet ver dwenen, vat Troost van de campings Julianahoeve (Renes- se) en Zwinhoeve (Retranche- ment) zijn bedrijfsresultaat sa men. G. Coppoolse (Ons Buiten, Oostkapelle) vindt het te vroeg nu al een economische analyse te geven. Wel ziet hij met grote tevredenheid! dat heel wat senio ren, alsmede mensen die niet ge bonden zijn aan het hoogsei zoen, de afgelopen dagen naai de Zeeuwse kust zijn gekomen om te profiteren van het mooie naseizoen. denderend was omdat het lang koud bleef. De maanden juni en juli, die waren ronduit goed. „Fantastisch zelfs", aldus K. Wouters (Weltevreden, Zou te! ande). P. Provoost (Zuider duin, Westkapelle) moest toen heel wat last-minute-boekers en mensen die op de bonnefooi langs kwamen, doorverwijzen naar bedrijven ver het binnen land in. De eerste week van augustus vormde het omslagpunt. Het uitermate zonnige weer van de voorgaande weken maakte plaats voor veel bewolking en buien. De toestroom van last-mi- nute-boekers stagneerde bijna van de een op de andere dag. Ondanks de omslag in het weer bleven zowat alle gasten, blikt M. Jungk (De Witte Raaf, Arne- muiden) terug. Maar afgezien van de boekers kwamen er geen nieuwe bij, weet recronvoorzit- ter K. Coppoolse. Troost zag wel gasten eerder vertrekken. Dat was met name van de Zwinhoeve. Volgens hem heeft hij daar de meeste regen van heel Nederland gekregen. „Schoondijke had volgens het KNMI het record. Dat komt al leen maar omdat in Retranche- ment geen officieel meetpunt staat." Hij heeft zelfs gasten geld teruggegeven om het regen leed wat te verzachten. Veel ondernemers tekenen aan dat augustus nu ook niet ge kenmerkt kan worden als een absolute regenmaand. De regen die viel, viel toch vooral in buien. Zo zagen verschillende ondernemers soms mensen 's morgens het besluit nemen te vertrekken zodra de tent droog was. „Was die droog, dan ble ven ze toch omdat het weer strandweer was", aldus G. Cop poolse. P. Hamelink (Roompot-parken) stelt dat klandizie voor de va kantiehuisjes op de verschil lende parken in het Zeeuwse 'ge woon goed was'. De verschil lende campings van zijn bedrijf zaten volgens hem maar drie weken echt vol. „Dat is te kort." Net als de andere ondernemers hoopt hij dat het naseizoen goed verloopt. De recreatie-onderne mers verwachten niet dat de nat te maand augustus ei-voor zorgt dat hun gasten niet terugkeren. „Met kwaliteit en redelijke prij zen kunnen we de concurrentie aan", aldus recronvoorzitter Coppoolse. Sassenaar krijgt nog een kans MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner uit Sas van Gent was lang niet in aanraking geweest met, het strafrecht-'.' maar gisteren was er een weerzien met de politierechter. De man moest zich verantwoorden voor het bedreigd^ van zijn vriendin en het vernielen van een ruit bij de bu* ren. Officier van justitie J. Valente eiste voorwaardelijk boete van 1500 euro. Politierechter G. van Unnik nam dë eis over. De Sassenaar, die een fors strafblad heeft, had op 20 januari in Sas van Gent in een dronken bui zijg vriendin en dochter buitengesloten. Hij had op dreigende toon gezegd dat hij een vuurwapen had. De man verniel» de ook een ruit. Positief was dat hij zich had aangemelg bij verslavingszorg Emergis en vast werk heeft gevonden* Gewond door kraanwagen COLIJNSPLAAT - Op de Noordlangeweg in ColijnsplaaJ is gistermiddag rond half één een 48-jarige man gewone) geraakt toen hij werd geraakt door een kraanwagen. Dé kraanwagenbestuurder, een 49-jarige man uit de gemeen^ te Veere, reed in de richting van Kats. Langs de weg stond de 48-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland zijn landbouwsproei-installatie bij te vullen. Door onbei kende oorzaak draaide de kraan en kwam die tegen het hoofd van de 48-jarige. De man viel op de grond en liep daarbij een gat in zijn hoofd op en werd afgevoerd. Advertentie Veel mensen prikken met hun vork in het vlees! Daardoor wordt het minder mals en sappig. De Croma Caravan trekt het land in om te laten zien hoe hetzelfde vlees lekkerder wordt. Voor meer informatie Croma.nl Kinderen willen graag verwend worden, dat kan met de nieuwe Cheetos! Cheetos worden bereid met 100% speciale zonnebloemolie, bevallen 50% minder vet dan aardap pelchips en bevatten bovendien geen kunstmatige geur-, kleur- en smaakstoffen. Er zijn U smaken met te gekke vormpjes: Cheetos Chipito. Spinners. BigFoots en Spikies! Cheetos: kids' first choice!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11