ontkennen foute diagnose Zorghoeken bieden steun hes Klinkhamer wacht op uitspraak Medisch Tuchtcollege Lering trekken uit zaak Meppel Thuistest moet schade aan nieren opsporen Keizersnede verhoogt kans op babysterfte maandag 11 september 2006 Opvang na trauma weinig zinvol AMSTERDAM - De populaire traumaopvang in de vorm van een gesprek met een psycholoog of psychiater kort na het trauma, heeft weinig zin. Dit zogeheten 'debriefen' draagt in ieder geval niet bij aan het verminderen van de kans op een zogeheten posttraumatische stressstoornis, de soms optredende langdurige lichamelijke en geeste lijke klachten na een trauma. Dit concludeert M. Sijbran- dij van het AMC in Amsterdam in het vakblad British Journal of Psychiatry op grond van een vergelijkend on derzoek onder 236 personen. GPD Ms tast de hersenen aan AMSTERDAM - Bij mensen met multiple sclerose (ms), een voortschrijdende ziekte waarbij zenuwuitlopers hun beschermende laag verliezen, zijn er ook in de ogenschijn lijke gezonde delen van de hersenen al afwijkingen aanwe zig. De ziekte is daarom uitgebreider dan altijd gedacht, schrijft H. Vrenken van het VU Medisch Centrum in Am sterdam in het vakblad Radiology op grond van onder zoek bij 91 personen. De veranderingen in de 'gezonde de len' van de hersenen kwamen aan het licht door de herse nen op een speciale manier te scannnen. De nu gevonden afwijkingen maken ook verschil tussen de diverse vormen van ms, aldus Vrenken. GPD Kinderkanker neemt toe MAINZ - Kanker op kinderleeftijd komt in Europa vaker voor dan 25 jaar geleden. Kwam kinderkanker in 1978 voor bij gemiddeld 120 kinderen per miljoen, in 1997 was dit 140 per miljoen kinderen, een gemiddelde stijging met 1,1 procent per jaar. Dit constateert P.Kaatsch van de Universiteit van Mainz in het vakblad European Journal of Cancer op basis van de registratie van het voorkomen van kanker in diverse regio's in Europa. Waarschijnlijk spelen een toegenomen blootstelling aan kankerverwek kende stoffen en veranderde leefomstandigheden hierbij een rol, stelt Kaatsch. GPD Lang werken verhoogt bloeddruk IRVINE - Mensen die veertig uur per week werken heb ben 14 procent meer kans op hoge bloeddruk, dan mensen die minder werken. Met name bij veertig uur geestdo dend, lichamelijk werk is het risico op hoge bloeddruk verhoogd. Dit stelt H. Yang van de Universiteit van Cali fornia in Irvine in het vakblad Hypertension op grond van onderzoek onder ruim 24.000 werknemers in Califor- nië. GPD Overgewicht belast IQ GAINESVILLE - Een teveel aan lichaamsgewicht veroor zaakt niet alleen op termijn lichamelijke problemen, maar werkt mogelijk ook negatief door op. het intelligen tieniveau. Kinderen die op vierjarige leeftijd extreem dik zijn, blijken in ieder geval op twaalfjarige leeftijd lager te scoren op IQ-testen dan kinderen die als kleuter een nor maal lichaamsgewicht hadden. Ook vertonen hun hersenen op een MRI-scan afwijkin gen. Dit constateert J. Miller van de Universiteit van Flo rida in het vakblad Journal of Pediatrics op grond van een vergelijkend onderzoek onder 42 kinderen. GPD i. rancuneus is Kees Klinkhamer Lt het Belgische Essen niet. Maar l, hij blind werd aan een oog en tien Jmoet missen, valt die huisarts uit Iendaal wel te verwijten, vindt hij. gorf[orencejrnandt en zijn vrouw Lia hopen dan dat de. zitting bij het Regio aal Medisch Tuchtcollege deze week 'enige vorm van terechtwijzing van- liet medische circuit' leidt. „Als die zijn vakliteratuur had bijgehou- en en meteen antibiotica had gege- was ons een hoop ellende be gebleven. Dat is een bittere ii" fat er gebeurde: Kees loopt in novem- lr2002 tijdens een stoeipartij met een jn zijn honden beten in beide armen Ais de wond in de linkeronderarm a'een paar dagen rood en dik wordt, Viseert de assistente van de huisarts jefonisch de wond nat te houden, t klachten va-ergeren en Kees - toen og projectleider bij een installatiebe- iijf-meldt zich de volgende dag ziek [et veertig graden koorts. Vervolgens hij met Lia naar de huisarts, maar ielegtgeen verband tussen de honden en de ziekteverschijnselen. „Hij wel in het computersysteem", ver- Lia, „maar we hadden een paar geleden nog een tetanusspuit ge- zei hij. Dus gingen we naar huis penicillinezalf en de boodschap at Kees maximaal acht paracetamol etmaal mocht nemen. Het zou om gaan." irensoverschrijdend laar de volgende nacht wordt Kees pgveel zieker, zijn temperatuur daalt it 35,8 graden en hij krijgt bruine vlek- enin zijn gezicht. Lia belt 's morgens [el vroeg de huisartsenpost Roosen- aal, „Maar er kwam geen dokter, om- at zo'n post niet grensoverschrijdend Irkt Wisten we niet, maar goed. We lóesten volgens de assistente wachten |de eigen huisarts." Die kwam die meteen en schrok enorm van toestand (de wonden waren hele- zwart geworden) van Kees, zegt schakelde direct een ambulance in hem naar het ziekenhuis te bren- Op de intensive-care afdeling ze Kees kunstmatig in slaap, hem te stabiliseren. Want Kees Rancuneus is Kees Klinkhamer (59) uit het Belgische Essen niet. Maar hij maakt doen werd hij blind aan één oog en mist hij nu tien tenen. blijkt een bacterie (Capnocythophaga canimorsus) in zijn lijf te hebben die zijn bloed op agressieve wijze vergif tigt. Een bacterie, zo heeft Kees later uitge zocht, die bij een op de zes honden en katten in het speeksel zit. „Ik weet er zelf niks meer van, maar ik was ontzet tend ziek. Zo erg, dat ik eraan had kun nen overlijden, zei de internist." Als Kees na drie weken wakker wordt, is hij blind aan zijn rechteroog. En als hij na een maand wat aangesterkt is, moeten zijn tenen geamputeerd worden omdat ze als gevolg van de bloedvergif tiging zijn afgestorven. zijn huisarts wel verwijten. Door zijn toe foto Thom van Amsterdam/GPD „Tja, en dan begint een langdurig pro ces van revalideren", zegt Kees. „Ik kreeg orthopedische schoenen en moest s opnieuw leren lopen. Als ik vijfhon- derd meter loop, houdt het wel op. Ver- i der kan niet. En dat is heel moeilijk te accepteren, vooral omdat mijn vrouw en ik enorm houden van wandelen." Kees wordt voor vijftig procent afge keurd en werkt nu als calculator en werkvoorbereider. Werk waarbij hij niet hoeft te lopen en regelmatig een beeldschermpauze kan nemen. Zijn hobby - knutselen aan modelspoorba nen - wordt ernstig belemmerd door zijn beperkte zicht. „Ik zie geen diepte en dan gaat er regelmatig wat mis. Daar word ik nog steeds wel eens boos om." Lia worstelt tot op de dag van vandaag met haar emoties. „Ik heb destijds een andere man thuisgekregen. In het be gin was hij erg opstandig, mijn zorg zaamheid viel nogal eens verkeerd. Hij moest ook echt afkicken van al die mor fine die hij gekregen had. Weet u, we hadden ons erg verheugd om allerlei leuke dingen samen te gaan doen, nu de kinderen de deur uit zijn. In plaats daarvan moet ik juist allerlei dingen al leen doen." De betrokken huisarts laat in een reac tie weten 'de diagnose inderdaad ge mist' te hebben. „Als gevolg van een combinatie van factoren. Onder meer een onderrapportage van meneer. Hij heeft niet alles laten zien. Maar strikt genomen, heeft hij gelijk als hij zegt dat ik in vakliteratuur iets gelezen zou kunnen hebben over de bacterie." Hij betreurt ten zeerste wat Klinkha mer is overkomen, maar vindt het tege lijkertijd 'onaangenaam te merken' dat 'een patiënt zich op deze manier' - door publiciteit te zoeken - tegen hem keert. Aansprakelijkheid Hetzelfde geldt voor de arts die de huis artsenpost destijds bemande. Maar an ders dan zijn collega erkent hij geen aansprakelijkheid en vindt hij niet dat er hem iets te verwijten valt. „Ik kón geen actie ondernemen, omdat ik vanuit de huisartsenpost Roosendaal niet naar Essen toe mag gaan. Dat zijn regels. Ik kón dus ook geen opname re gelen, omdat je daarvoor eerst een pa tiënt moet zien. Maar wellicht had ik dat toentertijd zelf tegen mevrouw Klinkhamer moeten zeggen en dat niet moeten overlaten aan de assistente." Advocaat Jan Sneep uit Bergen op Zoom, die Klinkhamer bijstaat, vindt het 'niet respectvol' dat de dokter van de huisartsenpost zijn verantwoorde lijkheid ontkent. Sneep denkt dat bei de artsen de kans lopen op een beris ping van het Regionale Medische Tucht college. „Gezien de ingrijpende gevol gen van hun handelen." GPD [door Hans Simons Regelmatig verschijnen er berichten in de krant ■ovei'problemen in ziekenhui zen. Wat vroeger met de man tel der liefde werd bedekt, Jkomt tegenwoordig in alle openheid naar buiten. !Zo verscheen deze zomer een rapport van de inspectie voor -de gezondheidszorg, over de organisatie en kwaliteit van 'hetDiaconessenhuis in Mep- jpel. Ik haal dat rapport hier niet •aan om de collega's in Mep pel te bekritiseren en hen in te wrijven hoe zorgelijk het (daarin Meppel is gesteld. Nee, ik haal het aan om dui delijk te maken dat je als zie kenhuisbestuurder en me- idiseh specialist iedere dag moet investeren in goede •zorg. iöe moraal van het inspectie rapport is dat wie daar van daag niet voldoende in inves- iteert, de verliezer van mor- igenis. Het rapport is buitengewoon leerzaam voor elk zieken- Ihuis. Ik volg het inspectierapport. Allereerst een zeer matige communicatie tussen het zie kenhuisbestuur en de medi sche staf. [Gebrek aan openheid in de 'onderlinge discussie, waar- jdoor bepaalde lastige proble men vooruit werden gescho ven, Zachte heelmeesters die Ie veel wonden hebben ge maakt! lEneris de wetenschap dat ■J-® ziekenhuis het moet heb ben van een open dialoog en i conversatie tussen bestuur ders en dokters, 'Daar ging het in Meppel mis. jHet ging ook en vooral mis .«omdat de dokters onderling det echt samen spraken over de kwaliteit van zorg. Er was geen voldoende besef v® gezamenlijke verantwoor delijkheid v°or die kwaliteit. Meldingen van incidenten vonden sporadisch plaats; er was nauwelijks een complica- heregistratie. He les die daaruit geleerd san worden is dat voor opti me kwaliteit dokters bereid toeten zijn meer openlijke verantwoording af te leggen, allereerst in de beslotenheid van de medische staf. Inter collegiale toetsing; openharti ge bespreking van de visita tierapporten, rapporten over het functioneren van een maatschap; openbare verant woording afleggen over je prestaties als ziekenhuis. Het zijn evenzoveel voorbeel den van een volwassen profes sionele organisatie. Een derde signalement uit het Meppelse rapport betreft het te lankmoedige optreden van de Raad van Bestuur. Vaak te afwachtend en einde loos op zoek naar weer een nieuw compromis. Met dat laatste is niets mis, maar als de verhoudingen echt verstoord zijn is het ook verstandig in te grijpen als Raad van Bestuur. Die rol van de Raden van Be stuur is vaak het lastigst, de verhouding met vrijgevestig de professionals ingewik keld. En toch is er aan het ein de van de dag de wetenschap dat als niet tijdig wordt inge grepen de zaak van kwaad tot erger kan komen met scha de voor het hele ziekenhuis als gevolg. U ziet, het Meppelse rapport is leerzaam voor elke zieken huisbestuurder en elke dok ter. De lessen uit Meppel moeten we ter harte nemen. Het gaat goed in Zeeland, maar blij vend investeren in een open dialoog, kwaliteitsbeleid echt op orde houden en durven in grijpen als het echt nodig is, zijn even zovele lessen die ook voor onze ziekenhuizen van belang zijn. Laten alle Zeeuwse bestuur ders en dokters ervoor zorgen dat er geen 'Zeeuws Meppel'- rapport van de inspectie komt. We weten hoe het moet! Drs. H.J. Simons is voorzitter van de Raad van Bestuur van de Oosterscheldeziekenhui- zen De diagnose ms wekt bij veel mensen vragen op als 'Het is niet te genezen, ms, maar kan de ziekte misschien worden geremd? Of zit ik over een paar jaar in een rolstoel?' In de Zorghoeken staan op veel vragen antwoorden. foto Do Visser/GPD door John van Oppen Goed nieuws voor mensen die moeten leven met de ge volgen van een herseninfarct, voor mensen met ms (multiple sclerose) en patiënten met pds (prikkelbarcdarmsyndroom). Eindelijk zijn er boeken die dui delijk antwoord geven op al hun vragen. 'Dat er wat mis was, was duide lijk. Maar ms?! Nog steeds kan ik het niet bevatten. Ik heb dui zend vragen. Het is niet te gene zen, ms, maar kan de ziekte mis schien worden geremd? Of zit ik over een paar jaar in een rol stoel? Als je zo'n slecht bericht krijgt heb je veel nodig; steun, hulp. Maar vooral informatie, duidelijke antwoorden op je wa gen'. Dat zegt een ms-patiënte in het Zorghoek Multiple Sclerose, dat duidelijk maakt dat je leven on herroepelijk op z'n kop komt te staan door deze diagnose. Harde plekken in het centrale zenuwstelsel (multiple betekent meervoudig, sclero staat voor hard), dat is ms. Hierdoor ont staan klachten zoals verlammin gen en storingen in het gevoel. De ziekte verloopt per persoon anders, meestal wisselen perio des van verergering en verbete ring elkaar af. Bezigheden die vanzelfsprekend waren - spor ten, werken, uitgaan, vakantie - zijn dat opeens niet meer. Het Zorghoek is gemaakt om antwoord te geven op de vragen waar een ms-patiënt - en diens omgeving - tegenaan loopt. De informatie is honderd procent betrouwbaar en up to date. Daar staan vooraanstaande spe cialisten en (ervaringsdeskundi gen garant voor, alsmede organi saties als de MS Vereniging Ne derland, de Nederlandse Vereni ging voor Neurologie en het We tenschappelijk Instituut Neder landse Apothekers. Het boek is een uitgave van de Stichting September, die zich tot doel stelt toegankelijke, actu ele, complete en betrouwbare in formatie te geven over zoveel mogelijk aandoeningen en ziek ten. Het Zorghoek PDS (prikkelbare- darmsyndroom) is geschreven met dezelfde bedoeling. De na druk ligt hier op de juiste aan pak van de klachten. Wat heb je aan hypotherapie? Zijn er medicijnen die helpen? Wat zijn de bijwerkingen? Wel ke voedingsmaatregelen kun je nemen, welke leefregels neem je in acht? Lang is pds onderschat als een 'vage' aandoening die toch voor al 'tussen de oren' zou zitten. Die opvatting is achterhaald door recent onderzoek en het boek maakt klip en klaar dat pds een reële aandoening is die veel mensen hindert in hun dage lijks functioneren. Uitproberen Een patiënte: „Je moet weten wat je wel en niet moet doen. Dat is een kwestie van uitprobe ren, van vakkennis verzamelen. Welke voeding vezels bevat, wat voor soort vezels dat zijn, waar om beweging helpt, wanneer je beter niet intensief kunt bewe gen, hoe je je kunt ontspannen en ga maar door. Greep krijgen op je klachten en dus greep krij gen op je leven, dat is waar het om gaat." Met het zorghoek binnen hand bereik, wordt dat haalbaar voor al haar lotgenoten. Het prettige van de zorghoeken van de Stichting September is, dat er zoveel beknopte erva- ringsquotes van patiënten in staan. Dat houdt de informatie lees- en herkenbaar. Deze werkwijze vind je terug in het Zorghoek Beroerte (CVA). Dit boek zou onder ogen moeten komen van iedereen die ook maar iets wenst te begrijpen van de vaak onzichtbare, maar altijd blijvende en ingrijpende gevolgen van een herseninfarct (eva) of hersenbloeding. Zorghoeken van de Stichting September zijn voor 17 euro te koop in de meeste Nederlandse apotheken. Is een titel niet op voorraad, dan is die te bestellen en al de volgende dag af te ha len. Naast de drie hier bespro ken uitgaven zijn er ook boeken over een veertigtal andere aan doeningen. Kijk voor een volle dig overzicht op www.boeken- overziekten.nl GPD door Saskia Gaster DEN HAAG - Een op de twee honderd volwassen Nederlan ders heeft beginnende nierscha- de, zonder dat hij of zij dat zelf weet. Met tijdige opsporing en behandeling kan ernstige scha de, dialyse of zelfs niertrans plantatie voorkomen worden. Daarom lanceerde de Nierstich ting een campagne waarmee mensen gratis zelf thuis hun nierfunctie kunnen testen. Via de website van de Nierstich ting kunnen mensen de gratis Niercheck aanvragen. Die be staat uit een pakketje met drie gele strips die in de urine ge doopt moeten worden en die groen uitslaan als iemand te veel van het eiwit albumine in zijn urine heeft. Is het resultaat twee van de drie keer positief (groen) dan krijgt iemand het advies naar de huis arts te gaan. Verslechtering is goed tegen te gaan met controle van de bloeddruk en behande ling met medicijnen. Nierbeschadiging kan het ge volg zijn van diabetes type twee en een hoge bloeddruk, maar ook van een op zichzelf staande nieraandoening. Uit onderzoek blijkt dat 60.000 Nederlanders beginnende nierschade hebben zonder dat te weten. Nierschade leidt pas tot klachten, als nieren nog maar voor dertig proeent werken. De Nierstichting hoopt met 250.000 gratis tests enkele hon derden tot duizend van deze mensen op te sporen. Zij heeft daar 1,2 miljoen euro voor uitge trokken. Sponsor Selekt Mail te kende voor het thuisbezorgen van de tests. De resultaten van de campagne zullen afhankelijk zijn van degenen die reageren. Als veel jonge mensen reageren, zullen meer mensen worden be hoed voor dialyse dan wanneer de gemiddelde leeftijd tachtig is, stelt nierspecialist Ron Gan sevoort in het vakblad Medisch Contact. De kans is groot dat veel men sen onnodig die test doen. Al leen de positieve testuitslagen moeten door de huisarts worden gecontroleerd en dat kan een voudig en relatief goedkoop. Ook als de controle om de zo veel jaar herhaald moet worden, blijven de kosten relatief laag, zeker in vergelijking met de kos ten van een nierdialyse. ANP door Anna Ferschtman LONDEN - Baby's die zonder medische noodzaak gehaald worden met een keizersnede, hebben een driemaal zo grote kans om binnen een maand na de geboorte te overlijden als kin deren die met een natuurlijke be valling ter wereld komen. Dat blijkt uit een Amerikaans onder zoek. Het was al eerder bekend dat kinderen die met een keizersne de worden gehaald, een iets gro ter risico lopen om kort na de ge boorte te overlijden. Artsen ver onderstelden dat dat kwam doordat veel keizersneden uitge voerd werden als noodoperaties, nadat er tijdens een natuurlijke bevalling problemen bij het kind of bij de moeder waren ont staan, Nu blijkt dat ook bij voor af geplande keizersneden het aantal sterfgevallen onder ba by's drie keer zo groot is, meld de de Britse krant The Times. In de studie bekeken de onder zoekers 5,7 miljoen bevallingen van een levend kind in de Vere nigde Staten tussen 1998 en 2001. Het sterftecijfer van opera tief gehaalde baby's van gezon de moeders bleek 1,77 per 1000 geboortes. Bij natuurlijke beval lingen was dit cijfer 0,62. De onderzoekers spreken in het blad Birth: Issues in Perinatal Care het vermoeden uit dat de longfunctie van baby's bij een vaginale geboorte beter wordt gestimuleerd. 'Keizersnee-kinde ren' zouden meer problemen hebben met hun longen. Daar naast zou de kans op verwondin gen bij het kind groter zijn en lo pen de baby's mogelijk ook een achterstand op doordat de borst voeding na een keizersnee later op gang komt. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7