pzc Djukanovic wint verkiezingen Verrassende winnaar op Filmfestival Venetië Duo verdacht van bewapenen Belgisch ultrarechts netwerk Taliban incasseren zware verliezen Kapers krijgen het moeilijk in extra beveiligd vliegtuig Olmert is toch bereid te praten met Abbas Rustige stembusstrijd Montenegro Stuntvliegtuigen botsen tijdens show Kwart miljoen gelovigen bij mis paus maandag 11 september 2006 PODGORICA-De eerste verkie zingen in Montenegro sinds het land zich in mei van Servië los maakte. zijn uitgelopen op een herwinning voor de regerende coalitie van premier Milo Dju kanovic. Djukanovic, sinds 1991 aan de macht als premier of pre sident, was de motor achter de onafhankelijkheid. In mei won het kamp van Dju- (Eanovie met een krappe meer derheid een felle strijd over het pindigen van de statenunie met buurland Servië. Jarenlang wdin de Montenegrijnse poli tiek over niets anders gepraat. De Servische minderheid en een Meel van deMontenegrijnen wil- jden de band met Servië behou den. p verkiezingen moesten wor den gehouden om de nieuwe Staatsvorm te kunnen bekrachti gen. Maar de campagnegelden waren op en de bevolking was moe van alle politiek. Boven dien hadden de Montenegrijnen net een drukke zomer achter de rug met veel toeristen die de kleine bergrepubliek aan de Adriatische zee bezochten. De opkomst was daarom met min der dan zeventig procent lager dan bij het referendum. Toen ging 82 procent van de 484.000 stemgerechtigden naai de stembus. Volgens de eerste prognoses heeft de sociaal-de mocratische coalitie van Dju kanovic ('voor een Europees Montenegro') 45 procent van de stemmen gekregen. Een coalitie van Servische partijen kreeg on geveer twintig procent.- Staatsbedrijven Oppositiekandidaat Nebosja Me- dojevic werd met zo'n 17 pro cent derde met zijn nieuwe par tij Beweging voor Verandering, Medojevic' belangrijkste politie ke punt is zware kritiek op de ondoorzichtige manier waarop onder premier Djukanovic de be langrijkste staatsbedrijven de af gelopen jaren aan Russische in vesteerders zijn verkocht. Rustig Op een paar kleine incidenten na, verliep de stemming rustig. Verkiezingswaarnemer B. Klein van de Raad van Europa signa leerde wel onrust onder de Alba nese minderheid. Op de avond voor de verkiezingen werden veertien mannen, drie Amerika nen en elf Albanese Montenegrij nen, gearresteerd op verdenking van 'terrorisme'. „De Albanezen waren in rep en roer", vertelt Klein. „Ze zeggen dat de arresta ties zijn verricht om druk op hen int te oefenen om pro-Dju- kanovic te stemmen." De verkie zingswaarnemer zag geen grote onregelmatigheden. GPD «onze redactie buitenland iBRUSSEL - In het Belgische Dèndermonde zijn zaterdag op nieuw twee verdachten aange houden in het onderzoek naar de extreemrechtse organisatie Bloed, Bodem, Eer en Trouw (BBET). Dat meldt de Belgische televisiezender VRT. !üe twee zouden geen lid zijn van de BBET, maar zouden de [groepering wel wapens hebben [geleverd. Bij de twee zijn thuis jhonderd illegale wapens gevon den, waaronder ook zware wa gens. jjle politie pakte donderdag een groep op van zeventien extreem rechtse mannen. De mannen, overwegend miltairen, worden ervan verdacht een terroris tische aanslag te hebben willen plegen in België. Vrijdag wer den nog eens twee mannen opge pakt. Diezelfde dag werden acht verdachten van aanslagplannen voorlopig op vrije voeten ge steld. De elf militairen naar wie onderzoek wordt gedaan vanwe ge hun betrokkenheid bij BBET zijn zaterdag geschorst door de Belgische minister van Defensie Flahaut. De schorsing is voorlo pig voor drie maanden, maar kan verlengd worden. BBET is een afscheiding van Blood and Honour, waarvan een leider eveneens werd opgepakt. Er zijn volgens de Belgische openbare aanklager banden met een Nederlandse extreem recht se groepering, de Nationale Alli antie (NA). NA ontkent dat-op haar internetpagina. Volgens de Nederlandse antifascistische on derzoeksgroep Kafka zijn er banden tussen Blood and Hon our en rechtsextremisten in Ne derland. Volgens Kafka zijn er twee takken in Nederland ac tief: Blood and Honour/RVF en Blood and Honour Nederland. Blood and Honour Nederland zou volgens Kafka nauw samen werken met Blood and Honour Vlaanderen, meldt de onder zoeksgroep op zijn website. ANP/Belga VALLETTA - Een botsing tussen twee stunt- vliegtuigjes tijdens een luchtrace boven de Mal tezer hoofdstad Valletta heeft gisteren een Zweedse kampioen kunstvliegen het leven ge kost. De andere piloot, lid van een Ierse vlieg club, kon zich met zijn parachute in veiligheid brengen. Beide vliegtuigen stortten in zee. De Zweedse stuntvlieger, Gabor Varga, staat in het Guinness Book of Records omdat hij de meeste loopings in een uur tijd wist te maken, 256. Tijdens de luchtshow op Malta waren be halve de luchtrace, bombardementen op doelen en duels in de lucht te zien. foto Matthew Mirabelli/RTR Florence krijgt orkaankracht WASHINGTON - De zesde tropische storm van het Atlan tische stormseizoen, Florence, heeft zondag orkaankracht gekregen. Dat meldde het orkaancentrum van de Ameri kaanse meteorologische dienst gisteren. Florence bevindt zich 580 kilometer ten zuiden van Ber muda en beweegt zich langzaam in noordwestelijke rich ting. De orkaan heeft windsnelheden die kunnen oplopen tot ruim 150 kilometer per uur. ANP/RTR China legt media aan banden PEKING - Buitenlandse media mogen in China niet lan ger zelfstandig nieuws verspreiden. Het Chinese staats- persbureau Xinhua heeft vanaf gisteren als enige het recht om de Chinezen over de gebeurtenissen elders ter wereld te informeren, kondigde Peking via het persbu reau aan. De buitenlandse persbureaus hebben de toestemming van Xinhua nodig om hun berichten te verspreiden. Zij krij gen een agentschap aangewezen door het staatsbedrijf-, dat hun belangen moet behartigen. ANP/AFP/RTR Keniaan leegt graven voor kramen NAIROBI - Een Keniaanse man heeft negen onlangs be graven lichamen uit hun graf gehaald en langs de weg ge dumpt, omdat hij plaats wilde maken voor kramen van de naastgelegen markt. De politie in Nkubu hield de graf- schenner aan, maar andere verdachten wisten te ontsnap pen. Het gemeentebestuur van Nkubu en de marktkoop lui zijn in conflict met elkaar, omdat de gemeente weigert te investeren in een verhuizing en uitbreiding van de plaatselijke markt. ANP/AFP Vrouw na 26 jaar uit huis gehaald MILAAN - Italiaanse gezondheidswerkers hebben een vrouw uit haar appartement gehaald die haar huis 26 jaar niet had verlaten. Zij moesten wegens de stank gasmas kers dragen, meldden Italiaanse kranten gisteren. De 56-jarige Carmela woog ongeveer dertig kilo en had twee meter lang haar toen hulpverleners haar naar een ziekenhuis brachten. De vrouw had de ramen van haar huis in Macerata, een stad 200 kilometer ten noordoosten van Rome hermetisch dichtgeplakt en de luiken potdicht gedaan. De Italiaanse werd 26 jaar geleden zo bang voor een griepepidemie dat ze besloot zichzelf te beschermen tegen ziektekiemen. De autoriteiten kwamen in actie na dat haar broer, die regelmatig blikvoedsel voor haar deur zette, de politie had verteld dat een aanstaande zieken.-: huisopname zijn hulp onmogelijk zou maken. ANP/RTR Buitenlanders ontvoerd in Jemen SANAA - Gewapende stamleden hebben gisteren in het oosten van Jemen vier Franse toeristen ontvoerd. Die zijn volgens Jemenitische en Franse functionarissen gekid napt door dezelfde stam die vorig jaar vijf Duitsers ont voerde. Die kwamen na drie dagen vrij Stamleden hebben het afgelopen decennium tientallen buitenlanders ontvoerd om de overheid van de Arabische republiek onder druk te zetten. In dit geval eisen leden van de Al-Abdullah-stam de vrijlating van gearresteerde stamleden. ANP/AFP/RTR door Clemens Inqwersen KABOEL-De Taliban-strijders hebben in het zuiden van Afgha nistan in het weekeinde bijna honderd man verloren in hevige gevechten met Navo-troepen. De verdragsorganisatie bericht te dit gisteren vanuit Kaboel. [Vanzaterdag laat tot en met zon dag zouden 94 Taliban-strijders pijn gedood, onder meer door ieen aanval met gevechtsvliegtui gen, Naar schatting tweedui- jzend man van de onder de Navo vallende Internationale Veilig heids- en Assistentiemacht (Is- af) alsmede Afghaanse militai ren begonnen op 2 september in de provincie Kandahar een of fensief. Ze willen er de macht breken van de strijders van de extremis tische en overwegend etnisch Pa- ■thaanse Taliban. Al meer clan |20 Taliban-strijders zouden ?ijn omgekomen. De Taliban Canadezen in de gevechten zijn sinds begin september voor zover bekend buitenlandse militairen ge- jdood, onder wie vier Canade zen Twee westerse militairen ||die niet onder de Isaf dienden, .zijn dit weekeinde omgekomen, sen in het district Panjwayi )vaar gisteren zwaar werd ge vochten, en een in de provincie Zabul ten oosten van Kandahar. Beiden trainden Afghaanse mili tairen. {Veertien Britten kwamen vorige fveek om toen hun vliegtuig neerstortte en een Canadees ver loor het leven door eigen vuur. De vooral door Canadese troe pen aangevoerde 'Operatie Me dusa' richt zich op een plaatse lijk bolwerk van de Taliban on geveer 35 kilometer ten westen van de stad Kandahar. Voorts doen Britse en Afghaanse mili tairen mee aan 'Medusa'. Woord voerders van de Isaf stelden gis teren dat ze met succes de aan- voerroutes rond het bolwerk hebben afgesneden. De meeste slachtoffers aan de zijde van de Taliban vielen door luchtaanval- len. Andere krachten Een woordvoerder van de Navo, majoor Toby Jackson, beklem toonde gisteren echter dat ook andere krachten dan de Taliban in de streek aan het werk zijn. De tegenstanders van de Wester se troepen en van het Afghaanse regeringsleger zijn voorname lijk Taliban strijders, maar er zijn ook 'elementen betrokken, groepen uit Afghanistan zelf, die zich verzetten tegen een uit breiding van de macht van de centrale regering'. Militaire chefs van de Navo hebben ge waarschuwd dat meer man schappen en materieel nodig zijn, vooral in Zuid-Afgharüs- tan. Daar kwam gisteren een gouverneur om het leven. Een zelfmoordenaar blies zich met explosieven op bij een aanslag op gouverneur Abdul Halrim Ta- niwal van de zuidoostelijke pro vincie Paktia. Een lijfwacht en een familielid van de gouver neur kwamen ook om. Zeker drie mensen raakten bij de aan slag gewond. ANP/DPA/AFP door Liesbeth Buitink MÜNCHEN - Paus Benedic- tus XVI heeft gelovigen in de westerse wereld gisteren ge waarschuwd dat zij het gevaar lopen 'doof' te worden voor God. Een dag nadat de rooms-katholieke kerkvorst was aangekomen in zijn ge boortestreek Beieren leidde Be- nedictus gisterochtend in Mün- chen een mis in aanwezigheid van circa 250.000 gelovigen. De reis is niet alleen een, moge lijk laatste, nostalgische tocht naar het zuiden van Duits land, maar ook een poging om er het 'soms vermoeide chris tendom' een impuls te geven. Naar schatting verlaten jaar lijks meer dan 100.000 Duit sers de Rooms-Katholieke Kerk. „We zijn niet langer in staat God te horen. Er zijn te veel verschillende frequenties die onze oren vullen", stelde Benedictus in zijn preek. Ge volg is dat mensen hun moge lij kheid om met en tot God te spreken verliezen, aldus de paus. Hij verweet de kerk in Duitsland ook dat het terug houdend is in de verspreiding van de christelijke boodschap. Materialisme De verspreiding van het woord van Jezus Christus is be langrijker dan al de nood- en ontwikkelingshulp die rijke kerken als die in Duitsland ge ven aan arme landen, stelde hij, hamerend op zijn zorg dat secularisatie en materialisme in het Westen het christelijke geloof hebben vervangen. Later op de dag ging de 79-ja- rige kerkvorst voor in de mis in de beeldbepalende kathe draal van München. Benedic tus, toen nog Jozef Ratzinger, was ervan 1977 tot 1982 aarts- Hij richtte zich rechtstreeks tot ouders en him kinderen en riep hen op zondags naar de eucharistievieringen te ko men. „U zult zien dat het geen verloren tijd is", aldus Bene dictus die gelovigen ook op riep 'bij het eten en voor het slapengaan' te bidden. ANP/AFP/DPA Paus Benedictus XVI bij zijn aankomst op de luchthaven van München. foto Kai Pfaffenbach/RTR Dodental door gifdump in Ivoorkust loopt op ABIDJAN - Het dodental als ge volg van het gifschandaal in Ivoorkust is opgelopen tot vijf. Meer dan zesduizend mensen zijn vergiftigd door het illegaal gedumpte afval van een olietan ker. Het schip, de Probo Koala, was ingehuurd door het bedrijf Trafi- gura Beheer, dat zijn administra tie voert vanuit Nederland. Het ministerie van Volksgezond heid van het West-Afrikaanse land maakte het hogere aantal slachtoffers gisteren bekend. Za terdag spraken de autoriteiten nog van ruim 5000 zieken en drie omgekomen kinderen. Inter nationale afval-, volksgezond heid- en milieudeskundigen zijn inmiddels in Abidjan aangeko men om de regering te helpen met het neutraliseren van de gif tige dampen die van de stort plaatsen afkomen. ANP/AFP Veel doden bij strijd Sri Lanka COLOMBO - Zeker 28 militai ren uit het regeringsleger van Sri Lanka zijn gisteren gedood bij gevechten met strijders van de rebellenbeweging Tamil Tij gers (LTTE). Dat heeft een Srilankaanse le- gerwoordvoerder bekendge maakt. Hij zei dat 119 soldaten gewond zijn geraakt. Volgens onbevestigde berichten zouden bij de strijd 130 Tamil Tijgers het leven hebben verlo ren. ANP/RTR NETIÈ. Het 63-ste Filmfestival v?n Venetië heeft een bizarre ontkno- P'ig gekregen met de toekenning van e Gouden Leeuw aan de film Sanxia Wen (Stilleven), van de Chinees Jia nang-Khe. Het betreft een werkstuk (ever protesten tegen de bouw van een stuwdam) dat niet eens in de 292 pagi- a s te"ende catalogus voorkwam. dagen voor het einde van het festi- was Sanria Haoren komen binnen- egen als niet alleen surprise-film ®toond om 23.15 uur), maar met bo vendien competitie-status. Zelden zal op een A-festival een winnende film door zo weinigen zijn gezien. Voor Nederland is de slotavond uitgelo pen op een deceptie. Paul Verhoevens Zwartboek is onbekroond gebleven, ter wijl er toch wel een beetje was gere kend dat Carice van Houten zich mees ter zou maken van de Premio Mastroianni, voor de beste jonge acteur of actrice. Zonder chauvinisme mag je concluderen dat de Nederlandse actri ce is bestolen. De Coppa Volpi voor beste actrice zat er niet in. Tevoren zag je al aankomen dat niemand zou zijn opgewassen tegen Helen Mirrens vertolking van Eliza beth II in The Queen. Dat bleek ook zo uit te komen en de door Stephen Frears geregisseerde film werd bovendien ge prezen voor het scenario van Peter Mor gan. Totaal onbegrijpelijk is echter dat de ju ry, voorgezeten door de Franse actrice Cathérine Deneuve, vervolgens de Pre mio Mastroianni weggaf aan de Franse actrice Isild Le Besco, voor haar rol in L'Intouchable van Benoït Jacquot, met afstand de slechtste, meest onwaarach tige en ergerniswekkende film van het hele festival. Intussen blijft staan dat Carice van Plouten alom zo veel indruk heeft ge maakt dat ze zeker kan zijn van een in ternationale carrière, als ze die wil. Opsteker Verbazing werd eveneens gewekt met de Coppa Volpi voor de heren; gegund aan Ben Affleck voor zijn rol in de mis daadfilm Hollywoodland. Dit was toch een leuke opsteker voor Affleck, nadat hij in 2004 was uitgeroepen tot slecht ste acteur van het jaar voor zijn hoofd rol in Gigli, een film die in 2005 werd uitgeroepen tot beroerdste komedie van de afgelopen 25 jaar. De op een na hoogste eer van de 63-ste Mostra, de door Liesbeth Buitink LONDEN - Een internationaal consortium ontwikkelt een vlieg tuig dat kan voorkomen dat ka pers het gebruiken als vliegende bom, zoals bij de aanslagen op 11 september 2001. Het toestel kan zelf voorkomen dat het te gen een hoog gebouw vliegt en met afstandsbediening landen, meldde de Britse krant The Sun day Times. Airbus, de Europese Commissie en BAE Systems zijn onderdeel van het consortium, dat vorige maand in Bristol en Hamburg de eerste testen heeft uitgevoerd met acteurs in vliegtuigen op de grond. Het vliegtuig zou een reeks vei ligheidsmaatregelen krijgen, die veel verder gaan dan de ver sterkte cockpitdeuren en air marshals. Zo worden de gesprek ken van passagiers afgeluisterd en hun bewegingen gevolgd om een eventuele kaping in de kiem te kunnen smoren. Wanneer een kaper toch in actie komt, ondervindt hij een blokka de bij de cockpitdeur. Die wordt voorzien van biometrische appa-' ratuur, zoals een irisscan en vin-! gerafdrukherkenning, waardoor alleen de bemanning toegang heeft. Ook de stuurknuppel zou door dergelijke technologie al leen door de piloten kunnen wor den bediend. Als een piloot onder bedreiging wordt gedwongen van zijn koers af te wijken, kan de controle over het vliegtuig vanaf de grond worden overgenomen. Mocht ondanks alles een kaper er toch in slagen het vliegtuig in de richting van een doelwit op de grond te sturen, dan ontwijkt het toestel zelf dat doel, zoals ook vliegtuigen in de lucht el kaar niet te dicht kunnen nade ren. ANP Zilveren Leeuw voor de beste regie, ging naar de Fransman Alain Resnais, voor Private Fears In Public Places. De ooit fameuze maker van onder meer Hi roshima Mon Amour en L'Année Der- niere a Marienbad, had er niets meer voor hoeven doen dan een 34 jaar oud toneelstuk van Alan Ayckbourn braaf te ensceneren in een studio met sneeuw. Een extra Zilveren Leeuw was er nog voor de door de Italiaan Emanuele Cria- leze geregisseerde film Nuovomondo, een emigrantendrama waarin de Fran se actrice Charlotte Gainsbourg de hoofdrol speelt. GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische pre mier Olmert is nu toch bereid zonder voorwaarden vooraf een topconferentie te beleggen met de Palestijnse president, Abbas. Olmert liet dat gisteren blijken na een gesprek in Jeruzalem met zijn Britse collega Blair. Tot nu toe had Olmert steeds voorwaarden verbonden aan een gesprek met Abbas. Eerst wilde hij niet met hem praten zo lang de islamistische Harnas de Palestijnse regering vormt. La ter stelde hij overleg afhanke lijk van de vrijlating van de door Palestijnse milities gegijzel de Israëlische korporaal Gilad Shalit. „Het is nu tijd de diplo matieke onderhandelingen met de Palestijnen te hernieuwen om een nieuwe horizon te schep pen, niet alleen voor wat betreft de Palestijnen maar met alle sta ten in de regio", zei Olmert na het onderhoud met Blair. Hij toonde zich bereid met Abbas te praten zonder dat eerst Shalit in vrijheid is gesteld. Volgens hem kan het gesprek met de Pa lestijnse president 'zelfs bijdra gen aan de pogingen de korpo raal vrij te krijgen'. Maar hij zei ook dat vooruit gang in de contacten met de Pa lestijnen niet mogelijk is zolang Shalit gegijzeld wordt. Vorige week meldden Arabische bron nen dat Shalits vrijlating op handen was, maar volgens Ha mas zijn Egyptische bemidde lingspogingen op niets uitgelo pen. Olmert en Blair verkeren beide in politieke problemen. De Brit se premier heeft dit weekeinde bekendgemaakt dat hij binnen een jaar zal aftreden, maar dat is voor een groep rebellen in zijn Labour partij niet snel genoeg. Ze maken bezwaren tegen de als pro-Israëlisch ervaren Britse op stelling in de oorlog tussen Is raël en Hezbollah. In Israël ligt Olmert zwaar onder vuur in ver band met zijn aanpak van de oorlog tegen Hezbollah en be schuldigingen van corruptie. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5