Bisschop is volslagen onbekende Bezoekersaantallen ZNF geflatteerd Het wordt dringen op de begraafplaats Plezier in het werk staat onder druk Vicaris-generaal uit bisdom Groningen beoogd opvolger Tiny Muskens 11 september 1956 maandag 11 september 2006 door Carine Neefjes Eigenlijk moet alles kun nen, mijmert begraaf plaatsadviseur Cor Smulders terwijl hij over de dodenak ker in Oosterhout wandelt. De nazomerzon schittert op de grijze grafstenen die wor den afgewisseld met monu mentale graven. „Een felroze monument ter nagedachtenis van een overle den homo zou hier ook niet misstaan", zegt hij, „Of een modern glazen kunstwerk. Weg met die saaie rijtjes graf stenen. Het is tijd voor iets nieuws op de begraafplaats." Smulders is begraafplaatsad viseur bij het bureau Genius Loci in Boxtel. Hij adviseert gemeenten bij de inrichting van begraafplaatsen. De branche moet zich snel voor bereiden op een andere ma nier van begraven. De komen de twintig jaar zal het aantal sterfgevallen met dertig pro cent toenemen, zo blijkt uit cijfers van het Kenniscen trum voor Bevolkingsdaling en Beleid. Er is meer ruimte nodig, maar ook de stijl van graven zal veranderen. Terwijl de huidige generatie ouderen eer der voor een sobere uitvaart kiest en zoveel mogelijk spaar geld achteiiaat voor de kinde ren, zal de nieuwe generatie meer geld uitgeven aan zijn laatste rustplaats. „Misschien gaan we weer terug naar vroe ger, toen mensen monumenta le graven lieten bouwen", zegt Smulders. Eén van de nieuwste trends is het 'stapelbegraven' waarbij de lichamen in een boven grondse galerij worden onder gebracht. De galerij mag maximaal drie meter hoog zijn. Smulders: „Nabestaan den moeten oogcontact met het graf kunnen hebben. Gale rijen van zeven, acht meter hoog, zoals je in Spanje en Ita lië ziet, passen niet bij de Ne derlandse cultuur". De stapel graven zijn ruimtebesparend en worden steeds populair® in Nederland. Enschede heif- al 190 galerijgraven, die oor! spronkelijk waren bedoeld voor de Italiaanse gem^. schap in die stad. Lisse en Valkenburg hebbü ook galerijgraven op hundc- denakkers. De graven moeten mooier, m. mer, maar ook goedkoper.^ afgelopen jaren zijn de g^! kosten met twintig procent^ stegen. En het ergste is: ene begraafplaats is veel duur der dan de ander, blijkt uilrr. dei-zoek van Monuta Uitvaar zorg en -verzekeringen. Wie in Naarden zijn laatste rustplaats wil, moet flink spa ren. Een graf kost daar 5Sli euro, waarmee de Gooisege- meente het duurst is van NV derland. Wie op Amelan; sterft, is het goedkoopst uii hier kost een graf slechts ij; euro. In het algemeen kan k best goedkoper, zegt Sni der s. „Gemeenten kunig minder mensen inzetten q een begraafplaats. Son staan er drie man een graf;, delven. Als je een graafmac;:- ne gebruikt, heb je aan man genoeg." Mekka Volgens Smulders moeten be graafplaatsen ook meer tege moet komen aan de wense van allochtone oudera Steeds meer Turken en Me- rokkanen willen in Neder land worden begraven. „Zr willen het lichaam op de red- terzijde in de kist en het aar- gezicht naar Mekka. Dat bete kent dat moslims niet tegen over elkaar kunnen liga omdat ze allemaal met het hoofd richting Mekka wille: Voor hen is dus ook met- ruimte nodig." Bovenojt mag het graf niet te dicht ir een kruis staan, dat is laste voor sommige islamitisch stromingen. „Voor hen mis ten afgeschermde plekjes o? de begraafplaats komen. Dit zijn nieuwe klanten. Daai moeten we rekening mee hou den." door Rob Paardekam en Yolanda Sjoukes Hans van den Hende, de be oogd opvolger van bis schop Muskens in het bisdom Breda, is in katholieke kringen in Zeeland een volslagen onbe kende. „Nou hoeft dat op zich geen probleem te zijn", zegt pas tor F. van Geijt, die werkzaam is in West-Zeeuws-Vlaanderen. „Zo iemand kan met een schone lei beginnen en een frisse wind laten waaien." Van den Hende was tot afgelo pen weekend vicaris-generaal j bij het bisdom Groningen. De komende tijd zal hij als hulpbis schop werkzaam zijn naast de j huidige bisschop Muskens. Als die stopt, vermoedelijk over een paar jaar, volgt Van den Hende hem op. Volgens pastor Van Geijt circuleerden er een paar namen van mensen die nu al werkzaam zijn binnen het bis dom. Toch is hij er niet rouwig om dat het iemand van buitenaf is geworden. „Maar deze me neer moet niet gaan proberen om een duplicaat van bisschop Muskens te worden. Dat is een heilloze weg." Weegschaal De Zeeuws-Vlaamse pastor ziet in het enthousiasmeren van jon geren een belangrijke taak voor Van den Hende. Dat die zelf nog maar 42 jaar oud is, zou daarbij kunnen helpen. Ook pastor M. Erpelinck uit de regio Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen kent de nieuwe man niet. Hij wenst hem veel sterkte. „Geloof me, dit is een baan die je niemand toewenst. Je moet veel van je pri- véleven inleveren en ieder woord dat je zegt, wordt op een weegschaal gelegd. Dat heeft de huidige bisschop vaak genoeg er varen. "Als het aan Erpelinck ligt, gaat er straks geen echt nieuwe wind door het bisdom waaien. Hij is tevreden over de huidige koers. Dat geldt ook voor pastor I. van de Par. die werkzaam is op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. „Nou kan zo iemand ook niet in zijn le vrijwilligers rond het altaar. Officieel mag dat niet. Maar wij doen het. Dat is de sfeer van ons bisdom. De mens staat voorop." Conservatief Het bisdom Gronin- gen-Leeuwarden, waar Van den Hende vandaan komt, is conser vatief. De tegenstelling met het bisdom Breda kon niet groter zijn. Hans van den Hende stond dan ook niet te springen toen hij vorige week woensdag de vraag kreeg om hulpbisschop en op ter mijn bisschop van het bisdom Breda te worden, zei hij zater dag tijdens zijn allereerste natio nale 'media-moment'. „Ik heb dit niet onmiddellijk met beide handen aangegrepen. De taak van een bisschop is zeer veelom vattend en van dit bisdom weet ik op dit moment niet veel. Deze sprong was niet van tevoren in mij opgekomen. Het is een hefti ge stap. Maar het is ook een waag van de kerk en dat is nooit buiten God om", aldus Van den Hende. Op de waag of hij van plan is om de lijn van het bisdom Breda weer wat meer van volk naar Vaticaan te brengen zei de toekomstig bis schop: „Ik zie geen tegenstelling tussen die twee. Op het Sint Pie tersplein staat vaak heel wat volk, zoals u weet."Terwijl Van den Hende zich manmoedig door het wagenvuur van de jour nalisten worstelde, zat Tiny Muskens zaterdag gebroederlijk naast hem. Muskens: „Zeven jaar staat Hans al bovenaan mijn verlanglijstje en heb ik in mijn hoofd dat hij van Gronin gen naar Breda moet komen." Aanstekelijkheid Muskens citeerde een Bijbel tekst: 'Gij zijt mijn geliefde zoon.' Vaders en zonen denken niet altijd hetzelfde. Maar Mus kens vertrouwt op de aansteke lijkheid van de kerkcultuur in Zeeland en West-Brabant, on derstreepte hij zaterdag. „De Paus benoemt een bisschop. Maar het bisdom maakt een bis schop. Zo is het met mij gegaan. Zo zal het ook met Hans gaan." GPD eentje een heel andere koers gaan vai'en", legt ze uit. „De bis schop is weliswaar het gezicht van het bisdom, maar de leiding bestaat uit meerdere mensen." Van de Par, die nog niet zo lang werkzaam is in Zeeland, zegt dat haar keuze voor het bisdom Breda heel gericht was. „Het is het enige waar ik heb gesollici teerd, dat zegt genoeg. Het bis dom kent mede dankzij Mus kens een hoge mate van open heid, is gericht op de maatschap pij en staat open voor andere in zichten. Ik hoop dat dat zo blijft. De macht van een bis schop wordt volgens mij wel eens overschat" Vrouw Als Van den Hende zijn invloed dan toch wil aanwenden, mag hij zich wat Van de Par betreft best sterk maken voor de rol van de vrouw in de katholieke kerk. „Al moet ik zeggen dat ik daar nu niets over te klagen heb, omdat ons bisdom op dat punt al redelijk progressief is." Pastor W. Tobé, werkzaam in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, zegt blij te zijn dat er nu iemand is die het werk van bisschop Mus kens wat kan verlichten en hem op termijn kan opvolgen. Moei lijk hoeft dat volgens hem niet te zijn „Natuurlijk is Muskens erg geliefd, maar als Van den Hende zichzelf blijft, moet het geen probleem zijn", aldus Tobé. „Als hij Muskens gaat imi teren, wordt het wel moeilijk. Daar heeft nog geen énkele bis schop succes mee geboekt." „Oh", dacht pastoraal werkster Dini Peters uit Breda toen ze de toekomstig bisschop zag: „Dat boord zat strak om zijn nek. Vaak staat dat voor een conser- vatieve lijn. Mijn wens is dat Van den Hende zich hier goed in leeft. In dit bisdom staan niet de regels voorop maar wat goed is voor de mens. Er gebeuren hier dingen die officieel niet mogen. Die ruimte hebben we van de bisschoppen Ernst en Muskens gekregen. En die ruimte willen we graag houden." Dini Peters reageert na de zondagochtend- wering in de Bredase Bethlehem- kerk. „Bij het belangrijkste mo ment van de viering stonden al- De komende en gaande man in de leiding van het Bisdom Breda: bisschop Tiny Muskens (rechts) en zijn beoogd opvolger, hulpbisschop Hans van den Hende. foto Jan Stads/GPD door Jan Ruesink Het zit er dik in dat CNV-voorzitter René Paas zijn mooie en ongetwij feld goedbetaalde functie bin nenkort een dag moet prijsge ven. Vijf mensen krijgen na melijk de kans hun droom baan voor een dag te verwe zenlijken. Tussen de inmid dels paar honderd inzendin gen zitten ouderwetse jon gensdromen als piloot, dolf ij - nenlrainer en vrachtwa genchauffeur, maar ook wat minder voor de hand liggen de functies als boekhouder, postbode en... CNV-voorzit- ter. De droombaanactie is onder deel van de Plezier in Werk-week die het vakver bond deze week houdt. Met de actie wil het CNV bevorde ren dat mensen nadrukkelij ker gaan nadenken over hun werk en wat ze levensvreugde verschaft. „Dit hebben we be wust in het najaar gepland, want het blijkt dat veel men sen in hun vakantie afstand nemen van de dagelijkse hec- tiek en daardoor gaan naden ken over wat ze verwachten van het leven", zegt CNV-voorman René Paas. De meeste Nederlandei's heb ben een baan, kunnen er rede lijk van rondkomen en gaan doorgaans ook wij goedge mutst naar hun werk. Toch sluimert er volgens het CNV een groeiende onwede: een al maar hogere werkdruk, altijd maar de nadruk op productie, voortdurend een chef of com puter die op de vingers kijkt, steeds meer papieren die inge vuld moeten worden en om de zoveel tijd nieuwe regeltjes van bovenaf. „Het plezier dat mensen nog in hun werk hebben, staat da nig onder druk", zegt CNV-voorzitter René Paas. „Weliswaar zegt 90 procent van de mensen regelmatig met plezier naar zijn werk te gaan, maar 'regelmatig' is niet vaak of altijd, zoals het zou moeten zijn. Bovendien blijkt uit onderzoek dat werk nemers de laatste jaren steeds meer symptomen vertonen van stress en uitholling. Daar zit een gestaag stijgende lijn in." Dat dalende werkplezier is niet alleen slecht voor de be trokkenen zelf, het schaadt ook de economie en samenle ving als geheel, vindt de chris telijke vakcentrale. Paas: „Werkgevers laten nog miljarden liggen in de motiva tie van werknemers. Want mensen die lol in hun werk hebben, doen er eerder een schepje bovenop, voelen zich betrokken bij hun organisa tie, bij de mensen die er wer ken en bij de klanten. Ze ver zuimen ook minder, zowel echt als mentaal verzuim ('morgen is er weer een dag')." Er moet volgens Paas dus niet langer, maar slimmer en an ders gewerkt worden. Goed voor zowel welvaart als wel zijn. Volgens Paas zijn er twee fac toren die het werkplezier mo menteel danig vergallen: de onbalans tussen werk en pri vé „Zolang er in cüt land nog werkgevers zijn die zeggen: kinderen krijgen is je eigen verantwoordelijkheid, is er voor ons nog werk aan de win kel" en de voortschrijdende rationalisatie van het werk. Stopwatchdenken „De geschiedenis herhaalt zich wat dat laatste betreft. Het 'stopwatchdenken' is nu ook in de nonprofit, zoals de thuiszorg doorgedrongen. Die benadering doet volledig af breuk aan het vak dat deze werknemers beheersen. Dat werk draait immers om men sen, niet om de steunkousen die je ze aantrekt! Als je zorg- personeel vraagt hoeveel ple zier ze nog hebben in hun werk, hoor je ze steeds klagen dat een kwart van de tijd gaat zitten in dingen die niets met hun werk te maken hebben, zoals verantwoorden, papie ren invullen." Het CNV wil die cultuur van verantwoor ding ter discussie stellen. „We moeten de mensen hun vak teruggeven. Maak het werk transparant en geef men sen weer verantwoordelijk heid en respect." Het CNV maakt aanstaande donderdag de naam van de eerste geluk kige bekend die een dag lang zijn of haar droombaan mag vervullen. GPD BEATRIX - Hoewel er nog geen nieuw kabinet is ge vormd, gaat Prinsjesdag ge woon door. Prinses Beatrix zal volgende week voor het eerst haar ouders vergezellen in de gouden koets en Ridderzaal. KAMERLEDEN- Vier Zeeu wen doen hun intrede in de nie- we Tweede Kamer, die als ge volg van de grondwetswijzi ging met vijftig mensen wordt uitgebreid. Het gaat om J. van Dongen uit Aardenburg (KVP), D. Kodde uit Zoutelan- de (SGP), C. van der Peijl uit Goes (CHU) en Th. Westerhout uit Middelburg (PvdA). VEETRANSPORT - In de Vb singse haven is voor het ks een veetransport geaniveet Het Engelse schip leverde fc se ossen af, die met veewagea naar Den Haag zijn gebracL Daar worden ze gesl vervolgens naar Duitsland ge bracht voor het Britse leger. ORKESTEN - Nederlandseor kesten kampen met een te aan talentvolle musici. Er is: vooral gebrek aan violiste' hoornisten en fluitiste Orkestleiders wijten ci het vooroordeel dat muzikan ten geen drog brood verÈ- nen. Dat klopt echter met. Hoofdredactie: Peter Jansen Dlck Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stetionspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraal18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mall: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Ziorikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Ziorikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62.00 jaar: €229.20 233,30 or toezending per post geldt een per jaar: toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schnftelijk, 1 maandvoortó einde van de betaalperiode. PZC, La.v. lezersservio Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: €1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW i Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden ullflBVtW" overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgent de Regelen voor het Advertentieweran, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjM)-' Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend tot» Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc nl/aervico/advartet«n voorbehouden n,**»» nciole Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concem kte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vo - nienladmimstratie en om u te (latenl informeren over voor u relevante diensten m - de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 91" Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: 'l Postbus 31.4460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR TTet Zeeland Nazomerfes- -■■■^-tival claimt zeker 32.000 bezoekers te hebben getrokken. Wie zelf aan het rekenen slaat, komt niet tot die aantallen. De vier loca tieproducties trokken hoog uit 9000 mensen. Dat zou 23.000 bezoekers voor het Abdijplein betekenen, een gemiddelde van ruim 2500 per dag. Dat is wel erg roos kleurig. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De flatteuze bezoekersaantallen komen door de gratis voorstellingen op het Abdijplein, waar het aantal be langstellenden niet precies is vast te stellen. „Het zijn maar in schattingen, for what it's worth", erkent Van Meijel. Wie na afloop van bijvoorbeeld dEUS nog bleef napraten, werd ook gerekend als bezoeker van het aansluitende, dagelijkse op treden van de ZNF-band. Som mige bezoekers telden op één avond zelfs voor drie. Een toenemend aantal mensen komt op uitnodiging van spon sors en subsidiegevers - zonder wie het evenement overigens niet zou kunnen bestaan - naar het festival. De Rabobank bood bijvoorbeeld op grote schaal haar cliënten gratis kaarten voor onder meer Radio Lume aan. Het Abdijplein was die avond dan ook opmerkelijk goed bezet. De provincie huurde drie opvoeringen van de Tita- nic-voorstelling af. Daar is niets mis mee, aldus Van Meijel. „De provincie heeft ook extra subsi die gegeven, zodat we het schip een aantal dagen langer in Zee land konden houden. Verder is het heel gebruikelijk dat spon sors aan relatiemarkering rond zo'n evenement doen. Het gaat bovendien om betaalde kaarten. Het aantal kaarten dat we weg geven is zeer beperkt. Ik denk dat we de 1500 nog niet halen." Wie op eigen kosten het festival wilde bezoeken, moest soms flink slikken vanwege de toe gangsprijzen. Die lagen fors ho ger dan vorig jaar. Toen kostten de vier locatievoorstellingen sa men 79,50 euro; dit jaar 156 eu ro. Wie de entreeprijzen op het Abdijplein optelt kwam dit jaar op 97 euro, tegen 70 euro in analyse 2005. Drie jaar geleden ging het nog om 40 euro. De enorme stijgingen zijn deels verklaarbaar: de grote investe ringen voor Der fliegen.de Hol lander, het bij twee locatiepro ducties inbegrepen eten, de vele omvangrijke muziekacts en een band met wereldallure (dEUS). Bovendien, zo werpt de organi satie tegen, lijken de prijzen geen belemmering. De kaartver koop liep beter dan ooit, terwijl uitstekende gratis concerten op het Abdijplein (hommage aan Louis Neefs, Flat Earth Society) juist slechtbezocht waren. De prijzen voor de locatiepro ducties waren dit jaar uitschie ters, zegt Van Meijel. Volgend jaar, waarin onder meer voor stellingen rond de thema's ont- poldering en God zijn te ver wachten, moet het weer op het niveau van 2005 zitten, met wat minder groots opgezette projec ten. „We hopen op een heel in houdelijk festival." De oorspronkelijke opzet van het Abdijplein, goede maar ook laagdrempelige concerten, lijkt wel steeds meer te worden uitge hold. Belangstellenden worden bijna gedwongen keuzes te ma ken en wagen minder de gok bij onbekendere namen. Dat gaat ten koste van de echte festival sfeer en ondermijnt op termijn wat juist de kracht van het eve nement is: een breed publiek ver rassen met hoogwaardige voor stellingen en concerten. De bijeenkomsten op het Abdijplein waren vaak sfeervol, maar de oorspronkelijke opzet van die optredens, goede maar ook laagdrempeli ge concerten, lijkt te worden uitgehold. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4