Debat vuurwerkopslag bepleit PZC PZC Geen spook, wel een wanschepsel Echte paardenliefhebbers in Koewacht Schouwen-Duiveland schakelt ook over op stemmachine ferneuzens raadslid W. Broekhuysen reageert op commotie .n» Hoonhorst WrNEUZEN Raadslid W. Mkbuisen wil de milieuver- Sjjngaanvraag voor inrich- i,. van een vuurwerkbunker opslag en verkoop van «mterk bespreken in deverga- dering van de volgende eonimis- Omgeving. De commotie die a de Terneuzcnse wijken Lie- wnspolder en Trinileit is ont- «n, rechtvaardigt een debat, ,j,jl het raadslid van dc Lijst bn Broekhuysen. maandag 11 september 2006 ril Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; I zaterdags tot 12.00 uur redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzeim Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman j Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo16 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl winkelier aan alle voorwaarden en blijven buurtbewoners met een 'onveiligheidsgevoel' zitten, schrijven ze. Het feit dat op de kruising Dokweg/Axelsestraat/Zuidland straat regelmatig ongelukken ge beuren, versterkt dat gevoel slechts. Ook de beheerder van 't Schelpenhoekje wijst op de krui sing als ongevalsplaats. Hij hoopt dat de 'politiek tot bezin ning komt'. Mocht dat niet het geval zijn dan is het volgens de buurthuisbeheerder het beste om de huisartsenpost de drie laatste dagen van het jaar in te richten bij het Feestbeest, de winkel van waaruit het vuur werk wordt verkocht. gerustheid onlangs al blijken tij dens een informatieavond in buurtcentrum 't Schelpenhoek je Hoewel vertegenwoordigers m gemeente en brandweer be- toogden dat de risico's van de tuunverkopslag in een winkel jan de Axelsestraat minimaal bp. namen zij het onbehagen tiet weg. Broekhuysen heeft de ijze' van de bewoners op getikt om zijn collega-be- jtuurders op bezwaren en beden- langen uit de buurt te wijzen. Zo blijven buurtbewoners ervan overtuigd dat het lossen van het uurwerk een probleem is en Rillen ze mede daarom dat de opslagplaats op een industrieter rein plaatsvindt. De buurtbewo ners vrezen ook dat hun verzeke- daarom de vuur werk-verkoper te verplichten zijn verzekering zodanig aan te pasen dat ook de eventuele om- genngsschade is gedekt. Bestemmingsplan |üebuurtbewoners vinden overi- burgemeester en wet houders veel ellende hadden kunnen voorkomen door het be stemmingsplan op tijd te wijzi gen. Bij opening van Het Feest- leest, de feestwinkel aan de in januari was al duidelijk dat de eigenaar van de winkel vuurwerk wilde verko pen Had de gemeente dit voor jaar een voorbereidingsbesluit genomen voor een bestemmings planwijziging, dan had de ver gunningaanvraag geen enkele gemaakt. Nu voldoet de Motorrijder botst tegen auto in Breskens BRESKENS - Op de Nieuwe- sluiswcg in Breskens kwam gis- Idag om kwart over vier een 21-jarige motorrijder uit uzen in aanrijding met een personenauto. Hij raakte daar bij lichtgewond. De man kwam uit de richting van Nieuwvliet. Door onbeken deoorzaak raakte hij op de lin kerweghelft en botste frontaal een tegemoetkomende au to, bestuurd door een 30-jarige automobilist uit Axel. De motorrijder, die last had van zijn onderrug, werd ter observa tie naar het ziekenhuis in Ter- neuzen gebracht. Demotor en de auto raakten be- AARDENBURG - Het 'kasteeltje' van Aardenburg is er nog maar goed 120 jaar. De toenmalige burgemeester van de kikkerstad, Pieter Henneqien, liet een landhuis bouwen op het voormalige verdedigingswerk De Elderschans. In de volksmond werd de enorme villa al snel een 'kasteeltje'. En dat is het voor de huidige inwoners van Aardenburg nog steeds. Het kasteeltje van Hennequin, indertijd ook een gewaardeerd Kamer- en Staten lid, heeft die naam alleen aan de vorm en de schoonheid te danken. Spoken, zo als een beetje kasteel ze moet hebben, zijn er nooit gesignaleerd. Dankzij de geschiedenis van de Elderschans kan het 'woonpaleisje', zoals rondleider Ar- co Willeboordse het noemt, wel aan spraak maken op de titel wanschepsel. De schans is er al wat langer dan de uit 1885 daterende woonst van Hennequin. Prins Maurits liet de schans in 1604 aan leggen. Het voorvoegsel Elder verwijst naar het dorp Heille of het riviertje de Ee, beiden in de nabijheid. Maar ook an dere, minder voor de hand liggende en minder waarschijnlijke lezingen doen nog de ronde. Samen met de Krabbe- en de Kruisdijkschans moest de Elder schans de verbinding tussen Aarden burg en Sluis veilig stellen, terwijl de Elderschans er tevens voor moest zor gen dat Aardenburg niet door de Span jaarden werd ingenomen. Een lange krijgsgeschiedenis kent de schans niet. Na de Tachtigjarige Oor log, die in 1648 eindigde, is hij militair niet gebruikt. Maar de voormalige leger- gebouwtjes bleven nog een tijd in ge bruik als woningen. In het voormalige kruithuis, dat dienst deed als woning voor een soldaat, werd in 1657 een 'won- derlijck wanschepsel' geboren. Een Sia mese tweeling, die overigens niet hele maal tweeling was. Het 'onderstel' was dat van een meisje, vertelt Wille boordse, in het dagelijks leven cultuur ambtenaar van de gemeente Sluis en on der meer verantwoordelijk voor de mu sea en de archieven. Het wanschepsel had dus gewoon twee benen, maar wel vier armen en twee hoofden. Een mooi meisjeshoofdje en een mismaakt hoofdje zonder ogen en met een mannelijk geslachtsorgaan als neus. Of het kind (dan wel de kinderen) nog enige tijd leefde na de geboorte is niet bekend. De beschrijving van het lichaam danken we aan de toenmalige baljuw van Aardenburg, dokter Louis de Bils. De Bils had een allesbehalve smetteloze reputatie als arts, zo werd hij in Frankrijk veroordeeld vanwege de handel in menselijke lichamen. Watermonster Die details maken het verhaal van het wanschepsel wel wat mysterieuzer en gruwelijker. Maar Willeboordse vindt het gedrocht toch geen goed spook voor een kasteel. „D'n Ossaert die je hier in het donker op de nek kon springen om gratis mee te liften naar Aardenburg of Sluis past veel beter bij de Elder schans", vindt het cultureel geweten van Aardenburg. De opmerking dat die Ossaert als zwarte hellehond met bran dende kolen als ogen ook in het Land van Hulst rondliep, werpt hij verre van zich. „De Ossaert was een watennon- ster die je in het duister in West-Zeeuws-Vlaanderen kon tegenko- foto Camile Schelstraete men." De eigenaar van het kasteeltje op de Elderschans heeft weinig boodschap aan spookverhalen. Hij is al twintig jaar bezig om het statige landhuis op te knappen en aan te passen aan de eisen van de tijd. Families en gezelschappen kunnen het enorme landhuis huren als hij zelf niet aanwezig is. En getuige een recensie van een tijdje terug geeft het inderdaad een vorstelijk gevoel om te ontwaken in een kasteelkamer en te ont bijten op het bordes met uitzicht op de prachtige tuin en het omliggende park. Behalve de Elderschans waren vele 'feestelijke' panden, het thema van de afgelopen Monumentendag, dit week eind open voor het publiek. Naast de be kende historische attracties, musea en molens stonden dit keer ook de deuren van het halve eeuw oude Ledeltheater in Oostburg open. Ook diverse kerken lieten zien hoe het feest van de dienst of de liturgie wordt gevierd. Zo kregen de gezamenlijke Oostburgse kerken een hele club Vlaam se vrouwen over de vloer die de godshui zen bekeken. In Biervliet schroefden wethouder Jaap Bos en gedeputeerde Harry van Waveren het laatste van de originele luiken (blinden) aan de biblio theek, een historisch pand dat vroeger café was. door Edy de Witte KOEWACHT - Turend over de konten van de opgestelde paar den overziet secretaris Pol van de Vijver van het jaarmarktco- mité Koewacht zaterdagmiddag het jaarmarktterrein nabij de grens. Dier en mens hebben het duidelijk naar hun zin en daar doe je het allemaal voor", zegt Van de Vijver. De echte paardenliefhebbers zijn met hun viervoeters naar Koewacht gekomen. Hier wordt veel aandacht besteed aan het showelement. De premiejagers pakken met hun paarden in het nabijgelegen Belgische Basel wat extra duiten mee. Van de Vijver: „Want daar vindt tegelij kertijd een keuring plaats. Dat verklaart bij ons de mindere aanvoer ten opzichte van voor gaande jaren." Judith Mangnus uit Heikant is zeker zo'n paar- denliefhebster. Haar 2-jarige Tinker G-Star heeft ze goed ge prepareerd voor de jaarmarkt. Met een flinke wasbeurt, het borstelen en invlechten van de lange manen en staart is ze voor de keuring al ruim twee uur druk in de weer geweest. Na de opsmuk beurt presenteert G-Star zich triomfantelijk aan de keurmeesters. Voor de juryle den telt niet alleen het uiterlijk. Raskenmerken, het stappen en lopen in draf zijn mede bepa lend voor de waardering. De Tin kers stelen de show. Mangnus: „Geen enkele Tinker heeft de zelfde zwart-witte tekening. Dat maakt het paard zo bijzon der. Bovendien is het een ideale viervoeter om mee te rijden met aanspanning of onder zadel. Mangnus gaat uiteindelijk met twee eerste prijzen naar huis. Nele de Vleeshouwer uit het Bel gische Koewacht vet van haar Belgische Warmbloed Amadeus nog even de voetjes in alvorens ze de keuringsring instapt. „Ik heb Amadeus beloofd om hem op en top proper te maken", ver klaart Nele haar werk. Koe wacht staat zaterdag in het te ken van 113e editie van de in middels grensoverschrijdende jaarmarkt. Vijf keurmeesters buigen zich over 81 aangevoer de paarden en pony's. Het ver keersvrije jaarmarktterrein na bij de grens krijgt met onder meer de presentatie van verschil- Een deelnemer aan de paardenkeuring tijdens de jaarmarkt in Koe wacht. foto Wim Kooyman lende oude ambachten een nos talgisch tintje. Ook verkopers in spé doen goede zaken op de rom melmarkt. Voor de jeugd is er een kleinvee keuring. Uitslagen keuringen: Trekpaarden: merries en hengsten: Luc Imschoot - Beervelde(B). Tinkers: ruinen/hengsten: Judith Magnus - Heikant. Merries: Ineke van der Meer - St. Jansteen. Overige koudbloeden: Brazil Dey - Moerbeke-Waes (B). Warmbloedpaarden: Fam. Velde- man - Oudegem(B). Warmbloedpaarden merries 3-5 jaar: W. vd Beken - Nieuwker- ken(B). Reynaertfietstocht nu wel succes HULST - Voor de herhaling van de Reynaert fietstocht van de Rotary Hulst kropen zaterdag ruim 1800 deelne mers op de fiets. De eerste geplande tocht in mei van dit jaar viel letterlijk in het water. „De omstandigheden waren nu ideaal", vertelt Sabine Verschuere van de Rotary. „Het was prachtig fietsweer en F niet te warm. De opkomst overti'of werkelijk onze ver wachtingen." De fietsers konden een keuze maken uit twee trajecten van 30 kilometer, een tocht van 50 kilometer en voor de trimfanaten nog een rit van 100 kilometer. Naast een routebeschrijving had de organisatie de trajec ten ook nog bewegwijzerd. De zes opstapplaatsen in oost Zeeuws-Vlaanderen waren tevens rust - en controlepos ten. De plaatselijke organisaties zorgden daar voor anima tie en catering. De dienstbaarheid aan de samenleving staat voor de orga nisatie centraal. Deze keer gaat de opbrengst van de tien-_ de editie naar twee goede doelen. Een ziekenhuis in Brazi lië krijgt voor de vijfde en laatste keer een donatie van de Rotary. Hier zwaait een oud-inwoonster van Zeeuws-Vlaanderen de scepter. De rest van de opbrengst komt ten goede aan het onderhoud van de kinderboerdeT rij de Cantecleerhoeve van de stichting de Tragel in Clin- Gehandicapten maken boottocht GOES - Ruim honderd verstandelijk gehandicapten heb ben afgelopen zaterdag genoten van een boottochtje over het Goese havenkanaal. Het jaarlijkse evenement wordt georganiseerd door de stichting Arti Carnaval. De deelnemers voeren op zo'n dertig motorbootjes en zeiljachten van Goes naar het Goe se Sas om daar te feesten en pannenkoeken te eten. Met. een volle buik stapten ze daarna terug in de bootjes om voldaan weer terug te keren. Jongens gepakt voor vernielingen KAPELLE - In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben vier jongens uit Kapelle, in leeftijd variërend van zeven tien tot twintig jaar, diverse vernielingen aangericht in hun woonplaats. Even na middernacht hoorde een bewoner van de Oude Veiling een harde klap. Toen hij buiten ging kijken, zag hij dat zijn autospiegel was vernield. Hij ging in zijn wa gen achter de jongens aan en wist één van hen klem te rij den en aan de politie over te dragen. De andere drie meld den zich in de loop van de ochtend op het bureau, waar ze toegaven ook de ruiten van een bushokje bij het station kapot te hebben geslagen. Tegen de jongens is proces-verbaal opgemaakt. Drumkorpsen tweede op NK MIDDELBURG - De Juliana Korpsen Middelburg heb ben zaterdag hoge ogen gegooid op het Nationaal Kam pioenschap voor showkorpsen in Oss. Zowel het Juliana Drum Bugle Corps als het Juniov Drum Corps Johan Friso eindigde in hun klasse op de tweede plaats. Voor Johan Friso zit hiermee het zomerseizoen erop. Julia na moet nog twee weken flink repeteren voor het EK dat op 23 september wordt gehouden in Rotterdam. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur: Kaarten, vrij biljarten;14.00 uur: Bewe gen 55 De Halle, 13.30 uur: Prijskaar ten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaar ten en biljarten; BRESKENS - Steenoven. 19.30 uur: Herdenking 11 september 1944; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur. Koers bal, biljarten; 19.30 uur: Line dance; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules, KBO modeshow; 15.00 uur: Zangkoor Con Amore; De Blaauwe Hoe ve, 10.00 uur: Bloemschikken; 14.00 uur: Sjoelen, mannenpraatgroep; 19.00 uur: Filmclub; Activiteitencentrum Ko renmarkt, 10.00 uur: Koffieochtend; Grand café van de Blaauwe Hoeve, 20.00 uur: Lezing KVG over Wedgwood; KLOOSTERZANDE - Hotel van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 14.30 uur: Kermis schieting; Antonius- plein, 18.45 uur: Kermisloop voor kinde ren van 4 tot en met 15 jaar, SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO koersbal; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.45 uur: Kookles; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.30 uur: Repetitie toneelvereniging; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Yo ga; 13.00 uur: Kaarten bieden en joke ren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koers bal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dance; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.30 uur: Schieting, gaaibollen. Warmbloedpaarden merries ouder dan 6 jaar: Fam. Veldeman - Oude- gem (B). Pony's kleiner dan 1 m: Edmond de Rechter - Temse(B). Pony's ruinen/hengsten kleiner dan 1.10 m: Jessica de Nijs - Axel. Pony's merries kleiner dan 1.10 m: Peter Pielael - Philippine. Pony's kleiner dan 1.25 m: Carlo van Berckelaer - Stekene(B). Pony's merries kleiner dan 1.25 m: Edmond de Rechter - Temse(B). Pony's ruinen/hengsten kleiner dan 1.40 m: Claudia de Bruin - Graauw. Pony's merries groter dan 1.40 m: Christa Lievens - Vogelwaarde. Pony's ruinen/hengsten groter dan 1.40 m: Wilfried Stuur - Stekene (B). Mooiste geheel trekpaarden: Luc Imschoot - Beervelde.(B) Tinkers: Judith Magnus - Heikant. Warmbloedpaarden: Melissa Bou- wens - Eksaarde (B). Pony's: Jolanda de Smet - Moerbe ke-Waes (B) Winnaars kleinvee: Konijnen: Patricia van Waes - Koe wacht. Kippen: Iris van Gremberghe - Koewacht. Duiven: Pol van de Vijver - Koe wacht. Ratten: Krista van den Berghe - Koewacht. Cavia's: Leslie van de Vijver - Koe wacht. door Marcel Modde ZEERIKZEE - Het rode potlood kan de kast in. Als één van de laatste gemeenten in Nederland schakelt ook Schouwen-Duive land over op de stemmachine. De apparatuur wordt bij de tus sentijdse parlementsverkiezin gen in november voor het eerst in stelling gebracht. Tevens wil len burgemeester en wethouders het stemmen in een willekeurig stembureau mogelijk maken. Het college heeft voor 115.000 euro aan stemmachines en bijho rende programmatuur besteld bij Nedap in Groenlo. Volgens burgemeester J. Asselbergs is voor dat systeem gekozen, om dat negentig procent van de Ne derlandse gemeenten met Ne dap werken. „De ervaringen met dat type zijn zo goed, plus de apparatuur is dermate ge bruiksvriendelijk, dat de keuze eigenlijk voor de hand lag." Als alternatief is gekeken naar het modernere, maar ook duurdere computersysteem van SDU, huisuitgever van de rijksover heid. Alle 28 stembureaus op Schou wen-Duiveland worden uitge rust met de nieuwe stemmachi nes. Hoewel met de bestelling aanvankelijk was gemikt op de provinciale statenverkiezingen maart volgend jaar, staat de ap paratuur er in november al, wan neer een nieuw parlement moet worden gekozen. „Dat redden we", garandeert de burgemees ter. Voor die tijd krijgen de le den van de stembureaus instruc ties over de werking van de ma chine. Ook wordt gekeken of nog voor de verkiezingen in ver schillende zorgcentra kan wor den proefgedraaid met het appa raat, zodat met name oudere kie zers alvast kunnen wennen. As- - selbergs: „Maar echt nodig is.' dat niet eens. Stemmen op zo'n machine is verschrikkelijk een- voudig. Een kind kan de was;, doen." Grote voordeel Het grote voordeel is dat voor- taan met een druk op de knop. de uitslag per bureau bekend* wordt. Binnen het uur moet straks ook in Schouwen-Duive- land duidelijk zijn hoe er is ge- stemd, aldus de burgemeester. „Dus dat worden geen late^ avondjes meer." Het handmatig registreren en (twee keer) tellen van de ingevul- J de stembiljetten kostte door- gaans veel tijd. Ook is die oude - methode veel gevoeliger voor F fouten, iets waarmee Schou- wen-Duiveland bij de statenver- kiezingen in 2003 pijnlijk werd geconfronteerd. Bij de raadsver- kiezingen afgelopen maart werd nog in slechts negentien Neder landse gemeenten gestemd met- het rode potlood. Binnen Zeeland hanteerde al leen Schouwen-Duiveland nog -j de traditionele methode, omdat de investering voor de appara- tuur altijd te hoog werd gevon- den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41