Rode potlood is verleden tijd PZC Renesse stort zich op zomercarnaval Brandweer Zierikzee trekt bekijks PZC Schots-Veerse festival pakt uit met tentenkamp Ook Schouw en-Duiv eland schakelt over op stemmachine agenda maandag 11 september 2006 1 1 dooLMarce[Modde ZIEKIKZEE - Het rode potlood bn in de kast. Als één van de ratste gemeenten in Nederland schakelt ook Schouwen-Duive- jand over op de stemmachine. De apparatuur wordt bij de tus sentijdse parlementsverkiezin- cn in november voor het eerst instelling gebracht. Tevens wil len burgemeester en wethouders tel stemmen in een willekeurig stembureau mogelijk maken. Het college heeft voor 115.000 euro aanstemmachines en bijho rende programmatuur besteld bij Nedap in Groenlo. Volgens burgemeester J. Asselbergs is voor dat systeem gekozen, om dat negentig procent van de Ne derlandse gemeenten met Ne- £p werken. :,De ervaringen met dat type zijn zo goed, plus de apparatuur is dermate ge bruiksvriendelijk, dat de keuze eigenlijk voor de hand lag." Als alternatief is gekeken naar het modernere, maar ook duurdere computersysteem van SDU, huisuitgever van de rijksover had. Alle 28 stembureaus op Schou wen-Duiveland worden uitge rust met de nieuwe stemmachi- STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 kmail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes "Fel: (0113)315500 F» 10113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl nes. Hoewel met de bestelling aanvankelijk was gemikt op de provinciale statenverkiezingen maart volgend jaar, staat de ap paratuur er in november al, wan neer een nieuw parlement moet worden gekozen. „Dat redden we", garandeert de burgemees ter. Voor die tijd krijgen de leden van de stembureaus instructies over de werking van de machi ne. Ook wordt gekeken of nog voor de verkiezingen in verschil lende zorgcentra kan worden proefgedraaid met het appa raat, zodat met name oudere kie zers alvast kunnen wennen. As selbergs: „Maar echt nodig is dat niet eens. Stemmen op zo'n machine is verschrikkelijk een voudig. Een kind kan de was doen." Grote voordeel Het grote voordeel is dat voor taan met een druk op de knop de uitslag per bureau bekend wordt. Binnen het uur moet straks ook in Schouwen-Duive- land duidelijk zijn hoe er is ge stemd, aldus de burgemeester. „Dus dat worden geen late avondjes meer." Het handmatig registreren en (twee keer) tellen van de ingevul de stembiljetten kostte door gaans veel tijd. Ook is die oude methode veel gevoeliger voor fouten, iets waarmee Schou- wen-Duiveland bij de statenver kiezingen in 2003 pijnlijk werd geconfronteerd. Bij de raadsver kiezingen afgelopen maart werd nog in slechts negentien Neder landse gemeenten gestemd met het rode potlood. Binnen Zee land hanteerde alleen Schou- wen-Duiveland nog de traditio nele methode, omdat de investe ring voor de apparatuur altijd te hoog werd gevonden. Het college wil de vernieuwing gelijk goed doorvoeren en bin nen de gemeentegrenzen ook het stemmen in een bureau naar ei gen keuze mogelijk maken. In meer dan driehonderd gemeen ten is eerder al de proef op de som genomen en dat is de kie- Dierenasielen houden open dag VLISSINGEN - De dierenasie len van i\liddelburg en Vlissin- gen houden zaterdag 7 oktober opendag. Bezoekers kunnen alle dieren be kijken en meedoen aan een foto wedstrijd van hun mooiste huis dier. In Middelburg, aan de Oostperk- weg, staan stands van De Mik- ke. kinderboerderij De Klepper- hoeve, de Vlindervereniging en vereniging De Vrije Papegaai. [In het asiel van Vlissingen aan de Lange Leenweg is een rom melmarkt. De opbrengst gaat naar de asieldieren. De asielen ajn open van 11.00 tot 15.00 ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Discussieavond over buitengebied Schouwen-Duiveland. Hummel in Nieuwe Kerk ZIERIKZEE - In de consistorie Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt morgenavond een bijeenkomst gehouden rond de componist Jo- hann Nepomnk Hummel, leer lingvan Wolfgang Amadeus Mo zart. Deskundige Ad van Oosterom, lid van het in 1999 opgerichte Hummel-Gesellschaft, geeft uit leg over de muziek van deze bij zonder musicus. Evenals zijn leermeester trok Hummel op concertreis door Europa en vier de hij tal van successen. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Het bonte gezelschap van DoeMarWa trok met de cabriobus spelend door Renesse en Haamstede. door Marcel Modde RENESSE - Dak open, zon op de kop en onder begeleiding van een olijk deun tje rondtoeren langs de Schouwse kust. Veel mooier kan een septemberzaterdag toch niet zijn? Even na enen op de parkeerplaats bij restaurant Oké aan Zee achter camping Julianahoeve is het dringen geblazen. De paarse cabriobus is gearriveerd en hoewel de leiding van de Bakelse slag en blaasgroep DoeMarWa had gezegd daar met z'n achtendertigen makkelijk in te passen, blijkt cle praktijk toch krapjes met de grote trommels en toe ters tussen de kleine zitjes. Het bontgekleurde gezelschap maakte deel uit van zes dweilorkesten die vrij dag in Renesse neerstreken voor de eer ste editie van het Festival aan Zee. Zo'n honderdzestig muzikanten en aanhang brachten de badplaats tot en met zon dag in carnavaleske sferen, met als hoogtepunt een muzikale rondrit en een knallend feest later op de zaterdaga vond in het hart van Renesse. Wie het meer in andere sferen zocht, kon even verderop terecht bij strandpa viljoen De Branding voor de blues. Daar speelden vier bands het zand tus sen hun tenen vandaan, met als absolu te uitsmijter Magic Dave and the Wee- lers. Veel tijd om het eigen ritme te her stellen, kregen de golven op het Renes- ser strand niet. Vanaf zondagochtend elf uur stroopten de dweilorkesten daar de paviljoens al weer af om hun feest- weekeinde in stijl te eindigen. Campinghouder Ed Troost kijkt vol daan naar de drukte in zijn achtertuin. Terwijl DoeMarWa zich zo goed als mo gelijk nestelt in de cabriobus, trekt het Tofkapellüke uit Doeve de registers open en laten ook de meiden van Effe Weggewiest zich niet onbetuigd zodra ze op de platte vrachtwagen naar hun eerste concertstek in Renesse worden gebracht. „Vanaf het moment dat de groepen hier vrijdagavond aankwamen voor de geza menlijke barbecue in de tent op de Julia nahoeve, zijn ze gaan spelen. Om half vijf 's ochtends stopte de laatste met toe teren, acht uur begon de eerste weer... Dit is zo'n fantastisch sfeertje." De oppernar van DoeMarWa dirigeert zijn mensen de bus in: „De zelfde volg orde aanhouden als anders!" Mede-or ganisator Mark Ruijtenberg barst in la chen uit. „Altijd een zooitje zeker", zegt hij wijzend naar het gekrioel. De man met de grote trom haalt z'n schouders op en grijnst: „Doe marwa!" Toch zit er wel degelijk lijn in. De drie tubaspelers nemen plaats op de achter bank en verzamelen de overige koper blazers voor zich. Zo bouwt het gezel schap zich op, tot de slagwerkers vlak bij de chauffeur. De oppernar vervult een brugfunctie en grijpt onderweg meerdere malen in, wanneer het tempo van voor- en achterhoede door de bij zondere opstelling een beetje uit de pas loopt. Stapvoets De bus komt met een ruk in beweging, de tubisten met hun zware last kieperen bijna over de rand. Je zelf staand hou den in een rijdende bus en dan ook nog spelen, blijkt zo eenvoudig nog niet, al went het snel bij een gematigde snel heid. Onder een 'één, twee haché!' wordt een passend Summertime inge- foto Dirk-Jan Gjeltema zet. Bijna stapvoets schuift de cabrio zo het centrum van Renesse binnen. Voet gangers houden in, fietsen worden langs de kant gezet. Mensen lachen en zwaaien. Camera's en telefoons klikken voor het thuisfront het bewijs dat Renes se ook in de nazomer nog kan bruisen. De kerk wordt op dringend verzoek be wust in het midden gelaten, omdat daar andere activiteiten aan de gang zijn in verband met open monumentendag. Vanuit de kerk van Haamstede heeft die vraag de organisatie van Festival aan Zee niet bereikt, blijkt wanneer een dame met gele badge verongelijkt op Ruijtenberg afstapt. De karavaan heeft halt gehouden bij ho tel Bom voor een korte drinkpauze en DoeMarWa trakteert op haar beurt het terraspubliek op een deuntje, waar de organist kennelijk niet mee uit de voe ten kan. Ruijtenberg belooft voor vol gend jaar (gestreefd wórdt dan naar twintig deelnemende bands) plechtig be terschap, maar laat zich het huidige ple zier niet zomaar vergallen. Wanneer de kannen bier en cola leeg zijn, dicteert de oppernar Hit the road Jack. „Eén, twee haché!" Volgende halte: camping De Brem en dan met Tofkapellüke door naar Scha- rendijke. door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Een mooiere dag hadden we natuurlijk niet kunnen uitzoeken", zegt post- commandant I. van Sorge van de brandweer Zierikzee. Monu mentendag brengt doorgaans veel publiek naar het Schouwse centrum en wanneer je het mate rieel voor je 75-jarige verjaar dag dan ook nog uitstalt rond de Nieuwe Kerk, is aanloop verze kerd. Al waren de gastheren van het kerkgebouw zelf iets minder ge lukkig met die 'barrière' voor hun deuren. Veel mensen bleven hangen op het plein om naar de demonstraties te kijken en kwa men niet naar binnen. De teller bleef aan het eind van de dag dan ook steken op dik tweehon derd minder bezoekers dan vo rig jaar. De trappen van het monumenta le gebouw vormde een ideale tri bune voor de diverse demonstra ties van de brandweer. Wanneer ze in de weer gaan met gasfles sen en spuitbussen blijft het pu bliek zo gelijk ook op veilige af stand. Wat moet je vooral niet doen bij een vlam in de pan, de brandweer kan het blijkbaar niet vaak genoeg laten zien. „Heel veel mensen weten dat ge woon nog niet!" Dat geldt ook voor het onder schatte gevaar van waxinelicht jes. Dan is een blusdeken altijd prettig om in huis bij de hand te hebben. Veel bekijks was er ook voor de (oude) voertuigen en pompen die in slagorde stonden opge steld, waaronder een zogeheten crashtender van de vliegbasis Woensdrecht. Het publiek mocht vooral ook veel zelf doen tijdens de open dag. Daaruit bleek dat het blussen van een be ginnend brandje lang zo moei lijk niet is, als je even weet hoe je een handblussers moet bedie nen. Maar pas echt benauwd kregen sommigen het met een wandelingetje met een gasmas ker op. Van Sorge: „Kortom, voor ieder wat wils. En zeg nou eerlijk: wie wilde er als kind niet brandweerman worden?" foto Dirk-Jan Gjeltema Oldtimer gestolen zers prima bevallen, zegt Assel bergs. In de praktijk kan dat bijvoor beeld betekenen dat iemand uit Renesse in Zierikzee kan gaan stemmen, omdat hij daar werkt en dat makkelijker is. De raad moet het collegevoorstel eind de ze maand nog wel goedkeuren, benadrukt Asselbergs. „Maar ik weet bijna wel zeker dat de raad akkoord gaat. Willekeurig stem men is kiezersvriendelijk en op- komstbevordelijk. Wie kan daar nou tegen zijn?" WAARDE - Een witte Cadillac is afgelopen week door on bekenden meegenomen van parkeerplaats De Voetpomp op de A58 bij Waarde. De eigenaar van de oldtimer had zijn voertuig eerder deze maand achtergelaten, omdat de auto een technisch mankement vertoonde. Toen hij hem vrijdag weer op wilde pikken, bleek de auto gestolen. Aanhouding in Terneuzen TERNEUZEN - In de Nieuwstraat in zijn woonplaats werd in de nacht van zaterdag op zondag een 36-jarige Temeuzenaar aangehouden wegens het uiten van bedrei gingen tegen een medewerker van parkeerbeheer, eerder die avond. De man had zaterdag een bekeuring gekregen omdat hij, ondanks een parkeerverbod in de Nieuwstraat, zijn auto daar toch had geparkeerd. Tijdens het uitschrij ven van de bekeuring kwam hij terug en begon de mede werker parkeerbeheer uit te schelden. Blij rukte de par keerbon uit de handterminal en gooide deze naar de mede werker. Daarna stapte hij in zijn auto en reed weg. De parkeercontroleur en zijn collega waarschuwden de poli tie en toen de 36-jarige enkele uren later uit een horecabe drijf kwam, werd hij aangehouden. Hij is in verzekering gesteld en overgebracht naar Torentij cl. Joyrider botst tegen boom MIDDELBURG - Een negentienjarige Middelburger is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Montgomerylaan in Middelburg met een geleende auto tegen een boom gere den. De man was, zonder toestemming van de eigenaar, met de auto weggereden. ITij had geen rijbewijs en geen rijervaring en kwam bij het nemen van een bocht in de problemen. Hij gaf te veel gas, schoot de stoep op, reed een aantal tuinhekjes omver en belandde tegen de boom. De bijrijder raakte gewond aan zijn hoofd en is voor be handeling naar het ziekenhuis gebracht. De bestuurder kreeg een proces-verbaal. De auto raakte beschadigd. Motorrijders gewond bij ongeluk SCHARENDIJKE - Op Schouwen-Duiveland vonden gis termiddag twee aanrijdingen plaats, waarbij twee motor rijders gewond raakten. Om 14.40 uur vond de eerste aan rijding plaats op de Brouwersdam bij Scharendijke. Een 45-jarige automobilist uit 's-Gravendeel kwam uit de richting van Scharendijke en wilde parkeren op een vrije plaats aan de linkerkant van de weg. Hij sloeg linksaf en stopte op de weg om enkele voetgangers voor te laten gaan. Op dat moment kwam vanuit tegenovergestelde richting een 42-jarige Vlaardingse motorrijder die niet meer kon stoppen. Hij raakte bij de botsing gewond aan zijn schouder en werd naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. De auto en de motor raakten beschadigd. Om 15.50 uur volgde een tweede aanrijding op de Oostersteijn- weg in Ouwerkerk. Een 24-jarige motorrijder uit de ge meente Schouwen-Duiveland passeerde in een bocht naar links een voor hem rijdende, evenoude motorrijder uit de zelfde gemeente. Uit tegenovergestelde richting kwam een 52-jarige automobilist uit Hellevoetsluis waar de pas serende motorrijder waarschijnlijk van schrok. Hij kwam in de berm terecht en viel in de afrastering. Zijn motor gleed terug op het wegdek en de andere motorrijder reed daar tegenaan. Hij viel en kwam onder de auto. De man is met rugletsel naar het ziekenhuis in Goes gebracht. overspel tussen een Veerse bur gemeester en de vrouw van een Schotse koopman. Den Schot sen Schrobbert werd twee jaar geleden voor het eerst opge voerd en gaat wegens succes zes keer op herhaling (beide dagen om 11, 13.30 en 16 uur in De Vierschaar). Verder komen er onder andere folk-artiesten en harp- en doe delzakspelers naar Veere. Op zondagochtend wordt in de Klei ne Kerk (10.00 uur) een Schotse kerkdienst gehouden. Het volledige programma van het Schots-Veerse festival is te vinden op www.veer e-schot- land.nl door Selma Osman VEERE - Ooit soldaten met vrouwen en kinderen onder de blote hemel in Veere zien kampe ren? De organisatie van het Schots-Veerse festival pakt in het weekend van 30 september en 1 oktober uit met dit spekta kel. Op het Bastion wordt een tentenkamp uit de tijd van Na poleon nagebouwd. Drie regi menten spelen er een veldslag na, compleet met echte wapens en buskruit. Tijden het vorige Schots-Veerse festival, twee jaar geleden, be gon het heel klein met twee tent jes en hooguit tien acteurs. Nu belooft het bivak iets unieks te worden. „Volgens de politie is het de eerste keer dat zoiets in Zeeland gebeurt", zegt Tiny Pol derman van de Stichting V eere-Schotland Buskruit De stichting moest een vergun ning aanvragen voor de wapens en het buskruit waarmee de ac teurs in Veere over de dijk mar cheren. Ze lopen een deel uit de mars van Fort den Haak naar Veere na. De echte was in 1809. Het spektakel wordt uitgevoerd door Nederlandse living-histo rie groepen die zich hebben ver kleed als soldaten van het 42nd Royal Highland Regiment, 68th Durham Light Infantry Regi ment en het 92nd Gordon High- land Regiment. „Echt alles klopt", legt Polderman uit. Met het tweejaarlijkse festival wil Veere de banden met het Schotse verleden aanhalen. In de zestiende eeuw was tien pro cent van de Veerse bevolking Schots vanwege de handelsbe trekkingen met dat land. Zij brachten hun eigen taal, kleding en muziek mee. „Behalve een paar gebouwen is van die cul tuur niets meer overgebleven", schetst Polderman. Schots recht Niet veel mensen weten bijvoor beeld dat in Veere Schots recht werd gesproken. Met het toneel stuk Den Schotsen Schrobbert wil de stichting dat weer onder de aandacht brengen. Het stuk is gebaseerd op een rechtszaak uit de 17e eeuw over Zwemtoernooi Schouwse scholen in Onderdak ZIERIKZEE - In sportcentrum Onderdak in Zierikzee wordt van 18 tot en met 22 september weer de voorronde van het jaarlijks schoolzwemtoernooi gehouden. Vanavond beginnen de zwemtrainingen onder lei ding van de plaatselijke zwem vereniging. De finale is op 7 ok tober. Het toernooi staat open voor alle basisschoolleerlingen uit groep 3 tot en met 8 die minimaal een A-diploma heb-: ben. Ze werden ingedeeld in drie categorieën, zodat er j onderling een gelijkwaardige strijd kan worden aangegaan om de eilandelij ke titel. De - teams bestaan uit vier kinderen, die ieder drie verschillende sla- gen moeten zwemmen. Finale De snelste acht teams gaan door naar de finale, die wordt gezwommen op zaterdag 7 okto- - ber. Vorig jaar deden 432 kinde- ren mee aan het toernooi. De finale wordt onder meer bijgewoond door een delegatie van de Zeeuwse afdeling van de, landelijke zwembond. De: KNZB stelt het toernooi in Zierikzee als voorbeeld voor de opzet van schoolzwemkam- pioenschappen door heel het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33