Miljoenentekort monumenten PZC Woestijnschepen in Bruinisse Muziek en monumenten sterke combinatie Beheerders grote gebouwen hikken aan tegen lege restauratiepot 13 i: Geachte werkgever, Ondanks magere vangst Kor en Bot zinvol maandag 11 september 2006 waarin opgenomen e Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ^Marcel Modde ZIERIKZEE - Het restauratie- budget voor Rijksmonumenten op Schouwen-Duiveland schiet fors tekort. De gemeente ziet zich geconfronteerd met een gat san zeker 2,5 miljoen euro. '„En met die raming zit ik nog jan de voorzichtige kant", aldus .monumentenspeciaUst M. Ver- duijn: „Het is een voorlopig rij er. Dit staat niet stil, er komen altijd weer projecten bij." De beleidsambtenaar van de ge beente baseert zijn sombere plaatje op het aantal aanvragen dat tot dusver is binnengeko men en het budget wat de Rijks overheid beschikbaar heeft ge steld volgens het uitvoeringspro gramma 2006-2011. Dit jaar is de nieuwe Brim-regeling van kracht geworden. Subsidies voor grootschalige restauratie projecten worden binnen dit ka der niet meer verstrekt, vertelt Verduijn. Daarvoor in de plaats komt een kleiner bedrag voor in standhouding (onderhoud) van de gebouwen. De Brim wordt ge leidelijk ingevoerd. Eigenaren van molens en buitenplaatsen hadden tot 1 september de tijd om hun aanvraag in te dienen. „Volgend jaar komt een andere categorie aan bod en dat gaat zo door tot tegen 2011 alle Rijksmo numenten in die nieuwe rege ling zijn ingestroomd. Voor grootschalige restauratieprojec ten komt een speciaal budget." Projecten die daardoor in de knel komen en waarvoor de eige naren op zoek moeten naar ande re geldbronnen zijn onder meer de caissons in Ouwerkerk (250.000 euro), Slot Moermond in Renesse (340.000 euro) en de Nieuwe Kerk in Zierikzee (450.000 euro), zo werd eerder dit jaar al bekend. Hun aan vraag is afgewezen. Wat resteert is wat kruimelwerk, zoals 16.000 euro voor de ramen van de Nederlands hervormde kerk in Serooskerke en krap veertig mille (van de 191.360 euro ge waagde) voor de vloer van de Sint Nicolaaskerk in Brouwers haven. „Terwijl we op 120.000 euro hadden gerekend. Dus tel uit je winst", zegt voorzitter J. Niemantsverdriet-Leenheer van de beheerstichting van de Nico laaskerk. Het bestuur heeft nog wat eigen geld uit giften en an dere sponsorbijdragen, maar zit dan nog met een gat van zo'n 85.000 euro. Volgens de voorzit ter zit er weinig anders op dan dat geld te lenen bij het Natio naal Restauratiefonds. „Daar komt dan weer rente bovenop, dus per saldo zijn we duurder uit." Verduijn geeft aan 'ook niet ge lukkiger te worden' van de nieu we situatie. Schouwen-Duive land staat bij de eerste tien ge meenten van Nederland voor wat betreft het aantal historisch belangrijke gebouwen. Een krap budget op dat gebied laat zich dan al snel gelden. Hij vindt vrees voor het toeslaan van verpaupering door uitblij ven van restauraties echter te kort door cle bocht. „Er blijft hoe dan ook geld beschikbaar voor instandhouding van de mo numenten. En zodra er serieuze achteruitgang te bespeuren valt, zijn wij er ook nog bij om dat aan te kaarten bij de Rijksover heid. Het lijkt me sterk dat van die kant de regeling niet wordt aangepast als blijkt dat ze fors tekortschiet." Scheuren De beeldbepalende Nieuwe Kerk schiet daar momenteel niets mee op. Ruim een week ge leden werd eigenaar Stichting Oude Zeeuwse Kerken gecon fronteerd met nieuwe scheuren in het stucwerk vlak onder het dak en boven één van de ramen. Hoornblazers wekken Zierikzee op Open Monumentendag. Boertje en boerinnetjes trekken meer aandacht dan de verkoopwaar. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vier hoornblazers wek ken Zierikzee zaterdagochtend. Vanaf het witte bruggetje voor de Zuid-Ha- veiipoort strooien zij hun klanken over de stad uit. De toon voor deze dag is meteen gezet: monumenten met hun deur gastvrij geopend en muziek in straten en op pleintjes. Zierikzee manifesteert zich mooi met de combinatie van Festival Muziek Monumentaal en de Open Monumen- lag. Alleen het stinkt er zo. De boe ren zijn enthousiast aan het mesten ge weest. De strontlucht ligt als een dik ke deken over de stad. „We zitten na tuurlijk wel op het platteland", moe ten de duizenden bezoekers ervaren. 'Feest' is het thema van de twintigste Monumentendag. Zierikzee weet er raad mee. Op de Schuithaven swingt het rond koffietijd al de pan uit met de Papa Dré's Dixie Paraders: zes rij pere mannen in witte uniformen pro duceren pittige dixieland en jazz. Mu ziek waarbij je niet stil kunt blijven zitten. Op klarinet, trombone, trompet, soesafoon, banjo en wash board brengen zij een ode aan dansza len van weleer. Drie kleine meiskes verkleed als Zeeuwse boerinnetjes zit ten in de hoek van het pleintje achter een tafel met antiek en curiosa. Onwe tend hoe mooi ze zitten te zijn, deinen ze dromerig mee, de middelste con stant met twee vingertjes in haar mond. De kleine Big Band Bosco uit Breda blijkt voor velen de topper van Mu ziek Monumentaal. De leden van dit 'Bogers Swing Collectief spetteren zelf van enthousiasme en geven elke evergreen een eigen inkleuring door een doordachte performance en muzi kale grapjes. Zo trippelt 'The pink panther' plotseling door de 'Street- cats' heen en krijgt een oud nummer als 'Save the last dance for me' verras send nieuw elan. Ook laat Bosco 'Miss Jones' over het Havenplein huppelen. Later duikt diezelfde juffrouw Jones weer op onder de Beuze, maar dan in de uitvoering van de grote Big Band De Veste. Overlapping dus en wellicht had er hier wat meer variatie in de pro grammering gekund. Voor meer internationale impulsen zorgt wel percussiegroep Tak'n Djola die weer een trouwe schare fans om zich heen verzamelt. Voor de liefheb bers van doel zak marcheren de leden van Interscaldis Pipes and Drums de hele dag door de binnenstad. In het stadhuis is het een komen en gaan. Mensen die alleen het monumen tale gebouw willen zien, mengen zich met de bezoekers voor de presentatie van Streekdrachtvereniging De Arke. Daarnaast trekt Volksmuziekgroep De Zeeuwse Rei hier specifieke belang stellenden. De dames bij de entree heb ben halverwege de middag al meer dan duizend bezoekers geturfd. Het miniconcert in de trouwzaal van het stadhuis met fraaie Spaanse, Brazili aanse en Argentijnse liederen met gi taar en zang door hel duo Conjunto Be- la Epoca verdient wat meer respect. Havenmeester Flip de Leeuw uit Zie rikzee heeft dit keer voor het eerst spontaan zijn woonhuis in de Nieuwe Bogerdstraat opengesteld op deze Mo numentendag. Het is hem prima beval len. „Ik heb ruim honderd mensen over de vloer gehad en ik heb nog nooit zoveel waardering gehoord voor de restauratie die we hier hebben ge daan", zegt De Leeuw. dEUS overdondert op Abdijplein Drankrijder gepakt Uit voorzorg ging de kerk tot aan monumentendag afgelopen zaterdag dicht voor publiek, om dat de kans bestond dat de laag zou loslaten. Eerder viel aan de andere kant van de kerk al een stuk sierpleister naar beneden. „Ik hoop van harte dat dit niet het topje van de ijsberg is", al dus H. Uil van de werkgroep die de kerk beheert. De laatste grootschalige restauratie was goed 25 jaar geleden. Een nieu we opknapbeurt is derhalve geen luxe, zegt Uil. „Temeer om dat destijds alleen het hoognodi ge is aangepakt." In de loop van deze week wor- den de scheuren geïnspecteerd. Inmiddels is besloten dat het vei lig genoeg is om geplande evene menten toch door te laten gaan. ZIERIKZEE - Een 52-jarige automobilist moest zaterdag ochtend in Zierikzee zijn rijbewijs inleveren wegens het rijden onder invloed van alcohol. De Briellenaar werd bij een controle rond kwart over drie op de Laan van Saint Hilaire aan de kant gezet. Uit een blaastest bleek dat hij 2,5 keer meer had gedronken dan wettelijk is toegestaan. Hij moest mee naar het politiebureau. Met een dagvaar ding voor de rechtbank op zak mocht hij naar huis. Nieuwe coördinator Tafeltje-dek-je ZIERIKZEE - Tafeltje Dek je op het rayon Middenschou- wen heeft een nieuwe coördinator. Marianne van Rijswijk uit Zonnemaire heeft de zorg voor de maaltijdversprei ding overgenomen van Janny Schilperoort uit Brouwers haven, die dat werk twaalf jaar heeft gedaan. De coördi nator is de brug tussen de klanten, bezorgers en de keu ken van de warme maaltijdservice voor hulpbehoevende mensen. De vrijwilligersorganisatie Tafeltje-dek-je op Schouwen-Duiveland is onderverdeeld in vier rayons met ieder een eigen coördinator en bezorgers. Jongens gepakt voor vernielingen KAPELLE - In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben vier jongens uit Kapelle, in leeftijd variërend van zeven tien tot twintig jaar, diverse vernielingen aangericht in hun woonplaats. Even na middernacht hoorcle een bewo ner van de Oude Veiling een harde klap. Toen hij buiten ging kijken, zag hij dat zijn autospiegel was vernield. Hij ging in zijn wagen achter de jongens aan en wist één van hen klem te rijden en aan de politie over te dragen. De an dere drie meldden zich in de loop van de ochtend op het bureau, waar ze toegaven ook de ruiten van een bushokje bij het station kapot te hebben geslagen. Tegen de jon gens is proces-verbaal opgemaakt. Gehandicapten maken boottocht GOES - Ruim honderd verstandelijk gehandicapten heb ben afgelopen zaterdag genoten van een boottochtje over het Goese havenkanaal. Het jaarlijkse evenement wordt georganiseerd door de stichting Arti Carnaval. De deelne mers voeren op zo'n dertig motorbootjes en zeiljachten van Goes naar het Goese Sas om daar te feesten en pan nenkoeken te eten. Diefstal uit auto in Noordwelle NOORDWELLE - Op de Rampweg in Noordwelle is gis termiddag een auto opengebroken. Uit de auto werden de radio/cd-speler en een tas met boeken gestolen. Oplossing drugsoverlast gezocht TERNEUZEN - Het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen hoopt binnen een maand de opdracht voor een onderzoek naar de beste gedoog- verkoopplaatsen voor softdrugs te verstrekken. Het onderzoek moet leiden tot oplossingen van de verkeers-, parkeer- en andere overlastpro- blemen in de Terneuzense bin nenstad en omgeving Het gedoogbeleid staat niet ter discussie, benadrukt loco-burge meester J. van Schaik nog maar eens. Dat beleid is door het Rijk in gevoerd en heeft Terneuzen in elk geval voor een groot deel van harde criminaliteit afgehol pen. Wilt u voortaan de risico's van arbeidsongeschiktheid zelf nemen. Of weet u het nog niet? Ga eerst naar uwv.nl ■fuwv uw financiën accountancy goed geregeld zeeuwse almanak Feestje Een 59-jarige Middelburger vierde afgelopen vrijdag al vast zijn 60e verjaardag. Ko mende woensdag is hij echter pas echt jarig. Als hij die dag nou maar haalt", zei zijn zoon tegen de zwager van de jarige. „An ders is het best wel bizar dat we z'n verjaardag nu al ge vierd hebben. „Ach", zei de zwager na het nuttigen van de nodige bier tjes, „wat maakt het uit. Het feestje hebben we in ieder ge val al gehad. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Zaterdagochtend rond tien uur laat schipper Jaap Schot van de ZZ10 de scheeps toeter horen. Het eerste fossiel van de 56ste Kor en Bot-tocht is gevonden, een geweipuntje van het kleine hert, zo'n twee mil joen jaar oud. Ook dit jaar moet het bonte ge zelschap onderzoekers uit onder meer Leiden (Naturalis), Rotter- |dam (Natuurhistorisch Mu seum) en Haarlem (Teylersmu- seuni) zich door bergen brokkel- Sterren heemkerken. Het water van de Oosterschelde wordt 's sinters niet koud genoeg meer om de brokkelsterretjes te laten afsterven. En dus storten de twee korren van de ZZ10 vooral Drumkorpsen tweede op NK MIDDELBURG - De Juliana korpsen Middelburg hebben za- '«dag hoge ogen gegooid op het ationaal Kampioenschap voor ■howkorpsen in Oss. fowel het Juliana Drum Bug- Corps als het Junior Drum -orps Johan Friso eindigde in Mn klasse op de tweede plaats. 00r Johan Friso zit hiermee zomerseizoen erop. Juliana nog twee weken flink repe- ®en voor het Europees Kam- joensehap dat op 23 september gehouden in Rotterdam. brokkelsterretjes en natuurlijk Japanse oesters op het dek. Met harkjes werken de wetenschap pers zich door de lagen heen op zoek naar fossiele delen van landzoogdieren, fossiele schel pen, of bijzondere krabbetjes. Later op de dag vaart Schot van de Hammen naar Colijnsplaat. Hier werd vorig jaar nog het meeste opgekord en ook nu ko men wat fossiele stukjes boven. De 'muizenbuizen' van Joop van Veen (Teylersmuseum) halen vooral klei op. De nieuwe beves tigingsmethode weerstaat de krachten van het korren. Ook nieuw is de zeeftafel met water toevoer die voorkomt dat Van Veen alle klei mee moet nemen. Dit jaar vaag! W. Phaff, prepara teur van dieren uit Middelburg, mee. Hij zoekt bijzondere krab betjes en sterretjes om te prepa reren voor een tentoonstelling voor het Nationaal Park de Oos terschelde. Hij gaat met een bre dere vangst naar huis dan 'expe ditieleider' John de Vos van Na- turalis. Hoewel de laatste jaren de vondsten mager zijn, blijft De Vos optimistisch. „Natuur lijk hoop ik elk jaar op de sche del van de sabeltandtijger. Maar elk stukje kan ons weer wat le ren. Het mooiste stuk van deze dag is een gaaf hielbeen van een paard uit het vroeg-pleistoceen (2,5 miljoen jaar geleden)." La ter zal De Vos aan burgemeester Asselbergs een stukje slagtand van de Zuidelijke mammoet overhandigen voor de collectie van het Maritiem Museum in Zierikzee. BRUINISSE - Veel techniek komt er niet bij kijken. Gewoon vastpakken, gaan en zorgen dat je zo snel mogelijk de 500 meter aflegt. Tweeëntwintig teams van ieder twee perso nen verschenen zaterdag aan de meet in de Bruinisser Oudestraat om het tegen elkaar op te nemen op een kameel. Eigenlijk was de grootste kunst om de schokkerige rit uit te zitten, want de dieren werden door hun persoonlijke begeleider met stevige hand voortgedreven. In een zadel was niet voor zien. „Dat heb je ook niet nodig", zegt me de-organisator Kees Verspoor. „Je zit ge woon tussen de bulten en dat zit best wel goed. Op zich vrij zacht, beter dan op een za del vind ik. In die vacht zit tenminste ve ring." Om de kamelen tussendoor nog een beetje rust te gunnen, was er in het feestpro gramma rond café 't Veerhuis een optreden ingelast van de band Sidewalkstone. Win naar van cle kamelenrace werd - na een cor rectie - het team van de Oosterschelde Jacht werf (OJW) in een tijd van 22.3 seconde, tweetiende van een seconde sneller dan de jockeys van de Stichting Bruinisse (Bru.nu). Ze deelden het erepodium met de rijders van Peter Spelt Elektronica, die er 22.9 se conde reden en daarmee de derde tijd neer zetten. foto Dirk-Jan Gjeltema Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31