Bouw Aria begint in najaar 2007 PZC Laatste feestje voor zieke boom Kleine lintjesregen in gemeente Borsele FZC Schots-Veerse festival pakt uit met tentenkamp Turnschool Zeeland nog jaar onder dak ,11 Versnelde aanleg Goese wijk ondanks grote woningbehoefte niet mogelijk agenda A A y - 'tm maandag 11 september 2006 GOES - Projectontwikkelaar \gC Vastgoed Groep denkt na jaar 9007 de eerste fase van de Sine wijk Aria in Goes te kun- neD bouwen. Hoewel Goes schreeuwt om nieuwbouw, is versnelling van het project niet mogelijk. Wel kunnen in de eer ste fase meer woningen dan ge- pland op de markt worden ge bracht. De laatste jaren stagneert de wo ningbouw in Goes, Tussen de af ronding van de nieuwbouwwij ken zoals Ouverture en Nieuw-West en de aanleg van nieuwe wijken als Aria, Mannee a Waterstad (op het havenin- dastrieterrein) zit te veel tijd. Er zijn wel wat kleinschaliger woningbouwprojecten opgele verd of in ontwikkeling, maar de daarmee gemoeide aantallen woningen zijn te klein om aan de vraag te voldoen. Die vraag ,s fors. mede door de groeiende Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 kmail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Miekevan der Jagt RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet wvw.pzc.nl E-mail: ben zich echter op de voor het tracé benodigde gronden gestort en willen hun aankopen verzil verd zien. De gemeente heeft in onderhandelingen nog met maar één van de vier grondeige naren overeenstemming kunnen bereiken. Ze dreigt dan ook met onteigening. Bij het aanjagen van de woning bouw was de hoop van het colle ge dan ook gevestigd op project ontwikkelaars als ABC Vast goed Groep, die de wijk Aria aan de zuidrand van Goes (gren zend aan Ouverture, 400 wonin gen) laat bouwen. Volgens ABC-projectleider A. van Vuur- en begint de bouw volgend jaar na de bouwvak en dat is precies op schema. Versnelling zit er nu niet meer in, zegt hij. „Wat we wel kunnen doen, is het aantal fasen van vijf of vier terugbren gen naar drie. Daardoor breng je in de eerste fase veel meer wo ningen op de markt. Gezien de grote waag naar woningen in Goes lijkt dat zinvol." In Aria verschijnen zowel dure als goedkope koopwoningen. Van Vuuren onderstreept dat het zeker de bedoeling is voor starters en ouderen te bouwen. „Ik schat in dat toch twintig pro cent van de woningen in Aria is bestemd voor deze doelgroe pen." Een ander speerpunt is een 'goe de sociale structuur'. „In elke straat komen woningen voor de grote en de kleine beurs. We wil len alle rangen en standen mixen." Aria krijgt ook een an der aanzien dan het modernisti sche Ouverture. Geen blokvor mige huizen aan kaarsrechte la nen, maar bochtige straatjes met 'streekeigen' architectuur. Meer rustiek dan modern dus. Ongelukkigerwijs beginnen de grote woningbouwprojecten Ernst Bij zijn aantreden in maart dit jaar signaleerde het nieuwe col lege van CDA, WD en SGP/ CknstenUnie de ernst van de si tuatie. Het college liet weten de jurbo op de woningbouw te zet ten. Dappere woorden die tot nu toe niet in daden konden wor- ifcn omgezet. Het vorige college van burgemeester en wethou ders had bijvoorbeeld al de voor bereidingstijd voor de wijk Man- pee (naast de Noordhoek, 350400 woningen) ingedikt. Tijdwinst viel niet meer te boe ken. Mannee komt nu voorjaar/ me dio 2007 in ontwikkeling en dat is al enkele maanden later dan was voorzien. Echt mee zit het de gemeente niet bij het project Mannee, waarvoor ze het bouw- verkeer straks noodgedwongen via de wijk Noordhoek moet la- len rijden. iledoeling was eerst (een deel fan) de geplande verbindings weg tussen de Oranjeweg en de Manneeweg daarvoor te gebrui- ten. Projectontwikkelaars heb- STREEKACTIVITEITEN IANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: IEINKENSZAND - - De Stenge, 19.15 ir Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; de zomermaanden de Hervormde kerk, 19.30 uur: - De Vroone, 09.30 uur: Schil- ersclub; 10,00 uur: Internationaal dan- sn; 1-3.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 ur Gymnastiek; aalGroenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be legen voor carapatiënten; RUININGEN Ons Dorpshuis, 3.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 330 uur. schaakclub "de Zwarte Da s'; 1930 uur: flepetitieavond gemeng- ezangvereniging Crescendo; nembad Den Inkel, 19.00 uu gging; 19.30 uur: Aquarobics; CHORE - Dorpshuis, 13.15 uu Ewegen voor ouderen; - De Wemel, 9.15 - 10.00-10.45 uur: Meer be sgen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; fctisn en kaarten; 14.00 uur: Koers- ERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, uur: Bewegen voor ouderen; uur:Biljarten inde hal; 13.00-17.00 uur: Biljarten. Aqua- Meer - WmMmmSÊËet Kinderen van de muziekschool zongen zaterdag een afscheidslied voor de monumentale beuk in de Van de Spiegelstraat. door Rob Paardekam GOES - De grote beuk voor de muziek school in Goes heeft in zijn honderdjari ge leven waarschijnlijk nooit zo in de belangstelling gestaan als zaterdag. Toen vormde hij - tijdens de monumen tendag - het middelpunt van een groot feest. Wel een feest met een zwart rand je, want over een tijdje wordt het monu mentale stuk natuur naar beneden ge haald. Veel passerende Goesenaren blij ken daar vrede mee te hebben. Linda Hamers: „Met bomen is het net als met mensen. Op een gegeven mo ment gaan ze dood. Daar kun je een hoop heisa over maken, maar daar wordt hij echt niet beter van. Het is wel leuk dat de boom door dit feestje nog een keer in de belangstelling staat want mooi is hij zeker. Oud-wethouder C. Linssen. die het beu- kenfeest zaterdag mocht openen, vertel de nog eens dat de gemeente het besluit om hem te kappen echt niet met plezier heeft genomen. „Het is al zeven of acht jaar geleden dat ik te horen kreeg dat de boom ziek was. Geloof me, we heb ben het zo lang mogelijk proberen te rekken, maar de gemeente heeft ook haar verantwoordelijkheid te nemen op het gebied van de veiligheid. En het is niet langer veilig om deze boom te laten staan." Jan Stalman: „Ik heb erover gelezen. De boom is ziek, toch? Ja, dan moet hij ge kapt worden. Het zal even wennen zijn, want hij hoort bij de muziekschool. En voor een nieuwe boom weer zo mooi en groot is, zijn we ivaarschijnlijk tiental len jaren verder. Dat laatste zal ongetwijfeld zo zijn, maar Linssen zei er van overtuigd te zijn dat de gemeente er alles aan gaat doen om de kaalheid die na de kap ont staat op een goede manier te compense ren. „Er wordt geen kleine spriet terug geplaatst, maar een boom met een vol wassen uiterlijk." Arend Rietjens: Het kan me niet zo veel schelen. Ik hou best van de natuur, maar ben gewoon te nuchter om te gaan staan huilen om een boom die wordt ge kapt. Er zijn ergere dingen in deze we reld. Nou viel het zaterdag met die tranen wel mee. Er werd vooral feestgevierd. De jongens en meisjes van het kinder en tienerkoor van de muziekschool zorg den aan het begin van de dag voor enke le muzikale noten door het lied 'Ode aan de beukenboom' en nog een ander foto Ronald den Dekker bomenlied ten gehore te brengen. De rest van de dag konden bezoekers en passanten genieten van allerlei andere uitingen van kunst. In een speciale brie venbus mochten mensen zelfs hun laat- sté boodschap aan de oude beuk clepone- Monique van Dijke: „Haha, nee, ik heb geen persoonlijke boodschap voor de boom meegenomen. Maar als ik iets zou schrijven, zou ik hem bedanken dat hij jarenlang het f raaie karakter va n deze straat mede heeft bepaald. Dat zijn tijd nu is gekomen, moeten we aanvaarden. Uiteindelijk gaat alles en iedereen een Dat moment komt voor de beukenboom al heel snel: komend najaar. Op zich kunnen beuken best ouder worden dan honderd jaar, maar het monumentale exemplaar aan de Van de Spiegelstraat is sterk aangetast door de tonderzwam en kan volgens de gemeente elk moment instorten. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - In Borsele daalde zaterdag een mini-lintjes regen neer. Twee mensen die zich jaren met volle overgave voor de gemeenschap hebben in gezet, kregen van burgemeester E. Gelok de koninklijke versier selen opgespeld. Bep van Dijk, 's-Heerenhoek Lid in de Orde van Oranje Nas sau Bep van Dijk (63) werd verrast tijdens het jubileumfeest van de Borselse afdeling van de Zonne bloem in De Stenge in Heinkens- zand. Ze was dertig jaar geleden één van de oprichters van de af deling en heeft er sindsdien ver- Bep van Dijk schillende rollen vervult, waar onder die van voorzitter en se cretaris. Verder is ze voorzitter van de 's-Heerenhoekse kome die en was ze in het verleden se cretaris van twirlvereniging De Showgirls en lid van BepSiTi- Ka, dat jaarlijks een ouderencar- naval organiseert. Van Dijk toonde zich verrast door de eer die haar te beurt viel. „Bij de lintjesregen in april kreeg mijn man een lintje. Toen heb ik even gedacht dat we misschien samen onderscheiden zouden worden Dat was niet zo en toen heb ik het uit mijn hoofd gezet. Je verwacht zoiets niet in september. Ik ben er heel blij mee. Hier doe je het natuur lijk niet voor, maar het is fijn om een stukje waardering te krijgen. Ik zie het als een soort kroon op mijn werk." Ben Vermeide, Ovezande Lid in de Orde van Oranje Nas sau Ben Vermeule (64) kreeg zijn on derscheiding zaterdag thuis uit gereikt tijdens een feestje dat werd gevierd, omdat hij en zijn vrouw 41 jaar zijn getrouwd. Vermeule zet zich al sinds 1957 in voor de gemeenschap in zijn dorp. In dat jaar werd hij vrij williger bij de plaatselijke voetbalclub. Dat heeft hij tot 2000 volgehouden. Verder bood hij zijn foto's en kennis aan bij de totstandkoming van boekjes over Ovezande en was hij lid van de parochievergadering van Onze Lieve Vrouwe Hemel vaart. Wie ook nog weet dat Vermeule actief lid was van het koor, oprichter van de dorpsraad en de drijvende kracht achter de film 'Ovezan de, parel van de zak' kan niets anders concluderen dan dat het lintje hem toekomt. „Ik hoop dat ik er nog een tijdje van mag genieten", aldus Vermeule, die erg ziek is. „Er zijn miljoenen mensen die zich inzetten voor de gemeenschap, dus ik weet niet waar ik deze eer aan ver diend heb. Toch ben ik er ontzet tend blij mee." Oldtimer gestolen Aria en Mannee zo'n beetje te gelijk. De toekomst zal uitwij zen of er dan plotseling niet te veel woningen op de markt ko men. Temeer omdat ook de am bitieuze wijk Waterstad (1500-2000 woningen in tien, vijftien jaar tijd) in de steigers wordt gezet, al moet het college daarvoor nogal wat (dure) hob bels nemen, zoals de verplaat sing van (watergebonden) bedrij ven. WAARDE - Een witte Cadillac is afgelopen week door on bekenden meegenomen van parkeerplaats De Voetpomp op cle A58 bij Waarde. De eigenaar van de oldtimer had zijn voertuig eerder deze maand achtergelaten, omclat de auto een technisch mankement vertoonde. Toen hij hem vrijdag weer op wilde pikken, bleek de auto gestolen. Aanhouding in Terneuzen TERNEUZEN - In de Nieuwstraat in zijn woonplaats werd in de nacht van zaterdag op zondag een 36-jarige Terneuzenaar aangehouden wegens het uiten van bedrei gingen tegen een medewerker van parkeerbeheer, eerder die avond. De man had zaterdag een bekeuring gekregen omdat hij, ondanks een parkeerverbod in de Nieuwstraat, zijn auto daar toch had geparkeerd. Tijdens het uitschrij ven van de bekeuring kwam hij terug en begon de mede- werker parkeerbeheer uit te schelden. Hij rukte de par keerbon uit de handterminal en gooide deze naar de mede werker. Daarna stapte hij in zijn auto en reed weg. De parkeercontroleur en zijn collega waarschuwden cle poli tie en toen de 36-jarige enkele uren later uit een horecabe drijf kwam, werd hij aangehouden. Hij is in verzekering gesteld en overgebracht naar Torentij d. Joyrider botst tegen boom MIDDELBURG - Een negentienjarige Middelburger is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Montgomery laan in Middelburg met een geleende auto tegen een boom gere- den. De man was, zonder toestemming van de eigenaar, met de auto weggereden. Hij had geen rijbewijs en geen rijervaring en kwam bij het nemen van een bocht in de problemen. Hij gaf te veel gas, schoot de stoep op, reed een aantal tuinhekjes omver en belandde tegen de boom. De bijrijder raakte gewond aan zijn hoofd en is voor be handeling naar het ziekenhuis gebracht. De bestuurder kreeg een proces-verbaal. De auto raakte beschadigd. Motorrijders gewond bij ongeluk SCHARENDIJKE - Op Schouwen-Duiveland vonden gis termiddag twee aanrijdingen plaats, waarbij twee motor rijders gewond raakten. Om 14.40 uur vond de eerste aan rijding plaats op de Brouwersdam bij Scharendijke. Een 45-jarige automobilist uit 's-Gravendeel kwam uit de richting van Scharendijke en wilde parkeren op een vrije plaats aan de linkerkant van de weg. Hij sloeg linksaf en stopte op de weg om enkele voetgangers voor te laten gaan. Op dat moment kwam vanuit tegenovergestelde richting een 42-jarige Vlaardingse motorrijder die niet meer kon stoppen. Hij raakte bij de botsing gewond aan zijn schouder en werd naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. De auto en de motor raakten beschadigd. Om 15.50 uur volgde een tweede aanrijding op de Oostersteijn- weg in Ouwerkerk. Een 24-jarige motorrijder uit de ge meente Schouwen-Duiveland passeerde in een bocht naar links een voor hem rijdende, evenoude motorrijder uit de zelfde gemeente. Uit tegenovergestelde richting kwam een 52-jarige automobilist uit ITellevoetsluis waar de pas serende motorrijder waarschijnlijk van schrok. Hij kwam in de berm terecht en viel in de afrastering. Zijn motor gleed terug op het wegdek en de andere motorrijder reed daar tegenaan. Hij viel en kwam onder de auto. De man is met rugletsel naar het ziekenhuis in Goes gebracht. land Regiment. „Echt alles klopt", legt Polderman uit. Met het tweejaarlijkse festival wil Veere de banden met het Schotse verleden aanhalen. In de zestiende eeuw was tien pro cent van de Veerse bevolking Schots vanwege de handelsbe trekkingen met dat land. Zij brachten hun eigen taal, kleding en muziek mee. „Behalve een paar gebouwen is van die cul tuur niets meer overgebleven", schetst Polderman. Niet veel mensen weten bijvoor beeld dat in Veere Schots recht werd gesproken. Met het toneel stuk Den Schotsen Schrobbert wil de stichting dat weer onder de aandacht brengen. Het stuk is gebaseerd op een rechtszaak uit de 17e eeuw over overspel tussen een Veerse burgemeester en de vrouw van een Schotse koopman. Den Schotsen Schrob bert werd twee jaar geleden voor het eerst opgevoerd en gaat wegens succes zes keer op herha ling (beide dagen om 11, 13.30 en 16 uur in De Vierschaar). Verder komen er onder andere folk-artiesten en harp- en doe delzakspelers naar Veere. Op zondagochtend wordt in de Klei ne Kerk (10.00 uur) een Schotse kerkdienst gehouden. Het volledige programma van het Schots-Veerse festival is te vinden op www.veere-schot- land.nl door Selma Osman VEERE - Ooit soldaten met vrouwen en kinderen onder de blote hemel in Veere zien kampe ren? De organisatie van het Schots-Veerse festival pakt in het weekend van 30 september en 1 oktober uit met dit spekta kel. Op het Bastion wordt een tentenkamp uit de tijd van Na poleon nagebouwd. Drie regi menten spelen er een veldslag na, compleet met echte wapens en buskruit. Tijden het vorige Schots-Veerse festival, twee jaar geleden, be gon het heel klein met twee tent jes en hooguit tien acteurs. Nu belooft het bivak iets unieks te worden. „Volgens de politie is het de eerste keer dat zoiets in Zeeland gebeurt", zegt Tiny Pol derman van de Stichting Veere-Schotland. De stichting moest een vergun ning aanvragen voor de wapens en het buskruit waarmee de ac teurs in Veere over de dijk mar cheren. Ze lopen een deel uit de mars van Fort den Haak naar Veere na. De echte was in 1809. Het spektakel wordt uitgevoerd door Nederlandse living-histo rie groepen die zich hebben ver kleed als soldaten van het 42nd Royal Highland Regiment, 68th Durham Light Infantry Regi ment en het 92nd Gordon High- Ben Vermeule foto's Ronald den Dekker VLISSINGEN - De Turnschool Zeeland in Vlissingen is tot vol gend jaar september verzekerd van een onderkomen. Daarna staat de Turnschool opnieuw op straat. Dat heeft de gemeente aan de overkoepelende organisa tie Stichting Turn Overleg Vlis singen (TOV) gemeld. Al een heel jaar kreeg de TOV te horen dat in september 2006 de Turnschool moet vertrekken uit de noodlocatie in Paauwenburg. Waar naartoe, weet niemand. De vier Vlissingse turnverenigin gen en de Turnschool Zeeland, die samen TOV vormen, probe ren al meer dan een jaar een nieuwe turnhal te bouwen. Het lukt ze alleen nog niet om daar voor een sluitende exploitatie te - krijgen. Het verzoek aan de gemeente: Vlissingen om 100.000 euro bij te dragen, is tot nu toe niet geho noreerd. Inmiddels is TOV tot de conclusie gekomen dat een bijdrage van een ton niet eens meer genoeg is. Als er vóór september 2007 geen uitzicht is op een ander pand, zal de Turnschool volgens Kui pers verdwijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29