Ombudsman hekelt geweld politie Festival moet kritiek serieus nemen Dit is de ultieme vrijheid Bush op één na domste president ff ■■Lil 13 M Ai li 1 genten en ME'ers zouden in sommige situaties te hard ingrijpen 17 en 18 Nederlands team rijdt in Formule I lezen we zeeuws ZO\2 Zonnig en zomers warm met zomerse temperaturen tot rond 26 graden. Zwakke tot matige zuidoostenwind. 248e jaargang no. 214 maandag 11 september 2006 los nummer 1,25 100 digitale foto's Afdrukken van 100 digitale foto's aaneengesloten op 1 CD Knrlnlr Fxnrpcs door Joke Licher nn Chris Bakker HILVERSUM - De politie treedt soms te hard op en draagt dan bij aan de ge weldsspiraal. Dat heeft de Nationale Ombudsman A. Brenninkmeijer gisteren ge zegd in Buitenhof. Hij gaf als voorbeelden het politie optreden bij twee voetbal wedstrijden, een in Arnhem (Vitesse-FC Den Bosch) en een in Amsterdam (Ajax- Feyenoord). Hooligans maken het de politie erg moeilijk, maar van de poli tie mag je professionaliteit ver- I wachten, aldus de ombudsman. I In sommige gevallen was dat op- treden volgens hem niet profes sioneel. Voor burgers die te ma ken hebben gehad met excessief geweld van de politie, is het moeilijk een klacht in te dienen omdat ze de identiteit van de be- trokken agenten niet kennen, j Brenninkmeijer pleitte er op- 1 nieuw voor identificatie van bij voorbeeld leden van de mobiele eenheid (ME) mogelijk te ma- i ken. Ze zouden op de helm een j klein nummer kunnen dragen. Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) liet eerder dit jaar naar aanleiding van ditzelfde plei- idooi van de ombudsman al we- jten de herkenbaarheid van de jME'ers omwille van hun eigen veiligheid niet te willen vergro- ten. Zo denkt de minister er nog steeds over, aldus zijn woord- Koning van Tonga (88) overleden AUCKLAND - 'Bid voor uw stervende koning'. De premier van liet eilandstaatje Tonga be reidde de bevolking al enige tijd voor op het einde van Taufa' ahau Tupou IV. De vorst is na een lang ziekbed gisteravond op 88-jarige leeftijd in het Mercy ziekenhuis in het Nieuw-Zee- landse Auckland overleden. Tupou regeerde sinds 1965 en was de op één na oudste mo narch van de wereld. Alleen de vorst van Samoa is met 93 jaar ouder. Opvolger is kroonprins Tupouto'a. De dood van koning Tupou is goed nieuws voor de hervormers in het mini-konink- njk in de Stille Zuidzee. Jaren lang hebben die vergeefs gestre den voor beperking van de macht van de koning, die samen met de hoge adel tweederde van het parlement mag benoemen. In juli van dit jaar kreeg de de mocratiseringsbeweging nog een zware tegenslag te verwer ken toen de progressieve prins Tu'ipelehake bij een auto-onge luk in Amerika om het leven kwam, GPD Van den Hende hulpbisschop van Breda BREDA - De 42-jarige Hans van den Hende is dit weekeinde benoemd tot hulpbisschop van het bisdom Breda. Daarmee is Van den Hende het jongste lid van het Nederlandse bisschop pencollege. uit Groningen afkomstige van den Hende is de toekomstig van bisschop Tiny Mus- en de eerste bisschop van iet bisdom Breda die 'van bo- jen de rivieren' komt. Iians van len Hende is zijn hele kerkelij- Ie l°°pbaan in het noorden van iet land actief geweest, de laat- jaren als vicaris-generaal on- de als conservatief bekend bisschop Wim Eijk van bisdom Groningen-Leeuwar- 'en. Niettemin krijgt hij alle teun van de progressieve bis- chop Tiny Muskens. „Hij stond 'ovenaan mijn verlanglijstje", ei Muskens zaterdag. GPD 4 bisschop is volslagen voerder gisteren. Brenninkme ijer zei in Buitenhof dat als hij er met de minister niet uikomt, het dan een taak van de Tweede Kamer is er iets aan te doen. De PvdA, de grootste oppositie partij, is het met de ombudsman eens dat ME'ers te herkennen moeten kunnen zijn. Zo'n her kenningsteken mag er echter niet toe leiden dat relschoppers zich op basis daarvan storten op een specifieke ME'er, waar schuwde Kamerlid Straub. Ook vindt hij dat acties van de ME standaard moeten worden opge nomen vanuit de commandowa gen zodat de beelden achteraf zijn terug te zien. De wedstrijd Vitesse-FC Den Bosch waar de ombudsman naar verwees, werd al in februa ri 2002 gespeeld. Afgelopen april verscheen zijn kritische rapport over het optreden van de politie destijds. Na afloop van het duel had de politie onge controleerd en excessief geweld gebruikt, aldus Brenninkmeijer. Ontstemd Voorzitter A. Meijboom van de Raad van Hoofdcommissarissen is ontstemd over de uitspraken van de Nationale Ombudsman. Meijboom is ook verbaasd dat Brenninkmeijer geen contact heeft opgenomen met de be roepsgroep zelf. Hij wees erop dat de politie zeer terughoudend omgaat met ge weld. Uit onderzoek is volgens de voorzitter gebleken dat het geweld in de samenleving toe neemt, ook tegen de politie, maar dat de politie daar niet meer geweld tegenover zet. Meij boom bestrijdt niet dat er geval len zijn waarbij de politie bui tenproportioneel is opgetreden. Burgers kunnen daarover een klacht indienen bij de ombuds man en ook de Raad van Hoofd commissarissen treedt er tegen op. Brenninkmeijer veralgemeni seert de incidenten nu en doet alsof de politie er maar op los slaat, aldus Meijboom. „Dat beeld bestrijden wij." ANP/GPD LEWEDOIIP - Achter het raam van de kleine caravan is de Zeeuwse vlag gespannen; vooraan kuieren de trekpaarden Celine van de Conterscherp (rechts) en Lady van de Polder. En daar tussenin zit op de bok Adrie Crielaard uit Vrouwenpolder; de hondjes Label- le en Sophietje houden tussen de emmers, balen stro en de bos prikkeldraad achter in de bak de omgeving in de gaten. Adrie trok dit weekeinde met zijn vier 'dames' door de polders van Walcheren en Zuid-Beveland en had daar bij veel bekijks. De aandacht is nog een beetje wen nen. „Ik ben er een beetje van geschrokken", zegt hij, onderweg naar Lewedorp. „Iedereen stopt en neemt foto's. Even dacht ik; wat heb ik gedaan? Daarnet stond een hele stoet motorrij ders stil; ze zetten hun motor aan de kant om naar me te kijken." Snel gaat het niet, zo'n veertig kilometer per dag halen Adrie en zijn metgezellen hooguit. Maar dat is van ondergeschikt belang. Adrie: „Voor mij is dit de ultieme vrijheid." 's Avonds wordt het prikkel draad uitgerold voor de mobiele omheining van de paarden in een weiland. De boerenfoxjes mogen mee in de caravan. Het plan is om volgend jaar de hele zomer te trekken, maar voorlopig blijft het bij lange weekeinden. „Er moet ook nog gewerkt worden." foto Ronald den Dekker "P|e organisatie blikt zelf ^-'vooral tevreden terug op de zesde editie van het Zeeland Nazomerfestival. Toch klonk dit jaar onder het publiek ook nogal eens kritiek, vooral op de toe gangsprijzen. Die moet, te recht of niet, serieus wor den genomen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Terwijl er nog vier locatievoorstellingen, twee dansopvoeringen en vier optre dens waren te gaan, stuurde het Zeeland Nazomerfestival wij- dag al een persverklaring rond. Daarin meldt de organisatie dat het terugkijkt op een 'artistiek Vrouw VS wint voor tweede keer miljoen in loterij NEW YORK - Een Amerikaanse heeft tegen alle statistische kan sen in voor de tweede keer een miljoen dollar gewonnen in een loterij. De 56-jarige vrouw kraste voor de tweede keer in vier jaar de jackpot open op een kraslot. Die kans is volgens deskundigen 1 op 3,7 biljoen. ANP en organisatorisch uitstekend verlopen festival', dat 'ruim 32.000 bezoekers' heeft getrok ken. Die vroegtijdige conclusies onderstrepen hoe sterk de wil van het festival is om te slagen, maar geven ook aan dat de be zoekersaantallen - waar het suc ces toch doorgaans aan wordt af gemeten - voor een deel natte- vingerwerk is. Wie het zelf uitre kent, komt tot lagere aantallen. Het festival heeft genoeg rede nen om tevreden te zijn. Derflie- gende Hollander was een artis tiek, organisatorisch én finan cieel waagstuk: de grootste pro ductie uit de historie van het fes tival en de eerste keer dat de opera in Nederland en Vlaande ren buiten werd opgevoerd. Of de grote investeringen zouden worden terugverdiend, was me de afhankelijk van het weer. „Het hoeft maar een keer flink te regenen en er spoelt 50.000 eu ro van de tribune af", zoals festi valdirecteur Ruud van Meijel het formuleert. Alle voorstellingen konden onge hinderd doorgang vinden, de reacties waren veelal lovend en de landelijke aandacht groot. analyse „Het is ongelooflijk dat we er zo van afgekomen zijn", zegt Van Meijel. „Er is best ook kritiek mogelijk, maar we hebben ons hiermee echt laten zien en een dikke voldoende gescoord." De grootste verrassing was echter De vrouwen van Kamp Westka- pelle: een veel kleinschaligere voorstelling maar uiterst indrin gend en overtuigend gespeeld én gezongen. Zelden ontving het festival zoveel reacties op een ei gen productie. Ook Marius, Fan ny en Césareen ingekochte voorstelling, werd overwegend goed ontvangen. Bij de première van De onder gang van de Titanic ging het fes tival juist hard onderuit. Met de voorstelling, die door logistieke problemen aan boord veel te lang duurde, toonde het zich van een onverwacht zwakke kant. Het getuigde echter weer van veerkracht en moed om de volgende dag radicaal in te grij pen, waardoor de productie aan zienlijk verbeterde. Het leed in de pers, met soms vernietigende kritieken, was toen al geschied. De programmering op het Abdij plein was wederom gevarieerd en van hoog niveau, met onder meer Bettie Serveert en dEUS - een concert in de categorie Nu Al Legendarisch - als hoogte punten. Onverwacht mooi, na matige recensies elders, viel de dansvoorstelling The Recital in de Nieuwe Kerk uit. Danceact Arsenal vormde een duidelijk minpunt. De band, die wel pri ma speelde, schoffeerde het pu bliek door er al na krap een uur mee op te houden, tot woede ook van de organisatie, lees verder op pagina 4 bezoekersaantallen geflatteerd van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaanse presi dent George W. Bush heeft slechts één voorganger gehad die dommer was dan hij. Dat constateren psychologen van de uni versiteit van Californië op basis van onder zoeken naar de intelligentie van de staats hoofden. „Hij is absoluut intelligent, ze ker slim genoeg om president van de Vere nigde Staten, te zijn", zei onderzoeksleid ster D. Keith Simonton tegen de Britse krant The Sunday Times. Toch is er in de laatste 110 jaar geen Amerikaans staats hoofd met een lager IQ geweest, met uit zondering van Warren Harding, die van 1921 tot 1923 regeex-de. Simonton schat Bush' IQ op ongeveer 120, 'het gemiddelde van een leerling die zijn middelbare school afrondt'. De vorige president Bill Clinton heeft waarschijnlijk een IQ tussen 136 en 159, terwijl Ronald Reagan tussen 118 en 142 zat. John Quincy Adams, die in de negentiende eeuw regeerde, was met een IQ van 165 tot 175 veruit de geniaalste van de presiden ten. ANP Zege Djukanovic in Montenegro De eerste verkiezingen in Montenegro sinds het land zich in mei van Servië los maakte, leverden een over winning op voor de regeren de coalitie van premier Dju kanovic. Milo Djukanovic was cle motor achter de on afhankelijkheid. In mei won zijn kamp nipt een fel le strijd over het beëindi gen van de sta- tenunie met Ser vië. Schumacher stopt met autoracen Michael Schumacher stopt na dit seizoen met racen. De 37-jarige Duitser maakte dat gisteren bekend na de Grote Prijs van Italië, die hij won. Schumacher is zevenvoudig wereldkampioen. De Duitse coureur staat momenteel twee punten achter op de Spaanse koploper Fer nando Alonso en wil in de laatste drie races nog een gooi doen naar zijn achtste wereldtitel. AZ blijft koploper van de eredivisie AZ staat na de derde speel dag nog steeds bovenaan in de eredivisie. De voetbal club uit Alkmaar maakte in Nijmegen bij NEC geen fout: 0-2. Feyenoorcl boek te de eerste zege van het seri zoen, bij stadgenoot Sparta werd het 1-4. Ajax en PSV deden wat ze moesten doen en wonnen van respectieve lijk Vitesse (3-0) en Willem II (1-3). Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 6; Gezondheid: 7; Zeeland: 9, 11. 13 en 15; Sport: 17. 18. 19. 20,21,22, 23, 24, 25 en 26 van onze sportredactie MONZA - De Formule 1 her bergt volgend seizoen een Ne derlands team. Autofabrikant Spyker nam gisteren het Mid land Fl-team over. Bij Midland rijdt momenteel al een Nederlander, Christi- jan Albers. Het team wordt per direct Spyker MF1 ge noemd, maar rijdt pas in 2007 op een Nederlandse licentie. Met de koop is een bedrag van 106,6 miljoen dollar (ruim 84 miljoen euro) ge moeid. Spyker wordt (finan cieel) gesteund door een groep investeerders, onder wie internetondernemer Michiel Mol. De partijen, waren al maan denlang in gesprek. Eind au gustus maakte de autofabri kant al officieel bekend inte resse te hebben in een overna me van het formule '1-team. „Vandaag is mijn grote ambi tie werkelijkheid geworden", reageerde Mol. Christijan Albers en zijn Por tugese teamgenoot Tiago Monteiro reden gisteren tij dens de Grote Prijs van Italië al met de naam Spyker op hun auto. Het team heet dan ook per direct Spyker MF1. Pas volgend seizoen zal de for matie echt volledig in Neder landse handen zijn en wordt de renstal omgedoopt tot Spy ker Fl. Dat de ambities van Spyker groot zijn, blijkt wel uit een uitspraak van Mol: „We moeten in staat zijn een winnend team te formeren. Hopelijk duurt het niet lang voordat we voor het eerst in de historie van de Formule 1 het Nederlands volkslied ho ren." ANP (Advertentie) HhI b WUêH» O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik goot daarbij éénmalig toestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer, Ik heb de laatste diio maanden goen proefabonnement gehad. Noteert u mij r telefoon i |post)bankrel;eningnuinmer: Kift op wvvwpzc nl/abonneren, bel gratis "'1-0231231 olstuur deze bon naar. PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 1460 WB Goes ■vu -en vast abonnement, ue eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: per maand met automatische incasso 1€ 20,55)*. O per kwartaal met automatische incasso 59,75)* O per jaar met automatische incasso IC 229.20)*. met grails PZC-poraplu het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1