Verbeterde versie van Koernikova PZC PZC Millar: winnen kan zonder doping Rossi rijdt ijzig kalm naar winst 19 Navratilova sluit carrière af met titel Maria Sjarapova toont daad- en slagkracht in finale US Open Marion Jones vraagt meer prudentie bij dopingonderzoek Golfer Bradley Dredge wint in Zwitserland maandag 11 september 2006 jen haag- Martina Navrati- bta heeft haar indrukwek- tfaiie lennisloopbaan in stijl af- |t|[ Amerikaanse won in New fck samen mel landgenoot de US Open-titel in gemengd dubbel. Opponen ten Kveta Peschke en Martin Damrn uit Tsjechië werden met 6-2, 6-3 verslagen. Voor de 49-jarige Navratilova was het de 59ste grandslamtitél. De van geboorte Tsjechische greep acht tien titels in het enkelspel op grandsl am toernooi en en voegde daar nog 31 dubbeltilels en tien eindzeges in het gemengd dub bel aan toe. „Ik wilde mensen blijven inspireren", vertelde Na vratilova na de laatste slagen wisseling in een volgepakt Art hur Ashe-stadion. „Ik wilde la ten zien dat mooie dingen berei ken niet afhankelijk hoeft te zijn van leeftijd. Tennis heeft me een geweldig leven geboden, maar ik denk dat ik nu klaar ben om andere dingen te gaan doen." In de wedstrijd bestond eigenlijk vanaf de eerste slagen geen twijfel over wie de hoofd prijs mee naar huis zou nemen. Een vroege break voor de Ameri kanen en een volgende door braak bij 5-2 leverden simpel de winst in de eerste set op. ITet Tsjechische koppel was niet bij machte om daarna alsnog het af scheidsfeestje van Navratilova te verpesten. Martin Damm had eerder op de dag de titel in de wacht gesleept in het mannen- dubbelspel. Samen met Leander Paes uit India was hij Jonas Björkman en Max Mirnyi met 6-7 (5), 6-4 en 6-3 de baas. GPD 1 i^n nn7ft sportredactie NEW YORK - Net als destijds Anna Koernikova wordt ze op en rond de baan geroemd en aan beden om haar uiterlijk. Maar anders dan haar landgenote kan Maria Sjarapova ook nog eens heel goed tennissen. De negen tienjarige Russin liet dat zater dagavond met tweemaal 6-4 zien in de finale van het US Open tegen Justine Henin-Hard- .eune. [sjarapova toonde mentale veer kracht, slagkracht en daad- kracht op de heel belangrijke fmomenten. Juist dan was haar ispel groots. Samen was dat ,ruim voldoende om ten koste \an de licht favoriete Belgische, '.tweede van de wereld en de haar tweede cgrandslam titel te veroveren. Wimbledon 2004 was de pri- jmeur Toen de 24-jarige Waalse na an- .derhalf uur een forehand in het net sloeg en de partij daarmee onbedoeld besliste, liet Sjarapo va haar racket vallen, zeeg op de knieën neer en nam met het hoofd in de handen de ovatie van de 24.000 toeschouwers in hel Arthur Ashe-stadion in ont vangst. Honderden fotografen en cameramensen verdrongen zich om het duurste gezicht van de tenniswereld in beeld te bren gen. Zo stralend en voordelig mogelijk. Dat was in New York, haar lieve- lingsstad, niet moeilijk. Sjarapo va verdient niet voor niets meer als model dan als tennisster. Ze na haar zege de tribune om vader Joeri, steun en toe te omarmen en even te telefoneren. „Eerst mijn moe der. toen mijn beste vriendin", lichtte ze welwillend toe. „Twee jaar geleden heb ik dit in Londen ervaren. Toen wist ik ook dat het geen toevalstreffer was, maar dat ik nog veel meer in me had", snoerde de multimil- jonaire de overgebleven critici de mond. Niemand zal nu nog kunnen beweren dat Sjarapova alleen maar lang, blond en mooi is en dat het slechts belangrijk is in welk peperduur glitterjurk je ze nu weer verschijnt. Ook al leveren al die bijzaken haar vol gens het Amerikaanse blad For bes 19 miljoen dollar per jaar op. Op Flushing Meadows kwam daar een winstpremie van 1,7 miljoen bij. „Dit is nog maar het begin", liet de winnares vervol gens weten. „Natuurlijk is dit niet het resultaat van de paar weken voorbereiding op dit toer nooi. Het is te danken aan de ve le opofferingen die ik me ge troost heb sinds ik een klein meisje was. Er komen nog veel meer kersen op de taart." Henin, allesbehalve een gla- mourgirl, had er weinig aan toe te voegen. Ze vond ook geen ex cuses voor de gemiste titel in haar vierde grandslamfinale van dit jaar. Ze won alleen Ro land Garros. „Maria kreeg van mij alle tijd haar spel op orde te brengen. Ik liet haar het initiatief en was niet agressief genoeg. Ik heb heus geprobeerd voor elk punt te knokken, maar ik kreeg am per kansen. Ze serveerde boven dien een stuk sterker dan bij on ze voorgaande ontmoetingen. Kortom, ze was vandaag veel be ter." ANP Maria Sjarapova stort ter aarde nadat ze het winnende punt gescoord heeft in de finale van de US Open. foto Shannon Stapleton/Reuters Derde zege McEwen Parijs-Brussel BRUSSEL - De Australiër Robbie McEwen heeft zater dag voor de derde keer gezegevierd in Parijs-Brussel. De coureur van Davitamon-Lotto klopte na 219 kilometer de Belg Tom Boonen en diens Nederlandse ploegmaat Ste ven de Jongh. McEwen schrijft geschiedenis door als eer ste naoorlogse renner Parijs-Brussel drie keer te winnen: in 2002 en 2005 was hij ook al eens de beste. ANP/Bélgci Waterpoloërs grijpen naast WK DEN HAAG/BELGRADO - De Nederlandse waterpo loërs hebben het EK in Belgrado afgesloten in mineur. De ploeg van Johan Aantjes verloor in de strijd om de negen de plaats met 10-15 van Rusland en greep daardoor net naast deelname aan het WK, volgend jaar in Melbourne. Voor het WK waren negen tickets te vergeven. GPD Brons voor Klaartje Zuiderbaan DEN HAAG - Zeilster Klaartje Zuiderbaan heeft met haar team de derde plaats behaald op de Isaf Nations Cup in Ierland. Het goud in de landen wedstrijd was voor de matchracers van Frankrijk. Het zilver ging naar Denemar ken. Stuurvrouw Klaartje Zuiderbaan bleef met beman ningsleden Nanda Nengerman, René Groeneveld en haar zus Trijntje Zuiderbaan in de strijd om het brons Austra lië voor. Zuiderbaan: „In de halve finale maakten we een paar kleine foutjes. Gelukkig hadden we nog genoeg vechtlust voor het duel om de derde plaats." GPD Tadesse wint halve marathon ROTTERDAM - Zersenay Tadesse heeft gisteren de halve marathon van Rotterdam op zijn naam geschreven. De at leet uit Eritrea liep de 21,1 kilometer in 59 minuten en 16 seconden. De Keniaan Robert Kipchumba moest in de slotfase van de race 12 seconden toegeven. De twee liepen lange tijd samen. Jeroen van Damme was de beste Neder lander op de achttiende plaats in 1.03.54. Bij de vrouwen zegevierde de favoriete Mara Yamauchi. De Engelse was met 1.10,36 bijna twee minuten sneller dan de Ethiopische Mindaye Gishu (1.12.27), die in de april de marathon in Rotterdam won. De derde plaats was voor de Japanse Aya Manome (1.12.50). Er stonden 4500 deelnemers in Rotterdam aan de start. ANP Georgiev Europees damkampioen BOVEC - Aleksandr Georgiev is in het Sloveense Bovec Europees kampioen dammen geworden. De Rus speelde de laatste ronde remise tegen de Nederlander Alexander Baljakin. De ex-wereldkampioen kwam daarmee op veer tien punten, hetzelfde aantal als twee andere oud-wereld- kampioenen, de Rus Aleksandr Schwarzman en de Let Guntis Valneris. Georgiev werd winnaar wegens een be ter onderling resultaat en nam de titel van Schwarzman, die hij vier jaar geleden in Domburg veroverde. De Neder landers vielen juist buiten de medailles. Evert Wiskerke was de enige Zeeuwse deelnemer in Bovec. De Middelbur ger won drie partijen, verloor vier keer en speelde drie keer gelijk. Met negen punten eindigde hij op de 70e plaats in een veld van 94 dammers. Nina Hoekman vero verde zilver bij de vrouwen door winst in de laatste ronde tegen Vitalia Doumech. ANP onze sportredactie <08 ANGELES - Marion Jones raagt ineer prudentie in doping- aken van atleten. De 30-jarige imerikaanse sprintster ontliep orige week een schorsing van ivee jaar toen de contra-experti- e haar gebruik van het eiwit- ormoon epo niet bevestigde. B-staal gaf een negatief re- waardoor de jarenlang an doping verdachte atlete rijuit ging. i het programma Good Mor ing America sprak Jones de oop uit. dat voortaan voorzichti- ei' met positieve A-stalen 'ordt omgegaan. „Ik hoop dat e situatie rond mijn persoon anleiding is tot betere onder den, grotere vertrouwelijk- ad over testresultaten en bete- bescherming van de topspor- zei de drievoudige olym- kampioene van Sydney. was er kapot van dat zo'n sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 0113-315640 Fax; 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Dits Bakker (coördinator zuid) koen de Vries Coordinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 redactie@pzc.nl web@pzc.nl fout heeft kunnen ontstaan. Nooit heb ik een prestatiebevor- derend middel gebruikt. Ik ben blij dat de contra-expertise heeft aangetoond dat ik mij niet heb opgepept." Volgende week wil Marion Jo nes bij cle wereldbeker in Athe ne haar rentree maken op de 100 meter. Dick Pound, de voorzitter van het wereldantidopingbureau Wada, heeft echter aangekon digd een onderzoek in te laten stellen naar de analyses die bij Jones zijn uitgevoerd. „In een zaak als deze met onregelmatig resultaat, bestaat onze rol uit ve rificatie. Wij willen precies we ten wat er is gebeurd." Volgens Olivier Rabin, weten schappelijk directeur van het Wada, wordt het een minutieus onderzoek dat weken kan du ren. Vorig jaar hadden onder su pervisie van Wada 183.000 tests plaats. Er waren 3909 positieve gevallen. Slechts vier keer gaf de B-staal een andere uitslag dan de A-proef. ANP Vinokoerov en Kasjetsjkin missen bloedtest ALMUSSAFES - De wielren ners Aleksandr Vinokoerov en Andrej Kasjetsjkin hebben zich gisteren voor de start van de vijf tiende etappe van de Ronde van Spanje niet kunnen onderwer pen aan een gezondheidstest. Beide renners van Astana waren in de teambus op weg naar de start toen de controleurs van de internationale wielrenunie UCI arriveerden. De inspecteurs die bloed kwamen afnemen wilden dat de bus zou terugkeren naar het hotel op 80 kilometer van startplaats Almussafes. Dat ge beurde niet. „Ze waren gewoon te laat. De rit begon al om 10 uur. De andere renners zouden met auto's naar de start gaan, maar omdat de twee vroeg had den ontbeten besloten ze met de bus te rijden, die veel comforta beler is", aldus een woordvoer der van de ploeg. De andere ren ners van de ploeg ondergingen wel een test, allen mochten ge woon van start gaan, ANP/RTR door Edward Swier DEN HAAG/ALMUSSAFES - Zijn eerste epo-spuiten had hij bewaard. „Als souvenir van de leugen waarin ik leefde." Na een korte tijd in de cel, maan denlange dronkenschap en een verbanning van twee jaar uit het peloton, is Millar - die begin juli zijn rentree maakte - nu echt terug. Hij wint weer. En waarschijnlijk zonder dope. Zaterdag won Millar (29) de tijdrit van 33 kilometer rond Cuenca. De Schot was slechts een halve tel sneller dan Fabian Cancellara. Alexander Vino koerov werd derde en was daar niet tevreden mee. De Kazak had een minuut willen terugwin nen op klassementsleider Ale- jandrio Valverde. De Spanjaard reed echter de tijdrit van zijn le ven en verloor slechts acht tel len op 'Vino'. Gek van sport De etappe van gisteren, met aan komst in Almussafes leverde een ritzege op voor de Duitser Robert Förster van Gerolstei- ner. In de massasprint troefde hij Stuart O'Grady af. Millar, gisteren 82e in het verbrokkelde peloton, zegt teruggekomen te zijn omdat hij gek is van de sport. „Ik kan mijn dromen weer dromen", straalde hij be gin juli. Millar wil bovendien de buitenwacht laten zien dat het mogelijk is zonder dopingge- bruik wedstrijden te winnen. Want Millar is, roept hij van de daken, nu weer helemaal clean. „Dit is het bewijs dat het kan. dat je kunt wielrennen en kunt winnen zonder doping." Op 24 juni mocht Millar zich weer wielrenner noemen, zijn schorsing van twee jaar was ten einde. In de Tour maakte de nieuwe Millar een schone wiel renner zoals de Schot zelf zegt, zijn rentree. Van winnen kwam het tot zater dag niet. Maar in de Vuelta luk te dan toch wat hij in Frankrijk al stiekem nastreefde. Drie Tourritten won hij, mede dankzij epo. Hij werd wereld kampioen tijdlijden in 2003. Ook met een kuurtje. Het was zijn laatste zege, nadien werd hij betrapt. GPD David Millar werd zaterdag voor het eerst sinds zijn schor sing weer gekust door rondemis sen. foto Reuters Valentino Rossi heeft Loris Capirossi (65) definitief op achterstand gezet. foto Ahmad Yysni/EPA van onze sportredactie DEN HAAG/SEPANG - Valenti no Rossi heeft gisteren de Mo- toGP van de Grand Prix van Ma leisië gewonnen. De Italiaan, re gerend wereldkampioen, toonde op het circuit van Sepang weer eens zijn grote talent op zijn Yamaha. In een titanenstrijd met landge noot Loris Capirossi (Ducati) reed hij ijzig kalm naar de winst. De Spanjaard Dani Pe- clrosa (Honda) werd ondanks een zware knieblessure derde. In de laatste ronden wisselden de Italianen elkaar enkele keren af als leider. Met nog anderhal ve ronde voor de boeg nam Capi rossi de leiding, maar daar schrok Rossi niet van. In de slot- ronde stak hij zijn landgenoot ogenschijnlijk simpel voorbij. Een ultieme poging van de Duca- ti-coureur om alsnog te winnen, resulteerde in een te wijde bocht, waardoor Rossi een be slissende voorsprong nam. Na de finish ging ondanks de spec taculaire tweestrijd de meeste aandacht uit naar Pedrosa, die vanwege zijn kniekwetsuur door twee monteurs van zijn ma chine moest worden geholpen. Nicky Hayden, leider in de stand om het wereldkampioen schap, werd vierde. In de 250cc ging de zege naar Jorge Lorenzo. De Spanjaard bleef de Italiaan Andrea Dovi- zioso voor. Alex De Angelis kwam als derde onder de geblok te vlag door. Lorenzo is leider in de WK-stand, met twaalf pun ten voorsprong op Dovizioso. In de 125cc liep Alvaro Bautista nog verder uit op de concurren tie. De Spanjaard van Master was op zijn Aprilia de Fin Mika Kallio te snel af. Hector Faubel moest genoegen nemen met de derdepositie. GPD van onze sportredactie DEN HAAG/CRANS-SUR- SIERRE - Bradley Dredge heeft in het Zwitserse Crans-sur-Sier- re de European Masters op zijn naam geschreven. Voor de 33-ja- rige golfer uit Wales, vorig jaar zestiende op de Europese rang lijst, was het de tweede eindze ge op de Europese Tour. Robert-Jan Derksen steeg met een slotronde van 69 slagen nog Boogerd weg uit Vuelta GOES - Michael Boogerd gaat morgen niet van start in de Ron de van Spanje. De Raborenner heeft gister avond besloten dat rust de beste voorbereiding is op het WK in Salzburg, dat op 24 september verreden wordt. Boze Petacchi breekt hand ALMUSSAFES - Mensen doen domme dingen. Alessandro Pe tacchi kan er over meepraten. Gisteren kon hij zich in de mas sasprint niet bewijzen door een ongelukkige manoeuvre. Zijn boosheid daarover koelde hij op de teambus. Het gevolg: een ge broken hand. Petacchi brak in de Ronde van Italië zijn knieschijf. Het gevolg was maandenlange revalidatie. In de Vuelta hoopte hij deze we ken zijn draai te heiwinden. Dat bleek nog niet mee te vallen. Gis teren wilde hij echter meesprin ten. Door wat ongelukkig ge duw en getrek kwam hij bijna in de hekken terecht. De spanning werd hem te veel toen hij bij de teambus arriveer de. Hij ramde met zijn rechterhand op het metaal en brak prompt een botje. Petacchi schaamde zich rot: „Ik was erg boos. Als je na zoveel maanden blessureleed mee wilt doen en dat mislukt, dan komt er wat spanning vrij. Ik moet mijn excuses maken aan mijn teammaten en de ploegleiding, ik laat ze hiermee in de steek. Maar ik ben nu eenmaal een mens en geen machine, ik kan fouten maken." GPD van de 51ste naar de veertigste plaats. Dredge bleef in de Zwitserse Al pen in al zijn ronden onder de zeventig slagen. Voor zijn laat ste achttien holes gebruikte hij 67 (-4) slagen, terwijl zijn naas te belager van zaterdag, de Duit ser Marcel Siem, zijn kansen ver speelde met een slotronde van 73 slagen. Met een totaal van 275 slagen eindigde hij samen met de Itali aan op de tweede plaats op acht slagen van Dredge, die in zijn slotronde alleen op hole zestien de fout in ging met een bogey. Derksen maakte gisteren ook één misstap. Hij kon op de acht ste hole een bogey niet voorko men. Door drie birdies eindigde hij toch op 69 slagen en een to taal van 284. Tot het uiterste De Australiër Adam Scott zege vierde dit weekeinde op de Sin gapore Open. Scott moest voor zijn zege tot het uiterste gaan. Samen met de Zuid-Afrikaan Els moest hij in een drie-holes play-off aan de bak. De Singapo re Open werd geteisterd door enorme regenbuien. Na 205 ho les leidden Scott en Els met acht onder par. Toen het duo de negende hole in de laatste ronde bereikte brak alweer een noodweer los. De wedstrijd moest weer worden af gebroken, waarna er hevig gedis cussieerd werd over het vervolg van het toernooi waarbij voor de winnaar 3 miljoen dollar te winnen viel. Besloten werd tot de drie-hole play-off die dooi de 26-jarige Scott werd gewon nen. GPD Schumacher wint Ronde van Polen KARPACZ - De Duitse wielren ner Stefan Schumacher heeft de Ronde van Polen gewonnen. Schumacher, die zaterdag de lei ding had genomen na winst in de zesde etappe, won gisteren ook de slotrit. Voor de Duitser die vorig jaar nog bij het Nederlandse Shima- no reed, was het zijn tweede triomf in een rittenkoers uit de ProTour. Vorige maand won hij de Eneco Tour. Eerder dit jaar zegevierde hij ook al in twee ritten in de Ronde van Italië. ANP/D^A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19