Ajax zowel sterk als slordig AZ kopieert zichzelf Ik vrees voor Feyenoord het ergste PZC Van Bommel maakt moeizaam debuut Liverpool verliest Merseyside-derb] Mendez debuteert met twee doelpunten FC Utrecht is na een helft al klaar met RKC Amsterdammers sparen Vitesse door missen van veel kansen (3-0) maandag 11 september 2006 DEN HAAG - FC Utrecht was gisteren na een helft klaar met RKC. De eindstand (5-0) was bij de pauze al bereikt. Na de openingstreffer van Marc-Antoine Fortuné volgden de treffers elkaar rap op. Peter Kopteff en Tim Cornelisse scoor den twee keer. FC Groningen is na de 2-1-zege op Heracles nog steeds ongesla gen in het eigen Euroborg. Het publiek zag echter zelden een slechtere start van de thuis ploeg. Arnold Kruiswijk schoot de bal na negen seconden in ei gen doel. Na de pauze stelde Groningen echter orde op zaken (2-1) via Koen van de Laak en Evgeni Levtsjenko (strafschop). Twee strafschoppen van Luigi Bruins bezorgden Excelsior za terdag de overwinning tegen SC Heerenveen (3-1). De Rotterdam mers bogen een 0-1-achterstand tegen de Friezen om in een voor sprong. Heerenveen speelde van af de tiende minuut, na een rode kaait voor Petter Hansson, met tien man. Diezelfde Hansson kopte Heerenveen in de vierde minuut op 0-1. In de 82e minuut maakte Slory 3-1. GPD/ISS Een helft genoeg voor Barcelona DEN HAAG - Barcelona schoof zaterdag Osasuna eenvoudig op zij. De Catalanen waren één helft op stoom en zetten daarin de 3-0-eindstand op het bord. Samuel Eto'o was goed voor twee treffers en een assist op de derde goal van de voet van Lio nel Messi. Na rust speelde Barca een tempo lager en mocht Osas una af en toe voor doelman Vic tor Valdés opduiken. De zege kwam echter niet in gevaar. Op de ranglijst gaan Getafe, Va lencia, Barcelona en Sevilla ge zamenlijk aan de leiding met zes punten uit twee duels. Real Madrid staat vijfde met vier punten. Ruud van Nistelrooij, die drie keer scoorde voor Real Madrid, voert samen met Eto'o en Kepa van Sevilla de topschutterslijst aan met drie goals. GPD/ISS Vennegoor weer matchwinnaar DEN HAAG - Jan Vennegoor of Hesselink is bij Celtic hard op weg naar de status van publieks lieveling. De van PSV overgeko men spits maakte ook in zijn tweede optreden voor zijn Schot se werkgever de winnende goal. Celtic won dankzij de schuiver in de 79e minuut van Vennegoor met 0-1 bij Aberdeen. Twee we ken terug zorgde Vennegoor bij zijn debuut voor de 2-1 tegen Hi bernian. Celtic gaat na zes duels met dertien punten aan de lei ding in Schotland. GPD/ISS Winst op Benfica bij start Petrovic DEN HAAG - Zeljko Petrovic heeft zaterdag bij zijn eerste op treden als trainer van Boavista een zege geboekt op Benfica. De Serviër leidde de thuisclub naar een 3-0-overwinning, Ro land Linz scoorde tweemaal en Przemyslaw Kazmierczak maak te de derde goal. Benfica eindig de het duel met acht spelers. Nu- no Gomes (2x geel), Manü (rood) en Petit (2x geel) werden van het veld gestuurd. GPD/ISS HSV en Werder uit beker gewipt DEN HAAG - Hamburger SV en Werder Bremen liggen al uit de Duitse beker. HSV verloor na verlenging met 4-3 van Stuttgar- ter Kickers en Werder sneuvel de na strafschoppen tegen FK Pirmasens (1-1). HSV knokte na een 2-0-achter- stand terug naar 2-3, maar Yil- diz maakte 3-3 en in de verlen ging zorgde Okpala voor 4-3. Ar nold Bruggink maakte zijn eer ste voor Hannover 96, dat met 2-3 bij Dresden won. GPD/ISS door Jop van Kempen AMSTERDAM - Met overmacht en goed spel won Ajax van Vites se. De Amsterdammers waren slordig bij het afronden van de kansen, anders was de score ho ger uitgevallen dan 3-0. Henk ten Cate: „Ik houd een dubbel gevoel over aan de wedstrijd." De negatieve kant daarvan zal terug zijn te voeren op het duel dat Ajax tweeënhalve week gele den speelde tegen FC Kopenha gen. Net als gistermiddag voet balde Ajax toen goed, maar door het missen van veel kansen en door defensieve onzorgvuldig heid ging de ploeg van Ten Cate onderuit: 2-0. Tegen Vitesse toonde Ajax dezelfde sympto men, al had dat nu geen kwalij ke gevolgen. Zo kregen de Arn hemmers in de beginfase goede kansen. Mads Junker ging al leen op doelman Maarten Steke lenburg af nadat John Heitinga onder een dieptepass doorliep, maar de spits van Vitesse scoor de niet. Ook Anders Due had zijn ploeg aan de 0-1 kunnen hel pen als hij vlak voor het Ajax- doel ploeggenoot Youssouf Her- si had aangespeeld. In plaats daarvan schoot Due zelf. Maar het dubbele gevoel van Ten Cate had ook een positieve zijde. „Ik zou een zuurpruim zijn als ik helemaal niet tevre den was", vond de trainer. Daar was veel voor te zeggen. Ajax speelde bij vlagen sterk. Vooral na de pauze stuurde de ploeg Vitesse van het kastje naar de muur. Zware overtreding De Arnhemmers speelden na rust wel lang met tien man om dat Ruud Knol na een zware overtreding in de 56e minuut op Klaas-Jan Huntelaar van scheidsrechter Temmink naai de kant moest. Vreemd genoeg stond de eindstand toen al op het bord. „Te veel spelers waren in de eindfase uit op eigen suc ces", oordeelde Ten Cate. Na vier duels (voor Ajax en Oranje) zonder treffer, kwam Klaas-Jan Huntelaar weer tot scoren. Het lukte zelfs twee keer: zijn 50ste en 51ste goal in de eredivisie. Het eerste doel punt kreeg hij in de schoot ge worpen door Vitesse-verdediger Sebastien Sansoni, die als een pupil schutterde toen doelman Wapenaar hem op de rand van het strafschopgebied aanspeel de. Mauro Rosales ontfutselde Sansoni de bal, waardoor Hun telaar kon scoren. Nadat Roger in de 45e minuut zijn eerste offi ciële Ajax-goal maakte, knikte Huntelaar na rust 3-0 binnen. Die ruime score ten spijt had Ajax er nog een doelpunt of drie moeten bijmaken. Met goed posi tiespel kreeg Ajax tegen de tien van Vitesse grote kansen, maar paal (Roger), lat (John Heitinga) en slecht afwerken (Huntelaar) stonden een grotere score in de weg. Ook Harald Wapenaar, doelman van Vitesse, keepte een uitstekende wedstrijd. „Ik vrees de even de grootste nederlaag uit mijn carrière", zei Vitesse- trainer Aad de Mos. „Maar ge lukkig viel het mee." In de slotfase van het duel kon Ajax-trainer Henk ten Cate het zich permitteren om de beste spelers naar de kant te halen. Jaap Stam, Gabri en Ryan Ba- bel kregen rust met het oog op het duel in de Uefa Cup, donder dag tegen IK Start. GPD fi'iMi iiwiiiii i 1 tmr v Mark van Bommel had het tegen St. Pauli niet altijd even makkelijk, zoals hier in duel met Carsten Rothenbach. door Rob Sporken HAMBURG - Mark van Bom mel is als nieuwe chef naar Miin- chen gelokt. Maar bij zijn de buut, voor de beker tegen Sankt Pauli, wordt de beoogde regis seur van Bayern na één helft al naar rechts gedirigeerd. „Het gaat er niet om wie de chef is." Na honderdentwintig minuten deelgenoot te zijn geweest van een onvervalste uitvoering van de ren-je-rot-show inhaleert de afgepeigerde Mark van Bommel het laatste restje zuurstof in de Hamburgse avondlucht. Wel kom in het Duitse voetbal, wel kom in de wereld van loopwon- ders en krachtpatsers. De specta culaire bekerclash tegen St. Pau li is met hangen en wurgen tot, een goed einde gebracht (1-2), maar voor de uitgeputte nieuw komer is het nog lang geen Feierabend. Van Bommel wordt van de ene naar de andere came ra gesleurd. Terwijl zijn teamge noten in de spelersbus hun eer ste kaartje leggen, wijst een me dewerker van Bayern op zijn horloge. Het gezelschap wil nu toch echt vertrekken. De gekte rondom de van Barce lona overgekomen middenvel der zegt veel, zo niet alles over zijn status. In Catalonië maakte hij geen deel uit van de catego rie supersterren, waarin Ronal- dinho, Eto'o of Deco zetelden. In Beieren is hij binnengehaald als een redder in nood. Juist daar loert het gevaar. De val kuil voor Van Bommel draagt de naam Michael Ballack. De leemte die de naar Chelsea ver trokken international heeft ach tergelaten, is nog niet gevuld. Dus moet Van Bommel die taak op zich nemen, zegt de buiten wacht. Nu kan Van Bommel een aardig balletje trappen, maar de vraag is waar zijn spel het beste uit de verf komt. Dat blijkt al bij zijn debuut. Het wordt de on aangename strijd die Bayern én Van Bommel hadden verwacht. De tot op het bot gemotiveerde opponent vliegt als een waanzin nige over het veld en gunt het sterrenensemble geen rust. „Ty pisch Duits bekervoetbal", zegt Van Bommel. „Het belangrijk ste is dat we door zijn." Ondersteunen Van Bommel bekleedt de positie van vooruitgeschoven centrale middenvelder die de spitsen moet ondersteunen. Hij staat bijna altijd voor de bal. „Geen probleem, ik kan op meer plek ken op het middenveld uit de voeten. Al is dit wel wennen." Tegen St. Pauli lukt het nog niet. Trainer Felix Magath posi tioneert de aanwinst in de twee de helft dan ook aan de zijlijn en daar rendeert Van Bommel beter. Hij komt in scoringsposi- tie en zet Lukas Podolski een paar keer vrij voor de keeper. Als Lucio met rood van het veld moet, belandt Van Bommel daar waar hij wel eens van meer waarde zou kunnen zijn: als con troleur voor de defensie. Het moeizame debuut resulteert in wagen van de bezorgde Duit se media. Wanneer ze de echte Van Bommel te zien krijgen? „Zo snel mogelijk. Vergeet niet dat ik bij Barcelona alleen een paar keer gedeeltes van wedstrij den speelde. En dan moet je hier doorTheo Brinkman NIJMEGEN - Soepel ging het gisteren niet in Nijmegen. Maar na drie duels is AZ wel koploper in de eredivisie. De Alkmaar- ders kopiëren vooralsnog hun bliksemstart van vorig seizoen. Die koppositie na weer een uit zege (0-2 bij NEC) zegt veel over het huidige AZ: de mogelijkhe den zijn weer groot. Ondanks, of misschien juist wel dankzij het vertrek van vijftien selec tiespelers van vorig seizoen. Veelzeggend was ook de manier waarop de zege totstandkwam. AZ kwam na een halfuur op 0-1, maar werd slordiger toen de tweede treffer uitbleef. NEC bleef daardoor lang in de wed strijd en kreeg goede kansen op de gelijkmaker. AZ mist nog vas tigheid, zo veel is duidelijk. Het slaagt er nog niet in een duel ne gentig minuten te domineren. Tegen NEC kon dat, maar tegen betere ploegen had een tweede helft zoals AZ die gisteren speel de, fataal kunnen zijn. De metamorfose van de basis bij AZ is niet zo groot als de leeg loop van de selectie doet vermoe den. Acht van de elf basisspe lers van gisteren waren er vorig seizoen ook. Het gros van de nieuwelingen zit dus op de bank (Sinouh, Dembele, Donk, Men- des da Silva, Jenner) of de tribu ne (Gudjónsson, Martens). De onwennigheden ten spijt, is AZ het seizoen voortvarend ge start. Vooralsnog is het een ko pie van vorig jaar. toen het eer ste puntverlies pas in de zesde wedstrijd werd geleden. Na vijf duels stond AZ op vijftien pun ten en een doelsaldo van 21-3. Je moet een ploeg altijd een kans ge ven en mag niet te snel oordelen, maar ik vrees voor Feyenoord dit sei zoen het ergste. Ze moeten zich in Rot terdam niet al te veel illusies maken. Ze mogen blij zijn als ze bij de eerste vijf eindigen. Gisteren werd dan wel van Sparta ge wonnen, maar het was niet overtui gend. De winst kwam gelukkig tot stand. En als je dan weet dat Sparta nu niet bepaald de beste achterhoede van Nederland heeft, dan is die zege niet zo heel veel waard. De komende week zal pas blijken waar Feyenoord daadwerkelijk staat. Eerst moeten ze naar Sofia voor de Uefa Cup en zondag wacht PSV. Als dat maar goed afloopt... Qua spelersmateriaal kan Feyenoord zich absoluut niet me ten met Ajax, PSV en AZ. Al die clubs hebben veel meer kwaliteit op het veld. Die hebben allemaal een goede spits rondlopen en hebben achterin ook goe de mensen rondlopen. Dat kun je van Feyenoord niet zeggen. Gelukkig is Bosschaart nu weg. Dat was drie keer niks. Dat hebben we za terdag ook weer kunnen zien, toen hij met zijn nieuwe club ADO in de fout ging. Feyenoord heeft dan wel Tiendal- li en Léonard gehaald, maar dat zijn in mijn ogen geen toppers. En Léonard moet eerst nog drie maanden warm gaan draaien voordat hij kan gaan spe len. Ook voorin heeft Feyenoord geen echte killer. Tegen Sparta vielen de goals vooral vanuit de tweede linie, via Nicky Hofs onder andere. Hij is de eni ge met een beetje persoonlijkheid bij Feyenoord. Ik snap het niet hoor. Ajax haalde vorig jaar Huntelaar en die schopte er nog even zestien in, terwijl Ajax niet eens goed draaide. Waarom kan Feyenoord nou geen goede spits ha len? Ze wisten allang dat Kuijt en Ka- lou weg zouden gaan, dan hadden ze zich daar toch wel een beetje op kun nen voorbereiden? Ik vind het verschrikkelijk voor al die fans die Feyenoord heeft. Die hopen elk jaar weer op een titel, maar worden elk jaar weer teleurgesteld. Elk jaar blijkt Feyenoord de concurrentie met de top niet aan te kunnen gaan. Ze zijn mijlenver verwijderd van AZ, Ajax en PSV. Qua spelersmateriaal moet je Feyenoord scharen in het rijtje van Hee renveen, Roda JC en Groningen. Dat is te belachelijk voor woorden en heel erg zonde voor die hondstrouwe suppor ters. Edison Mendez viert een van zijn twee treffers. door Frans van den Nieuwenhof TILBURG - Opluchting en tevre denheid spatten zaterdag van Ronald Koemans gezicht. De man die zo vaak veroordeeld is op aankopen die hij in het verle den deed, zag hoe één van zijn laatste versterkingen de uitblin ker was in het duel Willem II- PSV. Edison Mendez maakte met twee goals het verschil: 1-3. Een paar dagen voor de Cham pions League-ontmoeting met Liverpool viel er een last van Koeman af. Ook twee andere nieuwelingen, Kromkamp en Salcido, speelden prima. Salci- do speelde links in het verdedi- gingshart als vervanger van de zieke Alex en staat daar morgen ook. Als Alex weer fit is, verliest Addo of Reiziger zijn plaats. Dynamischer Zoals PSV zaterdag voetbalde, met vier middenvelders en twee spitsen, oogde het dynamischer en veelzijdiger dan vorig sei zoen. Mendez is man die in dat opzicht het verschil maakte. De middenvelder uit Ecuador liet zien een enorme versterking te zijn voor PSV. „Hij is de speler die we nog misten", stelde Koe man. Mendez is niet alleen een ërvaren, international, hij is een echte teamspeler. Een verbin dingsman tussen middenveld en aanval, die gezegend is met een geweldig loopvermogen en een goede (lange) pass. Mendez dook overal op waar PSV hem nodig had. Koeman ziet kj» een linkermiddenvelder volger van Cocu), maar eva; makkelijk speelt Mendez '4 rechts of achter de spitsen. Binnen zeven minuten hij zijn naam. Nadat PSb een vrije trap van Messwoi achterstand was gekomen.*®: de Mendez in de 14e en:% nuut. Bij beide treffers hsjj wat geluk. Nummer één wast intikkertje nadat doelman?® i man een inzet van Afellayy* verwerkte. Doelpunt tweehb pas goedgekeurd nadat dek beide palen had geraakt. Mendez dwong die treffer «fc door een pass van Konénate; gen en verdediger Imschootï een blunder te dwingen. PSV had veel verder kunnend lopen. Het beperkte zich tots penalty van Farfan (na eesa rood bestrafte handsbal Kargbo), maar liet goede ka liggen via Reiziger, Coculte* Koné (ook twee) en Culina. Koeman streeft er vanaf zijaa: ste dag naar om meer spdü te bieden dan vorig seizoen de vier directe versterking® PSV aantrok, moet datgeesz bleem zijn. Koeman kan i zich zelfs permitteren Aissaii: de bank te zetten. Een schad? zijde is er ook. PSV speelde: terdag met een achterhoede: qua samenstelling totaal ie schilde van de defensie van; laatste twee seizoenen, Dec wennigheicl was voelbaar,! Willem II was niet in staat Pi pijn te doen. GPD -■•by foto Christian Charisius/GPD/RTR meteen honderdentwintig minu ten vol aan de bak. Bovendien heb ik amper met de anderen kunnen trainen in verband met cle interlands vorige week." Beter opletten Van Bommel neemt in het moor dende tempo tegen St. Pauli soms te veel tijd. En constateert tot zijn schrik dat de bal gere geld van zijn voet wordt ge plukt. Zoals bij de 1-0 voor St. Pauli. „Ik vernachtte die bal niet. Maar goed, ik had beter moeten opletten. Gelukkig heb ben we het recht gezet." Op z'n Bayerns. Nadat de voor Roy Makaay ingevallen Podols ki de gelijkmaker binnenprikt, komt Bayern in de blessuretijd van de eerste verlenging op 1-2 via een mislukte voorzet van ver dediger Philipp Lahm. GPD In Nijmegen hield AZ de kans op zo'n serie intact, al kostte het moeite. Na de 0-1 van Arvelad- ze en de nodige kansen op 0-2, zakte AZ na rust weg. NEC kreeg goede kansen op de gelijk maker. Een kwartier voor tijd was Edgar Barreto er dicht bij. Zijn inzet ging net naast. Tien minuten voor tijd besliste AZ het duel via Stijn Schaars. „We hebben, net als tegen Vites se, nagelaten de wedstrijd in de eerste helft te beslissen. Het had ook anders kunnen aflopen", zei trainer Louis van Gaal. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Liverpool is aan geslagen begonnen aan de voor bereiding op de Champions Lea gue-wedstrijd tegen PSV, mor gen in Eindhoven. De Reds kre gen zaterdag een ongekend pak slaag van stadgenoot en aartsri vaal Everton. Voor ruim veertig duizend toeschouwers won de thuisclub met liefst 3-0. De ploeg van de Spaanse trainer Rafael Benitez ging tenonder aan eigen falen. Liverpool sta pelde verdedigend fout op fout. Tim Cahill en Andrew Johnson (2x) profiteerden van het gestun tel. Vooral bij de tweede (misser Carragher) en derde treffer (blunder doelman Reina) rea geerde de defensie onbeholpen. Liverpool begon met Peter Crouch en Robbie Fowler als duo voorin. Dirk Kuijt begon op de bank en werd pas in de 53e minuut en bij een 2-0-achter- stand ingebracht. De Katwijker deed het goed en was dreigend. Liverpool speelde sowieso betel en kreeg ook meer kansen. Manchester United won op Old Trafford met 1-0 van Totten- ham Hotspur. De bezoekers mis ten fraaie kansen en hikten aan tegen de 1-0 van Ryan Giggs. United staat na vier wedstrijden bovenaan in de Premiership. Arsenal is dramatisch aan het seizoen begonnen. De Gunners wachten na drie duels nog op de eerste zege en kwamen zaterdag thuis niet verder dan 1-1 tegen Middlesbrough. Boro-aanvoer- der George Boateng moest met twee gele kaarten voortijdig van het veld. Middlesbrough kwam na 22 minuten via James Jfe rison op 0-1 en het duurde": de 67e minuut voordat Thr Henry Arsenal uit een stnl schop de gelijkmaker scoorde Chelsea won thuis met 2-1 re Charlton Athletic. Jimmy Fk Hasselbaink scoorde voorCk- ton, maar weigerde te juich voor de treffer tegen zijn wi j club. Frank Lampard miste a een penalty namens Chelsea. België De Belgische koploper And? lecht verspeelde bij Moeste in de voorlaatste minuut de:- ge. De 0-1-voorsprong, fe punt Bart Goor, werd terne:? daan door Custovic. Dat gaf Genk gisteren de b medekoploper te worden, prompt gebeurde. Genk klop in eigen huis AA Gent me:;-, door treffers van Chatele, tf Beule en Matoukou. Bosö scoorde tegen. Club Bn§ blijft kwakkelen. Thuis les Bergen kwamen de BruggS; aren niet verder dan 0-0. Nare duels heeft Club zeven punten Italië AC Milan begon het seiztë goecl door in San Siro te wintë van Lazio Roma: 2-1. Filippoh zaghi opende de score en Rib do Oliveira maakte er 2-0 Stephen Ayodele Makinwa zon de voor de Lazio-treffer. Inter won met 2-3 van Fiorenï na, dat terugkwam van 0-3-achterstand. Luca Tom re tweemaal scoorde, kon de dec treffer echter niet meer meft- Esteban Cambiasso scoorde® eerste twee van Inter en Zh- Ibrahimovic maakte de derde Andrew Johnson (links) profiteerde van de defensieve chaos bij l- Dennis de Nooijer verpool en scoorde voor Everton. foto Anita Maneer"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18