Oplossing voor hardrijders lastig PZC Leven van minder dan een dollar per dag PZC Rode potlood is verleden tijd op Sch-Duiveland Kniertje staat centraal tijdens Wemeldinge(n)dag ,11 Terneuzen zoekt oplossing voor drugsoverlast Bewoners Veersche Poort overhandigen petitie aan burgemeester Middelburg Vlissingse helpt Oeganda maandag 11 september 2006 TERNEUZEN - Burgemeester wethouders van Temeuzen Epen binnen een maand de op- _,hl voor een onderzoek naar j. besle gedoogverkoopplaatsen softdrugs te verstrekken. onderzoek moet leiden tot oplossingen van de verkeers-, parkeer- en andere overlastpro- blemen in de Terneuzense bin nenstad en omgeving. Het gedoogbeleid staat niet ter discussie, benadrukt loco-burge meester J. van Schaik nog maar eens. Dat beleid is door het Rijk ingevoerd en heeft Terneuzen in elk geval voor een groot deel van harde criminaliteit afgehol pen. „Als we het gedoogbeleid afzweren, komt een deel van die criminaliteit gegarandeerd te rug." Terneuzen wil echter wel van de overlast af die het stijgen de aantal bezoekers van de twee koffieshops 'Checkpoint en Miami veroorzaakt. „De proble men liggen niet allemaal aan de koffieshops. Als we twee popu laire babyspeciaalzaken hadden die duizenden bezoekers per dag trokken, hadden we dezelf de verkeers- en parkeerproble men. Waarschijnlijk hadden we dan alleen, wat minder last van wildplassers en zwerfvuil." jfrfMiriam van den Broek MIDDELBURG - Bewoners van Üe Grote Sternstraat in de Mid delburgse wijk Veersche Poort hebben zaterdag een petitie over handigd aan burgemeester K. Schouwenaar. De bewoners wil len dat er snelheidsremmers in hun straat komen. Hel was al de zoveelste actie van de buurtbewoners. Eerder zijn verschillende instanties die zich ghouden met verkeerssnel- en de inrichting van wegen „...geschreven, automobilisten aangesproken op hun gedrag en een spandoekenactie gehouden. Tot nu toe heeft het weinig uitge daald, zegt B. Meiresonne van ■hetactiecomité. „Uit een meting van augustus blijkt dat nog al- lijd 83,6 procent van de automo bilisten in onze straat te hard rijdt." Het ligt ook niet alleen aan de automobilisten, vindt Meireson ne. „Mensen zeggen tegen ons: We willen wel 30 rijden, maar het lukt niet. De straat is. ge woon slecht ingericht. Het is een J, brede, rechte weg met as- faltln het begin zijn er een paar ■drempels, maar die voel je niet. fczijn te laag. Verder kan je ge woon doorscheuren. Maar dit is juist een wijk met veel jonge ge- ren, We leren de kinderen ze goed moeten uitkijken, maar het blijven kinderen. Eén fout en het is noodlottig." Terecht Hoewel verkeersveiligheid niet in de portefeuille zit van burge meester Schouwenaar, beloofde hij zaterdag dat de gemeente sa- iiien met de bewoners zal gaan zoeken naar een manier om de ;èid te verbeteren. „U wijst er terecht op dat de inrich ting van deze weg niet goed heeft uitgepakt. Maar ik heb geen pasklare oplossing. Het pro bleem met dit soort dingen is dat iedereen iets anders wil. De een wil snel op zijn werk kunnen zijn, dus die wil geen drempels. De ander wil dat er langzaam ge reden wordt en clan zijn er ook mensen die vinden dat er meer ruimte voor fietsers moet zijn. Toch hoop ik dat we samen tot verbeteringen kunnen komen." Het staat vast dat het vooral de bewoners zelf zijn die zich niet aan de maximumsnelheid hou den, zei Schouwenaar. „Daarom vind ik het buitengewoon prij zenswaardig dat u die bewoners erop aanspreekt. Ik zie genoeg plaatsen waar dat met gebeurt. Daarom wil ik iedereen er toch nog eens .op wijzen dat er ook zo iets bestaat als een tweede ver snelling op een auto." Middelburger agressief in Sas SAS VAN GENT - In een woning in de Beneluxstraat in Sas van Gent werd zaterdagavond om zeven uur een 46-jarige Middelburger aangehouden. Hij had een van de bewoonsters geslagen en een ruit van de woning vernield. Door de vrouw wercl aangifte gedaan van mishandeling, De Middelburger werd na zijn aanhou ding in verzekering gesteld. De oorzaak ligt in de relatio- nele sfeer. Drankrijder gepakt ZIERIKZEE - Een 52-jarige automobilist moest zaterdag ochtend in Zierikzee zijn rijbewijs inleveren wegens het rijden onder invloed van alcohol. De Briellenaar werd bij een controle rond kwart over drie op de Laan van Saint Hilaix-e aan de kant gezet. Uit een blaastest bleek dat hij 2,5 keer zoveel had gedronken als wettelijk toegestaan. De man moest mee naar het politiebureau. Met een dag vaarding voor de rechtbank op zak mocht hij naar huis. Oldtimer gestolen langs snelweg WAARDE - Een witte Cadillac is afgelopen week door on bekenden meegenomen van parkeerplaats De Voetpomp op de A58 bij Waarde. De eigenaar van cle oldtimer had zijn voei'tuig eerder deze maand achtergelaten, omdat hij een technisch mankement vertoonde. Toen hij hem vrij dag weer wilde oppikken, bleek de auto te zijn verdwe- nen. Gehandicapten maken boottocht GOES - Ruim honderd verstandelijk gehandicapten heb ben afgelopen zaterdag genoten van een boottochtje over het Goese havenkanaal. Het jaarlijkse evenement worclt georganiseerd door de stichting Arti Carnaval. De deelne mers voeren op zo'n dertig motorbootjes en zeiljachten van Goes naar het Goese Sas om daar te feesten en pan nenkoeken te eten. Met een volle buik stapten ze daarna terug in de bootjes om voldaan weer terug te keren. Vechtpartij op Markt Goes GOES - Bij een vechtpartij op de Grote Markt in Goes is in de nacht van zaterdag op zondag een 36-jarige Goese- naar gewond geraakt. Aan de vechtpartij deden in elk ge val vier personen mee. Ze hadden even daarvoor ruzie ge kregen in een horecagelegenheid. Drie personen van 20, 25 en 28 jaar oud, allemaal afkomstig uit de gemeente Middelburg, zijn aangehouden. De gewonde Goesenaar is met verwondingen aan zijn gezicht en handen naar het ziekenhuis gebracht. Nieuwe coördinator Tafeltje-dek-je ZIERIKZEE - Tafeltje Dekje op het rayon Midclenschou- wen heeft een nieuwe coördinator. Marianne van Rijswijk uit Zonnemaire heeft de zorg voor de maaltijclverspi-ei- ding overgenomen van Janny Schilperoort uit Brouwers haven, die dat werk twaalf jaar heeft gedaan. De coöi'di- nator is de brug tussen de klanten, bezorgers en de keu ken van de wanne maaltijdservice voor hulpbehoevende Cursusjaar MIDDELBURG - De Alliance ■Frangaise presenteert op zater- dag 23 september de activiteiten voorliet nieuwe cursusjaar. In De Drukkerij op de Markt wordt van 13.00 tot 16.00 uur uitleg gegeven over de culturele activiteiten en de cursussen [Frans. De taallessen worden vanaf oktober gegeven in Mid- delburg en Vlissingen. Puberbingo MIDDELBURG - De Wijkvere- niging Middelburg-Zuid organi seert vrijdag 15 september een super-puber-bingo, j Van 19.00 tot 22.00 uur vallen in wijkcentrum Het Palet coole prijzen te winnen, zoals een mp3-speler, een mobiele tele- fooneneen digitale camera. Jon- geren tussen de twaalf en acht- tien jaar mogen meedoen. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Madia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315 door Rob Paardekam WEMELDINGE - Mede dank zij het fraaie weer heeft de Wemeldinge(n)dag zaterdag weer honderden bezoekers naar het Zuid-Bevelandse dorp ge lokt. Zelfs Kniertje had de weg naar Wemeldinge gevonden. U kent haar wel, van de beroem de uitspraak 'De vis wordt duur betaald'. In de tent op het dorpsplein voerde toneelvere niging Als 'n Dijk vijf keel de musical Kniertje op. Be hoorlijk wal; mensen kwamen daar op af en ze werden niet te leurgesteld, al werd het verhaal van de arme Knier in een snel treinvaart uit de doeken ge daan. Leidraad vormde uiteraard het in 1900 geschreven toneelstuk Op hoop van zegen van Her man Heijermans. Het verhaalt over Kniertje, die al een man en twee kinderen op zee heeft zien sterven, maar noodge dwongen toch haar jongste zoon Barend en diens broer- Geert weer de zee op stuurt met het nauwelijks zeewaardige sehip Op hoop van zegen. Het schip vergaat en Barend en Geert komen te overlijden. Daar- na spreekt Knier haar gevleugel de woorden uit: 'De vis wordt duur betaald'. Dansen De musical in Wemeldinge - hoe kort ook - legde de zware om standigheden, van de vissers en hun familie die slechts instru menten waren in de handen van de grote bazen, mooi bloot. Er werd goed geacteerd en veel. ge zongen. Op het eind gingen de acteurs zelfs de tent in om met het publiek te dansen. Daar had den de meeste Wemeldingers best zin in. Ze dansten vrolijk een paar pasjes mee. De Wemeldinge(n)dag bood ver der weer het gebruikelijke ver tier voor jong en oud. Dat begon 's ochtends met een lawaaiop- tocht voor de kinderen en eindig de in de late uurtjes met een ge zellig bal. In de tent op het dorpsplein van Wemeldinge voerde toneelvereniging Als 'n Dijk vijf keer de musical Kniertje op. foto Ronald den Dekker door Marcel Modde ZIERIKZEE - Hel rode potlood kan in de kast. Als één van de laatste gemeenten in Nederland schakelt Schouwen-Duiveland over op de stemmachine. De ap paratuur wordt bij de tussentijd se parlementsverkiezingen in no vember voor het eerst in stelling gebracht. Tevens willen burge meester en wethouders het stem men in een willekeurig stembu reau mogelijk maken. Het college heeft voor 115.000 euro aan stemmachines en bijbe- horende programmatuur be steld bij Nedap in Groenlo. Vol gens burgemeester J. Asselbergs is voor dat systeem gekozen, om dat negentig procent van de Ne derlandse gemeenten met Ne dap werken. „De ervaringen met dat type zijn zo goed, en de apparatuur is dermate gebruiks vriendelijk, dat de keuze eigen lijk voor de hand lag." Als alter natief is gekeken naar het mo dernere, maar ook duurdere computersysteem van SDU, huisuitgever van de rijksover heid. Alle 28 stembureaus op Schou- wen-Duiveland worden uitge rust met de nieuwe stemmachi nes, Hoewel met de bestelling aanvankelijk was gemikt op de Provinciale Statenverkiezingen in maart volgend jaar, staat de apparatuur er in november al, wanneer een nieuw parlement moet worden gekozen. „Dat red den we", garandeert de burge meester. Wennen Voor die tijd krijgen de leden van de stembureaus instructies over de werking van de machi ne. Ook wordt gekeken of nog voor de verkiezingen in verschi l lende zorgcentra kan worden proefgedraaid met het appa raat, zodat met name oudere kie zers alvast kunnen wennen. Asselbergs; „Maar echt nodig is dat niet eens. Stemmen op zo'n machine is verschrikkelijk een voudig. Een kind kan de was doen." Het grote voordeel is dat voortaan met een druk op de knop de uitslag per bureau be kend wordt. Binnen het uur moet straks ook in Schou- wen-Duiveland duidelijk zijn hoe er is gestemd, aldus de bur gemeester,. „Dus dat worden geen late avondjes meer." Fouten Plet handmatig registreren en (twee keer) tellen van de ingevul de stembiljetten kostte door gaans veel tijd. Ook is die oude methode veel gevoeliger voor fouten, iets waarmee Schou- wen-Diuveland bij de Statenver kiezingen in 2003 pijnlijk werd geconfronteerd. Bij de raadsver kiezingen afgelopen maart werd nog in slechts negentien Neder landse gemeenten gestemd met het rode potlood. Binnen Zee land hanteerde alleen Schou- wen-Duiveland nog cle traditio nele methode, omdat de investe ring voor de apparatuur altijd te hoog werd gevonden. Het college wil de vernieuwing gelijk goed doorvoeren en bin nen de gemeentegrenzen ook het stemmen in een bureau naar ei gen keuze mogelijk maken. In meer dan driehonderd gemeen ten is eerder al de proef op de som genomen en dat is de kie zers prima bevallen, zegt Assel bergs. In de praktijk kan dat bijvoor beeld betekenen dat iemand uit Renesse in Zierikzee kan gaan stemmen, omdat hij daar werkt en dat makkelijker is. De raad moet het collegevoorstel eind de ze maand nog wel goedkeuren, benadrukt Asselbergs, „Maar ik weet bijna wel zeker dat de raad akkoord gaat. Willekeurig stem men is kiezersvriendelijk en op- komstbevordelijk. Wie kan daar nou tegen zijn?" agenda STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Bïggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 10.30-11.30 uur: Bewegen voor ouderen; OOSTKAPELLE - Kantoor St. Welzijn Veere, 11.00-17.00 uur: Standplaats in formatiebus Nationaal Fonds Ouderen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.00 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yo- gazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur; Kung Fu voor jongeren en volwassenen; Carla van Hulle zet zich in voor de kleine Oeganclese hulporganisatie Dissip van Jackson Muyanja. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Ze realiseert zich don dersgoed dat haar inbreng slechts een druppel op een gloeiende plaat zal zijn. Toch laat Carla van Hulle uit Vlissingen zich daar niet door weerhouden. Volgen de maand vertrekt ze naar Oeganda: een land dat na jaren van oorlog nu geteis terd wordt door armoede en aids. Van Hulle gaat kijken wat ze straks vanuit Nederland kan doen voor de kleine Oe- gandese hulporganisatie Dissip. Per toeval raakte Van Hulle via internet aan de praat met Jackson Muyanja. Plij studeert in Amsterdam, maar komt uit Oeganda. Daar heeft hij samen met an deren in 2004 de hulporganisatie opge zet. Dissip zamelt geld in voor school materialen of -uniformen, zodat ook cle armste kinderen naar school kunnen gaan. De meeste van deze kinderen heb ben hun ouders verloren aan aids. Dissip heeft daarnaast een aids-preven- tieprogramma. Er is daarvoor een infor matiecentrum opgezet dat volgens Mu yanja wekelijks 450 bezoekers trekt. Ook worden er gratis condooms ver trekt en muskietennetten uitgedeeld om malaria te voorkomen. Als derde punt probeert de organisatie sponsoren te koppelen aan scholen die dan zorgen voor betere voorzieningen zoals meubi lair of water. Het laatste cloel van de or ganisatie is het inkomen van cle bewo- ners te vergroten. „Mensen leven van minder dan een dollar per dag", zegt Muyanja. „Dat is te weinig om van te kunnen eten. We helpen ze bij het opzet ten van een eigen bedrijfje zodat ze door extra inkomsten toch in hun eigen basisbehoeften kunnen voorzien," Sponsoren Van Hulle hoorde over deze activitei ten, bekeek de website van Dissip en was meteen overstag. „Ik dacht gelijk: Wow! Daar wil ik iets voor doen. Vroe ger wilde ik altijd al als vrijwilliger naar een ver land, maar ik kreeg kinde- i-en en verplichtingen. Nu zijn mijn kin deren zelf volwassen en kan ik doen wat ik wil." Maar ja, hoe pakje zoiets aan? „Ik heb bedacht dat ik eerst met eigen, ogen wil zien hoe de mensen in Oe ganda leven, waar ze behoefte aan heb ben en hoe Dissip te werk gaat. Dan kan ik beter beoordelen hoe ik vanuit Nederland kan helpen. Nadat ik beslo ten had te gaan, moest ik het.geld voor de reis bijeen zien te krijgen. Gelukkig voxxd ik onder vrienden en kennissen ge noeg sponsoren. Ze hadden ook spullen voor mij zoals een digitale camera, zo dat ik bij terugkomst op scholen en bij organisaties kan laten zien hoe het in Oeganda is." Dat haar zware tijden staan te wachten, weet ze. Dat haar hulp slechts een frac tie van cle bevolking bereikt, realiseert ze zich ook. „Maar als ik eenmaal iets in mijn hoofd heb, ga ik er ook hele maal voor. Gelukkig remt Jackson me elke keer af. Dan heb ik ineens een idee Waar ik vol van ben en dan zegt hij: Car la. dat kan niet." foto Lex de Meester Toen het Muyanja duidelijk werd dat het Carla'menens was en dat ze zich daadwerkelijk wilde gaan inzetten voor zijn organisatie, was hij diep geroerd. „Er zijn weinig mensen die zo'n belofte waarmaken. Ui ben er erg blij mee. Want wat cle mensen in Oeganda nog het meeste nodig hebben, is iemand die ze hoop kan geven. En dat kan Carla als geen ander." Cadeautje Volgende maand, op 20 oktober, ver trekt Van Hulle voor een periode van twee nïaanden. Bij terugkomst wil ze sponsoren gaan zoeken. „Voor 50 euro kan een kind een jaar lang naar school", zegt ze. „Maar weet je wat mijn prergröol.ste droom is? Dat men sen in Nederland zo roncl Kerstmis pak ketjes van één of twee kilo met pennen, schriftjes of speelgoed, naar het adres van Dissip sturen. Het zou toch fantas tisch zijn dat de kinderen in Uganda dit jaar ook eens een cadeautje krijgen met Kerstmis." Meer informatie is te vinden op iviow.dissips.org of vanhulle@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11