Nederlanders zijn bang voor religie Het hart van de wereldeconomie viel even stil 25 'Dan denk ik ook, die haat me' zaterdag 9 september 2006 Polderterroristen, hun familie en vrienden zuchten vijf jaar na 11 september onder haat, arg waan en vijandschap. Op straat, school en op het werk, als ze al een baan krijgen. „Sinds 11 sep tember zijn jullie Nederlanders bang voor religie. Geloof me, zo komen er alleen maar meer aan slagen." Het meisje van een jaar of zes kijkt van boven uit het raam en vraagt: „Ja, wat wilt u?" Bezoek met vragen over Mohamed, klinkt het te rug vanaf de straat, in de Amsterdam se wijk Zeeburg. Even stilte. Als het meisje terugkeert achter de vitrage, roept een vrouwenstem: „Wat heeft hij gedaan?" Na het antwoord - 'niks' - volgt weer een stilte. Even later gaat de deur beneden open. Het is de zus van Mohamed el M. (25), in het Hofstadproces tot twee jaar cel veroordeeld wegens deelname aan een terroristische organisatie. Op de vraag waar haar broer zit, kijkt de wouw bevreemd. „Bij jullie toch?" Als duidelijk wordt dat het bezoek niet van de politie of geheime dienst AIVD is, maar van de krant, verloopt het gesprek iets min der stroef. „Elf september? Ach, voor die tijd was Nederland zo anders. Toen was dit niet gebeurd", doelt de zus op de arres tatie en veroordeling van haar broer. Het komt allemaal door de verscherp te en in haar ogen oneerlijke wetge ving. Het heeft Nederland vijandiger gemaakt. Niet alleen jegens terroris ten, maar jegens alle moslims, alle Ma rokkanen. „Want mijn broer heeft niks gedaan." De Marokkaan El M. is tot ongewenst weemdeling verklaard en zit in vreem delingenbewaring, in afwachting van uitzetting naar Marokko. Net als de tot achttien maanden cel veroordeel de Mohammed Fahmi B. (24) „Louter wegens bezit van opruiend islamiti sche materiaal", zegt zijn advocaat Bart Nooitgedagt. „Dat heb je al snel in handen. Je bent vandaag de dag zo een terrorist in Nederland." In de strijd tegen terrorisme zijn de be voegdheden van overheidsdiensten de afgelopen vijf jaar fors uitgebreid. Nieuwe strafwetten maken het makke lijker mensen tot verdachten te be stempelen, op te pakken en te veroor delen, deels met geheim bewijs. Men sen die een mogelijk gevaar vormen, mogen voortdurend worden lastig ge vallen en zelfs uitgezet. Veroordeelde terroristen worden financieel vleugel lam gemaakt. Computerbrein Zoals Achmed H., tot twee jaar veroor deeld in het Hofstadproces. Volgens justitie was hij het computerbrein van het terroristisch netwerk rond Moham med B., de moordenaar van Theo van Gogh. Hij kan geen bankrekening meer openen of verzekering sluiten. Zijn 'partner' van zijn flat in Amster dam-Noord beaamt dat het leven moeilijk is. Door aftrek van zijn voorarrest van bijna zestien maanden is Achmed H. inmiddels vrij man. Hij wil niet pra ten over zijn leven nu. „Dat mag hij niet van de advocaat", zegt de vrouw, door een amper geopende deur. „Er komt nog een hoger beroep, weet je." Een geschreven verzoekje om toch even contact op te nemen, gedepo neerd in de brievenbus - de enige zon der naam - blijft onbeantwoord. Alle harde anti-terrorismemaatrege- len werken absoluut contraproduc tief, zegt advocaat Nooitgedagt. Ook zijn cliënt mag geen bankrekening of verzekering meer hebben. „Zelfs zijn familie mag hem niet meer van geld voorzien, want dat is teiTorismefinan- ciering. Zo dwing je iemand de crimi naliteit in. Dat leidt tot verwijdering. Wij - zij. Radicalisering in plaats van deradicalisering." Op een trapje voor zijn flat in Amster dam-West zit Rachid B. (28) te keuve len met vrienden. Als de blanke man hem met zijn voornaam aanspreekt, bijna een half jaar na zijn vrijlating als terrorismeverdachte, vertonen zijn ogen schrik. De rust keert weer wat terug als de vreemde man een journa list blijkt. „Wel goed", zegt Rachid schouderophalend op de vraag hoe het met werk en school gaat. Aanbod Temidden van zijn stoer grappende vrienden trekt Rachid de bovenkant van wat lijkt op een zakje wit poeder uit zijn broekzak. Zijn ogen kijken on deugend, uitdagend, maar het is geen serieus aanbod. Met een lach gaat het witte zakje snel weer terug in de broekzak. Poppetje gezien, kastje dicht. Rachid heeft geen zin om te pra ten. Al helemaal niet over nine-eleven of terrorisme. „Ik heb er al genoeg ellende door ge had. Er is van alles over me geschre ven, dat ik terrorist en zo was. Mijn hele naam, ook op internet. Iedereen heeft het kunnen lezen", zegt de mo dieus geklede Rachid, strak gekapt, tondeusestandje 1. „Ik probeer mijn leven weer op te pak ken", zegt hij. Na de moord op Theo van Gogh heeft hij ruim dertien maan den vastgezeten. „Ik wil alles wat ge beurd is achter me laten." Precies dat der worden ook raar aangekeken", zegt hij in smetteloos wit gekleed, bij de brievenbussen in het portiek van zijn flat. „Mensen die vroeger bij me thuis kwamen, komen nu nooit meer langs." Nederland is veranderd. Na 9-11, maar zeker ook na de moord op Theo van Gogh, vindt Nadir. „Ik zou wel is wat ook Nadir A. (24) probeert, eveneens vrijgesproken van deelname aan een terroristische organisatie. Hij woont weer thuis, in een appartement je vlakbij Artis. Tientallen keren heeft hij al gereageerd op vacatures voor magazijnmedewerker. Zonder succes. Voor zijn arrestatie, kort na de moord van Mohammed B. op Theo van Gogh, mocht hij nog wel eens op gesprek ko men. Nadir A. wordt gemeden, en zijn fami lie ook, zegt hij zelf. „Kennelijk zijn ze bang voor me. Sommigen zeggen dat ze van de burgemeester niet met me mogen praten. Mijn vader en moe- weg willen, maar ik kan nergens heen. Heel de wereld is veranderd. Mis schien dat ik hier voor mezelf kan be ginnen als ik mijn schadevergoeding heb", zegt de ex-verdachte over de claim van enkele tonnen voor zijn maandenlange voorarrest. Uit Hofstadkringen zegt advocaat Nooitgedagt geluiden te vernemen van radicalisering. Het wij - zij -den ken wordt alleen maar gevoed. Men sen worden zo alleen maar in de ar men gedreven van echt gevaarlijke fi guren." De advocaat meent dat het Hof stad-vonnis en de harde anti-terroris- memaatregelen in kringen van mos lims worden ontvangen als een aanval op de islam. Aankijken Zo ziet ook Zora het, een 19-jarige Amsterdamse moslima. Ze is de vrouw van Mohamed T., die ook op duikt in het Hofstaddossier als broer van de vrijgesproken Zakaria T. 11 September was volgens Zora nog maar het begin, zegt de moslima, sinds anderhalf jaar praktiserend. Zo lang gaat ze nu ook al gekleed in tradi tionele gewaden, zoals de lange, zwar te ghimaar die ze nu aan heeft. „In de trein kijken ze me aan, van: wat doet die hier? Op straat gaan mensen duide lijk met hun rug naar me toe staan. Ach, ik begrijp ook best wel dat men sen denken dat ik hieronder explosie ven aan heb. Zo gaat dat. Dat denk ik ook als ik een jood met zwarte hoed en van die pijpekrullen naar me zie kijken. Dan denk ik ook, die haat me. Terwijl dat helemaal niet zo hoeft te zijn." Zora hoopt dat de Nederlanders vooral blijven nadenken met die ande re hersenhelft. Al valt het haar ook niet altijd makkelijk. Als rechtenstu dente ziet ze in de boeken en de colle gebanken hoe de terrorismewetgeving verscherpt, terwijl ze in haar eigen om geving met het lastig vallen van Moha med en Zakaria heeft ervaren wat de gevolgen in de praktijk zijn. „Sinds 11 september is de deur dicht gegaan. Er is geen dialoog meer. Ik moet van alles, me aanpassen, integre ren. Ik schiet er niks mee op. Wie luis tert er naar mij? Natuurlijk zou ik graag zien dat Nederland een islamiti sche regering krijgt. Balkenende zou toch ook het liefst alles volgens de Bij bel willen doen?" Zora is er van over tuigd: 9-11 was nog maar het begin. „Ik pas me aan. Ik draag een minder lange hoofddoek. Het scheelt wat, maar ik hoor nog steeds de grap 'Zeg, carnaval is al voorbij, hoor'. Ik denk dat ik maar ga stoppen met mijn stu die rechten. Wat moet ik met een rechtstelsel dat zo oneerlijk is naar mensen als ik. Misschien dat ik in het buitenland maar de sharia ga bestude ren." Nederlanders schrikken als ze dat vertelt, weet ze. Net zoals ze van de jihad schrikken. „Daar ben ik voor, maar niet voor de gewelddadige va riant. Ook de islam is aan regels ge bonden, weet je. We zijn echt niet alle maal terroristen. Sinds 11 september zijn jullie Nederlanders bang voor reli gie. Wij moslims zijn nu definitief tweederangs burgers. Geloof me, zo komen er alleen maar meer aansla gen." Ferdi Schrooten Pakketbezorger bij de beurs in New York vlak na 11 september. Met de a op het WTC werd het hart van de financiële wereld geraakt, maar de e "economie stortte niet in. foto Kevin Coombs/GPD Met de aanval op het World Tra- de Center werd het hart van de financiële wereld geraakt, maar de wereldeconomie stortte niet in. Re constructie van een economische red dingsoperatie, die een stevige dip toch niet kon voorkomen. „Mijn hele divisie is dood", vertelt Scott Wall, handelaar bij Cantor Fitzgerald. Hij was die ochtend laat, omdat zijn kinderen hem 's nachts wakker hielden. Toen hij aankwam, dacht Wall dat hij puin zag vallen, „Maar het waren mensen die uit het gebouw sprongen." Om 8.46 uur doorboort het eerste vliegtuig het World Trade Center in New York. Om half elf is de chaos compleet. De Twin Towers, symbool van het Amerikaanse kapitalisme, storten dinsdagochtend 11 septem ber 2001 met apocalyptisch geraas ineen. Aandelenkoersen komen eveneens in een vrije val terecht. De AEX-index levert die dag bijna zeven procent in, andere Europese en Aziatische beur zen verliezen 4,5 tot 8 procent. Ter wijl stofwolken zich meester maken van de New Yorkse straten, ligt de handel daar plat. Wall Street blijft de rest van de week gesloten. Het le ven in de kantoren van het hart van de financiële wereld valt stil. Bedrij ven sluiten hun deuren en gaan op zoek naar verloren werknemers. Angst en onzekerheid zijn troef. Be leggers vluchten massaal in goud, olie en obligaties. De prijzen spuiten omhoog. Oliemaatschappijen profite ren, de rest keldert. Vliegtuigmaat- schapppijen, banken en verzeke raars gaan onderuit met koersdalin gen van 10 procent of meer. Al met een die eerste grimmige dag rijst in de bestuurskamers van centrale ban ken, multinationals en internationa le financiële instellingen de angstige vraag of de economie van de VS mis schien knock-out is geslagen. „De nationale centrale banken staan klaar om markten te ondersteunen als dat nodig is", zegt Wim Duisen- berg, dan president van de Europese Centrale Bank (ECB) een dag na.de aanslagen. De stofwolken in New York zijn nog niet opgetrokken of de centrale banken komen in actie. Eer ste prioriteit: financiële markten kal meren en een crisis voorkomen. Samenwerking Daarom moet er onmiddellijk geld in het systeem gepompt worden. Veel geld. Daarbij moeten de drie econo mische wereldmachten, de VS, Euro pa én Japan nauw samenwerken, wordt al snel duidelijk. Afgesproken wordt dat de centrale banken voor voldoende liquiditeit zullen zorgen: de geldkraan naar commerciële ban ken moet open. Doel: het voorkomen van een 'credit crunch', een tekort aan geld, waardoor de rente snel op loopt en financiële partijen in grote problemen komen. Dik honderd miljard dollar wordt in enkele dagen tijd in de wereldecono mie gepompt. De Amerikaanse cen trale bank zorgt direct voor 38 mil jard dollar en verlaagt de rente met een half procent. De ECB overspoelt de markt met bijna 64 miljard euro en de Bank of Japan pompt 17 miljard dollar in het systeem. Geld alleen volstaat niet, realiseren de strategen van de wereldeconomie zich. De geesten moeten ook gekal meerd worden. Dus zoekt iedereen met een beetje economisch gezag het podium om sussende woorden te spreken. De beurzen blijven met moeite over eind, maar als de klant niet meer koopt, is de wereldeconomie alsnog de klos. Lastig, want de Amerikanen vragen zich af of ze nog veilig bood schappen kunnen doen. Die angst speelt over de hele wereld een rol. Een tripje met het vliegtuig naar New York? Geen hond die daar aan denkt. Toch gaan de meeste Amerika nen vrijdag weer naar hun werk en naar het winkelcentrum. Hoewel het consumentenvertrouwen in Europa en de VS keldert in de maanden na de aanslagen, blijven consumenten de winkels bezoeken. „09-11-01, we zullen het nooit verge ten," wil een Amerikaanse onderne mer op sieraden graveren. De een zijn dood is de ander zijn brood. Twee maanden na de aanslagen zijn ruim 25 handelsmerken aange vraagd door ondernemers die een slaatje willen slaan uit de tragedie. Het gaat om slogans en symbolen. Leuk voor op een T-shirt, koffiemok of tas. Het Amerikaans patriottisme krijgt een enorme impuls. Super marktconcern Wal Mart verkoopt op 11 september 116 duizend vlaggen. Een dag later nog eens 250 duizend. De wapenindustrie spint eveneens garen bij de aanslagen. De grootste wapenproducent ter wereld, Lock heed Martin, ziet de de koers van zijn aandelen omhoog vliegen en be veiligingsbedrijven doen eveneens goede zaken. In de Verenigde Staten loopt de di recte schade van de aanslagen in de tientallen miljarden. De economi sche denktank OESO schat de kos ten op 120 miljard dollar, maar me ten is moeilijk. De reisbranche hapt naar adem en de horeca in het an ders bruisende New York blijft leeg. Banen in café's, hotels, restaurants en luchtvaart verdwijnen in oktober sneller dan schuim op het bier. Werk gelegenheid in de financiële sector verhuist naar steden in de buurt. Honderdduizenden banen gaan in New York verloren in de maanden na elf september en de kosten voor beveiliging schieten omhoog. Extra grenscontroles, meer uitgaven aan defensie en torenhoge verzekerings kosten komen daar nog bij. Verzekeraars staan op omvallen. Als de gong maandag 17 september na een minuut stilte weer klinkt op de beurs van New York, keldert de Dow Jones-index ruim zeven procent. Het is de grootste daling ooit op één han delsdag. In de weken na elf septem ber gaat een biljoen dollar aan beurs waarde in rook op. Achteraf gezien vallen de gevolgen mee. De beurzen krabbelen in een paar maanden weer op, het vierde kwartaal van 2001 blijkt in de VS het beste van het jaar te zijn en in 2002 trekt de groei al weer aan, mede dankzij de gecoördi neerde actie van de centrale banken, maar een flinke economische dip konden ze niet voorkomen. Risicobewustzijn Toch hebben de gebeurtenissen van elf september de wereldeconomie wel degelijk veranderd: het risicobe wustzijn is terug. Ondernemers in New York, Madrid, Londen, maar ook in alle andere zakencentra we ten dat het onheil op elk moment van de dag wéér kan toeslaan. Cen trale Banlders, IMF en Oeso weten bij een volgende catastrofe nóg beter wat ze moeten doen. Thomas Olivie»- De Nederlandse polderterroristen gaan vijf jaar na 11 september gebukt onder vijandigheid, wantrouwen en haat. Ze hebben grote moeite om een plek te vinden in de samenleving foto Jean-Pierre Jans/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 81