Lichte tariefstijging waterschap PZC Kunst als parel aan toeristische ketting Raad Hulst laat zich mond niet snoeren 13 Terneuzen legt zichzelf wellicht dwangsom op leeuws-Vlaamse gezinnen betalen jaarlijks 2 procent meer Basisscholieren Hulst naar Olympisch Stadion Menselijk bot uit bronstijd in groeve «NEUZEN - De gemeente I,meuten legt zichzelf wellicht .1 dwangsom op als burgers iten aanvraag doen bij de af deling Sociale Zaken, te lang peten wachten op uitsluitsel. je gemeenteraad nam deze :t Iiei[ een motie van PvdA-raads- idB.de Regt aan met betrek- üng tot zo'n dwangsom Op aanvragen voor bijvoorbeeld voorzieningen of bijzondere bij- zaterdag 9 september 2006 stand moet de gemeente binnen een wettelijke termijn antwoor den. In de praktijk wordt die ter mijn nog wel een overschreden. In de motie wijst De Regt er op dat de inwoners echter geen in strument in handen hebben om de gemeente aan te zetten tot sneller beslissen. Dat is volgens hem vreemd, omdat burgers wel worden gestraft als ze hun aan vraag te laat indienen. Volgens de motie moet de ge meente de betreffende burger de eerste veertien dagen 20 euro per dag betalen als vastgestelde termijn met twee weken wordt overschreden. De daarop volgen de termijn van veertien dagen is de dwangsom 30 euro per dag en de overige dagen wordt een dwangsom van 40 euro per dag uitgekeerd. Een inwoner kan zo maximaal 1260 euro ontvangen. „Het is een goede zaak dat de ge meente binnen de wettelijke ter mijn beslist over een aanvraag. Wij steunen dus deze motie", vertolkte A. Dijkhuis (CDA) de mening van de raadsmeerder- heid. Ook K. van Burg (SGP) vond dat afspraken rond proce dures en termijnen moeten wor den nagekomen. Met de motie ontstaat volgens hem echter weer extra bureaucratie. „Ons standpunt is: je moet gewoon doen wat je belooft." Ook de ChristenUnie en WD zeiden weinig heil in d emotie te zien. Wethouder C. van Schaik wees er op dat er een initiatief-wets voorstel bij de Tweede Kamer ligt waarin ook sprake is van een dwangsom als gemeenten hun termijnen overschrijden. Die wet gaat gelden voor alle ge meentelijke diensten en zou in 2008 moeten ingaan. Van Schaik zei er geen probleem mee te hebben om vooruitlo pend daarop in Terneuzen een proef uit te voeren bij de afde ling Sociale Zaken. Of de motie uitgevoerd wordt is nog niet ze ker, omdat Van Schaik een flin ke slag om de arm hield. „We kunnen het alleen doen als dit ambtelijk niet op grote proble men stuit. Je moet dit alleen doen als ook de organisatie er klaar voor is." Of dat zo is, krijgt de raad nog te horen. Hnnr Euaène Verstraeten TERNEUZEN - De stijging van de waterschapslasten voor Zeeuws-Vlaamse gezinnen blijft de komende jaren beperkt tot ongeveer 2 procent per jaar. Dat blijkt uit de prognoses in de meerjarenraming 2007-2011 van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. De geringe lastenstijging heeft ondermeer te maken met een be sparing op de afvalwaterverwer king. Daardoor gaat de veront reinigingsheffing tot en met 2008 zelfs helemaal niet om hoog. Met die tarieven zit het water schap op dit moment bij de vier duurste van Nederland. „We ho pen hiermee toch uit die top te verdwijnen", zeggen gezworene C, Almekinders (middelen) en hoofd sector middelen K. Nies- kens. Vergelijking Beiden vinden trouwens dat de begrotingsvergelijking tussen de Nederlandse waterschappen niet helemaal een getrouw beeld geeft van de situatie. „De om standigheden verschillen per re gio", zegt Almekinders. Daar «orden wel berekeningen op los- m, maar die kloppen vol gens hem niet altijd. „Het is wel een feit dat we met onze heffing gebouwd heel hoog zitten. Ener zijds drukt de zorg voor onze wa terkeringen daar relatief zwaar op. Anderzijds hebben we een geringe bevolkingsdichtheid, zo- Onderhoud aan weg Breskens en Hoofdplaat BRESKENS - De provincie Zee land voert van aanstaande maandag tot en met woensdag 11 oktober onderhoudswerk uit aan de N677 tussen Breskens en Hoofdplaat. Het gaat om de Duivelshoekse- weg en de Westlangeweg. Hier door is de weg tijdelijk afgeslo ten. Het autoverkeer wordt om geleid via omleidingsroutes en bebording. De weg is wel toegan kelijk voor (brom)fietsers De omleiding gaat via de route rondweg Breskens, de Rijksweg N678 en Biervliet. De werkzaam heden bestaan uit reparaties en het aanbrengen van nieuwe as- faltlagen. Hierna krijgt de weg nieuwe strepen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaaimderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Erits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dat de lasten over minder huis houdens verdeeld moeten wor den. Dus met onze tarieven ge bouwd en ingezetenenomslag zullen we altijd aan de hoge kant blijven zitten." Het uitgangspunt voor de aan slag gebouwd is de woz-waarde van de woningen. Bij de landelij ke waterschapsvergelijking is uitgegaan van een gemiddelde woningwaarde van 200.000 eu ro. „Maar in Zeeuws-Vlaande ren ligt die gemiddelde waarde op 140.000 euro", zegt Nieskens. „In de praktijk betekent dit dat lasten bij ons gemiddeld 42 euro per huishouden minder zijn dan in de vergelijking." In vergelij king met het waterschap Zeeuw se Eilanden ligt de heffing ge bouwd in Zeeuws-Vlaanderen 40 euro hoger. Een manier om de kosten en daarmee ook de lasten voor de inwoners te drukken is samen werking met de drie gemeenten in de regio. Dat onderzoek is nog steeds in volle gang. „Het is best complex", zegt Almekin ders, „maar we zijn er van over tuigd dat we door samenwer king veel kunnen bereiken." In de procedures voor kwijtschel ding en invordering trekken wa terschap en gemeenten inmid dels al samen op. „We kijken nu naar samenwerking op het ge bied van aanslagoplegging, we- genbeheer, centrale inkoop en aanbesteding. Dat is niet voor de korte termijn, want bedenk wel dat de organisaties op een bepaalde manier van werken zijn ingericht. Je kunt dat niet ineens ingrijpend veranderen. Maar de noodzaak om regioge- richt samen te werken blijft overeind. Ik denk dat we dat met zijn vieren wel kunnen." Jan Fabres astronaut die de zee dirigeert bij het Casino in Oostende. door Frank van Cooten IJZENDIJKE - Sluis wil aanhaken bij het Belgisch kunstproject Beaufort. „Kunst als parel aan de toeristische ket ting van onze kust", zegt gemeentelijk manager recreatie en toerisme Tiny Maenhout. Beaufort is een driejaarlijks project dat de kunst naar de kust brengt. De eerste editie was in 2003, de tweede loopt momenteel. Nog tot 1 oktober staan in het kader van Beaufort 2006 langs de 64 kilometer lange Belgische kust, van Knokke tot aan De Panne, kunstwerken. Sommige staan op het strand, anderen sieren de straten en pleinen in de kustplaatsen. Sluis hoopt mee te doen aan Beaufort 2009, zodat dan beelden van het strand van De Panne tot aan het haventje van Hoofdplaat zijn te zien. „Het kunstpro ject heeft veel meer toeristen naar de Vlaamse kust gelokt", zegt Tiny Maen hout. „Er is 25 miljoen euro aan extra toeristische bestedingen geboekt. Wij willen daar graag meeliften met dat suc ces." Maenhout ziet de kunstwerken óók als parels aan de ketting van de Zeeuws-Vlaamse kust. „Beaufort is een middel om onze kust te promoten. Het vergroot de aantrekkingskracht gedu rende alle seizoenen." Maenhout maakt een vergelijking met het Festival van Zeeuws-Vlaanderen. „Dat komt voort uit het Festival van Vlaanderen. Klein begonnen, maar in middels is het Festival van Zeeuws-Vlaanderen uitgegroeid tot een groot, op zich zelf staand evenement. Zo zie ik ook onze deelname aan Beau fort. Zoiets moet groeien." Speciaal voor Beaufort 2006 maakten kunstenaars vanuit de hele wereld wer ken. Ook werden bestaande kunstwer ken tijdelijk naar de Belgische kust ver plaatst. Sommige werken trekken van begin tot eind duizenden belangstellen den: de olifanten van Andries Botha op het strand van De Panne en de giganti sche zwangere spin van Louise Bour geois bij de kerk van Onze Lieve Vrou we ter Duinen in Oostende. Maar ook Jan Fabres astronaut die de zee diri geert bij het Casino in Oostende, een monumentale zilveren kunstboom op het strand van Wenduine bij De Haan en een binnenvaartschip op het strand van Oostduinkerke trekken onvermin derd veel volk. Pinguïns Christine Janssens van galerie Le Coin Couleurs in IJzendijke maakt zich sterk voor deelname van de West-Zeeuws-Vlaamse kust aan Beau fort 2009. In haar galerie hangen onder meer werken van kunstenaars van de Cracking Art Group. Zoals van de Vla ming William Sweetlove, die ook het ontwerp maakte voor het al veelbespro ken kunstwerk met rode pinguïns in Breskens. „Beaufort is een prachtig ini tiatief", zegt Janssens. „Zeeuws-Vlaan deren heeft daar nu al profijt van. In de galerie komen ook mensen die dit jaar aan de Vlaamse kust vertoefden." Vooruitlopend op deelname aan Beau- foto Camile Schelstraete fort 2009 is de gemeente Sluis er veel aan gelegen het kunstwerk met de rode pinguïns in Breskens te realiseren. Een van de eisen voor deelname is dat er al iets van topniveau moeten zijn. Bres kens is het eindpunt van de Noordzee kust. Daarom is het belangrijk dat juist het vissersdorp een werk-van topniveau heeft, betoogt Maenhout. „De basis is er natuurlijk al met de uitstraling van Breskens door onder meer de nieuwe wandelboulevard en de vissen en bro den van kunstenaar Johnny Beerends. Maar het kunstwerk van Sweetlove voegt daar iets belangrijks aan toe. Wij stellen ons in ieder geval kandidaat voor deelname aan Beaufort 2009." Om de bereikbaarheid van het toekom stige grensoverschrijdende kunstpro ject te vergroten wil de gemeente Sluis ook dolgraag aansluiten op de Bel gische kusttram van Knokke tot aan De Panne. De Belgische vervoersmaat schappij De Lijn biedt speciaal voor Beaufort 2006 bijvoorbeeld een drieda- genpas aan. Pashouders kunnen drie op eenvolgende dagen onbeperkt gebruik maken van de kusttram en bussen om kunstwerken aan het strand en in de kustplaatsen te bezichtigen. door Jean-Lou de Gucht HULST - De leden van de raads commissie voor Algemeen Be stuurlijke Zaken voelen er niets voor dat de vergaderregels van de gemeenteraad te veel aange scherpt worden. Dat bleek don derdagavond tijdens de vergade ring van deze commissie. Burgemeester J. F Mulder en raadsgriffier D. van Bunder wil den met aanpassing van het Re glement van Orde bereiken dat de gemeenteraadsleden efficiën ter gaan vergaderen en dat de bijeenkomsten beter te volgen zijn voor burgers op de publieke tribune die niet zijn ingewijd in het vakjargon en de vergader agenda's van de raad. Een van de bespreekpunten ging over het beperken van de spreektijd per raadslid. Ook werd voorge steld slechts één spreker per fractie toe te laten. Hiermee zou volgens de burgemeester en de griffier tijd gewonnen worden en het zou bovendien de duide lijkheid bevorderen. R. van Domburg (PvdA) zag niets in dit voorstel. „Iemand zit in de raad op persoonlijke titel. Als er meer leden uit dezelfde fractie willen spreken moet dat kunnen. Ik heb liever een Poolse landdag dan dat we hier raadsle den monddood gaan maken." L. Mangnus (Groot Hontenisse) sloot zich hier bij aan. „Als je een afwijkende mening hebt, moet je dat kunnen zeggen." Ook voor G. van Unen (SP) was het duidelijk dat je raadsleden geen beperkingen mag opleg gen. A. Hegger (Progressief Hulst) zag wel iets in het voorstel om één spreker per fractie toe te la ten. Zij pleitte er voorts voor dat een raadsvergadering niet mag ontaarden in een herhaling van een commissievergadering. Ook D. Steijaert (CDA) is voor stander van het beperken van sprekers. Maar hij wil liefst niet te veel vastleggen. Het voorstel om het vragenhalf- uurtje niet meer in de raadsver gadering te houden sprak veel commissieleden niet aan. Mulder en Van Bunder wilden met loskoppeling bereiken dat de lengte van de raadsvergade- (Advertentie) VoegiM Renovatie restauratie Zandstralen - Reinigenimpregneren Kerkhoekstraat 23 Yerseke 0113 - 573670 Mobiel 06 - 53990732 ringen beperkt wordt en dat dit de kwaliteit van de antwoorden ten goede kwam. L. Reijns (WD) en Steijaert za gen er niets in. Steijaert: „Als het allemaal te lang duurt moet de voorzitter ingrijpen of ie mand uit de raad een ordevoor stel doen." Ook Hegger pleitte voor meer vergaderdiscipline. Van Dom burg zag ook wel iets in ingrij pen van de voorzitter. „Voor het invoeren van nog meer regels voel ik niets." Aan de hand van alle op- en aan merkingen zal eind dit jaar een voorstel van wijziging van het Reglement van Orde voorge steld worden aan de gemeente raad. Extra controles in stadspark Hulst HULST - De politie houdt het stadspark en de omgeving van het Havenfort in Hulst extra in de gaten na een aarf- tal berovingen in de afgelopen maanden. Voorzitter L. Mangnus van de raadsfractie Groot Hontenisse kaartte het probleem donderdagavond aan tijdens de vergadering' van de adviescommissie Algemeen Bestuur van de ge meenteraad. Volgens Mangnus is er door de berovingen een groot gevoel van onveiligheid ontstaan onder mensen die gebruik maken van het park. Het probleem was al be;- kend bij burgemeester J.F. Mulder. „De politie voert extra surveillances in de omgeving uit, want het is natuur lijk een heel kwalijke zaak dat mensen zich niet langer veilig voelen in het park." Bij de politie zijn twee aangif ten gedaan van berovingen in de omgeving van het stads park. Een 78-jarige vrouw uit Hulst werd 22 augustus be roofd aan het Iiavenfort, een 68-jarige plaatsgenote eejx maand eerder aan de Hulster Nieuwlandweg'. Ook in de Zomerstraat in de binnenstad van Hulst is in dezelfde pe riode een tasjesrover actief geweest. Bob-wuppie nuchtere chauffeurs AARDENBURG - De Bob-kantineactie van het verkeers- veiligheidsproject Duurzaam Veilig in West-Zeeuws- Vlaanderen begint morgen bij Schuttersgilde Sint Sebasti- aan in Aardenburg. Dit gebeurt in samenwerking met de politie en Veilig Verkeer Nederland. Met de actie wil het project aan sporters en supporters duidelijk maken dat al cohol en verkeer niet samengaan. Naast de schietvereni gingen bezoekt het Bob-team Raceland in Breskens, de volleybalvereniging in Cadzand, verschillende bolvereni- gingen, het sportcomplex de Eenhoorn in Oostburg en cle Herfstbeurs in Oostburg. Het team neemt onder meer pre ventieve alcoholtesten af. De mensen die geen alcohol heb ben gedronken, krijgen de gele Bob-sleutelhanger, een bidon of de gele Bob-wuppie. Duofiets voor De Blide TERNEUZEN - Ook als de conditie niet meer al te best is, kunnen bewoners van zorgcentrum De Blide en aanleun- complex De Zoutvliet weer eens op de fiets stappen. Het Terneuzense zorgcentrum px-esenteerde gisteren een duo- fiets: een bx-ede tandem. De oudei-e wielrijder kan de be nen af en toe stilhouden, omdat een krachtige vrijwilliger zorgt dat de fiets blijft voortpeddelen. Mocht diens macht ook afnemen dan is altijd nog een motortje om tegenwind te trotseren. Het zorgcentrum spaai'de een jaar om x-uim zes mille bijelkaar te krijgen voor aanschaf van de duo- fiets. Een dozijn dapperen liet al blijken graag eens een tochtje te maken. Ook de licht dementerenden in De Blide werden deze week bedacht. Vlak bij hun 'huiskamer' werd in de binnentuin een kersenboom geplant, een boom die gastvrijheid symboliseert. Aangehouden wegens diefstallen TERNEUZEN - De politie heeft gisteren in haar woning een 18-jarige vrouw uit Terneuzen aangehouden. Zij wordt eiwan verdacht, tijdens haar werk in bejaai-denhuis de Blide in Terneuzen, geld te hebben weggenomen van bewoners. Zij heeft dit gedaan in de periode eind mei - be gin september. Waai'schijnlijk gaat het om enkele honder den euro's. De 18-jarig vrouw is na haar aanhouding in verzekering gesteld voor verder onderzoek. HULST - Leerlingen van groep acht van de basisscholen Willi- brordus, Nobelhorst en Moer- sckans in Hulst gaan woensdag 13 september naar het Olym pisch Stadion in Amsterdam. Dit uitje is een leuk extraatje van de Nationale Sportweek 2006. De leerlingen uit Hulst wonnen de tweede prijs en mochten al een speciale sport dag houden. Allerlei spelen die speciaal ont wikkeld zijn voor kindex-en met een lichamelijke handicap uit px-obex-en. Woeixsdag gaan ze met zijn allen met de bus naar het Olym pisch Stadion in Amsterdam om daar de Open Dag van de Johan Cmyff Foundation mee te ma ken. Deze dag wordt voor de zes de keer gehouden. De dag staat zoals altijd in het teken van bewustwording en in tegratie, waarbij kinderen met en zonder beperking de moge lijkheid wordt geboden om sa men te sporten en te spelen. De kinderen van projecten ge ven verschillende demonstraties en de uitgenodigde leerlingen kunnen deelnemen. Zo zijn er demonstraties rolstoelbasket bal, atletiek, judo, rolstoelhock- ey, paardrijden, zitvolleybal, voetbal, golf en andere activitei ten en verrassingen zoals lucht kussen en het hardste schot. door Harold de Puysseleijr NIEUW-NAMEN - Beheerder R. Bleijenberg van de pleisto- ceengroeve in Nieuw-Namen denkt dat hij met de ontdekking van een vermoedelijk menselijk bot uit de bronstijd de vondst van zijn leven heeft gedaan. Hij deed de vondst een half jaar geleden al, maar hield zijn ont dekking stil omdat hij eerst we tenschappelijk bewijs wilde voor zijn theox-ie dat hij op het hoogste punt van De Meester van der Heydengroeve dit voor- jaar een duizenden jaren oude crematieplaats had gevonden. Bleijenberg is er teleux-gesteld over dat de provinciaal archeolo gen van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) nog al tijd geen duidelijkheid hebben verschaft. Met de landelijke Mo numentendag (vandaag) voor de dexxr, vex-breekt hij zijn stilzwij gen. Mensen die tijdens de Monumen tendag een bezoek komen bren gen aan De Gx-oeve, krijgen zijn verhaal te hox-en. „Op de top van de heuvel van De Groeve heb ik op 15 maart dit jaar een drie meter lange verbrande laag ontdekt", zegt Bleijenberg. „Houtskool, dacht ik in eerste instantie toen ik aan het schoon maken was. Maar er zat in die laag ook een verdikking, en daarin vond ik een stuk bot. Ik ben ervan ovex-tuigd dat het een menselijk kaakbeen is, want in het bot zat ook nog een tand. En omdat het om onverstoorde grondlagen gaat, ben ik ex-van overtuigd dat het geen bot van een vax-ken of een ander dier is, maar van een mens." Bleijenberg meldde zijn vondst volgens de regels aan SCEZ. waarna het bot door assis tent-archeoloog H. Jongepier werd opgehaald voor nader on derzoek. Dat moet gebeuren aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen, waar wetenschappers met de zogeheten koolstofdaterings methode vast kunnen stellen of de beheerder van De Groeve ge lijk heeft of niet. „Maar ik heb te horen gekx-egen dat het daar door drukte nog altijd niet van gekomen is. Daar ben ik teleur gesteld over, want in mijn ogen gaat het om een heel bijzondere vondst." Bux-gemeester J.F. Mul der van Hulst is het met Bleijen berg eens wat dat laatste be treft. „Ik hoop ook dat hij gelijk heeft, want het zou nog eexx exfra dimensie geven aan de toch al bijzondere Groeve in Nieuw-Namen. Ik vind ook dat er zo snel mogelijk duidelijk heid moet worden gegeven. Als er inderdaad nog niets met d'e vondst is gedaan, zal ik er bij de provincie op aandringen dat daar alsnog op korte tex-mijn werk van wordt gemaakt", zegt Mulder. Assistent-archeoloog Jongepier had gisteren een vrije dag en was niet bereikbaar voor een reactie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 75