PZC Meer parkeerplek kust en stad ZONDAG GEOPEND Brugman Cees van Eek eindelijk op zijn plek 'Vaart' moet in beweging blijven Gemeente Sluis krijgt advies plaatsen voor 2500 auto 's aan te leggen THEE-EN PORSELEIN- WEEKEND ai to see! ZEEUWS museum 9 september 2006 De Pagter Antiek Interieur Globe Wernicke® Het meest flexibele boeken kustsysteem v I kantoor en studeerkamer, bestaande uit stapelba- re elementen in vele uitvoeringen. editie Zeeuws-Vlaanderen Aanrijding met letsel in Hoek HOEK - Een 19-jarige automobilist uit Oostburg heeft gis terochtend op de Hoekseweg in Hoek een aanrijding ver oorzaakt. Daarbij raakte hijzelf en een 40-jarige man uit Terneuzen gewond. De 19-jarige kwam rond kwart voor negen door onbeken de oorzaak op de verkeerde weghelft terecht. Daar reed juist een auto die bestuurd werd door de 40-jarige man uit Terneuzen. Beiden kwamen frontaal met elkaar in bot sing. De 40-jarige man is uitgeweken en reed de dijk af. Zijn auto kwam, vier meter lager, tot stilstand in een sloot. Toen de politie ter plaatse kwam lag de 40-jarige man naast zijn auto op de grond, hij was door een omstander uit zijn auto getild. De man was in shock en is overge bracht naar het ziekenhuis. De 19-jarige is ook met een ambulance naar het zieken huis gebracht ter observatie. Door de aanrijding lagen er veel brokstukken op de weg die door de provincie zijn op geruimd. Tot elf uur is er enige hinder geweest voor het overige verkeer, tot dat tijdstip heeft de politie het ver keer geregeld. De politie is op zoek naar een motorrijder die, op het tijd stip van het ongeval, achter de auto van de 19-jarige reed. Hij wordt verzocht te bellen met telefoonnummer 0900-8844 of zich te melden op het politiebureau in Ter neuzen. Jonge winkeldievegges betrapt TERNEUZEN - In een winkel aan de Noordstraat in Ter neuzen zijn gistel-middag rond kwart voor vier twee meis jes van 12 en 13 jaar oud uit de gemeente Terneuzen aan gehouden wegens winkeldiefstal. Een van de meisjes (die van 12) had drie spijkerbroeken meegenomen naar een pashok in de winkel. Zij stopte er een in haar tas en wilde hiermee de winkel verlaten. Het oplettende personeelslid van de winkel had haar ech ter in de gaten gehouden en vroeg haar waar de derde broek was gebleven. Hierop bekende het meisje de dief stal en de politie werd gebeld. De meisjes werden overgebracht naar het bureau en daar verhoord. Het meisje van 12 is doorgestuurd naar Bureau HALT, het andere meisje bleek van niets te weten en is na ver hoor naar huis gestuurd. Automobiliste valt op A58 in slaap WAARDE - Een negentienjarige automobiliste uit de ge meente Kapelle is donderdagavond rond kwart voor twaalf met haar auto over de kop geslagen op de A58 ter hoogte van Waarde, nadat zij achter het stuur in slaap was gevallen. Ze schoot wakker toen ze met haar auto in de berm reed. Ze gaf geschrokken een ruk aan het stuur met als gevolg dat haar wagen over de kop ging en ondersteboven op het wegdek tot stilstand kwam. De jonge bestuurster kwam met de schrik vrij. De auto raakte totaal vernield. www.pzcadverteren.nl zeeuwse almanak Bejaarden „Moet je al die jonge gastjes zien huppelen. Dat gaat nooit lukkenmompelden twee verdedigende vijftigers van 't Vuufde van Terneuzense Boys vlak voor aanvang van hun partij tegen Zaamslag 3. Niets bleek minder ivaar. De pijlsnelle spits van de Boys zorgde er in de eerste helft met drie treffers voor dat de oude mannen met een gerust hart thee konden gaan drin ken. In de pauze legden zij hun oor ter leedvermaak even te luis ter bij de kleedkamer van hun opponent en hoorden daar dat zij 'het een schande zou den vinden om van die bejaar den te verliezen'. Dat was olie op het vuur. „Daag een bejaarde niet uit!", klonk het ferm. Waarna de spits er nog eens drie in schoot en het jonge grut uit Zaamslag na afloop niets an ders restte dan een beleefd 'Dank U wel, meneer. Profi ciat.' Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes van 1 2.00 tot 18.00 uur 'uilsluitend keukenshowroom. Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl Hulst', Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 KEUKENS BADKAMERS Hnnr Frank van Cooten 'SLUIS - De stad Sluis en de kust hebben behoefte aan 2500 lextra parkeerplaatsen. Vijfhon derd in de Belfortstad en twee duizend in de buurt van de stranden. Adviesbureau XTNT nit Utrecht doet deze aanbeve ling in het conceptrapport van de parkeerbeleidsvisie van de ge meente Sluis. Daarnaast moet het parkeren aan de kust buiten het seizoen Ivan 1 april tot eind september gratis zijn. Voor Oostburg geldt betaald parkeren echter het hele jaar door. De parkeervisie is bedoeld om tot een uniform parkeerregime jtekomen in de gemeente Sluis. ;0p drukke dagen komen meer dan vijftigduizend bezoekers Iperdag naar Sluis. Het parkeer- 1 aanbod is dan niet toereikend. Veel bezoekers die vaker in Sluis zijn, zoeken daarnaast naar gratis parkeerplaatsen. Weiland Naast de structurele vergroting van de parkeercapaciteit met vijfhonderd plaatsen moeten be zoekers op bijzondere dagen, zo als de Belgische feestdagen, hun auto op een weiland kunnen par keren. Ook wordt aanbevolen de par- keerbewegwijzering te verbete ren en het aantal plaatsen voor vergunninghouders te vergro ten Alle huishoudens in Sluis zouden op termijn in aanmer king kunnen komen voor een farkeervergunning, beveelt het bureau aan. foor werknemers die niet in lluis wonen, kan er een woon- ikforensenabonnement ko men tegen een passend tarief. Op dit moment moet voor voor 2900 van de 3500 parkeerplaat sen in Sluis geld in de automaat of meter worden gestopt. Het bu reau acht de kans groot dat in Sluis op de langere termijn over al betaald moet worden voor een parkeerplaats. Voor de kust is een structurele vergroting van de parkeercapa citeit nodig met circa tweedui zend parkeerplaatsen. De ge meente is al bezig op dat terrein met plannen voor parkeeront- haalkamers. Voor de zomerse da gen, dat zijn er vijftien tot twin tig per jaar, moet weilandparke- ren mogelijk zijn. De parkeerterreinen langs de kust bieden een capaciteit van ongeveer 3500 parkeerplaatsen, maar op drukke zomerdagen vol doen deze terreinen niet aan de vx-aag. De strandgangers parke ren dan in de bennen en zijwe gen van de kustweg. Dat doen ze ook om niet te hoeven betalen voor een parkeerplaats. Gratis De gemeente Sluis moet volgens het bureau op termijn daarom naast de uitbreiding met twee duizend plaatsen overwegen in de zomermaanden langs de hele kust betaald pai'kei'en in te voe- ren en het wildparkeren in de bermen voor eens en altijd uit te bannen. Het betaald parkeren zou alleen moeten gelden van 1 april tot en met 30 september. Buiten deze periode is het parke ren dan gratis. Verder kunnen in dorpen aan de kust, met name Cadzand-Bad en Nieuwvliet-Bad, parkeerver- gunningen voor bewoners wor den ingevoerd. Met name in Cad- zand-Bad kan een uitbreiding van de pai'keercapaciteit wor den overwogen. Overigens is dit al meegenomen in de ontwikke lingsvisie van deze badplaats. Voor Oostburg beveelt XTNT aan het betaald parkeren het he le jaar te laten gelden. Dit is pi kant omdat de gemeenteraad een paar maanden nog had be sloten het betaald parkeren in het centrum in de wintennaan- den af te schaffen. Volgens het bureau heeft het sei zoen echter een beperkte in vloed op het gebruik van de pai- keervooi'zieningen. Het bureau beveelt wel aan voor Oostburg een lager tarief te han teren dan voor Sluis. In zowel Oostburg en Sluis geldt een ta rief van 1,20 euro per uur. Dat kan in Oostbui'g lager, vindt het bureau. Motoren Voor het parkeren van motoren wordt aanbevolen in Sluis en op enkele plekken langs de kust mo torparkeervakken aan te leggen. Ook zijn op diverse plaatsen meer fietsenstallingen nodig. Het concept van de parkeerbe- leidsvisie ligt tot en met 4 okto ber ter inzage op het gemeente huis in Oostbui'g. ■Botsing na fout bij invoegen VLISSINGEN - Bij een aani'ij- jdicg op de Sloeweg in Vlissin- gen zijn gisterochtend rond kwart over acht twee auto's ver nield. Een 39-jarige Franse auto- nobilist reed weg bij een tankstation en zag bij het invoe gen een 47-jarige automobilist fiïtBorsele over het hoofd. (Advertentie) Het gebouw van de Waterlei ding was de vi'oegei'e villa van Lensen. Daar is toen een vleugel aan gebouwd. We woonden toen zelf in de Axelsestraat en vanaf thuis konden we precies zien waar vader werkte," vertelt Li- da (67). Een tijdje geleden kwam ze Piet de Blaey tegen op de expo in Axel. Als voorzitter van de Terneuzense bestuui's- commisie, vi'oeg hij of ze een fo to van haar vader had. En of schoon in die tijd nog weinig werd gefotografeerd, vond ze een portret, dat voor de bouw ge maakt moet zijn. Uitvergroot en ingelijst, mocht Lida het giste- MrseleiivShmese tuin, |!e„„en- en (workshop) diakendans, tai ehl, verhalen 10 -17 uur gratis Start: Wonderkamer vvww.zeeuwsmuseum.nl De twee dochters van Cees van Eek onthullen zijn portret. door Ronald Verstraten AXEL - „Vader was altijd ont zettend bescheiden, een stille man. Heel kundig, maar hij liet het nooit merken. Hij wou stille tjes zijn gang gaan, zonder voor het voetlicht te treden", zegt Li- da van Hermon-van Eek. Maar gisteren stond Cees van Eek postuum toch nadrukkelijk in de belangstelling. Zeventig jaar na dato, ki'eeg hij zijn eigen plek in de watertoren in Axel. Die werd in 1936 gebouwd en bouwkundig tekenaar Van Eek ontwiei-p hem voor de NV Water leiding Mij. Zeeuws-Vlaande ren. Hij werkte op het toenmalig kan toor in de Axelsesti-aat. „Hij is zijn loopbaan begonnen in Zwol le. Daarna werkte hij korte tijd in Terneuzen, toen in Doetin- chem en tenslotte in Terneuzen. ren onthullen in de Axelse wa tertoren, evenals de bijbehoren de plaquette. Van Eek tekende uitei'aard wel meer dan de Axel- se watertoren. Lida vertelt dat hem, toen hij op het punt stond om met pensioen te gaan, ge vraagd werd om nog een jaai'tje te blijven. „Ze waren toen bezig met het pompstation in de Braakman en dat was nog niet klaar," legt ze uit. Oostburg Van Eek tekende ook de waterto ren in Oostburg, kort na die in Axel. „Niet de huidige, maar die welke daai'voor op de zelfde plek stond. Maar die is in de oor log vei-woest. Alleen het onder ste stukje stond er nog. Daarop is later een nieuwe gebouwd. Dus dan maar even dooi-vragen: die in Terneuzen? Later ge bouwd dan beide andere en ook alweer vei'dwenen, blijk die ook ontworpen door Van Eek. „Maar niet door mijn vader, maar door ene A.J. van Eek. Geen familie, maar wel toeval lig, hé?" Eigenlijk was het de bedoeling dat Lida de onthulling samen met haar zuster Gerry uit Ter neuzen zou doen. „Heel jammer dat dat niet kon doorgaan," zegt foto Wim Kooyman Lida en legt uit dat haar zus pas een oogoperatie heeft moeten on dergaan. Over haar vader's werk, zegt ze eigenlijk weinig te weten. „Hij was zo gesloten, praatte thuis nooit over zijn wei'k. Maar hij had wel altijd heel veel be langstelling voor watertorens." Terwijl ze zelf in Hoek woont, zijn haar ouders altijd in Terneu zen gebleven. Lang in de Axel sestraat blijven wonen, daarna in bejaardenhuis Vremdieke. „Vader is 94 geworden, moeder zelfs 99. Ze zijn niet alleen heel oud, maar vooi'al gezond oud ge worden. door Ronald Verstraten OOSTBURG Het heeft bijna veertig jaar rondgereisd van He- denesse in Cadzand, via de El- derschans in Aardenburg naai de Eligiuskerk in Oostburg. Daar heeft het beeldhouwwerk 'Vaart' van Omer Gielliet een nieuwe, permanente plek gekre gen. Eindelijk tot rust gekomen in de kerk? Van die suggestie wil de Breskense emeiïtus pastoor niets weten. „Nee, de vaart mag er niet uit gaan, want dat is de dood in de pot. Het beeld heeft juist een enoi-me kracht voor de toe komst." Gielliet heeft het in 1967 ge maakt voor het toenmalig vor mingscentrum Hedenesse. „De tijd van paus Johannes de XXIIIe. Er waaide een nieuwe wind door de kei'k. Er kwam weer vaart in, want tevoren was alles stil en dood. Er was een uit tocht uit het verleden, maar dat verleden hing daar wel achtei'- aan. Dat is ook bij het beeld zo, want een stukje dood hout aan de achterkant zit er niet aan vast, maar hang er aan." Het beeld is gemaakt van een pi'ehis- toi'ische stronk uit een oei'bos, dat in de jaren zestig werd opge graven bij de aanleg van het ka naal Terneuzén-Gent. Het beeld staat volgens Gielliet ook voor 'verlangen' en hij gruwt dan ook van stilstaande godsdiensten die de waarheid in pacht den ken te hebben. Door zijn plaat sing in het buitenportaal is het beeld nu altijd en voor iedereen zichtbaar. Daar heeft de stich ting Steunfonds Voi'ming en Ontwikkeling voor gezorgd, „Destijds opgericht voor vor mingswerk in Hedenesse, maar Advertentie later vei-zelfstandigd, kunnen we af en toe wat leuke dingen doen op het gebied van vorming en educatie," vertelt voorzitter Nico Petei'se. De stichting ï'edde het beeld uit de failliete Elderschans en stond het in bruikleen af aan de Oostbuigse Antoniusparochie. De onthulling werd gevolgd door een rondgang door Oost bui'g en het startsein in het Le- deltheater voor de Open Monu mentendag van vandaag. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 73