Gemeente kiest voortrekkersrol 't Kofschip heeft weer de ruimte Eindelijk weer zout water in m'n neus PZC Werf Meerman is gerestaureerd Friesland-Zeeland per kano Economisch delict bestraft Ruimte voor plattelandseconomie en versterking schoonheid landschap Auto rijdt op cultivator in Aagtekerke AAGTEKERKE - Een 23-jarige, Veeree automobiliste is gister middag rond kwart over twee ge wond geraakt door rondvlie gend glas, toen zij op de Peke- lingseweg in Aagtekerke achter opeen cultivator reed. De vrouw reed achter een trac tor met cultivator, die linksaf wilde slaan om een akker op te rijden. Vermoedelijk heeft de au tomobiliste de snelheid van de tractor niet goed ingeschat. Door de botsing bogen het dak oneen van de deurstijlen om. De voorruit barstte en de vrouw Iep snijwonden op, in haar ar men, door rondvliegend glas. Haar auto is weggesleept door een takelbedrijf Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Ronnie den Boer in de buurt van de Krammersluizen. door Marcel Modde BRUINISSE - Neptunus van ongeveer 25 kilo laat zich soepel over de laatste dam heen sjouwen. Dat scheelt snel een uur, schat Ronnie den Boer, ook al heeft hij de tijdswinst op zijn strakke schema niet écht nodig. „Maar in zo'n sluis lig je alleen maar te wachten. Dat is zo saai!" De fanatieke kanoër uit Hansweert zet te gisterochtend op de Philipsdam bij Bruinisse weer voet aan Zeeuwse wal. Eventjes maar, voor een kop koffie en een eierkoek, alvorens hij met ferme sla gen aan zijn laatste ruk naar de thuisha ven begon. Kort voor vier uur dook hij bij Schore onder de Vlakebrug door, op gewacht door familie en vrienden. Som mige vingers met tape omwikkeld, de knieën geschaafd van de kuiprand en een peesontsteking in z'n rechterarm. De stille getuigen van een 580 kilometer lange tocht, waarvan 206 kilometer non-stop. Een week geleden duwde Ronnie met echtgenote Mathanje af voor de jaarlijk- se Friese elfstedentocht. Na 31 uur en 10 minuten kwamen ze over de finish. Mathanja was de eerste vrouw die deze proeve helemaal doorstond, zegt Ronnie trots. Zij moest weer terug naar huis om voor hun drie kinderen te zorgen, hij besloot de kano te nemen en plakte daar een goed doel aan vast. Dat lever de en passant ruim 3000 euro op voor het Astmafonds. Ronnie heeft zelf ast ma en moet medicijnen slikken om goed te kunnen functioneren. Omdat ook zijn zoontjes allergische reacties vertonen, wil hij graag bijdragen aan het medisch onderzoek naai- de aandoening. Dit is zijn manier om dat te doen. Maar zijn belangrijkste drijfveer om Friesland rond en weer terug naar Zee land te kanoën, was toch vooral de fysie ke uitdaging. „Ik heb de elfstedentocht nu voor de derde keer gedaan. Hoewel dat non-stop is en daardoor best zwaar, heeft dat lichamelijk voor mij nooit pro blemen opgeleverd. Daarom leek het me leuk een keer een stukje verder te va ren." Oftwel 'een stukje' van bijna vier honderd kilometer. Ook nog eens vijftig kilometer langer dan gepland, omdat het door de harde wind onverantwoord was het hele IJsselmeer over te varen en vanaf Urk via het Veluwemeer een veili ger alternatief voorhanden was. Op de kop af vijf dagen is Ronnie onder weg geweest, het grootste stuk met te genwind. Alleen gisteren van Willem stad naar Hansweert duwde Eurus, de Griekse god van de oostenwind, hem in de rug. Elke ochtend rond zeven uur stapte hij in de kano. Drie uur later stond de camper van pa en ma te wach ten met een verkwikkende pot koffie, eten en bemoedigende woorden. Na zo'n zestig tot zeventig kilometer varen was het tijd voor een diepe nachtrust. „Even wat eten en om negen uur de slaapzak in." foto Dirk-Jan Gjeltema Ook op de Philipsdam markeert vrijdag de groene camper, met rode kano op het dak, het punt waar Ronnie kan aanme ren voor een korte pauze. De kano - Neptunus gedoopt - is voorzien van drie afzonderlijke, waterdichte comparti menten en daarmee volledig zeewaar dig. In één van de compartimenten be waart Ronnie zijn proviand voor onder weg. Drinken doet hij via een slangetje uit een waterzak in z'n zwemvest. Het Volkerak is hem tegengevallen. „Niet zwaar of zo, maar saai. Het is zo'n lange lap vanaf Willemstad. De eni ge afleiding vormen die grote boten die voorbij komen." Ronnie besluit de Krammersluis links te laten liggen en tilt zijn kano met hulp van pa over de Philipsdam en het slik de Slaak in. „Ein delijk weer zout water in m'n neus", snuift hij de vertrouwde geur gretig op. Even wat eten in Stavenisse en nog pro fiterend van het afgaand tij naar Zierik- zee om dan met behulp van de kente ring de Oosterschelde over te steken voor de laatste snelle slagen naar huis. „En dan morgen lekker uitslapen! bloggen.be/kanosponsortocht doorSelma Osman ARNEMUIDEN - Met applaus zijn gisteren in Arnemuiden drie hoogaarzen begroet. Na twintig stille jaren komt de his torische werf Meerman lang zaam weer tot leven. Vrijdag werden gerestaureerde gebou wen en hellingbaan opgeleverd. Voor Ko en Gerard Meerman een bijzondere dag: „We gaan weer oude schepen zien." Ze vinden het jammer dat hun vader dit moment niet meer mee mag maken. „Het was zijn groot ste wens om de scheepswerf weer opgebouwd te zien." Tot kort voor zijn overlijden, drie maanden geleden, was de 91-ja- rige Cornelis Meerman bijna ie dere dag op het terrein te vin den. Eigenaar en oud-scheepsbou wer Cornelis Meerman verkocht de werf in 2003 voor het symbo lische bedrag van één euro aan de gemeente Middelburg. „Met het strippen en leeghalen van de loodsen had hij erg veel moeite", vertelt zoon Gerard. „Maar het opbouwen vond-ie ge weldig. Bij ieder raampje zei hij: 'Dat was vroeger ook zo'." MIDDELBURG - De economi sche politierechter J. Begheyn hield in de strafmaat tegen NCEO (Nieuwe Chemicaliën Embal Onderneming) uit Vlaar- dingen rekening met bijzondere omstandigheden. Het bedrijf kreeg een voorwaar delijke boete van 300 euro, om dat ze vorig jaar 23 november in Tholen zonder vergunning ge bruikte vaten (afval) in een loods had opgeslagen. Een van de eigenaren van NCEO zei dat het (recycling) bedrijf vijftien jaar zonder problemen in de Bot lek een opslag had. „Daar von den veel controles plaats en was altijd alles in orde. Er is mij nooit naar een vergunning ge vraagd." Het bedrijf moest nood gedwongen verhuizen naar Tho len en beschikt inmiddels over een vergunning. Officier van jus titie .T. Eiikelhoom eiste 500 en- De werf Meerman - opgericht in 1763 - wordt de nieuwe thuisba sis van de Stichting Behoud Hoogaars. „In mei volgt de gro te opening", kondigde voorzit ter Ria Geluk het volgende feest je aan. „Dan pas zal de historische scheepswerf C.A. Meerman een feit zijn." Aannemingsbedrijf Leenhouts uit Sluis heeft de gebouwen, het pekkot en de scheepshelling zo veel mogelijk in oude luister her steld. Tot in de jaren zestig wer den er op de werf houten sche pen voor vissers in de wijde om trek gemaakt. In de loodsen hangt nog steeds de sfeer van toen. De oude boomstammen zit ten er nog in, net als de scheve ruitjes en een (nieuwe) lemen vloer. „We kunnen aan de slag", zei de voorzitter van de Stichting Be houd Hoogaars gisteren. Samen met historische vereniging, het oudheidkundig museum en de wijkbeheergroep van Arnemui den wil zij van de in 1986 geslo ten werf Meerman een 'levende museum werf' maken. „Bezoe kers kunnen hier mensen aan het werk zien." Dat werk be-| staat uit de restauratie en het on- derhoud van houten schepen Als het aan Geluk ligt worden- er in de toekomst ook weer nieu we schepen gebouwd. Begin volgende week test Be houd Hoogaars of de originele scheepshelling nog werkt. Dins dag gaat een schip de helling óp. De hoogaarzen TH 49, YE 36 en de Alcyon liggen ook vandaag bij de werf in Arnemuiden. De gerestaureerde loodsen zijn, van-, wege monumentendag, de hele: dag door te bezichtigen. (Advertentie) abedrijf Renovatie restauratie Zandstralen - Reinigenimpregneren Kerkhoekstraat 23 Yerseke 0113 -573670 zaterdag 9 september 2006 s 13 Peuters helpen Nepalese scholieren 's-GRAVENPOLDER - Twaalf kinderen in Nepal kunnpn naar school dankzij een actie van de vijfjarige stichting peuterspeelzalen Borsele. Indira Basnet, zus van de direc-y teur van een school in het Nepalese Kirtipu, nam gisteren' op een feestelijke bijeenkomst in peuterspeelzaal Olleke J Bolleke in 's-Gravenpolder alvast 480 euro in ontvangst; twintig euro van de jubilerende stichting per speelzaal (twaalf stuks) en enkele speelzalen schonken het geld voor een jubileumcadeau. Elke peuterspeelzaal in Borsele; had deze week ook een collectebus staan. De opbrengst daarvan was gisteren nog niet bekend. Onderwijs in Ne pal is gratis, maar kinderen kunnen pas naar school als- zij een uniform en de eerste schoolspullen hebben. Etefci geld uit Borsele is daarvoor bestemd. Stichting peuter- I speelzalen Borsele is op het goede doel gekomen via Ko van Eijkeren uit Oost-Souburg die een pleegdochter heeft in Nepal. Zij is gehuwd met de directeur van de school in Kirtipu. Indira Basnet, die momenteel aan de Hogeschool Zeeland studeert, is de zus van deze directeur. Frontale botsing op de Sloeweg VLISSINGEN - Bij een aanrijding op de Sloeweg in Vlis- singen zijn vrijdagochtend rond 8.15 uur twee auto's total loss geraakt. Een 39-jarige Franse automobilist reed weg bij een tankstation en zag bij het invoegen een naast hem rijdende 47-jarige automobilist uit Borsele over het_ hoofd. De auto's botsten met elkaar en raakten total lossr- Niemand raakte gewond. Postcodestraatprijs in Vlissingen VLISSINGEN - De Postcodestraatprijs van de Nationale Postcode Loterij is deze week gevallen in Bonenburg in Vlissingen. Dat heeft de Postcode Loterij gisteren bekend gemaakt. Zes gezinnen uit de straat met de postcode 4385 HM doen mee aan de loterij. Eén gezin won 37.500 euro, drie gezinnen wonnen 25.000 euro en twee families kre gen een cheque ter waarde van 12.500 euro. Ook heeft één van de families een BMW gewonnen. De prijs is afgelopen donderdag uitgereikt door Gaston Starreveld die de bewo ners met de prijs overviel. De uitreiking wordt zondag 24 september uitgezonden op Talpa tijdens de aflevering van Eén tegen 100. Extra controles in stadspark Hulst HULST - De politie houdt het stadspark en de omgeving van het Havenfort in Hulst extra in de gaten na een aan tal berovingen in de afgelopen maanden. Voorzitter L. Mangnus van de raadsfractie Groot Hontenisse kaartte het probleem donderdagavond aan tijdens de vergadering van de adviescommissie Algemeen Bestuur van de ge meenteraad. Volgens Mangnus is er door de berovingen een groot gevoel van onveiligheid ontstaan. Het probleem was al bekend bij burgemeester J.F. Mulder. „De politie voert extra surveillances in de omgeving uit, want het is natuurlijk een heel kwalijke zaak dat mensen zich niet langer veilig voelen in het park." Bij de politie zijn twee, aangiften gedaan van berovingen in de omgeving van het stadspark. Een 78-jarige vrouw uit Hulst werd op 22 au gustus beroofd aan het Havenfort, een 68-jarige plaatsge" note een maand eerder aan de Hulster Nieuwlandweg. In de binnenstad van Hulst was in dezelfde periode een tas jesrover actief. Bi doorAliPankow yERIKZEESchouwen-Duive- land loopt als eerste gemeente in Nederland voorop bij de ont wikkeling van beleid voor het buitengebied. Dat gebeurt in nauw overleg met de provincie en het ministerie van VROM (ruimtelijke ordening). Wethou der R. van der Wekken ziet hier in mogelijkheden meer ruimte Ie creëren voor bedrijfsinitiatie- ven in het buitengebied en te- vens het landschap mooier te maken. a i ,We hebben kort na de gemeen- lelijke samenvoeging met alle goede bedoelingen wel de Struc- murvisie Schouwen-Duiveland gepresenteerd, maar in feite ont brak ons toen de mogelijkheid C. uilvoering te geven aan de plan nen", zegt de wethouder. Hij heeft er vertrouwen in met een Bestemmingsplan Buitengebied nieuwe stijl veel meer speelruim- Ie voor de gemeente zelf te creë ren, zonder voortdurend tegen beperkingen van Rijk of provin cie aan te lopen. Van groot be- lang daarvoor is dat Schou- wen-Duiveland een glashelder beleid formuleert voor het aan zien van het platteland en welke ontwikkelingen er wel en niet mogen plaatsvinden. Richtlijnen De gemeente houdt bij de opzet ran het nieuwe bestemmings plan terdege rekening met actue- leriehtlijnen van het Rijk (Nota Ruimte) en van de provincie j (Omgevingsplan). Van der Wek ken acht het hoog tijd voor meer speelruimte op planologisch ge bied. .We worden wekelijks be naderd met vernieuwende be drijfsplannen voor het buitenge bied. Er is beleid nodig om die initiatieven te kunnen toetsen", zegt de wethouder. De mogelijk- heden voor zogeheten Nieuwe Economische Dragers (NED) acht hij te beperkt. Schou- ïen-Duiveland streeft naar ver breding van plattelandsecono- mie. Om een abstract begrip als 'pla nologische ontwikkeling' wat concreter te maken, hield Van der Wekken, gesteund door en kele ambtenaren van Ruimtelij ke Ordening, gistermiddag een persexcursie. Met bezoeken aan een zorg- en logeerboerderij voor ADHD- kinderen in Ouwerkerk en aan kookboerderij Spennekot in Kerkwerve maakte de wet houder aanschouwelijk wat 'nieuwe economische dragers' kunnen inhouden. Door dit soort bedrijven mogelijkheid te bieden zich te ontwikkelen, ont staan alternatieven voor teruglo pende agrarische bedrijfsvoe ring. Doemscenario Van der Wekken schetst voor Schouwen-Duiveland geen doemscenario van desolaat braakliggend platteland zoals in Noord-Frankrijk. „Daarvoor is hier de landbouwgrond veel te goed", zegt de wethouder. Maar de noodzaak van ruimte voor voor veranderingen onder streept hij wel. De tocht liep verder langs land bouwbedrijf en mini-camping van het echtpaar Boot aan de Verseputseweg in Kerkwerve, grenzend aan natuurontwikke lingsgebied Tureluur. De ei genaars bieden sprekende voorbeelden hoe agrarische en recreatieve bedrijfsvoering elkaar kunnen versterken. Zo wordt de spruitenschuur in de zomer gebruikt als speelzaal voor kinderen van de camping. Ook wor-den met tonnen voor de bloemkoolteelt vlotten gebouwd voor een tocht over Ooster schelde langs de zuidkust van Schouwen. De gemeente nodigt de bevolking uit mee te denken over de toekomst voor het bui tengebied. De eerste van drie discussie bijeenkomsten wordt maandag 11 september gehouden vanaf 19.30 uur in het Zierikzeese gemeentehuis. Het gaat dan specifiek over de mooie en lelijke kanten van het landschap. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Openbare basis school 't Kofschip in Zierikzee heeft weer de ruimte. Na vier jaar getob met lesgeven op de gang en in de gemeenschaps ruimte kon er de afgelopen maanden eindelijk worden ver bouwd en uitgebreid. Directeur J. van Anraad-Goossen is bijzon der blij met de resultaten en met haar alle docenten én leerlin gen. Vooral ook zorgcoördinator Sas- lda Bruinink is in haar nopjes met een volledig eigen werkka mer waar ze op adequate wijze de leerlingen individuele bege leiding kan geven. Voorheen moest dat maar ergens op de gang gebeuren, direct naast de computerles. Een onverteerbare situatie, lie ten de ouders twee jaar geleden al in een brandbrief aan de ge meenteraad weten. De brief gold als protest tegen de uitge stelde uitbreiding in verband met een onderzoek naar de mo gelijke vestiging van één grote scholengemeenschap voor het openbaar basisonderwijs in Zie rikzee. Dat onderzoek is inmiddels van do baan, maar volgens de di recteur heeft het de verruiming In de vergrote gemeenschapsruimte van obs 't Kofschip is nu weer alle ruimte voor handenarbeid. foto Dirk-Jan Gjeltema vertraging opgeleverd. Met het prijsgeven van twee binnentui nen en van een deel van de bui tentuin is nu ruimte geschapen voor een kantoor van de zorg- extra klaslokaal. Zodoende heb ben de leerlingen van groep acht nu ook weer een eigen plek je en kan de vergrote gemeen schapsruimte weer gebruikt doeld: als zaal voor gezamenlij ke activiteiten, zoals de grote af scheidsavond van de leerlingen die naar de middelbare school gaan. weken naar de overburen, zorg centrum Borrendamme. Daar hebben we alle medewerking ge kregen, maar zo'n bijeenkomst hoort toch in de eigen school te kunnen worden gehouden", zegt Van Anraad. Schilderwerk Van haar kant op dit moment overigens geen kwaad woord verder, want de lastige jaren lij ken voorbij. De verbouwings werkzaamheden zijn weliswaar nog niet geheel gereed. Zo moet er vooral nog heel wat schilder werk worden verricht, maar het einde begint toch in zicht te ko men. Een datum voor een offi ciële opening en een open dag voor alle belangstellenden moet nog worden geprikt, maar ligt in het verschiet. In het voorjaar is met de verbou wing begonnen.Hoewel er ook de komende weken nog flink ge werkt moet worden aan afwer king en verfijning, overheerst nu de trots, 't Kofschip mag weer gezien worden, een school met voldoende, ruime lokalen en brede gangen in frisse, felle kleuren en met nieuw meubi lair, met ruimtes voor individue le begeleiding en voor computer gebruik, met een grote gemeen- schapsruimte en met kasten waarin de muziekinstrumenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65