pzc Nieuwe wet maakt in VS martelingen legaal Duivel lijkt te spelen met concert Madonna in Moskou Bomaanslag in Kaboel kost zestien levens Israël beëindigt zeeblokkade Libanon Koreaanse olifant Kosik kan praten Canarische Eilanden kunnen stroom immigranten niet aan Weer arrestaties in Belgisch netwerk van rechtsextremisten Voorstel staat haaks op besluit Pentagon (Tweede) huis in het Buitenland? Kom dan naar de beurs! 1 IMMO zaterdag 9 september 2006 I door Gijs van Wetten lenWierdDuk i NEW YORK- De nieuwe wetge- i ving over de behandeling van mogelijke terroristen die de Amerikaanse regering eerder deZe week indiende, maakt har de verhoormethodes legaal die het ministerie van Defensie juist in de ban heeft gedaan. Dat berichtte het dagblad The New York Times gisteren na 'grondige bestudering van het gehele, 86 pagina's tellende welsontwerp. Het voorstel handelt groten deels over de instelling van mili taire commissies. Die moeten de verdachten gaan berechten die zijn opgepakt in de strijd tegen het terrorisme en van wie velen al jaren zonder enige vorm van proces vastzitten op de basis Gu- antanamo Bay op Cuba. De ver hoortechnieken komen pas in de laatste tien bladzijden kort aan bod. Juristen spreken tegen The New {.YorkTimes van 'een unieke in terpretatie van de Geneefse Con- venties', verwijzend naar de in ternationale verdragen uit 1949 over de behandeling van krijgs gevangenen. President George Bush zei woensdag dat alle ter- Doden door ontploffingen Indiase moskee NEW DELHI - Een serie explo res in een stad in de Indiase pro- vincie Maharashtra heeft giste ren zeker 35 mensen het leven i Een van de bommen explodeer- p de voor een moskee waar duizen- [1 den waren samengekomen, een andere bom ging af op een isla- E'aats.ANP reurverdachten voortaan vol gens de regels van die conven ties worden behandeld. De experts stellen echter vast dat de verhoormethoden die de inlichtingendienst CIA volgens het voorstel zou mogen gebrui ken, voor velen gelijkstaan aan marteling, wat onder de Geneef se Conventies verboden is. Zo mogen CIA-agenten verdachten in ongemakkelijke poses dwin gen en hen blootstellen aan slaapgebrek en extreme tempe raturen, maatregelen die het Pentagon woensdag juist expli ciet heeft verboden. Het wetsontwerp leidt er ook toe dat rechtbanken zich niet meer mogen bemoeien met de wijze waarop de CIA informatie probeert los te krijgen van ter reurverdachten. De inlichtingen dienst behoudt dus alle vrijheid die zij eerder ook had, ondanks de knieval die Bush woensdag leek te doen, toen hij in een toe spraak voor het eerst het be staan van omstreden geheime detentiecentra buiten de VS er kende. Bush zei in die toespraak dat de verhoortechnieken van de CIA uiterst waardevolle informatie hebben opgeleverd die de autori teiten in staat stelde 'massa moordenaars van de straat te ha len voor zij konden toeslaan'. De president weigerde evenwel details te geven over de gebruik te methodes. Anders zouden ter roristen zich ertegen kunnen gaan wapenen, zei hij. Het Nederlandse kabinet heeft met 'zorg, teleurstelling en irri tatie' gereageerd op de Ameri kaanse erkenning van het be staan van geheime CIA-gevange- nissen. Premier Balkenende (CDA) zei dit gisteren na afloop van de mi nisterraad. De kwestie raakt aan het vertrouwen tussen de bondgenoten. „Dit soort zaken moet je tussen bondgenoten niet teveel hebben", aldus de pre mier. ANP/GPD door Thomas Verfuss BEIROET - Libanon is niet lan ger van de buitenwereld afgesne den. Nadat Israël donderdag de luchtblokkade had opgeheven, is gisteren ook de zeeblokkade beëindigd. Italiaanse, Franse en Griekse schepen patrouilleren nu voor de Libanese kust om de smokkel van wapens voor de sjiitische verzetsbeweging Hezbollah te gen te gaan. Een regerings woordvoerster bevestigde gister middag dat Israël de zeeblokka de van Libanon heeft opgehe ven. De blokkade, die acht we ken heeft geduurd, begon nadat Hezbollah in juli twee Israëli sche militairen had ontvoerd. De Israëlische schepen hebben de opdracht gekregen 'de uitvoe ring van het wapenembargo over te dragen aan de internatio nale troepenmacht', zei de rege ringswoordvoerster. Marinesche pen uit Italië, Frankrijk en Grie kenland zijn gistermiddag on der mandaat van de Verenigde Naties begonnen met patrouil les voor de Libanese kust. Vol gens een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie hebben de marineschepen ech ter geen mandaat om schepen met geweld tegen te houden. Zij moeten vooral de Libanese mari ne ondersteunen, logistiek en met informatie van geheime diensten. Duitsland neemt naar verwach ting volgende week een beslis sing over een bijdrage van zijn marine aan de VN-macht voor de Libanese kust. Het sturen van Duitse militairen naar het Midden-Oosten ligt om histori sche redenen erg gevoelig. Men wil vermijden dat Duitsers in het kader van een vredesmissie op joden moeten schieten. ANP/AFP/DPA Onvolgroeid brein oorzaak puberen NORWICH - Ouders die hun pu- berkinderen proberen bij te brengen dat ze rekening moeten houden met anderen, kunnen zich de moeite besparen. Pubers gébruiken maar gedeeltelijk het deel van hun hersenen waarmee ze rekening kunnen houden met de gevoelens van anderen, heb ben wetenschappers ontdekt. De ontwikkeling van hersenen is traag als het gaat om de moge lijkheid om beslissingen te ne men. Met die verklaring proberen de ■^wetenschappers te begrijpen waarom er mokkende tieners be staan. Pas als een volwassene 20 Lof 30 jaar oud is, is de ontwikke ling volledig, meldden de onder zoekers gisteren tijdens een sym posium in de Britse stad Nor wich. ANP Een Amerikaanse militair loopt weg van de plek waar de zelfmoordaanslag in Kaboel plaatsvond. door Egbert Stoel en Coen van Zwol KABOEL - De dodelijkste zelf moordaanslag in de Afghaanse hoofdstad Kaboel sinds de val van de Taliban vijf jaar geleden heeft gisterochtend aan ten min ste zestien mensen het leven ge kost. Onder de slachtoffers van de ex plosie, op steenworp afstand van de Amerikaanse ambassa de, waren zeven buitenlanders. Sommige slachtoffers werden door de explosie uiteen gereten, aldus een politieman, terwijl hulpverleners onder zwartgebla kerde bomen branden blusten en bloed en lichaamsdelen van de straat verwijderden. De ont ploffing was zo krachtig dat in een straal van honderden me ters ruiten sneuvelden. Onder de doden zijn volgens een woord voerder van de door de Amerika nen geleide coalitie twee Ameri kaanse soldaten. Twee militai ren raakten gewond. De zelfmoordaanslag, gericht op een Amerikaans legerkon- foto Ahmad Masood/RTR vooi, is de tweede binnen een week die in Kaboel buitenland se militairen het leven kost. In de doorgaans rustige hoofdstad kwamen maandag een Britse mi litair en vier burgers om het le ven door een vergelijkbare aan val. ANP/RTR (Advertentie) 8,9 10 september met 50.000 woningen uit 30 landen Letingen gratis toegankelijk voor beurs bezoekers met aandacht voor de volgende landen: Spanje, Italië, Frankrijk, Portugal, Hongarije, Turkije, Tsjechië, Verenigde Staten, Zweden en Bulgarije (za/zo). WWW.immO-intpTTiatinna1 nl Euretco Expo Center Houten A27; afrit 29; volg borden. Open: vr 12.00-17.00 u Toegangsprijs 7.50 INTERNATIONAL door Egbert Stoel SEOUL - In Zuid-Korea is een «Mant gaan praten. Goed, nee, zitten en omdraaien zijn enkele van de acht Koreaanse woorden die Kosik, een 16-jarige Aziati sche olifant, kan zeggen. De mannelijke dikhuid uit de dierentuin van Everland, het grootste amusementspark van I, Korea, begon twee jaar ge- eden al menselijke klanken uit "f st°ten. De olifant doet dat °or zijn slurf in zijn bek te stoppen en die tijdens het uit ademen heen en weer te schud den. De directie bracht het nieuws er de pratende olifant niet eer der naar buiten uit angst dat het belachelijk gemaakt zou wor den, meldde de krant The Han- kyoreh gisteren. Een hoogleraar bevestigde onlangs echter dat de klanken van het dier bijna he lemaal overeenkomen met de stem van zijn verzorger, die Ko sik al tien jaar begeleidt. Na-apen Deskundigen hadden al geaccep teerd dat olifanten geluiden kun nen na-apen, nadat was geble ken dat een Keniaanse olifant het geluid van een vrachtwagen kon nadoen. Kosik is volgens de dierentuin ten zuiden van Seoul echter 's werelds eerste olifant die de stem van een mens imi teert. Wetenschappers weten nog niet of de olifant ook be grijpt wat hij zegt. ANP door Remco Reidinq MOSKOU - Er lijkt geen zegen te rusten op Madonna's eerste concert in Rusland. Is er einde lijk een nieuwe locatie gevon den, zegt de architect dat het dak tijdens haar optreden kan instorten. Maar desondanks gaat het concert door. Morgen komt de zangeres aan en dat is een hele opluchting voor haar fans, onder wie de dochters van de Russische presi dent Poetin. Moskou is al weken lang in de ban van Madonna. Fans hielden nauwlettend het nieuws in de gaten: ze komt wel, ze komt niet. Madonna liep ge vaar, schreven de kranten. De maffia zou de zangeres en haar kinderen willen ontvoeren. De politie in de Russische hoofd stad Moskou keurde de eerste lo catie voor het concert af. Niet uit vrees voor de veiligheid van de popdiva, maar omdat een enorme toeloop van fans werd verwacht voor het openluchtcon cert op de Mussenheuvels. Zo veel mensen, naar schatting 250.000, kon de politie niet aan. Studenten van de universiteit zouden vanuit hun ramen boven dien gratis kunnen toekijken. Moskou bood vliegveld Toesjino aan als locatie, maar daar vielen in 2003 bij een bomaanslag tij dens een popfestival vijftien do den. Concerten op het Rode Plein zijn tegenwoordig uit den boze, tot grote teleurstelling van Madonna. Pas nadat een aan het Kremlin gelieerd agentschap zich ermee had bemoeid, kwam er een op- Het concert mocht plaatshebben in stadion Loezjni- ki, aanstaande dinsdag, een dag later dan gepland. Tienduizen den Russen gingen opnieuw in de rij staan om hun kaartjes om te wisselen. Het duurste en treebiljet kost ruim drieduizend euro, op de zwarte markt wor den woekerprijzen gevraagd. Nu het concert toch doorgang Orthodoxe gelovigen demonstreren in Moskou tegen het concert van Madonna dat aanstaande dinsdag plaatsvindt. foto Sergei Chirikov/EPA vindt, komen orthodoxe gelovi gen weer in verzet. Zij maken zich boos over een omstreden kruisigingsscène tijdens de show. President Poetin zou door zijn dochters zijn overgehaald met Madonna te dineren, maar het is onzeker of hij het aan durft. „Madonna verkeert onder invloed van de duivel", sprak L. Simonovitsj-Niksjitsj, de leider van een radicale orthodoxe groe pering. Het is inderdaad alsof de duivel ermee speelt, want donderdag roerde de architect van Loezjniki zich. Het stadion is mogelijk niet bestand tegen de muzikale vibraties van Ma donna. Duizenden bezoekers kunnen bedolven raken als het bouwwerk instort, waarschuw de N. Kantsjeli. Rampen Die Kantsjeli kreeg de afgelo pen twee jaar vooral naamsbe kendheid door twee rampen. In 2004 bezweek het dak van een tropisch zwembad (28 doden, meer dan 190 gewonden), in fe bruari de overspanning van een markt (66 doden, zeker veertig gewonden). Van beide gebou wen was hij de architect. Ortho doxe gelovigen die smeken dat God Moskou redt van Madonna, hebben er dus een reden bij om te bidden. GPD Giftige damp doodt kompels RANCHI - Hulpverleners hebben gisteren in een kolen mijn in India de stoffelijke resten van 44 kompels gevon den. Dat heeft de eigenaar van de mijn laten weten. De meeste slachtoffers zijn vermoedelijk omgekomen als ge volg van koolmonoxidevergiftiging. In de mijn in de ooste lijke deelstaat Jharkand deed zich donderdag een explo sie voor. Daardoor kwamen 54 kompels vast te zitten. De hulpverleners hebben weinig hoop dat er overleven den zijn, omdat door de ontploffing giftige kolendampen zijn vrijgekomen. De explosie deed zich voor toen met haangas in contact kwam met zuurstof, waardoor een ui terst explosief mengsel ontstond. ANP/AFP Deense krant drukt spotprenten af KOPENHAGEN - Een Deense krant heeft gisteren Iraan- se Holocaust-karikaturen afgedrukt. Het links-liberale blad Information publiceert de tekeningen, omdat ze een reactie zijn op de omstreden Deense spotprenten van de profeet Mohammed die begin dit jaar in de islamitische wereld tot gewelddadige protesten leidden. In Teheran loopt een tentoonstelling van de karikaturen over de vernietiging van miljoenen joden door de nazi's. De Iraanse president Ahmadinejad heeft zich publieke lijk afgevraagd of de Holocaust wel heeft plaatsgevon den. ANP/DPA Regerende partij opnieuw gehackt STOCKHOLM - De computers van de Zweedse so ciaal-democratische partij zijn niet alleen gekraakt door de Liberale partij, maar ook door de christen-democra ten. Een medewerker van die laatsten liet echter weten niet te hebben gespioneerd. Hij zou alleen de beveiliging van de computers hebben willen testen. Op 17 september gaan de Zweden naar de stembus. Het land wordt nu gere geerd door de sociaal-democraten. GPD Molecuul toont alcoholisme aan PARIJS - Wetenschappers van een medisch-biologisch in stituut (CRMBM) in het Zuid-Franse Marseille hebben ontdekt dat een molecuul in de hersenen aangeeft in wel ke mate iemand afhankelijk is van alcohol. De molecuul, met de naam scyllo-inositol, is het resultaat van een slechte stofwisseling van suiker in de hersenen van alcoholverslaafden. De hoeveelheid aanwezige mole culen wijst op de graad van verslaving van een patiënt. Bij de afgekickte alcoholisten die deelnamen aan de proef, verdween de molecuul anderhalf tot vijf maanden na de laatste druppel drank. GPD Kalkoenen gebruikt bij honkbal LONDEN - Twee Britten zijn veroordeeld tot een taak straf van tweehonderd uur omdat ze honkbal hadden ge speeld met kalkoenen. Op geheime filmopnamen is te zien hoe een van de mannen, werkzaam in een kalkoenenfokke rij in Norfolk, de beesten de lucht ingooide terwijl de an der er met een stuk hout tegenaan mepte. De schuldigen, 27 en 30 jaar oud, gaven toe de kalkoenen 'slecht behan deld te hebben'. Ter verdediging voerde hun advocaat aan dat het om jongens 'met een goed karakter' ging, die wa ren opgejut door hun collega's. GPD door Jessica Smeenk MADRID - De politie op de Ca narische Eilanden kan de stroom illegale immigranten uit Afrika niet meer aan. De op vangcentra op de Spaanse ei landengroep zitten barstensvol en nog steeds komen er vluchte lingen aan. In totaal zitten 7000 immigranten in opvangkampen, waarvoor slechts dertig man be wakingspersoneel beschikbaar „De situatie is chaotisch en wij kunnen het niet meer aan", zei een woordvoerder van de politie bond gisteren. De bond heeft de regering in Madrid om verster king gevraagd. De woordvoer der benadrukte dat het er niet om gaat dat de politiemensen te maken hebben met agressie van de mensen in de opvangkampen, hoewel er enkele incidenten zijn geweest. „De meesten gedragen zich goed." Dit jaar zijn er al meer dan 23.000 illegale immi granten op de eilanden aangeko men. Spanje heeft de Europese Unie om hulp gevraagd bij het bestrijden van de immigratie. De Franse minister van Binnen landse Zaken, Sarkozy, heeft gis teren in Brussel kritiek geuit op de Spaanse regering. Die is volgens hem verkeerd be zig door op grote schaal ver blijfsvergunningen aan immi granten te verstrekken die al langere tijd in het land verblij ven. Vasteland In principe worden de immigran ten vastgehouden op de Canari sche Eilanden terwijl de autori teiten proberen hun nationali teit vast te stellen in verband met terugzending. De meeste im migranten weigeren mee te wer ken en als de autoriteiten er niet uit komen, worden de vluchtelin gen naar het Spaanse vasteland gebracht, waar zij op vrije voe ten worden gesteld nadat ze een brief hebben gekregen met het verzoek het land te verlaten. GPD van onze redactie buitenland DENDERMONDE - De Bel gische politie heeft gisteren op nieuw vier leden opgepakt van de neonazistische organisatie Bloed, bodem, eer en trouw (BBET). Volgens justitie gaat het om een goed getrainde en zwaarbewapende extreemrecht se groepering. Premier Verhofstadt wil bekij ken of rechters de mogelijkheid moeten krijgen om dergelijke or ganisaties te verbieden. „Het be staan van een neonazistisch net werk waarbij ook militairen zijn betrokken werpt een smet op ons land en het leger", aldus de premier. De Belgische leger leiding wil niet reageren op de arrestaties. Donderdag al zijn ze ventien militairen en burgers ge arresteerd. Vier van hen zitten nog in de cel, zeven anderen zijn gisteren voorwaardelijk vrijgela ten. De verdachten werden opge pakt bij huiszoekingen in vijf le gerkazernes en verschillende pri- véwoningen. De politie trof in de woningen honderden wapens aan. De Belgische justitie ver wacht dat er nog meer verdach ten zullen worden opgepakt voor verhoor. De hoofdverdach te is een militair en wordt be schouwd als het geestelijk brein van de extreemrechtse cel. Hij had onder andere contact met de Nederlandse extreemrechtse organisatie 'Nationale Allian tie'. De hoofdverdachte kan als leider van een terroristische or ganisatie tien jaar cel krijgen. In Europa zijn een aantal neo-nazistische groeperingen ac tief. Het Britse Blood and Hon our is een van de bekendste. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5