Kreken tegen hoogwater Loon commissaris wordt de grens PZC Kartelpolitie gaat loodstarieven bepalen I Taalkennis begint op consultatiebureau 15 Wilders met PvdV in Goes Hogeschool pleit in open brief voor brede aanpak kustveiligheid 7 pu pa/imee, Hovenier nodig? "ocal bedrijven slim.gevonden zaterdag 9 september 2006 Andere aanpak voorlichting „ver ontpolderen ^orRinus^ntonisse MIDDELBURG - Het dagelijks CiDciebestuur gaat de voor- Kchting en het overleg over ont- polderen anders aanpakken. Leiding is een opinie-onder- iöek onder de bevolking. Dat «es onder meer uit dat eender- no de Zeeuwen geen duide lijk oordeel heeft over aanleg van getijdennatuur langs de ffesterschelde. De uitkomsten van het onder zoek zijn voor Gedeputeerde Staten geen aanleiding om de medewerking aan de ontpolder- olannen (het natuurpakket Wes- ierschelde) te heroverwegen. Daar is absoluut geen reden voor. Onze houding is onveran derd", zegt gedeputeerde J. Suurmond (WD). Hij wijst erop veel mensen op de hoogte blijken te zijn van de discussie p-er de Westerschelde. „Het sit in de breedte." De gedepu teerde hoopt dat door betere uit jes van de plannen, een deel van de44 procent tegenstanders om e turnen is. Dat er zo'n percentage nee zegt het ontpolderen verbaast Suurmond met zo. „Het is min der dan de helft. In die zin valt Kt niet tegen. Het is wel een bsporing duidelijk de breedte van het hele pakket te laten zien De onderzoekers van TNS Nipo [hebben een aantal aanbevelin- jgen gedaan om het voorlichtings blad over het natuurpakket jWesterschelde te verbeteren. [Die nemen GS over. Zo wordt seer aandacht gegeven aan het juitdragen van de boodschap dat traan de medewerking aan ver dieping van de Westerschelde tndeaanleg van 600 hectare ge tijdennatuur, nadrukkelijk eco nomische voordelen voor Zee land vast zitten. Ook wordt itar uitgedragen dat ruimte ge- ja aan de rivier de kustveilig- jytid vergroot. Schorbuffers dempen de golven en belasten dijken minder. Het argument door teruggave van land aan zonder meer kapitaalver- iietiging optreedt, wordt in de foorlichting ontkracht (ook bij landhaving van de huidige si- iuatie zijn aanpassingen nodig). I0ES - De Partij voor de Vrij- (PvdV) houdt dinsdag 12 iptember een verkiezingsbij - enkomst in hotel Terminus in lijsttrekker Geert Wilders oert het woord. De bijeen- omst begint om 20.00 uur en be- moeten op tijd innen zijn in verband met de in beveiliging van Wil- Irugstoerist noet in eigen and berecht REDA-Het Openbaar Ministe- f in Breda wil drugstoeristen e in Nederland worden gepakt et softdrugs in hun thuisland ten vervolgen. Politie en justi- denken hiermee een extra af- brikmiddel te hebben tegen de lizenden Belgische en Franse het OM Breda gaat het a een proef die, indien succes- 'kook elders kan worden inge- ei'd. Een woordvoerster stelt jt nog wel overleg wordt ge- erd met de Franse en Bel- iehe justitie om sluitende af raken te maken. Bijvoorbeeld er de vraag bij welke hoeveel id softdrugs de strafvervol- wordt overgedragen aan de van enkele tientallen gram- softdrugs wordt hier veelal een fikse geldboete afge- an. In België en zeker in ankrijk kan dat echter tot 'anden gevangenisstraf lei- door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Maak langs de Westerschelde nieuwe kreken en herstel oude stroomgeulen. Daarmee kan Zeeland inspelen op klimaatverandering en stij gende zeespiegel. De rivier krijgt zodoende meer ruimte. De vergroting van de kustveilig heid tegen overstromingen moet wel gecombineerd worden met andere zaken, zoals economie, recreatie en natuur. Oplossin gen voor de ene sector dienen ook voordelen op te leveren voor de andere sectoren. Dit stellen J. Mandos, voorzitter college van bestuur Hogeschool Zeeland en A. de Groene, lector duurzaamheid en water aan de HZ. „Zo kan het geven van ruim te aan de rivier en het maken van oplossingen voor de grote problemen waarmee we in Zee land geconfronteerd worden, niet alleen ten koste gaan van land en polders, maar juist ook nieuwe impulsen geven op tal van gebieden in Zeeland." In een 'open brief' aan het pro vinciaal bestuur pleiten ze voor een brede en vernieuwende aan pak van zeespiegelstijging, kli maatverruwing, bodemdaling en de toenemende druk op de schaarse ruimte. „Of het nu over ontpolderen gaat, over wonen in laaggelegen gebieden, over kustveiligheid: inspiratie, visie en durf zijn no dig om oplossingen te bedenken en uit te voeren." Mandos en De Groene beklemtonen dat de Ho geschool Zeeland hierbij na drukkelijk een rol wil spelen, sa men met andere kennisinstitu ten. „Dat zijn we als hogeschool met speerpunt water en temid den van de Delta liggend, wel verplicht." Het tweetal onder steunt het streven van de provin cie om Zeeland tot een soort 'la boratorium voor kustveiligheid' te maken. In dat licht moeten de ideeën over kreekaanleg ook worden gezien. Kaloot „De eerste kreek zou de buiten en binnenhaven van Vlissingen kunnen zijn", geeft De Groene aan. Argentijnse architecten die recent bij de HZ waren, droegen die gedachte aan. Een andere op tie: in samenhang met de plan nen voor de Westerschelde Con tainer Terminal en de verdere ontwikkeling van de Sloehavens en energiecentrales kan de oude Kaloot worden hersteld. Terugkeer In aansluiting daarop valt te denken aan terugkeer van het oude Sloe. Er ontstaat een ver binding van de Westerschelde met het Veerse Meer. Een oud plan om Middelburg met het wa ter te verbinden kan weer uit de kast worden gehaald. Vergelijkbare plannen kunnen worden ontwikkeld bij chemie bedrijf Dow en de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen, aldus de HZ in de open brief aan de Sta ten. De suggesties om wonen op een nieuwe manier een plaats te geven op de voormalige veerplei- nen van Kruiningen en Perkpol- der ('getijdewonen') omarmt de HZ van harte. Het is mooi te combineren met recreatie en na tuur, meent De Groene. Ze wijst ook op de verschillende mogelijkheden om nieuwe din gen te doen in laaggelegen gebie den. Studenten van de opleiding aquatische ecotechnologie voer den al een onderzoek uit naar zilte aquacultuur in combinatie met natuurontwikkeling in de Braakman en Hellegatpolder. Mandos en De Groene vinden dat in Zeeland te gauw wordt ge roepen dat iets niet kan. „De mo gelijkheden voor een Zeeuwse insteek zijn veel groter dan Zeeuwen zelf geneigd zijn te zien." Mandos voegt eraan toe dat de 'innovatiekracht' van stu denten, mits goed gestroom lijnd, niet moet worden onder schat. Een loods gaat aan boord. In het koffertje zit zijn laptop. foto Lex de Meester door Heieen Paalvast DEN HAAG - De Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) krijgt definitief een vinger in de pap bij het loodswezen. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met een wetsvoorstel daartoe van minis ter Karla Peijs (Verkeer). De concurrentiewaakhond gaat jaar lijks de loodstarieven bepalen om te zor gen voor een goede prijs-kwaliteitver- houding. De NMa bekijkt daarbij of de dienst efficiënt werkt. Een woordvoer ster van het ministerie van Verkeer en Waterstaat verwacht dat de nieuwe af spraken medio 2007 ingaan, na advies van de Raad van State en instemming van de Tweede en Eerste Kamer. Maar de monopoliepositie van het loods wezen blijft voorlopig nog tot 2019 be staan. De Tweede Kamer had daarop aange drongen om in de tussentijd enkele pro blemen voor de financiering van de pre pensioenen bij het loodswezen op te los sen. Plet wetsvoorstel vergde jarenlang on derhandelen, waarbij ook havens, ha venbedrijfsleven en reders waren be trokken. Of de marktwerking in 2019 van de grond komt, is voor de sector zeer de vraag. „In de hele wereld bestaat geen concurrentie in het loodswezen. Dat is een publieke dienstverlening. Wij wij zen marktwerking ten stelligste af", al dus voorzitter Rein van Gooswilligen van de Nederlandse Loodsencorporatie. Volgens hem 'verandert er niets' aan de wijze van vaststelling van de tarieven. „Tot nu toe stelt de minister van Ver keer en Waterstaat ze vast, op voorstel van het loodswezen na het horen van de sector. Dat wordt straks de NMa, ook op ons voorstel." De gewraakte kruissubsidies - het loods- werk in Rotterdam kost nu extra om verliezen in Harlingen en Delfzijl te compenseren - verdwijnen wel. „De Na tionale Havenraad, waarin zeehavens, overheden en bedrijven zitten, heeft be sloten die in tien jaar, met 2015 als richtdatum, af te bouwen", aldus de voorzitter. De verschillende regio's moe ten kostendekkend worden. „Dat bete kent dat de tarieven in Rotterdam om laag gaan, maai- die in het noorden om hoog." In Nederland werken zo'n vier honderd loodsen, die jaarlijks 95.000 loodsdiensten (waarvan de bulk in Rot terdam) verrichten. De kosten daarvan bedragen momenteel ongeveer 150 mil joen euro. „Dat is 15 a 20 miljoen minder dan en kele jaren geleden, door het matigen van het indexeren van de tarieven", al dus Van Gooswilligen. ANP Provincie stelt norm vast voor beloning directieleden gesubsidieerde organisaties door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De CDK- norm (het loon van de Commis saris Der Koningin) is officieus geaccepteerd als hel Zeeuwse plafond voor directiesalarissen uit publieke gelden. De commissie Sociale en Be stuurlijke zaken liet het debat over de hoogte van de beloning van directeuren van gesubsidi eerde instellingen gisteren zacht jes leeglopen. Geen van de direc teuren van 21 provinciaal ge sponsorde instellingen komt na melijk in de buurt van de jaar wedde van de commissaris van de koningin in Zeeland (149.456 euro). Het is de Statenleden voldoende als Gedeputeerde Staten in de gaten houden of de weddes van de Zeeuwse toplui in verhou ding tot hun opdracht staan, be sloot de commissie gisteren. De norm die CDA-Statenlid F. Babijn introduceerde is daar mee bevestigd, maar de CDA- eis tot jaarlijkse weergave van de salarissen, die Provinciale Staten in juli nog met algemene stemmen overnam, is wat over dreven, stelde SGP-er G. Roe land. SP-frontman F, Luijben kon zich daarin vinden. „Daar heb ik niets aan als ik niet kan in schatten of de betaling terecht is." Roeland kreeg de commissie mee in zijn stelling dat het wa kend oog van Gedeputeerde Sta ten afdoende controle is. Een jaarlijkse bevestiging dat de di recties van de Zeeuwse gesubsi- diëerde instellingen de CDK- norm niet overstijgen, bleek voor de commissie afdoende. Balkenende Deze afspraak is het Zeeuwse equivalent van de 'Balkenen de-norm' die de Tweede Kamer hanteert. Met publiek geld gefi nancierde instellingen hoeven niet geleid te worden door men sen die meer betaald krijgen dan de minister-president, is de gedachte. Dat legt de grens voor Zeeland op 150.000 euro. Overigens kregen de commissie leden gisteren een gerepareerd lijstje met inkomens van de 21 Zeeuwse subsidie-instellingen. Er zaten wat foutjes in de eer ste. Een Zeeuwse gedeputeerde krijgt namelijk geen 98.000 euro per jaar, maar 105.000 euro. Voorheen koploper J. Branden- barg (Zeeuwse Bibliotheek) zakt naar de derde (103.584 euro). Nieuwe topver- diener is J. Goovers van jeugd zorgaanbieder AZZ (114.560 eu ro). J. van der Hart van Zeeland Seaports is derde (105.587 euro plus auto van de zaak) en F. Feij van Omroep Zeeland zakt ver der naar de vierde plek (101.699 euro). Op het nieuwe lijstje staat toch directeur T. Peekei van patiën tenplatform Plet Klaverblad. Die had zijn inkomen zonder be roep op de privacywetgeving wel degelijk aan de provincie verstrekt. Het komt op 64.000 euro. Nog geen uitspraak over kokkels DEN HAAG - De Raad van State maakt maandag of dins dag bekend of de kokkelvissers op de Oosterschelde mo- gen uitvaren. De zes schepen waarvoor vergunning is ge- geven, blijven sinds gisteren vrijwillig in de haven in af wachting van een uitspraak op een verzoek van Faunabe heer om de vergunning te schorsen. Overigens had woord-- voerder P. Haans van de vissers geen goed woord over voor het protest van Faunabeheer. „Je kunt van alles gil len, maar er is geen enkele onderbouwing", aldus Haans namens de zes aanwezige kokkelvissers. De vergunning houdt in dat tot eind november 2,1 mil joen kilo kokkelvlees mag worden gevangen. Volgens des kundigen is er momenteel zo'n 7,4 miljoen kilo aanwezig in de Oosterschelde. Het wegvangen van 2,1 miljoen kilo is volgens het ministerie van LNV verantwoord, ook om dat voor de komende jaren geen vergunning zal worden afgegeven. Boete wegens illegaal vistuig MIDDELBURG - De economische politierechter J. Be- gheyn veroordeelde gisteren Visserijbedrijf Ploebeke en Zonen uit Yerseke conform de eis tot 500 euro boete. De vissersboot had vorig jaar eind augustus verschillende ty pen vistuig (een boomkor met een maas wijdte van 80 mm. en een of meer staande wanten) aan boord toen men op de Noordzee voer. Dat is in strijd is met het kabeljauw her stelplan. Het schip was pal onder de kust van België be trapt. Volgens de eigenaar was zijn vissersvaartuig tot in de monding van de Westerschelde geweest, maar hij gaf wel toe net buiten de grens te zijn geweest. „De regelge ving is heel ingewikkeld", zei hij. „Ik begrijp uw commen taar, maar daarover kunnen wij niet beslissen. Dat doet de politiek in Den Haag", reageerde de politierechter. Actie tegen discriminatie bij stage GOES - ROC Zeeland houdt dinsdag een zogenoemde ex pertmeeting in de kleine aula aan de Bessestraat 4 te Goes. Deze bijeenkomst gaat over het uitsluiten van dis criminatie bij stageplaatsen en is bedoeld voor het onder- wijs en het bedrijfsleven. Daarover heeft het ROC Zee- land een vooronderzoek gehouden. Het is de bedoeling; dat de betrokken partijen een intentieverklaring over uit sluiten van discriminatie ondertekenen. In de tweede fase zal worden samengewerkt met de bedrijven die de groot ste leveranciers zijn van stageplaatsen en bedrijven die en thousiast zijn over medewerking aan het project. Deze dragers zullen worden ingezet als rolmodel in een derde fase waarin bedrijven worden benaderd die niet mee willen werken aan de anti-discriminatie richtlijnen. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Eerste masters speciaal onderwijs MIDDELBURG - Het Seminarium voor Orthopedagogiek in Middelburg, onderdeel van de Faculteit Educatie van de Hogeschool Utrecht, reikte gisteren de eerste diplo ma's uit aan Zeeuwse en Brabantse hbo-master studenten Special Educational Needs (speciaal onderwijs). Het semi narium is als eerste in Nederland geaccrediteerd voor de ze opleiding. Zeventien studenten krijgen het diploma. Ze. zijn allen werkzaam op scholen voor speciaal) basison derwijs of voortgezet speciaal) onderwijs in Noord-Bra bant en Zeeland en ronden deze tweejarige opleiding af. door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Tien procent van de ouders van jonge kinde ren heeft problemen met lezen en schrijven. Vijftien tot twintig procent van de Nederlandse kin deren kan na de basisschool niet goed genoeg overweg met ge schreven woord voor het voort gezet onderwijs. De Zeeuwse jeugdgezondheidszorg pakt dat probleem bij bron aan: het con sultatiebureau. Op Wereldalfabetiseringsdag, gisteren, werd de aanpak inge luid. Ina den Hollander van de stichting Lezen en Schrijven overhandigde in De Tijman in Temeuzen een informatiepak ket aan de medewerkers van het consultatiebureau. Het pakket informatie tipt consultatiebu reaumensen welke signalen dui den op gebrek aan taalvaardig heid bij ouders en welke kinde ren een extra zetje kunnen ge bruiken bij de taalverwerving. Schoolkinderen worden in Zee land op hun vijfde gecontro leerd op hun spraak- en taalbe heersing door de logopedisten van de GGD. Nu de gezond heidszorg voor baby's, peuters en kleuters van de thuiszorg is samengegaan met gezondheid zorg voor schooljeugd van de GGD Zeeland - althans, in Zeeuws-Vlaanderen - wil de GGD dat logopedisch onder zoek nog voor het vierde jaar van de kinderen doen, vertelde Trees Fockenier, hoofd van de jeugdgezondheidszorg voor nul tot vierjarigen van de GGD Zee land. Zo kunnen problemen en achterstanden worden aange pakt voordat kinderen naar de basisschool gaan. Ouders krijgen bij het thuisbe- zoek van het consultatiebureau als hun kind anderhalf jaar is tips om vooral veel voor te le zen. „Juist voor het tweede jaar, als het kind nog niet kan praten, is dat belangrijk voor de vor ming van de taal." Ouders die hulp nodig hebben met lezen en schrijven of die het Nederlands nog niet machtig zijn omdat het hun moedertaal niet is, krijgen extra begeleiding in het gezin en lessen bij het ROC. Voor kin deren doet wat extra ondersteu ning en peuterspeelzaalbezoek vaak wonderen. In Terneuzen lieten tweeling Annelies en Sietske (3), Engelstalige Eric (bijna 4) en zusje Daphne (acht maanden) en zussen Zaineb (3), Achouak (4) en Kouatan (vier maanden) zien dat het speciale letterspel van stichting Lezen en Schrijven de interesse van de hele kleintjes kan pakken. (Advertentie) 7w&wi,\*ass>u mm ahfahsen §F«s 1st cm ëemrucn m sp&héflut unpt>7'^ vee ret&XPiteeiSTzfcT7. iu*s mtHMM set eiftee katastrophe ilwtluv&mwrh/eru/tuur?mm k wiefuehrhfijjepeemmo/im hkstou oehn wemus éehöpr vo" --- COR DE JONGE zoeken zoekt u op www.ilocal.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59