De Tweern is vernielingen zat PZC PZC Eindelijk weer zout water in m'n neus 't Waskot gaat vreemd met Wemeldinge(n)dag Werf Meerman is gerestaureerd ,13 School wil probleem samen met politie, wijkvereniging en smwo aanpakken zaterdag 9 september 2006 joorRobPaardekam GOES - Directeur T. Quaak van De Tweern in Goes is het beu fe, er constant vernielingen «orden aangericht aan de speel- voorzieningen voor zijn school. Sanlen met onder meer de poli- He de wijkvereniging en wel- rijnsorganisatie SMWO wil hij de baldadigheid een halt toeroe pen. De twee vestigingen van De I Tweern - een basisschool voor jspeciaal onderwijs - zijn een jaar geleden samengebracht in een deels nieuw gebouw aan de Evertsenstraat in Goes. Toen is look een nieuwe speel voorzie ning aan de voorzijde van de school in gebruik genomen. De Tweern heeft de helft betaald en de wijk het andere deel uit het Dat betekent dat kinderen uit de buurt er na jschooltijd mogen spelen. Blijk baar kunnen ze daar niet alle maal even goed mee omgaan. De hekken rond het speelveld ajn al meerdere malen kapot ge maakt, uit één van de voetbal- kooien is een compleet zijpaneel gesloopt en ook de basketbalrin- genzijn kapot. „Nou is dat laat je waarschijnlijk per ongeluk gegaan", denkt Quaak. „Die jon geren vinden het leuk om bij het basketballen even aan zo'n ring te blijven hangen. Dat konden Braderie in Kruiningen KRUININGEN - In Kruiningen wordt vandaag een braderie ge houden. Er staan zo'n negentig de Markt is een grote rom en worden kleder- gehouden. kunnen terecht op de cruising van de Berghoekstraat in de Slotstraat, waar onder heer een draaimolen en en pnngkussen staan. Op het gro- e podium treden de hele dag dansgroepen en ar- iesten op. Straatprijs lostcodeloterij alt in Vlissingen - De Postcode- van de Nationale Loterij is deze week ge- allcn in Bonenburg in Vlissin- 'at heeft de Postcode Loterij isteren bekend gemaakt. Zes uit de straat met de 4385 HM doen mee de loterij. Eén gezin won f.500 euro, drie gezinnen won 25.000 euro en twee fami- s kregen een cheque ter waar- i van 12.500 euro. Ook heeft in van de families een BMW ge- omen. De prijs is afgelopen fflderdag uitgereikt. De uitrei- wordt zondag 24 septem- uitgezonden tijdens de afle van Eén tegen 100. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 aa goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 F-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok van Dam Miekevander Jagt Paardekam Koen de Vries (sport) Rarmen van der Werf redactie 28 31 AA goes Fel: (0113)315500 (0113)315669 ;-mail: redactie@pzc.nl nternet web@pzc.nl de borden niet aan. Er komen nieuwe, die van steviger materi aal zijn gemaakt." Waar de directeur wel weer erg boos van wordt, is de rommel die hij vooral op maandagoch tend aantreft bij de speelvoorzie- ningen. „Wij proberen de kinde ren bij te brengen dat ze niets kapot mogen maken en geen rommel achter kunnen laten. Je begrijpt dat het geen goed voorbeeld voor ze is, als het hier 's ochtends vol ligt met lege bier flesjes en andere troep," Quaak benadrukt dat de meeste kinde ren uit de buurt zich keurig ge dragen. Hij denkt dat het om een klein clubje raddraaiers gaat en weet niet eens of die wel in de wijk West wonen. Om het probleem aan te pakken is on langs een werkgroep met onder meer politie, gemeente, wijkver eniging en SMWO in het leven geroepen. Die laatste organisa tie gaat proberen om in beeld te krijgen welke groepen allemaal gebruik maken van de voorzie ning en wie verantwoordelijk zijn voor de vernielingen. „We zullen ook kijken of we in het kader van het breedtesportpro ject iets voor de jongeren kun nen betekenen", zegt J. Bekker. „Zo creëren we misschien wat meer verantwoordelijkheidsge voel onder hen." De politie heeft het terrein on dertussen op de 'hangpleklijst' gezet, zodat er iets vaker wordt gesurveilleerd en de wijkvereni ging heeft omwonenden in een bxief gevraagd of ze de politie willen bellen als ze zien dat jon geren aan het vernielen zijn. Er komen ook meer vuilnisbakken, in de hoop dat jongeren daar daadwerkelijk hun afval in zul len doen. Ronnie den Boer in de buurt van de Krammersluizen. door Marcel Modde BRUINISSE - Neptunus van ongeveer 25 kilo laat zich soepel over de laatste dam heen sjouwen. Dat scheelt snel een uur, schat Ronnie den Boer, ook al heeft hij de tijdswinst op zijn strakke schema niet écht nodig. „Maar in zo'n sluis lig je alleen maar te wachten. Dat is zo saai!" De fanatieke kanoer uit Hansweert zet te gisterochtend op de Philipsdam bij Bruinisse weer voet aan Zeeuwse wal. Eventjes maar, voor een kop koffie en een eierkoek, alvorens hij met ferme sla gen aan zijn laatste ruk naar de thuisha ven begon. Kort voor vier uur dook hij bij Schore onder de Vlakebrug door, op gewacht door familie en vrienden. Som mige vingers met tape omwikkeld, de knieën geschaafd van de kuiprand en een peesontsteking in z'n rechterarm. De stille getuigen van een 580 kilometer lange tocht, waarvan 206 kilometer non-stop. Een week geleden duwde Ronnie met echtgenote Mathanje af voor de jaarlijk se Friese elfstedentocht. Na 31 uur en 10 minuten kwamen ze over de finish. Mathanja was de eerste vrouw die deze proeve helemaal doorstond, zegt Ronnie trots. Zij moest weer terug naar huis om voor hun drie kinderen te zorgen, hij besloot de kano te nemen en plakte daar een goed doel aan vast. Dat lever de en passant ruim 3000 euro op voor het Astmafonds. Ronnie heeft zelf ast ma en moet medicijnen slikken om goed te kunnen functioneren. Omdat ook zijn zoontjes allergische reacties vertonen, wil hij graag bijdragen aan het medisch onderzoek naar de aandoening. Dit is zijn manier om dat te doen. Maar zijn belangrijkste drijfveer om Friesland rond en weer terug naar Zee land te kanoën, was toch vooral de fysie ke uitdaging. „Ik heb de elfstedentocht nu voor de derde keer gedaan. Hoewel dat non-stop is en daardoor best zwaar, heeft dat lichamelijk voor mij nooit pro blemen opgeleverd. Daarom leek het me leuk een keer een stukje verder te va ren." Oftwei 'een stukje' van bijna vier honderd kilometer. Ook nog eens vijftig kilometer langer dan gepland, omdat het door de harde wind onverantwoord was het hele IJsselmeer over te varen en vanaf Urk via het Veluwemeer een veili ger alternatief voorhanden was. Op de kop af vijf dagen is Ronnie onder weg geweest, het grootste stuk met te genwind. Alleen gisteren van Willem stad naar Hansweert duwde Eurus, de Griekse god van de oostenwind, hem in de rug. Elke ochtend rond zeven uur stapte hij in de kano. Drie uur later stond de camper van pa en ma te wach ten met een verkwikkende pot koffie, eten en bemoedigende woorden. Na zo'n zestig tot zeventig kilometer varen was het tijd voor een diepe nachtrust. „Even wat eten en om negen uur de slaapzak in." foto Dirk-Jan Gjeltema Ook op de Philipsdam markeert vrijdag de groene camper, met rode kano op het dak, het punt waar Ronnie kan aanme ren voor een korte pauze. De kano - Neptunus gedoopt - is voorzien van drie afzonderlijke, waterdichte comparti menten en daarmee volledig zeewaar dig. In één van de compartimenten be waart Ronnie zijn proviand voor onder weg. Drinken doet hij via een slangetje uit een waterzak in z'n zwemvest. Het Volkerak is hem tegengevallen. „Niet zwaar of zo, maar saai. Het is zo'n lange lap vanaf Willemstad. De eni ge afleiding vormen die grote boten die voorbij komen." Ronnie besluit de Krammersluis links te laten liggen en tilt zijn kano met hulp van pa over de Philipsdam en het slik de Slaak in. „Ein delijk weer zout water in m'n neus", snuift hij de vertrouwde geur gretig op. Even wat eten in Stavenisse en nog pro fiterend van het afgaand tij naar Zierik- zee om dan met behulp van de kente ring de Oosterschelde over te steken voor de laatste snelle slagen naar huis. „En dan morgen lekker uitslapen! bloggen.be/kanosponsortocht door Harmen van der Werf WEMELDINGE - 't Waskot aan de Julia- nastraat in Wemeldinge gaat vandaag 'vreemd' met de Wemeldinge(n)dag. Humphrey Martherus uit het Brabantse Alphen heeft er speciaal voor de feestdag zijn maritieme bivak opgeslagen, met een model van het in Vlissingen gebouw de passagiersschip Willem Ruys als lok kertje. Jaap en Janny Smits van museum 't Was kot wilden voor een dagje wel eens wat anders, iets dat in Zeeland zeker zal aan slaan. En wat wil het toeval? Jaap Smits heeft nog een verzamelaar in de familie, Humphrey Martherus, en die heeft zich toegelegd op alles wat naar de zee en scheepvaart ruikt. En dat terwijl hij op een bank werkt. „Als kind ben ik in 1958 met mijn ouders uit Indonesië gekomen op wat indertijd één van de mooiste pas sagiersschepen was, de Oranje", legt de Brabander het ontstaan van zijn passie uit. „Toen mijn ouders begin jaren negen tig overleden, vond ik allerlei spullen van die reis. Zo is het gekomen." Nederlandse koopvaardij is zijn 'ding' en vooral de gouden jaren vijftig van de pas sagiersvaart, Met de Oranje van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, de Nieuw Amsterdam van de Holland-Ame- rika Lijn én de Willem Ruys van de Rot- terdamsche Lloyd. Cadeau In 't Waskot in Wemeldinge heeft Hum phrey Martherus van de Willem Ruys on der meer een langsdoorsnede - 'kregen Humphrey Martherus bij de zeevaart-parafernalia die hij bijeengebracht heeft. de passagiers cadeau' - en een model uit gestald. „Gemaakt door een officier tij dens een reis", vertelt hij. „Ja, dat kon nog in die tijd." Uniformen, petten, vlaggen, bagagela bels, menukaarten, hij heeft het, en niet te vergeten: servies. Vitrinekasten in 't Waskot staan er vol mee. Humphrey Martherus haalt een pronk stuk tevoorschijn, een zijden menukaart van het Nederlandse schip Tegelberg in de vorm van een waaier, bedrukt met een foto Ronald den Dekker Chinese en Engelse tekst. De rijkdom straalt ervan af. Het mag duidelijk zijn: De luchtvaart die de passagiersvaart in rap tempo heeft verdrongen, kan hier met het plastic bestek absoluut niet aan tippen. Peuters helpen Nepalese scholieren 's-GRAVENPOLDER - Twaalf kinderen in Nepal kunnen naar school dankzij een actie van de vijfjarige stichting; peuterspeelzalen Borsele. Indira Basnet, zus van de directeur van een school in het Nepalese Kirtipu, nam gisteren op een feestelijke bijeen komst in peuterspeelzaal Olleke Bolleke in 's-Gravenpol- der alvast 480 euro in ontvangst; twintig euro van de jubi lerende stichting per speelzaal (twaalf stuks) en enkele speelzalen schonken het geld voor een jubileumcadeau. Elke peuterspeelzaal in Borsele had deze week ook een. collectebus staan. De opbrengst daarvan was gisteren nog niet bekend. On derwijs in Nepal is gratis, maar kinderen kunnen pas naar school als zij een uniform en de eerste schoolspullen hebben. Het geld uit Borsele is daarvoor bestemd. Stich ting peuterspeelzalen Borsele is op het goede doel geko men via Ko van Eijkeren uit Oost-Souburg die een pleeg dochter heeft in Nepal. Zij is gehuwd met de directeur van de school in Kirtipu. Indira Basnet, die momenteel' aan de Hogeschool Zeeland studeert, is de zus van deze di recteur. Aanrijding op de Sloeweg VLISSINGEN - Bij een aanrijding op de Sloeweg in Vlis singen zijn vrijdagochtend rond kwart over acht twee au to's volledig vernield geraakt. Een 39-jarige Franse auto mobilist reed weg bij een tankstation en zag bij het invoe gen een naast hem rijdende 47-jarige automobilist uit Bor sele over het hoofd. De auto's kwamen met elkaar in botsing en raakten zoda nig vernield, dat ze als verloren kunnen worden be schouwd. Niemand raakte gewond. Automobiliste valt op A58 in slaap WAARDE - Een negentienjarige automobiliste uit de ge meente Kapelle is donderdagavond rond kwart voor twaalf met haar auto over de kop geslagen op de A58 ter hoogte van Waarde, nadat zij achter het stuur in slaap was gevallen. Ze schoot wakker toen ze met haar auto in de berm reed. Ze gaf geschrokken een ruk aan het stuur met als gevolg dat haar wagen over de kop ging en ondersteboven op het wegdek tot stilstand kwam. De jonge bestuurster kwam met de schrik vrij. De auto raakte totaal vernield. Lichte boete voor geluidsoverlast MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Rilland is gisteren in Middelburg wegens geluidsoverlast veroor deeld tot 300 euro boete, waarvan de helft voorwaarde lijk. De verdachte is beheerder van het dorpshuis in Krabben- dijke, waar op 21 oktober vorig jaar te veel aan decibellen werd gemeten. Er werd een meting van 54 decibel vastge steld, terwijl 45 dB is toegestaan! De bewuste avond vond er een evenement plaats. De beheerder had verzuimd aan de gemeente Reimerswaal een ontheffing aan te vragen. Een gemeenteambtenaar had gezegd dat het evenement wel kon doorgaan, mits voldaan werd aan de geluidsnor men. Die werden, hetzij beperkt, overtreden. De economische politierechter hield in de boete ook nog: rekening met de financiële omstandigheden van de Rillan- der. door Selma Osman ARNEMUIDEN - Met applaus zijn gisteren in Arnemuiden drie hoogaarzen begroet. Na twintig stille jaren komt de his torische werf Meerman lang zaam weer tot leven. Vrijdag werden gerestaureerde gebou wen en hellingbaan opgeleverd. Voor Ko en Gerard Meerman een bijzondere dag: „We gaan weer oude schepen zien." Ze vinden het jammer dat hun vader dit moment niet meer mee mag maken. „Het was zijn groot ste wens om de scheepswerf weer opgebouwd te zien." Tot kort voor zijn overlijden, drie maanden geleden, was de 91-ja- rige Cornelis Meerman bijna ie dere dag op het terrein te vin den. Eigenaar en oud-scheeps bouwer Cornelis Meerman ver kocht de werf in 2003 voor het symbolische bedrag van één eu ro aan de gemeente Middelburg. „Met het strippen en leeghalen van de loodsen had hij erg veel moeite", vertelt zoon Gerard. Opknapbeurt weg Ovezande 's-Heerenhoek OVEZANDE - De provinciale weg tussen Ovezande en de 's-Heerenhoeksedijk gaat maan dag op de schop. De werkzaam heden duren tot en met 22 sep tember. Het autoverkeer kan tijdens het werk - met uitzondering van het weekeinde van 16 en 17 septem ber - geen gebruik van de weg. Twee omleidingen zijn aangege ven voor doorgaand en lokaal verkeer: voor doorgaand ver keer via de Drieweg en Hein- kenszandseweg en voor lokaal verkeer van Ovezande over Drie wegen naar 's-Heerenhoek én andersom. De werkzaamheden liggen in het verlengde van wat er afgelopen twee weken is ge daan aan dezelfde provinciale weg N666 van Ovezande tot de afslag Oudelande/Kwaden- damme. De provincie heeft het karwei doelbewust in tweeën ge knipt om de overlast te beper ken. De asfaltverharding wordt deels vernieuwd. Over de volle lengte worden de fietsstroken in het rood gezet wat veiliger is. „Maar het opbouwen vond-ie ge weldig. Bij ieder raampje zei hij: 'Dat was vroeger ook zo'." De werf Meerman - opgericht in 1763 - wordt de nieuwe thuisba sis van de Stichting Behoud Hoogaars. „In mei volgt de gro te opening", kondigde voorzit ter Ria Geluk het volgende feest je aan. „Dan pas zal de histori sche scheepswerf C.A. Meerman een feit zijn." Scheve ruitjes Aannemingsbedrijf Leenhouts uit Sluis heeft de gebouwen, het pekkot en de scheepshelling zo veel mogelijk in oude luister her steld. Tot in de jaren zestig wer den er op de werf houten sche pen voor vissers in de wijde om trek gemaakt. In de loodsen hangt nog steeds de sfeer van toen. De oude boomstammen zit ten er nog in, net als de scheve ruitjes en een (nieuwe) lemen vloer. „We kunnen aan de slag", zei de voorzitter van de Stich ting Behoud Hoogaars gisteren. Samen met historische vereni ging, het oudheidkundig mu seum en de wijkbeheergroep van Arnemuiden wil zij van de in 1986 gesloten werf Meerman een 'levende museumwerf' ma ken. „Bezoekers kunnen hier mensen aan het werk zien." Dat werk bestaat uit de restauratie en het onderhoud van houten; schepen. Als het aan Geluk ligt. worden er in de toekomst ook! weer nieuwe schepen gebouwd. - Begin volgende week test Be houd Hoogaars of de originele scheepshelling nog werkt. Dins dag gaat een schip de helling op. De hoogaarzen TH 49, YE 36 en de Alcyon liggen ook vandaag bij de werf in Arnemuiden. De gerestaureerde loodsen zijn de hele dag door te bezichtigen. (Advertentie) yjoeghedrijf Renovatie restauratie Zandstralen - Reinigenimpregneren Kerkhoekstraat 23 Yerseke 0113 - 573670 Mobiel 06 - 53990732

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57