Tolereren is nog geen accepteren Donner wil slimme camera's inzetten tegen het terrorisme PZC VS bespoedigen het einde van Irak GroenLinks wil taalpolitie invoeren Homoseksualiteit in leger nog steeds taboe Rapport: vooral machowereldjes hebben nog grote moeite met homoseksualiteit te gast 9 september 1956 zaterdag 9 september 2006 door Frans van den Houdt De machtige Amerikanen maken er in Irak al de cennia lang een zootje van. Wie het boek van Peter Gal- braith, Het einde van Irak, leest kan tot geen andere con clusie komen. Ze sloten tel kens weer een verbond met de verkeerde leiders, lieten na de eerste Golfoorlog de be volking keihard vallen en be gonnen in 2003 totaal onvoor bereid aan een 'bevrijdings oorlog' die meer ellende, dood en verderf bracht dan vrede en bevrijding. Volgens Galbraith hebben president Bush en zijn topad viseurs zich consequent laten leiden door 'wishful thinking' en niet door analyse. Cynisch merkt Galbraith op dat wat de VS aanvoerden als een argument voor de inval in Irak - een broeinest van Al Qaeda terroristen - door hun eigen toedoen nu inderdaad realiteit is. Een rapport van de inlichtin gendienst CIA uit juli 2004, waarin 'de meest ervaren Irak-deskundigen' worden aangehaald over het gevaar van een burgeroorlog, wei'd door Bush schouderophalend terzijde geschoven. Galbraith meent dat de VS met hun Irak-beleid ook aartsvijanden Iran en Irak in eikaars armen hebben gedreven, met alle ge volgen van dien. „Destijds be stonden er op de wereld geen verbitterder vijanden dan het Iran van de ayatollahs en het Irak van Saddam Hoessein. Dankzij George W. Bush heeft Irak op de wereld nu geen nauwere bondgenoot dan Iran." Getrainde Iraanse militiele den zijn bij de Iraakse politie ondergebracht, Iran heeft sub stantiële invloed op de door de VS opgerichte Iraakse krijgsmacht en ontwikkelt economische betrekkingen, 'waardoor spoedig de strate gisch uiterst belangwekkende olievoorraden van beide lan den met elkaar verbonden4 len zijn'. Peter Galbraith bekleedde |g. langrijke posities binnen i Amerikaanse regering en 4 Verenigde Naties en reisden, j gelmatig naar Irak als adij. seur. Alleen waren ze in i hington niet zo gecharrnegjj van zijn vaak kritische ra portages. Toen hij in 2003, kort na de val van Sai dams bewind, onderminisis Paul Wolfowitz voor Defend; inlichtte over de plundert gen van ministeries en opskt plaatsen van gevaarlijke s'i fen, raakte de bewindsmj 'zichtbaar van zijn sink' Maar de woede richtte niet op fouten in de Amen kaanse planning, zoals Gi braith had gehoopt. „Ik bes;; te dat hij kwaad op mij omdat ik kritiek had. Na gesprek hebben Wolfowifes zijn staf me nooit meertenij gebeld en heb ik geen coni-è meer met het Pentagon® had. Vijf maanden later na ik ontslag." Herscheppen De Amerikanen hadden s ambitie via Irak ook lanc-a als Iran en Syrië 'te herschar pen tot pro-westerse demo® tieën die goede betrekking met elkaar en Israël zoude onderhouden', schrijft Gi braith. „Maar de grootste au bities van de regering-Bui in Irak zijn door arrogant): onwetendheid en politieke!; heid tenietgedaan." Iedere Iraakse leider die Gal braith vroeg waar de An® kanen in de fout zijn gega® wees op het moment daté VS bezetter in plaats van Is vrij der werden en de rf ring-Bush besloot de te komst van Irak beter te kin nen bepalen dan de Irak® zelf. Gevolg van het falen:- beleid van Washington is ii in Irak nu een burgeroorlti woedt die in Galbraiths oje nauwelijks nog te stoppen* Volgens Gailbraith is een tj deling van het land de m vreedzame uitweg. GPD seksuelen. „Homo's zijn welkom, maar wel op afstand. Als het te dichtbij komt, vinden mensen het niet fijn." Unicorn Ook binnen de krijgsmacht ligt homoseksueel gedrag moeilijk. Schrijnend noemt Van Dalen De acceptatie van homo's en lesbien nes binnen de krijgsmacht staat volgens de rapporteurs op de tocht door de instroom van allochtonen en jongeren. Die denken veelal negatief over homo's. Volgens de Stichting Homoseksualiteit en Krijgsmacht ligt een groot probleem bij de scholen. „Homo's zijn daar meer gens die wij krijgen zijn daar mee be- in de taboesfeer beland", zegt de voor- hept." Homo is binnen Defensie nog zitter, majoor Hamstra. „De jonge jon- steeds een vies woord, meent de majoor. „Het beleid moet worden aange scherpt." Binnen de krijgsmacht heerst weliswaar geen wijdverbreide homodis criminatie, maar volgens het rapport geeft bijna één op de drie homoseksuele soldaten aan negatieve opmerkingen te krijgen tijdens het werk. Ook leidingge ven maken zich daaraan schuldig. GPD door Caroline Sander Tijdens de begrafenis van oud-scheidsrechter John Blankenstein, vorige week, merkte voorzitter Frank van Da len van COC Nederland weer eens hoe weinig homoseksuali teit is geaccepteerd. „De hote metoten uit de voetballerij kre gen het woord homoseksualiteit haast niet uit hun mond", zegt hij. „Nederlanders tolereren ho mo's, maar acceptatie? Zo ver zijn we nog lang niet." Homo's die elkaar niet zoenen op straat uit angst voor agres sie. Jongens die hun voetbalclub vaarwel zeggen omdat ze niet uit de kast durven komen. „En het wordt erger", zegt Van Da len. „We leven in een verwarde samenleving en dat wakkert on rust aan. Afwijkingen worden weer minder snel geaccep teerd." Vooral in machowerelden als het leger en de sport hebben ho moseksuelen het moeilijk, weet Van Dalen, In het rapport over acceptatie van homoseksualiteit van het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat gisteren is gepresen teerd, staan tal van voorbeel den. Zo vertelt de 27-jarige homosek suele Javier dat hij zich na het sporten meestal thuis doucht. Niet omdat hij niet naakt wil zijn', maar vooral omdat zijn me desporters niet weten dat hij ho moseksueel is. Of het anders zou zijn als ieder een zijn seksuele voorkeur zou kennen? Misschien wel, verklaart hij. Maar de angst voor vervelende reacties blijft. Hij hoort vaak dat mensen het vervelend vin den om te douchen met homo- Vooral mannen, jongeren, lager opgeleiden, allochtonen en religieuze Nederlanders denken negatief over homoseksualiteit. foto Koen van Weel/GPD het, dat Defensie de oorspronke lijke naam voor de Nederlandse missie in Uruzgan, Unicorn, ver anderde in Taskforce Uruzgan, omdat het mythische witte paard met hoorn in Angelsaksi sche landen associaties zou op roepen met de homoscene. Soldaten hadden daarover ge klaagd. „Het is belachelijk. Een paar soldaten vrezen dat ze wor den geassocieerd met homosek suelen en meteen wordt een naam aangepast! Wanneer houdt dit op?" Volgens Van Dalen moet 'de po litiek' zich actief met de accepta tie bemoeien. „Volgens de wet zijn we allemaal gelijk, maar in de praktijk werkt het anders. Nederlanders zijn compromis- senmakers die nog te vaak roe pen: 'schakel een beetje terug, dan praten we nergens meer over'. Dat zou betekenen dat we genoegen nemen met enkel tole rantie. Daar pas ik voor." Acceptatie is noodzakelijk, meent Judith Schuijf van het kenniscentrum lesbisch-homo en emancipatiebeleid. „Als er niets verandert, kruipen homo seksuelen weer in hun schulp." Schuijf merkt dat homo's en les biennes terughoudender zijn in het uiten van hun seksuele ge aardheid. „Hoe zichtbaarder, hoe minder tolerant Nederlanders zijn. Ho moseksuelen passen zich steeds vaker aan." Kabinet Volgens Schuijf moet het kabi net zijn invloed gebruiken. Voor al in het onderwijs stapelen de problemen zich op. „Steeds va ker hoor je dat homoseksuele le raren opstappen omdat ze getrei terd worden. Minister van der Hoeven hoort het aan en doet vervolgens niets. Als een school zegt: 'bij ons gebeurt dat niet', is daarmee de kous af." Hebben homoseksuelen het dan overal moeilijk? „Nee, in bijvoor beeld de horeca valt het best mee. Koninklijke Horeca Neder land mag zich van de rappor teurs de huiskamer van de sa menleving' noemen, waar ieder een thuishoort, dus ook homo seksuelen", aldus Schuijf. GPD Analfabetisme is niet alleen iets voor landen ver van ons bed. Ook in Nederland zijn er veel te veel mensen die niet goed kunnen lezen en schrij ven. Dat is een groot pro bleem. De campagne voor an alfabeten, die de stichting Lezen&Schrijven deze week is gestart, is hard nodig. door Ineke van Gent Als meer mensen goed Ne derlands lezen en schrij ven, is dat niet alleen goed voor de mensen zelf, maar ook voor onze economie. De overheid kan er ruim 500 mil joen euro per jaar mee bespa ren. De overheid moet veel meer doen om er voor te zorgen dat meer mensen in Nederland goed kunnen lezen en schrij ven. Met name in het onder wijs is er nog veel te verbete ren. Zo verlaat 25 procent van de leerlingen groep 8 met een taalachterstand van twee jaar. Er is dus echt iets mis met ons taalonderwijs. Ook heeft Nederland binnen Euro pa de meeste schoolverlaters: 15 procent van de leerlingen verlaat de school zonder di ploma. Dat is zorgelijk. Mijn partij wil dan ook meer geld dan andere partijen uittrek ken voor onderwijs: 3,7 mil jard euro. Dat is 1500 euro per leerling per jaar. Voor be tere leraren, een structurele aanpak van schooluitval en kleinere scholen. Tegelijker tijd moet de overheid er ook voor zorgen dat zij wordt be grepen door haar burgers. Dat is nu niet het geval. De in formatie van de overheid is niet duidelijk. Folders zijn veel te ingewikkeld. Bureau- Taal heeft hier onderzoek naar gedaan. Zij zegtn dat 4 miljoen Nederlanders de fol der over het nieuwe zorgstel sel niet begreep. De Troonre des van koningin Beatrix zijn nog moeilijker. Die zijn zo in gewikkeld dat 7 miljoen Ne derlanders het niet begrijpen. Mensen moeten de overheid kunnen vertrouwen én begrij pen. Bijvoorbeeld als het gaat over de gezondheidszorg, de belastingen of de huursubsi die. Mensen moeten precies weten waar ze aan toe zijn. Ze hebben recht op duidelijke taal. Nu communiceert de overheid vaak zo slecht dat niemand het goed begrijpt. De overheid is verplicht om duidelijke taal te gebruiken: je kunt dus naar de rechter als de overheid onbegrijpelij ke taal gebruikt. Onze voor stellen: Er komt een Taalpolitie. Die spoort onbegrijpelijke taal van de overheid op. Bur gers kunnen bij de Taalpolitie klagen over onbegrijpelijke teksten. De Taalpolitie maakt bekend wie onbegrijpelijke taal gebruikt. Zij zeggen het tegen een organisatie als die het beter moet doen. De Taal politie geeft ook adviezen om duidelijker taal te gebruiken. De voorlichting van de over heid moet voor iedereen te be grijpen zijn. Daarom moet er een Taal Toets komen voor al le voorlichting van de over heid. De belangrijkste regels in Nederland staan in de Grond wet. Daar staat bijvooi'beeld dat je niet mag discrimineren. Er staat ook dat je mag zeg gen en geloven wat je wilt. En er staat dat je recht hebt op genoeg geld en op schone lucht. Iedereen moet de Grondwet kunnen lezen en be grijpen. Daarom moet er ook een versie komen in helder Nederlands. Engeland heeft campagne gevoerd voor duidelijke taal. Bedrijven en de overheid moe ten begrijpelijk communice ren. Ook in Nederland een Duidelijke Taal Campagne. De nieuwe premier moet de overheid, bedrijven en maat schappelijke organisaties op roepen om duidelijke taal te gebruiken. Meer Nederlan ders moeten goed leren lezen en schrijven. Tegelijkertijd moet de overheid leren in be grijpelijk Nederlands te com municeren. Dat gebeurt nu niet. Terwijl ook voor duidelij ke taal zou moeten gelden: Geen woorden maar daden! Ineke van Gent is lid van de Tweede Kamer voor Groen Links. door Chris Bakker en Sander Kuypers Minister Piet Hein Donner (Justitie) wil op grote schaal slimme camera's inzet ten in de strijd tegen terroris me. De intelligente camera's slaan aan als iemand zich in de massa verdacht gedraagt of als zich andere verdachte situaties voordoen. Deze apparatuur is sinds kort in gebruik op de luchthaven Schip hol. Als het aan Donner ligt, ko men de camera's straks ook op grote stations en in steden te hangen. Na de aanslagen in Londen en de recente, mislukte kofferbom aanslagen op treinen in Duits land is volgens hem gebleken dat bewakingscamera's op grote stations een belangrijk instru ment zijn om verdachte zaken snel te kunnen ontdekken. Als er onvei'hoopt toch iets misgaat, zijn de beelden terug te halen en kunnen politie en justitie die ge bruiken bij de opsporing van de daders. Op Schiphol wordt een systeem ontwikkeld waarbij alle came ra's zijn aangesloten op hetzelf de netwerk. De inlichtingen- en veiligheidsdienst AIVD kan in principe alle beelden zien. Ande re diensten, zoals politie, justi tie, douane, Koninklijke Mare chaussee en vliegmaatschap pijen, kunnen alleen beelden voor hun eigen doeleinden ge bruiken. Donner sluit niet uit dat steden ook een soortgelijk systeem krij gen. In dat geval zouden alle be wakingscamera's op straat, in stations en bij instellingen zoals ministeries in één systeem sa menkomen bij de politie. De overheid zou dan doeltreffen der kunnen optreden tegen terro risme, maar ook tegen allerlei vormen van criminaliteit. Geen illusies Vijf jaar na de aanslagen in de Verenigde Staten is ook Neder land in de ban van het terroris me. Die situatie zal nog vele ja ren duren, verwacht Donner. „We moeten niet de illusie heb ben dat we er in een paar jaar van af zijn", zegt hij. Zowel op de korte als lange ter mijn is er daarom nog veel te doen in verband met de terreur- Minister van Justitie Piet Hein Donner wil zo spoedig mogelijk meer slimme camera's inzetten in de strijd tegen het terrorisme. foto Evert-Jan Daniëls/ANP bestrijding in Nederland. Het be sef dat ook Nederland een poten tieel doelwit is, is nog niet eens zo lang geleden doorgedrongen. De aanslagen op 11/9 hadden dat effect in elk geval niet on middellijk in ons land, aldus de minister. De omslag kwam volgens hem pas na de aanslagen in Madrid en na de moord op cineast Theo van Gogh. „Toen hebben we de Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding (NCTb) ingevoerd en diverse wetsontwerpen op het gebied van het strafrecht in gang gezet." Er is geen sprake van onder schatting geweest, meent Don ner. „Door de aanslagen in Ma drid, Londen en op Van Gogh krijg je een andere blik op de zaak. Dat is wat ervaring heet. Het komt dichterbij." De grote hoeveelheid propagan da van radicale moslims op in ternet vormt op dit moment eén voedingsbodem voor terrorisme in ons land, constateert de minis ter van Justitie. „Dit is een punt waar nog volop gekeken moet worden hoe we dat verder kunnen aanpakken. We moeten radicalisering voor komen. Internet is op dit moment een van de grote wegen waarlangs radicalisering plaatsvindt. Ik maak me zorgen over de manier waarop zich dat nog steeds uit breidt." Het beeld dat vooral pro bleemjongeren vatbaar zijn voor de radicale ideeën, klopt volgens Donner niet. „Een van de zorgwekkende dingen is dat het vaak jongeren zijn die juist opvallen, doordat ze ogenschijn lijk zo goed geïntegreerd wa ren." Gescheiden Een ander groot gevaar noemt hij het 'denken in gescheiden rechtsorden'. Daarbij gaat het om moslims die zich geestelijk terugtrekken uit de Nederland se rechtsorde en zich daar niets meer van aantrekken. Dergelijk gedrag kan volgens Donner een 'kader zijn om over te stappen naar terreur'. Het is de enige keer dat de be windsman blijk geeft van zor gen. Als het over terrorisme gaat, toont Donner vooral reali teitszin. „Ik ben tevreden over de voortgang van de maatrege len die we hebben genomen, maar we zijn er dus nog niet. Het gevaarlijkste gevoel in deze is het gevoel 'we hebben het'. Er zal altijd wel eens iets fout gaan." Als voorbeeld komt de aanvankelijk mislukte aanhou ding van twee inmiddels veroor deelde leden van de Hofstad groep naar voren. De AIVD had de politie gemeld dat de verdachten met een reini gingsritueel bezig waren. De po litie had zich vervolgens niet ge realiseerd dat dit betekende dat de verdachten zich voorbereid den om te sterven. „Als er daadwerkelijk iets ge beurt, dan zie je een aantal din gen die je daarvoor niet ziet, Maar met zo'n ervaring wordt wel iets gedaan", benadrukt Donner. „We hebben nu een spe ciale interventie-eenheid opge richt die speciaal voor dit soort taken is getraind." Reële kans Op dit moment bestaat er nog steeds een reële kans op een ter roristische aanslag in Neder land, zegt Donner. „Maar je moet die dreiging wel in het juis- 1 te perspectief blijven zien. De kans is nog altijd groter dat je bij een auto-ongeluk betrokken raakt dan bij een terroristische aanslag." ANP SUEZCRISIS - De conferentie over een oplossing voor het Suez-kanaal is mislukt. Presi dent Nasser van Egypte heeft het plan van de Amerikaanse minister Dulles verworpen. Nasser noemt internationalisa tie van de vaarweg een vijandi ge inbreuk op de souvereini- teit van Egypte. Om een gewa pend conflict te voorkomen, wil Engeland de kwestie voor de Verenigde Naties brengen. FRUITWEEK - Een stralende fruitfee en acht hofdames kwa men gistermiddag Goes bin nenrijden om de Zeeuwse fruit- week te openen. Langs de weg begroetten duizenden me» de fruitfee, die 's r feestelijke vogel- en bloeiK tentoonstelling bezocht 1 's avonds de turndemonstr ties op de Grote Markt. KLEUTERSCHOOL - Del stand in het openbaar kient onderwijs in Goes is otto baar. De gemeente is daam aansprakelijk, stelt de veÉ ging Volksonderwijs, dringt al maanden ver, aan op betere huisvesting™ Goese kleuters. Nu heeft0 de inspectie voor de volt zondheid de kleuterschool de Beestenmarkt afg Hoofdredactie: Peter Jansen Dlck B'osscher (adjunct) Arle Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: t 20,55 n.v.t 1 per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorts einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BVN Bankrelaties: ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties; Alle advertentie-orders worden uitga® overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV ent# de Regelen voor het AdvertentieweKS Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18,00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleint|w): j Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend 9#1 Internet: www.pzc.nl/service/adveit8®' Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener aan ons verstrekte gegevens hebben wi( opgenomen (abonnementen)admi - - ducten van de titols e zersservice. Postbus 314460 AA Gi de werkmaatschappjien van Wegener of door ons zorgvuldig g®»?: ze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bg.r gebruikt u relevante diensten®® ■rgvuldig i Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4