Op zoek naar de Hasseltse jenever PZC W21 Tip^|Jrips Mongools overnachten Klein rondje door Regencos zaterdag 9 september 2006 wordt Hasselte Jenever voornamelijk gestookt in Diepenenbeelc of Zonho ven, plaatsen die onder het kanton Has selt vallen. Om het predikaat Hasseltse Jenever te mogen dragen, moet de jene ver gedistilleerd zijn op basis van gerst en rogge en jeneverbessen bevatten. Een minimale rijping van zes maanden is voorgeschreven. Speculaas Voor we ons op een terras of in een kroegje aan nog enkele Witteke's met die andere Hasseltse specialiteit, specu laas, gaan laven, moeten we nog een beeld zien, zo verzekert onze gids. Hij voert ons naar een beeldje van een op gewekt kijkend manneke in korte broek. Dit vrolijke, maar onfris rieken de, ventje heeft alles te maken met de stadswallen die Hasselt in de dertiende eeuw aanlegde. Door de aanleg kwam het water in de grachten te laag te staan en dreigde er te weinig water te zijn voor onder meer de jeneverstokerijen. Besloten werd daarom een vertakking te maken van de nabijgelegen Demer, die tot in de stad zou lopen. Om de oevers van de ze vertakking schoon te houden, werd het Demermanneke aangesteld. Moe ders wiens kroost niet wil luisteren dreigen nog wel eens dat ze het Demer manneke erbij roepen. De Hasseltse Jeneverfeesten vinden dit jaar plaats op 21 en 22 oktober 2006. Bij In&Uit Hasselt is een folder met restau rants verkrijgbaar die speciale jeneverme nu's aanbieden. www.ieneverfeesten.be Voor alle toeristische informatie, een brochure waarin een jeneverwandeling wordt beschreven en informatie over overnachtingsmogelijkheden of rondleidingen: In&Uit Hasselt; Lombaardstraat 3, tel: 0032 11 239540, www.inenuithasselt.be en www.vlaanderen-vakantieland.be Het Nationaal Jenevermuseum Hasselt, Witte Non- nenstraat 19. Tel 0032 11 239860, www.iene- vermuseum.be Tegenover het Jenevermuseum vindt u het Borrel huis, een geschikte plek voor een borrel of een (je- never-)menu. www.borrelhuis.be De wereld is een dorp; in Zwitserland kun je nu -net als op heel veel andere plaatsen trouwens- op zijn Mongools slapen. Bij Rochers-cle-Naye, in de Alpen boven Montreux, is op 2000 meter hoogte een kampement ingericht met joerts, grote ronde vilten tenten, die eigenlijk vele dui zenden kilometers oostwaarts thuis horen. De joerts of yourten zijn ook binnenin geheel naar Mongools model ingericht. Vanaf het Meer van Genëve kan men met een tandrad treintje in een uur meer dan 1600 meter klimmen naar de berg- marmotten, het fraaie uitzicht en de speciale al penflora. De Mongoolse tenten zijn geschikt voor families en groepen. Kosten per joert (max.8 personen) per nacht: ongeveer 142 euro. www.mob.ch Mongoolse tenten in de Zwitserse bergen. Foto GPD Start kaartverkoop Lego World In alle filialen van Intertoys is de kaartverkoop gestart voor Lego World 2006, een evenement voor kinderen èn ouders, dat van 19 tot en met 24 oktober in de IJsselhalen in Zwolle gehouden zal worden. Op het bouwblolcj es-feest zijn de mooiste bouwwerken te zien (onder andere de Eiffeltoren), kan er volop gebouwd worden en valt er te genieten van de muzielcshows van kin derzender Jetix met artiesten als Sita en Kim-Lian. www.leqoworld.nl Hondenspel in Duinrell Hondénliefhebbers kunnen dit en volgend week end Imn hartje ophalen in Duinrell in Wasse naar. Beide; weekeinden is er een uitgebreid en actief hóndënprogfammadat bij de toegangs prijs is inbegrepen. Er wordt gewerkt met New Foupdlanders in het water, er zijn demonstra ties met honden die werken voor de gehandicap te mens, schapendrijven is te zien met border collies en in dogfrisbee leun je zien hoe acroba tisch hond en eigenaar kunnen zijn met de zwe vende plastic schotels. www.duinrell.nl De Duinrell-mascottes tussen de hoofdrolspe lers van de speciale weekeinden in september. Foto GPD Gratis naar 50 +beurs Senioren, die de 50 +beurs (van 20 tot en met 24 september in de Jaarbeurs in Utrecht) op een makkelijke en goedkope manier willen bezoe ken, kunnen terecht bij de Oad die de bezoekers gratis naar Utrecht brengt op vrijdag 22, zater dag 23 en zondag 24 september. Doel is om deze groep ouderen kennis te laten maken met het comfort en gemak van de vakantieb'us. Meer in formatie of boeken is mogelijk via de site of tele foonnummer 0547-28 44 43. Uiteraard moet de entree voor de Jaarbeurs (15 euro) wèl betaald worden. www.OAD.nl/beursaqenda Kok laten invliegen In het zuidwesten van het onderste, zuidelijke, eiland van Nieuw Zeeland ligt het Fiordland Na tional Park. En daar ligt ook de Tuatapere Hump Ridge Track, een 43 kilometer lange weergaloze wandelroute met uitzichten over ruige rotspar tijen, diepe ravijnen, dichte bossen, bergmeren én de Te Waewae Bay. En over de hoogste hou ten wandelbrug ter wereld. Voor wandelaars met gebrek aan tijd of conditie, is er nu een sim pele en avontuurlijke oplossing gevonden: de he likopter. Men kan nu direct worden afgezet bij de berghut, die een groot bed en eigen keuken tje bergt. Het gemak dient de mens, je leunt je ei genlevensmiddelen meenemen, ze op bestel ling laten bezorgen of..een kok in laten vlie gen. De helikopterarrangementen worden op maat gemaakt. www.humpridqetrack.co.nz of www.new- zealand.com Nordic Walking in Valkenburg Het schijnt de snelst groeiende buitensport van Nederland te zijn: Nordic Walking. Gewapend met een soort langiauf-stolcken wordt er op die manier wat afgewandeld. Voor wie dat eens wil beoefenen in het Limburgse heuvelland: op 15 en 16 september wordt er in Valkenburg aan de Geul een 'walk-off georganiseerd. Deelname lcost 10 euro per persoon. www.nordicwalkinqevent.nl Al vijfendertig jaar keren we jaarlijks terug in Re gencos. Een piepklein middeleeuws dorpje in Catalonië, een aantal kilometers van prettige baaitjes aan de kust. Het ligt ter hoogte van Erona, tussen Pals en Begur. We vliegen Transavia (di recte vlucht Rotterdam-Gerona), en nemen (tegen een additionele retourprijs van tachtig euro) onze racefietsen 'nhandige fietstassen mee. ^e' een gesjouw, maar je moet er wat voor over e"ben om op je vertrouwde ros te kunnen fietsen in de prachtige streek van Emporda. Dat fietsen doen we ge middeld om de dag. De eerste fietsdag gaat wat mij be- ert (let wél, inmiddels de zevenenvijftig gepasseerd, al zouje dat natuurlijk niet zeggen) altijd gepaard met faal- angst. Te weinig getraind natuurlijk, en het geacciden- e karakter van de streek, brengt bij mij standaard existentiële persoonlijkheidscrisis teweeg. We hebben de tochten ingedeeld volgens een zelf ontwikkeld systeem die de moeilijkheidsfactor van de uit daging aangeeft. Zo hebben we in de aanbieding: baby rondje, peuterrondje, kleuterrondje, puberrondje, grote mensenrondje, en last but not least enkele Beef- cake-rondjes. De Beefcake-rondjes, u begrijpt het al, zijn voor mij niet weggelegd. Dit zijn de kuitenbijtertjes voor de echte fanatici, die niet gehinderd door: leeftijd, hongerklap, meedogen loos brandende zon, uitdroging, lekke banden, of door pap in de benen; worden ondernomen door mijn man, zijn vrienden, en onze jongste dochter. De beefcake-rondjes zijn vanaf tachtig kilometer en kenmerken zich door steile beklimmingen met stijgings- en dalingspercentages van 5 tot 10 procent, die vaak ki lometers aanhouden. Ze voeren door het berglandschap achter La Bisbal, of langs de baaitjes aan de kust die via slingerweggetjes met elkaar verbonden zijn. Mijn meno- pauzale spieren zijn niet meer tegen beefcake-rondjes op gewassen. En die ambitie hebben ze gelukkig ook niet meer. Een drietal jaren geleden heb ik me voor het laatst laten verleiden voor een bergetappe naar Santa Pellaia, een beklimming van twaalf kilometer, naar de top van een berg die we hebben omgedoopt tot de Abandine- ro-berg. Tijdens een eerdere beklimming hebben we ons daar ooit ontfermd overeen prachtige jonge hond die daar was achtergelaten (abandinado) doorzijn baas. De hond was totaal uitgedroogd, en wij, dierenvriend in hart en nieren, hebben ons laatste beetje water 'uit de bek' gespaard om het vervolgens 'in de bek' van onze weeshond te spuiten. We hebben hem gevoed met crois sants, en zijn vervolgens te voet afgedaald (12 km!) naar la Bisbal om de hond aldaar in. een asiel geplaatst te krij gen. Najaren, hebben mijn man en mijn dochter van daag de beklimming opnieuw gedaan. Terwijl zij voor die grote uitdaging gingen, kozen mijn vriendin en ik wegens zadelpijn, voor het babyrond je (35 km in geaccidenteerd terrein). Bij de eerste krui sing hebben we ons bedacht. Te laat en te heet voor baby', zei mijn vriendin. Zo ontstond spontaan ons foetale rondje (25 km), een tocht waarvoor een zichzelf respecterende wielrenner, niet eens de broek aantrekt. Het was geweldig, alle tijd op het terras voor een naranga naturel (verse jus), plus een americano (bak koffie), en een geanimeerd gesprek met Nederlanders die graag en veel golfen bij Pais, het dorp waar Alexander en Maxima een Massia bezitten. Baby of peuter?' wordt bij thuiskomst door de fa milie gevraagd. 'Peuter, natuurlijk'jokken wij. LIZA VAN SAM BEEK Het jenevermuseum in Hasselt. Foto's Toerisme Vlaanderen Het BorreBmamneke Inde Limburgse provinciehoofdstad Hasselt vloeit één keer per jaar geen water maar jenever uit het vaatje van 'het Borrelmanneke' aan de Maastrichterstraat. De bewoners van de stad staan bekend als ossenkoppen en 'een Witteke' is er synoniem aan een glaasje jenever. Een bezoek aaneen stad met een boeiend drankverleden. Frankrijk jnnf BORIS PETERSI De Hasseltse binnenstad ver ken je het best te voet. De stadskern is erg compact en dankzij een combinatie van gratis openbaar vervoer en een complex systeem van eenrichtingswe- gen kom je er weinig autoverkeer te gen. Hier rondslenteren is zeker geen straf. De stad heeft opvallend veel mooie winkels voor een provincie hoofdstad met niet meer dan zo'n 70.000 inwoners. Maar Hasselt, dat zichzelf verkoopt als 'hoofdstad van de smaak', heeft meer te bieden dan stijlvolle (mode)winkels alleen. De geschiedenis van de stad is deels gedrenkt in alcohol; jenever om precies te zijn. Eens per jaar, in het der de weekend van oktober, wordt daar uitbundig bij stilgestaan tijdens de Has seltse Jeneverfeesten. Een kelnerloop, proeverijen, gratis jenever, muziek en restaurants die speciale jenevermenu's samenstellen, trekken elk jaar weer tienduizenden bezoekers. Dat Hasselt een stad is, is te danken aan Arnold IV, graaf van Loon, die de stadsrechten in 1232 bekrachtigde. Een rank beeldje van de graaf en zijn paard op de Fruitmarkt herinnert hier aan. Vanaf 1366 wordt Hasselt overi gens deel van het Prinsdom Luik. In de zestiende eeuw wordt het stoken van korenbrandewijn, die soms al werd gearomatiseerd met behulp van jeneverbessen of kruiden, steeds popu lairder in de Zuidelijke Nederlanden. 'In 1601 echter verboden de aartsherto gen Albrecht en Isabelle de productie en_yerlcoop van brandewijn uit graan, "groenten en fruit', zo vertelt onze gids. Hasselt ontsnapte hieraan omdat het onder Luik viel en dus geen onderdeel uitmaakte van de Zuidelijke Nederlan den. Wanneer een Hollands garnizoen in 1675 de stad bezet, komt de Hasselt se jeneverproductie pas echt goed op gang. Wij zijn inmiddels op de Grote Markt beland. Een vakwerkhuis .volgens het opschrift uit 1659, trekt de aandacht. In het pand met een typerend houten skelet is al sinds 1713 onafgebroken een apotheek gevestigd. In vroeger tij den was deze Grote Markt een graan markt. We stellen ons voor hoe, waar nu de terrassen staan uitgestald, eerder de jeneverstokers hun granen inkoch ten. Blad met jenever. In de Maastrichterstraat stuiten we even later op een opvallend beeld. Een ldein, rond mannetje zit op een os met een vaatje jenever op zijn schouder. Meestal loopt er water uit het vaatje maar eens per jaar, tijdens de Jenever- feesten vind er een klein mirakel plaats. 'Op zaterdag van 16.00 tot 16.45 uur wordt het water tijdelijk jenever. Dan trakteert het Borrelmanneke op 'een Witteke', licht onze gids toe. Het beeldje geeft symbolisch een economi sche kringloop weer. Met de pulp (draf) die overblijft bij de jeneverdistillatie, werden ossen vetgemest. Zij produceer den mest voor de velden. Hierdoor werd de grond vruchtbaar en groeide het graan -beter zodat er meer grond stof voor de jeneverindustrie was. Dat leverde weer meer draf op en zo is de kringloop rond. Het vaatje dat het Borrelmanneke vast houdt staat overigens bekend als een Osselcop, jarenlang de meest gangbare handelsmaat. De inwoners van Hasselt hebben er hun bijnaam Ossenkoppen aan te danken. het Nationaal Jenever Museum geves tigd. In het bijzondere pand, het werd in 1975 officieel het eerste industriële monument van België, was vanaf 1803 een jeneverstokerij gehuisvest. Het museum bevat nog alle elementen van een oude jeneverstokerij zoals een mouttoren, kiemzolder, stokerij, schuur en stallen. De 19e eeuwse stoomstookinstallatie wordt nog steeds gebruikt voor het stoken van een huisgraanjenever. Voor meerderja rige bezoekers is een 'witteke' van ei gen fabrikaat inbegrepen. Wie iets an ders wil proberen, heeft in het proeflo kaal van het musemh de keuze uit zo'n 140 verschillende Belgische Jenevers, gerangschikt per provincie. Vergeet echter zeker niet voor het proe ven eerst het museum in te duiken. Een opgezette os, uitvergrote graankor rels om het proces waarbij suikers in al cohol worden omgezet uit te leggen en een doorsnede van een distillatieko lom maken het distilleren van moutwijn en jenever voor iedereen be grijpelijk. Pronkstuk van de tentoon stelling is natuurlijk de stookruimte. Maar het smaakorgel, dat de bezoeker uitnodigt met eigen neus te ontdekken wat verschillende kruiden als de jene verbes, gentiaan en koriander beteke nen voor jenever en likeuren, mag er ook zijn. De indrukwekkende collectie glaswerk en jeneverflessen en -kruiken en talloze reclame-uitingen brengen de jeneverhistorie verder tot leven. CoinciuirTerBtóe Longziekte Ossen zijn ook afgebeeld bij een beeld van doktor Louis Willems (1822-1907) in de Wittenonnenstraat. Hij was de grondlegger van de inenting tegen longziekte bij vee en daarmee, 'de red der van de Hasseltse Jenever'. Zonder ossen als afvalverwerkers kon de jene verindustrie immers niet bestaan. Iets verderop in de Wittenonnenstraat is Het hoogtepunt van de Hasseltse Jene ver lag in de 19e eeuw. Dankzij de in dustriële revolutie die onder meer de stoomgeneratoren en stoommachines bracht, werd er in Hasselt meer jenever dan ooit geproduceerd. Op het -eind van de negentiende eeuw kwam er ech ter steeds meer concurrentie van indus trieel gestookte neutrale alcohol uit gist-en spiritusfabrieken, zoals de Gist en Spiritusfabriek in Delft. Bovendien verhoogde de overheid de accijnzen om alcoholmisbruik tegen te gaan. Zo verdwenen de graanjenever stokers geleidelijk vrijwel geheel het Hasseltse straatbeeld. Tegenwoordig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47