PZC Steppend doe Vechtdal W17 Wind voor iedere golfer tegenstander op Aruba Wandel weg in Ierland ReisMoeken Wandelgids Noorwegen zaterdag 9 september 2006 Gevaar op internet Internet Security Systems zegt dat het aantal reiswebsites is een jaar met 25 procent is ge groeid. Marktonderzoeker Forrester Research constateert dat een derde deel van het geld dat in Europa on line wordt uitgegeven wordt be steed aan het boeken van reizen. Het Ameri kaanse bureau verwacht tot 2011 een stijging van 133 procent tot 77 miljard euro. Meer dan de helft van de reiswebsites komt uit de USA. Duitsland is ook een grote speler (12.9%) en En geland volgt met 5 procent. In de Europese top-5 staat Nederland met 1,3% op de vierde plek. ISS waarschuwt dat de stijging gevaren met zich meebrengt. Behalve de fakebedrijven die zich in de massa verschuilen, proberen zwen delaars ook persoonlijke gegevens te achterha len, zoals banknummers. Bijvoorbeeld door een mail te sturen waarin wordt gemeld dat ie mand zogenaamd een prijs heeft gewonnen. Om de zaak te kunnen afhandelen heeft men dan zogenaamd gegevens nodig. Ja, u leest het goed. Golfen op Aruba, want het 'happy island', zoals op alle nummerborden van auto's op het eiland valt af te lezen, heeft nog meer te bieden dan zon, zee en strand. r1nnrMirHAF| [snmM/l I Het is het hele jaar zomers weer op Aruba, waar bij de verkoelende wind .het permanent prettig maakt. De witte zandstranden aan de zuidelijke kant van het eiland zijn in één woord idyllisch te noemen. Het is er heerlijk om, met of zonder een drankje, te luieren op het strand. De populaire watersportactiviteiten als varen, wa terskien, zeilen, windsurfen, kitesurfen, snorke len, duiken, kayaken en gewoon zwemmen bie den de vakantieganger allerlei sportieve alterna tieven op dat luieren. De laatste tijd wordt er ook I steeds meer gegolfd. Met de The Linies bij de Divi Village Golf Beach Resort en de Tierra del Sol golfbaan heeft Aruba twee uitstekende accommo daties. The Links De 9 holes par36 baan van The Links ligt vlak bij Oranjestad en loopt rondom de hotelkamers, I koopappartementen en het zwembad met pool bar van het Divi Village resort. De baan is met veel zorg en precisie aangelegd en alles is tip-top verzorgd. I Het gras is wat stugger dan in Nederland en de meeste Europese golfbanen en de greens zijn I Amerikaans snel. Maar deze baan is voor iedere l golfer, lage en hogere handicappers, een uitda ging. En de spelers bewegen zich, onder andere vanwege de zon, met golfcarts door de baan. i Op elke hole is wel een avontuur te beleven wat m het clubhuis onder het genot van een drankje ingoed verhaal oplevert. I ^Oor do long hitters liggen op elke hole wel een I paar bunkers 'in reach', zijn er andere obstakels I m veel precisie wagen om te omzeilen of is een I Par 4 vanaf de teebox met één goeie klap haal- I baar. Ook freelance (reisjournaliste Els Spanjer be looft in haar 'Wandel weg in Groot-Brittannië en Ierland' geen 'droge routebeschrijvingen, maar uitdagende trajecten'. Ze beschrijft liefst vijftig wandelingen in Schotland (18), Engeland- en Wales (17) en Ierland (15). Inclusief de Shet land's en de Kanaaleilanden. Een zeer persoon lijk relaas - en ook hier geldt: geen praktische informatie zelfs geen kaart jes en/of platte gronden. Door de grote hoeveelheid aan wandeltoch ten is de auteur gedwongen de diverse tochten summier sa men te vatten enjewaagtjeaf waarom deze keuze gemaakt is. Erg slordig is dat zij heeft ver zuimd de lengte van de tochten te melden. Je hebt als lezer geen idee of ze ergens een uurtje is geweest of er een hele dag heeft gewandeld. Uit de tekst kun je soms opmaken dat het om meerdaagse tochten gaat ('vannacht heeft het gehoosd') maar het blijft gissen. Zoals wij ook tevergeefs naar het 'uitdagende traject' hebben gezocht. Wandel weg in Groot-Brittannië en Ierland, door Els Spanjer, uitgeverij Spectrum, 259 blz., 17,50 euro, IS BN 90-274-2293-1www.spectrum.nl GERARD CHEL Tolhuisje en stellingmolen in Ommen. Uitleg bij een van de zes vistrappen die in de Vecht zijn aangelegd. Het Vechtdal biedt toeristen een onge- kend scala aan (actieve) mogelijkheden, uiteraard veel op en rond het water, maar je kunt er fietsen, wandelen, bal- li; lonvaren, mountainbiken, naar schatten zoeken, genieten van sprookjes en kunst, boerengolfen, i ijs en bier maken, klootschieten, paardrijden, di verse musea bezoeken of er met de huifkar op i uit. Enzovoorts. De gezamenlijke WV's hebben diverse brochures |i uitgebracht, zoals 'Kom op visite in het Vechtdal', 'Verh'alenpad Dalfsen' en 'Verhalenpad van Mars :j tot Markt in Ommen'. Tegen betaling te verkrij- gen bij de kantoren in o.m. Dalfsen, Ommen en Hardenberg. www.vechtdalvvv.nl j Informatie over GeoRun, bikesteppen met de gps, www.qeorun.nl. tel. 0900-1122375. Deelname kost 13,95 p.p. Verhalenvertelster Janna van den Berg: www.iannavandenberq.nl. tel. I 0523-638393. Wie meer wil weten over de Vecht moet zeker (bij de WV's) het boekje van Klaas Goïnga 'De Vecht 5 van Bron tot Monding' aanschaffen. ïj Aruba ligt op ongeveer 10 uur vliegen j van Schiphol en kent vijf uur tijdsver schil met Nederland. Naast KLM vliegt ook Arke Fly rechtstreeks naar Aruba, maar terug is met een tussenstop op Curagao. Aruba verkreeg in 1986 de status aparte binnen l het Koninkrijk der Nederlanden, Dit betekent in de praktijk dat het land een eigen regering heeft met de bijbehorende zelfstandigheid en dat Aru- ba op het gebied van Defensie en Buitenlandse Za ken met de Nederlandse regering optrekt. De belangrijkste bron van inkomen op het eiland is het toerisme. De beschreven golfaccommoda- ties hebben websites om de voorpret, te vergro- f ten' www.Diviqolf.com en www.tierradelsol.com Het uitzicht vanaf hole 9 op The Links. Foto Divi Village Golf Beach Resort Al bij de eerste opdracht gaat het mis, maar dat is onze ei gen schuld: we slaan een blad zijde over. En dan raak je het spoor bijna bijster. Les 1 voor de GeoR un: bij de les blijven. Op de bilcestep - een kruising tussen step en fiets - door het Vechtdal. Met alleen een gps op het stuur, zo'n mobiel navigatiesysteem- pje dat zich door satellieten laat leiden. Moeilijk is het niet, wel leuk. Een beetje conditie moetje er wel voor hebben en wissel regelmatig van been. Maarvoordat je echt moe begint te wor den is daar de volgende opdracht al waarvoor je sowieso van de step moet. En de afstanden tussen de diverse ta ken zijn niet lang. Maar laten we bij het begin beginnen. Startpunt is bospaviljoen 'De Rheezer- belten' in Hardenberg. Behalve de gps krijgen wij een rugtasje mee waarin een spiegeltje, een verrekijker, twee ongelijke stukken touw, een zaklan taarn en een dichtgeplakte 'noodenve- loppe'. Volgt enige summiere uitleg, de tails staan in het bijgeleverde route boekje. Allereerst dient de werking van de sa tellietontvanger te worden begrepen, want dit wonderapparaatje zal ons de komende uren door het Vechtdal moe ten loodsen - plus een dosis gezond ver- Een van de mooiste en gevarieerde regio's van ons land ontleent haar naam aan het riviertje de (Overijsselse) Vecht. Geboren in het Duitse Münsterland vloeit het 160 km verderop berustend in het Zwarte Water. Achter En voor de minder gevorderde spelers staan cac tussen met magnetische krachten voor golfballe tjes midden op de fairway, liggen water partij en op uitdagende plekken en vormen de hoogtever schillen extra uitdagingen. En voor iedereen speelt de wind een grote rol. Achteraf blijkt dat het uitzicht vanuit het club huis op hole 9 wel heel letterlijk is. Van de direc tie van Divi Village begrepen we dat camera's van uit het clubhuis de slag naar de green van de 9e hole van alle spelers gaat vastleggen om met ver traging in het clubhuis te vertonen. Tierra del Sol Verder weg van Oranjestad in het uiterste weste lijke puntje van het eiland ligt de 18 holes par71 golfbaan van Tierra del Sol. Een moeilijke baan die schitterend geïntegreerd in het lokale land schap ligt. Hier schieten superlatieven tekort. Te beginnen bij de op een heuvel liggende driving range, waar je vanaf gras ballen tegen de wind in slaat met uitzicht op de noordelijke kust met uit zicht op de bewoonde wereld van het eiland. De baan van Tierra del Sol heeft vele vergezichten over zee, in de baan geïntegreerde rotspartijen, op hunebedden lijkende rotsen en hoge heuvels en diepe dalen. Maar ook waterhindernissen en stukjes moeras zijn onderdeel van de baan of het uitzicht. Kortom, deze golfbaan is een architecto nisch hoogstandje. In moderne golfcarts met satelliet navigatie cros sen spelers over de baan. Zo zijn alle heuvels en af standen comfortabel te nemen en blijft informa tie beschikbaar over waar u bent, waar u naar toe moet slaan en wat de exacte afstanden zijn. Ook de karretjes van de flight voor u zijn op het scherm in de cart te zien. Langs de baan liggen de appartementen van enke le gelukkige eigenaren van een appartement op dit resort en rijdt u met de golfcart bijna door de tuinen van die mensen. Een heerlijk gemoedelij ke omgeving om vakantie te vieren. Is het eigenlijk wel een gids, deze herziene wan- deluitgave over Noorwegen? Nee, niet in de klassieke vorm waarin bezienswaardigheden en dergelijke de boventoon voeren. Auteur Ge rard Dielessen bereist het land al dertig jaar, zo meldt de flaptekst. Je mag dus verwachten dat hij weet waar hij over schrijft en wanneer hij iets een pareltje noemt - zoals Trollheimen - dat dat dan ook is. Dielessen, on der meer oud-hoofdredac teur van de Arn hemse Courant en nu directeur bij de NOS, heeft gekozen voor een per soonlijk reisver slag van zijn ve le wandelingen. Dat heeft als groot voordeel dat je als lezer al snel in de ban raakt van de ve le persoonlijke impressies en bijzondere ont moetingen (en ontboezemingen) van de schrijver, die boven dien al lopend veel informatie over de gebieden verstrekt. En aldus de lust opwekt direct in zijn voetsporen te treden. van een dergelijke aanpak is dat je met naar praktische informatie en daar vormt deze gids geen uit- Eén wel zeer mager paginaatje er aan. Daar staat tegenover op zijn eigen minder positie- in de jaren zeventig, wel tips komt m.b.t. voorbereiding, schoeisel e.d. beschrijft negen (grotere) wandelge- uitgebreid, in de vorm van dagetappes, vijf kleinere worden in één hoofdstuk samenge vat. Als toegift in deze geheel herziene uitgave twee algemene hoofdstukken: over skiën in Noorwegen en een beschrijving van andere 'Noorse hoogtepunten', zoals Oslo, Lofoten, Alesund, de Noordkaap en Roros. Wandelgids Noorwegen, het land van de zon in de nacht, door Gerard Dielessen, uitgeverij Elmar, 223 blz., 15,50 euro, ISBN 90-389-1707-4, www.uitqe- veriielmar.nl Langs de rivier Hnnr GERARD CHEL haar een prachtig landschap creërend waar Op de bikestep door het Vechtdal. het bruist van de activiteiten. stand. De eerste opdracht luidt dan ook een 'waypoint' in te voeren, oftewel de coördinaten van de eerste bestemming waar je naartoe moet steppen. Een pijl op de gps geeft de richting aan. Maar doe niet als die dame in dat tv-spotje en banjer dwars door heggen, maar volg gewoon het pad. Geloof ons, het komt allemaal goed. Zwemmen Pas bij aankomst op de volgende be stemming vind je, althans wanneer je,, de proef met succes hebt vèrvuid, de coördinaten van de volgende stop. En zo zijn er in totaal zeven opdrachten die ons elf Ion lang laten kennis maken met het stroomgebied van de Overijs selse Vecht. Soms moeten we door prik- kelige struiken, dan weer een breinbre- kertje doorstaan, al spiegelend ons evenwicht bewaren of speuren in het donker. We steppen door stukjes bos, langs glooiende weilanden, door karakteris tieke buurtschappen en natuurlijk langs de rivier waar het allemaal om te doen is. Een verrassend en gevarieerd landschap, waar kleine loonwerkers- huisjes, kapitale boerderijen, schaaps kooien, kastelen en landgoederen el kaar afwisselen, e verklappen de proe ven niét, veel kan er niet misgaan want in de 'noodenveloppe' staan alle coördi naten dus thuiskomen doen we. Verhalen -Andere fraaie ingrediënten van het Vechtdal zijn de diverse verhalenpa- cien. Het verhalenpad Dalfsen voert ons onder meer over de Vechtdijk, waar, geloof het of niet, ooit publieke vrouwen woonden. - We passeren de oude Vechtarm Bellin- geweer, de Westermolen en Huize Hof wijk, waar Jaje van der Werf als huis houdster werkte. Ze behoorde tot de Af gescheidenen en werd bijna in de Vecht gegooid. De knecht van Hofwijk ontzette haar. En we lezen van alles over schippers op de Vecht, waaronder Van de Vegte. Waar zou die naam van daan komen? Gestolen klok Een nieuw verhalenpad, dat zich in het centrum van Ommen afspeelt, is 'Van Mars tot Markt'. Ook hier weer aan de hand van vertellingen een rondgang door het dorp, waarbij ons en passant een pet vol wetenswaardigheden wordt opgezet. Dat de Mars het bleek veld was aan de oever maar waar ook het vee overheen denderde. En dus werd er een hek geplaatst. We lezen van alles over de gestolen klok, verdwe nen in de Vecht maar nooit teruggevon den. En niet te vergeten de historie van de Bissingh, het zomerfeest. In de 17e eeuw vielen er soms al rake ldappen. Niets nieuws onder de zon, dus. Maar wil je echte volksverhalen horen en misschien ook wel koude rillingen krij gen, dan moet je naar Janna van den Berg in Rheezerveen, verhalenvertel ster pur sang. We ontmoeten haar in 'de Hongerige Wolf en binnen de mi nuut vergast ze ons op het ene na het andere verhaal. Zoals dat van de honge rige wolf - het Vechtdal heeft wat met deze vraatzuchtige viervoeters. Een al dan niet adellijke dochter trot seerde een sneeuwstorm en toog op reis van Ommen naar Hardenberg. Wol ven overvielen haar en net op het mo ment dat ze dreigde te worden verslon den, werd ze door een dappere jonge man gered. Zij kregen als vanzelf een relatie, die overigens nogal wat voeten in de aarde had, maar uit dankbaar heid voor haar redding liet zij op de plek een herberg bouwen.En die staat nog steeds. Binnen bevindt zich Neer- lands meest gefotografeerd opgezet beest. Driemaal raden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43