In het spoor van de sagen ChartevWeb.nl Leuke busreizen voor u als lezer! «fiw* (ONTDEKKING! Vliegtickets v.a. 29.- Reis in 5 clicks Vraag antwoord Kijk op www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Poolcirkel Akureyri IJSLAND - HoffsjökUll Langjökull Nat. Park.' Thingvellïr SeydisfjÖf'dur Vattnajökull Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl tonlfc redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 M Goes Noord-^nM^ddén'-Zeeland: 0113-315520 Ïïws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 9 september 2006 0 IJsland ligt op ongeveer 3 uur vliegen vanaf Schiphol. Icelandair onder houdt een dagelijkse lijndienst. www.icelandair..nl Betalen doe je er met de IJslandse kroon. Voor 100 ISK be taal je ongeveer 1,07 euro. Kredietkaarten worden overal geaccepteerd. Over het weer op IJsland bestaan veel misver standen. Het is er veel minder koud dan je zou denken. De gemiddelde temperatuur ligt er zelfs 's winters rond het vriespunt. Wel kan het weerbeeld er snel wisselen. Maar laat u daardoor niet weerhouden van een bezoek aan dit weergaloze eiland. Want zoals de IJs- landers zeggen: 'Als het weer je niet bevalt, wacht dan gewoon vijf minuten en dan is al les weer anders.' Reykjavik Excursions biedt een groot aantal ex cursies aan. www.re.is. Andere interessante links: www.bluelaqoon.is.www.niala.is, www.landnam.is en www.visitice- Hoe gaan aanbieders van vluchten om met overboe kingen? Simone van den Berk van ArkeFly: 'Wij boe ken vluchten nooit over, omdat we vooral va kantiebestemmingen aanbieden. Bij vluchten voor vakantiedoeleinden zijn no shows, zo noe men we mensen die niet komen opdagen, zeer zeldzaam.' Bart Koster van KLM: 'Hoeveel stoelen per vliegtuig we overboeken verschilt per bestem ming. We kijken naar hoe passagiers zich in het verleden hebben gedragen naar bepaalde bestemmingen. Reizigers naar Scandinavië blij ken bijvoorbeeld vaker te komen opdagen dan naar Afrika of Azië. Mocht een vlucht toch overboekt zijn, dan blijft het ticket van de rei ziger geldig. Op één van de volgende vluchten kan deze gebruikt worden. In sommige geval len heeft de reiziger recht op een compensa tie.' Marcel Veenhuizen van Vliegwinkel.nl en Bud- getAir.com: 'Klanten horen pas vlak voor ver trek, vaak pas bij de gate, of er sprake is van een overboeking. Dit wordt ter plaatse door de luchtvaartmaatschappij met de klant bespro- ken. Régelmatig wordt er een compensatiever- goédïng aangeboden, dit hangt af van de lucht vaartmaatschappij.'Hee/t u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de websi te van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Diep op de bodem van de oceaan onder druk van een grote zware watermassa overnachten. Misschien niet de allereerste gedachte bij die plek is een zacht warm droog bed induiken. Toch liggen er ook op de bodem van de oceaan wereldwijd verschillende hotels. Slapen met vissen die voorbij zwemmen moet een indruk wekkende ervaring zijn. Erg goedkoop is het niet, maar zeer zeker een digitaal kijkje waard. Maak anders 'gewoon' een excursie in een echte onderzeeër. Hotel in Florida: www.jul.com Hotel in Dubai: www.desiqnbuild-network.com Hotel in Fiji: www.poseidonresorts.com Onderzeeër in Cyprus: www.sadkosub.com Onderzeeër excursies: www.atlantisadventu- res.com ■BK Ruim vijf eeuwen voordat Christoffel Columbus de nieuwe wereld ontdekte, zetten de Vikingen voet aan wal op IJsland. Grote delen van het eiland zijn nu nog even ongerept als toen. Het is een land van wijdse vergezichten, adembenemende natuur, geisers en sagen. Het eiland telt honderden warmwaterbronnen, waar het water kokend heet uit de grond komt. een.handeling uit de Njals sage. Op ver schillende plekken in dit gebied staan overigens ook informatieborden, die de bezoeker van een toelichting voor zien. Waterval Wie op eigen houtje door het land schap toert, kan een rit richting Hvols- völlur combineren met een bezoek aan de meer westelijk gelegen Gulfoss wa terval en aan het Geysir gebied. De wa terval is de grootste van IJsland. Met donderend geraas stort het water zich via meerdere 'etages' in een kloof. Je kunt het natuurgeweld van heel dicht bij beleven, want vanaf de parkeer plaats leidt een smal pad tot aan de rand van het water. Bubbelende, stomende modderpoelen en reusachtige sissende waterkolom men kenmerken het Geysir gebied. El ke geiser 'ploft' eens in de vijf tot acht minuten. De waterkolom kan tot wel 15 meter hoog reiken. In Geysir kun je vrij rondlopen, maar het is wel oppas sen geblazen, want het water is er echt kokend heet! Vanaf Geysir rijden we door naar de Thingvellir. In deze vallei, tegenwoor dig een nationaal park, kwam in 930 het IJslandse parlement voor het eerst bijeen. Over de rijkweg 48 rijden we daarna langs de Hvalfjördur, de groot ste fjord van IJsland, terug naar Reyja- vik. Daarmee is de zogenoemde 'Gou den Cirkel' langs enkele van de belang rijkste attracties van het land rond. Ontsnappen aan de kou is de belangrijkste reden om tijdens de gure wintermaanden het zonnetje op te zoeken. Voor maar liefst één op de twee vakantiegangers is het weer doorslaggevend als reden om te gaan winterzonnen. De uitslag: (J) Lekker weer 50% Ontspanning 15% Totaal andere wereld 10% Goedkope aanbiedingen 7% Op het strand liggen 6% (j§) Winterdepressie voorkomen 6% Q) Niet werken 4% Warm zwemwater 2% Op initiatief van het Settlement Center zijn in de omgeving van Borgarness zuilen opgericht op plekken die in de spannende Egils sage een grote rol spelen. Deze stapel stenen markeert de begraafplaats van het zilver van Skalla-Grim. Foto's GPD j door HENRY VAN DER WAL I e eerste kennismaking met 1 IJsland begint al in het I a vliegtuig, bij de nadering JL^ van de internationale lucht haven van Keflavik. Zorg er voör dat je rechts van het gangpad een plekje krijgt aan het raam, want het laatste ge deelte van de vlucht voert zo'n twintig minuten lang langs de kustlijn van het eiland en biedt een schitterend uit zicht op gletsjers, bergen, laagvlakten en vulkanische - en dus zwarte - stran- den. Vanaf de eerste minuut maakt IJsland een verpletterende indruk. Natuur en landschap zijn onvergelijkbaar met al les wat we op het Europese vasteland kennen. Om te beginnen is er geen boom te be kennen. Alleen in de steden en bij bui tenverblijven in vakantieparkjes wor den de laatste decennia mondjesmaat bomen aangeplant. Ze worden vertroe teld tot en met, maar worden deson danks niet heel groot. 'Als je in een IJs- lands hos verdwaalt, moet je gewoon gaan staan', grappen de eilanders daar zelf over. Mos en gras groeien wel weelderig op het zwarte lavagesteente. Dat maakt dat IJsland in het zomerseizoen toch volledig groen kleurt. En verder valt de enorme wijdsheid op. Ongeveer drie kwart van" de circa 290.000 IJslanders woont in of rond de hoofdstad Reykja vik, de rest in kleine plaatsen langs de kustlijn. Maar het land is wel drie keer zo groot als Nederland. En dus wordt het uitzicht op IJsland meestal niet ver stoord door bebouwing, wegen, mas ten en draden, maar zie je ongerepte natuur tot aan de horizon. Blue Lagoon In de meeste gevallen komt u op het midden van de middag in IJsland aan. Dure drankjes Meer betalen voor precies hetzelfde drankje als de lokale bewoner net daarvoor heeft gedaan. Langer wachten. Onredelijke toeslagen afdragen. De toerist heeft het niet altijd even makkelijk. Hoe voelt u zich wel eens gediscrimineerd als toerist? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Winterzonnen En dat biedt gelegenheid om de vakan tie in IJsland te beginnen met een be zoek aan de Blue Lagoon, een vlakbij het vliegveld gelegen geothermisch ver warmd bad waar het water blauw en warm (37 gr Celsius) is. Zomer en win ter kan er worden gebadderd, temid den van een bizar zwart lavalandschap. Een bad in de dampende Blue Lagoon is niet alleen ontspannend, het is ook erg goed voor de huid. Wie verdwaalt in een IJslands bos moet gewoon gaan staan Ontspannen en gelaafd vervolgen we onze weg naar de hoofdstad, op onge veer driekwartier afstand van de luchthaven. Het centrum van Reykjavik, nabij de haven, ademt de sfeer van een provinciehoofd stad. In het cen trum is één lan ge winkel straat, de Hver- fïsgata. Rond het parkje voor het parle- mentsge- bouw en de staatsopera aan de Kirlc- justrceti vinden we gezellige terras sen. Uitgaansmoge lijkheden zijn er vol doende in Reykjavik. Je vindt er restaurants in verschillende prijsklassen en diverse gezellige cafés, vaak met live-muziek. Om een café in te mogen moetje ove rigens je 18e verjaardag al hebben ge vierd. En aangezien je op je 17e al wel auto mag rijden flaneert cle plaatselij ke jeugd 's avonds per auto door de bin nenstad. Op een parcours van 500 m: langs de haven heen en door de stad te rug. De 'rundtur' is waarlijk een feno meen - en een traditie die tot vele gene raties terug gaat. Reykjavik is een goede uitvalsbasis voor dagtrips naar verschillende be zienswaardigheden in de omgeving. Busmaatschappijen en rederijen bie den ze in overvloed aan. Een van de gro tere aanbieders is Reykjavik Excur sions, dat dagelijks meerdere bestem mingen in het programma heeft. Wereldliteratuur Nieuw in het aanbod zijn trips die zijn gebaseerd op IJslands belangrijkste bij drage aan de wereldliteratuur: de sa- 100 km gen. Met een mengeling van feiten en fictie vertellen de sagen over dagelijks leven, liefdes, ruzies, afschuwwekken de en heroïsche daden van de aller eerste bewoners van het land. Persona ges en hun leefomgeving worden uitge breid beschreven in de sagen, waarin soms meer dan honderd karakters voorbij komen. Vrijwel de hele negen- de-eeuwse bevolking is aan de hand van de in totaal circa 40 sagen te schet sen. Ze spreken zo tot de verbeelding dat ze een inspiratiebron vormden voor on der anderen Tolkien (In de ban van de ring) en voor Wagner, die er diverse opera's op baseerde. De Egils Saga en de Njals Saga zijn twee van de bekend ste. In het spoor van de sagen trekken wij eerst oostwaarts, voor een bezoek aan het Saga Centrum in Hvolsvöllur. Dit centrum is grotendeels gewijd aan de Njals sage, maar biedt aan de hand van tekst, beeld en voorwerpen ook inzicht in het alledaagse leven van de Vikingen in de 13e eeuw. Daarnaast ver zorgt het centrum excur sies langs historische plek ken die in het verhaal voor komen. Zoals de omgeving van Fljotsh- lid, waar Gunnar, de held uit de Njals sage, leefde. Van zijn boerde rij Hlidarendi is niets meer terug te vinden, maar het landschap dat zich op deze plek voor je ontvouwt is wijds en adembenemend. En het komt als het ware tot le ven door de vertellingen van onze gids Larus Bra- gason, die bij elk ken merk in het landschap wel kan verhalen over 6 DAGEN MUZIEK REIS TIROLER ALPENSPEKTAKEL Geniet van typische Tifoler muziek, een dagje culinair Tirol, muziekaal cabaret en zie hoe de bpeien hun vee op feestelijke wijze uit de bergen halen, onder begeleiding van volksmuziekl Inclusief: 5 overnachtingen in Krichberg Ontbijt en diner in het hotel Entreegelden voor muziekavonden Vervoer per luxe touringcar Vertrek! 19.26 september Beleef de prachtige natuur en bekijk oude steden in Polen, zoals Sublice. Combineer dit alles met Berlijn waar u de Alexanderplatz, de Cedachtnis-kirche en de Reich- tag bekijkt en een boottocht over de rivier de Spree kunt maken Inclusief: vervoer pér luxe touringcar 3-4 overnachtingen in een 4* Hotel ontbijt bij 4-daagse reis, halfpension bij S-daagse gebruik van sauna en fitnessruimte Vertrek: 2, 20,23 oktober, 13 november 11, 15 december 8 DAGEN BOEDAPEST DONAUKNIE Bezoek de Matthiaskerk, de Magdolnatoren, het Vissers-bas tion, het slot van keizerin Sissi en Franz Jozef in Gödöllö en maak een tour langs en evt. een boot tocht over de Donauknie, Inclusief: 7 hotelovernachtingen incl. ontbijt en diner Vervoer per luxe touringcar Excursies' (exd. entreegelden) Vertrek: 29 september en 13 oktober SUPERVOORDELIGE STEDENTRIPS PARIJS 3 dgn: 29/9,12/10, 10/11, 17/11, 24/11 4 dgn-.20/10, 15/12 5 dgn23/10 /.a.€ 95,- ir.a. 140,- 185,- ir.a. 95,- ir.a. 140,- 185,- BRRLUN 3 dgn: 29/9,12/10, 10/11, 17/11,24/11 4 dgn: 20/10, 15/12 5 dgn: 23/10 LONDEN 3 dgn; 29/9,12/10, 10/11, .17/11, 24/11 v.a.€ 135,- 4 dgn: 20/10, 15/12 v.a. 180,- BERLIJN €95,- LONDEN €135,4 ANVR L Effè Weg, Postbus 23, 7710AA Nieuwieusen. (Ook groepsreizen mogelijk). Genoemde prijzen zijn exd. Reserveringskosten rf €10,- overige verzorging, entreegdden en overige toeslagen. 1 I hermen Bussloo is dén van de incest uitgebreide en exclusieve sauna en beaulyresorts van Nederland. Ervaar /.elf tie positieve working van ongekende faciliteiten f>p uw body. mimi en soul. Ixn be/nek aan ons resort staal gnmn( Snor een onvergetelijke belevenis. Ontdekkings Arrangemenl Ontvangst mei een vruchlen-srrvjothy in onze lounge Rondleiding Gebruik van alle saunafaciliteiten van 10.00 - 23.30 uur. Vrij gebruik van shampoo si jowergel en scrubzout Lunch Variété Ql Diner Variété, een culinaire onldekking! Presentje fHERMHN BUSS LOO Normaal €49,50 nu: €37,50relei'oon: 055 - 20.10 WtrncW bli im rowiwrlng Or; riagrn vop d<nunti wWw.lhermaBffiflBffim.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41