PZC Giftige stoffen in seksspeeltjes r Amerika prijst Nederlands leger Alfabetiseringsprijs voor allochtonenproject Gemeenten eisen uitstel invoering inburgeringswet Greenpeaceweekmakers in dildo 's en vibrators kunnen kanker veroorzaken Buren ontvoeren husky Angel Blauwtong duikt op bij runderen Friesland zaterdag 9 september 2006 AMSTERDAM - Dildo's, vibra to,, en andere seksspeeltjes be vallen hoge concentraties scha delijke weekmakers (ftaiaten). 5,1 blijkt uit onderzoek dat ISO heeft uitgevoerd in op- ilracht van Greenpeace, De mi lieuorganisatie wil dat het ge- tmikvan de stoffen zo snel mo- gelijk wordt verboden in Euro pees verband. TNO heeft acht verschillende seksspeeltjes onderzocht en ze ven attributen bleken weekma kers te bevatten. De gewraakte seksspeeltjes bestonden voor een kwart tot de helft uit deze stoffen. Het gaat volgens Green peace om dezelfde giftige stof fen als die in kinderspeelgoed, waarvoor sinds 2005 een Euro pees verbod geldt. Greenpeace is geschokt door de bevindingen van TNO. „Ik kan me van de afgelopen vijf jaar niet herinneren dat er zulke ho ge concentraties weekmakers zijn aangetroffen in onderzoe ken", aldus Bart van Opzeeland, namens Greenpeace verantwoor delijk voor de campagnes tegen giftige stoffen. „Weekmakers hebben een hormoonverstoren- de werking. Ze kunnen een rol spelen bij het ontstaan van kan ker en ze hebben een negatieve invloed op de ontwikkeling van het ongeboren kind tijdens de zwangerschap. Na de geboorte zijn er ook gezondheidseffec ten." Een snel verbod op het gebruik van weekmakers is volgens Greenpeace noodzakelijk. Alternatieven Kopers van onder meer de Spec tra gels anal plug, de Crystal jel lies double dong en de Cyber Pussy hoeven niet bang te zijn dat hun favoriete seksspeeltjes daarna verdwijnen uit de schap pen. „Producenten beschikken over prima alternatieven voor de weekmakers", aldus Van Op- zeeland. In Nederland worden jaarlijks een miljoen seksspeeltjes ver kocht, zo bleek vorig jaar uit on derzoek van Durex. Drie mil joen Nederlanders hebben dit soort genotmiddelen in huis. ANP Rapport over Schipholbrand verschijnt eerder PEN HAAG - De Onderzoeks raadvoor Veiligheid presenteert donderdag 21 september het rap port over de fatale brand in het tellencomplex op Schiphol. Dat is een week eerder dan aanvan kelijk gepland. De raad heeft de presentatie vervroegd op ver zoek van de Tweede Kamer. Dat heeft een woordvoerder van Ide onderzoeksraad onder voor zitterschap van Pieter van Vol- lenhoven gisteren gezegd. Bij de w brand kwamen eind oktober vo- S> nö jaar elf mensen om die in af wachting van hun uitzetting in J het detentiecentrum verbleven. Afgelopen maandag lekten via het tv-programma Nova de be langrijkste bevindingen van het conceptrapport uit. ANP Gloednieuwe pas blijkt waardeloos DEN HAAG - J. Stienen uit Be- venvijk is gisteren met zijn nieu we paspoort geweigerd op een vlucht naar Australië. Het nummer van zijn paspoort was niet bekend bij de Australi sche visumdienst waardoor hij iop Schiphol géén visum kreeg. Vandaag krijgt hij een nooddo- jcument. Hiermee krijgt hij wel een visum, omdat de codes op dit document voor de Australi sche douane wél herkenbaar zijn Volgens Binnenlandse Za ken is het geval uniek. GPD Dominee hoopte dat Madonna's concert niet zou doorgaan AMSTERDAM - De 63-jarige dominee die zondagavond aan gehouden is op verdenking van het doen van een valse bommel ding, heeft bekend. Een woord voerder van het Openbaar Minis terie in Amsterdam heeft dit gis teren bevestigd. De man zou zondag telefonisch hebben laten weten dat er een |>om zou ontploffen tijdens het concert van Madonna in de Am sterdamse Arena. De man hoop te met de bommelding te voorko men dat het concert door zou gaan. Hij was met name niet ge charmeerd van de scène waarbij de superster aan een discokruis hangt en een doornenkroon op haar hoofd draagt, aldus de woordvoerder van het OM. De- man is vrijgelaten maar zal ver volgd worden. ANP pagina 5 duivel lijkt te spelen met concert PvdA-lijsttrekker Bos leest kinderen voor in een Rotterdamse bibliotheek tijdens Wereldalfabetiseringsdag. van onze redactie binnenland HILVERSUM - Een project waarin hoogopgeleide allochto ne vrouwen lesgeven aan andere allochtone vrouwen, is winnaar geworden van de nationale Alfa betiseringsprijs. Dat heeft staatssecretaris Bruins gisteren in Hilversum bekendgemaakt. De Stichting Interculturele Par ticipatie en Integratie (SIPI) in Amsterdam ontving een geldbe drag van 15.000 euro. De vrou wen van de stichting gaven zes tien anderen die nauwelijks kon den lezen en schrijven een cur sus Nederlands. De leerlingen hebben nu een baan of doen een vervolgopleiding. Uit onderzoek is gebleken dat 11 procent van de Nederlanders niet voldoende kan lezen en schrijven. Bruins kondigde gisteren aan dat hij binnenkort een reusach tige banner aan de Hoftoren in Den Haag zal hangen. Die moet functioneel analfabeten oproe pen zich voor een cursus te mel den. In de Hoftoren is Bruins' depar tement van Onderwijs geves tigd. WD-leider Rutte, zijn voorganger, lanceerde een aan valsplan tegen laaggeletterd- heid. In het kader daarvan zul len de regionale omroepen waar schijnlijk in februari een pro gramma brengen dat Bruins als 'taboedoorbrekend' omschreef. Een aantal prominente Neder landers overhandigde gisteren aan jonge ouders het informatie foto Robert Vos/ANP pakket Taalkracht voor Consul tatiebureaus. Laaggeletterdheid kan door voorlezen al vroeg wor den voorkomen, is de strekking daarvan. Cabaretier Jörgen Raymann deed dat in Urk en schrijfster Daphne Deckers in Hilversum. De politici Bos en Halsema la zen voor in Rotterdam en Den Haag. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het optreden van de Nederlandse militairen in Af ghanistan 'is een voorbeeld voor andere landen'. Meer dan mili tairen uit andere landen weten de Nederlanders de wederop- bouwtaak en het verbeteren van de veiligheid te combineren. Dat zei de Amerikaanse ambas sadeur bij de Navo, V. Nuland, gisteren tijdens een bezoek aan °^H wfc"L flAR-PI Den Haag. De Nederlandse mili tairen presteren ook bij de inci dentele gevechtsmissies in het zuiden van het land 'zeer goed'. Er waren wellicht twijfels over de inzet van Nederlandse mili tairen 'maar die dagen liggen ver achter ons', aldus Nuland. Geen voorbehoud De Nederlandse regering heeft volgens haar ook niet, zoals an dere landen, een voorbehoud ge maakt bij de inzet van militai ren bij gevechtsmissies. „Andere landen willen of niet in het zuiden opereren, of niet 's nachts vechten, of niet meedoen aan acties tegen de rebellen. Maar Nederland heeft zichzelf geen beperkingen opgelegd, het strijdt niet met één hand op de rug", zo verklaarde Nuland. Navo-troepen, waaronder Ne derlandse eenheden, zijn de afge lopen dagen Amerikaanse, Brit se en Canadese troepen te hulp geschoten, die al enige tijd in he vige gevechten verwikkeld zijn met Taliban-strijders in de pro vincie Kandahar, die naast Uru- zgan ligt. Nuland was zeer te Afschermplicht vogels onder loep DEN HAAG - Minister Veer man wil in overleg met hobby houders van vogels oplossingen zoeken voor problemen als ge volg van de op 1 september inge gane afschermplicht in verband met vogelgriep. Veerman zegt in antwoord op Kamervragen dat wat hem be treft ook andere „vormen van af schermen denkbaar zijn". Hob byhouders vinden dat het een vorm van dierenmishandeling is om kippen, fazanten en watervo gels die doorgaans los lopen, nu in een hok met een volledig dich te bovenkant te stoppen. ANP spreken over die Nederlande steun. „Uw militairen zijn de beste", aldus de ambassadeur. Bij de acties zijn al zo'n vierhon derd Taliban-strijders gedood. Nuland bezocht afgelopen week Afghanistan en was ook bij de Nederlandse troepen in Uruz- Als Navo-ambassadeur is een van de belangrijkste advi seurs van de Amerikaanse rege ring op veiligheidsgebied. GPD pagina 5 doden bij aanslag Kaboel Angel wacht bij de dierenopvang op een liever baasje. van onze redactie binnenland DROGEHAM - Met een zak voer, een bakje water en op een deken is de husky Angel vannacht te vondeling gelegd bij de dierenopvang in Droge- ham, vastgeketend aan het hek. De hond is ont voerd uit een woonwijk, zo meldt een begeleiden de brief. Maar welke buurt, dat staat er niet bij. Angels baas verwaarloosde de hond volgens de ontvoerders schromelijk. 'De husky leeft al een aantal jaren bij ons op straat, heeft geen droge slaapplaats, krijgt geen eten en drinken en wordt slecht verzorgd', aldus de briefschrijvers. De buurt heeft de Dierenbescherming ingescha keld, maar dat heeft amper gevolgen gehad. De mensen die Angel vannacht aan het hek voor het asiel vastgebonden hebben, hopen dat er voor haar een nieuwe baas met veel ruimte wordt ge vonden. Angel is aanhankelijk, 'knuffelbaar' en heeft veel aandacht nodig, aldus de brief. Henk Roukema en zijn vriendin Johanna van der Veen van de dierenopvang hebben zich over het dier ontfermd. Maar of ze de hond kunnen hou den is de vraag. GPD Drugslab in woonwijk Tilburg TILBURG - De Nationale Recherche heeft woensdaga vond een amfetaminelaboratorim in een woonwijk in Til burg ontdekt. De drugsfabriek was ondergebracht in een stenen berging achter een rijtjeshuis, laat het Openbaar Ministerie giste ren weten. Het lab was vol in bedrijf toen de politie in greep. ANP Augustus natste maand DE BILT - Augustus 2006 is nu ook officieel de natste oogstmaand in zeker honderd jaar. Met 184 millimeter neerslag gemiddeld over het land is het oude record (152 mm) uit augustus 1969 gebroken. Het gemiddelde voor au gustus is 62 mm. Deze zomer telde in totaal dertien dagen waarop ergens in Nederland binnen een etmaal meer dan 50 mm neer slag viel. Het record 'natste Nederlandse plaats ooit' werd niet gebroken. Op het neerslagstation in Schoondijke werd in augustus 320 millimeter afgetapt, net iets minder dan het record van 325 millimeter dat Maasland (Zuid-Holland) in augustus 2004 vestigde. ANP Utrecht knapt werftrappen op UTRECHT - De gemeente Utrecht is 33 van de 91 trappen naar de werven langs de grachten in de binnenstad aan het opknappen. Een woordvoerder zei gisteren dat er sprake is van regu lier onderhoud, voortkomend uit de inventarisatie die is gedaan naar aanleiding van het trapongeval op 8 augus tus. Daarbij kwam een man om het leven en raakte negen tien personen gewond. ANP Woningen in Zevenaar zakken weg ZEVENAAR - Zeker negentig woningen in het Gelderse Zevenaar hebben ernstige schade opgelopen door verzak king. De woningeigenaren hebben zich gemeld bij de ge meente. De gemeente laat een technisch onderzoek uitvoe ren door een ingenieursbureau, zo liet betrokken raadslid en bewoner P. Freriks gisteren weten. Freriks, raadslid van Sociaal Zevenaar, schat in dat in to taal ongeveer tweehonderd woningen in Zevenaar ver zakt zijn, waaronder huurwoningen. Vier woningen moes ten worden onderstut vanwege instortingsgevaar. Er wordt gezocht naar oorzaken in de grondwaterstand, de aanleg van het tracé van de Betuwelijn, grondwater-ont trekkingen uit omliggende gemeenten en de aanwezig heid van parkeergarages. ANP KLPD waarschuwt voor fornuizen ALKMAAR - Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) heeft de Vereniging voor de Beroepschartervaart gewaarschuwd voor gasfornuizen aan boord van de zoge noemde Bruine Vloot. Een woordvoerder zei gisteren dat het KLPD waar schuwt naar aanleiding van de uitkomsten van het onder zoek naar de gasexplosie op het zeilschip de Bree Sant op 8 juni. De Bruine Vloot bestaat uit traditionele schepen waarmee vroeger een beroep of bedrijf werd uitgeoefend. Bij de explosie in juni in Medemblik raakten acht scholie ren uit Zwijndrecht gewond. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Bij twee runde ren op een exportverzamel plaats in Leeuwarden is de ziek te blauwtong aangetroffen. De runderen zijn afkomstig van een bedrijf in Noord-Brabant en Zuid-Holland. Het ministerie van Landbouw heeft daarom de beperkingen voor de export van runderen aangescherpt. Het is nog onduidelijk waar de runderen besmet zijn geraakt. „Dat kan op de bedrijven zijn ge beurd, maar ook op de export verzamelplaats", zegt een woordvoerster van het ministe rie. Zolang niet bekend is waai de besmetting vandaan komt, worden er ook geen bescher- mingsgebieden ingesteld van twintig kilometer waarbinnen geen vervoer van runderen, scha pen en geiten is toegestaan. „Dat kan alleen rond de haard van de besmetting", aldus de woordvoerster. Het ministerie van Landbouw heeft inmiddels wel besloten om het regime voor blauwtong aan te scherpen. Heel Nederland valt nu onder het beperkingsge- bied. Gunstig Het noorden van het land viel daar tot nu toe buiten. Voor de exporteurs in het noorden bete kent het dat voor export van vee nu ook een vergunning van het importerende land nodig is. Tot nu toe moest de exporteur aanto nen dat het vee niet besmet was met blauwtong. Voor het ver voer van vee binnen Nederland is de nieuwe maatregel gunstig. Aangezien hetzelfde regime voor het hele land geldt, met uit zondering van de twintig kilome ter zone in Limburg, is het ver voer van vee binnen Nederland gemakkelijker. GPD door Laurens Kok DEN HAAG - De omstreden nieuwe inburgeringswet kan niet op 1 januari 2007 worden in gevoerd. Dat stelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in een brief aan minister Verdonk (Integratie). Volgens de gemeenten krijgen zij te wei nig tijd om de wet 'gedegen' in te voeren. Uitstel tol ten minste 1 maart 2007 is noodzakelijk, al dus de VNG. Verdonk zegde de gemeenten in dertijd een voorbereidingstijd van drie maanden toe. Dit bete kent dat de wet vóór 1 oktober gepubliceerd zou moeten zijn in het Staatsblad. Die termijn wordt niet gehaald, aangezien de Eerste Kamer zich nog niet uitgesproken heeft. De Senaat buigt zich vermoedelijk pas na 31 oktober over het voorstel. Een maand Volgens de VNG is het nog maai de vraag of de senatoren vóór de Tweede-Kamerverkiezingen op 22 november een besluit nemen. De gemeenten gaan er daarom van uit dat de wet op zijn vroegst op 1 december van kracht wordt. „Dan houd je dus nog slechts een maand over om op gemeentelijk niveau de wet voor te bereiden", verklaart een woordvoerder. „Dat is niet afge sproken." Minister Verdonk gaat er vooralsnog van uit dat de wet op de streefdatum van 1 januari 2007 wordt ingevoerd, aldus een woordvoerder. Betalen De inburgeringswet is omstre den, omdat het nieuwe Neder landers én oudkomers verplicht tot een inburgeringstoets die men zelf dient te betalen. De Raad van State trok eind augus tus de conclusie dat de wet in strijd is met het gelijkheidsbe ginsel. Je kunt allochtone mensen met een Nederlands paspoort niet verplichten zo'n toets te doen als je die eis niet stelt aan au tochtonen, zo luidde de kritiek. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3