Ontdooien hoeft nu nooit meer Geur komt soms pas los in de kamer Grens W3 No Frost vrieskasten Hl ONDER DE PANNEN K3-kamer met Kwantum Wel of geen tweede huis Mummie als lamp zaterdag 9 september 2006 Model 39618-MBT 1912 met No Frost van Ariston. In de wereld van koelen en vriezen is No Frost mo menteel het toverwoord. Volgens producenten be hoort de tweejaarlijkse schoonmaakbeurt van het vriesvak daarmee tot het verleden. Handig voor de ge makzuchtige consument, maar ook milieuvriendelijk. Nooit meer ontdooien is de droom van iedere consu ment die het een crime vindt om koel- en vrieskast zo'n twee keer per jaar ijsvrij te maken. Een droom die, als het aan AEG ligt, werkelijkheid wordt. Deze zomer lanceerde de produ cent van keukenapparatuur de AEG Santo 75340 KG. Deze koel- en vrieskast is uitgerust met de zogenoemde No Frost-techniek die ijsafzetting voorkomt. Nieuw? Nee. In het buitenland - en dan met name in Engeland - is de techniek ge meengoed. Maar ook in Neder land zijn al langer No Frost-kas- ten verkrijgbaar. Toch proberen producenten de consument hier pas sinds kórt te doordringen 'van het gemak. Want AEG is zeker niet de enige met een No Frost-kast. In de col lecties van onder meer Liebherr, Bosch, Candy, Indesit en Aris ton duiken vergelijkbare kasten op. Maar waarom pas nu een of fensief? Volgens Dennis Herre- mans van Indesit Company (waaronder ook Ariston valt) hangt dat onder meer samen met het afschaffen van de Ener gie Premie Regeling, eind 2003. Daarmee kreeg de consument bij aanschaf een behoorlijke kor ting op energiezuinige appara ten met een A-label. „Koelvriescombinaties met het No Frost-systeem vielen in de B-categorie waarop de premie niet van toepassing was", aldus Herremans. „Het prijsverschil met apparaten uit de A-catego- rie werd daardoor te groot. Met het wegvallen van de premie, is dat verschil er niet meer, ook al is een apparaat met No Frost on geveer zo'n honderd euro duur der." Energiezuinig Door technische ontwikkelin gen vallen de meeste apparaten met het systeem volgens Herre mans tegenwoordig in de ener giezuinige A-categorie. Dat an dere systemen energiezuiniger zijn, is bovendien relatief. Vol- f. De AEG Santo 75340. gens AEG zorgt de No Frost- functie voor een extra bespa ring, juist omdat ijsvorming ach terwege blijft. „En een centime- "ter ijsafzetting verbruikt al zo'n twintig procent extra energie", rekent de producent voor. Het principe van No Frost is ei genlijk simpel. IJsvorming in het vriesvak ontstaat door vocht in de lucht. Bij het No Frost-sys teem wordt dit afgevoerd, waar door het vriesgedeelte vrij van ijs blijft en de kast nooit meer ontdooid hoeft te worden. Bij komstig voordeel is dat diepvrie sproducten niet meer aan elkaar vastvriezen. Ook vormt zich op de levensmid delen geen rijp meer, waardoor de etiketten leesbaar blijven. Bij gebruik van een ijsblokjesmachi ne (in Amerikaanse koelkasten) zouden zelfs de ijsblokjes niet meer aan elkaar vast vriezen. En van al dat gemak raken steeds meer mensen doordrom gen. Volgens Herremans kiest zo'n tien procent nu al voor een koelvriescombinatie met No Frost. Daarmee blijft Nederland weliswaar ruim achter bij Enge land, waar meer dan de helft een dergelijk systeem aanschaft. „Omdat daar meer diepvriespro ducten worden gebruikt zijn de Engelsen beter bekend met de voordelen"', verklaart Herre mans. De Nederlandse markt is wat dat betreft een beetje dub bel. „We eten het liefst zoveel mogelijk verse producten, maar we hechten wel aan het gemak omdat we dan meer tijd overhou den voor leuke dingen." Paul Geerts Een koelvriescombinatie met No Frost van Indesit is verkrijg baar vanaf 499 euro. Het goed koopste model van Ariston kost 649 euro. De AEG Santo 75340 KG kost 729 euro. Informatie: www.aeg.nl of www.indesitcom- pany.com. Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; twaalf vrij staande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewo ner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Hel h [et is even slikken. Hoe zeer het ook voor de hand ligt, laten we het terras op het dak van de garage maar zitten. Net als de zonnecellen en het raam in de badkamer. Dat laatste stond niet op de meerwerklijst, maar het kon wel. We zouden het allemaal wel willen, maar de koek is op. Bouwen is kiezen. I Net als bij schrijven, kan schrap pen van tijd tot tijd geen kwaad. Want hoe goed we ook ons best doen, aan één ding kunnen we niet ontkomen. Al meermalen is de begroting overschreden. Soms lijkt het zelfs wel of we die daar alleen voor hebben ge maakt. Het elektronische rekenblad staat vol met bedragen die slechts één rekenkundige over eenkomst lijken te hebben: ze worden alsmaar hoger. Kenne lijk is het normaal, want ieder een die ooit een huis heeft ge bouwd herkent het. Een heftig instemmend geknik en een gri mas volgt..'Oh ja, dat was bij ons ook zo.' Leuk voor de her kenning, maar het gat wordt er niet kleiner van. Hoe naïef kun je aan zo'n avon tuur beginnen? Alles was keurig geraamd. We dachten zoveel eu ro's uit te trekken voor meer- werk, badkamer, keuken en vloe ren. Geen lukrake schatting, maar een reële raming na flink wat prijskaartjes te hebben gele zen. Van dat bedrag moet het al lemaal wel kunnen, denk je en je stelt een begroting op. Met ronde bedragen, ook onder de streep. Naar boven afgerond voor de veiligheid, dat wel. Een heel overzichtelijk lijstje was dat. Was. Want een dik half jaar bouwen verder is weinig over van de oorspronkelijke ge tallen. Het is goed dat ze in de computer staan. Op papier zou den ze door de rode strepen niet meer'te lezen zijn. Alleen de vloer is, naar het zich laat aan zien, net binnen het geraamde bedrag gebleven. Hebben we dan alles zo ver keerd ingeschat? Nee, dat valt eigenlijk allemaal best mee. Het venijn zit hem, net als zoveel dingen, in de staart. Zeker als je het adagio 'als je het doet, moet je het goed doen', hanteert. Com bineer dat met de gedachte: 'het kost veel, maar dan heb je ook wat' en ziedaar de crux van het probleem. De eerste keer is het schrikken, want ergens houdt het op. Het komt nu eenmaal uit de lengte of de breedte. Hoe leuk het ook allemaal is, het mag niet zo zijn dat we straks droog brood moe ten eten en niet meer op vakan tie kunnen. De verkoop van het huidige huis bracht lucht. Net genoeg om geen rigoureuze maatregelen te hoeven nemen. Maar wat we oök doen, de tweede overschrij ding is een feit. Toch zit de schrik er minder in. Het went, zeker als je merkt dat je de schade kunt beperken door meer offertes op te vragen, nog scherpere keuzes te maken of de spaarpot meer om te keren. Toch hebben we nu definitief een grens gesteld. Tot hier en niet verder. Want doe je dat niet, dan is het einde zoek. Rozen geuren altijd, het maakt niet uit of je rozen geur 's morgens of 's avonds op snuift. Maar rozen bloeien 's zo mers. Bij planten die in het vroe ge voorjaar bloeien ligt dat an ders. Die geuren in de tuin vaak helemaal niet, terwijl ze - als je ze plukt en in een vaasje zet - de hele kamer met geur kunnen vullen. Narcissen, sneeuwklok jes en krokussen ruiken heerlijk in de huiskamer, maar buiten in de tuin valt er meestal geen vleugje geur te bespeuren. Bij lage temperaturen komt die na melijk niet los. En zo kunnen wij geboren wor den, een leven lang tuinieren, en weer doodgaan zonder ooit geweten te hebben dat Crocus chrysanthus 'Snowbunting' - de vroegste krokus waarvan de bloei al in februari begint - stei'k en aangenaam naar ho ning ruikt. Narcissen en zelfs sneeuwklokjes willen we nog wel eens plukken, maar de kro kus is geen snijbloem. Tenzij we op een warme dag in februari of maart op de grond gaan liggen om onze neus in een bloeiende krokus te steken, zullen we nooit ontdekken dat krokussen geuren. Toverhazelaar Hetzelfde geldt voor meer vroe ge bloeiers. Ook de geur van de toverhazelaar zullen we mislo pen als we niet een bloeiende tak afsnijden om die naar bin nen te brengen. En dat afsnij den gebeurt met bloedend hart, want het snoeien van een .tover hazelaar staat gelijk met het verminken van de struik: de wonden genezen wel, maar de littekens zijn jaren later nog zichtbaar. Maar de hemelse geur maakt veel goed. De geur van vroege bloeiers be staat uit chemische verbindin gen die pas bij een bepaalde temperatuur vluchtig worden. In de tuin wordt die tempera- tuurdrempel vroeg in het jaar vaak niet overschreden. In de huiskamer komt geur binnen een paar minuten los. Hoe war mer, hoe meer geur, zou je den ken, maar dat geldt niet voor al le planten. Er bestaan ook planten die over dag helemaal niet geuren en die pas beginnen te ruiken als 's avonds de temperatuur daalt. In dit geval is het het afnemen de daglicht dat de plant ertoe aanzet om de geurstofmolecu- len aan te maken die ervoor be doeld zijn om nachtvlinders aan te trekken. Vaak hebben die nachtgeurders buisvormige "bloemen, zodat alleen insecten met een lange roltong - zoals nachtvlinders - bij de nectar kunnen. Een voorbeeld van zo'n nacht ruiker is de Cestrum, een plant die verwant is aan de nachtscha de en die uit Zuid- of Mid- den-Amerika komt. De laatste tijd zie je de Cestrum soms als exclusieve kuipplant. Cestrums hebben een dag- en een nacht- geur; overdag ruikt het blad ta melijk ranzig - naar overjarige pindakaas - en 's avonds verspeiden de bloemen een ster ke zoete geur. Ooit ben ik, na een etentje, met een stoet van gasten en een zak lantaarn 's avonds laat de tuin ingegaan om te bewijzen dat Cestrums niet alleen vies, maar ook lekker kunnen ruiken, na dat een van de aanwezigen dat in twijfel had getrokken. Naast onze alcoholgeur was de geur van de Cestrum overweldigend. De Cestrum. in kwestie was Cestrum parqui, een heestertje van een paar meter hoog en breed, met pluimen van bleekge le bloemen die - wat vorm en grootte betreft - wel wat aan de bloempluimpjes van een ligus ter doen denken. Cestrum parqui is in ons kli maat net wel, of net niet winter hard, afhankelijk van uw woon plaats. In de binnenstad en aan de kust zou u het met dit struik je kunnen proberen, maar plant het in ieder geval met de rug te gen een warme muur. Voor de zekerheid zou u in de zomer wat stekken kunnen ne men, dan heeft u na een strenge winter een reserveplant achter de hand. Topstek van een centimeter of twintig wortelt gemakkelijk in een bloempot met een luchtig mengsel van potgrond en scherp zand. Goed nieuws voor de fans van de Belgische meiden groep K3. Dankzij Kwantum kunnen ze hun kamer volledig aankleden in K3-prinsessenstijl. Nou was er wat K3 betreft na tuurlijk al veel op de markt, maar Kwantum doet er nog een flinke schep bovenop. Hemel bed, linnenkast, commode, nachtkastje, kussens, gordijnen, verlichting, verf en accessoires zijn uitsluitend bij het woonwa- renhuis verkrijgbaar. Alvast een voorproefje? Kijk dan op www.kwantum.nl. Na de zomer kriebelt het bij nogal wat mensen. Met een verblijf in het buitenland nog in het achterhoofd, overwegen ze om een tweede huis over de grens te kopen. Wie geen ondoordachte stappen wil nemen, doet er verstandig aan een bezoek te brengen aan de beurs Immo International 2006, die vandaag en morgen nog wordt gehouden in Houten. Daar worden door betrokkenen alle voor- en nadelen belicht. En blijft het kriebelen? Ruim honderd makelaars, bemidde laars en projectontwikkelaars bieden bestaande en nieuw bouwwoningen aan in zo'n der tig landen. De entree van de beurs bedraagt 7,50 euro. Immo International, Euretco Ex po Center, Meidoornkade 24 in Houten. Meer informatie: www.immo-international.nl. Romke van de Kaa Cestrum parqui. Lampen van papier en tex tiel zijn hip. Niet alleen van wege het uiterlijk, maar ook om dat het licht er zo fraai door valt. Woonwarenhuis Leen Bakker voegt daarom twee Bulova De sign Lampen toe aan het assorti ment. Net als mummies zijn de ze lampen omwikkeld met een crèmekleurige bandage. De staan.de lamp (1,47 meter) kost 69,99 euro, een hanglamp 17,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29