Waarheid over 9/11 is nooit verteld Zo'n stunt haal ik niet nog eens uit Complottheorieën winnen aan populariteit A zaterdag 9 september 2006 Niets is het wat het lijkt in de wereld van de complotden kers. Vloog er op 11 september 2001 een vliegtuig in het Penta gon of was het toch een raket? En stortten de Twin Towers in als gevolg van de vuurzee of gin gen er dynamietexplosies aan vooraf? Eén ding is zeker: de offi ciële versie is een leugen. Op be zoek bij de 9/11-beweging voor de waarheid in New York. „Het bewijs is overweldigend." Dominee Frank Morales spreekt zijn medegelovigen bemoedi gend toe. De geestelijke met hoornen bril en blond sikje drukt de dertig aan wezigen in de Saint Marks kerk in New York op het hart dat ze moeten volhouden, dat ze niet moeten wanho pen, dat de publieke opinie na jaren van scepsis eindelijk openstaat voor de boodschap. „We zijn lang voor gek versleten - ie dereen zal dat gevoel herkennen -, maar langzaam maar zeker krijgen steeds meer mensen hetzelfde inzicht als wij." Er klinkt dankbaar applaus in de kerk in East Village, een wijk die ja renlang gold als een hol voor junkies, maar inmiddels vooral vrolijke alter natievelingen aantrekt. Eén keer per week verzamelt zich hier een bont gezelschap complotdenkers onder leiding van hun voorganger, de excentrieke dominee Morales die ge looft in God de Heilige Vader, maar ook in het idee dat er een grote samen zwering achter de aanslagen van 11 september 2001 verborgen gaat. Dat verbindt hem vandaag ook met zijn publiek: niet de religie, maar het ge loof in een complot. De ware schuldige van 9/11 is de Bush-junta, zegt Morales, een duister bondgenootschap van inlichtingen dienst CIA, oliebedrijven en militaire industrie dat onder leiding van Godfa ther W. Bush heeft geprofiteerd van de aanslagen. „Dat ze er mee wegko men, is te wijten aan onze naïviteit", zegt de dominee, terwijl een medestan der achter hem een videoscherm op bouwt in de parochieruimte. „We zijn gehersenspoeld dat onze regering zo iets nooit zou doen." Bodybuilders Het gemêleerde gezelschap in de kerk knikt instemmend. Er zitten twee bo dybuilders met donkere zonnebrillen, een zenuwachtige man met lang haar en bakkebaarden, een paar zelfverze kerde scholieren met baseballpetjes, een vrouw die op haar hoed een but ton draagt met de tekst: '9/11 inside job', een net geklede kantoorklerk, een braaf koppeltje en wat vage types met het uiterlijk van een zwei-ver. Sa men kijken ze iedere week naar nieu we onthullende films, luisteren naar lezingen en organiseren demonstra ties bij Ground Zero, de plaats waar ooit het World Trade Center stond. „We komen hier natuurlijk niet om overtuigd te worden", zegt Miguel uit de Bronx. „Ik geloof dit al heel lang, al vanaf het moment dat ik de torens zag instorten." Waar de complotden kers precies in geloven, is niet altijd duidelijk. De '9/11 truth movement' heeft niet alleen een zeer diverse aan hang, maar ook een zeer divers ge dachtegoed. Dominee Morales gelooft zelf in de populairste complottheorie, waarin de kliek rond Bush de aansla gen heeft toegestaan of zelfs gepland om Irak binnen te vallen en rijk te worden van de olie. In een andere theorie is de Russische maffia verant woordelijk. Die wilde van de Taliban af om meer heroïne in Afghanistan te kunnen produceren. Weer een andere theorie beweert dat de Israëlische ge heime dienst achter de aanslagen zat om de VS op te hitsen tegen de Arabi sche landen. „De opvattingen lopen nogal uiteen", erkent ook Les Ja- mieson, die even een luchtje is gaan scheppen bij de begraafplaats van Saint Marks waar ook de Nederlandse gouverneur Peter Stuyvesant begra ven ligt. Jamieson, een zuiderling die de aanwezigen consequent met 'folks' aanspreekt, is samen met de dominee Morales één van de drijvende krach ten achter de New Yorkse tak van de truth movement, een beweging die af delingen heeft in heel Amerika. Het is volgens Jamieson niet zo heel belangrijk dat er verschillende theorie ën zijn. „We willen allemaal de leu gens in het officiële verhaal ontmaske ren. Dat verenigt ons: het besef dat dé waarheid nooit is verteld." De vijftiger noemt het bewijs dat zijn beweging heeft vergaard tegen de re gering overweldigend. „Er bestaat geen enkele twijfel meer: 'the case is made'. Dat de traditionele media de waarheid niet willen onthullen komt doordat ze worden gecontroleerd door financiële conglomeraten die weer nauwe banden hebben met de militai re industrie. Bovendien heeft de CIA veel invloed op onze media, die zich vrij noemen, maar in werkelijkheid he lemaal niet vrij zijn." Tegenstrijdig is het overweldigende bewijsmateriaal soms wel. Zelf gelooft Jamieson bij voorbeeld dat de WTC-torens van bin nenuit zijn opgeblazen. Dat zou blij ken uit de manier waarop de gebou wen inzakten, maar ook uit het feit dat een naburig pand, WTC 7, instort te terwijl het amper beschadigd was door de vliegtuigen. Op andere internetsites circuleert an der bewijsmateriaal dat die stelling weer onderuit haalt. Zo zijn er foto's in omloop waarop te zien zou zijn dat een van de Boeings een raketlanceer- der onder zijn vleugel had. Eerst zou een explosief in de toren zijn gevuurd, daarna pas vond de crash plaats. Ook het Pentagon zou niet door een vliegtuig zijn geraakt, maar door een lange afstandsraket. Dat zou blijken uit de vorm van het gat en de afwezig heid van televisiebeelden. De verdwe nen vliegtuigen zouden in werkelijk heid zijn neergeschoten door myste rieuze witte straaljagers, die onder an dere zouden zijn gezien vlak voor het neerstorten van Vlucht 93 in Pennsyl vania. Plet bewijsmateriaal kan lang niet iedereen overtuigen. Politicoloog Stephen Shalom van de William Pater- son University in New Jersey deed on derzoek naar de complottheorieën en hij komt tot de conclusie dat ze stuk voor stuk ongeloofwaardig zijn. „Daarmee wil ik overigens niet zeg gen dat de autoriteiten niet bepaalde zaken verdoezelen om hun eigen falen te maskeren", zegt de wetenschapper. In zijn kleine kamer vol boeken noemt hij het toedekken van fouten een klas sieke reflex. „Een groot plan is er niet geweest. Het bewijsmateriaal van de complotdenkers is vaak zeer dubieus. Uitspraken van bepaalde mensen wor den uit hun verband gerukt en soms worden honderden ooggetuigen gene geerd ter faveure van die ene ooggetui ge die iets anders beweert." „Er is ook niet één klokkenluider opgestaan, hoe wel er bij zo'n complot toch duizen den mensen betrokken moeten zijn. Als Bush de grootste massamoorde naar uit de Amerikaanse geschiedenis is, waarom maakt hij die truth move- ment, die zijn misdaden dreigt te ont maskeren, dan ook niet van kant?" Shalom constateert dat de complot theorieën wel steeds populairder wór den. Uit recent onderzoek blijkt dat zo'n 35 procent van de Amerikaanse bevolking gelooft dat er sprake was van een complot. In Europa ligt dat percentage waarschijnlijk nog hoger. In Frankrijk en Duitsland werden boe ken over de samenzweringen enorme bestsellers. Kennedy „Ook mijn studenten beginnen ex- steeds vaker over", zegt Shalom. „Nieuw is dat niet. Je wilt niet weten hoeveel spreekbeurten ik al heb moe ten aanhoren over de moordaanslag op president Kennedy." Het complotdenken heeft in de ogen van Shalom schadelijke bijwerkingen. „Plet leidt de aandacht af van de te rechte kritiek op de regering. Voor de regering komt dat niet slecht uit. Er is dan ook een grappige samenzwerings theorie die beweert dat de complot denkers zelf CIA-agenten zijn die te genstanders en critici zoveel mogelijk moeten afleiden met onzinnige theorie ën." Les Jamieson in de Saint Marks kerk wil daar uiteraard niets van we ten. Hij is er van overtuigd dat het niet lang meer zal dm-en vooi-dat ieder een zijn gelijk erkent. „Rond het vijf de jubileum van de aanslagen worden er overal ter wereld manifestaties ge organiseerd. De druk zal enorm wor den. Ik denk dat we binnen een paar maanden deze hele zaak kunnen oplos sen. Een paar maanden, niet meer." Frank Hendrickx Rondom Ground Zero in New Yoi-k zijn er genoeg mensen die hun versie van de 'waarheid' willen vertellen. foto Phil Nijhuis/GPD Nee, Barry Volmer zal nimmer meer virtueel een vliegtuig tegen de Sardijntoren laten vliegen. Vijf jaar geleden veroorzaakte een paar gemanipu leerde foto's van zijn hand enige opschudding. Hij werd zelfs korte tijd verhoord en agenten namen ook drie dagen lang zijn computer in beslag om alles op zijn harde schijf te bekijken. „Nee, zo'n stunt haal ik niet nog eens uit." Hoewel. Enige tijd terug zette hij virtueel nog een moskee op de plaats waar nu de bouwval van hotel Brittannia staat. „Een mooie nieu we bestemming voor die plek", gx-apt hij. Reacties op die foto kreeg hij echter niet. „Noch positieve, noch negatieve." Volmer bewerkte kort na de aanslagen op 11 septem ber 2001 op het World Trade Center in New Yoi'k een foto van de Vlissingse Sardijntoren. Op een van de foto's liet de Vlissinger een van de WTC-vliegtuigen op die toren afvliegen. Op een andere stort de toi-en aan de Boulevard in. De foto's waren voorzien van de teksten 'Who's next??' en 'Al een i-ondje boule ge daan?'. Justitie zag niet de wat aparte humor in van die plaatjes en begon een onderzoek omdat er sprake kon zijn van bedreiging, opruiing en het aanzetten tot haat. De persofficier van justitie noemde de fo to's zelfs 'misselijkmakend'. Toen Volmer hiervan hoorde, gaf hij zichzelf aan bij de politie. Hij ver klaarde direct dat hij met de foto's niemand had wil len kwetsen. Hij had ze puur voor de grap gemaakt en ze via de mail verspreid onder veertig vrienden. Dat het mailtje daarna wijd en zijd doorgestuurd werd, had hij nimmer verwacht. Nog steeds wordt hij aangesproken op die bewuste foto's, vertelt hij bijna vijf jaar na dato. En als ande re over Walcherse onderwerpen gemanipuleerde fo to's verschijnen, wordt hem steevast gevi-aagd of hij de maker is. Nee, luidt dan het antwoord, want hij houdt zich nauwelijks nog bezig met het bewerken van foto's. De lol is er voor hem een beetje af nu ie dereen via het net de gi-atis fotobewerkingsprogram ma's op kan halen en zelf aan de slag kan gaan. In zijn mail treft hij nog regelmatig bewerkingen van anderen aan. Op tal van sites zijn de meest mooie, schunnige, bedenkelijke en fantasievolle bewerkte foto's te zien. Dat een halt toeroepen is volgens hem schier onmogelijk. Destijds vond Volmer de actie van justitie al erg over trokken. Hij niet alleen, zo merkte hij tijdens zijn ver hoor door twee agenten. Volgens de Vlissinger gaf een van die twee grif toe daar alleen maar te zitten omdat hij opdracht had de maker van de foto's te on dervragen. „Uit alles was te merken dat hij het maar onzin vond." Volmer is destijds niet sti-afrechtelijk vervolgd. Offi cieel omdat hij door de vele media-aandacht al ge noeg was gestraft. Officieus hoorde de graficus dat hij helemaal niet te vervolgen was. Juristen gaven te kennen dat het zeer moeilijk is te bewijzen dat foto's opruiend tegen het openbaar gezag kunnen zijn. Ook was het volgens hen niet aannemelijk te maken dat bevolkingsgroepen zich beledigd voelden door de beelden. De Vlissinger betuigde na zijn verhoor via internet tot di'iemaal toe spijt van zijn actie. Eerst maakte hij een plaatje waarop hij zelf te zien was achter tralies. Daarbij prijkte het opschrift: 'Ben de lui'. Vervol gens bouwde hij virtueel een extra verdieping op de Sardijntoren. En eind december 2001 maakte hij een plaatje waarop de Sardijntoren veranderd was in een grote vuurpijl. Met de tekst: 'Je bent een rund als je met de verkeerde vuurpijl stunt'. Emile Calon Barry Volmer zorgde na de aanslagen van 11 septem ber 2001 voor opschudding met gemanipuleerde fo to's van de Vlissingse Sardijntoren. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24