Maar met die moord had ik niets te maken Negen maanden onterecht gevangen 24 en 25 foto Dolph Cantrijn/GPD Als Malfait de beschuldigingen hoort van de Belgische politie rechter, gaat hem een licht op. Hij heeft de moordenaar van me vrouw Van Dam ontmoet in het psychiatrisch ziekenhuis in Gent. Malfait verbleef daar om af te kicken. De man uit Assen ede zat daar omdat hij het zo moeilijk had met de scheiding van zijn vrouw. De twee man nen deelden vier dagen lang een kamer. Vier dagen lang hoorde Malfait zijn buurman kankeren op zijn wouw en haar moeder, mevrouw Van Dam. Zij was vol gens hem verantwoordelijk voor de breuk tussen hem en zijn vrouw. Enige tijd na hun ontmoeting in het ziekenhuis belt de man uit Assenede Malfait op. Hij vraagt hem of hij een wapen kan leve ren. De Gentenaar reageert posi tief waarop hij op 11 augustus 2005 vijfhonderd euro krijgt. Malfait verzekert nu dat hij nim mer de bedoeling had een wa pen te kopen. „Het was een mooie kans om aan flink wat geld te komen." Een kans die hi] met beide handen aangrijpt. Zo dra hij het geld heeft, koopt hij er samen met een vriend drugs voor: cocaïne en heroïne. „In een paar dagen tijd was alles op", blikt hij terug op de roespe riode. Depressief Na zijn aanhouding verblijft Malfait drie dagen in een politie cel in Gent, daarna verhuist hij naar de gevangenis in die stad. Enkele jaren eerder had hij ook al twee maanden in die gevange nis doorgebracht wegens handel in drugs. „Maar deze keer zat ik onterecht vast." Om die reden is het verblijf heel anders. „Ik was zeer depressief. Kon maar niet geloven dat ik in verband werd gebracht met zo'n afschuwelijke moord." Al die tijd wordt hij, volgens eigen zeggen, maar één maal verhoord, door een Gentse onderzoeksrechter. Na drie weken Gentse gevange nis volgt uitlevering en komt Malfait terecht in Torentijd in Middelburg. Hij herinnert zich vooral de te kleine deken die hij daar krijgt en het slechte eten. „Boterhammen met pindakaas terwijl ik helemaal geen pinda kaas lust." Enkele weken later wordt Malfait overgeplaatst naar Breda, naar De Koepel. We derom geen prettige herinnerin gen. „Ik wist dat ik onschuldig was. Ik had alleen maar die vijf honderd euro geript. Met die moord had ik niets te maken." Volgens eigen zeggen lukt het hem in die periode in de gevan genissen van Middelburg en Bre da van de harddrugs af te blij ven. Dat is volgens hem nog re- rtentiaire inrichting De Boschpoort ofwel De Koepel in Breda. j-TN aar stond hij dan, op straat, met de M vijf euro die hij had gekregen op zak verder helemaal niets. Zeven uur na de itspraak van de Middelburgse rechtbank was hij weer vrij man. „Maar hoe vrij ben e als .je niets hebt. Geen geld, geen huis, geen vriendin, geen werk. Niets. Helemaal -Tniets." Mario Malfait uit Gent is weer wij man. Negen maanden zat hij vast. Onte recht. Eerst in Gent, in een ge vangenis met de wel erg cyni sche naam De Nieuwe Wande ling. Daarna een aantal weken in Torentijd in Middelburg en tot slot vele maanden in De Koe pel in Breda. Een paar maanden geleden werd Malfait - bij ge brek aan bewijs - vrijgesproken. Hij werd verdacht van betrok kenheid bij de moord op me vrouw Van Dam-van de Berghe (67) uit Sas van Gent. De 29-jari- ge Gentenaar zou het moordwa pen, een Winchester, hebben ge leverd aan de dader, de schoon zoon van de vrouw. Ook zou hij hem op het idee hebben ge bracht haar om het leven te brengen. Malfait geeft direct toe dat hij geen lieverdje is. „Ik heb inge broken. Heb gedeald. Ik ge bruik." Maar medeplichtig aan moord. Met grote nadruk: „Nee. Nee. Nee. Nooit." De Gentenaar kijkt dan ook om in wrok naar wat hem is overkomen. „Ik ben twintig kilo afgevallen in de ge vangenis. Anderen komen daar juist aan", zegt hij en trekt de monstratief zijn shirt omhoog om zijn broodmagere lijf te to nen. Op 22 september 2005 houdt een arrestatie-eenheid van de Belgische politie Malfait aan. Malfait zit met een vriend op zijn kamer in Gent te genieten van wat drugs als er heftig op de deur en het raam wordt ge klopt. In eerste instantie nege ren de mannen dat geluid. Als het aanhoudt, laat Malfait zijn vriend via een achterdeur uit en opent hij de voordeur. „Het vol gende moment lag ik op de grond en had ik een pistool in mijn nek." De politie neemt Malfait mee naar het bureau. Pas de derde dag, zo vertelt hij, hoort hij waarom hij is aangehouden Zijn naam prijkt op een Euro pees arrestatiebevel, uitgevaar digd wegens zijn betrokkenheid bij de moord op de weduwe Van Dam-van den Berghe. Deze vrouw uit Sas van Gent was in de late uren van de 15de septem ber vermoord door haar 45-jari- ge schoonzoon uit Assenede. Te vens verminkte deze man die avond met een schot zijn vijf tienjarige neef. Na zijn aanhou ding, diezelfde nacht, vertelde de schutter dat het geweer door Malfait was geleverd en dat de ze hem ook op het idee had ge bracht zijn schoonmoeder om te brengen. Voor justitie was dat reden de Gentenaar aan te mer ken als medeplichtige aan de moord op mevrouw Van Dam en aan de poging tot doodslag op haar kleinzoon. Alles is anders sinds 11 september 2001 foto Richard Schrop delijk moeilijk omdat het aan bod groot is. „Wie dat wenst, kan in de gevangenis alles krij gen." Wel koopt hij regelmatig hasj of krijgt hij het in ruil voor telefoonkaarten of sigaretten. De prijs van drugs is afhanke lijk van de aanvoer. Is er veel aanbod, dan is de prijs relatief laag. Maar vergeleken met de buitenwereld moet er volgens Malfait in de gevangenis voor alles toch veel betaald worden. „Vijf euro voor een heel klein stukje hasj van een halve pink nagel groot." Voor dat bedrag kan hij in Gent een blokje ko pen dat eens zo groot is. De prijs voor cocaïne ligt volgens hem bijna op het niveau dat ook op straat in Gent wordt gevraagd: rond de vijftig euro per gram. „Wel is de cocaïne in de gevange nis erg versneden." Malfait is ook in De Koepel in Breda, zo zegt hij, zeer depres sief. Het idee dat hij de kans loopt op een veroordeling voor betrokkenheid bij moord en doodslag zorgt er zelfs voor dat hij zelfmoordneigingen krijgt. Om die reden wordt hij dan ook overgeplaatst van de derde ring naar een cel op de begane grond. Tijdens zijn tijd in Breda krijgt hij alleen bezoek van zijn advocaat, de Middelburgse straf pleiter Martijn van der Want. Malfaits vriendin heeft hem na zijn arrestatie verlaten en laat ook niets meer van zich horen; de band met zijn familie was al verbroken. Ook raakt hij tijdens die periode zijn huis kwijt en het uitzicht op een baan. Na ruim negen maanden voorar rest moet Malfait 'eindelijk' voorkomen. Groot is zijn ontstel tenis als hij hoort dat de officier van justitie acht jaar celstraf te gen hem eist. „Acht jaar. En geen enkel bewijs. Echt niets. Geen sporen, geen dna, geen vin gerafdrukken, helemaal niets. En toch acht jaar eisen. Acht jaar!" Hoewel het pleidooi van zijn advocaat het hele betoog van de officier van justitie on deruit haalt, kan Malfait hier nauwelijks kracht uit putten. Hij vertelt dat de twee weken na het aanhoren van de eis de rot tigste waren uit zijn leven. „Ik wilde dood. Het idee om nog ve le jaren vast te zitten in een bui tenlandse gevangenis... Nee." Woensdag 15 juni 2006 wordt Malfait om acht uur 's morgens opgehaald bij De Koepel. Vijf uur later hoort hij in de recht bank in Middelburg dat hij op alle punten wordt vrijgespro ken. Enorme vreugde. Volgens de Middelburgse rechters is er niets dat ook maar op enige ma nier zijn betrokkenheid bij de moord bewijst. De bewijzen die het Openbaar Ministerie had aangedragen, zijn volgens de rechtbank allemaal afkomstig van onbetrouwbare getuigen. Na de vrijspraak wordt Malfait terug naar Breda vervoerd en mag hij om 20.00 uur de poort uitlopen. Daar gaat hij dan, met welgeteld vijf euro op zak. „Te weinig voor een treinkaartje, een slaapplek, eten; net genoeg voor een pakje sigaretten." Naar Gent kan hij niet zodat hij die eerste vrije nacht door brengt op een bankje in het Wil- helminapark. De volgende och tend krijgt hij van de Bredase stationschef een treinkaartje voor zijn reis naar Vlaanderen. Uitkering Sinds zijn aankomst in Gent zwerft hij van opvang naar op vang. Soms kan hij schuilen en slapen bij een vriend, meestal moet hij een plekje zoeken in een of ander kraakpand. „Ik ben door de verdachtmaking door die moordenaar alles kwijt." Geld heeft hij niet. Een uitkering kan hij pas eind sep tember tegemoet zien. „Tot die tijd leef ik van wat ik krijg en vind." Malfait haalt een buisje met methadonpillen uit zijn zak. „Hier leef ik op." Zijn dose ring is in vergelijking met de pe riode voor zijn aanhouding met een factor zes verhoogd. Advocaat Van der Want heeft bij de rechtbank een schade claim van 24.800 euro inge diend, hetgeen volgens de raads man hoger ligt dan de vergoedin gen zoals die gebruikelijk wor den uitgekeerd. Malfait vindt dat echter nog aan de magere kant. „25 Mille voor negen maanden onterecht zitten en al les verliezen. Te weinig. Nee, veel te weinig." Emile Calon Redactie bijlagen: 0113-315680 5al:S'ctie®pzcnl (postbus 31.4460 AA Goes ffiÏMwfiS'and: 0113-315520; Es-Vlaanderen: 0114-372770; sl: 020-4562500. iaterdag 9 september 2006

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21